Dienos aktualija, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Sveikatos apsaugos politika, Šeimos politika

Ramūnas Aušrotas. Ką reiškia SAM paskelbtas vaikų nuo 12 metų skiepijimo vajus ir manipuliacijos įstatymo tekstu?

Tiesos.lt redakcija   2021 m. birželio 14 d. 22:00

5     

    

Ramūnas Aušrotas. Ką reiškia SAM paskelbtas vaikų nuo 12 metų skiepijimo vajus ir manipuliacijos įstatymo tekstu?

Kai ministerijos ar kokios nors kitos garbingos valstybės vykdomosios valdžios institucijos kas nors prašo paaiškinimo, ką reiškia viena ar kita įstatymo norma, paprastai gauna atsakymą, kad a) institucija nėra įgaliota aiškinti įstatymo ir b) tai, kas pateikiama, yra tik institucijos nuomonė.

Tačiau vakar LR SAM pranoko pati save pradėjusi vaikų nuo 12 m. skiepijimosi vajų ir tuo tikslu paskelbusi, kad jei vaiko ir tėvų ar globėjų nuomonės dėl vakcinacijos nesutampa, tai vaikas turi teisę pasiskiepyti prieš tėvų valią. Tuo tikslu jam tereikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris, įvertinęs aplinkybes, suteiks dokumentus, leidžiančius pasiskiepyti savarankiškai.

Aišku, būtų galima tai laikyti tik LR SAM spaudos tarnybos kliurka, sakyti, kad ministerijos politinės komunikaciios specialistai, nebūdami teisininkai, neteisingai suprato Pacientų teisių ir žalos atlyginimo įstatymą, kuris nustato specialias vaiko atstovavimo ir sprendimų dėl jos sveikatos priežiūros priėmimo taisykles.

Vis dėlto taip manyti neleidžia pati žinutės formuluotė, kuri, atidžiai įsižiūrėjus, yra dviejų Pacientų teisių įstatymo 15 str. normų hibridas. Kad nereiktų gaišti laiko ieškant, trumpai, apie ką šis straipsnis:

Pacientų teisių įstatymo 15 straipsnis pirmiausia nustato bendrą taisyklę, kad vaikui iki 16 metų sveikatos priežiūra teikiama tik su jo atstovų (tėvų, globėjų) sutikimu. Ši norma nėra absoliuti: toliau patikslinama, kad jei yra nesutarimų tarp vaiko ir jo atstovų, tai vaiko diagnostikos ir gydymo metodus gali parinkti gydytojų konsiliumas, atsižvelgdamas į nepilnamečio interesus.

To pačio straipsnio trečioje dalyje nustatoma PANAŠI, BET NE TAPATI taisyklė, pagal kurią vaikui, galinčiam teisingai vertinti savo sveikatos būklę, galima savarankiškai kreiptis ir spręsti dėl jam reikiamų sveikatos priežiūros paslaugų teikimo. Tam pakanka vieno gydytojo nuomonės, išreikštos medicinos dokumentuose.

Taigi, pirmoji taisyklė yra taikoma tais atvejais, kai nepilnamečio paciento ir jo atstovo (tėvų) nuomonės nesutampa, t.y. KYLA KONFLIKTAS ir nėra aišku, kokį medicininį sprendimą priimti esamoje situacijoje. Tokiu atveju, gydytojo nuomonė turi konkuruojančią galią. Tačiau tam, kad esamoje situacijoje būtų apribota tėvų sprendžiamoji galia, reikia dviejų dalykų: a) kad tai patvirtintų gydytojų kosniumas ir b) kad jis konstatuotų, jog tėvų nuomonė neatitinka nepilnamečio interesų. Vadovėlinis tokio atvejo pavyzdys – tėvai, Jehovos liudytojai, atsisakantys duoti sutikimą kraujo perpylimui.

O štai antroji taisyklė taikoma tais atvejais, kai KONFLIKTO tarp nepilnamečio paciento ir jo atstovų (tėvų) NĖRA. Ši retai praktikoje taikoma įstatymo norma nusako situacijas, kai tėvai dėl vienų ar kitų priežasčių negali kiekvieną kartą palydėti vaiką į sveikatos priežiūros įstaigą, nes, pvz., įstaigos darbo laiko metu dirba, arba negali palydėti vaiko dėl savo ligos, ar dėl to, kad prižiūri (slaugo) kitą šeimos narį. Tai gali būti reikaliga tais atvejais, kai vaikui reikia paimti sveikatos pažymą mokyklai, gauti iš šeimos gydytojo medicinos dokumentų išrašą ar gauti siuntimą pas gydytoją specialistą, atlikti standartinius tyrimus ar gauti odontologines paslaugas. Šią taisyklę galima pritaikyti ir tais atvejais, kai tėvai (vienas iš jų) išvyksta laikinai dirbti į užsienį, o vaikas lieka gyventi su seneliais. Bet kokiu atveju, kadangi tėvų teisė į informaciją yra absoliuti, rūpestingumo taisyklė reikalauja iš gydytojo informuoti tėvus apie vaikui suteiktą sveikatos priežiūrą.

