Dienos aktualija, Istorija, Geopolitika

Vidmantas Valiušaitis. Lietuvos išlaisvinimo paminklas Karaliaučiuje: kokio būta sumanymo ir kas apie tai žino daugiau? 

Tiesos.lt redakcija   2021 m. balandžio 29 d. 9:02

16     

    

Vidmantas Valiušaitis. Lietuvos išlaisvinimo paminklas Karaliaučiuje: kokio būta sumanymo ir kas apie tai žino daugiau? 

Amerikos lietuvių bolševikų laikraštis „Tiesa“, po Antrojo pasaulinio karo leistas JAV tokiu pačiu pavadinimu kaip ir Vilniuje, 1945 m. rugpjūčio 15 d. yra įdėjęs keistą žinutę – apie paminklo statybą Lietuvos „išvadavimui“ Karaliaučiuje.

Rašoma, kad paminklas jau gaminamas, jį „dirbina žymieji Lietuvos skulptoriai: Mikėnas, Pundžius, Vaivada ir kt.“ ir kad tai rodą esą „Karaliaučius skaitomas Lietuvos miestu“.

Jeigu tai ne visiška propagandinė antis, skirta lietuviams Amerikoje kvailinti (komunistų spaudai tai būtų natūralu), o turėjo nors kokio realaus pagrindo, kiltų klausimas – kokio?

Galimas daiktas, kad 1945 m. rugpjūtį Karaliaučiaus teisinis statusas dar nebuvo aiškus ir Sovietų Sąjungai reikėjo argumentų tarptautiniuose forumuose pagrįsti savo pretenzijas į okupuotą kraštą.

Kadangi Baltijos valstybės sovietų buvo traktuojamos kaip „teisėta SSRS dalis“ – atseit „įstojusios“ į SSRS sudėtį dar 1940 m., prieš tai užtvindžius jas raudonarmiečiais ir Kremliui suorganizavus joms „liaudies seimų“ rinkimus. Tuo metu Rytprūsiai neturėjo net ir tokio „legalumo“ statuso. O rengti rinkimų karnavalą griuvėsiuose, kuriuose beveik nebebuvo vietinių gyventojų – irgi nebuvo gera išeitis.

Tad prijungti šiaurinę Rytprūsių dalį prie Lietuvos, kaip „mažąją tarybų Lietuvą“, galėjo būti vienas iš naujai okupuotos teritorijos „legalizavimo SSRS sudėtyje“ pokarinių projektų.

Tai, žinoma, tik spėjimas. Panašus sumanymas buvo iškilęs ir vėliau, Chruščiovo laikais, apie 1961 m., kai būta planų prijungti tik dalį Kaliningrado srities (visą Kuršių neriją ir pietinę marių pakrantę) prie Lietuvos, bet Sniečkus neva atsisakęs.

Gal kam yra tekę daugiau girdėti apie tą paminklo „Lietuvos išlaisvinimui“ Karaliaučiuje gamybą? Gal apie tai ką žino Darius Furmonavičius, kaip Karaliaučiaus teisinio statuso problematikos tyrinėtojas?

Lietuvos išlaisvinimo paminklas Karaliaučiuje

Vilnius praneša, kad pačiame Karaliaučiaus centre, kur ėjo aršios kovos tarp lietuvių raudonarmiečių ir nacių kareivių, bus pastatytas aukštas ir gražus paminklas. Tas paminklas bus matyti iš visos apylinkės. Paminklas statomas Lietuvos išlaisvinimo atžymėjimui ir Lietuvos kovotojų pagerbimui. Sykiu bus pagerbta ir Trečioji Baltarusijos Armija, kuri daugiausia prisidėjo prie Lietuvos išlaisvinimo. Paminklą dirbina žymieji Lietuvos skulptoriai: Mikėnas, Pundžius, Vaivada ir kt. Tokio paminklo statymas parodo, kad Karaliaučius skaitomas Lietuvos miestu.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

stasys       2021-05-1 6:11

Apie paminklą nieko neteko girdėti , o ir laikotarpis str. rodo jog tai buvo ‘antis’ ,tokio masto projektai ne pagal pečius jokiam Lietuvos skulptoriui . Vienok Sniečkus 50-54 laikotarpiu siuntė slaptus ekisarus į Karaliaučių vertinti galimybės tą kraštą prijungti prie Lietuvos (manau kai kurie dar gyvi)  .Vienok buvo atsisakyta, LTSR nepajėgi viena pakelti tuščia sugriauta kraštą be sąjunginių lėšų . Sprendimas teisingas , ūkine prasme vertinant pasielgta teisingai , o politinius ir šiandieną galima pasverti .Lietuvos rusifikacijos planas žlugo .Apzioti nereiškia nuryti .

hmm       2021-04-30 22:44

po tokiais straipsniais reiktų įvesti skyrelį: ‘Čia priėjo Anušauskas ir tarė’. Gi neprieina, o kaip tarybinis istorikas prieidavo?

