Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Simonas Jazavita. Apie Prezidentus ir Antano Smetonos paminklą Vilniuje

Tiesos.lt redakcija   2019 m. rugpjūčio 12 d. 0:20

36     

    

Simonas Jazavita. Apie Prezidentus ir Antano Smetonos paminklą Vilniuje

Prezidentas Gitanas Nausėda šiandien [šeštadienį – Tiesos.lt] pagerbė pirmąjį Prezidentą Antaną Smetoną jo 145-ųjų gimimo metinių proga ir simboliškai pasakė, kad Lietuvos sostinėje Vilniuje jam turėtų atsirasti paminklas. Net labai sutinku su Prezidentu – pats laikas. Gal tai šiek tiek atvėsintų ir įsisiautėjusias aistras istorijos klausimais…

Beje, dar pernai Vilniaus meras pasakė, kad sostinė esąs kosmopolitinis miestas, todėl joje neturėtų būti paminklo prezidentui Antanui Smetonai.

Taip, Smetona buvo senamadiškas nacionalistas, tačiau jo indėlis Tautinio atgimimo metais ir 1918 m. kontekste milžiniškas. Laikas suvokti – be tokių nacionalistų išvis nebūtų Lietuvos, kosmopolitinės sostinės – taip pat. Bet matau: net ir viešųjų intelektualų tarpe vis dar painiojamasi – nacionalizmas maišomas su nacizmu. Tai grėsmė, vis dėlto norisi, gal naiviai, tikėti, kad tai nedaroma tyčia…

* * *

Skamba panašiai, bet nacizmas yra žodžio nacionalsocializmas trumpinys, reiškinys, būdingas išskirtinai 1933–1945 m. Vokietijai. Būkime tikslūs. Taip, daugelyje Europos, ir ne tik jos šalių įvairiu laiku buvo nacionalsocializmo fanų, buvo jų ir Lietuvoje, tačiau iki 1940 m. jų buvo mažai, o politikoje jų galimybės buvo menkos. Kodėl? Atsakymas – A. Smetona. Nors jis ir buvo natūralus antikomunistas, nuo 1933 m. iki 1940 m. Vokietija jo kalbose buvo minima gerokai dažniau – buvo kritikuojamas būtent rasistinis nacionalsocializmo pobūdis, tokio mąstymo žalingumas, iškeliant paprastą lietuvišką nacionalizmą, kuris yra visiškai ne tas pats. Tai pripažįsta net ir tarptautinio lygio istorikas Timotis Snaideris išties puikioje knygoje „Juodžemis“ (p.133).

 

* * *

Lietuvių tautai Smetona padarė daug – jos brandai, jos tautiniam susipratimui, jos patriotizmo suvokimui. Ar engė jis kitas tautas, gal buvo labai blogas tautinėms mažumoms? Anaiptol. Berlyno archyve dirbdamas disertacijos tikslais, radau vokiečių pastebėjimus apie 1937 m. vykusį žymaus sionisto Leibo Jafės vizitą į Kauną ir Klaipėdą. Čia yra Lietuvos žydų karių sąjungos savaitraščio „Apžvalga“ to vizito aprašymas ir Smetonos žodžiai, aiškiai rodantys, kad jis buvo jungianti figūra. Siūlau paskaityti. Jokios prieštaros, apie kurią pernai kalbėjo meras, čia nėra.

Ar Smetona nebuvo kontraversiškas? Aišku buvo, kaip istorikas iš profesinės pusės žiūriu į tai natūraliai, o ir kitiems siūlau – yra dėl ko jį kritikuot, kaip ir už ką pagirti. Išvis perfrazuojant kitą kontraversišką politiką, kuris savo šalyje irgi yra epochos simbolis, Vinstoną Čerčilį: jei nesi kontraversiškas, vadinasi, arba neturi nuomonės, arba drąsos dėl jos pakovoti. Tačiau tokie žmonės padaro labai daug ir paminklai jiems mums ne tik tai primena, bet ir priverčia pasitempti patiems, net kai labai sunku, nepasiduoti ir pasistengti dar stipriau.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Gal bijai?        2019-08-21 11:00

Simonai, ar isdrįstum objektyviai įvertinti Grybauskaites indėlį ir vietą Lietuvos prezidentų tarpe?

Tai va       2019-08-19 14:32

Nereikia pataikauti Prezidento nuomonei dėl paminklo Smetonai. Vilniuje Smetona nei dirbo, nei gyveno, nei politikoje buvo. Jis niekaip istoriškai nesusijęs su Vilniumi Paminklas Vilniuje jam būtų dirbtinai pritemptas reikalas.

