Demokratija ir valdymas

Vytautas Rubavičius. Ar pavyks socialdemokratams apsivalyti iki rinkimų?

Tiesos.lt siūlo   2016 m. vasario 6 d. 22:08

16     

    

Vytautas Rubavičius. Ar pavyks socialdemokratams apsivalyti iki rinkimų?

DELFI.lt

Vijūnėlės dvaro statybų skandalas įgauna ir pagreitį, ir apimtį – įtraukiamas valdančiųjų socialdemokratų politinis elitas su premjeru Algirdu Butkevičium priešaky. Juolab, kad ir pagrindinis visų šių įvykių herojus Druskininkų meras Ričardas Malinauskas priklauso partijos viršūnėlei. Ankstesni su juo susiję skandalėliai partijos vadovų bei ideologų pernelyg nejaudino, tačiau dabar jau visiems aišku, kad partija ir premjeras tapo didžiojo dvarponio įkaitais.

Artėja rinkimai, visi galvoja apie savo įvaizdį ir reitingų kėlimą, o kaip elgtis socialdemokratams, kuriems šis skandalas vis labiau darosi panašus į po kaklu parištu svarmenį, su kuriuo prieš rinkėjus nelabai pasipuikuosi. Specialiųjų tyrimų tarnyba ėmėsi ministrų ir paties premjero – pakviesti apklausai. Kad ir kuo tos apklausos baigtųsi, viena jau dabar aišku – išsikeroję politinės korupcijos ryšiai ir jų teikiami „malonumai“. Vyriausybės sprendimai pajungiami asmeniniams Vijūnėlės statytojų interesams. Tad koks čia ryškėja Lietuva vadinamos valstybės įvaizdis?

Valdančiųjų socialdemokratų elgesį galima suprasti ir pateisinti – jie politiškai augo politinės korupcijos aplinkoje, jiems tarsi savaime aiškios į kraują įsigėrusios korupcinio gyvenimo taisyklės, tačiau stebina jų koalicijos partnerio „tvarkiečio“ ministro Kęstučio Trečioko elgesys. Kam jau kam, o jam tikrai nederėjo stačia galva pulti vykdyti R. Malinausko užgaidų.

Galėjo bent pasitarti su labiau patyrusiais partijos vilkais, juk partija šiuo metu po didinamuoju STT tyrimų stiklu – buvusiems jos deleguotiems aukštiems pareigūnams pareikšti įtarimai. Nejau ministras šitai užmiršo? Naiviai, kaip tokio rango pareigūnui, skamba jo pasiteisinimai, taip pat džiūgavimas dėl imuniteto ir specialaus liudytojo statuso, tarsi kas nors Lietuvoje abejotu, kad tereikia tik vieno vienintelio žmogaus sprendimo, kad tie statusai imtų ir pasikeistų.

Argi sunku pareikšti įtarimus imunitetu ginkluotiems ministrams? Visiškai nesunku – tam pakanka tyrėjo parašo. Šiuo atžvilgiu neturi jokios reikšmės „pakanka ar nepakanka duomenų“. Juk įtarimus galima vėliau ir panaikinti, išaiškėjus „naujoms“ aplinkybėms, o tiksliau kalbant – vienaip ar kitaip išsprendus skandalo baigtį pačiu aukščiausiu prezidentinių pokalbių lygiu.

Galima numanyti, kad socialdemokratų, kaip ir kitų partijų vadovai, suka keletą galimų scenarijų, kurių nė vienas nėra palankus A. Butkevičiaus vadovaujamai partijai ir jam pačiam. Juk kyla paprastas klausimas, kaip specialiuoju liudytoju ar nepaliaujamai į apklausas kviečiamas premjeras galės vadovauti Vyriausybei ir vesti partiją į rinkimus. O jei dar virš jo galvos bus pakabinta „įtarimų pareiškimo“ grėsmė? Nepavydėtina padėtis. Tačiau teikianti naujų rinkiminių galimybių konservatoriams ir liberalams.

Manau, mažai kas abejoja, kad šis skandalas įsukamas tinkamu metu – prasidedant Seimo rinkimų kampanijai, o jo taikinys yra pernelyg „užsivaldžiusi“ socialdemokratų partija. Kitų partijų atstovai įsisuko dėl savo vištaprotiškumo. Tačiau skandalas radosi ne tuščioje vietoje – juk socdemų žvaigždė R. Malinauskas jam jau kuris laikas dėjo ir galop padėjo gerus pamatus. Šiuo atžvilgiu išryškėja dar vienas apgailėtinas mūsų korupcinės politinės sistemos bruožas – teisėsauga aukščiausiu lygiu suveikia tik pagal komandą. Juk DELFI portale galima korupcinio sandorio naikinant kurortinių zonų statusą schema buvo išskleista jau gerokai anksčiau, tačiau teisėsaugos, atrodė, nesudomino. Dabar galima numanyti, kad teisėsauga kaupė duomenis ir teikė juos Prezidentūrai, kol atėjus laikui buvo duota komanda.

