Socialinės inžinerijos eksperimentai

„Planuotos tėvystės“ įkūrėjos vardas pašalintas nuo klinikos Niujorke dėl „rasistinio palikimo“

Tiesos.lt siūlo   2020 m. rugpjūčio 11 d. 13:04

2     

    

„Planuotos tėvystės“ įkūrėjos vardas pašalintas nuo klinikos Niujorke dėl „rasistinio palikimo“

laisvavisuomene.lt

„Planuotos tėvystės“ Niujorko padalinys (PPGNY) pranešė, kad nuo klinikos Manhatane pašalins šios organizacijos įkūrėjos vardą dėl jos „rasistinio palikimo“, kylančio iš jos plačiai aprašytų ryšių su eugeniniu judėjimu (vertėjo past. – eugenika[1]).

 „Planuotos tėvystės Manhatano Margaret Sanger sveikatos centras“ bus pervadinatas. PPGNY derasi su miesto valdžia, kad būtų pakeistas ir gatvės ženklas, žymintis Margaret Sanger skverą, kuris yra šalia centro. Šis sprendimas yra „viešo įsipareigojimo atsakyti už įkūrėjos žalingus ryšius su eugeniniu judėjimu“ rezultatas, teigiama PPGNY pranešime.

„Margaret Sanger vardo pašalinimas nuo mūsų pastato yra būtinas žingsnis, kurį reikėjo žengti jau anksčiau, siekiant atsakyti už mūsų palikimą ir pripažinti „Planuotos tėvystės“ indėlį į istorinę reprodukcinę žalą kitos odos spalvos bendruomenėms“, sakė PPGNY tarybos pirmininkė Karen Seltzer. „Margaret Sanger rūpestis ir kova už reprodukcinę sveikatą yra aiškiai aprašyti, bet taip pat aiškiai aprašytas ir jos rasistinis palikimas“.

M. Sanger, būdama seselė, įsteigė pirmąją nėštumo planavimo kliniką JAV, Niujorke, taip pat įkūrė Amerikos nėštumo planavimo lygą, kuri vėliau tapo „Amerikos planuotos tėvystės federacija“.

2016 metais „Planuotos tėvystės“ parengtas dokumentas su faktais apie M. Sanger pabrėžia jos pasiekimus ir pripažįsta problemines jos pažiūras.

„Nors M. Sanger pasiekė didžių dalykų, tačiau ji turėjo kai kurių įsitikinimų, ryšių ir laikėsi praktikų, kuriuos mes smerkiame ir siekiame ištaisyti šiandien. Jos gyvenimo istorija piešia drąsios, įstabios, bauginančios, žmogiškos, sudėtingos ir turinčios trūkumų moters portretą“, 2016 metais teigė „Planuotos tėvystės“ organizacija.

Įsteigdama žurnalą „Nėštumo planavimo apžvalga“, M. Sanger bandė išreikšti paramą Amerikos eugeniniam judėjimui.

„Eugenikų pagrindinis įsitikinimas – kad kruopščiai reguliuojant žmonių reprodukciją galima pagerinti žmonijos rasę sumažinant populiacijos augimą ir nepageidaujamų genetinių požymių, tokių kaip paveldimos ligos, dažnumą. Pavojingiausias eugenikų įsitikinimas buvo tai, kad priverstinis dauginimasis ar sterilizacija galėtų padidinti arba sumažinti tam tikras etnines populiacijas“, rašoma dokumente. „Eugenika buvo pripažinta viso politinio spektro, nuo konservatorių iki socialistų – šis požiūris buvo taip plačiai priimtas, kad netgi dėstomas universitetuose“.

„XX a. 3 dešimtmetyje daugelis eugenikų (kurie dažniausiai buvo baltaodžiai), pritaikė savo teoriją rasizmui klaidingai teigdami, kad daugelis etninių grupių yra biologiškai prastesnės“, bet M. Sanger 1934 metais rašė, kad „jei „netinkamas“ reiškia žmogaus fizinius ar protinius trūkumus, tai puiki įžvalga, be jei žodis „netinkamas“ vartojamas kalbėti apie rases ar religijas, tai kitas reikalas, kurį aš nuoširdžiai smerkiu“, rašoma dokumente.

