Socialinė politika, Emigracija, imigracija, demografija

Ramunė Sotvarė. Kada bus per vėlu galvoti apie bėglių integravimą?

Tiesos.lt siūlo   2015 m. rugpjūčio 15 d. 20:54

13     

    

Ramunė Sotvarė. Kada bus per vėlu galvoti apie bėglių integravimą?

lrt.lt

Viena jau aišku. Lietuva priims pabėgėlius iš Afrikos. Per keletą metų – daugiau nei 300 nuo karo ir skurdo bėgančių nelaimėlių sulauks prieglobsčio. Neaišku tik, kas bus po to. Ar lietuviai bus geranoriški? Ar sirai – greičiausiai būtent jie bus perkelti į mūsų kraštą – norės taikytis prie mūsų gyvenimo būdo ar taps uždara, pagal savo taisykles gyvuojančia sala?

Gali būti ir taip, ir taip. Dabar tiksliai atsakyti į šiuos klausimus negali niekas. Todėl belieka tikėti kitų valstybių patirtimi. O ji kiekviename krašte ir net to krašto skirtingose vietose yra kitokia.

Vengrai panikuoja. Vokietija, daugiausia gyventojų turinti Europos Sąjungos šalis, sunkiai tvarkosi su prieglobsčio prašytojų banga net tik iš tokių karinių konflikto zonų kaip Sirija. Ją baugina ir migrantų srautas iš pietryčių Europos – Albanijos, Serbijos, Kosovo.

Vokietijos vidaus reikalų ministras pareiškė, kad rekordinė prieglobsčio prašytojų banga yra nepriimtina.

Švedai, turintys daugiausia pabėgėlių tūkstančiui gyventojų, sustiprino saugumą pabėgėlių centruose po kruvinų žudynių – jas surengė keli prieglobsčio prašytojai iš Eritrėjos.

Beveik 40 proc. Europos Sąjungos valstybių gyventojų teigia, jog didėjantis migrantų srautas yra pagrindinė problema. Ne šiaip viena iš daugelio, o problema „numeris vienas“. Pernai taip manančių buvo tris kartus mažiau. Nes buvo nepalyginti mažiau nelegalių pabėgėlių.

Vieną kitą atvykėlį iki šiol globojusi Lietuva neturi čia didelės patirties. Neturi ir labai didelių rūpesčių. Bet ar tai yra pakankama priežastis ramiai laukti dienos, kai atvyks pirmoji grupė. Ir tik tada, po kurio laiko vertinti – pavyko mums ar nelabai.

Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis sako, kad dar per anksti klausyti Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Artūro Paulausko, kuris siūlo aptarti aprangos, religinių apeigų ir kitus ypatumus, būdingus musulmonams.

Ministro argumentas – nežinom tiksliai, kas atvyks, tad ir palaukime. Suprantama, palaukti visada galima. Bet galima ir pagalvoti. O jeigu neatvyks, tai tie nustatymai taip pat galės palaukti niekam netrukdydami.

Žmogaus teisų aktyvistai žvelgia kitu kampu. Mano, kad kokie nors ribojimai mūvėti burkas ar nikabus kliudytų integracijai. Negana to, dar skatintų neigiamą nusistatymą. Gąsdintų visuomenę, sufleruotų, kad tų, kitokių žmonių, reikia bijoti.

Jų nuomone, į Lietuvą atvykstantys pabėgėliai nekelia grėsmės. Galbūt. Bet tuomet kodėl nerimauja švedai ar vokiečiai?

Taip, pabėgėliai bėga nuo karo arba nuo persekiojimo. Jie linkę prisitaikyti. Jų kitais metais bus dar visai nedaug, jie nebus drąsūs. Ir galbūt kitais metais mes dar neturėsime didelių rūpesčių.

Bet kaip bus po 3 ar 10 metų? Tuomet jų bus nebe 300. Gal 3 ar 30 tūkstančių. Ir senolių, ir kūdikių. Ir darbingų, ir paliegusių. Ir protingų, ir pasiutusių.

