Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas

Liudvikas Jakimavičius. Rudens etiudas. Pro automobilio langą

Tiesos.lt redakcija   2017 m. spalio 15 d. 22:28

12     

    

Liudvikas Jakimavičius. Rudens etiudas. Pro automobilio langą

Prakiuro dangus. Nesibaigiantys lietūs. Pro aplytą automobilio langą pakelėse dar matai dideliais lopiniais nenupjautus rugių ir rudai raudonuojančius grikių laukus. Rugpjūtis seniai pasiliko už nugaros. Artinasi Visi Šventi, Vėlinių šlapdribos, o čia Lietuvos plotuose dar klampoja kombainai. Neįvažiuoja, klimpsta molynuose. Rudens gėrybės baigia supūti laukuos. Lietuva, atrodo, bus paskelbta stichinės nelaimės zona.

„Katastrofa“ – prie šio dažnai linksniuojamo žodžio kažkaip priprato ausis, prisijaukino kaip savą, dažninį būvį.  Gamta visai suįžūlėjo. Karibuose vienas po kito nusirito visa griaunantys uraganai, milijonus žmonių palikę be elektros, geriamo vandens, be namų ir civilizacijos patogumų. Griuvėsiuose, kaip po karo.

Katastrofos vaizdai sukrečia, suvirpina net labiausiai surambėjusią sielą. Galingiausia ir turtingiausia pasaulio valstybė Amerika pasirodė ne kažin ką galinti padėti žmonėms, užkluptiems stichijos. Gamta vis dažniau žmogaus puikybei parodo savo galią, kad tasai neįsijaustų savo visagalybėj.  Gal taip perspėja, gal ką nors repetuoja pagal scenarijų, kurio mes dar nežinome? 

Stichijos griauna mūsų lakius įsivaizdavimus apie progreso ir civilizacijos triumfą. Iliuzijas ir šviesius ateities vaizdinius. Įklimpęs ir uždusęs kombainas grikių lauke yra iškalbinga civilizacijos metafora.

Žmogus kur nors Porto Rike ar Floridoje stovi vandeny įsibridęs iki juosmens kieme prie savo namo griuvėsių. Karvių bandos, irgi iki pilvų vandeny, neaprėpiamuos vandenų plotuose iš tolo žiūri į jį bukais žvilgsniais. Tas žmogus, palikęs tik su savo šuneliu glėbyje, akimirksniu tampa filosofu, Ekleziastu ir Jobu vienam asmeny. Vėjų vėjai, niekais parėjo viso gyvenimo triūsas.

O ar ne tas pats vyksta ir su visais mūsų socialiniais-politiniais konstruktais ir santykiais, kurių tvarumas šiandien išbandomas. Pasižiūrėkim, nuo ko prasideda pasaulio diena. O gi nuo Donaldo Trumpo citatos Twitteryje. Viso pasaulio žinių platformos nuo rytinio kavos puodelio gromuliuoja Prezidento nakties pasiųstas žinutes. Nelygu, kaip žinutėje sakinys suformuluotas, gali kilti ar kristi naftos ir akcijų kainos pasaulio biržose, bankrutuoti verslai ir valstybės, prasidėti konfliktai, karai, ar labai didelis karas.

Pakanka vieno nenumatyto įvykio, lemtingos klaidos ir tas socialinis konstruktas gali subyrėti kaip kortų namelis. Pavyzdžių toli ieškoti nereikia. Prieš keletą metų prasidėjęs Rusijos karas su Ukraina taip sujaukė ir išbalansavo visą tarptautinės teisės sistemą, kad žmonių pasitikėjimas jos teisingumu buvo supurtytas, jei nepasakytum rūsčiau – žlugo. Deklaruojama pasaulinė teisės tvarka ir įstatymo viršenybė parodė kitą, veidmainiškąją savo veido pusę. Įstatymai neveikia konfliktų ir karo sąlygomis. Jėgos argumentai niekais gali paversti visus žmogiškus susitarimus, parašus ir antspaudus. Sistema išsibalansavo, pakrypo nelyg Titanikas, ją ėmė griauti vidiniai prieštaravimai, kurie tūno kiekvienoje netobuloje tvarkoje. O tobulų žmogus dar nėra sukūręs.

Šiomis dienomis pasaulio negalėjo neužkabinti įvykiai Barselonoje. Ypač mūsų, lietuvių. Andai, ne taip jau seniai, emociškai išgyvenome tuos pačius laisvės ilgesio ir nusivylimų jausmus. Kiek hiperbolizuotus, tas tiesa, bet išgyvenome nuoširdžiai. Be grimo, ir ašaros buvo tikros. Ir džiaugsmo, ir apmaudo, kai nesisekė.

