Liustracija ir desovietizacija

Prof. Algis Krupavičius: Nesolidu menkinti nugalėtojus

Tiesos.lt siūlo   2016 m. spalio 26 d. 19:24

5     

    

Prof. Algis Krupavičius: Nesolidu menkinti nugalėtojus

Danas Nagelė | „Vakaro žinios“

Naktį po rinkimų, vos tik paaiškėjo rezultatai, LVŽS oponentai, politikos apžvalgininkai pradėjo puolimą – esą LVŽS bus vienkartinė partija, kuri subyrės, blogai, kad Vyriausybę ketinama formuoti iš profesionalų, laimėjusiųjų gretose per daug jaunimo ir t.t. Kodėl ir vėl kvestionuojama Tautos nuomonė, bandoma įpiršti, kad ji vėl suklydo išsirinkusi neva ne tuos?

Ir garsiausiai apie tai kalbėjo konservatorių lyderiai. Jie apie save galvojo daug geriau nei rinkėjai. Tikrai buvo siurprizas, kad konservatoriai gavo tiek mažai mandatų vienmandatėse rinkimų apygardose. Tikrai jie tikėjosi daugiau mandatų didžiuosiuose miestuose, ypač Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje. Antras dalykas – buvo akivaizdu, kad regionuose LVŽS turės persvarą ir pirmaus. Buvo klausimas tik koks bus pirmavimo mastas. Tačiau konservatoriams tokia masinė „valstiečių“ pergalė buvo didžiulis netikėtumas ir politikai susierzino. Kad politikai susierzina – nieko keisto, tai įvyksta ne pirmą kartą. Užtenka vien prisiminti 1992 metus, kai LDDP laimėjo absoliučią daugumą vietų Parlamente ir tada net buvo bandomos įvairios pilietinės rezintencijos, bandyta nesutikti su rinkimų rezultatais. Ir tik po tam tikro laiko buvo nusiraminta. Galų gale ir po 2012 metų Seimo rinkimų dešinieji gerokai susierzino ir net porą mėnesių vyko aklas puolimas besiformuojančiai koalicijai. Deja, tarp puolančiųjų tada buvo ir prezidentė. Šiandien ji yra gerokai pasikeitusi.

Kodėl?

Pirma – jai tai antra kadencija. Antras dalykas – ji projektuoja galimybę po savo kadencijos pabaigos likti Lietuvos politikoje – galbūt premjero pozicijoje. O toks scenarijus reikalauja nesusipykti su didžiąja dalimi politinių partijų. Todėl į koalicijos formavimo mūšius stengiasi nesivelti, nors rinkimų kampanijos pradžioje nedviprasmiškai buvo pasakiusi, ką reikia rinktis. Beje, Andrius Kubilius palygino LVŽS pergalę su Vytauto Šustausko pergale Kaune, kai jis tapo meru. Tokie palyginimai – nei į tvorą, nei į mietą. Už V.Šustauską balsavo nedidelė žmonių grupė. Ir kai tie patys konservatoriai Kaune nenorėjo sudaryti koalicijos su Naująja sąjunga, jai nebuvo kitos išeities, kaip eiti į koaliciją su V.Šustausku, kuris tapo miesto meru. Todėl A.Kubilius šiuo atžvilgiu demonstruoja trumpalaikę ir šališką atmintį. Gabrielius Landsbergis irgi yra nusivylęs rezultatais, kurie yra blogesni nei prieš 4 metus, ir tai lemia jo retoriką. Susierzinimas po tiek metų demokratijos Lietuvai yra kaip šuniui penkta koja. Politikai turėtų garbingiau priimti pralaimėjimą. Pavyzdžiui, socialdemokratai pasveikino „valstiečius“, nerodė susierzinimo, o G.Landsbergis pasveikino tik Saulių Skvernelį, partijos pirmininko Ramūno Karbauskio nesveikino. Politiniai lyderiai taip neturi elgtis, turi išmokti džiaugtis pergale ir susitaikyti su pralaimėjimu.