>>Saltiniai kalba       2021-04-30 15:50

tai jusu kegebistiniai saltiniai nutyli, kad Karaliauciaus krastas Pocdamo susitarimais paskolintas Rusijai reparacijoms penkiasdesimciai metu?..
japonai jau senokai krutina Putina del Kurilu salu susigrazinimo…
ga Putinas ne tik Drezdene sedejo, bet ir su STASI keite Pocdamo saltinius?..

elfe > Al..       2021-04-30 15:28

sis Kusneris isties idomi asmenybe.
kaip raso rusu wiki, gimes Gardine, pravoslavo tevo ir zydes (Kusner) seimoj. Buvo nesusituoke del skirtingu religiju.
du metus prie Smetonos dirbo Lietuvos prekybos sekretoriumi, po to metus Norvegijos prekybos sekretorium, buvo pazystamas su Stalinu…
si etnografini (Palaicio nuoroda) veikala rase 1941, is anksto zinant, kad po karo Europa bus perdalinta…
kazkaip netiketai si zinute sutampa su vakar i youtube ikelta R.Janutienes diskusija su V.Vasiliausku apie SLAVINU veikla bei Vinco Kreves atpasakota aidai.eu jo susitikima su Molotovu ir ano jam atvirai isklotus planus del Amerikos ir Europos… kas priverte V.Kreve atsistatydinti… bei kas pagristai kelia itarima, kad ir holokaustas galejo but is anksto suplanuotas galimai abeju draugu pasirasiusiu Molotovo - Rybentropo pakta..
jei klystu, pataisykit.

Melas?       2021-04-30 14:56

1941 m. lordas Moyne parodė (politikui) Davidui Ben-Gurionui slaptą schemą su dviem įrašais: sostinė Nueva Jerusalem, o kraštas NUEVO ISRAEL. Tai buvo siūlymas žydų pabėgėliams įsikurti Rytų Prūsijoje, kai Vokietija bus sunaikinta, o visi Prūsijos gyventojai ištremti. Tada Ben-Gurionas lordui atsakęs taip: „vienintelis būdas priversti žydus keltis į Rytprūsius būtų kulkosvaidžiai“. Tik ar galima tuo tikėti? Kur jūs matėt politiką, kuris sakytų Tiesą ir tik Tiesą?     
                                           

elfe > Al..       2021-04-30 14:02

sunku surast pasizymejusi zyda, kuris butu ne is LDK.
net “vengro” Soros tevai kile is Gudijos…
nors jam kazin ar tinka si Simon Peres pasakyta skambi fraze: nepabuves lietuviu, nebusi geru zydu!
o kad Trumpas puikiai zino Lietuvos-Lenkijos istorija, ta irode per vizita Lenkijoj..

elfe > Tam tiek       2021-04-30 13:44

“Todėl 1995m. tikrai turėjo įvykti labai svarbi tarptautinė konferencija Rytprūsių statusui apibrėžti.”
kodel butent 1995?
or kodel neivyko?.. ar ivyko?..
1995 sueina 50 metu po Pocdamo konferencijos, kuomet sis krastas repracijoms Stalinui buvo paskolintas butent 50-ciai metu, (kaip ir Kurilu salos is Japonijos)  nors jis, kaip rase ankstesne wikipedia, prrase 20-ciai..
gal turit kokiu nuorodu?.. kaip siandien tas klausimas keliamas?...
rods dar prie Tuskos sis krastas atvere sienas su Lenkija?..