Dzeikas       2019-08-14 5:52

Jeigu rusu komunistai irasytu konstitucijon , kad Karaliaucius ju sostine - jiems GULAGus atleist reiketu? As ne apie Rusijos sostine, as apie argumentacija , esa Smetonos chebryte kazkokios indulgencijos uz valstybes isdavyste nusipelne del “daug gero Lietuvai padare”. Tie patys bolshevikai irgi daug gero Lietuvai padare tai jiems atleist reikia?
Smetona:
1) Uzeme neteisetai uzgrobtos valdzios vaira tuo itvirtindamas jegos pirmenybes pries istatyma primata.
2) Isdave valstybe pasitraukes neiformines tinkamai okupacijos.Turejo buti arba pasipriesinimas ginklu, arba okupacijos ir prievartos ivardinimas.Geriau abu.Kas padejo agresoriui tarptautineje arenoje iforminti aneksija ir supainiojo daugeli.
O patriotams siulau baigti savo slapius sapnus apie paminkla “didziavyriams”. Valdzioj XX amz Lietuvoje tokiu, apart prezidento Stulginskio, - verto pagarbos uz principinguma, isties balta varna tarp krankliu dveseliena mintanciu,- nebuvo.

Pačio neringiškio       2019-08-13 17:31

iš tų jaunuolių KGB kursų Gorbio laikais tikrai neatstosiu. Jūs dabar verslo ir politikos viršūnėje trinatės.

> Julesui       2019-08-13 16:05

Tu vienas atstoji visą kirmėlyną? Na ir didybės manija! smile

Jules       2019-08-13 12:58

Vai, vai, kaip sujudo KGB kirmelynas čia, tiesa?

Krikščioniškas tautininkas       2019-08-13 12:29

A.Smetona nusipelno paminklo ne tik dėl didelių nuopelnų kuriant Lietuvos nepriklausomybę, bet ir dėl LIETUVIŠKOJO PATRIOTIZMO skleidimo, o taip pat dėl TOLERANCIJOS kitoms tautoms, įskaitant ir tuometinių Lietuvos tautinių bendrijų atstovams, jau esant nepriklausomai Lietuvai. A.Smetona tai taikingo, nesmerkiančio nei vienos ištisos tautos „nacionalisto“ pavyzdys.

> Dar kartą 6:08       2019-08-13 9:18

,,Kur buvo ruošiami ateities Lietuvos valdytojai”, Milaiti, atkakliai rašinėji tik tu. Tu rašai - tu žinai. Man dėl to galvos neskauda. Ir kur buvo rengiami kagėbistai, tik iš tavęs sužinojau. Tai ko tu čia sieki? Įrodyti, koks buvai ir esi ,,reikšmingas”? O man nusispjauti į tą tavo ,,reikšmingumą” ir ,,informuotumą”. Tiesiog linksma matyti tokią menkystų puikybę ir tuštybę. Ir kokia tau pačiam reali iš viso to nauda, be ,,babkių”? Trolini kaip koks paskutinis kvėša, gauni iš naivuolių keletą pliusiukų, o kas nuo to keičiasi? Pasaulis eina savo keliu, Lietuva irgi. O tavęs, kai kirmėlės sugrauš, niekas nė neatsimins. Net pavardės nežinos. Tokia jau tų išdavikų dalia.

> 6:08       2019-08-13 8:56

Kvaily Milaiti, manęs be specialaus leidimo į Neringą tais laikais nebūtų nė įleidę. O kad jau pats pasigyrei, kur tave padarė kagėbistu, tai ko čia purkštauji? Beje, apie ,,tarnybą” Čikagoje irgi pats pasigyrei. Gal gydykis nuo šizofrenijos, nuo asmenybės pasidauginimo, tai bent atsiminsi, kur ir ką parašei.

to > 20:57       2019-08-13 5:08

Po šio komentaro tampi dvigubu Doleriu, ar supratai? Ar supratai, klausiu pačio, kaip Gorbio laikų KGB kursanto Neringoje, kur buvo ruošiami ateities Lietuvos valdytojai.

Al.       2019-08-12 23:38

Mindaugui paminklas stovi ne todėl, kad jis geras ar blogas, o todėl, kad tai pirmas apsikrištijęs mūsų karalius - tai ne tiek pagarba asmeniui, kiek siekiančiai pripažinimo valstybei. Tas pats su Smetona. O dėl gerumo, tai jis ne blogesnis už daugelį to meto Europos vadovų.Ir jo valdymas.Darių pagerbėm ant pinigo ir nenukalėm nuo Puntuko, nors būtent jis, o ne Smetona, vykdė dvidešimt šeštųjų perversmą. Ir ar ne Smetonos tautininkai į Lietuvos konstituciją įrašė, kad mūsų sostinė yra Vilnius.