Socialdemokratų patiriamo smūgio stiprumą liudija jų vadovų elgesys. Prisiminkime neseną su ministre Rimante Šalaševičiūte susijusią istoriją. Ministrė radijo eteryje prisipažino davusi porą šimtų litų gydytojui. Kaip nuoširdžiai jos elgesiu ėmė piktintis kai kurie „skaidrumo“ apimti partijos vadovai. Į viešumą išėjo didieji socialdemokratų partijos „skaidruoliai“ Gediminas Kirkilas ir Algirdas Sysas, aiškindami, kaip netoleruotinai nusikalstama yra „duoti gydytojams kyšius“, ir propaguodami vidines partijos skaidrumo nuostatas ir išsiskaidrinimo praktikas. O juk ministrė pasakė tai, ką daro kiekvienas sveikos nuovokos dar nepraradęs Lietuvos gyventojas.

Nesvarstysiu, ar ministrė tik sąmoningai nesusikūrė atsistatydinimo preteksto, tačiau ji tarsi paklausė partijos bičiulių ir atsistatydino. Kur dingo minėtų „skaidruolių“ įkarštis, kai šiuo metu būtina kuo greičiau išsakyti partinę nuomonę apie R. Malinausko ir jo „sugundytų“ kolegų elgesį? Suprantama, R. Malinausko visai kitas politinis svoris nei R. Šalaševičiūtės. Tačiau kaip tik tas svoris ir temps partiją žemyn, kol jis bent jau nebus nuo partijos atkabintas.

Neabejotina, kad Prezidentūros smūgis socialdemokratams ir Butkevičiui susijęs ne tik su būsimais Seimo, bet ir prezidento rinkimais. Jei skandalas dar kiek įsivažiuos, o, atrodo, taip ir bus, tai A. Butkevičius iškrenta iš realių kandidatų pereiti į Prezidentūrą. Kita vertus, dabar pats metas būtų premjero kėdėn įsodinti ir patikrinti Prezidentei tinkantį ar jos pačios pasirinktą kandidatą.

Keičiant Vyriausybę būtų išspręsta ir pastaruoju metu vis labiau aukščiausio rango politikus, taip pat ir Prezidentūrą neraminanti vidaus reikalų ministro Sauliaus Skvernelio populiarėjimo ir jos politinių ambicijų „problema“. Nesvarstysiu, kas tai galėtų būti, tačiau išmonės mūsų prezidentei tikrai nestinga.

Kad ir kas sumanyta Prezidentūroje, grįžtančio iš šviesių ir laimingų atostogų Butkevičiaus ten laukia sunkūs pokalbiai (galimas ir atsistatydinimo variantas, nelygu „įtarimų pobūdis“), kur nebus tenkinamasi premjerui įprastais „nežinau“, „negirdėjau“, taip pat laukia smūginės derybos dėl partijos, jo paties ir kai kurių kitų veikėjų politinės ateities. Tad laukiame naujo politinės dramos veiksmo.

Delfi.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Valstybinė ŽULIKYSTĖ.       2016-02-11 8:59

Carui ir dviems ministrams chana.
Butkevičius nesuvaldo situacijoos
Kas tokie,kurie kelia sasaldemokratų reitingus?

NEAPSIVALYS,       2016-02-11 8:27

nes išmetus vieną-kitą,paskui draugeliai išmetusiajam gali nepakišti kokio
posto,taigi sugriūtų ŠVOGERIZMAS.

kam išvis tokie straipsniai?        2016-02-8 11:08

Jei pasakei A, tai paskyk ir B.
Jei kažką kritikuoji, tai pasakyk ir kaip turėtų būti.
Trečiokas dabar atsakingas ir u-ž daugiabučių renovaciją. Ar ji vykdoma skaidriai? Kas laimėjo konkursus? Ar išvis tie konkursai buvo? Ar VEOLIAI atiteko renovacija be konkursų? Ar ji užsikels kainas kokias tik panorės? O valstybės dengiamos ir ES lėšos nuplauks tik šiai nežinia kam priklausančiai, todėl neskaidriai kompanijai, ir pelnas išplauks iš Lietuvos?

