Seimo rinkimai 2020, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas

Liutauras Stoškus. Keletas štrichų iš asmeninės rinkiminės patirties su pasiūlymais rinkimų sistemos tobulinimui

Tiesos.lt redakcija   2020 m. rugsėjo 8 d. 23:38

12     

    

Liutauras Stoškus. Keletas štrichų iš asmeninės rinkiminės patirties su pasiūlymais rinkimų sistemos tobulinimui

Išoriškai žiūrint esame visai demokratinė valstybė, kuri sudaro sąlygas valstybės lygmens idėjų turintiems piliečiams jas pasiūlyti kitiems piliečiams ir tikėtis būti išrinktiems. Atrodo, anokia tai vertybė, bet už 25 km nuo Vilniaus į rytus gyvenantys žmonės tokios galimybės neturi.

Bet norėtųsi lygintis su geriausiais. Pagal demokratijos indeksą Lietuva įvertinta kaip „demokratijos su trūkumais“ šalimi. Įdomu, kad būtent rinkimų proceso vertinimas labiausiai traukia žemyn. Beje, tuo nė kiek nesiskiriame nuo kitų rytų Europos šalių. Bene pirmą kartą, kai toks indeksas pradėtas skaičiuoti, tarp „demokratijos su trūkumais“ šalių atsidūrė ir JAV. Geriausi – Norvegija, Islandija, Švedija, Naujoji Zelandija…

Bet šio įrašo tikslas nėra nagrinėti demokratijos pasaulyje problemas ir aiškintis, kokie pliusai Norvegiją su savo Barnevernet pastatė į pirmą vietą. Čia – keletas štrichų iš asmeninės rinkiminės patirties su pasiūlymais rinkimų sistemos tobulinimui.

1. Dalyvio užstatas. Panašiai kaip su antrinėms pakuotėms, dalyvaujantys rinkimuose turi sumokėti užstatą. Partijai, keliančiai sąrašą – ~13 tūkst. eur, asmeniui vienmandatėje – ~1300 eur. Rinkimuose surinkęs tam tikrą balsų skaičių užstatą atgauni. Iš esmės idėja yra gera: kai savo galimybes pradedi vertinti per savo kišenę, tai tą darai šiek tiek adekvačiau. Bet čia yra dvi problemos: pirma, jei partija gauna finansavimą iš biudžeto, tai ta suma yra mažai reikšminga. Bet jei partija tokio finansavimo negauna, tai ji arba turi būti kišeninė oligarcho partija, arba turės ieškoti kam parsiduoti, arba tai jai bus pakankamai rimtas finansinis iššūkis. Turint galvoje, kad reikės lėšų rinkiminei kampanijai ir viskam kitam.

Tad iš esmės tas reikalavimas kerta per viduriniam sluoksniui atstovaujančias partijas, kurių branduolį sudaro kultūros, mokslo, švietimo sektoriaus žmonės, kurie ir taip sunkiausiai verčiasi ir yra mažiausiai atstovaujami. Taigi, sudaryta sistema neskatina išsilavinusių, tam tikrą, sakyčiau, kultūrinę kompetenciją turinčių žmonių dalyvauti politikoje. Jiems paliekama tik plati parsidavimo galimybė. Dėl darbininkijos – atskira įdomi tema, nes šis sluoksnis, kaip rodo Lietuvos praktika, nesibodi palaikyti tų, kurie iš tiesų juos labiausiai ir išnaudoja. Toks savotiškas politinis Stokholmo sindromas.

Kita vertus, kiek nukrypstant į šoną, verta pasakyti, kad kultūros, meno žmonių, matyt, labiausiai neskatina dalyvauti nuosekliai formuojamas nešvarios politikos įvaizdis, kurio politikai net ir nesistengia keisti. Pasirodo, net mokytojai taip moko savo vaikus mokyklose. Tad didelė dalis žmonių, kuriems svetimas „purvinas politiko gyvenimas“, natūraliai atsiriboja nuo politinio gyvenimo tiek, kad net ir nesidomi juo. Tada jų vietą užima tie, kurie purvu nesibodi. Tik ar tada galime tikėtis esminių pokyčių Lietuvos politikos padangėje? Vargu.