LR SAM iš šių dviejų normų padarė hibridinę taisyklę, pagal kurią esant nepilnamečio paciento ir jo atstovų (tėvų) nuomonių išsisikyrimui (konfliktui), pakanka vieno gydytojo sprendimo, kuris nevertindamas koks sprendimas geriausiai atitinka vaiko interesus, paprasčiausia duoda leidimą  vaikui pasiskiepyti savarankiškai. Tai ne kas kita, kaip manipuliavimas įstatymo tekstu, siekiant užtikrinti sau norimą viešųjų ryšių naratyvą įgyvendinant išsikeltą tikslą – 70 proc. Lietuvos populiacijos vakcinaciją.

Toks elgesys, iškreipiantis ir taip visaip siaurinamas šeimos autonomijos ribas, yra ir neetiškas. Valstybė vis dažniau elgiasi taip, lyg vaikai būtų jos nuosavybė, kuriuos ji patiki auginti tėvams; todėl ji ir leidžia sau pagal situaciją vienašališkai keisti taisykles. Su tokiu valstybės institucijų mentalitetu susiduriu ne pirmą kartą: vaiko teisių apsaugos reformos skandalo metu iš buvusio VTAĮT vadovo lūpų teko išgirsti mintį, kad šeima viso labo yra viena iš institucijų, užtikrinančių vaiko teises, švietimo sektoriuje vis labiau nenorima skaitytis su tėvų nuomone, užmirštant, kad jie yra švietimo sistemos užsakovai, patikintys jai savo vaikus,  ir štai dabar, ta pati dainelė, tik iš kitos panelės. Darosi jau baugu.

P.S. Po didelio ažiotažo, LR SAM formuluotę žaibiškai pakeitė, priderindama ją prie įstatymo. Įdedu atminčiai abi: pirmoji schema išreiškia ministerijos ketinimą, antroji – realią galimybę.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Family Watch       2021-06-16 10:20

Kitas internetinis seminaras:
Pristatyti nauji seksualinio švietimo standartai K-12
Gerbiamas šeimos drauge,

„Family Watch“ tarptautiniai internetiniai seminarai bus atnaujinti kitą savaitę, įdomiai pristatant naujus optimalaus seksualinio vystymosi K-12 standartus.

Šis internetinis seminaras pristatys šiuos naujus K-12 standartus, kuriuos patvirtina daugybė medicinos ir psichinės sveikatos specialistų ir organizacijų, remiantis veiksmingais principais ir mokymais, kurie padės vaikams išvengti seksualinės rizikos, o ne mokys „saugesnio“ sekso. Standartai yra mediciniškai tikslūs, tinkami pagal amžių, pagrįsti ir švietimo požiūriu pagrįsti įrodymai.

Šiuos naujus standartus sukūrė mūsų draugai Seksualinės sveikatos medicinos institute. Institutas siekia platinti aktualiausius ir aktualiausius mediciniškai tikslius tyrimus, susijusius su seksualine sveikata, ir teikia sveikatos ugdymą, skatinantį fizinę, psichinę, emocinę, socialinę ir dvasinę sveikatą bei visumą.

Palyginkite šiuos standartus su JAV seksualinės informacijos ir švietimo tarybos (SIECUS) parengtais nacionaliniais lytiškumo ugdymo standartais, kurie, be kita ko, skatina nemokslišką lyčių ideologiją ir tos pačios lyties asmenų elgesio pripažinimą vaikams.

Šį internetinį seminarą pristatys Lori Kuykendall, MPH, Seksualinės sveikatos medicinos instituto prezidentė ir generalinė direktorė. Ji pasidalins, kaip buvo kuriami standartai, apžvelgs jų turinį ir naudingas jų naudojimo strategijas vietos, valstybės, nacionaliniu ir tarptautiniu lygmenimis.

Kviečiame registruotis į šį artėjantį internetinį seminarą šiandien.