autorius pateisina korupciją?        2016-02-8 10:58

<Valdančiųjų socialdemokratų elgesį galima suprasti ir pateisinti – jie politiškai augo politinės korupcijos aplinkoje, jiems tarsi savaime aiškios į kraują įsigėrusios korupcinio gyvenimo taisyklės, tačiau stebina jų koalicijos partnerio „tvarkiečio“ ministro Kęstučio Trečioko elgesys. Kam jau kam, o jam tikrai nederėjo stačia galva pulti vykdyti R. Malinausko užgaidų.>
/
Trečiokas kviečiams liudyti dėl nelegalių statybų Druskininkuose. Ar autoius nori, kad mes ir toliau mokėtumde iš savo kišenės už visas tas nelegalias biznierių statybas, dėl kurių net kurorto statusas keičiams? Ar autoriui tik rūpi skaitytojų nepasitenkinimą prieš Prezidentę nukreipti?

Kvailas straipsnis       2016-02-7 18:01

Kvailas ir patalpinimas cia. Kokiam normaliam zmogui gali rupeti kazkokiu komunistpalaikiu “svarumas”. Ar jie apsivale ar ne apsivale nera jokio skirtumo. Kuo skiriasi kvepiantis vagis nuos smirdancio vagies? Jeigu

:-(       2016-02-7 15:12

O dabar i tema. Pamenat, kaip ikliuvo komunistas kyshininkas, tai teismas ishteisino tik del to, kad technines priemones, kuriomis rinkti irodymai, nesertifikuoti! Skrendant lektuvu, vaziuojant automobiliu, ziurit televizoriu, zinokit, visa tai teismo nesertifikuota!

:-(       2016-02-7 15:01

Pirmas komentuotojas iesko idiotu ir ju randa ( pagal laikus ). Paziurekit nuotraukas kaip buvo ir kaip yra dabar.

Ryt'as       2016-02-7 14:57

Aišku , kad kažkuriai inkognit’inei (neišviešintai) šią valstybę valdančiai personai neįtiko Malinausko paslaugos Druskėnikuose. Gal neišviešintasis valdytojas užstrigo naujajame keltuve pirmąją keltuvo darbo dieną , gal negavo padoresnio prostituto paslaugų aukščiausio lygio apartamentuose ... Panašu , kad Vijūnėlės dvaras gali Tapti kažkam kompensacija už “amžinojo ? ” mero grieką.

stasys       2016-02-7 14:51

Į gyvenimiška klausima galima atsakyti tik tokiu pat gyvenimiškai pasvertu atsakymų ,..Jei visuomenė ras savyje jėgos tai partijai pasiūlyti tinkama alternatyva ,..tada pokyčiais bus . Jei viskas klostysis kaip dabar ..pasikeis jos pirmininkas į jaunesnį ..ir tiek tu pokyčiu .Realioms permainoms reikalingos ir aiškios dedamosios priežastys .Gal Rubavičius rašydamas str. galvoje turėjo visai kitus pokyčius ? Bet juk ne paslaptis kad ta pati LSDD partija savyje talpina ne tik perdažytus socialistus bet ir ‚nedamuštus‘  komunistus ..kurie tik ir laukia sau tinkamos progos atgimti iš pelenų ..Nesinori būti blogu pranašu ..bet tai kas į viešuma prasimuša iš tos partijos,.. tokiu kaip Malinauskas pavidalu ..rodo kokie didelį prieštaravimai joje tvyro ...ir tie prieštaravimai ne vieno lyderio su kitų , o interesu grupėmis ..Kai tu interesu grupių poelgiai sunkiai prognozuojami netgi tam pačiam Butkevičiui ..Lietuvos bėda ne soc.demai ar konservatoriai ,..o jaunimo nenoras imtis iniciatyvos įspiriant visas tas ‚socialines prarugas‘  į užribį. ..ten kur ganosi visi tokie kaip Paulauskas ir jo šutvė ..

vai me>8:05       2016-02-7 13:46

Koks Lietuvos piliečiams skirtumas, ar milijardas pavogtas iškart, ar tūkstantį kartų po milijoną.Atsiprašau suklydau, soc.demai aukoja po 5eu. pensininkams,nes, iš biudzeto visiems pensininkams po 5eu., tai didelė suma, kurios jau nepavogsi.Taigi galima sakyti drąsiai,kad soc.demai tiesiog aukojasi, dėl Lietuvos piliečių.

nune       2016-02-7 10:28

Tiesos judejimas nusileido iki sisteminiu partiju “razborkiu”... Kad tik Ukrainai butu gerai.

