Demokratija ir valdymas

Vidmantas Valiušaitis. Konservatoriai istorinę progą nuveikti didelius darbus praleido. Gaila. Ar pasinaudos ja socialdemokratai?

Tiesos.lt redakcija   2016 m. spalio 31 d. 23:07

11     

    

Vidmantas Valiušaitis. Konservatoriai istorinę progą nuveikti didelius darbus praleido. Gaila. Ar pasinaudos ja socialdemokratai?

Veidaknygė

Blaivus (Lauryno KasčiūnoTiesos.lt past.) balsas iš TS-KD stovyklos: be pretenzijų „ne taip balsavusiai“ Lietuvai, be gėrėjimosi savimi ir pranašumo prieš kitus demonstravimo. Tiesiog bandymas analizuoti, pastanga suprasti kas atsitiko ir kodėl taip vyksta.

L. Kasčiūnas, mano supratimu, užčiuopia esminę priežastį, kuri visiškai aiški reikšmingai Lietuvos gyventojų daliai, bet nesuprantama konservatorių vadovybei: 22 proc. Lietuvos gyventojų patenka į skurdo rizikos zoną, esame vieni iš liūdnai pirmaujančių ES pagal socialinę atskirtį, vidutinė pensija yra mažesnė nei Latvijoje ar Estijoje, sparčiai virstame vieno miesto valstybe (Vilniuje šiuo metu sukuriame jau 40 proc. šalies BVP) su tuštėjančiais regionais. Todėl visiškai pritariu Vladimirui Laučiui, kad rinkimų rezultatus ir dar vieną naują protesto bangą lėmė „socialinio teisingumo poreikis bei nusivylimas socialiai nejautria neoliberalia politika.“

Konservatorių veiksmai per rinkimus ir priešderybinės konsultacijos dėl koalicijos parodė, kad jų vadovybė gyvenimo faktus vertina ne visiškai adekvačiai. Viešumai transliuojamos jų žinutės kupinos prieštaravimų – tiek politinės realybės faktams, tiek jų pačių teiginiams.

Bandymas psichologiškai „paspausti“ rinkėjus ir potencialius koalicijos partnerius jau pirmojo turo rinkimų naktį, kai viešumai demonstratyviai prisistatė tariamas būsimosios koalicijos branduolys – konservatoriai su liberalais,  o po to nei vieni, nei kiti netapo derybų dėl koalicijos partneriais, paliko šiek tiek šypseną keliantį įspūdį. Pagal tą posakį: kilti – ereliu, leistis – namine žąsim.

Aš manau, kad konservatoriams tas demonstratyvus „susikabinimas už rankų“ su liberalais antrajame ture pakenkė. Iš to daugiau laimėjo liberalai. Tai parodė balsavimas vienmandatėse apygardose, kuriose varžėsi TS-KD ir LS kandidatai. Kodėl? Todėl kad žmonėms labiau patinka tiesiakalbiai. O tie, kurie tuo pačiu metu nori pajoti iš karto ant dviejų žirgų, krenta nuo abiejų.

Taip pasielgė rinkėjai, taip atsitiko ir per priešderybines konsultacijos su rinkimų laimėtojais. TS-KD vadovybės elgesys po rinkimų nebuvo logiškas ir nuoseklus. Nesusilaikyta neparodyti nuoskaudos. Kaltinti žmones „sovietmečio ilgesiu“ tolygu pripažinti, kad pajėgumo savikritiškai vertinti politinę tikrovę vadovybėje, švelniai tariant, nėra daug.

Dar daugiau. Gavus beveik perpus mažiau mandatų už rinkimų nugalėtojus, kalbėti tokiu tonu, tarsi būtum rinkimus laimėjęs, argi tai rodo didelę politinę išmintį? Ko vertas vien reikalavimas būtinai vestis į koaliciją liberalus, kai to pagrįstai kratosi patys liberalai ir jų nenori „valstiečiai“? Prieš rinkimus aiškinti, kad TS-KD programinės nuostatos su LVŽS yra pakankami artimos, kad jas neturėtų būti sunku suderinti, bet pamačius rinkimų rezultatus kalbėti jau priešingai – kad jos nesuderinamos. Kur čia racionalus politinis elgesys?

