Socialinė politika

Skurdo Lietuva: gyventi gera tik saujelei

Tiesos.lt siūlo   2016 m. rugsėjo 16 d. 23:13

10     

    

Skurdo Lietuva: gyventi gera tik saujelei

Roberta Tracevičiūtė | „Lietuvos žinios“

Lietuvos gyventojai – vieni skurdžiausių Europoje. Nors esama teigiančiųjų, kad skursta tik tinginiai, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) lektorė dr. Natalija Atas įsitikinusi, jog didžiulį skurdo lygį mūsų šalyje lemia nepalankios darbo rinkos sąlygos, maži atlyginimai, neproporcingai kylančios kainos, prasta socialinė apsauga ir valdančiojo elito abejingumas.

Šefildo (Didžioji Britanija) universitete disertaciją apie Lietuvoje skurstančius darbuotojus apsigynusi VDU Socialinės politikos programos lektorė N. Atas kritikuoja mūsų valstybės pasirinktą neoliberalų gerovės modelį, neužtikrinantį žmonėms socialinio saugumo ir oraus gyvenimo.

Padėtį, kai penktadalis šalies gyventojų skursta, mokslininkė prilygina tyliai humanitarinei krizei. „Tyliai, nes ši opi ir vis aktualėjanti problema nesulaukia nė dalelės adekvataus ir taip reikalingo viešojo bei politinio dėmesio“, – interviu „Lietuvos žinioms“ pabrėžė VDU dėstytoja dr. Natalija Atas.

Valstybė prisiima tik minimalią atsakomybę

Lietuvos ūkio augimas po ekonomikos krizės išlieka vienas sparčiausių Europos Sąjungoje (ES). Tačiau gyvenimo pagerėjimo nejaučiama – žemiau skurdo ribos gyvena daugiau kaip penktadalis žmonių. Kokios priežastys tai lemia?

Priežastys yra kompleksinės, pradedant nuo radikalių ir staigių šoko terapijos reformų, vykdytų dešimtojo dešimtmečio pradžioje, baigiant šiuolaikiniu mūsų gerovės valstybės modeliu. Daugiau dėmesio norėtųsi atkreipti būtent į šį veiksnį.

Skurdo paplitimo laipsnis skirtingose valstybėse labai priklauso nuo tų šalių gerovės modelių ir jų taikomų socialinės politikos strategijų. Valstybė gali sumažinti arba, priešingai, paskatinti socialines problemas ir nelygybę visuomenėje. Gerovės valstybės taikomos priemonės gali daryti įtaką skurdo lygiui įvairiais tiesioginiais ir netiesioginiais būdais. Pavyzdžiui, tiesiogiai skurdą galima mažinti per socialinę paramą. Šio proceso logika paprasta: kai žmonės patiria tam tikrą socialinę riziką, tarkime, netenka darbo, valstybė juos paremia ir taip neleidžia nugrimzti į skurdą, į socialinę atskirtį. Netiesiogiai socialinės apsaugos dosnumo lygis daro įtaką individualiam žmonių pajėgumui derėtis dėl užmokesčio darbo rinkoje. Šis procesas reguliuoja mažų atlyginimų paplitimo lygį. Jeigu socialiniai pervedimai šalyje itin menki, darbuotojai dėl kitų alternatyvų neturėjimo yra priversti susitaikyti su labai mažais atlyginimais. Lietuvoje tai aiškiai matoma.

Mūsų šalies gerovės sistema vis labiau panėšėja į neoliberalų modelį. Valstybė prisiima tik minimalią atsakomybę už savo piliečių gerovę. Pagrindinė atsakomybė už orų pragyvenimą perkelta patiems žmonėms ir jų šeimoms ant pečių. Tikimasi, kad gyventojai savarankiškai pasirūpins savo gerove dirbdami. Tačiau Lietuvos rinka dideliai daliai žmonių neleidžia užsitikrinti oraus pragyvenimo: atlyginimai itin maži, darbo sąlygos – nestabilios ir nepalankios, karjeros galimybės – prastos. Taip galima apibūdinti labai daug darbo vietų mūsų šalyje. Lietuvoje mokami vieni mažiausių atlyginimų Europos Sąjungoje, be to, čia jie gerokai labiau paplitę nei kitose valstybėse. Todėl mūsų gyventojai atsiduria neįmanomoje padėtyje: negali pasikliauti nei darbo rinka, nei socialinės apsaugos sistema. Kitaip tariant, Lietuvos žmones nuvilia tiek valstybės institucijos, tiek darbo rinka.

