Demokratija ir valdymas

Valdas Vasiliauskas. Tai jau ne sąmokslo teorija. Tai praktika

Tiesos.lt redakcija   2016 m. rugsėjo 9 d. 22:50

11     

    

Valdas Vasiliauskas. Tai jau ne sąmokslo teorija. Tai praktika

Pastaruoju metu valstybės reikalai aptarinėjami virtuvės žodynu: koldūnai, cepelinai, šakutės, šaukštai, samčiai, pjaustymo lentelės. Ar tai atspindi valstybės būklę?

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, visą kadenciją sunkusi lašas po lašo bejėgiškos valdančiosios koalicijos kraują, net išstūmusi iš žaidimo vieną jos narę (Lietuvos lenkų rinkimų akciją), prieš naują kortų perdalinimą (rinkimus) audringai finišuoja. Be įprastų ištikimų ginklanešių – Generalinės prokuratūros, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ir žiniasklaidos – lemiamoms kovoms metė rezervą – Viešųjų pirkimų tarnybą (VPT), kurios vadovę Dianą Viliūtę pati pasirinkusi ir paskyrusi. Atėjo metas pateisinti pasitikėjimą ir grąžinti skolą.

Prezidentei atidarius antrąjį frontą prieš socialdemokratus, atokvėpį gavo darbietė žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė. Seimo kuluaruose sklando sąmokslo teorija, jog ministrė nemalonę ant savo ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo Jono Miliaus (taip pat tvarkiečio Petro Gražulio) galvos užsitraukusi, kai pradėjo klibinti Nacionalinės mokėjimų agentūros vadovą Eriką Bėrontą, kuris, pasirodo, prezidentės vienas iš favoritų.

Lietuvoje veterinarija ne pirmąkart virsta politika, kaip Rusijoje, kurioje veterinarija ir maisto kontrolė – net tarptautinių santykių įrankis (Gruzijos vyno, Europos Sąjungos (ES) šalių maisto produktų importo draudimai).

Politikieriai, keli Seimo švonderiai, Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, vieną moderniausių Lietuvos institucijų, kuri ES rodoma kaip pavyzdinė, įpainiojo į politines intrigas „mailiaus byloje“. Kiek buvo sukelta triukšmo dėl tariamai išgrobstytų ES paramos milijonų. Teisme paaiškėjo, kad tų milijonų ir būti nebuvo (jie senų seniausiai buvo išdalinti kitiems). Byla patyliukais subliuško, tačiau apie tai žiniasklaida nė mur mur.

Kaip ir nutylėta, kad bylininkai prisiteisė materialinį padarytos moralinės žalos atlygį, kurį sumokėjo valstybė, t. y. mes visi. Skaidriai Maisto ir veterinarijos tarnybos reputacijai buvo suduotas smūgis, jos kūrėjas ir pirmasis vadovas profesorius Kazimieras Lukauskas, neapsikentęs tokios sąmokslo praktikos, protestuodamas atsistatydino ir iškart buvo pakviestas į vadovaujančias pareigas Pasaulio gyvūnų apsaugos organizacijoje.

Panašu, jog jau išsikvėpė ir koldūnų skandalas: „Judex“ vėl dirba, rusų surasta bakterija lietuviškuose koldūnuose europiečiams nebepavojinga. Ničniekas dorai nepajėgė atsakyti į paprastą J. Miliaus klausimą: „Už ką esu baudžiamas? Ką aš blogo padariau?“ Negelbėjo nė STT ir prokurorų pamėgtas universalus burtažodis „piktnaudžiavimas tarnyba“. Todėl buvo griebtasi šiaudo – medžioklės ir cepelinų, nors tai visai kita opera. Lietuviška „Opera už tris cepelinus“.

Dėl vienadienių politinių tikslų ir ambicijų aukojamas valstybės institucijų geras vardas ir visos valstybės interesai, nekalbant apie nacionaliniam verslui vargiai atitaisomą žalą. O ką verslas? Kam jis rūpi, kas jį Lietuvoje gina?

Mat „Operoje už tris cepelinus“ visu gražumu vėl sužėrėjo tik Lietuvai būdingas leitmotyvas: politikams ir valstybės pareigūnams šiukštu sėsti už vieno stalo su verslininkais, tarytum jie būtų afrikinio kiaulių maro nešiotojai. Net jeigu tai būtų nacionalinio verslo vienas iš lyderių, kaip „Biovelos“ savininkas ir vadovas, sąžiningai mokantis mokesčius, sukūręs daugybę darbo vietų, vienas didžiausių eksportuotojų. Bet jis įtartinas, nes yra privataus kapitalo atstovas, gyvenantis ne iš valstybės kišenės.