Man, žinoma, dėl to gaila. Todėl, kad rinkimų rezultatai rodė, jog racionaliausia ir stipriausia galėjo būti centro dešinės vyriausybė, jeigu ją būtų sudarę LVŽS ir TS-KD. Ji būtų turėjusi mažiausiai 87 balsus, bet greičiausiai, per 90, nes neabejoju, kad keletas individualiai išrinktų Seimo narių būtų prie jų prisijungę. Su tokiu politiniu bloku galima nuveikti didelius darbus, net jeigu ir ne visus, kurie įrašyti tiek „valstiečių“, tiek konservatorių programose. Lietuva tai būtų pajutusi. Gaila, istorinė proga liko neišnaudota, nepaisant blaivių balsų pačios TS-KD gretose.

Dabar bus formuojama centro kairės vyriausybė. Padėtis sunkesnė, bet nėra neįveikiama. LVŽS ir LSDP koalicija turės 73 mandatus, bet, manau, dar keli parlamentarai prie jų prisijungs – turės gal 75–76 balsus. Nėra labai daug, bet pakankama dirbti stabiliai. Jeigu socialdemokratai atsikvošės ir sugrįš prie savo ištakų, t.y. prie jų ideologinio imperatyvo tarnauti dirbantiesiems, gyvenantiems iš savo darbo, rimtai imsis socialinės atskirties mažinimo bei sąlygų gerinimo smulkiajam ir vidutiniam verslui, o ne liokajiškai tarnaus vien stambiajam kapitalui, šiai koalicijai gali ir pasisekti.

Jie gavo istorinę progą. Kadangi balsuotojai aiškiai pasakė: turtingiausiųjų sluoksnį aptarnaujanti politika netinka, paskutinis laikas stoti tarnauti žmonėms. Ir jeigu jie to tikrai imtųsi, nenustebčiau, kad ateinančiuose rinkimuose švytuoklės efektas nesuveiks. Prisiminkime, kad Švedijoje socialdemokratai perrenkami buvo daugiau nei 50 metų iš eilės. Žinoma, jie neturėjo nomenklatūrinio TSKP-LKP-LDDP paveldo. Bet dabar LSDP turės gerą progą atsinaujinti. Ar pavyks – irgi klausimas.

Tačiau tokia, deja, realybė. Kita vertus, toks pasirinkimas buvo pačių konservatorių. Galimas daiktas, kad tai yra ir dalis jų pačių vidinių problemų. Jų laukia ne tokios jau lengvos tapatybės paieškos. Partija privalės neišvengiamai atsakyti į klausimą, kiek ją saisto krikščioniškosios demokratijos principai, ką jie eksponuoja savo pavadinime. Ir koks jos santykis su vertybėmis, kurios grindžiamos Bažnyčios socialiniu mokymu. Visuomenė iš to darys išvadas.

Kitu atveju, gali atsitikti taip, kaip rašo L. Kaščiūnas: „Jeigu sprendimų nerasime, po ketverių metų vėl galėsime kalbėti apie pro-sovietinę nostalgiją ar ironiškai svarstyti visuotinės rinkimų teisės trūkumus, bet esmės tai nekeis.“

Veidaknygė

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ziuze       2016-11-5 12:36

Kol   valdžioje   dar   smirdės nors vienas   konservas,  tol niekas nesikeis.
Koncervai turi visai būti išmesti,  nes   jie   viską  pūdo ir iš  vidaus ir iš  išorės.  Kol gros   kupriukas   muzikantas tol nieko nebus.

Julius Puras       2016-11-2 19:29

Perskaičiau visą steaipsni bet tu didelių darbų sąrašo taip ir neradau. Karbauskis tarsi skambina su pagaliu per tuščią kibira ir žmonės tiki kad tai muzika. Karbauskis turi net neabejoju labai dideli apsimetėlio talenta. Lyginant Valinskui iki Karbauskio dar labai labai buvo toli.

