Dienos aktualija, Demokratija ir valdymas, Ugdymo politika

Nida Vasiliauskaitė. Apie begalinio naivumo tikėjimą transformuojančia „švietimo“, mokyklos galia

Tiesos.lt redakcija   2021 m. kovo 1 d. 1:54

15     

    

Nida Vasiliauskaitė. Apie begalinio naivumo tikėjimą transformuojančia „švietimo“, mokyklos galia

Greta žvaigždėto dangaus, moralės dėsnio (sapienti sat) ir pan. yra ir dar vienas ne mažiau stebinantis dalykas: begalinio naivumo tikėjimas transformuojančia „švietimo“, mokyklos galia.

Jei tik mokytojai pasakys, į vadovėlius įrašys, į programą įtrauks ir dar pratybų užduos – taip ir bus, visi supras, visi paklus, įsidiegs, instaliuosis ir sulapos mokyklinės teisybėlės žiedais, kurie, po to, dar ir prinoks. Visa bėda, kad kol kas nepasako, arba pasako ne tą. 

Valstybinės mokyklos funkcija – gaminti žmogelius, o žmonės atsiranda kitur ir kitokiais būdais. Visur. Visada. Tai viskas, ką reikia apie ją žinoti.

* * *

a) Mokykla pirmiausia yra indoktrinacijos, socialinės kontrolės ir propagandos instrumentas, tik po to – kokių nors žinių perteikimo.

b) „Tikėjimas mokykla“ ir reikalavimas daugiau ar mažiau tam tikro turinio „švietimo“ yra tikėjimas propaganda ir sakymas jai „taip“, kas iliustruoja pirmo teiginio teisingumą.

c) Tikėjimas propagandos galia yra tuo pačiu valingas neigimas žmogaus potencialo priešintis indoktrinacijai bei pastanga padaryti viską, kad tas potencialas būtų likviduotas.
Todėl

d) „Tikintys švietimu“ yra kur kas didesnis politinis blogis už bet kokį faktinio „švietimo“ turinį ar stoką.

Nailed it.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

>emilija 2021-03-1 18:48        2021-03-1 23:49

ponia, paklydote. Čia delfi(be)smegeniai nesirenka.

Aciu       2021-03-1 20:16

Taikliai, protingai!

Hm.       2021-03-1 19:04

„Mokykla pirmiausia yra indoktrinacijos, socialinės kontrolės ir propagandos instrumentas, tik po to – kokių nors žinių perteikimo.“

Iš tikrųjų, p. Nida, yra dar paprasčiau. Pagrindinė mokyklos funkcija yra laikyti vaikus saugiai uždarytus, kol tėvai dirba. Iš esmės kaip vaikų darželis didesniems vaikams. Indoktrinacijos funkcija yra tik antrinė (pagrindinę indoktrinaciją atlieka delfiai, televizoriai ir panašios indrės makarbačiauskaitės-tapinės). Tada jau yra tam tikrų žinių perteikimo funkcija. Bet iš esmės ir indoktrinacija, ir žinių perteikimas skirti užimti saugiai uždarytų vaikų dėmesį, kad per daug nesiautėtų ir vienas kito nesužalotų. Informacijos kartojimas ir įsiminimas tam neblogai tinka, panašiai kaip žaidimai vaikų darželyje.

emilija       2021-03-1 18:48

Nuo pat pirmų klasių vaikams į galvas kemšami visokiausi kliedėjimai, naiviai tikint tėvams, kad ilgesnis žmonių užlaikymas viduramžiuose išeis į gera. Norite grečiau išvaryti virusą? Gerkite pašventintą vandenį...