Mėšlas       2016-02-7 9:34

negali apsivalyti. Iš principo. Be to, kas čia per tikslas - “apsivalyti iki rinkimų”? O po rinkimų?

tauta verta komunistų       2016-02-7 8:15

apsivogę, apsimelavę, korumpuoti kolaborantai komunistai - tai lietuvių ponai ir valdžia!!
(konservatoriai, liberastai, darbiečiai, paksistai nuolankiai tarnauja ir laukia kąsnelių nuo ponų stalo)

Nesu socdemų gerbėjas,       2016-02-7 8:05

bet nematau reikalo socdemams nuo kažko apsivalyti. Visą tai, kas inkriminuojama socdemams, yra visiškas niekas palyginus su konservatorių ir liberalų vykdytomis aferomis. Kai apsivalis šios dvi pagrindinės gaujos tada galima bus kalbėti apie socdemų menkniekius. O konservams ir liberastams pridarytų aferų dar niekas nė nemėgino išvalyti. Lietuva laukia jų išsivalymo.

pavyks       2016-02-6 22:30

kai ką antstoliais, teismais pagasdins, pensijas pakels 5 eurais ir litovcai su šauksmu “URA” vėl rinks komunistus.
(geriau jau ponai, nei jo vargani šuniukai konservatoriai)

Dabar rodė       2016-02-6 22:25

per TV,kaip vokiečiai gailisi,kad griovė sovietinius pastatus Berlyne.dabar tai būtų architektūros istorija ir turėtų neįkainojamą vertę.Gal čia ir ne prie ko.


Rekomenduojame

Paulas Stametsas: Išgydo net vėžį – nepažintas grybų pasaulis

Kardinolas S. Tamkevičius palaiko „Šeimų maršo“ idėją: „Ginant principines vertybes Bažnyčia stovės mūru“. Kunigų R. Grigo ir A. Valkausko pozicija

Andrius Švarplys. Į ką lyties ir diskriminacijos nęsamonės perdaro Ameriką: gimsta naujoji CŽV

Herta Burbė apie „galimybes“: vasarą paplūdimyje

Vytautas Sinica. Bažnyčia draudžia katalikams balsuoti už partnerystę (ir A. Navickas tą žino)

Brolio Arūno Peškaičio žinia: Pranciškonų ordinas draudžia broliui Pauliui Vaineikiui dalyvauti Šeimų gynimo marše (papildyta)

Nuo bačkos. Andrius Navickas: Taip, aš palaikau Partnerystės įstatymo priėmimą

Kastytis Braziulis. Ar pritariu šeimų maršui? Taip, be abejo, nes…

Nida Vasiliauskaitė. Klausiate, ką daryti? Paklauskite piliečių

Jarūnė Rimavičė. Atsakymai į klausimą, nuo ko ginama tradicinė šeima Lietuvoje

Andrius Švarplys. Pagaliau yra alternatyva „Dviračio Žynioms“

Romualdas Žekas. Lavono gaivinimas

Jolanta Blažytė. Aūūū, Greta!!! Kur tavo „How dare you?“

Nida Vasiliauskaitė. Dabar išties pabūsiu – pirmą kartą – radikalu

Papunkčiui. Vytautas Sinica apie elitizmą

Vidas Rachlevičius. Dvi šalys nesitaiksto su Kinijos užmačiomis Pietų Kinijos jūroje – koks bus šios atsakas?

Vytautas Radžvilas. Klausimai maršo išvakarėse

„Neredaguota“ pokalbis su Adu Jakubausku apie istoriją ir politiką

Kunigas Arnoldas Valkauskas: pilietinių iniciatyvų reikia, kad valdžia neužmigtų

Gerovės valstybė? Antanas Buračas palygino

Filmuota medžiaga atskleidžia: demonstracijoje Stokholme prieš karantino suvaržymus dalyvavo mažiausiai tūkstantis žmonių

Br. Paulius Vaineikis: „Kaip senais gerais Sąjūdžio prabudimo laikais…“

Laikas pradėti kalbėti ir apie politiką (2). Vytautas Radžvilas: ar išnyks politika?

Kun. Robertas Skrinskas. Ar dar švęsime kitais metais Motinos dieną?

Audrius Globys: maldos skydas „Santuokos sakramentas – regimasis meilės ženklas“

Tik faktai. Skelbiami išankstiniai duomenys apie 2020 m. mirusių Lietuvos gyventojų mirties priežastis

Algimantas Rusteika. Taip gyventi neverta

Vyskupo Jono Kaunecko kreipimasis į Tautą: laiminu Didįjį Šeimos gynimo maršą

Liudvikas Jakimavičius. Šiukšlių amžius

Skiepų pasas – kelias į totalitarizmą? Dovilo Petkaus pokalbis su Linu Kontrimu

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.