2. Parašų rinkimas. Parašų rinkimo metas yra gera galimybė neturinčioms daug išteklių partijoms, o ir save išsikėlusiems asmenims reklamuoti savo siekius. 1000 parašų asmeniui yra daug, bet tai reiškia, kad mažiausiai 1000 žmonių sužino ir susipažįsta tiek su kandidatu, tiek su jo idėjomis. Tačiau šiuo metu parašų rinkimas greičiau primena fuksų krikštynas, nei adekvačią gatvės/aikštės politiką. Fuksų krikštynų logika yra paprasta – gavai uždavinį ir sukis. Tau kiš koją, daužys per kuprą, – turi iškentėti, nesuklupti. Toks krikštas. Deja, panašiai dabar yra su parašų rinkimu.

Parašus renkantis iš esmės turi dvi galimybes: eiti per butus arba gatvėje rengti pasirodymus. Ėjimas per butus Vilniuje reikalauja atskiro aprašymo. Ypač senamiesčio zonoje. Parašų rinkėjo darbas beveik kaip kompiuterinis žaidimas – nuolat turi įveikti dvi ar tris užkardas: kiemo vartus, laiptinės duris ir buto duris. Matyt, visiems aišku, kad tekstas „Sveiki, renku parašus už galimybę tokiam ir tokiam asmeniui dalyvauti rinkimuose į Seimą“ nėra tas, kuris atveria bet kurias duris. Greičiau atvirkščiai. Ką sako parašų rinkėjai, kad patektų į vidų, nepasakosiu, ir taip patys viską puikiai suprantate.

Kai dvi užkardos įveiktos gali paaiškėti, kad:
- 3/4 laiptinės butų gyventojų atostogauja, nes juk rugpjūtis;
- pusė likusių nesirašys, nes karantinas, nesirašys, nes nepažįsta (suprantu, tie rašosi tik už savo gimines ir draugus, ir dar už tuos kuriuos myli televizoriuje);
- pusė tų, kurie rašosi, negali pasirašyti, nes ne čia registruoti, nes žmona kažkur paslėpė pasą, nes, nu, jokių asmeninių duomenų tai tikrai neduosiu;

Aš su baiminga pagarba žiūriu į tuos, kurie sugeba tokiomis sąlygomis per dieną surinkti 50–60 parašų. Tik nemanau, kad toks parašų rinkimas turi kokią didesnę prasmę nacionalinės politikos kontekste. Tik fuksų krikštynų gerbėjai gali tuo džiaugtis.

Aišku, yra ir kitas kelias – eiti į aikštes ir gatves. Tą irgi darėm. Tačiau jei dar iš karto nėra aišku, tai labai greitai supranti, kad aikštėse ir gatvėse vaikšto žmonės ne tik iš tavo rinkimų apygardos. Tenka rinktis vietas prie parduotuvių, geriau mažesnių, kur nėra didelių aikštelių automobiliams – ten didžiausia tikimybė susitikti su savo apylinkės potencialiais rinkėjais.

Bet čia kandidatą į kandidatus pasitinka nauji iššūkiai. Čia visų pirma gauni patirti, ką reiškia privati vieša erdvė. Erdvė kaip ir vieša – visi gali eiti, bet pabandyk rinkti parašus ir iš karto suprasi, kad čia „Maxima“ ar „Lidl“ nustatinėja tvarką. Londoniečiai pirmą kartą tą aiškiai suprato, kai, berods, praeitame dešimtmetyje pabandė pražygiuoti kažkur palei Temzę. Praėjimą uždarę apsauginiai sutrikusiems protestuotojams mandagiai paaiškino, kad nors erdvė ir vieša, bet ką joje galima veikti, nustato savininkas. Mes apsidrausdami buvome susiderinę su parduotuvių tinklų komunikacijos skyriais, bet visais atvejais neišvengiamai teko aiškintis su apsauginiais. Taip galutinai įsisąmonini, kad parašų rinkimas toli gražu yra ne valstybės garantuota tau teisė, o išlikimo žaidimas su daugeliu kliūčių, kur visos nedraudžiamos poveikio priemonės yra leistinos. Čia tau ne knygų mugė, kur pirkėjai vienas per kitą lipa ant prekystalio, čia turi turėti mažiausiai iš ekranų pažįstamą veidą, kuris stabdytų ir neleistų praeiti pro šalį.

