Nerasta rubrikos

Liudvikas Jakimavičius. Išlikti

Tiesos.lt redakcija   2016 m. vasario 20 d. 19:13

19     

    

Liudvikas Jakimavičius. Išlikti

Bet kokia tema, kuri per ilgai užsibūna pirmuosiuose laikraščių puslapiuose, ilgainiui tampa nuobodžia kasdienybe, jei ji nepakurstoma. Panašiai ir su karo tema. Kad siužetas nesitrauktų iš dėmesio lauko, žibalo į žaizdrą pilama be saiko, ir jo reikia vis daugiau. Kaip narkomanui didesnės dozes, kad kvaišalai suveiktų. Retorika aštrėja, bauginimai, apie kuriuos anksčiau buvo mandagiai nutylima, be jokios gėdos traukiami į dienos šviesą. Po Hirosimos ir Nagasakio kraupių pamokų, pasibaigus Šaltajam karui, kas būtų galėjęs pagalvoti, kad į tarptautinio bendravimo retoriką vėl sugrįš grasinimai panaudoti branduolinį ginklą?

Ilgainiui ir jie jau nebeveikia. Karas tampa nebeatsiejama mūsų gyvenimo tikrove, kasdienių pokalbių tema – panašiai kaip banalūs pasišnekėjimai prie pusryčių stalo apie orą, sportą ar kylančias turguje daržovių kainas. Šiurpi dokumentika iš įvykio vietų kerta tik pirmą kartą. Kartojama – nebepataiko, nebeužkabina. Prieita pavojinga riba, kai gąsdinimai nebeveikia – išgąsdinti gali tik pats karas. Kad žodis nebūtų suprastas kaip blefas, už jo turi sekti veiksmas.

Šiandieninis karas skiriasi nuo kitų. Jo strategai ir kurstytojai nebesivargina ieškoti net tos minimalios žodinės priedangos, vaidybos: neva mes kariaujame teisingą karą už idealus, prieš blogį, už šventąjį Gralį ar Jeruzalę. Iki dantų ginkluotas cinikas nebevynioja žodžių į vatą. Jis sako tiesiai šviesiai – tokie yra mūsų geopolitiniai interesai, o jei kam nors nepatinka – ne mūsų reikalas. Patiks. Pasikalbėsim po karo, kai naujai derėsimės dėl pasaulio tvarkos ir rubežių kitoje Jaltoje ar Potsdame. Ten nebus tokios temos, kas karą pradėjo, dėl ko, kas teisus, o kas kaltas. Krylovas savo pasakėčioje „Vilkas ir ėriukas“ į tuos klausimus atsako labai aiškiu moralu: „Tu kaltas vien todėl, kad norisi man ėsti“.

Ir labai iškalbinga detalė, apie kurią šiandien jau niekas nebekalba, – kur dingo XX a. pacifistiniai judėjimai, galingos demonstracijos Europos sostinėse ir Amerikoje. Galų gale, kur pasidėjo tas „pažangusis“ tarybinis jaunimas, į šviesią ateitį žygiavęs su P. Pikaso taikos balandžiais vėliavose „Miru mir“. Dabar jis persirengė kamufliažu su užrašu „Našy“ ir blindažuose prie „Katiušų“ šluoja nuo žemės paviršiaus ant kelio pasipainiojusius kaimus, miestus, mokyklas ir ligonines. Šimtmetį trukęs blefas apie kilnią misiją išlaisvinti tautas iš kapitalizmo vergystės išgaravo kaip dūmas, neblaškomas vėjo. Sunku įsivaizduoti, kokią vertybių žlugimo katastrofą išgyvena milijonai žmonių, kurie buvo tuo blefu ir veidmainyste įtikėję.

Visos didelės sumaištys kai ko moko, tik ar įstengiam suprasti, ko? Viena aišku – būtina surasti išlikimo formulę. Karų, okupacijų ir tremčių patirtis mus moko, kad net pačiomis baisiausiomis sąlygomis ta formulė yra ir ji veikia. Kitaip nebūtume šiandien gyvi. Tai, kas sveikam, racionaliam protui atrodo neįmanoma, pasirodo yra įmanoma. Išlikimo įtampoje daugybė nežinomųjų tarytum sugrąžinami iš užmaršties, poetiškiau tariant – atpustomi iš smėlio savisaugos kodai. 