Senokai       2016-11-1 17:12

stebiu TSLKD ir kalbas ir darbus. Manau, kad išvados liudnokos. Žodžiai skiriasi nuo darbų, o darbai nuo žodžių. Pavyzdžių galima pateikti net ne šimtus, o tūkstančius. Ypatingai iškalbingas pavyzdys: 2008 metų rinkiminėje programoje TSLKD įrašė maždaug taip “,,, Ignalinos atominei parinkus didesnės negu 800 megavatų galios reaktorių būtų vos ne tėvynės išdavimas..” Ir tai buvo teisinga, nes didesnės galios nebūtų galima sujungti su Vakarų Europos tinklais, o tik su Rusijos.Neužilgo Kubilius su Sekmoku parenka 1200 megavatų galios reaktorių iš Hitachi ir konservatorių apačios nė nepypteri. Jei ne referendumas, ši afera būtų praėjusi. Tai daug ką sako. Galima panašius atvejus vardinti ir vardinti. Natūraliai kyla klausimai: kas jūs, TSLKD viršūnėlės ir jei,apriori,priimsime, kad žemutinė partijos grandis yra padorūs žmonės, tai kodėl jie bebalsiai?

Tikra tiesa.       2016-11-1 10:53

Atrodo vaduojamės iš vienos,kad ir labai garbingos asmenybės,kulto.

Marginalo nuomonė Autoriui su kolais       2016-11-1 10:46

O aš manau, kad pasinaudos ne socialdemokratai, bet socialcigarsukiai:
https://lt.wikipedia.org/wiki/Cigarsukiai
Būtent jie ir atsinaujins iki kitų rinkimų!

kol       2016-11-1 10:37

Kol bus partijose senieji TSRS laikų CK prezidiumai tol nebus atsinaujinimo

Ar galima tikėtis konservų atsinaujinimo?       2016-11-1 10:31

Atsinaujinimas įvyks tik tada, kai neliks seno Lansbergo, Kubiliaus, arogantės Juknevičienės,  “istoriko” Anušausko, seimo Jurgio Razmos, Ažubalio ir kitų Kreivų konservų.

stasys        2016-11-1 8:08

Konservatoriai praleido proga atsinaujinti , skelbia autorius . O kas yra tas atsinaujinimas, sudėti nauji langai , perdažytos to kambario sienos ..sutinku, malonu pasistačius tokiame kambaryje nauja sofa,.. prisėdus ant jos , apie Lietuvai naujai pakalbėti . Deja tik tiek ...tai ir yra atsinaujinimas. Po paskutiniu Gabrieliaus viešu pokštu suprantu kad giluminės įtampos toje partijoje daug sudėtingesnės ir tas atsinaujinimo procesas bus įmanomas tik tada kai tas senas galiausiai užleis vieta naujam , o pačiam naujai iškeptam partijos pirmininkui nebereiks klupti po savo vyresniu kolegų išmaniai paspęstus spąstus . Gabrieliaus ne patirtis jo nepasverti žodžiai ir išsakytos mintis .. nėra ne tik lanksčios kas paprastai būna būdinga jaunam žmogui .. bet ir perteikia visa ta sena ko atsinešti jaunas politikas niekaip negali . Tai butu priekaištas V.Lanzbergiui ..nors ir kaip norisi negalima savo vaiku paleisti senais takais . Kam jei ne jam geriausiai matomos tos klaidos kurias Lietuva darė paskutinius 25 metus, tai įpareigojimas, o sukaupta gyvenimo našta ir mus visus įpareigoja ..Išmintis nevaikšto senais takais ji visada ieško naujo kelio .

Ale       2016-11-1 6:47

Dėkui autoriui. Linkime Saudargui, Kasčiūnui ir kt. nenurimti.

