Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Žmogaus teisės

Rasa Čepaitienė. Apie mobingą ir jo kainą: Šiaulių gydytojos atvejis

Tiesos.lt redakcija   2021 m. gegužės 12 d. 17:59

11     

    

Rasa Čepaitienė. Apie mobingą ir jo kainą: Šiaulių gydytojos atvejis

Pabaigiau rašyti monografiją „Postsovietinis tranzitas: atmintis, paveldas, tapatumas buvusioje SSRS“. Nors tai akademinio žanro ir stiliaus tekstas su beveik tūkstančiu nuorodų, tačiau jį ir šiemet jau išėjusią publicistikos bei eseistikos knygą „Nepolitkorektiška. Svarstymai apie praeitį ir dabartį“ galima laikyti susisiekiančiais indais. Abiejose apmąstoma sovietmečio įtaka ir reikšmė dabarčiai.

Kai dabar pagalvoji, tai monografija turėjo būti parašyta bent prieš kokius dvejus trejus metus, o „Nepolitkorektiškos“ veikiausiai išvis nebūtų buvę. Tačiau po Vilniaus universitete Istorijos fakultete patirto mobingo ir jo pasekmių (išdrįsus tai paviešinti užsidarė galimybė gauti LMT finansavimą, be jokių paaiškinimų užsivėrė durys ir į delfi.lt) buvau visai demotyvuota tęsti mokslinį darbą. Nes atrodė: o kam? Kokia prasmė arti, jeigu kai kas, panorėjęs, lyg niekur nieko, gali pasiimti sau tavo darbą ir vietą (moberė po metų užėmė mano profesūrą) ir dar tyčiotis į akis bei kenkti už akių? Net galvojau ieškotis kokio kito, su akademine sfera nesusijusio darbo.

Esu labai dėkinga kolegoms iš Lietuvos istorijos instituto, supratingai ir kantriai išlaukusiems šį man gana juodą periodą. Demotyvaciją teko įveikinėti iki pat paskutinio monografijos puslapio. Dar teks daug ką įveikti, kol knyga išeis, nes dabar abu „mielieji draugai“ iš VU sėdi taryboje, kuri ją svarstys ir spręs – leisti publikuoti ar ne. Nesvarbu, kuo ten baigsis, knyga išeis. Net ir be jų „grifo“.

Nežinau, ar tai galima vadinti sėkmės istorija. Galbūt. Nepasidaviau. Pažįstu žmonių, kurie dėl ėdimo ir persekiojimo darbe susirgo sunkia liga, prarado ne tik profesines, bet ir laimingo gyvenimo perspektyvas. Negaliu vyti Dievo į medį – mano atvejis dar labai „švelnus“.

Štai dabar skaitome apie jauną ir, sako, labai gerą, Šiaulių gydytoją, kuri ką tik nusižudė nepakėlusi pjudymo darbovietėje. Teisybės ieškotoja ne tik buvo išvadinta kvaile ar psichine ligone (kai ką primena…), bet ir išmesta iš darbo su „vilko bilietu“, kad nebegalėtų dirbti gydytoja net emigravusi. Artimieji kreipiasi į prokuratūrą – atsisveikinimo raštelyje skriaudikai įvardinti. Bet ar pavyks, bent šiuo atveju, bent pajudinti akmenį, slegiantį daugelio žmonių padėtį darbe, palengvinti jų tylią ir niekam nežinomą kančią?

Moberiams nepakanka daryti karjerą per lovą, giminystę ar neformalius ryšius. Jiems būtina pažeminti ir sutrypti nusižiūrėtą konkurentą, kurio vietą norima užimti, arba paprasčiausiai nebaudžiamai psichologiškai smurtauti prieš žemesnes pareigas einančius bendradarbius. O persekiojamajam išdrįsus gintis, paviešinti tai, kas slepiasi už „gliancinio“ įstaigos fasado, jis turi būti sunaikintas socialiai. Kaip perspėjimas ir pamoka visiems kitiems.

Paprastai tokie atvejai sutinkami įprastiniu pasibaisėjimu, bet nieko po to nedaroma. O juk kolegų tylėjimas, baimė, abejingumas tik augina sparnus žmogystoms, kurios nesugeba ar yra nepajėgios garbingai konkuruoti.