Komunistai        2019-08-12 23:32

atrodo niekada netleis Smetonai. Cha-cha-cha. “Winstonas Churchillis visada buvo nuosekliausias kovotojas su bolshevizmu ir nacizmu” - ir čia akivaizdu, kad rašo komunistas. Šie beje šiandien dar liberastais save vadina. Kaip Šimašius. Va, Smetona tikrai nuosekliai kovojo su bolševikais, už tai jam ir paminklą ne gėda statyti. O Čerčilis bolševikus visaip rėmė, Stalinui iškilmingai dovanas įteikinėjo, palaikė politiškai, kad ir prieš kaltinimus įvykdžius Katynės žudynes (nors įtariama, kad apie pastarąsias tiesą žinojo tiek Ruzveltas, tiek Čerčilis). 1945 gegužės 15 d. Austriją administruojantys britai serbų komunistams atidavė sušaudyti į Austrijos pasienį Bleiburgą pasiduoti britams atžygiavusius 200 tūkst. kroatų karių ir juos lydėjusius civilius. Panašiu metu, taip pat po oficialios karo pabaigos, britai taip pat jiems pasidavusius į vagonus suvarė 70 tūkst. Vokietijos pusėje kariavusių kazokų ir jų artimuosius, ir pasiuntė Stalinui sušaudyti. Ar kova su nacizmu buvo Čerčilio sprendimas siųsti specialiai naktimis bombarduoti civilių gyvenviečių Drezdene, Berlyne? Ar Čerčilis nežinojo, ką Stalinas padarys su daugiau kaip 6 mln. karo belaisvių po oficialios karo pabaigos? Matyt Čerčilis irgi nežinojo, kiek civilių Raudonoji armija išprievartavo ir išžudė Rytų Prūsijoje (Kaliningrade) ir toliau pačioje Vokietijoje, ir tai niekaip nesutrukdė su tovariščiumi Stalinu draugiškai persidalinti pokarinę Europą? Taip kovojo su bolševizmu, kad Stalinui visą rytų Europą atidavė? Vis tik karma matyt - Britų imperija, turėjusi 500 mln. pavaldinių prieš pirmą pasaulinį karą, virto valstybėle saloje, kuri 60 metų po karo Amerikai mokėjo skolas už paramą kare, kuri toliau matom, kad ne kovoja su liberalkomunizmu, o jį kaip tik skatina, todėl ir pati toliau degraduoja, netrukus greičiausiai dar labiau susiskaldys, viena pirmųjų Europoje virs musulmoniška, ir panirs į visišką chaosą. Gal tai jiems atlygis už tą “nuoseklią kovą”?

> 20:57       2019-08-12 21:46

Tu kvailys, Milaiti. Aš ne doleris.

Žinot,       2019-08-12 21:04

labai fantasmagoriškas, beparitetinis, mus žeminantis klausimas, ar engė Smetona kitas tautas, gal buvo labai blogas buvo tautinėms bendrijoms? Ar galima šitaip klausti, žinant, kad mes 200 metų buvome okupuoti tų, kurie dabar vadinami tautinėmis bendrijomis, kurios turi savo tėvynainių milžiniškas super valstybes su 100 milijonų ir daugiau savo tautiečių, arba su virš 40 milijonų ir nuolat kelia mums egzistencinį pavojų. Būtent jos, būdamos didžiūnėmis, mus engė ir draudė mums kalbą, raštą, lietuvišką civilizaciją. Ar buvo įsteigta nors viena Lietuviška Mokykla Žečpospolitos laikais, ar tik Königsberg’e, Rytų Prūsijoje, galėjai pamatyti lietuvišką raštą, laikraščius, Albertinoje išgirsti Lietuvių kalbą. Taip sugalvoti gali tik humanitarinis moksliukas, baigęs univerkę raudonu diplomu arba su pagyrimu, be elementarių matematikos, logikos ir fizikos mokslų žinių. Tik mokslo pirmūnai taip gali pasakyti. Jų iliuzijos beribės. Tiesos reik važiuot ieškot ne į Berlyno archyvus šiandien, o į Londono arba Maskvos, bet ten, kaip visuotinai žinoma, mūsų neįsileidžia, nes manoma, kad ji su anti dedamąja ir prasčiokams nereikalinga, kitaip bus sunku marginalus suvaldyti ir engti - maustyti kaip dabar, jei jie sužinotų Tiesą. Kaip tada reiktų gyventi, jei prasčiokai sužinotų Tiesą?

veltui stengiatės       2019-08-12 20:31

Ščiūmošius greičiau jau paminklą “Beiruto skerdikui” arba Pol Potui Vilniuje pastatys, nei Smetonai. Nes taip jam liepiama.

to Sehr gut, Milaiti       2019-08-12 19:57

Kokius čia pats psichopatologinius triukus taikai? Žaidi, hipnotizuoji ar tyčiuojiesi iš komentatorių? Laikai mus idiotais, Doleriuk, ane? Manai, kad jei jau Doleris - tai pačiam viskas galima, tiesa? Mašinka pačiam prispausdins jų tiek, kiek reikės. Testuoji komentatorių reakciją, mentalitetą ir siunti į Čikagos KGB biurą, kad ten gerai žinotų, ko mes verti esame? Mes ir taip žinome, kad pats eksperimentuoji su lietuviais, kad krizės ar susidūrimo atveju žinotum, kaip su mumis elgtis, tiesa? Na ir gudrus pats, tikrai.

Algis Jokštys       2019-08-12 19:55

Nacionalizmas: Mano mama - pati geriausia. Nacizmas: Mano mama geresnė už tavo mamą, ir aš tau tą “įrodysiu”.

