Dienos aktualija, Demokratija ir valdymas

Nida Vasiliauskaitė. Tolerancijos reikia, idant civitas neatsidurtų ant pilietinio karo slenksčio ar griuvėsiuose

Tiesos.lt redakcija   2020 m. gruodžio 26 d. 15:03

18     

    

Nida Vasiliauskaitė. Tolerancijos reikia, idant civitas neatsidurtų ant pilietinio karo slenksčio ar griuvėsiuose

Tolerancijos sąvoka kadaise tapo politine aktualija religinių karų bei įtampų kontekste. Vėliau – protingu konstituciniu principu. Dar vėliau – buzzwordu, trolinimo įnagiu, mąstymo sabotažu, kalbos šiukšle ir beprasmybe, suprantant ją kaip reikalavimą gerbti „kitą nuomonę“, t.y. pritūpus nutilti, vos ta „kita nuomonė“ nerišliai, neargumentuotai, bet garsiai „išreiškia save“.

Ir vėl atsinaujina anoji religinių karų situacija: visuomenės priešų, pajuokos objektų, kaliausių ir bokso kriaušių lipdymas iš bendrapiliečių, kurių bazinės koordinatės nepriklauso (oficialiai ar neoficialiai) valstybinei pasaulėžiūrai (pvz., amor fati – pasikliovimas „kas bus – tebūnie“, užuot „privalai padaryt viską, kad išliktum“: ironiškam „Kodėl tebūnie?“ yra lygiavertis atsakas „O kodėl privalai? Koks visatos sąrangos principas tave tam įpareigoja? Ledi Evoliucija? Tu ja tiki? Ok, o aš tikiu Fortūna“).

Štai todėl tolerancijos ir reikia – ne kaip asmeninės prievolės „gerbti“, o kaip politinio įsipareigojimo neįžeidinėti ir nepersekioti savos išminties tiradomis – idant civitas neatsidurtų ant pilietinio karo slenksčio ar griuvėsiuose. O jie jau boluoja horizonte.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Žemyna       2020-12-29 3:06

Kada geranorišką, atlaidų net ir netikusių išsišokimų pakentimą galima vadinti tolerancija, o kada tai baudžiauninko muolankumas,  savigarbos stoka? Kiek galima leistis, kad tau ant galvos ne tik liptų, bet ir tuštintųsi? 

> stasiui       2020-12-27 17:31

Pasižiūrėti, kur gaidys kapsto, ir pabandyti darbuotis kartu. (Vietoj autorės)

> Protuoliams       2020-12-27 17:29

Protas ir Išmintis - ne tas pats. Proto prigimtis labiau žemiška, o Išminties - dieviška. Protingieji sunaikino jau ne vieną civilizaciją: mus pasiekę mitai apie tai - ne vien mitai. Dabar irgi stovime ties riba: arba labai ,,protingai” ir ,,civilizuotai” susinaikinsime, arba spėsime atsipeikėti. Bet kiek dar prireiks potvynių, žemės drebėjimų, Covidų, karų, revoliucijų ir kitokių ,,malonumų”, kol suvoksime, jog sunaikinę žemę ir patys neišliksime kaip materialios būtybės. Kol kas tie, kurie čiulba apie ,,pocovidinį” laikotarpį, jį supranta tik kaip materialių vertybių perdalijimą. Taigi kol kas iliuzijos miražai dar neleidžia į Žemę prasiskverbti Išminties spindulėliams. Kas iš ,,protuolių” apie tai prabils pirmas? Kas bus tas pranašas Jona, kuris ištars: ,,Sustokite! Kas paseno, tas bus nušluotas nuo Žemės paviršiaus, kad ir kaip besipriešintumėte”.

stasys       2020-12-27 17:14

cit.” gal bent vieną kartą gyvenime nustebintum ir pasinaudotum savo ,,smegenų įrankiu”? Per sunku ieškoti ar neįmanoma rasti? ” Ką šiuo konkrečiu atveju patartų autorė ? Aha , esu atviras visiems siūlymams .smile)

>> Vaidas Vds       2020-12-27 14:15

“Štai proto evoliucijos niekas nestabdė...”
Vai-vai…
Olegas Lapinas kartą kalbėjo:
“Yra grupė žmonių. Iš kažkur išlenda siaubas baubas dinozauras… Kas vyksta su žmonėmis? Kvailiai leidžiasi bėgti kur akys veda, kiek kojos neša… O protingi mąsto: “kas atsitiko ir ką daryti..?” Kol protingi mąsto…, dinozauras juos kapt-kapt ir praryja.” (Citata iš atminties).
.
Nuo savęs pridėsiu. Išeitų kad evoliuciškai mąstant intelektas neturėjo jokių šansų ne tik evoliucionuoti, bet ir atsirasti ‘atatinkamame lygyje’. (Reiškia, žmogaus kaip homo sapiens atsiradimas evoliuciniu keliu yra pliurpalas…)
Karai tarp atskirų žmonių grupių (genčių, tautų, religijų...) pirmiausiai naikino ir naikina protingus (okupantai naikina užkariautųjų intelektą, nebent jiems naudinga turėti kolaborantų...)
.
Taip kad, “proto evoliucija” prašosi ‘perkainavimo’!