Straipsnio tęsinį skaitykite portale lzinios.lt.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.       2016-09-20 8:58

Maceikianecas rašė,kad 100 tūkstančių slaptai gauna papildomą pensiją. Motinos,išeinančios vaiko atostogų, išmokas gali pasirinkti nebūtinai pagal savo tris paskutinius mėnesius dirbtinai pakeltą algą, bet ir pagal vyro. Taip pat slaptai. Priedo,mažųjų įmonių smaugimas. Susisiekimo su kaimais sunaikinimas,o ten,kur dar likęs, kaina didesnė, negu į užsienį. Tauta planingai naikinama, o pasipriešinti nėra kam.

s.m.-ui       2016-09-19 11:05

Pažadai didinti NPD ar min.algą - taip pat tik makaronai.
Reik subalansuoto požiūrio, nuoseklių reformų - to tikrai nėra.

s.m.       2016-09-19 10:38

visai neseniai šitame portale buvo publikacija su Statistikos departamento skaičiais, rodančiais, kad žemiau skurdo ribos Lietuvoje gyvena “nuo” 22 proc.
Ten pat tada įkišau savo trigrašį, kad žinant statistikos “objektyvumą”, tie 22 proc. realiai gali reikšti trečdalį (30-33 proc.).
Visais atvejais statistiniai 22 plius kaip minimum numuilinti realūs 3-5 proc. reiškia jau minimum ketvirtadalį, ne penktadalį.
Tokį skurdą lemia išnaiknimas vidutiniojo visuomenės sluoksnio, kuris, paradoksalu, buvo susiformavęs socdeminių komunistų Adolio Stabilizatoriaus laikais ir kurį išnaikino aršūs komunistai konservatoriai.
Taip pat akį rėžia nerealus atotrūkis tarp daugiausiai ir mažiausiai uždirbančių visuomenės narių, kokio nėra normaliose Europos valstybėse.
Dešimtys tūkstančių tautiečių, dirbančių tik už tenykštį minimumą svetimose karalystėse ir neskursta, kaip Lietuvoje “neeet” 400-500 eur uždirbantis žmogus, ir nelaiko savęs skurdžiais.
Kuri lovio partija realiai ketina juntamai padidinti NPD? Kad mizerinio minimalių pajamų 20-40 eurų prieaugio varguoliams nesuėstų mokesčiai? Kuri žada padidinti MMA iki bent 600 eur? Kuri žada pradėdama nuo savęs pasodinti keliolika biudžeto kandžių partaigenosų su prisivogto milijoninio turto konfiskacija? Sumažinti algas pusiau valstybinių bendrovių vadovams, uždirbantiems daugiau už ministrus? Sumažinti seimūnų skaičių iki 71 ???...
Teisingūūūūūūūūmassssssssss. demokraaaaaatijaaaaa… Tfu… Tie patys makaronai kaip prieš kiekvienus rinkimus… Makaronai bukiems karosams drumstame vandenyje gaudyti.

Mix       2016-09-18 9:52

Čia vienas komentatorius vis siūlo balsuoti už Puteikio koaliciją. Taigi noriu paklausti, ką tie esantys Puteikio koalicijoje ir pats Puteikis nuveikė per 4 metus? Kai tik prasideda rinkimų vajus Puteikis išlenda į viešumą, patriukšmauja ir viskas tuo baigiasi. O kur jo veikla visą kitą laikotarpį. Tą patį galima pasakyti ir apie kitus veikėjus besiverženčius prie lovio.

smagu, mūsiškiai gerai gyvena       2016-09-18 6:06

mūsiškiams, žinantiems kas yra Partijos linija, gerai sekasi

Julius Puras       2016-09-18 2:52

Penktadalis skurde kiti išgyvensenoje ir saujelė kuri valdo. Taip turėtų būti.

Matematikas       2016-09-17 22:07

Žemiau skurdo ribos gyvena penktadalis gyventojų,-taigi-virš skurdo ribos-keturi penktadaliai.Keturi penktadaliai vadinami “saujele” .Kaip,pagal autorę, reikėtų įvardinti vieną penktadalį?