Al.       2021-04-30 13:34

Kušneris yra ir lietuviškai. Pavardė kaip Trampo žento. Gal žydiška? Gal jo giminė iš Lietuvos ?

habilitās       2021-04-30 13:32

Apie paminklą girdėti neteko, bet teko girdėti apie tai, kad Stalinas rimtai svarstė atiduoti Vilniaus kraštą Lenkijai, kad ši nereikštų pretenzijų į Rytprūsių teritorijos dalį, kuri po karo liko niekieno. Tačiau gyvenimas toks dalykas, kad ne į viską kreipi dėmesį tuo momentu, kai sužinai.
Po sėkmingo TV serialo „Septyniolika pavasario akimirkų“ debiuto, kuris buvo pastatytas KGB pirmininko J. Andropovo užsakymu, romano autorius J. Semionovas Maskvos centrinės TV laidoje prisipažino, kad medžiagą rinko KGB archyve, o pagrindinis tikslas buvo surasti ką nors apie Gintaro kambarį ir, kad jis turėjo įgaliojimus važinėti po pasaulį ir oficialiai pristatinėti KGB darbuotoju, ieškančių info apie tą kambarį.
Tada požiūris, į girdėtus Stalino ketinimus dėl Vilniaus krašto, pasikeitė, nes išgirdome ne tik tai, kad viena iš versijų, jog Gintaro kambarys galėjo būti paslėptas Rytprūsiuose, bet ir tai, kad Stalinas dėjo visas pastangas Karaliaučiaus žemes įtraukti į TSRS sudėtį, nes turėjo info, kad po Karaliaučiumi yra slaptos Hitlerio gamyklos, kur buvo kuriamas ypatingas ginklas ir, kad į tas gamyklas galima patekti tik iš jūros, povandeniniais laivais. Bet ir tai nesukėlė ypatingos euforijos, nes apie tai buvo daug ir įvairių pasakojimų.
Bet vėl, jau po TSRS žlugimo, atsirado info ir net dokumentų, patvirtinančių, kad tiek prieš karą, tiek ir karo metu vokiečiai slapta iš Švedijos pirko ypatingą metalą ir gabeno jį Baltijos jūra povandeniniais laivais, o tuo metu pats naujausias ir moderniausias vokiečių kreiseris „Bismarkas“, buvo skirtas užtikrinti saugų povandeninių laivų judėjimą palei Norvegijos pakrantę, iš kurios vokiečiai gabenosi sunkųjį vandenį, kuriamoms raketoms. Tiesa, „Bismarkui“ to vaidmens atlikti neteko, nes dar nepradėjus tarnybos, britai ji paskandino, bet klausimas: kodėl tik palei Norvegijos pakrantę, – liko? Ar ne todėl, kad toliau buvo galima saugiai patekti į Baltijos jūrą ir į Karaliaučių?!
Vėl ir vėl esi verčiamas prisiminti ankstesnius įvykius ir dėlioti mozaiką iš naujo. Įdomu, jei Vilniaus kraštą būtų atidavę Lenkijai, kas tada būtų tapęs LTSR sostine? Gal paminklas buvo ruošiamas busimai sostinei?

Palmaitis       2021-04-30 12:59

Taip,
kai vad. “Kaliningrado srities” statusas dar buvo neaiškus, lietuvišką jos praeitį pagal užsakymą parodė neblogas etnografas Pavel Kušner:
П. И. Кушнер, Западная часть литовской этнографической территории, 1947,
П. И. Кушнер, Этнические территории и этнические границы, 1951.
Ta tema jo rašyta ir vėliau.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2021-04-30 5:19

Karaliaučių reik išlaisvinti, dabar.
Visi sakom:
Putin’ai, lauk iš okupuoto Karaliaučiaus (Tvankstės), lauk iš okupuotos Gudijos, šalin rankas nuo Ukrainos, lauk iš okupuoto Krymo.
____________________________________________________-
Užvaldytoji Lietuva, 30 metų komunistus dangstančiųjų, komunistinį konclagerinį režimą sukūrusiųjų bei palaikančiųjų neteisėto (antikonstitucinio) seimo landsberginių, brazauskinių, burokevičininkų grybauskinių, karbauskinių, visokių liberalkomunistų bei panašių banditų, dabar jau pasipuošusiųjų narkomaniška bei daugialytine paleistuvyste.
2021 balandžio 30