Nepalyginamai bjauresnis, įžūliai korupcinis „auksinių“ šakučių, šaukštų ir samčių skandalas, pelnytai sukėlęs visuotinį pasipiktinimą. Nors ir čia pernelyg daug baltų siūlų, nors ir čia ganėtinai išeita iš krašto.

Pirmiausia – kodėl tik nūnai, bemaž po dviejų metų sakališka VPT vadovės akis pastebėjo skandalingąjį pirkimą, nors jis nebuvo didelė paslaptis, krašto apsaugos ministras Juozas Olekas jau buvo kreipęsis dėl jo į Generalinę prokuratūrą? Neabejotina, kad D. Viliūtės regėjimą pagerino artėjantys rinkimai.

Antra – visiška netiesa , kad viešieji pirkimai – tik Krašto apsaugos ministerijos (KAM) sisteminė problema. Buvusio VPT vadovo Žydrūno Plytniko teigimu, per viešuosius pirkimus Lietuvos valstybė kasmet praranda nuo milijardo iki pusantro milijardo litų. Geriausiais laikais VPT suspėdavo patikrinti viso labo tik iki 5 proc. viešųjų pirkimų, dabar – tik 2–3 proc. Trumpai drūtai, viešieji pirkimai Lietuvoje – tikri korupcijos kiaurasamčiai.

Tokių „Nota Bene“ rastume kiekvienoje ministerijoje. Ir ne po vieną. Antai net Finansų ministerijoje Ingridos Šimonytės laikais buvo kilęs skandalas dėl viešinimo pirkimo paslaugų už 40 mln. litų,tačiau pradėtas tyrimas dingo prokuratūros labirintuose…

Politikas, atėjęs į ministro postą, jau randa tokias „Nota Bene“, per dešimtmetį suleidusias šaknis ministerijoje ir jai pavaldžiose įstaigose. Taip nutiko „Tvarkos ir teisingumo“ politikams, kurie perėmė Vidaus reikalų ministeriją su pirmtakų paliktu kraičiu – visokiom „Infostruktūromis“ ir „NT Service“.

Nors visi didieji korupciniai viešieji pirkimai vyko ministro R. Palaičio laikais, po jo veiklos vidaus reikalų sistemoje tebuvo galima varžytis tik dėl „šakučių ir šaukštų“, tačiau jis liko „ne prie ko“ – srėbti jo privirtą košę turėjo įpėdiniai.

Nebent pats ministras taptų ir STT agentu, ir prokuroru, ir teisėju. Veik tokiu ir virto ministras J. Olekas, jau prieš dvejus metus pats atkapstęs (o ne D. Viliūtė) šiuos karo virtuvės svilėsius, dėl kurių kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašydamas pradėti ikiteisminį tyrimą. Nutraukus prokurorams ikiteisminį tyrimą, šį sprendimą ministras apskundė teismui.

Suprantu, kodėl ministras dėl Generalinės prokuratūros nutraukto ikiteisminio tyrimo nesukėlė triukšmo ir nesikreipė į žiniasklaidą – sergėjo Lietuvos kariuomenės ir NATO mundurą. Užtat perleido iniciatyvą oponentams, kurių nevaržo jokie skrupulai.

Ministrui teks išgerti kartybių taurę ne tik už savo komandos riktus (kodėl taip ilgai nenutraukė sutarties su „Nota Bene“?), bet ir už VPT bei prokurorų aplaidų neveiklumą. Prasidėjo tikros varžybos, kas smarkiau ministrą išdės į šuns dienas audringai plojant miniai. Entuziastų talžyti gulintį Lietuvoje visais laikais nestigo.

Juo labiau, kad šis „šakučių ir šaukštų“ skandalas kiekvieną pilietį įžeidžia savo niekingumu, menkumu.

Kita vertus, ką reiškia „auksinės“ šakutės palyginus su pačiu neskaidriausiu viešuoju pirkimu – SGD terminalu, kuris tikrai auksinis ir už kurį mokėsime ne tik mes, bet ir mūsų vaikai klausydamiesi pasakų, neva jis numušė gamtinių dujų kainą (iš tikrųjų gamtinių dujų ir naftos kainą visame pasaulyje nusmukdė ne kokie SGD terminalai, o skalūnų revoliucija).

Šakutės, šaukštai ir samčiai, nors ir „auksiniai“, net ir pridūrus tokias pat „auksines“ palapines su pirštinėmis, tėra tik trupiniai šakalams nuo didžiosios korupcijos puotos stalo.

Šį prieštaravimą tarp korupcinio pirkimo masto ir jo sukeltos reakcijos žiniasklaidoje savo neatremiamos ironijos skalpeliu straipsnyje „Vargas dėl samtelių“ atvėrė Vytautas Landsbergis, vienas iš retų politikų, nepraradęs sveikos nuovokos totalios kritikos chore, atsispyręs pagundai įspirti savo amžiniems priešininkams socialdemokratams.