Saujelė       2016-09-17 19:09

Man gyventi gera smile

Už Puteikio koaliciją...       2016-09-17 10:38

Auga Puteikio koalicijos reitingai..
17 dieną naujausius duomenis publikuoja ,,L. rytas” Puteikio komanda: jau 4,7 populiarumo procentai.
Prisidėkim, nes kitaip Lietuvos Suverenas toliau liks korumpuotosd politinės nomenklatūros šešėlyje, o tauta bėgs iš šalies..Tik jie galėtų korumpuotos pol. nomenklatūros ir oligarchų sąjungai priešpastatyti piliečių galią ir sutelkti žmones reformuoti VD. Deja, bet .oligarcho Karbauskio kompanija sava tai oligarchų ir nomenklatūros valdžiai..
Skaitykite daugiau: http://www.delfi.lt/projektai/balsuok2016/naujienos/naujausi-partiju-reitingai-skelbiama-kas-i-seima-nepatektu-ir-kam-atsirado-sansu.d?id=72326140&com=1®=0&no=0&s=2&r=8631®=0#c115245874

mūsiškiai žino ką daro       2016-09-17 8:17

ober mūsiškis česka juršėnas puikią strategiją paruošė:
- kad nebūtų vidurinio sluoksnio.
Tada litovcams toks mielas rusas bus…


Rekomenduojame

Nida Vasiliauskaitė. Ko bijote? Jų?

Algimantas Rusteika. Gal pabandom niekur nebebėgti?

Vygantas Malinauskas. Iš tėvų valdžios išlaisvinto vaiko interesas

Vytautas Radžvilas. Nesibaigianti tremties Golgota

Vytautas Sinica. Kas priešina visuomenę?

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Visiškas teisinis nihilizmas

Lietuvos šeimų sąjūdžio pareiškimas: Vienykimės!

Lietuvos Šeimų Sąjūdis: pranešimas dėl birželio 15–16–17 dienomis įvyksiančių protesto akcijų

Ramūnas Aušrotas. Ką reiškia SAM paskelbtas vaikų nuo 12 metų skiepijimo vajus ir manipuliacijos įstatymo tekstu?

Ką šiandien žinome apie tremtis? Dovilo Petkaus pokalbis su prof. Rasa Čepaitiene

Krescencijus Stoškus. Maršas, apnuoginęs realybės absurdą

1941 m. Birželio sukilimo 80-metį pasitinkant. Valdas Vasiliauskas: Idėjinė A. Sniečkaus klaida

Kviečiame į parodą „Pirmasis masinis trėmimas 1941 m. birželio 14–19 d.“

Vidas Rachlevičius. Aš su siaubu laukiu naujų rinkimų

Vaidotas A.Vaičaitis. Šeima, partnerystė ir Civilinis Kodeksas

Vidmantas Valiušaitis. Pasiuntinys, kurio neatpažino. In memoriam Stasys Lozoraitis (1924–1994)

In memoriam Marcelei Kubiliūtei (1898–1963): ar atsirastų Vilniuje paminklas pačiai iškiliausiai Lietuvos Moteriai, Tautos sukilimo dalyvei?

Zigmas Tamakauskas. Atminties išsaugojimo paminklas

Robert P. George. Drąsa, meilė ir pasiaukojimas kovoje už šeimą

Lietuvos advokatūros pergalė prieš STT: slaptų pažymų eros pabaiga?

Pristatome „Šeimų Sąjūdžio“ nuotolinę vaizdo konferenciją apie protesto akciją birželio 15–17 dienomis

Geroji Naujiena: Broliai, seserys, gyvenkime ir mes tikėjimu, ne regėjimu

Rasa Čepaitienė. Jie sako „NE“

Nacionalinis susivienijimas kviečia paminėti Birželio sukilimo 80-metį

Kastytis Braziulis apie jėgos naudojimą prieš parlamentarą: incidentas gali tapti precedentu

Nida Vasiliauskaitė. Kokia būtų TS-LKD ir medijų reakcija, jei tai būtų nutikę Baltarusijoje ar Rusijoje?

„Neredaguota“ pokalbis su istoriku Valdu Rakučiu apie tarpukario Lietuvą iki perversmo

Andrius Švarplys informacinėje laidoje „Proto balsas“: kur dingo tikroji TS-LKD partija ir „konservatizmas“ Lietuvoje?

Kas Nidą Vasiliauskaitę stebina labiau nei žvaigždėtas dangus, kėlęs nuostabą Kantui

Vidmantas Valiušaitis apie Lukašenkos vertą „šventę“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.