Net Dievą atmetęs, vartojimo išganingu mitu įtikėjęs žemynas staiga suglumęs nuščiūva. Jį apima baimė vien nuo minties, kad vieną rytą jis atsibus prie tuščių lentynų dideliausiuose mega marketuose ir, kaip E.M. Remarko „Juodajame obeliske“, prisideginės cigarą su tūkstantine kupiūra. Neišvengiamai atsiras ir suvokimas, kad karo sumaištyje Dievo gali prireikti labiau nei bombų. Bet Dievas nėra nusamdomas vadybininkas ar prarabas, gerai išmanantis pasaulio marketingą. Jis įnoringas, ir net už gerus pinigus gali nesutikti pasirašyti sutartį atlikti pasaulio sutvarkymo darbus. Antikos laikais, kai dievai gyveno ir Olimpe, ir tarp žmonių, buvo kur kas paprasčiau. Apolonas ir Artemidė su eile pusdievių kariavo Trojos kare ir lėmė, kad karas baigtųsi pagal Olimpo galingųjų norus ir įgeidžius. Šiandien Dievas kažko lūkuriuoja, nesirodo, neateina to gero sandorio pasirašyti.

Kas lieka? Viltis solidarumo jausmu. Šeimos, bendruomenės, tautos, kažkokios tautų bendrijos. Bet tas solidarumo jausmas neatsiranda vien iš baimės. Vien iš baimės nesulipdysi darnios vieningos bendruomenės ir bendrystės jausmo. Ta rišamoji medžiaga turėtų būti vienodai ar bent panašiai išpažįstamos vertybės, nelyg iš dangaus nusileidus Šventoji dvasia, leidžianti susišnekėti skirtingomis kalbomis, vieniems kitus suprasti ir bendrai veikti. Tai suvokus, galima pažerti ne vieną retorinį klausimą, kokios tokios bendros vertybės šiandien galėtų sutaikyti, sujungti vardan išlikimo Lietuvą, Europą. Ir jei surastume tokią Lietuvos išlikimo formulę, į kurią sudėtume visus nujaučiamus nežinomuosius (mūsų vertybes), ar ta formulė tiktų ir kitoms Europos bendrijos šalims? O gal priešingai – taptų tik dar vienu nesantaikos, nesusišnekėjimo ir nesutarimų akmeniu? Jei nėra Dievo, vadinas negalioja ir jo įsakymai – tas bendriausias bendras vardiklis, kuris turėtų galioti, o Dekalogo pagrindu gal taptų išsprendžiama ir išlikimo formulė. Atsirastų ir tas godotinas solidarumo jausmas. Jo niekados nebuvo per daug. Pabėgėlių krizė tiesiog akis bado ir rodo, kad mes pamokų neišmokom.

Iš atminties prieš akis iškyla finalinės scenos iš F.Felinio „O laivas plaukia“. Serbai, bosniai, makedonai, čigonai – pabėgėliai, grupelėmis susėdę ant nežinia kur plaukiančio laivo denio. Kažkodėl anksčiau neįsisąmoninome žlungančios senosios Europos metaforos, kuri kaip sykis aktualizuojasi dabar apokaliptiniu savo turiniu. Būtų labai prasminga, kad tą filmą cinemarkas dar sykį prasuktų per visą Europą, visų valstybių vyriausybėms ir biurokratams, stovintiems virš vyriausybių – privalomai. Duok Dieve, gal kam nors akyse prašviesėtų.