Profesorius ironizuoja: „Žiniasklaida nesiliauja vardinti, ko ir kiek mūsų kariuomenės virtuvėms pripirko KAM specialistai. Iš tuščio į kiaurą samstymo samtelių, apsipjaustymo lentelių, kitokios gynybinės įrangos“. Juk tai centai (keli tūkstančiai), pasak profesoriaus, „garbingas iždo vagis nesiterliotų“. „Šiek tiek sudėtingesnis, bet įmanomas suvokti būtų kariuomenės kompromitavimo, Lietuvos pažeminimo tikslas“.

Nei pridėsi, nei atimsi.

Panašiai „vargą dėl samtelių“ vertina ir kitas valstybės vyras, taip pat ne pats didžiausias politinės kairės simpatikas, pirmasis Valstybės saugumo departamento vadovas Mečys Laurinkus: „Rusų generolai už pilvų susiėmę juokiasi“ („Lietuvos rytas“).

Amžinai nepalaidotas marksizmo – leninizmo klasikas mokė, kad kiekviena virėja gali valdyti valstybę. O ar kiekviena virėja tą valstybę gali sugriauti?

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

įsakymas viešam tarnui       2016-09-17 18:21

draugui reikia grįžti į tą partiją su kuria pateko į Seimą

Povilas       2016-09-12 6:02

Oho, koks stiprus ir labai teisingas straipsnis.Yra gi dar mąstančių

>juozapui       2016-09-11 21:51

- Pats kvailys. (citata iš 12 kėdžių).
O jei rimčiau, ką siūlai?

Juozapas       2016-09-10 14:33

Taip, kvailių netrūksta.
Vieni koalicijų procentus rikuoja, kiti svaigsta apie kažkokį mistinį prokurorą- stebukladarį.
Iš kur toks naivumas jog bus seime valdanti koalicija kuri rūpinsis plikšių mulkių gerove? Dabartinė Sistema yra sukurta tam, kad kažkas patekęs seiman pasirūpintų savo ir jį delegavusios xebrytės gerove. Prie ko čia durniai?
Durnių reikalas balsuoti. Pabalsavai, balsą atidavei ir tylėk.
Susiimk subinę abiem rankom ir cioglink iš kur atějęs. Laisvas. Iki kitų rinkimasų.
Tobulas prokuroras… - svajuko dramblionė. Sistema jau turi tobulus prokurorus. Jie tobulai dirba Sistemos naudai. Jeigu būtų kitokia sistema, jeigu santvarka būtų piletinė-bendruomeninė, o ne neofeodalinė- mafijinė, tuomet prokuroru būtų piliečių pasitikėjimu paskirtas Prokuroras.
Dabar prokurorus skiria Matrioška vergvaldžių/mafijozų atstovams pritariant, reiškia pagal sistemos logiką prokuroru gali būti tik valdančią gaują aptarnaujantis niekšas.
Bet atrodo, publikai to negana. Publika pageidauja genptoko poste gaują aptarnaujančio stalinisto.
Norit ir bus. Nes viskas ir daroma vien tik leu leu leudies gerovei : )
Viskas idiotų džiaugsmui.

a jo, stalino reikia       2016-09-10 13:42

komunistai tai nekalti.
gobšūs litovxcai kalti.
(patylėsim, kas juos išmokė korupcijos)
stalino reikia arba kieto prokuroro.

> korupcija nuo graziu okupacijos laiku 8:05       2016-09-10 13:19

Ir vel “rusas puola”...Cia tamsta turbut turite galvoje buvusius komunistus (cia as su jumis sutinku, mus valdo tikrai buvusieji - ir socdemai ir tie konservuoti), bet juk Masiulis nei buves komunistas, nei buves tarybiniu laiku “elitas”.O galimai, galimai, galimai…Jis juk jau tas naujasis “elitas” (niekaip nekyla ranka rasyti be kabuciu, nes man jie visi tik su kabutem), naujos kartos demokratinis politikas.Taip kad as manau, nereikia taip jau viska suvartyt ant tu persenusiu komunisteliu.As tai sakyciau, kad pas mus yra didziule betvarke.O uz jos pasislepe visokie valstybes pinigu tratintojai.Kol nebus “kieto” generalinio prokuroro, tol ir nebus tvarkos Lietuvoje.

Konservai       2016-09-10 13:03

tai tikri šakalai kitų mato trupinius, o savų kepalų nepastebi. Ir nepastebės kol socdemai, darbiečiai ir Tvarkiečiai žiūrės pro pirštus už konservų tratinamus milijardus. Labai nusimines, kai valstiečiai prašneko apie koalicija su konservais. Tai ar jie (žalieji valstiečiai) nebus tokie patys kaip konservai su liberastais.  Pagal paskelbtus apklausos duomenis dabartinė koalicija galėtų sudaryti mažumos seimą ir vyriausybę ta pačia sudėtimi be valstiečių. Socdemai, Darbiečiai, Tvarkiečiai - 34,1%, o konservai, valstiečiai ir liberastai - 29,4%. Be to, prie Socdemu DP ir TT kalėtų prisidėti iš kitų partijų ir koalicijų.  Todėl Kubiliaus mečta, vadovauti seimui ir savo vyriausybei, daleko kak do Marsa.