Šaltiniai kalba       2021-04-29 15:59

Taip. Kionigsbergo klausimas 1944 gale–1946 pradžioje išties buvo pasaulinėje dienotvarkėje. Stalinas ir sąjungininkai neketino Rytprusių palikti Vokietijai. Tačiau ką su jais veikti aiškaus plano nevuvo. Todėl Stalinas ėmė ruošis iš anksto 1944 m. gale TSRS mokslų akademijai buvo duotas nurodymas parengti mokslinį leidinį, kuris istoriškai, filologiškai, etnografiškai pagrįstų, kad Rytprūsiai nėra Vokietija, o yra vakarinių baltų etnografinė teritorija. Tad pirminis Stalino planas, kol jis dar nežinojo Vakarų sąjungininkų pozicijos tuo klausimu, buvo Kionigsbergą ir šiaurrytinę to krašto dalį perduoti LTSR, kaip Lietuvai ir lietuviams labiausiai istoriškai artimą ir etniškai giminišką žemę. Kartu Stalinas planavo ir siekė greta RTFSR, UTSR bei BTSR ir LTSR padaryti kaip Jungtinių tautų narę-steigėją. Norint padidinti LTSR geopolitinį svorį planuota plėsti ir LTSR teritoriją į Vakarus – Rytprūsius iš esmės padalijant tarp Lenkijos liaudies respublikos ir LTSR. Tačiau prieš LTSR kaip Jungtinių tautų narės-steigėjos statusą tuomet kategoriškai pasipriešinimo JAV administracija, kuri baiminosi, jog tokiu būdu Kremlius siekia gauti juridinį argumentą, kad neva patys Vakarai pripažįsta Baltijos šalių inkorporaciją į TSRS. Būtent Potsdamo konferencijos metu (1945 liepa-rugpjūtis), tarp kitų buvo svarstomas ir šis klausimas. Derybų metu paaiškėjo, jog amerikiečiai nepritaria LTSR įvedimui į naujai kuriamas Jungtines tautas, tačiau neprieštarauja, kad Rytprūsiai, kaip kompensacija už kare su nacistine Vokietija patirtus nuostolius, liktų Sovietų sąjungai. Taip pasisukus reikalui perduoti Kionigsbergo su rytprūsių dalimi Lietuvai prasmės nebeliko ir Stalinas, dar kiek palaukęs, pasižvalgęs, Kionigsbergą ir šią rytprūsių dalį prijungė tiesiogiai prie RTFSR. O Sniečkaus čia niekas nieko neklausė. Geriausiu atveju – tik informuodavo apie planus ir duodavo nurodymą kaip reiks juos įgyvendinti. Nes jis buvo tik įsakymų vykdytojas. Tokia buvo hierarchija ir nusistovėjusi tvarka. Ir taip situaciją nušviečia archyvai. Rusų.  Kitas klausimas – Chruščiuovo laikai. Bet apie juos šiuo klausimu jokių bent kiek patikimų žinių kol kas nėra išlikę. Ir trečia, kaip vertinti ir ką reiškia žinutė Amerikos lietuvių komunistų ,Tiesoje”? Manau, jog iškart po Potsdamo konferencijos ji atsirado Kremliaus iniciatyva, kuria Stalinas siekė papildomai ištirti JAV reakciją tuo klausimu. Tačiau, kaip žinia, tos reakcijos iš JAV administracijo9s tuomet jokios nebuvo. Ir Stalinui tai reiškė tik viena, kad jo rankos dėl Kionigsbergo likimo laisvos. Deja, ir jis neapsiriko.

tam tiek       2021-04-29 14:48

Tai rodo, kad Sniečkus nebuvo užtikrintas dėl Rytprūsių statuso, nenorėjo bloginti santykių su kaimynais vokiečiais. Būtent taip rašė ir kitas to meto aukštas sovietinis Lietuvos funkcionierius. Todėl 1995m. tikrai turėjo įvykti labai svarbi tarptautinė konferencija Rytprūsių statusui apibrėžti.

elfe       2021-04-29 13:07

sitam “islaisvintojui” treciosios baltarusu divizijos generolui, subombardavusiam is Klaipedos ir aplamai is Mazosios Lietuvos besitraukiancius lietuvius kaip neva “vokiecius”, kareiviams isniekinus likusias moteris - Ivanui Cerniachovskiui juk Vilniaus centre buvo pastatytas paminklas.

tad gal tiesiog buvo nutarta paminkla Mazosios Lietuvos genocidui, jo vadui perkelt i Vilniu, kur dar buvo nesunaikintu skulptoriu, tokiu kaip Tomskis?.. smile

16 Lietuvos divizijai, kuria Stalinas kaop “patranku mesa”, siusdamas i karsciausius taskus, rods Vysniauskas pastate paminkla “Kryskalnio motina” aprenges tautiniais drabuziais, kuri susprogdino “ubagu karalius” Sustauskas…

tiek       2021-04-29 11:56

būtų visai logiškas sprendimas. O Sniečkus be reikalo atsisakė nors dalies Karaliaučiaus gražinimo Lietuvai.