Sehr gut, Milaiti,       2019-08-12 19:29

kad net nesusigaudai, kiek žmonių tau oponuoja. Beje, ne pirmą kartą. Vadinasi, nesi toks protingas, kokiu save įsivaizduoji. Noch besser, kai gindamasis viską apie save papasakoji. Štai ir dabar prisipažinai, kur ir kada buvo KGB kursai. Taigi net Žodžio laisvė dabar susigaudys, kad tu nesi nukvakęs pensininkas, o gerai pasikaustęs ir tik truputį panešiotas kagėbistas. O dėl anonimiškumo - tai ir tu jo nesibodi. Be to, visai nepageidauju, kad tu ir vėl pavadintum mane ,,nauju troliu”, kaip tada, kai pirmą kartą į šį portalą parašiau. Taigi paliksi nesužinojęs smile . O tavo ,,asmens tapatybė” manęs visai nedomina - kur kas įdomiau žmogelio ,,nekokybė”, t.y. sugedimo laipsnis. O ir tavo pasitikėjimo man visiškai nereikia. Tai kas aš būčiau, jei manimi imtų pasitikėti tokie kaip tu? Reikėtų sudegti iš gėdos. O dėl etikečių... jei ant š... stiklainio ir parašytum ,,Braškių uogienė” - ar nuo to š... skaniau kvepėtų? smile

Stasys       2019-08-12 19:04

Koks dar gali būti svarstymas, reikia Vilniui Smetonos paminklo ar nereikia.  Žinoma, kad reikia. Jis buvo pirmasis Lietuvos Respublikos Prezidentas, o Vilnius Lietuvos sostinė, nesvarbu, kad jį laikinai buvo okupavusi Pilsudskio kariauna. O, be to, jis iš Lietuvos vyriausybės buvo vienintelis, kuris balsavo ir pasisakė už tai, kad Lietuva visomis išgalėmis priešintųsi komunistinės rusijos okupacijai. Vitkausko, ir gal, kai kurių kitų, išdavystė nulėmė, kad Lietuva nesipriešino tai raudonųjų invazijai…

>>Žodžio laisvei       2019-08-12 17:25

Sehr gut gemacht, ar šito išmokai Neringos KGB kursuose Neringoje prie Gorbio, kaip reikia šmeižti nekilmingus žmones - nebuvusius Bolševikų partijoje? Žinai, man patinka pačio menas ir beribis naglumas, neįvardijant savęs, šmeižti ir reikalauti asmens tapatybę patvirtinančių duomenų. Neturi argumentų - tik etiketes tesugebi klijuoti be jokių kontrargumentų. Manai, kad anonimais pasitikima labiau, ane? Jei mano komentarai neįdomūs - tai ko taip susirūpinai jais, kurių niekas neskaito?

> Žodžio laisvei       2019-08-12 16:45

Ponia, negi jūs tikrai tokia naivi, kad per šitiek laiko dar nesupratote, jog čia rašo TIK DU troliai: visiškai nekenksmingas stasys ir kitas - daugiaveidis ir daugiavardis, dar dažniau bevardis. Tas šiuo metu dažniausiai pasirašo Juleso, Dzeiko, Papos Borgios, Jotos vardais, kartais prisimena ir anksčiau populiarius savo slapyvardžius. Jei kitaip neatskiriate, mokykitės atpažinti bent stilių. O tariama ,,diskusija” tarp Dzeiko ir Juleso, abiejų vardu rašant pusiau tiesą, pusiau melą, dabar mėgstamiausias jo žaidimas. Žinantys žmonės sako, kad tai buvęs kagėbistas Julius Milaitis. Bet ta pavardė irgi gali būti tik kagėbistinė ,,klyčkė”, suteikta tada, kai dar niekas nemanė, kad kagėbistai taip lengvai užvaldys dabartinę Lietuvą. Turėkite omenyje, kad 4/5, o kartais dar daugiau ,,komentarų” priklauso būtent Milaičiui ar tariamam Milaičiui. Beje, man truputį įtartina, kodėl čia tie patys straipsniai pasirodo maždaug porą dienų vėliau negu kituose mažuosiuose portaluose. Gal kad Milaitis spėtų parsisiųsti instrukcijas lietuvių ir anglų, o kartais ir rusų kalbomis? Supraskite: straipsniai yra viena, o smegenų plovimas po jais - jau antrasis lazdos galas.

Žodžio laisvei       2019-08-12 16:30

Niekam neįdomūs - tik pačiam, nes visad randi prie ko prikibti.

Milaiti,       2019-08-12 16:20

tu čia kaip daliniesi, kada deziuką dėti Juleso, kada Dzeiko vardu? Minutėmis skaičiuoji, ar kaip? Ar priklauso nuo to, kokiu vardu instrukciją gauni? Beje, ar instrukcijos iš skirtingų, ar iš to paties šaltinio? O ką darysi, kai ir Peterburgas paseks Maskvos pavyzdžiu? Važiuosi ginti savo darbovietės? Būtų gerai, čia nuo tavęs pailsėtume.