Oponentai LVŽS lygina su „valinskininkais“, „Drąsos keliu“ ir tvirtina, esą ji bus vienkartinė partija. Tačiau ji politinėje arenoje jau ne vienerius metus, kitados buvo net parlamentinė partija.

Čia yra visiškas oponentų nusišnekėjimas. „Valstiečiai“ netgi Parlamente buvo valdančioji partija ir į žemės ūkio ministro postą delegavo Kazimierą Prunskienę. O savivaldos rinkimuose ji yra nuo pat Nepriklausomybės atkūrimo. Taip, partija keitė pavadinimus, bet lygiai taip pat buvo ir su liberalais. Taip, pastarieji dveji rinkimai „valstiečiams“ buvo nesėkmingi, bet dabar jie grįžo. Ir grįžo dėl daugelio priežasčių. Svarbiausia – daug žmonių vis dar yra nusivylę konservatoriais. Be to, nemažai rinkėjų yra nusivylę socialdemokratais, todėl buvo ieškoma trečiosios jėgos.

Oponentai priekaištauja R.Karbauskiui, pasiryžusiam į Vyriausybę deleguoti profesionalus.

Paprastai Vakaruose dominuoja partinės vyriausybės. Bet Lietuvoje partinėmis vyriausybėmis, kaip ir dviem didžiosiomis partijomis, yra gerokai nusivilta. LVŽS siūlymas Vyriausybę formuoti labiau iš ekspertų yra ne iš gero gyvenimo, o dėl to, kad partinės vyriausybės, deja, Lietuvoje nebuvo labai rezultatyvios.

R.Karbauskis yra sakęs, kad LVŽS sieks Lietuvoje atkurti valdžių pasidalijimo principą. Gal pagaliau sulauksime tikros demokratijos?

Manau, kad tai yra visai realu. Manau, reikėtų į vietą sugrąžinti prezidentės vaidmenį, nes dabar jos vaidmuo yra gerokai per didelis. Jei ji planuoja tęsti savo politinę karjerą Lietuvoje, kaip Algirdas Brazauskas, kuris po prezidento kadencijos palaukęs kelerius metus tapo ministru pirmininku, tai prezidentė turi stengtis labiau sugyventi su būsima Vyriausybe ir parlamentine dauguma, negu ji tai darė pastaraisiais metais. Manau, kad dabartinė nuosaikesnė jos pozicija su tuo ir yra susijusi. O jei ji planuoja tęsti politinę karjerą premjero poste, turėtų būti suinteresuota subalansuoti valdžių galias ir įtakas.

respublika.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Maujos technologijos,silicio slėniai       2016-10-27 7:46

tikrai neturėtų konfliktuoti su žemės nešamomis vertybėmis.Kaip tik pavargęs nuo miesto ir jo privalumų žmogus atgaivą rastų gamtoje…Dieve,parveža šiandien vienos 49 metų vilnietės ,mirusios nuo vėžio ,urną į mažo miestelio kapines,palaidoti į tėviškę...kaip miestui trūksta kaimo vien dėl sveikatos,sveiko,maisto,gero oro,gražios gamtos…

Pagaliau ateina konservatyvios jėgos,kurios presti       2016-10-27 7:41

laiko turėti žemės valdą kaime.Kaip yra visame pasaulyje.Valstiečiai,Lietuvos sąrašas,Lietuvos forumas tikrai yra konservatyvios jėgos su savo niuansais.Ar jos tarsis kada nors?

Jules       2016-10-26 22:18

Tipiškas oligarchijos dvaro propagandistas - runkelyno kas, na, patys žinote?