Registruotis čia: https://familywatch.org/webinars/?inf_contact_key=10df8de1f2682efc380c72ea91a255a2842e902fbefb79ab9abae13bfcb46658

Taip išeina,       2021-06-15 13:07

Kad visą atsakomybę užkrovė šeimos gydytojams, jeigu vaikui pakenks ta injekcija. O Dulkys ne prie ko. Simonyte teigia, kad jeigu vienas numirs ( čia bendrai buvo kalbėta), tai dėl statistikos tarkim iš tūkstančio, tai verta skiepytis. Bet man klausimas, kuris iš mūsų pasiryžę ta viena vaiką paaukoti vardan iškrypusios valdžios norams?

Supraskite       2021-06-15 10:58

3 pasaulinis jau prasidėjo . O kare daugiausiai nukenčia beginkliai , civiliai -jų daugiausiai ir žūna. Vaikai kare pažeidžiamiausi.

Žodžio laisvė...       2021-06-15 10:34

Lietuvos vaikai ne valdininkų nuosavybė ir manipuliuoti sprendimais nevalia.

Žmogus       2021-06-15 7:15

Už tokį sprendimą reikia SAM klerkus paduot į teismą.


Rekomenduojame

Nida Vasiliauskaitė. Apie „tikėjimą“, kad „valdžia tik gelbėja gyvybes“ ir kad, jei sutiksi, tai pagaliau ramiai gyvensi

Krescencijus Stoškus. Atsakyti už savo likimą teks net ir tiems, kurie leido savivaliauti tik šia diena gyvenantiems pareigūnams

Vytautas Rubavičius. Nepaprasti užsienio politikos „laimėjimai“ – Lietuva žeminama

Andrius Macas. Kalbėtis, kol gali. Reikia susitarti

Rasa Čepaitienė. Vertėtų pritarti Prezidento idėjai kviesti į visuotinę sienos statybos talką

Andrius Švarplys. „Tai buvo gerai organizuota ataka prieš Lietuvos valstybę...“?

Krescencijus Stoškus. Šiandien jis triumfuoja

Lietuvos Šeimų Sąjūdžio organizacijos kūrimo ir veiklos principai: projektas

Rasa Čepaitienė. Kodėl liko neįgyvendintas planas užtverti sieną su Baltarusija iki 2020 m.?

„NeRedaguota“ pokalbis su politologu Valentinu Beržiūnu: Prezidento pozicija

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: Rūdninkų „riaušininkų“ apsuptyje

OpTV: Pasienio krizė: kam ji virsta eurais? Konservatoriai perka dar vieną ‘Independence’

LŽTA pareiškimas dėl jėgos panaudojimo prieš taikius gyventojus

Vytautas Sinica. „Daugiau jėgos Lietuvai“ Rūdninkų fone

Vidas Rachlevičius. Kaip nelegalių migrantų krizės kontekste veikia mūsų neomarksistų-globalistų smegenys?

Kun. Arnoldo Valkausko interviu JAV lietuvių laikraščiui „Draugas“

Česlovas Iškauskas. Ar verta tapti danajais?

Jolanta Blažytė. Naujienos iš pasauline vakcinų bandymų laboratorija tapusio Izraelio

Vytautas Sinica apie Dieveniškių dovaną Lietuvai

Lietuvos šeimų sąjūdžio pareiškimas dėl įvykių Rūdninkuose

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“ klausia: „Ar valdžia išdrįs „paauklėti“ dieveniškiečius?“

Kaip TV3 žurnalistai buvo išprašyti iš Dieveniškių

Rasa Čepaitienė. Tai satrapo, ne suvereno mentalitetas

Algimantas Rusteika. Apie apsimelavusį „Lietuvos rytą“ ir jo „žurnalistą“, provokavusį neramumus

Andrius Švarplys. Vyriausybė nesilaiko Lietuvos įstatymų, vietoj jų primeta valstybei ir visuomenei savo ideologinę pasaulėžiūrą

Viktoras Orbanas dėkoja Nacionaliniam susivienijimui už palaikymą

Vasariški pokalbiai su Dovilu Petkumi. Jurga Lago: aš nesu nuomonių formuotoja

Ramūnas Karbauskis. Valdžia vis dažniau ima grasinti Lietuvos žmonėms

Nida Vasiliauskaitė: kas, oficialiu požiūriu, dabar turi teisę viešai kalbėti apie esamą padėtį?

Geroji Naujiena: uoliai sergėkime Dvasios vienybę taikos ryšiais

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.