Tikriausiai tuomet kalbėtis ir tartis būtų gerokai sunkiau nei dabar, kai galima iš anksto nustatyti tam tikras taisykles. Galbūt net pasirašyti sutartį su abipusiais įsipareigojimais.

Sutinku. Sutartis – tik popieriaus lapas. Nei socialinei, nei kultūrinei integracijai ji nepadės. Bet tikrai praverstų, jeigu tektų spręsti su žmogaus teisių ar kitais reikalais susijusius teisinius ginčus.

Pagaliau ir pabėgėliams būtų saugiau, kai žinotų, ką tiksliai valstybė jiems įsipareigoja, o kas – jų pačių pareiga ar reikalas.

Esminė ir svarbiausia problema – šių žmonių integracija. Ir nesvarbu, ar su burkomis, dengiančiomis visą veidą, ar be jų. Integracija reiškia, kad žmogus jaučiasi suprastas, pripažintas, gali išlaikyti savo šeimą, mokytis, galiausiai – dalyvauti politikoje. Taip pat, kad jo gyvenimo būdas ir įpročiai neerzina kitų.

Tačiau kitų valstybių patirtis rodo, kad neretai net trečios kartos imigrantai nekalba vietos kalba. Dažnai gyvena uždarai, izoliuotais būriais. Tad apie visa kita nėra ko nė svajoti.

Straipsnio tęsinį skaitykite LRT.lt portale ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pastabėlė       2015-08-20 8:35

Tautiškai nesusiformavę yra ukrainiečiai.

Vytautas       2015-08-18 19:31

Pabėgėlius Lietuvai reikia priimti, kol jie sutinka būti paskirti į viešuosius darbus už Lietuvos valstybės rūpestį jais. Tų darbų savivaldybėse (išskyrus Panevėžio) priežiūrą neatlygintinai patikėti praėjusios kadencijos seimo nariams konservatoriams ir liberalams. Neatlygintinai, nes juk ir jie savo viešaisiais darbais nusipelno prisidėti prie Lietuvos gerovės kūrimo. Anusauską ir Juknevičienę paskirti specialiaisiais grėsmių saugumo Lietuvos visuomenei imigracijos klausimais inspektoriais, kurie vykdytų prevencinę švietėjišką veiklą pietinių šalių pabėgėliams. Taip pat neatlygintinai, kad nebekiltų minčių įvairių. Dagys neatlygintinai viešai spręstų pabėgėlių šeimų moralės ir socialinius klausimus. Lietuva klestės…

LP Tautosirkultūrosnesimaišui       2015-08-17 12:53

Dar ir kaip maišosi! Pvz., viena (bent iki 1945 m.) iš „gryniausių“ ir nacionalistiškiausių Europoje vokiečių tauta - didžiulių susimaišymų rezultatas. Apie „rusus“ neverta nė kalbėti (bet jie ir nėra tautiškai susiformavę).
Kas kita - pabėgėliai. Jiems ir nereikia „integruotis“ prasme nutautėti. Pabėgėlio statusas teoriškai turi būti laikinas. Deja, mūsų laikais pabėgėliai gaminami tyčia per “reguliuojamus konfliktus”. Dabar tautų maišymas tapo tyčine tautinių kultūrų—> pačių tautų naikinimo priemone.

aar       2015-08-16 15:52

Ar musulmonės teka už nemusulmonų? Ar Koramas leidžia musulmonams ištekinti savo moteris už nemusulmono?  Skaitykit Koraną ir rasit atsakymą.

