Socialinė politika, Ekonominė politika

Romas Lazutka. Nebus gerovės, kol vieni kitus laikysime kvailiais (apie 13 pensiją ir ne tik)

Tiesos.lt siūlo   2020 m. spalio 22 d. 19:21

12     

    

Romas Lazutka. Nebus gerovės, kol vieni kitus laikysime kvailiais (apie 13 pensiją ir ne tik)

delfi.lt

Rinkimų finišo tiesiojoje mesti kortą apie 13-tą pensiją yra toks įžūlus sukčiavimas, kad apie jį garbingoje kompanijoje reikėtų vengti kalbėti. Tačiau yra naivių ar tik naivius veidus nutaisiusių žinovų, kurie aiškina, kad čia visai „fine“ instrumentas, kai esama pensijų indeksavimo tvarka neleidžia spręsti pensininkų skurdo problemos net ir tuo atveju, jei biudžete – lėšų perteklius.

Yra ir suprantančių gudravimą, bet manančių, kad toks nekaltas melas pateisinamas dėl didelio tikslo – kitiems užkirsti kelia į valdžią. Senas pavojingas argumentas – tikslas pateisina priemones.

Na žinot, jei kalbėtume apie perteklių, tai jau užmirškim ir tą 13-osios pasiūlymą. Politikai, pasilaikykite nebent kitiems rinkimams, nes biudžetas yra žiauriai deficitinis ir dar bent kelis metus bus ne su pertekliumi. Lietuva skolinosi ir kitais metais skolinsis milijardines sumas, artimas visų 12 mėnesių pensijų kainai. Kokie dar pertekliai.

Tačiau štai, ištraukė idėją – lyg nėra kito būdo skolintų poros šimtų eurų perduoti pensininkams. Regis, nori mums įvesti Dučės Mussolinio 1937 m. išgalvotą Kalėdinę dovanėlę.

Iki tol daugelio Italijos pramonės darbdavių savanoriškai savo darbuotojams metų pabaigoje mokamas premijas Nacionaline kolektyvine sutartimi padarė privalomas kaip trylikta alga, vėliau išplėtė į kitus sektorius ir perkėlė į pensijų sistemą. Tokia priemonė panaudota kuriant dosniojo Dučės kultą.

Šiuolaikiniai populistai, nesat originalūs. Ir Danijos Liaudies partija toli gražu ne iš rūpesčio pensininkų skurdu rinkėjams pardavinėja pensijų lengvatas. Argumentas, kad kai kurios šalys turi 13-tą pensiją, nėra pakankamas. Kitos šalys daug ką turi: alternatyvias tiesas išpažįstančius prezidentus, perpjautus mokytojų kaklus… dar vardint? Lietuva nėra šiukšliadėžė, į kurią turėtume vilkti bet ką.

Jeigu jau tikrai yra noras sparčiau didinti pensijas, net nesvarbu, ar skolintais, ar pertekliniais pinigais, didinimo instrumento klausimas tėra penkioliktoj vietoj. Yra galiojanti pensijų indeksavimo tvarka. Galima pakoreguoti ją nusakantį pensijų įstatymo straipsnį, susieti indekso skaičiavimą su papildomu rodikliu. Nesvarbu, koks jis būtų – biudžeto perteklius, paskolų palūkanos ar rinkimuose pergalei trūkstamas balsų skaičius.

Tik aritmetika ir tos dvylika kasmėnesinių pensijų augs kaip tik norite, jokios tryliktos nereikia. Jeigu dabar kitiems metams suskaičiuotas pensijų indeksavimas 7 proc. nepakankamas, keiskite jį 10 ar 11 proc. Žinoma, tie procentai neskambės taip įspūdingai, tai ne Dučės vertas mostas. 13-ta pensija ir dar šv. Kalėdom – visai kas kita.

Esama pensijų indeksavimo tvarka, kurioje nebetelpa politikai, jiems labai tiko prieš porą metų, kai valdžia siekė kuo daugiau žmonių suvilioti į privačius fondus, o Socialinės apsaugos ir darbo ministerija su „Sodra” dirbo privačių pensijų fondų reklaminės kampanijos agentais. Pensijų indeksavimo taisyklė buvo naudojama siaubo skaičiavimams, neva „Sodros” pensijos kris iki 20 proc. algos, nedelsiant bėkit į fondus. Kur tuomet buvo jūsų ryžtas tryliktai pensijai, gyventojų nuraminimui? Bijojot sebų, swedų šeimininkų?

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2020-10-24 6:34

Karališkoje valstybėje, (bemaž kasmet panašų) biudžetą sudaro (4 didžiausios bei kitos smulkios dalys):
gyventojų pajamų mokestis – 27%;
atskaitymai soc draudimui – 19%;
PVM – 18%;
pelno mokestis – 6%;
kiti mokesčiai – 30%.
Lietuvoje, neišjungtų komunistų (kgb’istų, stribvaikių surinktą) 2018 biudžetą (be pinigų iš ES biudžeto) sudarė:
gyventojų pajamų mokestis – 2%;
atskaitymai soc draudimui – 38% (su psd);
PVM – 25%;
pelno mokestis – 5%;
kiti mokesčiai – 30%.