Žodžio laisvė...       2019-08-12 16:02

Jules,Dzeikai,jūs matyt esate pensininkai ir savo ilgais traktatais išvedžiojate savus pamąstymus be galo ir be krašto ir galvojate,kad kam nors jūsų poaistalai
nežinomi ir įdomūs.Baikit vieną kartą lįsti į šį portalą ir negaišinkit kitų por-
talo lankytojų.Arba pasiviešinkit savo tikrus vardus ir pavardes,tuomet žinosi
su kuo turi reikalų ir kas dėsto savo mintis:ar jos tuščios ,ar naudingos.
Antano Smetonos paminklą į Vilnių ! ! !Todėl,kad Vilnius yra Lietuvos sostinė ir trumpa kalba.O A.Smetona buvo Lietuvos Prezidentas,tačiau Pilsuckio - išgamos iš
Lenkijos buvo užgrobtas,lietuviai paversti visiški beteisiai,kurie neturėjo teisės
net turėti savo lietuviškų mokyklų.Priešingai nei dabartinė Lietuva sudarė auksines
sąlygas lenkakalbiams vaikams - pristeigė lenkiškų mokyklų ko ne kiekviename bažnytkaimyje,lietuviškas kaimo mokyklas naikindami.

Jules       2019-08-12 13:33

Varai, Džeikai, deziuką runkeliokams ir nemirksi, kad “Winstonas Churchillis visada buvo nuosekliausias kovotojas su bolshevizmu ir nacizmu”. Jis buvo nuoseklus Stalino Rusijos sąjungininkas, nežinai? O pliurpalai tėra tik pliatkai kvailiems nulėpausiams, ne daugiau. Nuo kada kovojama su pagrindine Liberal-dimokratijos sąjungininke pasaulyje Sovietija ir jos paveldėtoja? Gal pabludai nuo per didelio įsijautimo? Jis ne kovojo, o vodkę kartu maukė. Pasiskaityk, ką Ruzo sūnus apie tokias išgertuves rašė, o po to diskutuok, moksliuk. Matyt baigei VU su raudonu diplomu ar pagyrimu, tiesa? Pasiskaityk, kaip Viniukas gyrė Sovietiją, kaip ją šloviną ir kokius, giriančius Sovietiją ir jos gyvenimo būdą bei santvarką, filmus kūrė, gerai? Ypač gerai pagėręs parlamente. Atsipeikėk, žmogau, nebebūk neosovietiku ir nebemedžiok runkeliokus čia. Pasirašė Viniukas savo paktą su Stalinu 1939 metų spalio 15 dieną ir tai vadini kova su bolševizmu, ane? Manai, kad mes visi mulkiai? Viniukas sugriovė Britų imperiją ir priartino Europą prie civilizacinės griūties, dėl kurios dabar čia labai plėšosi internaciai ir dvigubų standartų maniakai visame pasaulyje, tautų nekentėjai, ypač mažų ir neskaitlingų. Pagiriamuosius Sovietijai filmus norėtų sunaikinti, ištrinti, iškirpti iš istorijos taip, kaip lenkai iškarpyti visus laikraščius ir žurnalus, kuriuose gyrėsi, kad ant dienų bus Berlyne - įjos ant balto žirgo pro Brandenburgo vartus.

Dzeikas       2019-08-12 12:54

Julesai, vel sh. mali prisidengdamas mazarastiskumu?
Turiu tau patarima - tai eik pasilavink, paskui cia rasinek. Nes tavo sikaliojima vel tenka asenizatoriaus pirstines uzsidejus krapstyti.
Pradesiu nuo to, kad Winstonas Churchillis visada buvo nuosekliausias kovotojas su bolshevizmu ir nacizmu.Jis dar nebudamas MP visalaika ragino pazaboti Vokietijos ambicijas ir agresyvu elgesi mazuju atzvilgiu. Ir tik kai vokieciu tankai artejo prie La Mancho jis pagaliau buvo paskirtas MP, tik visiskai subankrutavus Chemberlain sutaikinimo politikai). Jis , Winstonas Churchillis nuosekliausiai sieke neapsiriboti pergale pries nacius ir pribaigti kita totalitarizmo saka - Rusijos bolshevizma, jis gi dare ka galejo Lenkijos grazinimui i Laisvaji pasauli (ant Lietuvos dejo skersa, nes Lietuva “susitare” graziuoju su TSRS. Susitaret - tai eikit seko pjaut).Deja, kai Amerikos istablismentas Ruzvelto lupomis atsisake presinguot rusu, tai JK be JAV nedaug ka tepadaryt galejo).
Julesas vel spekuliuoja “zertvos” pazicija, girdi kazkas tai Lietuva isdave. Jei kas isdave, tai butent Smetona, o jankiai, anglai negalejo Lietuvos isduot nes NEBUVO MUMS ISIPAREIGOJE.
Kodel sitas nuokrusha (Smetonu Antanukas) keliamas ant sakiu kaip karvasudis? Kad nacionalistas? Apsaugojo nuo bolshevizmo 1926m? Melas ir blefas! Bolshevizmas , jo prigimtinis vienas pozymiu vado, autoriteto, valdzios primatas pries istatyma. Po kokiu padazu bus pateikta tai yra antrinis dalykas. Ir jeigu nauda, materija, galia statoma auksciau istatymo - tai bolshevizmas. Tai dabar reikia isgamai statyt paminkla, kad jis itvirtino lietuviu samoneje valkdzios primata pries istatyma?
Tada ko musu tautiniai naciukai taip nemegsta Stalino? Jis irgi rupinosi rusu tautos geriu , o kad istatyma pamindavo - na tai istatymas netobulas, o vadas - tobulas.
Musu tautiniu naciuku badymas i pokario partizanus yra gi niekinis argumentas. Partizanai atsirado ne 1940m vasara ar rudeni, o tik supratus i kokia vergija Smetona kanalizavo tauta. Kol buvo manyta, kad grizo mazdaug carines Rusijos tvarka - jokiu protestu nebuvo, tas sukrushtas Smetona tautai buvo iki gyvo kaulo isiedes.
Ir paminklo nuokrushai statymas tai remaarka idejai, kad valdzia auksciau istatymo, nes Smetona buvo sio poziurio salininkas.
Ir jeigu jums patinka valdzios primatas pries istatyma, kodel daugumai cia besilankanciu nepatinka Venckienes persekiojimas? Juk Mergaites istorija chrestomatinis pavyzdys kas buna kai valdzia auksciau istatymo.
Negalima sedet iskart ant 2 kedziu.