Atmintyje atgyja ir rezonuoja labai šviežia mūsų išsivadavimo istorija. Ir kai matau Katalonijos aikštėje verkiančią katalonų minią, laukiančią Nepriklausomybės deklaracijos paskelbimo, matau save, apimtą tų pačių jausmų prieš 27 metus. Neapsimetinėkime ir neveidmainiaukime, kad tai mūsų neliečia. Jei Dievas nenusigręžė nuo mūsų, kai mums to labiausiai reikėjo, neturėtume nusigręžti nuo tų, kurie labai panašūs į mus – su tomis pačiomis viltimis ir lūkesčiais. Juokingai atrodome vaidindami protingus, skaičiuojančius.

Jei mūsų valdžia neturi ką pasakyti, geriau nesakytų nieko, nes man gėda ir apmaudu, kai girdžiu, kaip imame kartoti ne Islandijos užsienio reikalų ministro Hanibalsono, o Gorbačiovo frazes, kurias jis mums andai sakė. Mes neturime teisės tų frazių kartoti. Vargas mums, jei teisybę išmainėme į naudą ir politinį išskaičiavimą. Jei skaičiuojame, kas dabar naudingiau mums, neišvengiamai sulauksime valandos, kai stipresni skaičiuos, kiek mes esam kam naudingi ar nenaudingi ant pasaulio prekystalio.

Katalonijos akmenėlis ant didelio Europos kelio gali pasirodyti visai ne akmenėlis, o trotilo gabalas. Toks į orą gali išnešti be kompaso nežinoma kryptimi dardantį Europos vežimą. Sunku įsivaizduoti, į kokią pašalę nublokš mus sprogimo banga?

Niekur nesidėsi – po pasaulį klaidžioja didelės katastrofos nuojauta, nelyg kokia komunizmo šmėkla iš Markso manifesto. Ir žmogus instinktyviai ieško stabilumo, kieto pagrindo, į kurį galėtų atsiremti, pasitikėjimo ir tikėjimo, kad ne siaubo ir baimės apimtas galėtų eiti miegoti ir laukti rytojaus.

Guodžiantis yra šiandienos Senojo Testamento skaitinys, atrodytų specialiai parinktas. Viešpats kviečia tautas pas save atsiteisti, nelyg laikų pabaigoj.

„Teišsiruošia tautos ir tekeliauja į Jošafato slėnį. Tenai aš sėsiuosi teisti visų aplinkinių tautų. Stverkitės pjautuvo: javas pribrendo! Ateikite vynuogių trėkšti, nes spaustuvas pilnas, ir rėčkos jau liejas per viršų.“

Kviečiasi, vadinas neužmiršo.

Perskaityta Juliaus Sasnausko „Mažojoje studijoje“

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Išgėręs 2 alaus       2017-10-18 18:01

Visai smagus tekstukas pradžioje. Toliau eilinė mazgajobkė nuo Trumpo

nulis.       2017-10-15 18:31

tai va iš kur atsirado žodis ešafotas,ogi iš slėnio pavadinimu jašafatas .

tai buvo apie       2017-10-15 16:20

nuolatinį kaitos dėsnį. Yra sėja, yra pjūtis. Laikas visagalis, laikas dievas vardu AUM.

pagonis       2017-10-15 14:34

prieš gamtą nepakovosit, galit melsti Jėzusą, Alachą, Jahvę, Krišną... kiek norit bet gamta darys savo - Jėzus, Alach, Jahv, Krišna… nepadės.
Gamtos dėsniai buvo, yra ir bus.

Šventane Rašte       2017-10-15 14:03

yra žodis “tauta”.Šventas Raštas yra užkoduoti visatos ir šios žemės dėsniai.Tautų buvimas yra dėsnis,kuris remiasi genetika,kuri susiformuoja tik toje žemėje.

15 min. yra       2017-10-15 13:34

intreviu su filosofu Algiu Mickūnu.Daug įdomių minčių,gerų minčių,bet norisi padiskutuoti,kodėl visi emigrantai labai myli Lietuvą iš toli?

Labai graži elegija       2017-10-15 11:12

apie gamtą.Ir palyginimai.