Kis       2021-04-29 11:21

pastate?


Rekomenduojame

Andrius Martinkus. Ką liudija dainos „Kelkis, Lietuva!“ gimimas?

Karolinska (Švedija) ligoninė nebetaikys hormoninio lyties keitimo metodo vaikams

Lina Dūdaitė-Kralikienė. Kai priežastys painiojamos su pasekmėmis, arba Kaip grąžinti valstybę prie ‘res publica’

Eligijaus Masiulio bylos penkmečiui artėjant Dovilas Petkus klausia: ar Tauta gali tikėtis atomazgos, aiškumo ir teisingumo?

Algimantas Rusteika. Apie karą, kurio nebus

Nuo bačkos. Andrius Navickas, vienas iš naujojo Partnerystės įstatymo autorių – apie krikščionybę, meilę ir naujuosius inkvizitorius

Ramūnas Aušrotas. Pora pastabų dėl koalicijos partnerių (!) rengiamo Partnerystės įstatymo projekto

Nida Vasiliauskaitė. Ką atsakyti žmogui, kuris yra „pasiryžęs aukoti dalį savo laisvės vardan bendro gėrio“?

Vytauto Sinicos pozicija LRT diskusijoje su Tomu Vytautu Raskevičiumi dėl vienalytės partnerystės projekto

Gertrūda Jolanta Juchno SF. Reikia dalyvauti, nes jei nepaprašysime atsižvelgti į Tautą, kito Maršo jau nebebus

Replika. Romualdas Žekas. Rafinuotas bandymas apgauti

„Neredaguota“ pokalbis su Nida Vasiliauskaite. Žmonių balsas

Dėl pasisakymų organizatorių vardu: „Didžiojo Šeimos Gynimo Maršo 2021“ organizacinės grupės pranešimas žiniasklaidai

Iš skaitytojų pašto. Pranas Kaladė apie Laisvę ir „laisvę“

Paulas Stametsas: Išgydo net vėžį – nepažintas grybų pasaulis

Kardinolas S. Tamkevičius palaiko „Šeimų maršo“ idėją: „Ginant principines vertybes Bažnyčia stovės mūru“. Kunigų R. Grigo ir A. Valkausko pozicija

Andrius Švarplys. Į ką lyties ir diskriminacijos nęsamonės perdaro Ameriką: gimsta naujoji CŽV

Herta Burbė apie „galimybes“: vasarą paplūdimyje

Vytautas Sinica. Bažnyčia draudžia katalikams balsuoti už partnerystę (ir A. Navickas tą žino)

Brolio Arūno Peškaičio žinia: Pranciškonų ordinas draudžia broliui Pauliui Vaineikiui dalyvauti Šeimų gynimo marše (papildyta)

Nuo bačkos. Andrius Navickas: Taip, aš palaikau Partnerystės įstatymo priėmimą

Kastytis Braziulis. Ar pritariu šeimų maršui? Taip, be abejo, nes…

Nida Vasiliauskaitė. Klausiate, ką daryti? Paklauskite piliečių

Jarūnė Rimavičė. Atsakymai į klausimą, nuo ko ginama tradicinė šeima Lietuvoje

Andrius Švarplys. Pagaliau yra alternatyva „Dviračio Žynioms“

Romualdas Žekas. Lavono gaivinimas

Jolanta Blažytė. Aūūū, Greta!!! Kur tavo „How dare you?“

Nida Vasiliauskaitė. Dabar išties pabūsiu – pirmą kartą – radikalu

Papunkčiui. Vytautas Sinica apie elitizmą

Vidas Rachlevičius. Dvi šalys nesitaiksto su Kinijos užmačiomis Pietų Kinijos jūroje – koks bus šios atsakas?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.