Komentaras perskaitytas „Mažojoje studijoje“

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

kalio chloridas       2016-02-21 21:26

stebuklingas vaistukas yra kalio chloridas. organizme per keletą valandų suskyla nepaliekant jokių pėdsakų. idealiai švarus daiktas.
tarkim yra koks nors nepaklusnus Broniukas L. kuris kelia nereikalingas bangas ir trukdo tvarkingai įgyvendinti sdg independenco aferą. sveikas kaip arklys ir pasakiškai turtingas, atrodo nepajudinamas, neįveikiamas. ką daryti?
nušauti tai neišeina, būtų daug triukšmo.
kalio chloridas. vietoj vitamino cė. > infarktas > keberiokšt ir… nebėr problemos.
buvo toks stasiukas s. prokuroru pajūryje dirbo. už nesuderinamą su partija ir vyriausybe mastymą buvo išmestas von. nepatikimas.
bet ans neapsiramino. kėlė bangas dėl pedofilijos bylos falsifikavimo, rašė labai negražius, demaskuojančius straipsnius.
galop pačią pačiausią jos exeselenciją užkabino, ėmė įrodinėti jog ponia “yra prie ko”.
žmogus darėsi didele problema. ir ką? vaistukas > infarktukas ir…nebėr problemos.
veselka kėlė nereikalingas bangas, ir t.t ir pan - vaistukas, > infarktukas ir….nėra problemos.
kusaitės advokatas saugumui kraujo nuleido, išstatė viešai pajuokai ir ką gi daryti su tokiu? o jeigu jis dar sugalvos pedofilijos bylos imtis -toks juk, o siaube gali laimėti!
nu jau ne. vaistukas > infarktukas ir ...nebėra problemos.
o kur dar visokie čilinskai ir į juos panašūs ar panašios?
bet laimė turime stiprią farmacininkų bazę.
vaistukų yra ir jų pakaks visiems.
į sveikatą!

to Pasakykit Landsbergiui 2016-02-21 11:48        2016-02-21 21:00

Manau, tai neįmanomi dalykai, nes jau 2003 metais V.Landsbergis agitavo už žemės pardavimą užsieniečiams smile
jei netikite,  pasikelkit to meto seimo darbo 2003-01-23 stenogramą ( nurodyta 14:08 komentare )ir įsitikinsite. Apie viską buvo pagalvota.
ATA J.Veselkos kalba pasakyta tuomet :
J.VESELKA. Gerbiamieji kolegos, kaip ekonomistas puikiai suprantu, kad dabar pasaulį valdo susivienijusi biurokratija ir kapitalas. Jų vienintelė vertybė yra pinigai, ir visa, kas trukdo pinigams, turi būti pašalinta. Kaip ekonomistas aš tai suprantu ir galėčiau net balsuoti. Bet štai įsivelia toks dalykas kaip žmogus, kuriam kyla abejonių, kas bus toliau. Parduosime žemę. Toliau kas? Parduosime tėvynę, parduosime tėvą, motiną, parduosime kalbą ir tapsim eurorobotais. Todėl, matydamas tuos procesus, kai vienintele vertybe tampa tik pinigai, kapitalas, aš nenoriu tapti eurorobotu. Gal ir klystu kaip žmogus, bet noriu ir toliau išlikti žmogumi, o ne eurorobotu. Nes mes jau kurį laiką vien tik ir kalbame: norime integruotis. Ir visas komandas, kurios ateina iš ten, vykdome. Argi žmonės taip daro? Taip daro tik robotai. Aš prieš eurorobotus.

ala       2016-02-21 14:51

kad"islikti”,kur turetume “buti”? Ant kieno zemes? Kai parduosit Lietuvos zeme,tai kaip isliksim? Tad iseina -“nebuti”.

Iš praeities archyvų...dėl referendumo dėl žemės p       2016-02-21 14:08

Čia galit pasiskaityti ką 2003-01-23 apie žemės pardavimą užsieniečiams sakė V.Landsbergis ir pvz.V.RINKEVIČIUS.
CITATA:
” …E.Masiulio ir V.Landsbergio kalbas. Kas šiandien vyksta Lietuvos kaime, turbūt visi puikiai žinome – aišku, nusivylimas ta politika, depresija. Žemės ūkio produktų supirkimo kainos pačios žemiausios iš visų kandidačių į Europos Sąjungą. Tai padarė politika, kuri buvo vykdoma paskutiniuosius 12 metų. Dabar vadinti tai cinizmu, kad žmonės nori ir yra žmonių, kurie siekia, jog ta žemė liktų lietuvių rankose, aš manau, yra visiškai neteisinga. Cinikai yra tie, kurie padarė Lietuvos žemę bevertę ir nori ją parduoti užsieniečiams”.
Kam įdomu paskaitykite patys…

Penkiasdešimt šeštasis (332) posėdis
2003 m. sausio 23 d.


http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=200633

Lietuvius per       2016-02-21 14:00

ilgai mušė svetimi ir savi,kad jie dar kam nors priešintųsi.