Taigi,        2021-03-1 16:36

“iliuminuotieji” jau daugiau nei 300 metu mus tikina, kad vaiko protas tera balta lenta, i kuria gali surasyt tai ka nori ir jis ims galvoti taip, kaip JIE nori. Klaus Shwab’o Great Reset visuotinei skaitmeninei indoktrinacijai ruosiasi jau nuo 2016. Tad gal ne atsitiktinai Covid karantinas , kuri JIE tikisi pratest dar kelis metus, JIEMS atveria “placias galimybes”?.. kuriomis taip dziaugesi liberalu numyletinis Kremliaus filantropas, savo pinigus investaves i komunistinej Kinijoj ikurta internetine, su AMAZON konkuruojancia kompanija ALIBABA. Tad jei valiutu spekuliantas per medija placiai pasigarsina, kad parduoda dali sios ar FB kompanijos akciju, galim speti, kad musa kaina, kad galetu prisipirkt dar daugiau akciju.. Nes kas jau kas, bet poitekonominiai snobai siuo savo dievuku sventai tiki ir seka kiekviena jo krustelejima, atleide visas nuodemes del sukeltu kriziu, Anglijos banko sunaikinimo ir kt.. Uztenka uzeit i A.Kubiliaus fb, kad tuom isitikintume.. Jei klystu, pataisykit. 

Niekur       2021-03-1 15:13

nenutolom nuo LTSR mokyklos,kaip sakoma,viens prie vieno.Tik klasese kiti abrozdeliai kabo.

Ciniški kalambūrai       2021-03-1 14:53

Kurie padeda Nidai atsiriboti nuo tikrovės. Taip, tikrovė gali būti ciniška. Ciniški žmogeliukai mokyklose ir universitetuose gamina ciniškus žmogeliukus. Bet mokyklos ir universitetai turi žmonių, be kurių mokyklų ir universitetų tiesiog neliktų. Tie žmonės priešinasi cinizmui ir tebeaugina žmones.

Tačiau genderistai       2021-03-1 14:26

labai nenaiviai tiki išprievartautos ir perdirbtos mokyklos galia gaminti jiems palankią ,,produkciją”. Gal reikėtų akcentuoti ne naivų ar nenaivų tikėjimą mokykla, bet pasirūpinti jos kokybe. Pirmiausia jos ideologų kokybe.

ne visai sutinku šįkart       2021-03-1 12:41

“Valstybinės mokyklos funkcija – gaminti žmogelius, o žmonės atsiranda kitur ir kitokiais būdais. Visur. Visada.” Taip, tikra tiesa, bet tam, kad atsirastų žmogus kitur, kitaip ar kitu metu, mokykla gali prisidėti arba, atvirkščiai, padaryti viską, kad jis ir neatsirastų. Tas pats ir su žiniomis, perdaug kategoriškas apibendrinimas.
Pažiūrėkite, kiek jaunimo vaikšto su kaukėms, nors nebėra tokio reikalavimo, beveik daugiau nei pagyvenusių žmonių, kurie užaugo vienareikšmiškai indoktrinacinėje mokykloje. Tai lyg ir logiška būtų manyti, kad dabar švietimas yra labiau indoktrinacinis ir teikia mažiau žinių...

D.Ratas       2021-03-1 10:39

Nida kaip tikras sofos filosofas, pasakė visą tiesą, modernių punchline (sentencijų?) primėtė ir… viskas. Bet jai širdies neskauda, nei dėl švietimo ir mokslo iš kurių duoną valgo, nei dėl mokyklos, kuri padėjo pagrindą jos “išminčiai”.
Rimti vyrai ir moterys žengę tiesos keliu giliai kiša rankas į purvą ir eina į viešumą rizikuodam viskuo: karjera, reputacija ir tt.
http://www.tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/alvydas-jokubaitis.-ar-europos-sajungai-reikia-seimos-taip-ir-ne
https://www.youtube.com/watch?v=vdwF3j1F2pg

O Nida šiuo atveju, net ir būdama teisi, dalyvauja skaldyk ir valdyk beprotybėje surasdama blogiečius, pasiduodančius propogandai, retrogradus ir tt.
Jei paklausti Ar gali mokykla palaikyti pasitikėjimą tarp žmonių ir sukurti apčiuopiamą žinių ir socialumo pagrindą pakankamą individui savarankiškai gyventi visuomenėje? Labai dažnai nepakanka. Absurdiškai skamba, bet net ir po 12 metų kryptingos veiklos individas negali užsidirbti gyvenimui iš to ką taip ilgai studijavo. Tada pridedami dar 4 metai studijų, po to dar 2. Ir taip be galo. Jei pasiseka, pradedi mokyti kitus. Ratas užsidaro

Kuo mažiau dviprasmybių ir nutylėjimų ir kuo daugiau bendradarbiavimo. Ir pasaulis keičiasi.