Jei televizoriuje būni ne itin dažnai ir ne tose laidose, kur visi šoka ar dainuoja, parašų rinkimas yra ne tau. Bet, aišku, gatvės pardavėjo patirtis jau suteikia šansą. Dar turi turėti geras akis (svarbu vyresniems) ir skleisti gerą vaibą (svarbu jaunesniems). Aišku, šalia asmeninio grožio ir tvarkingos aprangos. Svarbi detalė – balti marškiniai(!).

Beje, televizija eina į pagalbą. Pradėjo organizuoti visokius žaidimus kandidatams. Nes politika juk niekam neįdomu, rinkėjui svarbu, kaip atrodo jų kandidatai ir kuris iš jų geriau pasirodys kokioje nors viktorinoje. Manau, kad kandidatų krepšinio varžybų transliacija irgi gerokai padėtų apsispręsti. Nors lengvosios gimnastikos konkursas galėtų būti dar įdomesnis akiai.

Kadangi paprastai gatvėse nėra daug žmonių, kurie bindzinėtų svajodami su kuo nors pasikalbėti apie lietuvišką politiką, todėl jei eisi ne tiesiai prie reikalo, o dar pradžioje bandysi aiškintis, ar žmogus nori su tavim kalbėtis, ar turi tam laiko, tai geriau jau net ir nepradėti.

Bet žinomumas yra tavo problema ir ne VRK turi ją spręsti. Bet yra dalykų, ką būtinai turėtų padaryti VRK, jei iš tiesų tai institucijai rūpi proceso kokybė.

Bent:
- viešai informuoti gyventojus, kad bus renkami parašai ir kokius duomenis norintys pasirašyti gali saugiai pateikti. Kartu turėtų paaiškinti, kodėl tokie duomenys renkami. Ne renkantis parašus turi aiškinti VRK sprendimus;
- viešai informuoti atkreipiant ir prekybos centrų dėmesį, kad sudarytų sąlygas kandidatams rinkti parašus. Dabar yra atvirkščiai: prekybos centrai bijo įsileisti, kad tai jiems nepripažintų kaip nefinansinės paramos ir nenubaustų. Ir jei dar kas kokį plakatą atrems į pastato sieną, tai ir už nesuderintą reklamą gali gauti. O šiaip tai sudarant valstybinės žemės pardavimo ar nuomos sutartis privalomai visose sutartyse turėtų būti reikalavimas neriboti viešose erdvėse konstitucinės žmonių teisės į sankcionuotus susirinkimus atitinkamai savininkui pranešus ir užtikrinus tvarkos ir švaros taisyklių laikymąsi;
- nustatykit visiems vienodą skaitmeninių parašų rinkimo pabaigą. Nesuvokiama protu, kad vieniems sistema yra atjungiama vienu laiku, kitiems – kitu.

Na, ir paskutė pastaba dėl COVID. Parašai buvo renkami tokiomis sąlygomis, kai Vyriausybė teikė rekomendacijas riboti kontaktus, prekybos centrai ir tuo motyvuodami neįsileido į patalpas, tačiau VRK, nors praktiškai visos institucijos ilgino nustatytus terminus, nematė reikalo dėl to inicijuoti reikiamus teisės aktų pakeitimus dėl parašų rinkimo terminų prailginimo. Ta problema ypatingai jautėsi Vilniuje. Gal mažesniuose miesteliuose ir nebuvo tokio skirtumo. Tai rodo, kad demokratinių procesų kokybė valstybėje paskutinėje vietoje.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Patriotas       2020-09-11 9:42

 
Atsiminimai  
Lietuva, Lietuva,  Lietuva, būk laisva,  būk laisva,  būk laisva,  Landsbergis, Landsbergis, Landsbergis…