Put put put       2016-02-21 12:48

Putinas, Putinaitė, Puteikis. Put put put, vištelės į vištidę. Ar atsimenat, ką prieš kelis mėnesius pareiškė Puteikis. Lietuva turi gaminti šovinius kurdams ir viskas susitvarkys.

Pasakykit Landsbergiui       2016-02-21 11:48

Pradžiai tegul surengia referendūūūūmą dėl žemės nepardavimo užsieniečiams, o jau tada tegul galvoja apie referendūūūmą dėl Astravos.

To Isterija 2016-02-20 22:47        2016-02-21 10:49

Ko verti tokie parašai surinkti atsiprašant ant tualetinio popieriaus ?Gal pirma reikėtų išsiaiškinti kaip rengiamas referendumas kaip turi būti renkami parašai ir panašius klausimus….juokdarių kompanija ir ne kitaip.

Lietuvos švedas       2016-02-21 0:15

Nesuprantu, kodėl jums neaišku, ką reikia daryti, kai vilkas tvarte avis pjauna? Ar pagrindinė pasaulio (ypač Europos) bėda, kaip gelbėti tas kurioms pavyko pro tvarto vartus išsmukti? O vilkui toliau leisti su likusiom avim tvarte elgtis kaip patinka. Tai čia toks politkorektiškas visus tenkinantis humaniškas sprendimas?
Gal vieną kartą reikia baigti maivytis ir daiktus pradėti vadinti tikraisiais vardais. Kol rusui nebus duota į snukį, tol Dievas juoksis iš tos Europos ir JAV, ir makaronų, kuriuos jie kabina apie paliaubas ir kažkokius susitarimus, kad tik to vilko nepapiktintų.

upe nešk žodį.        2016-02-20 23:01

Dievo nėra, yra suvokimas “3.3… Visa ką valdo suvokimas, visa juo remiasi. Pasaulį valdo suvokimas. Ir Brahmanas - tai suvokimas” Upanišados, Aitrėja Upanišada.
Mūsų protėviams buvo preoritetas protas ir suvokimas neapčiuopiamas, neapsakomas, nenupiešiamas,  ir neprikaltas prie pagalio… ir gamta, gamtos dėsniai… amžini, nepaneigiami… Ar nelaikas juos prisiminti?

Isterija       2016-02-20 22:47

Nieko nesumaišiau. Šiandien vyko “Sąjūdžio” suvažiavimas, kur garbės pirminykas V.Landsbergis davė aiškią užduotį Sąjodžio aktyvistams vietose rinkti parašus už referendima prieš Astravo AE Baltarusijoje. taškas tamstai į nosį.

Isterijai       2016-02-20 22:37

Sumaišėt Lietuvą su Baltarusija?Astravas Baltarusijoje,tai prie ko čia referendumas dėl Astravo?Tai Jūs baltarusis,Baltarusijos pilietis,bet čia Lietuva.Kaip čia taip paklydot?

Isterija       2016-02-20 22:26

Gal vieną kartą baikit kišti tuos savo rinkiminius triukus su parašų rinkimais už ką pakliuvo ir prieš ką: “už pabėgėlių įstatymo pakeitimą”, “prieš Astravo jėgainę”. Tai absoliutiškai nerezultatyvus veikimas, labiau skaldantis nei vienijantis ir amortizuojantis energiją, kuri galėtų būti panaudota rimtam reikalui.

Kad       2016-02-20 22:21

Dievas nepadeda netikėliams.Tik netikėliai gali postringaut apie visą pasaulį bet negeba paduot vieni kitiekms rankos mest puikybę į šoną ir tuščias ambicijas ir pasirūpint savo kraštu, savo šalimi,saugot kiekvieną vaikelį ,kiekvieną tautietę moterį kaip neįkainuojamą valstybės savo genties turtą ginti ir apsaugoti,kad Tauta toliau gyventų išugdytuose,išaugintuose dvasiškai,morališkai stipriuose vaikuose.
Šnekų prisiklausėm tiek ir tiek.Tik jom ir mintam