O tai kaip       2019-08-12 11:22

išplito anglų ir rusų kalbos pasaulyje, ne nacistinio imperializmo dėka? Ką, idėnai buvo nukariauti pieštukų pagalba, ane? Rusijos imperija nuo Baltijos iki Ramiojo vandenyno irgi pieštukų pagalba nukulniavo, nežudydama visus, kurie jai priešinosi tame kely ir norėjo išsaugoti tapatybę, nepriklausomybę? Pieštukų pagalba anglai įsigijo pusę milijardo pavaldinių iki 1914 metų, ane? Didžiosios nacijos yra imperialistės, šovinistės ir, žinoma, rasistės, bet savo tas kaltes verčia nykštukinėms tautoms ir vadina jas nacional-socialistinėmis, sutrumpinat - nacistinėmis. O ispanai, ką geresni? O Lenkijos imperialistinės užmačios, tikslai ir svajonės kitokios, ane?

Sava nuomonė       2019-08-12 11:13

Yra du žodžiai: lietuviškas „tautininkas“ ir tarptautinis „nacionalistas“. Mano nuomone, tai skirtingą prasmę reiškiantys žodžiai. „Tautininkas“ reiškia prisirišimą prie savo tautos, jos kultūros ir istorijos. „Nacionalizmas“ reiškia priešiškumą kitai tautai (prisilaikant kolektyvinės atsakomybės sampratos) už istorijos laikotarpiu kadaise jos padarytas skriaudas. Tautininkas visuomet palaiko patriotizmą, kai, tuo tarpu, nacionalistas nebūtinai, nes šiam yra svarbiau nekęsti kažkurios kitos tautos. Beje, nacionalistas neretai būna tik selektyvus patriotas, kai kalba eina apie valstybės nepriklausomybę tik nuo jo nemėgiamos tautos. Argi visa tai nevyksta ir mūsų dienomis?

AAA       2019-08-12 10:49

Deja, nacionalizmas (tautiškumas) su nacizmu painiojami TYČIA:). Tai - tarptautinė kovos priemonė prieš tautas, valstybes. Panašu, kad tauta bus leidžiama būti tik vieniems.

Jules       2019-08-12 10:44

Šiandien, kaip ir vakar, egzistuoja begalės stereotipų. Tai yra blogai, bet mes, deja, nelabai galime pasitikėti mūsų istorikais ir nežinia kada galėsime, ypač tais, kurie didžiąją savo gyvenimo dalį akivaizdžiai melavo ir apgaudinėjo mus. Kiemsargio padėjėjais lengviau pasitikėti nei VU parengtais valdiškais istorikais, priklausančiais nuo oligarcho malonės, nuo oligarchinės sistemos. Nacionalinio šališkumo ir klastočių problema sumažėtų, kai istorikai ir jos skaitytojai, ypač politikai, liautųsi laikyti istoriją valstybės politikos įrankiu. Be pykčio turėtume išmąstyti bendrą Europos istorijos vaizdą ir dabartį, neatmetant nacionalinės istorijos, nes atskiros tautos turi savų skirtumų ir ypatybių, ypač Lietuva. Mano laiku Sovietų Rusijos imperijos standartiniuose istorijos vadovėliuose buvo kažkiek vietos skiriama Čingischano, Tamerlano imperijoms, Kazanės ir Krymo valstybėms, Kaukazo istorijai, senovės graikų, romėnų, skitų istorijoms, bet nieko rimto baltams ir LDK, jau nekalbant apie mūsų Pirmąją Respubliką. Istorija buvo šovinistinio pobūdžio ir labai ideologizuota – netikra. Klausimas, kaip apvalyti istoriją nuo dezinformacijos, nuo privalomosios dezi propagandos dozės ir hipnozės formų bei akiplėšiškai tyčinių klastočių? Žinoma, malonu matyti Cosmographia Universalis VII knygos žemėlapyje Europos karalienėje 1550 metų Bazelyje šalia Gallia, Germania, Dania, Vandalia, Polonia, Scythia, Moscovia, Scandia, Livonia ir Lietuvos vardą – Lithuania, bet visgi Tiesa apie XX amžių ir dabartį svarbesnė. Apie Antrąjį Žalgirį ir Albertiną, apie Brest-Litovsko taikos sutartį ir ..., na, patys geriau žinote apie ką dar. Klaidas išsitaisykite patys, o tai pamišęs neosovietiškas načalnikas slenka link manęs, neturiu laiko taisyt, dovanokit.