Zmones       2016-09-10 12:00

jus isrinko i seima su ” Drasos keliu ” , tikedami jumis , tikedamiesi jusu darbais , o jus keli isrinktieji ” dejote i kojas “, islekete i kitas partijas, jumis daugiau nenepasiti, o pasitikejimo antra karta nebenusipirksite.

kažin       2016-09-10 11:40

praktika prasidės po 2020m. kai Lietuva bus ne gavėja, o mokėtoja.

VYTAUTAS R.       2016-09-10 9:04

Socdemai yra buvęs komunistų elitas, o konservatoriai-tai tik buvę nevykėliai komunistai.

korupcija nuo gražių okupacijos laikų       2016-09-10 8:05

į kraują įsigėrusi korupcija (blatas) pas komunistus.
buvo viltis, kad krikščionys - patriotai pasmerks vagis korumpuotus komunistus.
bet tą paliko komunistų šuniukams teisėsaugai ir tapo “politiškai korektiški”
idiotizmas konservatorių...
(arba konservatoriai užvaldyti tų pačių komunistų - tai kam tie rinkimai reikalingi?)


Rekomenduojame

Robert P. George. Drąsa, meilė ir pasiaukojimas kovoje už šeimą

Lietuvos advokatūros pergalė prieš STT: slaptų pažymų eros pabaiga?

Pristatome „Šeimų Sąjūdžio“ nuotolinę vaizdo konferenciją apie protesto akciją birželio 15–17 dienomis

Geroji Naujiena: Broliai, seserys, gyvenkime ir mes tikėjimu, ne regėjimu

Rasa Čepaitienė. Jie sako „NE“

Nacionalinis susivienijimas kviečia paminėti Birželio sukilimo 80-metį

Kastytis Braziulis apie jėgos naudojimą prieš parlamentarą: incidentas gali tapti precedentu

Nida Vasiliauskaitė. Kokia būtų TS-LKD ir medijų reakcija, jei tai būtų nutikę Baltarusijoje ar Rusijoje?

„Neredaguota“ pokalbis su istoriku Valdu Rakučiu apie tarpukario Lietuvą iki perversmo

Andrius Švarplys informacinėje laidoje „Proto balsas“: kur dingo tikroji TS-LKD partija ir „konservatizmas“ Lietuvoje?

Kas Nidą Vasiliauskaitę stebina labiau nei žvaigždėtas dangus, kėlęs nuostabą Kantui

Vidmantas Valiušaitis apie Lukašenkos vertą „šventę“

Pagaliau. Andrius Švarplys. Ką pasakė Prezidentas: Lietuvos viešajame informaciniame lauke yra įsitvirtinusi politinė cenzūra

Prof. Vytautas Radžvilas kviečia pakalbėti apie politiką: laisvės iliuzijos

Nida Vasiliauskaitė. Kodėl „stiprios ironiškos asmenybės“ vis dar ne ten, kur joms ir vieta

„Neredaguota“ pokalbis su Šarūnu Jasiukevičiumi: kapitalizmas ir švietimas

Algimantas Rusteika. Laukimas

D.Žalimo žiniai: referendumus dėl vienalyčių asmenų santykių vykdė Slovėnija, Airija, Tailandas, Kroatija, kai kurios JAV valstijos, bus Šveicarijoje

„Sengirėje“: G. Kniukštos pokalbis su St. Čepinsku apie miškų naikinimo vajų nepriklausomoje Lietuvoje

Ramūnas Aušrotas apie būsimos Europos viziją. Vera Jourova: su Rusijos grėsme ES vertybėms kovosime cenzūra ir baudomis

Linas Šalna. Klasika

Jolanta Blažytė. Ką jūs sakote?

Tomas Viluckas. Kodėl reikia referendumų

Mantas ir Skaistė Vasiai. Įsimintiniausios Didžiojo šeimų žygio akimirkos

Eurika Masytė siūlo sprendimą: priešlaikiniai Seimo rinkimai. Pritariate?

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti piliečių laisvių suvaržymus

Nida Vasiliauskaitė. Dabar klausimėlis: ką Ingrida?

Papunkčiui. Vytautas Sinica apie visuomenės susipriešinimą

Prof. dr. Andrius Macas. Kažkas čia ne taip (I)

Nida Vasiliauskaitė. Tradiciškai partijos skirdavosi idėjomis ir ideologijomis, bet tie laikai jau baigėsi

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.