Raigerdas       2016-10-26 21:09

Dėl anūko neišsiauklėjimo. Autorius rašo:“Pavyzdžiui, socialdemokratai pasveikino „valstiečius“, nerodė susierzinimo, o G.Landsbergis pasveikino tik Saulių Skvernelį, partijos pirmininko Ramūno Karbauskio nesveikino. Politiniai lyderiai taip neturi elgtis, turi išmokti džiaugtis pergale ir susitaikyti su pralaimėjimu”. Anūkas pademonstravo savo kiaulišką išsiauklėjimą ir tai nedaro garbės ne tik Landsbergių giminės partijai, bet ir pačiam Vytautui Landsbergiui, kuris nesugebėjo anūkui paaiškinti, kokios galioja ETIKETO TAISYKLĖS netgi tarp oponentų. Anūkas pademonstravo savo galią, nors faktiškai tai reiškia bejėgiškumą būti padoriu ir garbingu žmogumi. Iškyla klausimas ir dėl anūko šeimos, nes kaip gali žmona dirbti su Vaikų darželiu, jeigu jų šeimoje toleruojamas neišsiauklėjimas ir durnos manieros? Kuo pavirs tie auklėjami Landsbergienės vaikai gaudami iš vadovų durnų manierų pavyzdžius?

Raigerdas       2016-10-26 20:59

Labai geras straipsnis. Ačiū autoriui, kad pažvelgė į tuos užkulisinius žaidimus, kurie yra būdingi konservatoriams. Bet, kas yra liūdniausia visoje 25 metų Lietuvos istorijoje? Tai kabinetinis Lietuvos valdymas. Lietuva buvo valdoma ne per oficialias institucijas, o per kabinetinius ar medžioklinius suokalbius. Atėjus LVŽS iškilo problema dėl slapto kabinetinio valdymo. Todėl pasipriešinimas bus dar stipresnis ir NUGALĖTOJŲ NUVERTINIMAS bus stimuliuojamas per tokius žurnalus, kaip dviveidis “Veidas” ir per eilę kitų žiniasklaidos priemonių. Štai nuo pat savo prasidėjimo, persidažęs komjaunimo laikraštis teigia:”Žurnalistė R. Miliūtė atsiprašė rinkėjų”. Čia jau pakvipo grynai Rusijos propagandinės mašinos metodais. Nėra jokių duomenų, kad rinkėjai apsiriko. Pirmiausia, žurnalistė R. Miliūtė niekada nebuvo LVŽS nare. Antra, apsirikti buvo neįmanoma, nes nei vienoje apylinkėje nebuvo R. Miliūtės nuotraukos. Visų kandidatų nuotraukos kabėjo rinkiminėse apylinkėse. Tai, kodėl R. Miliūtė atsiprašė rinkėjų? Galimai, jai patarė padaryti kokie nors klapčiukai iš VSD. VSD Lietuvoje išlieka ta pačia organizacija, kuri gali sukurti planą, kaip ŠANTAŽUOTI LVŽS. Taigi, tarybinė žiniasklaida, globojama VSD, gali griebtis šantažo metodų, kadangi ne mažas kiekis žurnalistų buvo užverbuoti dar Mėčiaus Laurinkaus vadovavimo VSD laikais. R. Miliūtė jau turi tokio šantažo, organizuoto VSD sienose, patirtį. Jos pasirodymas per “Lietuvos ryto TV” nieko gero nežada LVŽS, nes tai jau demonstracija to “KAS MES IR KĄ MES GALIM”. Tai niekaip nėra susiję su informacija, nes taip elgiamasi būtent aprašytoje Džordžo Orvelo knygoje “Gyvulių ferma”. Žurnalistai, dirbantys pagal principus, išdėstytus “Gyvulių fermoje”, įsivaizduoja save 4-ąja VALDŽIA, nors tokios valdžios mūsų KONSTITUCIJOJE nenumatyta. Tai parodo, kad LIETUVOS TELEVIZIJOS ŽURNALISTAI TURI PROBLEMŲ SU ETIKA. Iš kur ta galia, kuri yra demonstruojama R. Miliūtės? Ji gali būti tik tada, kai jaučiamas VSD užnugaris ir nebaudžiamumas. Reiškia LVŽS turi atkreipti dėmesį, kad Lietuvos Televizijoje turi būti pakeista visa dabartinė jos vadovybė. Ir pirmieji Seimo posėdžiai turi prasidėti nuo LRT laidų įvertinimo ir jos šališkumo (reikiama linkme) suinteresuotų pusių, kurios išlieka nematomos, nežinomos ir galimai labai įslaptintos. Taigi, LRT duotu momentu yra pavojingas tuo, kad čia įmanomi sąmokslai, kad įtakoti visuomenę, dezinformuojant ją apie LVŽS planus, arba net šantažuojant Seimo narius nuo LVŽS.