> Kalbos nėra       2019-08-12 10:16

Prilyginti A. Smetoną P. Cvirkai gali tik visiškai istorijos neišmanantis žmogus. Arba falsifikatorius.

Jules       2019-08-12 9:47

Dėl Smetonos patarčiau paskaityti tokių ponų, kaip Anthony Read‘o ir David Fisher‘io kapitalinį veikalą „The Deadly Embrace“ (Stalin, Hitler and the Soviet-Nazi pact 1939-1941) ir jų gana tikslų A.Smetonos įvertinimą, cituoju pažodžiui tiems, kurie apsimeta šlangomis: „The Lithuanian President, Antanas Smetona, had fled to Germany, crossing the open frontier unceremoniously by wading across a stream with, his trousers rolled up around his knees, creating a small constitutional problem for Dekanozov: under the Lithuanian constitution, only the President had the power to appoint a government“. Taigi trumpai ir aiškiai pasakyta, kad Lietuva okupuota. Na, o kad Troikė(Didysis Trejetas) ją galėtų okupaciją įteisinti – reikėjo jį, Smetoną, nugalabyti, sudeginti gyvą, tad kas dar neaišku Vilniaus ir Kauno docentams? Labai gi mėgo deginti civilius napalmu ir fosforu, ypač Dresdeną, nušluojant nuo Žemės paviršiaus. Žodžiu, vienaip ar kitaip istoriją įtakoja daugybė veiksnių, bet labiausiai politinių realijų kaita, Jėgos Teisė, kuri apsunkina bandymus suprasti vieniems kitus. Pusiau tiesa ar dalinė tiesa, tyčinis nepilnas tiesos sakymas, nepilnas realybės atskleidimas mums trukdo susitarti ir susigaudyti pasaulio įvykiuose ir savo istorijoje. Dabar blaškomės tarp rusiškos ir sovietinės istorijos versijos ir, atseit,  klydusios vakarietiškos istorijos versijos, nors jie ir toliau tebelaiko save teisiais, nesvarbu, kad klydo, kad dėl Lenkijos lokalaus konflikto su Vokietija paskelbė karą(Bereikalingą karą, anot pačio Winnie) Vokietijai ir pražudę šitiek žmonių, šitiek milijonų ir sudarė sąlygas Holocaust‘ui, o Baltijos šalis padovanojo Stalino Rusijai, kaip atseit, vėlgi, teisėtą jos ambiciją ir paveldą, nes šimtmečiai mes jai priklausėme.  Ypač vakariečiai tyčia apsimeta klystą dėl Rytų ir Vidurio Europos, nes yra už daug ką atsakingi ir už daug ką kalti – už konkurentų galabijimą, pažeidžiant Tarptautinę teisę, Hagos ir Ženevos konvencijas, galiojusias iki 1949 metų, bet vis vien ir toliau tebeklykauja besarmačiai apie teisinę valstybę, apie Teisės viršenybę ir, žinomą, demokratiją, kurios nėr, kaip nėr ir Žmogaus teisių prastuomenei. Apie oligarchinę demokratiją. Į istoriografiją toliau traukia klastotes ir dezi propagandines klišes – netiesą. Toliau klastoja istorija ir neatidaro prastuomenei savo archyvų. Žinoma, tai buvo neišsilavinusio mažaraščio nuomonė, ne daugiau.

Papa Borgia       2019-08-12 7:53

Taip, matom, kad inteligentų galvose painiojasi internacionalumas su internacizmu, kaip nacionalinis socializmas su nacizmu. Gaunasi kažkokia kėlėbėrda, tiesa? Gaunasi iracionalioji politika, paremta Iracionaliąja filosofija, kad runkeliai(daržovės, nors morkos ir spyriojasi, nesutinka) negalėtų įtakoti Pasaulio valdančiosios Bankų ekonominės klasės ir laimėt rinkimus - savo atstovybę, o ne bankų atstovybę, kaip dabar. Negalėtų įtakoti monopolinę-oligarchinę rinkos ikanomiką, anot vieno LR išminčiaus ir garsiausio suvirintojo pasaulyje. Lietuvos inteligentai, ypač baigę VU ar VDU su Riomeriu, niekaip neįkerta į Belfūro deklaraciją ir į tą slaptą lordų(viešpačių) įsipareigojimą supartalinti Vokietiją, vadinasi, ir Lietuvą taip pat - vienąkart ir visiems laikams pribaigt Europą. Paaiškinu, ką čia reiškia internacizmas, ogi tai, kad turi nelik neskaitlingų tautų, jų kalbų, visos tautos privalo susimaišyti ir asimiliuotis - likti pavaldume su viena vienintele, tam surogatui vadovaujančia tauta pagal Pasaulio Konstitucijos šeštąjį straipsnį, kuris sako, kad “Pasaulio vadovaujanti ir vairuojanti jėga, jo politinės sistemos ir visuomeninių organizacijų branduolys yra Bankas(jų Aveniu), privati Pinigų Spausdinimo Mašinka, kuri priklauso tiktai Dievui ir jo tautai, ir niekam kitam. Žinoma, tai buvo neišsilavinusio mažaraščio nuomonė.