Agnė       2021-03-1 10:08

Dabar aišku, kodėl tėvai nori mokyti vaikus namie.

Paulius       2021-03-1 9:42

taigi jau geras dešimtmetis, kaip bando rodyti. ir visa karta jo stebėtojų jau baigia užaugti. tik to kažkodėl vis dar nepastebite. jei kas pamiršote galiu priminti prasidėjo nuo „sargio šventės“. tai buvo labai seniai….

Nieko tokio       2021-03-1 8:46

Tuoj ta švietimo galia parodys didelį bybį ir visi spoksos į jį.

Tvankstas       2021-03-1 7:43

Visų laikų geriausias mokyklos modelis yra jėzuitų gimnazija, visi bandymai ‘patobulinti’ veda į sisteminių mažaraščių ugdymą, kas ypač matosi ‘nuotoliniame ugdyme’.

Nidai       2021-03-1 7:25

Bravo,Nida.Tikra tiesa.Aciu


Rekomenduojame

Andrius Švarplys. Ką tokie net neslepiami dvigubi standartai turi bendra su pilietine ar kultūrine pozicija?

Verta prisiminti. Kodėl šmeižiamas Kazys Škirpa ir Birželio sukilimas? Dovilo Petkaus pokalbis su Vidmantu Valiušaičiu

Birželio 15–17 dienomis vykusių protesto akcijų rezoliucija

Nida Vasiliauskaitė. Šviesa kovoja su tamsa

Vinco Kubiliaus reportažas iš 17-osios dienos akcijos Simono Daukanto aikštėje „Ar dar gyva Deimantė?“

Algimantas Rusteika: Ponai mieli, patys išsidūrėt – niekas atviroj erdvėj renginių dalyvių skaičiaus nebereguliuoja

Ką apie vaikų skiepijimą sako mokslas – Nidos Vasiliauskaitės parinkti skaitiniai tikintiesiems Mokslu

Vytautas Sinica papunkčiui: Žygimantas Pavilionis prieš Lietuvą

Tomo Baranausko įžvalga apie I. Šimonytės naująjį gerovės receptą

Prof. dr. Andrius Macas. Kažkas čia ne taip – reikia ruoštis (II)

Kęstutis Girnius. Referendumas – tautos valia ar demagogų įrankis?

Robertas Grigas. Pasirodo, yra dar ES šalyse parlamentų, atstovaujančių savo tautų interesams!

Birželio 14-osios naktis: nukryžiuoti vaikai

„Neteisingi“ tekstai, kurie „teisingai“ valdžiai sukelia konvulsijas

Iš propagandos frontų. Buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas D. Žalimas: šeimos yra visi – tiek tos pačios, tiek skirtingos lyties sąjungą sudarę

Nida Vasiliauskaitė. Ko bijote? Jų?

Algimantas Rusteika. Gal pabandom niekur nebebėgti?

Vygantas Malinauskas. Iš tėvų valdžios išlaisvinto vaiko interesas

Vytautas Radžvilas. Nesibaigianti tremties Golgota

Vytautas Sinica. Kas priešina visuomenę?

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Visiškas teisinis nihilizmas

Lietuvos šeimų sąjūdžio pareiškimas: Vienykimės!

Lietuvos Šeimų Sąjūdis: pranešimas dėl birželio 15–16–17 dienomis įvyksiančių protesto akcijų

Ramūnas Aušrotas. Ką reiškia SAM paskelbtas vaikų nuo 12 metų skiepijimo vajus ir manipuliacijos įstatymo tekstu?

Ką šiandien žinome apie tremtis? Dovilo Petkaus pokalbis su prof. Rasa Čepaitiene

Krescencijus Stoškus. Maršas, apnuoginęs realybės absurdą

1941 m. Birželio sukilimo 80-metį pasitinkant. Valdas Vasiliauskas: Idėjinė A. Sniečkaus klaida

Kviečiame į parodą „Pirmasis masinis trėmimas 1941 m. birželio 14–19 d.“

Vidas Rachlevičius. Aš su siaubu laukiu naujų rinkimų

Vaidotas A.Vaičaitis. Šeima, partnerystė ir Civilinis Kodeksas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.