Pikc       2016-11-1 0:54

“Partija privalės neišvengiamai atsakyti į klausimą, kiek ją saisto krikščioniškosios demokratijos principai” - ėėė, kas tokie? smile
“Ir koks jos santykis su vertybėmis, kurios grindžiamos Bažnyčios socialiniu mokymu.” - čia pederastų partnerystė, lenkų separatistų užgaidų tenkinimas ir nelegalų machmudų importas? Tada jo - santykis netgi labai… kaip čia pasakius… tolerantiškas. smile
P.S. TSKP-LKP-LDDP šaika - nė velnio ne geresni.

beviltiška       2016-10-31 23:54

mešką galima išmokyti šokti.
šunį atnešti tapkes.
—-
konservatorių krikščioniškos politikos - niekaip negalima išmokinti.
beviltiški senukai… (ir technokratinis jaunimas)


Rekomenduojame

Robert P. George. Drąsa, meilė ir pasiaukojimas kovoje už šeimą

Lietuvos advokatūros pergalė prieš STT: slaptų pažymų eros pabaiga?

Pristatome „Šeimų Sąjūdžio“ nuotolinę vaizdo konferenciją apie protesto akciją birželio 15–17 dienomis

Geroji Naujiena: Broliai, seserys, gyvenkime ir mes tikėjimu, ne regėjimu

Rasa Čepaitienė. Jie sako „NE“

Nacionalinis susivienijimas kviečia paminėti Birželio sukilimo 80-metį

Kastytis Braziulis apie jėgos naudojimą prieš parlamentarą: incidentas gali tapti precedentu

Nida Vasiliauskaitė. Kokia būtų TS-LKD ir medijų reakcija, jei tai būtų nutikę Baltarusijoje ar Rusijoje?

„Neredaguota“ pokalbis su istoriku Valdu Rakučiu apie tarpukario Lietuvą iki perversmo

Andrius Švarplys informacinėje laidoje „Proto balsas“: kur dingo tikroji TS-LKD partija ir „konservatizmas“ Lietuvoje?

Kas Nidą Vasiliauskaitę stebina labiau nei žvaigždėtas dangus, kėlęs nuostabą Kantui

Vidmantas Valiušaitis apie Lukašenkos vertą „šventę“

Pagaliau. Andrius Švarplys. Ką pasakė Prezidentas: Lietuvos viešajame informaciniame lauke yra įsitvirtinusi politinė cenzūra

Prof. Vytautas Radžvilas kviečia pakalbėti apie politiką: laisvės iliuzijos

Nida Vasiliauskaitė. Kodėl „stiprios ironiškos asmenybės“ vis dar ne ten, kur joms ir vieta

„Neredaguota“ pokalbis su Šarūnu Jasiukevičiumi: kapitalizmas ir švietimas

Algimantas Rusteika. Laukimas

D.Žalimo žiniai: referendumus dėl vienalyčių asmenų santykių vykdė Slovėnija, Airija, Tailandas, Kroatija, kai kurios JAV valstijos, bus Šveicarijoje

„Sengirėje“: G. Kniukštos pokalbis su St. Čepinsku apie miškų naikinimo vajų nepriklausomoje Lietuvoje

Ramūnas Aušrotas apie būsimos Europos viziją. Vera Jourova: su Rusijos grėsme ES vertybėms kovosime cenzūra ir baudomis

Linas Šalna. Klasika

Jolanta Blažytė. Ką jūs sakote?

Tomas Viluckas. Kodėl reikia referendumų

Mantas ir Skaistė Vasiai. Įsimintiniausios Didžiojo šeimų žygio akimirkos

Eurika Masytė siūlo sprendimą: priešlaikiniai Seimo rinkimai. Pritariate?

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti piliečių laisvių suvaržymus

Nida Vasiliauskaitė. Dabar klausimėlis: ką Ingrida?

Papunkčiui. Vytautas Sinica apie visuomenės susipriešinimą

Prof. dr. Andrius Macas. Kažkas čia ne taip (I)

Nida Vasiliauskaitė. Tradiciškai partijos skirdavosi idėjomis ir ideologijomis, bet tie laikai jau baigėsi

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.