P. Ž.       2019-08-12 7:20

Jei žiūrėtume istoriškai, reiktų svarstyti, kaip A. Smetona yra susijęs su Vilniumi.  Su Vilniumi A. Smetona nesusijęs tiek, kiek Basanavičius, Škirpa, broliai Vileišiai ir kt., todėl nereikia jam paminklo Vilniuje. Susijęs jis tik su Kaunu, su Užulėniu, su Užugiriais, su Lančiūnava.

Dzeikas       2019-08-12 5:47

Antano Smetonos paminklo neturetu buti ne Vilniuje. Tokio paminklo neturetu buti Lietuvoje.
Norime tureti prezika nutiesusi kelia priesui - statykime. O nacionalistas jis ar siaip koks isterikuojantis puzras siuo atveju problema nr.16

Kalbos nėra.       2019-08-12 5:09

Antanas Smetona vertintinas kontroversiškai,padarė Lietuvai ir gero, ir blogo. Kitap pragyventi gyvenimo normaliam žmogui tikriausia nė neįmanoma. Statyti jam paminklą? O kodėl gi ne? Ypač jei nėra proto ir netrūksta pinigų? Bet kam tada griauti jau stovinčius praeities atminimo ženklus, sakysim, tą patį paminklą Cvirkai? Jis padarė iš esmės tą patį, kaip Smetoną, blogo,o gero netgi daugiau, nors jam niekas nedovanojo auksinių plunksnų nei dvarų. Tiesa turėtų būti, jei esame civilizuoti…


Rekomenduojame

Andrius Švarplys. Ką tokie net neslepiami dvigubi standartai turi bendra su pilietine ar kultūrine pozicija?

Verta prisiminti. Kodėl šmeižiamas Kazys Škirpa ir Birželio sukilimas? Dovilo Petkaus pokalbis su Vidmantu Valiušaičiu

Birželio 15–17 dienomis vykusių protesto akcijų rezoliucija

Nida Vasiliauskaitė. Šviesa kovoja su tamsa

Vinco Kubiliaus reportažas iš 17-osios dienos akcijos Simono Daukanto aikštėje „Ar dar gyva Deimantė?“

Algimantas Rusteika: Ponai mieli, patys išsidūrėt – niekas atviroj erdvėj renginių dalyvių skaičiaus nebereguliuoja

Ką apie vaikų skiepijimą sako mokslas – Nidos Vasiliauskaitės parinkti skaitiniai tikintiesiems Mokslu

Vytautas Sinica papunkčiui: Žygimantas Pavilionis prieš Lietuvą

Tomo Baranausko įžvalga apie I. Šimonytės naująjį gerovės receptą

Prof. dr. Andrius Macas. Kažkas čia ne taip – reikia ruoštis (II)

Kęstutis Girnius. Referendumas – tautos valia ar demagogų įrankis?

Robertas Grigas. Pasirodo, yra dar ES šalyse parlamentų, atstovaujančių savo tautų interesams!

Birželio 14-osios naktis: nukryžiuoti vaikai

„Neteisingi“ tekstai, kurie „teisingai“ valdžiai sukelia konvulsijas

Iš propagandos frontų. Buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas D. Žalimas: šeimos yra visi – tiek tos pačios, tiek skirtingos lyties sąjungą sudarę

Nida Vasiliauskaitė. Ko bijote? Jų?

Algimantas Rusteika. Gal pabandom niekur nebebėgti?

Vygantas Malinauskas. Iš tėvų valdžios išlaisvinto vaiko interesas

Vytautas Radžvilas. Nesibaigianti tremties Golgota

Vytautas Sinica. Kas priešina visuomenę?

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Visiškas teisinis nihilizmas

Lietuvos šeimų sąjūdžio pareiškimas: Vienykimės!

Lietuvos Šeimų Sąjūdis: pranešimas dėl birželio 15–16–17 dienomis įvyksiančių protesto akcijų

Ramūnas Aušrotas. Ką reiškia SAM paskelbtas vaikų nuo 12 metų skiepijimo vajus ir manipuliacijos įstatymo tekstu?

Ką šiandien žinome apie tremtis? Dovilo Petkaus pokalbis su prof. Rasa Čepaitiene

Krescencijus Stoškus. Maršas, apnuoginęs realybės absurdą

1941 m. Birželio sukilimo 80-metį pasitinkant. Valdas Vasiliauskas: Idėjinė A. Sniečkaus klaida

Kviečiame į parodą „Pirmasis masinis trėmimas 1941 m. birželio 14–19 d.“

Vidas Rachlevičius. Aš su siaubu laukiu naujų rinkimų

Vaidotas A.Vaičaitis. Šeima, partnerystė ir Civilinis Kodeksas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.