Amžiną atilsį merginai iš Šiaulių ir kitiems, pasitraukusiems iš gyvenimo dėl šios socialinės piktžaizdės, o jų artimiesiems suteik paguodos, Viešpatie. Tu viską matai ir ateis diena, kai iš kiekvieno pareikalausi ataskaitos už jo darbus.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

kaip       2021-05-15 9:35

Issigando ponios zvilgsnio - tai ir suteike profesura…. Ar ne taip? Reikia moketi gąsdinti.

ir vel       2021-05-14 19:21

ir vel mastanti ir besiskundzianti propesore.
nereikia zudytis! galima dirdti ir kasininke… bet kokia profesija garbina zmogu… o uzsimant niekniekiais - tikrai geda.

Al.       2021-05-14 17:45

Postsovietinis tranzitas, mobingas, moberiai, demotyvuota,nepolitkorektiška, manau, yra tokios pat kalbos šiukšlės, kaip ir vakseriai, faktčekeriai ar fortkės su čemodanais. Nors, mintys teisingos.

DD plius DD       2021-05-14 10:45

Pats pasiųliau, pats ir parodysiu.
Viešumoje buvo įvardinta, kad gydytojos pjudyme anaiptol ne trečiu smuiku grojo “kardiologijos skyriaus vedėja”.
Taigi- Google- respublikinė Šiaulių ligoninė- kontaktai- vadovai.
Ir štai pamatom - Nora Kupstytė.
Tai tiek.

DD plius DD       2021-05-13 20:51

Na, man pašaliniam ir neprašomam pamokslauti nederėtų. Bet..
Šiose negražiose istorijose pasigendu vardų. R.Čepaitienės atveju buvo paaiškinimas, kodėl jai teko palikti universitetą. Ir jeigu paminėtą “fakulteto dekaną” galima nesunkiai iššifruoti- be A.Bumblausko nuo 2002 metų kitų dekanų ten nebuvo, tai norint susigaudyti kas tie kiti raganos Čepaitienės medžiokliai, reikia konkretesnės informacijos. O be reikalo- tauta turi žinoti ne vien savo sabonius bei nekrošius, bet ir padugnes.
Tas pats ir tragiškoje šiauliškės gydytojos istorijoje. Pjudo gi ne paslaptingi “jie”, o vardai ir pavardės. Ir juos būtina traukti į dienos šviesą. Vien tam, kad kiti mėgėjai pakišti koją ar pastumti iš nugaros gerai pagalvotų ar verta.

Paulius       2021-05-13 12:58

jau bemaž kvailai skamba tie bandymai viską versti sovietmečiui. atsibuskite - 30 m praėjo, o „vakaruose“ išvis jo nebuvo, bet tai nei kiek nekliudo mėtyti profesūrą iš univerų. kažkokia nesveika dominantė galvelėse įstrigo…

Neofeodalizmas       2021-05-13 12:25

Labai teisingi pastebėjimai. Mobingu ir totalia panieka nepučiantiems į vienintelę  “karaliukų” pasiūlytą dūdą tiesiog pagrįsta daugelio institucijų neofeodalinė vadyba. Pats laikas rimtai susidomėti luošinančiais ne tik medikų, bet ir švietimiečių bei kitų mūsų piliečių likimus.

XXR       2021-05-13 9:46

Neskubėkime skelbti jokių išvadų dėl šio tragiško įvykio. Juolab kaltinti ar net teisti. Juk nieko nežinome išskyrus patį faktą. Tikiuosi, kad žmonės giliau tirsiantys šį atvejį sugebės pažvelgti į situaciją iš abiejų pusių.

Rasai       2021-05-13 7:02
Komentaras nusiųstas pas nykštukus.
Tiesos.lt pasilieka teisę siųsti pas nykštukus su straipsnio tema nesusijusius, užgaulius, necenzūrinius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.
Rasai       2021-05-13 7:00
Komentaras nusiųstas pas nykštukus.
Tiesos.lt pasilieka teisę siųsti pas nykštukus su straipsnio tema nesusijusius, užgaulius, necenzūrinius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.
Mobydickas       2021-05-13 0:45

Ar dickas tas mobingas, ar mažas, būtų geriau, jei lietuviams paaiškintumėte lietuviškai. Kam spėlioti ir vartyti svetimžodžių žodynus? Mus, mažiau išsilavinusius tokie žodžiai iš tikrųjų tošnina ir mobina.