Vis dėlto M. Sanger viešai palaikė 1927 metų byloje „Buckas prieš Bellą“ priimtą sprendimą, leidusį valstijoms sterilizuoti gyventojus, laikytus „netinkamais“, be jų sutikimo.

„Pastaba: mes smerkiame jos išreikštą palaikymą „Bucko prieš Belą“ bylos nuosprendžiui, taip pat jos ryšius su Amerikos eugeniniu judėjimu ir jos pripažintus kai kuriuos judėjimo principus bei vertybes“, buvo teigiama 2016-ųjų „Planuotos tėvystės“ dokumente.

18 puslapių biografijoje taip pat teigiama, kad M. Sanger „niekada nepamiršo tų, kurie atsidūrė užribyje dėl rasinės neteisybės sveikatos srityje“. Ji atidarė šeimos planavimo kliniką Harleme 1930 metais, kurią sveikino juodaodžių lyderiai, tokie kaip W. E. B. Du Boisas ir Malcolmas X, ir „steigė nėštumo planavimo klinikas vargingose kaimo vietovėse Amerikos pietuose, siekiant aptarnauti daugiausia juodaodes moteris“, teigiama dokumente.

„Planuota tėvystė“ seniai sulaukia kritikos dėl M. Sanger pagerbimo. Naujausias atvejis – birželio 18 dienos laiškas, pasirašytas daugiau nei 350 „esamų ir buvusių PPGNY darbuotojų“ ir apie 800 rėmėjų, skelbė: „Planuotą tėvystę“ įkūrė baltaodė rasistė“.

Laiške, atsiųstame „Išgelbėkime PPGNY“ pasivadinusios grupės, taip pat reikalauta klinikos vadovės Lauros McQuade, kuri buvo apkaltinta rasizmo ignoravimu ir palaikymu darbovietėje, nušalinimo.

„Nors buvo dėtos pastangos pašalinti dalį žalos, kilusios dėl institucinio rasizmo, daugelis šių problemų pagilėjo L. McQuade vadovavimo laikotarpiu“, teigiama laiške. Po metų metus trukusių darbuotojų skundų dėl tokių problemų kaip sisteminis rasizmas, užmokesčio nelygybė ir ribotos galimybės juodaodžiams darbuotojams kilti karjeros laiptais, brangiai kainuojantys konsultantai tris kartus buvo kviesti įvertinti situaciją. Kaskart kitos odos spalvos darbuotojai tiesmukai pasakodavo apie savo patirtis, bet niekas nesikeitė. Neįmanoma žodžiais perteikti šios problemos masto ir rimtumo.“

Birželio pabaigoje L. McQuade buvo nušalinta.

Tuo metu „The New York Times“ duotame interviu ji teigė, kad nors mano, kad kaltinimai prieš ją yra netiesa, „dabar ne laikas juos ginčyti“.

„Organizacijai jaučiu tik geranoriškumą ir noriu, kad jiems sektųsi“, sakė ji. „Darbai, kurių kartu ėmėmės per pastaruosius trejus metus buvo vieni svarbiausių darbų mano gyvenime“.

Pernai PPGNY įkūrė „Reviving Radical“ iniciatyvą – „įsipareigojimą ir gaires dialogui, kurio jau seniai reikėjo, ir naujos vizijos pokyčiams kūrimui, kurios dešimtmečius reikalavo kitos odos spalvos bendruomenės ir reprodukcinio teisingumo lyderiai“.

Vienas iš „Reviving Radical“ tikslų yra suprasti „kaip mūsų organizacijos istorija ir požiūris į M. Sanger veikė ir veikia kitos odos spalvos bendruomenes“, teigiama PPGNY, kurių teigimu, daugiau nei 300 kitos odos spalvos niujorkiečių dalyvavo pokalbiuose apie šią problemą.

Šiandieninis pranešimas „atspindi vieną iš daugelio organizacinių pokyčių, siekiant pažvelgti į M. Sanger palikimą ir institucinio rasizmo sistemą, kurie neigiamai veikia pacientų, darbuotojų ir platesnės PPGNY bendruomenės gerovę“, teigiama PPGNY pareiškime.

Greitu laiku bus paskelbti nauji pavadinimai, kurie planuojami centrui ir aikštei.