Tautos ir kultūros nesimaišo       2015-08-16 15:46

Kai pabėgėlių mažai, jie klusnūs ir ramūs, o kai bus jų daug, jie pradės kelti balsą. O jų integracija į vietinę visuomenę, tai šyvos kumelės sapnas: svetimos kultūros žmonės nesiintegruoja, bet, kaip rodo gyvenimo patirtis, jie izoliuojasi, konsenduodamiesi tam tikruose miestų rajonuose (to puikus pavyzdys - Vokietijoje ir kitur Europoje gyvenantys musulmonai). Šia taisyklę patvirtina ir Lietuvos patirtis: Lietuvos “lenkai” ir čigonai visiškai nenori integruotis. Tik Lietuvos rusai nėra labai užsispyrę ir tai yra suprantama, nes užsispyrusieji 1990÷1992-aisiais išvyko iš Lietuvos į Rusiją.

apie       2015-08-16 15:00

apie tai kurioje šalyje kiek yra musulmonų ir kada Europa taps musulmonine :”шокируем всех тех кто еще не мусульманин!!!! http://www.youtube.com/watch?v=Dnl_hPKhcXw
Be Komentarų

Letas Palmaitis       2015-08-16 14:22

Duokdie, jei net jau ir šiemet lietuviams neprireiks tapti pabėgėliais. Mažai kas apie tai pamąsto.
Dėl pabėgėlių priėmimo iš Afrikos stebėtis nereikia, užtenka įsiminti pamatinę Naujosios Pasaulio Tvarkos formulę:
LAISVAS KAPITALO, PREKIŲ IR [badmiriaujančios] DARBO JĖGOS JUDĖJIMAS.
Viskas tiksliai savo vietose! Genialus Maišytuvas.

Drąsą        2015-08-16 10:26

demonstruoja Skvernelis. Mat jis drąsiai sutvarkęs Mergaitę pasijuto galinčiu taip pat sutvarkyti ir tūkstančius arabų.

Pabegeliai is Afrikos?       2015-08-16 8:35

Sirija ne Afrikoje, o mazojoje Azijoje. Afrikieciai, beveik 100 proc. tinginiai, dirbti neprate. Arabai, turtingi nafta, dirbti nenori - ziurekit kokie apsiskarmalave, visai kitos kulturos zmones. Vyrai vaiksto be trumpikiu, o moterys butinai su skaromis arba burkomis. Jie susivienije, stiprus savo koranine dvasia. Baisu, koki jomarka ines spalvotieji zmones baltaveidziu salyje. Ar seimunai, vyriausybe nesusidomi kas vyksta Vakaru europos salyse su tais pabegeliais?! isileiskime i baznycia, uzlips ir ant altoriaus.Na, nebent jie gyventu turniskese pas panele. Juk vietos - per akis.

patirties turime       2015-08-16 4:20

kiek svetimų ruskelių Lietuva globojo - visi lietuviai išmoko rusiškai.
išmoks ir arabiškai, kinietiškai, negriškai - o ką darysi…

Nebijokit       2015-08-15 21:41

taip baisiai tų pabėgėlių.Kiek blogybių mums pridaro Lietuvos valdžia,tai tie pabėgėliai tik baimės genami nelaimėliai.Vien Sveikatos apsaugos sistema kiek žmonių nuvaro anapilin.Baikit gąsdinti tais pabėgėliais.Savų niekšų šimteriopai daugiau.

ooo       2015-08-15 21:35

O man bus baisu kad iš po burkos neišsitrauktų kalašnikovo, arba nebūtų apsijuosę mombomis ir visada išliks grėsmė būti šalia tokių žmonių. Ir A.Paulauskas neperlenkė dėl burkų.  Prieš priimdami kokius nors įstatymus dėl musulmonų seimo nariai turėtų perskaityti Koraną, liepiantį žudyti krikščionis ir daužyti moteris.