Žodžio laisvė...       2020-10-23 22:21

Ach,kaip gaila pensininkams tų dviejų šimtelių.Prapuls Lietuva,pražus netekusi
papildomų trupinių nuo ponų stalo.Bijai,Lazutka,kad sumažės pinigų kiekis valstybės lovyje vagims.Milijardais iššvaistomos ar kitaip pradanginamos per visokius viešuosius pirkimus ar besipučiančios biurokratų švogerinės divizijos apetitus
nėra Lietuvoje jėgos sumažinti.Turėkit kantrybės,įvairūs dūsautojai dėl pensininkams
skiriamų trupinių,numirsime ir liks jums visi valstybės lovio pinigai.Lazutka,atrodo,veržiesi į Seimą???O ką tu ten pametei?

Kis       2020-10-23 21:06

ponas L.galiu tik paporinti,kad si priemone,pateisina viltis.Ko stabtelejai po to,kai pakiso po sedyne kede?Nesi naivuolis,zinai kas laukia ir as zinau,o kaip tikejau zmoniu paprasciausiu padorumu.Jo per 30 metu ne kvapo.Toki masala-svajone buvo mesta NS,o jiems nereikia?

tiek       2020-10-23 19:31

Lazutka , tiesiog neturi patyrimo gyventi iš 200 eur/mėn. ,o todėl ir kompetencijos šiuo konkrečiu klausimu nesijaučia. Faktiškai, pastarųjų , gyvenančių iš maždaug 200 eur/mėn. yra ne mažiau nei trečdalis visų rinkėjų . Ir nė vieno ,atkreipkit dėmesį, jų atstovo Seime. Juk tai tiesiog neįtikėtina ,tai labai žemina šią didžiulę rinkėjų dalį ,tai - didžiulė neteisybė , sakyčiau, didžiulis smūgis atstovaujamai demokratijai.

Algirdas       2020-10-23 17:25

Al.    2020-10-23 0:25
1.Pensijas reikia pririšti prie vidutinio atlyginimo.
2.Pensiją mokėti atėjus pensijiniam amžiui ir mokėti nepriklausomai nuo to ar dirba žmogus ar ne.
3.Neapmokestinti smulkaus uždarbiavimo.
4.Panaikinti PVM mokestį.
5.Mokesčių politika vargstantiems padėti turi, bet turi skatinti dirbti.
^
6.Atidaryti pogrindinę spaustuvę ir nepaliaujamai spausdinti eurus, nes nebus ką pririšti.

Ona       2020-10-23 12:06

visiškai neįtikino gerb. Lazutkos pasvarstymai. Jau 30 metų Lietuvos pensininkai skursta, o valdžia buvo NEĮGALI pegerinti pensininkų dalios, gal tiesiog genocido prieš pensininkus. Vieninteliai valstiečiai sugebėjo realiai nors kiek pagerinti jų padėtį. O kas gi stoja prieš pensijų didinimą? Ogi stambieji verslininkai ir valdžiažmogiai, kuriems amžinai sopa galvelė - neduokdie pensininkai praturtės 20 eurų.

stasys        2020-10-23 7:23

Šaunuolis R.Lazutka , tėškė R. Karbauskiui šlapiu skudurų į veidą , mol pienburnį politikos gal ir gali valdžioje sukurti savo asm. ‘razbaininku šaiką’ bet tai nereiškia jog visi tavo svaičiojimus ims už gryną pinigą ..Jau nežinau kaip čia A.Rusteika pakils ranka balsuoti už tokį žioplį ir jo partiją .

Al.       2020-10-23 0:25

1.Pensijas reikia pririšti prie vidutinio atlyginimo.
2.Pensiją mokėti atėjus pensijiniam amžiui ir mokėti nepriklausomai nuo to ar dirba žmogus ar ne.
3.Neapmokestinti smulkaus uždarbiavimo.
4.Panaikinti PVM mokestį.
5.Mokesčių politika vargstantiems padėti turi, bet turi skatinti dirbti.

ah1       2020-10-22 21:43

niekas iš niekur neatsiranda.Jei didins pensijas, jei indeksuos pensijas škia didins mokesčius realiai mokantiems mokesčius, nes apie realiai mokančių mokesčius darbo vietų kūrimą nė mur mur iš kur realiai paims pinigų  toms pensijoms didinti nė mur mur, na neskaitant Viktorą U. pravedinėjusį “pamokas” po giedru dangum ką reikia daryti: 1 rinkėjai renka darbo partiją,.2 sukuria 120000 gerai apmokamų darbo vietų,3.  2023 metais 25% didesnis biudžetas 4. Išaugs pensijos, atlyginimai viešąjąm sektoriui.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2020-10-22 19:56