habilitās       2020-09-10 5:36

Demokratija tai tik miražas, kurį kiekvienas mato ir supranta savaip, priklausomai nuo apsvaigimo laipsnio.
Graikų karvedys ir Atėnų išgelbėtojas bei šio miesto didvyris Periklis tapo savo sukurtos demokratijos auka ir buvo ištremtas į priešų persų imperiją. Mirė visų užmirštas.
1787 m. Filadelfijojos Konstitucinis arba Didysis suvažiavimas, įtvirtinęs Nepriklausomybės deklaracijos pagrindus JAV konstitucijoje, padarė Ameriką demokratijos simboliu su švietėjiška prigimtinių žmogaus teisių teorija, diametraliai priešinga D. Britanijos imperijos valdymo principams ir metodams. Deja, jau po šimto metų pati pavirto į imperiją, grobiančia svetimas teritorijas ir įtvirtinančia jose paklusnius režimus. Panamos „atsiskyrimas“ nuo Didžiosios Kolumbijos akivaizdus to pavyzdys.
Baltarusijos demokratija nuo Lietuvos demokratijos skiriasi tuo, kad Baltarusijoje yra vienas diktatorius, o Lietuvoje net devyni. Virveliniai Konstitucinio teismo teisėjai, nežinia kieno parenkami ir kieno įtakojami.
Išvada paprasta: politika visada buvo ir liks intrigų menu, bent jau Amerikoje ar į ją panašioje valstybėje, o Lietuvoje ar Gudijoje, jei tokia susikurs, tai bus tik avantiūristų ir aferistų ar šiaip priekvailių renginiu-rodyniu (performansu).
Taigi, lauksime VRK nurodymų prie kurios laiptinės durų rinktis. Rašiklius, žinoma, atsinešime savo. smile

Netolima       2020-09-10 4:12
Al.       2020-09-9 23:40

,,Pagal demokratijos indeksą Lietuva įvertinta kaip „demokratijos su trūkumais“ šalimi.” - KAS įvertina? Žmogus laiko save politiku, taigi, turėtų būti savarankiškai mąstantis. Jei kažkas kažkur parašė, tai dar nereiškia, kad taip ir yra. Net ,,demokratijose be trūkumų” sprendimus priima ne tauta ir net ne jų rinkti politikai. KAŽKAS nutaria, kad reikia ir tai vykdoma buldozeriu. Lietuvos demokratijos trūkumai yra panašūs į brandžią sovietiją. Tada visi stovinčio traukinio keleiviai, užsidarę langus, draugiškai pukšėjo ,,čiuku-čiuku” - ,,tegul galvoja, kad mes važiuojame (į komunizmą)”. Dabar čekistinės demokratijos politvadovai nuolat poteriauja apie nepaprastus lietuviškos demokratijos pasiekimus, o mūsų opozicionieriai jiems narsiai primena apie vis dar pasitaikančius trūkumus. Ir jų kritika yra konstruktyvi, skirtingai nuo visokių dešiniųjų ekstremistų, su konkrečiais demokratijos gerinimo pasiūlymais - svarbu skleisti gerą vaibą, o lengvosios gimnastikos konkursas galėtų būti dar įdomesnis akiai.

ah1       2020-09-9 21:22

Aūūū, Jūs ten viršuje, susitvarkykit kad išrinktieji seimo partijose neaidamokautų po partijas seime, a tai gaunasi vieni rinkėjai išrenka va kokį  aidamoką, kuris nuaina in kitą partiją, kur kiti interesai, kitos vertybės ir tada gaunasi kad tas aidamokas tupi seime niekieno neišrinktas, nes kitos partijos rinkėjai jo nerinko o tie rinkėjai kurie išrinko tokį aidamoką lieka be išsirinktojo jų interesų atstovavimui. Todėl manau kad tokie seimo aidamokai turėtų būti automatiškai metami lauk iš seimo, o jų vietą užimti sekantis einantis pagal sąrašą, tada pasibaigtų visokių šakalienienių aidamokavimas - neatstovauji savo rinkėjų - lauk iš seimo automatiškai.

