Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Ugdymo politika, Šeimos politika

Ramūnas Aušrotas. Lytinis švietimas nėra lytinis ugdymas: arba programos rengėjai neskiria sąvokų, arba LRT sąmoningai diegia tokią mintį

Tiesos.lt redakcija   2021 m. balandžio 24 d. 11:03

5     

    

Ramūnas Aušrotas. Lytinis švietimas nėra lytinis ugdymas: arba programos rengėjai neskiria sąvokų, arba LRT sąmoningai diegia tokią mintį

Šią publikaciją [Jurga Bakaitė: „LRT FAKTAI. Nauja programa, skirta lytiniam ugdymui: ko iš tikrųjų Lietuvos mokyklose bus mokomi mokiniai?“] apie Sveikatos, lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programą galima vertinti dvejopai: arba už jos parengimą atsakingi asmenys nesigaudo sąvokose, arba interviu sąmoningai sukarpytas taip, kad eitų žinutė, jog lytinis ugdymas ir yra lytinis švietimas. Beje, tai atitiktų formuojamą LRT portalo pasaulėžiūrinę liniją, tad pateiktas interviu montažas gali atspindėti labiau redakcinį lūkestį negu tikrovę. Programos juk dar nėra.

Bet spręskite patys.

Štai ŠSMM atstovė sako, kad tarp lytiškumo ugdymo ir lytinio švietimo nėra jokio skirtumo.

„Tas lytiškumas suprantamas kažkaip keistai, sunkiai suprantamas skirtumas tarp dviejų sąvokų“, – sako I. Raudienė. Jos teigimu, ministerija ir programos rengėjai nelaiko „lytinio švietimo“ ir „lytinio ugdymo“ skirtingais dalykais“

O štai vienai iš dabartinės SLURŠ programos rengėjų lytiškumo ugdymas – tai lytinio švietimo dalis:

„Tėvai dažnai mano, kad jei vaikams suteikiama informacija apie kontracepciją, tai yra ankstyvų lytinių santykių skatinimas. [...]

„[...] sėkmingiausios tos šalys, kur lytiškumo ugdymas integruotas į sveikatos ugdymą ir kur gaunama visapusiška informacija“, – teigia N. Fatkulina. (NB: kad būtų aiškiau – sveikatos ugdymas yra susijęs su sveikos gyvensenos įgūdžių formavimu, bet ne su dorinių, vertybinių nuostatų ugdymu, nors būtent tai yra švietimo sistemos priedermė).

Atnaujintą programą rengusiai ekspertei lytiškumo ugdymas ir yra lytinis švietimas:

Jei žiūrėtume į lytiškumą, sprendimo priėmimą, kada pradėti lytinius santykius, tai lytiškumo ugdymo programos pasakoja, kada ir kaip apsisaugoti, kas yra saugus seksas ir nėštumas, o šita programa daugiau orientuota, kad tas klausimas net neiškiltų.

Jei nesigaudo ŠSMM specialistai, tai kaip gaudysis programą turintys taikyti švietimo sistemos dalyviai?

Neatsitiktinai jau įprasta praktika, kad ŠSMM atsisako vertinti, ar švietimo sistemai individualių veikėjų siūlomos lytiškumo ugdymo ir rengimo programos atitinka SLURŠ turinį ir vertybinius kriterijus.

Variantai du: arba neturi kompetencijos, arba nusiplauna rankas kaip Poncijus Pilotas.

Beje, straipsnyje teigiama, kad ritasi mažiau nei teigiama, ir kad į naują programą „buvo įdėtos visos kompetencijos, siekiniai ir žinios būtent iš SLURŠ programos“.

Atkreipiu dėmesį, kad SLURŠ programa buvo paremta susilaikymo nuo lytinių santykių ankstyvame amžiuje modeliu, todėl jos 20.5. punktas draudė kontracepcijos naudojimą (vartojimą) pateikti kaip lygiavertę susilaikymo nuo lytinių santykių iki pilnametystės alternatyvą.

Minėtoje publikacijoje ŠSMM specialistai net tris (!) kartus šaltu veidu sako, kad pagal naująją programą bus mokoma apie kontracepciją. Kitaip tariant, vadovaujamasi ne lytinių santykių atidėjimo, bet lytinių santykių pasekmių mažinimo (žalos išvengimo) modeliu:

„ŠMSM atstovė sako, kad lytinio ugdymo užsiėmimuose bus mokoma ne vien apie kontracepciją.“

„Jos teigimu, programos kūrėjai laikėsi nuostatos, kad apie lytiškumą moksleiviams reikėtų aiškinti pagal poreikį, todėl, pavyzdžiui, apie kontracepciją bus aiškinama vyresnėse klasėse.“

„Tėvai dažnai mano, kad jei vaikams suteikiama informacija apie kontracepciją, tai yra ankstyvų lytinių santykių skatinimas. [...]
Jos teigimu, programos kūrėjai laikėsi nuostatos, kad apie lytiškumą moksleiviams reikėtų aiškinti pagal poreikį, todėl, pavyzdžiui, apie kontracepciją bus aiškinama vyresnėse klasėse.“

Beje, nesivarginkite kritiškai komentuoti po LRT publikacija. Bičiulis ką tik informavo, kad LRT komentarą ištrynė. Ne šiaip žmogaus iš gatvės,  o kultūringo edukologo. Geriau komentuokit čia, leisiu ir „biškį“ necenzūrinius.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Šitas       2021-04-25 23:21