Jules       2021-05-12 21:21

Mobingas yra mūsų kasdienybė.

Tai ne vien sovietmečio       2021-05-12 20:22

žaizdos,tai bendražmogiški dalykai,kurie gyvuoja tūkstančius metų tiek rytuose,tiek vakaruose.Biblija pateikusi išsamią žmogaus prigimties anatomiją ir kaip gydyti tokias sielos ligas.Tai labai neprestižinis darbas,viso gyvenimo vargas,galimybė būti prikalinėjam prie kryžiaus,tačiau tik tai yra"kelias” ,kuris gali išvesti mus į “pažadėtąją žemę”.O dabar bandoma kaltinti sovietmetį,kurti komisijas,inspekcijas,suteikti dieviškų galių psichologams…

Komentarai, nusiųsti pas nykštukus

Rasai       2021-05-13 7:02

Prasau papasokikite apie savo Teva kuris buvo sovietu agentas ?

Rasai       2021-05-13 7:00

Rasa pl makdauju , papasakok apie savo Teva kgbista ?


Rekomenduojame

Ramūnas Karbauskis. Valdžia vis dažniau ima grasinti Lietuvos žmonėms

Nida Vasiliauskaitė: kas, oficialiu požiūriu, dabar turi teisę viešai kalbėti apie esamą padėtį?

Geroji Naujiena: uoliai sergėkime Dvasios vienybę taikos ryšiais

Algimantas Rusteika. Dabar yra tada, tada yra dabar

Nida Vasiliauskaitė ir jos lapių medžioklė: ar įvedę prievartą prieš piliečius kovos su pandemija pretekstu, politikai sustos?

Algimantas Rusteika. Dabar yra tada, tada yra dabar

Kam netinka pilietinė pozicija? Artūras Orlauskas „Neredaguota“ tinklalaidėje

Ramūnas Aušrotas. Bendruomeninio solidarumo ir atsakingos kaimynystės pavyzdys

Vytautas Sinica. Negi į dieveniškiečius vandens patrankas arba gumines kulkas atsuks pirmiau nei į nelegalus prie sienos? Man tai makabriška

Nida Vasiliauskaitė. „Dirbu UAB „PR“, gavom užsakymą parduoti „visuomenei“ plytą“

Audrius Bačiulis. „Tai – ne Lietuvos Vyriausybė, tai – okupacinė administracija“

Andrius Švarplys. Čia gali būti du variantai

Lietuvos Šeimų Sąjūdžio pareiškimas: kviečiame Lietuvos žmones palaikyti Dieveniškių gyventojų protestą

Vytautas Sinica. Šiandien jie lengvai būtų apšaukti laisvės priešais

Rasa Čepaitienė. Kuris neapsvaigtų?

Ramūnas Aušrotas. Lazda visada turi du galus

Trakų istorinio nacionalinio parko pašonėje – plynas kirtimas

Audrius Bačiulis. Sakiniai, turintys išvartyti ministrą iš šlapio viščiuko

Liudvikas Jakimavičius. Lietuvos konservų fabriko „Brolių kapai“

Vytautas Sinica apie Gabrielio Landsbergio fiasko

Žinios iš Dieveniškių – tai, ko „Panorama“ šį vakarą nerodė

Lidžita Kolosauskaitė. Antivakserės laiškas Sveikatos apsaugos ministrui

Algimantas Rusteika. Susiliejam su gamta

Ramūnas Karbauskis. Sužvėrėję, godūs ir pikti

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“ apie demografinę Afrikos bombą

Vinco Kubiliaus reportažas iš Lietuvos laisvės kovotojų atminimo šventės vyskupams Julijonui Steponavičiui ir Vincentui Borisevičiui pagerbti

Roberto de Mattei. Pranciškus pradėjo karą, kuris baigsis Tradicijos triumfu

Nida Vasiliauskaitė. Proga kai ką sužinoti apie protingųjų protą

Vidmantas Valiušaitis. Išdavystės dienos

Ramūnas Karbauskis. Prievartos maniakai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.