Staseli staseli,       2020-12-27 13:31

gal bent vieną kartą gyvenime nustebintum ir pasinaudotum savo ,,smegenų įrankiu”? Per sunku ieškoti ar neįmanoma rasti?

stasys       2020-12-27 11:21

Panelė Nida labai teisingai pazymejo , tolerancija reikalinga ne kaip mūsų civilioku išprusimo ženklas rodant kripti į demokratiją . Tai priemonė kalbėtis kai kitą nuomonė sako ne tai ką norėtų ir vertėtų pasakyti klykiancio vaiko viešumoje egzaminu Jūsų pačių teviskai meilei ir išminčiai sureaguoti tinkamai ir nepadaryti sau ir kitiems žalos . Tolerancija kaip įrankis gali būti ir peilis puikiai pritaikomas buičiai ir jos problemoms kitų atveju įnagis keliantis gresme Jūsų pačių  saugumui .Tie kas moka elgtis tinkamai nezalos visuomenės ’ tuo įnagių ‘.Tolerancija kaip reiškinys tik priemonė susikalbėti kitam tylint .Nežinau kiek autorė supranta ..jo tikrą reikšmę , kartais jos mintys būna išties painios .

Žodžio laisvė...       2020-12-27 11:17

Autore,ar gali apsieiti be įterpimo į tekstus svetimybių(nesuprantamų žodžių).

Aktuali tema       2020-12-27 1:42

Kai iškreipiama reikšmė, net ir gražiausias žodis tampa ir keiksmažodžiu, ir prakeikimu. Iš tiesų tolerancija yra pagarba kitokiam, bet ne savosios valios primetimas tam kitokiam. Tą kitokį aš galiu toleruoti tol, kol jis man nelipa ant galvos. O kai jau lipa - nei pagarbos, nei tolerancijos būti negali. O ideologijai toks terminas, kaip tolerancija, išvis negali būti taikomas, ypač kai ideologija pati yra represyvi. Galim kalbėtis, ginčytis, argumentuoti, bet tik tol, kol kažkas nepradeda naudoti prievartos - politinės, psichologinės ar dar kokios nors.

Talentingai, Nida, tik kodėl rašote, kad       2020-12-26 23:24

„Ir vėl atsinaujina anoji RELIGINIŲ karų situacija“? Kuri paradigminė „anoji“?
Istoriniu požiūriu pasaulinių ir daugelio siauresnės apimties karų
motyvacija buvo visai ne religinė.
Galiausiai tolerancija, kokia ji bebūtų, išvis nėra jokia „vertybė“,
priešingai, nei, pvz., tiesa, teisingumas ar gėris
(nors žmogus prie jų tegali artėti asimptomiškai).

sort       2020-12-26 21:17

tolerancija yra tik dar viena melo rūšis, t.y. šėtono prieglobstis

bjž       2020-12-26 20:05

Kaip sakė vienas vadas-demokratija?Kam demokratija?Tolerancija ?Kam tolerancija?
Melui ir neteisybei,apgaulei ir nusikaltimams nei demokratijos nei tolerancijos negali būti,nes kitaip tampate bendrininku-nusikalteliu

Tolerancijos pasaka       2020-12-26 19:39

Tolerancija bejėgė prieš ideologiją
https://youtu.be/pJXFMIXx7iQ
https://youtu.be/6preTw28GWE

tam ah1       2020-12-26 19:26

iš kurios ligoninės rašote ?

ah1       2020-12-26 18:47

Vistos principai atnešti iš visatos kartu su lopuku/ lapuku/ godlapiu   ( kotlapiu)/arctiku kai driokstelįjo Jupiteris/Dziusas ir kaip tą  “lopuką” rovė ir pūtė kaip lapuką; ir lopukas/ lapukas “išpuolė” iš dangaus mėlynės (ispolinai) ir nupuolė Gajon /Žemėn,  ir kai atsitrenkęs į Gają/Žemę ““lopukas/ lapukas”...” sustojo - “e”, judėti / “ROvė, PUtė”  gavosi E U RO PA…
Sūduvių/Lietuvių kalba - kosmoso kalba, raktas nuo E U RO P-os pavadinimo, ir raktas nuo mito kaip Dziusas/ Jupiteris pagrobė Europą ir mito esmė. Na ir po šiai dienai sūduviai saviškių sveikinimuisi naudoja žodį “labukas”, galimai reiškiantį atskridusius ant lopuko kaip lapuko iš vistos Dziauso/ Jupiterio Europos “vogimo” metu pagal mitą.