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2020-09-9 17:32

Vargšelis Liutauras Stoškus siekia antikonstitucškai patekti į Seimą. Nu jau visai hibridinių stribų TARNAS, tautos tranas. Paaiškinu, kad Lietuvoje visi 7 Seimai buvo “renkami” ANTIKONSTITUCIŠKAI, o tai reiškia, kad Lietuvoje valdžia yra NELEGITIMI, neteisėta. Detaliau galite pastudijuoti:
http://www.ekspertai.eu/ultimatumas-seimui-del-lr-teisiniu-pagrindu-griovimo89825/
http://www.ekspertai.eu/okupuota-nepriklausomybe91670/
http://www.ekspertai.eu/liepos-9-ta-antikonstitucines-valdzios-diena/
Taigi ponas vargšeli Liutarai Stoškau, nejuokink pasaulio. Kovoji prieš Lietuvos valstybę, jos teisinius demokratinius pagrindus iš esmės.
Tamsti trumpai paaiškinu, ką sako LR Konstitucija, LR KT išaiškinimas, Europos teisė apie konstitucinę LYGIĄ ir TIESIOGINĘ rinkimų teisę:
“2.3. Taigi pagal Venecijos komisijos patvirtintą gerąją rinkimų praktiką lygios rinkimų teisės principas, kuris yra vienas iš Europos rinkimų teisės paveldą sudarančių principų, reiškia, kad kiekvienas rinkėjas turi vieną balsą, visi rinkėjų balsai turi vienodą galią, sudarant rinkimų apygardas leistinas rinkėjų ar gyventojų skaičiaus nuokrypis nuo pasirinktos normos neturi būti didesnis kaip 10 proc. ir bet kuriuo atveju – 15 proc., nebent yra ypatingų aplinkybių.”

kiek girdėjau       2020-09-9 17:13

Sisteminės partijos irgi ne be vargo surenka parašus. Man pasakojo, kad “tomaševskininkų” tetulytės net įsižeisdavo ir pradėdavo moralizuoti, kai žmogus nelietuviška pavarde atsisakydavo pasirašyti už “tomaševskininkų” kandidatą. smile

Alguci       2020-09-9 12:29

Suprantu, kad skauda, bet gal tai ligos požymis. Neimkite taip giliai į širdį kiekvieno perskaityto straipsnio, kad ir iš Sorošo kontoros. O kas liečia veidmainį ir Lietuvos nepriklasuomybės duobkasį ir NT peržengimo greitintoją Radžvilą, tai galite tris kartus sudeginti jo nuotrauką ir pakasti su Tapino kastuvėlu.

Pasakų sekėjas...       2020-09-9 10:50

L.  Stoškus iš LS, dėsningai ONS ir koronos salygomis, nesurinko parašų kandidatavimui. Nesurinko ir NS sąraše esantis jaunalietuvių žmogus- S, Buškevičius ir tt.. Bet asmuo , pagal jo teksto mintis, taip ir nesuvokė, kad demokratų ir šiaip pavienių ,ar organizuotų geriečių , pastangas žlugdo ne atskiri prasti rinkimų taisyklių punktai, bet pati santvarka šimtais įstatymų taip sutvarkyta, kad triumfuotų tik ONS tinklui priklausančios ,,lovio’’ partijos…
L. Stoškus ,lyg apsirūkęs,  rimtu veidu kalba apie ,,netobulą demokratiją’’ Lietuvoje tuo metu, kai V,R. ir kompanija seniai argumentuotai teigia į,kad panašūs teiginiai yra visai neadekvatūs realybei. Bet Stoškui ir Ko ,matyt, nelemta suvokti, kad Lietuvoje seniai puikiai veikia demokratiją vaidinanti santvarka- ONS…
Manau, L. S. , D. Kuolys ir Ko iš LS seniai skaitė kapitalinį V. R. veikalą  ,,Opozicija Lietuvoje’’ ,kur aiškiai , ir ne kartą,  Lietuvos vėžine liga nurodoma ONS, o ne kokia nors ,,demokratija su trūkumais’‘. Ar gerb. L. S. minėtos pasakos demokr. skaitytojams sekamos dėl naivumo, ar dėl savanoriško aklumo,ar dėl savicenzūrinio melo, grįsto V. Kudirkos išjuokta ,,lietuviškų inteligentų kinkadrebystės’’ liga?
Tokį samoningą melą apie šią piktrybinio vėžio santvarką gali platinti rimtu veidu Tapinas, landberginiai,,užkalniniai, radzevičiniai ir panašūs asmenys….Bet, kodėl taip sistemiškai dūmus pučia į akis , gan orūs LS iškillieji?
Paguoda LS miglapūčiams yra tai, kad NS žmonės rinkiminiuose tekstuose ir kalbose vengia , kaip velnias ,kryžiaus, minėti ONS savoką...
V. R. aplinka ,atsisakydama sakyti tiesą rinkėjams,  net nesąžiningų ir nelygių rinkimų finiše, manau elgiasi keistai, baugščiai ir nesąjūdininkiškai…...NS žmonės ,manau, drąsiai nemini tos ,,ligos’‘’,nes mano, kad taip apgaus ONS šulus….Bet gaunasi farsas…ONS sistema puikiai supranta, kad NS šulai žino karčią tiesą, bet sukčiauja jos nesakydama žmonėms dėl ,neva. kilnaus tikslo…
Prisimenu Sąjūdžio patirtį prieš AT rinkimus…Tada Sąjūdis nemelavo, negudravo, kaip NS žmonės dabar..Jie kalbėjo apie okupaciją,  tiesiai įsipareigojo atkurti Nepriklausomybę, nepliupė ,kaip brazauskiniai, apie suverenitetą žingnis po žingsnio…
Žodžiu, Lietuvos demokratiški inteligentai,  bijantys, net dabar,  kalbėti polit.  tautos likučiams atvirai kalbėti tiesą apie Lietuvos santvarką, yra puikus pavyzdys, kad Lietuva jau peržengė NT -negrįžtamumo tašką- Lietuvos valstybingumo žlugimo proceso kelyje… Prof. ,sociologas G. Merkys ,kiek žinau, teigė pesimistiškai, kad NT peržengtas jau 2016 metais, o aš , optimistiškai smile...,manau, kad jis pereitas š.m. rugsėjo 6 dieną..
A.