Rasžvilos laikraštis taip pat trina, TIESOS nemėgsta…

Pasidomėti       2021-04-25 18:48

Manyčiau, kad įdomu ir pravartu, pirmiausia mokslo požiūriu, būtų išsamiau pasidomėti specialistės N. Fatkulinos: 1. išsilavinimu; 2. jos raštingumu FB; 3. taip pat ir kitais profesorės projektais; 4.  atėjimo į  VU keliais.

ah1       2021-04-24 22:00

rinka, verslas, pinigai - seksu užsiims vaikai, bo pinigai ant medžių neauga, vaikai vartos kontraceptikus, prezervatyvus, vakcinuosis nuo gimdos kaklelio vėžio… Vienu žodžiu vyksta sekso “rakandų” rinkos plėtra - ruošiami sekso “rakandų” vartotojai, o tėvai privalės aprūpinti vaikus sekso rakandais lygiai taip pat kaip knygomis. Štai ir visos lytinio ugdymo paslaptys…vartojimas/pirkimas.
Ir viskas per tuos pinigus neaugančius ant medžių. Biudžete stūgauja vėjai, vartojimas buksuoja, mokesčių į biudžetą surinkimas mažėja mažėjant vartojimui, o vaikai vartotojai tai nauja rinka.

Untermenšų (Untermensch)       2021-04-24 17:32

komentarus trina - nieko naujo. Taip ir turi būti, nes nesuprantate drg.Švabo mokslinio darbo ir Pasaulio Vyriausybės statybų.

...kad LRT komentarą ištrynė...       2021-04-24 14:05

Taip ,Ėlėrtė trina komentarus. Ir manę “ištrynė” . Jau gal mėnesį negaliu komentuoti , mažą to - dar ištrynė visus senus komentarus. Jokio įspėjimo nebuvo. Štai taip.


Rekomenduojame

Andrius Martinkus. Ką liudija dainos „Kelkis, Lietuva!“ gimimas?

Karolinska (Švedija) ligoninė nebetaikys hormoninio lyties keitimo metodo vaikams

Lina Dūdaitė-Kralikienė. Kai priežastys painiojamos su pasekmėmis, arba Kaip grąžinti valstybę prie ‘res publica’

Eligijaus Masiulio bylos penkmečiui artėjant Dovilas Petkus klausia: ar Tauta gali tikėtis atomazgos, aiškumo ir teisingumo?

Algimantas Rusteika. Apie karą, kurio nebus

Nuo bačkos. Andrius Navickas, vienas iš naujojo Partnerystės įstatymo autorių – apie krikščionybę, meilę ir naujuosius inkvizitorius

Ramūnas Aušrotas. Pora pastabų dėl koalicijos partnerių (!) rengiamo Partnerystės įstatymo projekto

Nida Vasiliauskaitė. Ką atsakyti žmogui, kuris yra „pasiryžęs aukoti dalį savo laisvės vardan bendro gėrio“?

Vytauto Sinicos pozicija LRT diskusijoje su Tomu Vytautu Raskevičiumi dėl vienalytės partnerystės projekto

Gertrūda Jolanta Juchno SF. Reikia dalyvauti, nes jei nepaprašysime atsižvelgti į Tautą, kito Maršo jau nebebus

Replika. Romualdas Žekas. Rafinuotas bandymas apgauti

„Neredaguota“ pokalbis su Nida Vasiliauskaite. Žmonių balsas

Dėl pasisakymų organizatorių vardu: „Didžiojo Šeimos Gynimo Maršo 2021“ organizacinės grupės pranešimas žiniasklaidai

Iš skaitytojų pašto. Pranas Kaladė apie Laisvę ir „laisvę“

Paulas Stametsas: Išgydo net vėžį – nepažintas grybų pasaulis

Kardinolas S. Tamkevičius palaiko „Šeimų maršo“ idėją: „Ginant principines vertybes Bažnyčia stovės mūru“. Kunigų R. Grigo ir A. Valkausko pozicija

Andrius Švarplys. Į ką lyties ir diskriminacijos nęsamonės perdaro Ameriką: gimsta naujoji CŽV

Herta Burbė apie „galimybes“: vasarą paplūdimyje

Vytautas Sinica. Bažnyčia draudžia katalikams balsuoti už partnerystę (ir A. Navickas tą žino)

Brolio Arūno Peškaičio žinia: Pranciškonų ordinas draudžia broliui Pauliui Vaineikiui dalyvauti Šeimų gynimo marše (papildyta)

Nuo bačkos. Andrius Navickas: Taip, aš palaikau Partnerystės įstatymo priėmimą

Kastytis Braziulis. Ar pritariu šeimų maršui? Taip, be abejo, nes…

Nida Vasiliauskaitė. Klausiate, ką daryti? Paklauskite piliečių

Jarūnė Rimavičė. Atsakymai į klausimą, nuo ko ginama tradicinė šeima Lietuvoje

Andrius Švarplys. Pagaliau yra alternatyva „Dviračio Žynioms“

Romualdas Žekas. Lavono gaivinimas

Jolanta Blažytė. Aūūū, Greta!!! Kur tavo „How dare you?“

Nida Vasiliauskaitė. Dabar išties pabūsiu – pirmą kartą – radikalu

Papunkčiui. Vytautas Sinica apie elitizmą

Vidas Rachlevičius. Dvi šalys nesitaiksto su Kinijos užmačiomis Pietų Kinijos jūroje – koks bus šios atsakas?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.