„Nors šis dalykas iškilo tokiu metu, kai visa šalis galynėjasi su tamsia praeitimi ir šių dienų rasinės neteisybės realijomis, esu padrąsinta tikėti, kad šis simbolinis gestas yra lydimas didesnio pasiryžimo imtis dar drąsesnių žingsnių link institucinės transformacijos“, sakė „Reviving Radical“ įgaliotinė Lynn Roberts. „Tegul šios organizacijos suvokimas apie šiuos įpareigojimus būna kaip vedlys kitoms organizacijoms, siekiančioms savo viduje panaikinti rasizmą ne tik žodžiu, bet ir veiksmais“.

[1] Eugenika – (gr. eugenēs – geros kilmės), paveldimumo dėsningumų taikymas siekiant pagerinti žmonijos prigimtį. (Visuotinė Lietuvių enciklopedija)

Šaltinis: Planned Parenthood of Greater New York to remove late founder’s name from center due to ‘racist legacy’

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ehrmantraut       2020-08-12 12:34

likimo ironija: Robespjerą veža giljotinuot Paryžiaus gatvėmis.

Naujakalbė       2020-08-12 7:55

Tėvystės planavimas = abortas. Taip sakant, vaikus už borto.


Rekomenduojame

Andrius Švarplys. Ką tokie net neslepiami dvigubi standartai turi bendra su pilietine ar kultūrine pozicija?

Verta prisiminti. Kodėl šmeižiamas Kazys Škirpa ir Birželio sukilimas? Dovilo Petkaus pokalbis su Vidmantu Valiušaičiu

Birželio 15–17 dienomis vykusių protesto akcijų rezoliucija

Nida Vasiliauskaitė. Šviesa kovoja su tamsa

Vinco Kubiliaus reportažas iš 17-osios dienos akcijos Simono Daukanto aikštėje „Ar dar gyva Deimantė?“

Algimantas Rusteika: Ponai mieli, patys išsidūrėt – niekas atviroj erdvėj renginių dalyvių skaičiaus nebereguliuoja

Ką apie vaikų skiepijimą sako mokslas – Nidos Vasiliauskaitės parinkti skaitiniai tikintiesiems Mokslu

Vytautas Sinica papunkčiui: Žygimantas Pavilionis prieš Lietuvą

Tomo Baranausko įžvalga apie I. Šimonytės naująjį gerovės receptą

Prof. dr. Andrius Macas. Kažkas čia ne taip – reikia ruoštis (II)

Kęstutis Girnius. Referendumas – tautos valia ar demagogų įrankis?

Robertas Grigas. Pasirodo, yra dar ES šalyse parlamentų, atstovaujančių savo tautų interesams!

Birželio 14-osios naktis: nukryžiuoti vaikai

„Neteisingi“ tekstai, kurie „teisingai“ valdžiai sukelia konvulsijas

Iš propagandos frontų. Buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas D. Žalimas: šeimos yra visi – tiek tos pačios, tiek skirtingos lyties sąjungą sudarę

Nida Vasiliauskaitė. Ko bijote? Jų?

Algimantas Rusteika. Gal pabandom niekur nebebėgti?

Vygantas Malinauskas. Iš tėvų valdžios išlaisvinto vaiko interesas

Vytautas Radžvilas. Nesibaigianti tremties Golgota

Vytautas Sinica. Kas priešina visuomenę?

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Visiškas teisinis nihilizmas

Lietuvos šeimų sąjūdžio pareiškimas: Vienykimės!

Lietuvos Šeimų Sąjūdis: pranešimas dėl birželio 15–16–17 dienomis įvyksiančių protesto akcijų

Ramūnas Aušrotas. Ką reiškia SAM paskelbtas vaikų nuo 12 metų skiepijimo vajus ir manipuliacijos įstatymo tekstu?

Ką šiandien žinome apie tremtis? Dovilo Petkaus pokalbis su prof. Rasa Čepaitiene

Krescencijus Stoškus. Maršas, apnuoginęs realybės absurdą

1941 m. Birželio sukilimo 80-metį pasitinkant. Valdas Vasiliauskas: Idėjinė A. Sniečkaus klaida

Kviečiame į parodą „Pirmasis masinis trėmimas 1941 m. birželio 14–19 d.“

Vidas Rachlevičius. Aš su siaubu laukiu naujų rinkimų

Vaidotas A.Vaičaitis. Šeima, partnerystė ir Civilinis Kodeksas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.