Šiandien labai       2015-08-15 21:07

graži Žolinė.Atgimsta giminių susiėjimai.Žolinė graži ne tik Pivašiūnuose,o ir daugelyje Lietuvos miestelių.Kažkada į šias šventes ateis ir pabėgėliai.Mažos bendruomenės gana tolerantiškos.Miesteliuose toleruoja ir ubagą,ir gėjų,pijoką ar keistuolį.Naiviai ir nuoširdžiai priims ir pabėgėlius,gal kiek kur kampuose ir paburbės.Tik tie pabėgėliai gali nenorėti Lietuvoje pasilikti.Tarp kitko,mūsų rajone gyveno sirai,gal ir gyvena,-jie atvažiavo ne taip seniai.Tik vieno jie norėtų,kad galėtų dirbti pagal specialybę,pavyzdžiui,odontologu.O šiaip daug apie juos negirdėti.Tylūs.


Rekomenduojame

Nida Vasiliauskaitė. Apie „tikėjimą“, kad „valdžia tik gelbėja gyvybes“ ir kad, jei sutiksi, tai pagaliau ramiai gyvensi

Krescencijus Stoškus. Atsakyti už savo likimą teks net ir tiems, kurie leido savivaliauti tik šia diena gyvenantiems pareigūnams

Vytautas Rubavičius. Nepaprasti užsienio politikos „laimėjimai“ – Lietuva žeminama

Andrius Macas. Kalbėtis, kol gali. Reikia susitarti

Rasa Čepaitienė. Vertėtų pritarti Prezidento idėjai kviesti į visuotinę sienos statybos talką

Andrius Švarplys. „Tai buvo gerai organizuota ataka prieš Lietuvos valstybę...“?

Krescencijus Stoškus. Šiandien jis triumfuoja

Lietuvos Šeimų Sąjūdžio organizacijos kūrimo ir veiklos principai: projektas

Rasa Čepaitienė. Kodėl liko neįgyvendintas planas užtverti sieną su Baltarusija iki 2020 m.?

„NeRedaguota“ pokalbis su politologu Valentinu Beržiūnu: Prezidento pozicija

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: Rūdninkų „riaušininkų“ apsuptyje

OpTV: Pasienio krizė: kam ji virsta eurais? Konservatoriai perka dar vieną ‘Independence’

LŽTA pareiškimas dėl jėgos panaudojimo prieš taikius gyventojus

Vytautas Sinica. „Daugiau jėgos Lietuvai“ Rūdninkų fone

Vidas Rachlevičius. Kaip nelegalių migrantų krizės kontekste veikia mūsų neomarksistų-globalistų smegenys?

Kun. Arnoldo Valkausko interviu JAV lietuvių laikraščiui „Draugas“

Česlovas Iškauskas. Ar verta tapti danajais?

Jolanta Blažytė. Naujienos iš pasauline vakcinų bandymų laboratorija tapusio Izraelio

Vytautas Sinica apie Dieveniškių dovaną Lietuvai

Lietuvos šeimų sąjūdžio pareiškimas dėl įvykių Rūdninkuose

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“ klausia: „Ar valdžia išdrįs „paauklėti“ dieveniškiečius?“

Kaip TV3 žurnalistai buvo išprašyti iš Dieveniškių

Rasa Čepaitienė. Tai satrapo, ne suvereno mentalitetas

Algimantas Rusteika. Apie apsimelavusį „Lietuvos rytą“ ir jo „žurnalistą“, provokavusį neramumus

Andrius Švarplys. Vyriausybė nesilaiko Lietuvos įstatymų, vietoj jų primeta valstybei ir visuomenei savo ideologinę pasaulėžiūrą

Viktoras Orbanas dėkoja Nacionaliniam susivienijimui už palaikymą

Vasariški pokalbiai su Dovilu Petkumi. Jurga Lago: aš nesu nuomonių formuotoja

Ramūnas Karbauskis. Valdžia vis dažniau ima grasinti Lietuvos žmonėms

Nida Vasiliauskaitė: kas, oficialiu požiūriu, dabar turi teisę viešai kalbėti apie esamą padėtį?

Geroji Naujiena: uoliai sergėkime Dvasios vienybę taikos ryšiais

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.