Kalifornijos Napos ir Somosos vynuogynai       2017-10-15 11:11

irgi dega.Sausra ten ne tik gamtoje,bet ir sielose.Kaip ir Europoje.Artimo ilgesys?Daug lietuvių Kalifornijoje,pabėgėlių,metusių Lietuvą.

albina       2017-10-15 7:27

Ne šiaip sau nuodėmių sąraše yra puikybė.Esam tik vabalėliai prieš gamtos stichiją ir Dievo rūstybę.O kuom save laikom vienas prieš kitą?Kaip valdžia žiūri į žmogų?Ką kemša į galvas apsiskelbę svarbiausiais portalai?Kaip a.a.Genio eilėrašty:išvarėm iš namų Dievą ir dar didžiuojamės.
Puikus tekstas.Ačiū!

Al.       2017-10-15 0:51

Jei katalonai iš tikro yra gotų palikuonys ? Tai jie yra mūsų giminės - jei gotų kariuomenės pagrindą sudarė sūduviai ir prūsai ?

Jei teisti, tai teisti ...       2017-10-15 0:49

Tai, sakot, “aplinkinių tautų”?
Geras tekstas, bet vis tos išimtys patiems lygiausiems iš lygiausių, kilniausiems iš kilniausių.
Viešpats, sakot, kviečia?

J---Liudvikui       2017-10-14 22:36

Gražu, brandu, elegantiška- sveikinu. Puikus tekstas.
Neturiu ką komentuoti. Tiesiog norisi perskaityti dar ir dar kartą....
Nuoširdūs linkėjimai. Labai.


Rekomenduojame

Algimantas Rusteika. Laukimas

D.Žalimo žiniai: referendumus dėl vienalyčių asmenų santykių vykdė Slovėnija, Airija, Tailandas, Kroatija, kai kurios JAV valstijos, bus Šveicarijoje

„Sengirėje“: G. Kniukštos pokalbis su St. Čepinsku apie miškų naikinimo vajų nepriklausomoje Lietuvoje

Ramūnas Aušrotas apie būsimos Europos viziją. Vera Jourova: su Rusijos grėsme ES vertybėms kovosime cenzūra ir baudomis

Linas Šalna. Klasika

Jolanta Blažytė. Ką jūs sakote?

Tomas Viluckas. Kodėl reikia referendumų

Mantas ir Skaistė Vasiai. Įsimintiniausios Didžiojo šeimų žygio akimirkos

Eurika Masytė siūlo sprendimą: priešlaikiniai Seimo rinkimai. Pritariate?

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti piliečių laisvių suvaržymus

Nida Vasiliauskaitė. Dabar klausimėlis: ką Ingrida?

Papunkčiui. Vytautas Sinica apie visuomenės susipriešinimą

Prof. dr. Andrius Macas. Kažkas čia ne taip (I)

Nida Vasiliauskaitė. Tradiciškai partijos skirdavosi idėjomis ir ideologijomis, bet tie laikai jau baigėsi

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Tarp teisės į gyvybę ir teisės į abortą

Vytautas Sinica. Apie siūlymą, kad šalys Europos Sąjungoje nebeturėtų veto teisės

Vytautas Rubavičius. Baltarusijos galvosūkis – Kremlius laimi?

Nida Vasiliauskaitė. Apie „vatnikus“ ir jų medžiotojus jorkšyrus: kurie iš jų yra tikroji politinė bėda

Keletas prezidento metinio pranešimo komentarų: P.Girdenis, J.Laučiūtė, A.Širinskienė, P.Saudargas, A.Švarplys

„Netiesos jausmas valstybėje palaukti negali“? – Lietuvos Respublikos prezidento Gitano Nausėdos metinis pranešimas

„Tradere“ leidyklos naujienos: Birželio sukilimo metinių proga leidžiama J. A. Antanaičio knyga „Tautos instinktas išlikti“

Citata. Dantė Aligjeris: apie neutralumo padarinius moralinių išbandymų metu

Jonas Kauneckas: visi turime su Nacionaliniu Susivienijimu reikalauti Referendumo arba kitos Visuomenės apklausos

Nida Vasiliauskaitė. Tai šitą jie vadina „komunikacija“ ir „profesionalumu“?

Jūratė Laučiūtė: Visiems, balsavusiems už TS-LKD partiją, siūlau pagalvoti, kas jums yra Lietuva

Naciukų* Lietuva? Aleksandras Nemunaitis primena, Tomas Baranauskas pataria

Vidmantas Valiušaitis. Tėvas apie Birželio sukilimą

Audrys Karalius. Padre…? Kodėl…?

Kaip naujojo kairuoliškumo ideologija užkariavo JAV universitetus – Krescencijus Stoškus primena prof. Česlovo Milošo liudijimą

Andrius Macas. Kaip mylėti vienodai?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.