Kis       2020-09-9 10:08

PS.Perskaiciau straipsni,nieko kardinalaus nera pasiulyta.Toptelejo mintis,kad nepazistama zmogu neileis i buta ir teisingai bobute padarys,bet lazda turi antra gala.Aplamai nera kas daryti seime ar dar kurioje is valdiskosinstitucijos zmogui,kuris gyvenime- nulis,jis nezinomas,jis nieko nepadare,aisku nereikia buti Saudargiuku,ar Bentviliuku su Mazoroniuku,reikiaeiti i valdzia su idejomis,ne vogti,o kazka sukurti.Daug aiskinama ir tam paciam mentui Skverneliui,kad nera moteru vyriausybeje?O as dar papriekaistausiu,kad aplamai nera pensininklu,valstieciu ir statybininku;juokinga,Juknevicien su Kubiliumi pasakytu,kad tai grizimas i CCCP,o as paklausciau tuos idiotus,gal jums uztenka ne tik mulkinti ,bet ir turti mano uzdirbtais,kur dingo ta prietranka,pasukavo ir nutupe Briuselyje,pasirodo kad nebutina siusti tuos kurie stengsis lietuviui,Andliukaitis-gerai kad parvyko i Vilniu,galejo nusesti ir Maskvoje?Ai,tuscios svajones apie anuku ateiti,o kaip graudu ziureti,kai parvaziuoja anukes su(ne nemano)vaikuciaiso seneliai jau ne bum-bum,tevai aria,vaikai nuo 5 metu pereina i valstybes nuosavybe,liudna kad musu tiek nedaug ir me apie tai nesusimastome?

Kis       2020-09-9 9:51

nevaidinsiu katino atliekanti reikala,bet kiek atmintis sufleruoja,tai “demo"suprasti reikia kaip dauguma,o kalbant apie musu tik 50% tos demo,kokia cia demokratija (gal glezna,anuot lauriuko Bielinio).Lyg kazka pasiulei pavyzdziu,bet kiek zinau,tai Sveicarija pati demokratiskiausia,pasidomek ju sistema.O pas musapie demokratija kalbeti ne tik neverta,bet ir pavojinga,juk ji stoviant galvos,kuria palaiko korupcija ir kitos ne mazesnes blogybes.Tai sistema,kuri labai patogi uzvaldziusiems Lietuva,bet ne Lietuvai.Paziurekite,kas braunasi prie to auksinio lovio,juk nuo pirmos dienos,kai tapome"laisvi"prasidejo bandityzmas(kriminalinis su valdisku,kur vienas kitam nelabai ir maise)Kodel tylime,galbijome sios “laisves"Cinikas,vardu dedule paruose gaujele,ima ir dovanuoja (demokratiskai) partija,ta tyles nes kas labiau prisers ir visi tyles,net mentas Skvernelis,kuris pasimuiste ir suprato,kad reikialuktereti,priauginti muskulaturos.O kokia vyksta “demokratiska"rinkimu kompanija,viskas teroristu partijai,o del dermokratijos"uz gera darba prileis Janutiene prie vienos laidos.Kokia bjauri melage ir isverstaskure,va kada atsiskleidzia ziedelis,bet jis nekvepia,tiesiog skleidzia nepakenciama smarve,o klausimelio fanai ekstazeje,sukrite ant kastyliu saukia,prasosi gelbeti,ziuri ir kosmarini,o juk esame lyg europine ,o pasirodo ir demokratiska…..?