Rekomenduojame

Nida Vasiliauskaitė. Ko bijote? Jų?

Algimantas Rusteika. Gal pabandom niekur nebebėgti?

Vygantas Malinauskas. Iš tėvų valdžios išlaisvinto vaiko interesas

Vytautas Radžvilas. Nesibaigianti tremties Golgota

Vytautas Sinica. Kas priešina visuomenę?

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Visiškas teisinis nihilizmas

Lietuvos šeimų sąjūdžio pareiškimas: Vienykimės!

Lietuvos Šeimų Sąjūdis: pranešimas dėl birželio 15–16–17 dienomis įvyksiančių protesto akcijų

Ramūnas Aušrotas. Ką reiškia SAM paskelbtas vaikų nuo 12 metų skiepijimo vajus ir manipuliacijos įstatymo tekstu?

Ką šiandien žinome apie tremtis? Dovilo Petkaus pokalbis su prof. Rasa Čepaitiene

Krescencijus Stoškus. Maršas, apnuoginęs realybės absurdą

1941 m. Birželio sukilimo 80-metį pasitinkant. Valdas Vasiliauskas: Idėjinė A. Sniečkaus klaida

Kviečiame į parodą „Pirmasis masinis trėmimas 1941 m. birželio 14–19 d.“

Vidas Rachlevičius. Aš su siaubu laukiu naujų rinkimų

Vaidotas A.Vaičaitis. Šeima, partnerystė ir Civilinis Kodeksas

Vidmantas Valiušaitis. Pasiuntinys, kurio neatpažino. In memoriam Stasys Lozoraitis (1924–1994)

In memoriam Marcelei Kubiliūtei (1898–1963): ar atsirastų Vilniuje paminklas pačiai iškiliausiai Lietuvos Moteriai, Tautos sukilimo dalyvei?

Zigmas Tamakauskas. Atminties išsaugojimo paminklas

Robert P. George. Drąsa, meilė ir pasiaukojimas kovoje už šeimą

Lietuvos advokatūros pergalė prieš STT: slaptų pažymų eros pabaiga?

Pristatome „Šeimų Sąjūdžio“ nuotolinę vaizdo konferenciją apie protesto akciją birželio 15–17 dienomis

Geroji Naujiena: Broliai, seserys, gyvenkime ir mes tikėjimu, ne regėjimu

Rasa Čepaitienė. Jie sako „NE“

Nacionalinis susivienijimas kviečia paminėti Birželio sukilimo 80-metį

Kastytis Braziulis apie jėgos naudojimą prieš parlamentarą: incidentas gali tapti precedentu

Nida Vasiliauskaitė. Kokia būtų TS-LKD ir medijų reakcija, jei tai būtų nutikę Baltarusijoje ar Rusijoje?

„Neredaguota“ pokalbis su istoriku Valdu Rakučiu apie tarpukario Lietuvą iki perversmo

Andrius Švarplys informacinėje laidoje „Proto balsas“: kur dingo tikroji TS-LKD partija ir „konservatizmas“ Lietuvoje?

Kas Nidą Vasiliauskaitę stebina labiau nei žvaigždėtas dangus, kėlęs nuostabą Kantui

Vidmantas Valiušaitis apie Lukašenkos vertą „šventę“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.