Tvankstas       2020-12-26 18:27

Tolerencija yra iškrypėlių griežtas reikalavimas doriesiems.
Atsirado Romos laikais, kai vergai turėjo kentėti skausmą (dolor) nuo vergvaldžių ir juos garbinti, kaip savo gyvybės užtikrintojus.

Vilė       2020-12-26 18:21

Tolerancija reiškia pakantumą - man nepriimtina, bet aš nereaguoju.
Tačiau naujieji laisvieji sugalvojo, kad tolerancija reiškia, jog jie sisioja mums ant galvos, o mes privalom sakyti , jog tai šiltas lietus.
Naujieji laisvieji nesilaiko principo ,jog laisvės ribos yra kito žmogaus laisvė.
Pagarba privalo būti abipusė, tačiau naujieji laisvieji pagarbą sau supranta ,kaip jų įgeidžių ir kaprizų tenkinimą.

jutas       2020-12-26 18:17

Net ir baltai, ir tie per laiką išsiskyrė. Vienokie dabar yra gudai ir latviai. Ypač gudai pasižymi giliu kolektyviškumo jausmu. Tą patį pastebime Kroatijoje, iki kur jie buvo nuėję. Tuo tarpu lietuviai savo menkumu kažkaip išsiskiria. Pavyzdys - absurdo ponas PRIEVARTOS GARLIAVOJE NEBUVO, įsitrynęs į TS gretas.Tolerancija tokiems gali būti tik laikina.


Rekomenduojame

Algimantas Rusteika. Apie karą, kurio nebus

Nuo bačkos. Andrius Navickas, vienas iš naujojo Partnerystės įstatymo autorių – apie krikščionybę, meilę ir naujuosius inkvizitorius

Ramūnas Aušrotas. Pora pastabų dėl koalicijos partnerių (!) rengiamo Partnerystės įstatymo projekto

Nida Vasiliauskaitė. Ką atsakyti žmogui, kuris yra „pasiryžęs aukoti dalį savo laisvės vardan bendro gėrio“?

Vytauto Sinicos pozicija LRT diskusijoje su Tomu Vytautu Raskevičiumi dėl vienalytės partnerystės projekto

Gertrūda Jolanta Juchno SF. Reikia dalyvauti, nes jei nepaprašysime atsižvelgti į Tautą, kito Maršo jau nebebus

Replika. Romualdas Žekas. Rafinuotas bandymas apgauti

„Neredaguota“ pokalbis su Nida Vasiliauskaite. Žmonių balsas

Dėl pasisakymų organizatorių vardu: „Didžiojo Šeimos Gynimo Maršo 2021“ organizacinės grupės pranešimas žiniasklaidai

Iš skaitytojų pašto. Pranas Kaladė apie Laisvę ir „laisvę“

Paulas Stametsas: Išgydo net vėžį – nepažintas grybų pasaulis

Kardinolas S. Tamkevičius palaiko „Šeimų maršo“ idėją: „Ginant principines vertybes Bažnyčia stovės mūru“. Kunigų R. Grigo ir A. Valkausko pozicija

Andrius Švarplys. Į ką lyties ir diskriminacijos nęsamonės perdaro Ameriką: gimsta naujoji CŽV

Herta Burbė apie „galimybes“: vasarą paplūdimyje

Vytautas Sinica. Bažnyčia draudžia katalikams balsuoti už partnerystę (ir A. Navickas tą žino)

Brolio Arūno Peškaičio žinia: Pranciškonų ordinas draudžia broliui Pauliui Vaineikiui dalyvauti Šeimų gynimo marše (papildyta)

Nuo bačkos. Andrius Navickas: Taip, aš palaikau Partnerystės įstatymo priėmimą

Kastytis Braziulis. Ar pritariu šeimų maršui? Taip, be abejo, nes…

Nida Vasiliauskaitė. Klausiate, ką daryti? Paklauskite piliečių

Jarūnė Rimavičė. Atsakymai į klausimą, nuo ko ginama tradicinė šeima Lietuvoje

Andrius Švarplys. Pagaliau yra alternatyva „Dviračio Žynioms“

Romualdas Žekas. Lavono gaivinimas

Jolanta Blažytė. Aūūū, Greta!!! Kur tavo „How dare you?“

Nida Vasiliauskaitė. Dabar išties pabūsiu – pirmą kartą – radikalu

Papunkčiui. Vytautas Sinica apie elitizmą

Vidas Rachlevičius. Dvi šalys nesitaiksto su Kinijos užmačiomis Pietų Kinijos jūroje – koks bus šios atsakas?

Vytautas Radžvilas. Klausimai maršo išvakarėse

„Neredaguota“ pokalbis su Adu Jakubausku apie istoriją ir politiką

Kunigas Arnoldas Valkauskas: pilietinių iniciatyvų reikia, kad valdžia neužmigtų

Gerovės valstybė? Antanas Buračas palygino

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.