Klausima ne į temą.       2020-09-9 8:08

LVI komandos narys,doc.dr.Vincentas Vobolevičius, Valdybos narys
(Kompetencijos sritys: politinė ekonomija, Rytų Europos po-komunistinės transformacijos.)
Kaip šis jūsų narys galėjo pasirašyti, t.y. būdamas Vyriausiojo rinkimų komisija (VRK)nariu,  vienbalsiai nutarė neleisti dalyvauti Neringai Venckienei Seimo rinkimuose ir taip pavertė rinkimus farsu – jie negali būti teisėti, jeigu valdžia neleidžia juose dalyvauti valdžiai neįtinkantiems piliečiams?


Rekomenduojame

Ramūnas Karbauskis. Valdžia vis dažniau ima grasinti Lietuvos žmonėms

Nida Vasiliauskaitė: kas, oficialiu požiūriu, dabar turi teisę viešai kalbėti apie esamą padėtį?

Geroji Naujiena: uoliai sergėkime Dvasios vienybę taikos ryšiais

Algimantas Rusteika. Dabar yra tada, tada yra dabar

Nida Vasiliauskaitė ir jos lapių medžioklė: ar įvedę prievartą prieš piliečius kovos su pandemija pretekstu, politikai sustos?

Algimantas Rusteika. Dabar yra tada, tada yra dabar

Kam netinka pilietinė pozicija? Artūras Orlauskas „Neredaguota“ tinklalaidėje

Ramūnas Aušrotas. Bendruomeninio solidarumo ir atsakingos kaimynystės pavyzdys

Vytautas Sinica. Negi į dieveniškiečius vandens patrankas arba gumines kulkas atsuks pirmiau nei į nelegalus prie sienos? Man tai makabriška

Nida Vasiliauskaitė. „Dirbu UAB „PR“, gavom užsakymą parduoti „visuomenei“ plytą“

Audrius Bačiulis. „Tai – ne Lietuvos Vyriausybė, tai – okupacinė administracija“

Andrius Švarplys. Čia gali būti du variantai

Lietuvos Šeimų Sąjūdžio pareiškimas: kviečiame Lietuvos žmones palaikyti Dieveniškių gyventojų protestą

Vytautas Sinica. Šiandien jie lengvai būtų apšaukti laisvės priešais

Rasa Čepaitienė. Kuris neapsvaigtų?

Ramūnas Aušrotas. Lazda visada turi du galus

Trakų istorinio nacionalinio parko pašonėje – plynas kirtimas

Audrius Bačiulis. Sakiniai, turintys išvartyti ministrą iš šlapio viščiuko

Liudvikas Jakimavičius. Lietuvos konservų fabriko „Brolių kapai“

Vytautas Sinica apie Gabrielio Landsbergio fiasko

Žinios iš Dieveniškių – tai, ko „Panorama“ šį vakarą nerodė

Lidžita Kolosauskaitė. Antivakserės laiškas Sveikatos apsaugos ministrui

Algimantas Rusteika. Susiliejam su gamta

Ramūnas Karbauskis. Sužvėrėję, godūs ir pikti

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“ apie demografinę Afrikos bombą

Vinco Kubiliaus reportažas iš Lietuvos laisvės kovotojų atminimo šventės vyskupams Julijonui Steponavičiui ir Vincentui Borisevičiui pagerbti

Roberto de Mattei. Pranciškus pradėjo karą, kuris baigsis Tradicijos triumfu

Nida Vasiliauskaitė. Proga kai ką sužinoti apie protingųjų protą

Vidmantas Valiušaitis. Išdavystės dienos

Ramūnas Karbauskis. Prievartos maniakai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.