Problemos, kurios skriaudžia skurdina gyventojus - reketas:
- privaloma sveikatos draudimas (PSD);
- “sodros grindys” pradėtos naudoti karbauskinių nuo 2018 sausio 1.
Pirmiausia:
1. Reikia nedelsiant (pa)naikinti PSD, kuris net neturint pajamų reik mokėti. Tai - neišjungtų komunistų sistemos reketas.
2. Reikia nedelsiant panaikinti taip vadinamas sodros grindis, kai reik mokėti mokesčius nuo minimalios mėnesinės algos (MMA) net ir tada kai alga mažesnė nei MMA. Tai - neišjungtų komunistų sistemos reketas.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2020-10-22 19:52

Karališkoje valstybėje:
– PVM – 20%;
– PVM = 0 būtiniausioms maisto prekėms (tai yra, valdžia nedaro biznio iš maisto prekybos);
– PVM = 0 vaikiškiems drabužiams, avalynei (tai yra, valdžia nedaro biznio iš tėvų, auginančių vaikus);
– PVM = 0 kitoms prekėms.
Lietuvoje, bemaž visoms prekėms PVM – 21%.
Išada: Lietuvoje, naujieji ponai yra l žiaurūs._

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2020-10-22 19:51

(2020 kovo skaičiai)
Karališkoje valstybėje darbininkas:
– parsineša namo 1432.97e (iš MMA dydžio);
– sumoka 182.45e mokesčių (nuo MMA dydžio).
Lietuvoje darbininkas:
– parsineša namo 437.23e (iš MMA dydžio);
– sumoka 159.77e mokesčių (nuo MMA dydžio).
Jei kitaip: Lietuvoje, surenkami karališko dydžio mokesčiai nuo algos bemaž keturis kartus mažesnės nei karašilkos valstybės alga.
Katastrofa.
______________________
Užvaldytoji Lietuva, 30 metų komunistus dangstančiųjų, komunistinį konclagerinį
režimą sukūrusiųjų bei palaikančiųjų landsberginių, brazauskinių, burokevičininkų grybauskinių, karbauskinių, visokių liberalkomunistų bei panašių banditų.
2020 spalio 22


Rekomenduojame

Ramūnas Karbauskis. Valdžia vis dažniau ima grasinti Lietuvos žmonėms

Nida Vasiliauskaitė: kas, oficialiu požiūriu, dabar turi teisę viešai kalbėti apie esamą padėtį?

Geroji Naujiena: uoliai sergėkime Dvasios vienybę taikos ryšiais

Algimantas Rusteika. Dabar yra tada, tada yra dabar

Nida Vasiliauskaitė ir jos lapių medžioklė: ar įvedę prievartą prieš piliečius kovos su pandemija pretekstu, politikai sustos?

Algimantas Rusteika. Dabar yra tada, tada yra dabar

Kam netinka pilietinė pozicija? Artūras Orlauskas „Neredaguota“ tinklalaidėje

Ramūnas Aušrotas. Bendruomeninio solidarumo ir atsakingos kaimynystės pavyzdys

Vytautas Sinica. Negi į dieveniškiečius vandens patrankas arba gumines kulkas atsuks pirmiau nei į nelegalus prie sienos? Man tai makabriška

Nida Vasiliauskaitė. „Dirbu UAB „PR“, gavom užsakymą parduoti „visuomenei“ plytą“

Audrius Bačiulis. „Tai – ne Lietuvos Vyriausybė, tai – okupacinė administracija“

Andrius Švarplys. Čia gali būti du variantai

Lietuvos Šeimų Sąjūdžio pareiškimas: kviečiame Lietuvos žmones palaikyti Dieveniškių gyventojų protestą

Vytautas Sinica. Šiandien jie lengvai būtų apšaukti laisvės priešais

Rasa Čepaitienė. Kuris neapsvaigtų?

Ramūnas Aušrotas. Lazda visada turi du galus

Trakų istorinio nacionalinio parko pašonėje – plynas kirtimas

Audrius Bačiulis. Sakiniai, turintys išvartyti ministrą iš šlapio viščiuko

Liudvikas Jakimavičius. Lietuvos konservų fabriko „Brolių kapai“

Vytautas Sinica apie Gabrielio Landsbergio fiasko

Žinios iš Dieveniškių – tai, ko „Panorama“ šį vakarą nerodė

Lidžita Kolosauskaitė. Antivakserės laiškas Sveikatos apsaugos ministrui

Algimantas Rusteika. Susiliejam su gamta

Ramūnas Karbauskis. Sužvėrėję, godūs ir pikti

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“ apie demografinę Afrikos bombą

Vinco Kubiliaus reportažas iš Lietuvos laisvės kovotojų atminimo šventės vyskupams Julijonui Steponavičiui ir Vincentui Borisevičiui pagerbti

Roberto de Mattei. Pranciškus pradėjo karą, kuris baigsis Tradicijos triumfu

Nida Vasiliauskaitė. Proga kai ką sužinoti apie protingųjų protą

Vidmantas Valiušaitis. Išdavystės dienos

Ramūnas Karbauskis. Prievartos maniakai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.