Jei       2016-02-20 22:13

norima išlikti reikia pradėti nuo Lietuvos.Ne į svetur pro Lietuvą žvelgti,bet gyventi Lietuvoje,mąstyti Lietuvoje ir apie Lietuvą.Beveik milijono žmonių vienaip at kitaip netekome ir nieks kits čia nekalts-patys negebėjome tvarkytis,kad išsaugotume tuos žmones, išsaugotume, išaugintume, išmokslintume kiekvieną vaiką.Alkoholis liejasi ir žudo,bet ginčai apie bele ką, susirūpinimas kažkuo,kažkur, o tvirto žodžio dėl galimų beprotysčių Lietuvoje nėra.Svarbus parašų rinkimas dėl pabėgėlių padėties tvarkos pakeitimų ar tame parašų rinkime dalyvauja tiesos.lt žmonės,tautininkai?Ar svarba nesuvokiama,ar tai tik žodžiais tuščiais rūpi- žodžiai liejas?Veryga,Juozas Dabšauskas kovoja prieš alkoholį-žudantį žmones įvairiom formom.Kas jiems padeda sunkią valandą?Ar tai ne Lietuvos visų žmonių svarbos reikalas?Kai budėdavom prie seimo rūmų,telvizijos bokšto,vilniečiai virė ir nešė žmonėms arbatą,suvalkijos ir kiti ūkininkai vežė žmonėms į Vilnių maistą,duonelę-vienybėje buvom stiprūs ir šalia esančio į Rusiją nesiuntinėjom savo tautiečio.Todėl šį tą ir sugebėjom nuveikti.Žmonės supriešinami.Kai su tuo gebėsim tvarkytis,tapsim atidesni,žmoniškesni vieni kitiems tai ir atsiras viltis išlikti.

Moraliai       2016-02-20 21:37

žlunganti.D.Britanija jau šalinasi.ES turi galimybę reformuotis.O paskui po kurio laiko vėl reformuotis ir vėl.Dabar jos vadinamam elitui patogu “trūnyti”,kaip sakė J.Juzeliūnas.

mažatikiui kitas toks       2016-02-20 20:52

Girdėta dainelė - “Dievas viską sutvarkys”. O gal tas Dievas paliko mums Dekalogo plokštes ir dabar turi reikalų kur nors kitur tvarkytis. Čia Jis gal ir yra per paliktus mums priesakus, kurių nesilaikome. Taip , kad man kyla daug abejonių tamstos tikėjimo turiniu.

mažatikis tas liudvikas...       2016-02-20 20:40

Tikėk ir pasitikėk Dievu - nebus abejonių.

:-(       2016-02-20 20:04

Visiskai klaidingas poziuris. Kur autorius mato savo zlungancia Europa? Mano nuomone, ji kaip niekad stipri. Bangas kelia tik kaiminysteje skestanti imperija, stengiasi uz kazko sugriebti ir nusinesti dugnan. Nenorejo ” perezagruzkos “, tad liko su “peregruzka”.


Rekomenduojame

Lidžita Kolosauskaitė. Antivakserės laiškas Sveikatos apsaugos ministrui

Algimantas Rusteika. Susiliejam su gamta

Ramūnas Karbauskis. Sužvėrėję, godūs ir pikti

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“ apie demografinę Afrikos bombą

Vinco Kubiliaus reportažas iš Lietuvos laisvės kovotojų atminimo šventės vyskupams Julijonui Steponavičiui ir Vincentui Borisevičiui pagerbti

Roberto de Mattei. Pranciškus pradėjo karą, kuris baigsis Tradicijos triumfu

Nida Vasiliauskaitė. Proga kai ką sužinoti apie protingųjų protą

Vidmantas Valiušaitis. Išdavystės dienos

Ramūnas Karbauskis. Prievartos maniakai

Nida Vasiliauskaitė. Jei dar kam nors tebeatrodo, kad čia viskas – apie virusą ir saugumą, tegul skaito VGTU rektoriaus potvarkį

Česlovas Iškauskas. Veiksmas ir atoveiksmis

Tomas Baranauskas. Apie „tikėjimo mokslu“ mokslines ištakas

Goda Juocevičiūtė. Nujaučiu: kurstomos agresijos priežastis – tautos išrinktieji

Ramūnas Aušrotas. Grybavimo Lietuvoje ypatumai

Vytautas Rubavičius. Kas kaltas? – Klimato kaita…

Kun. Nerijus Pipiras. Dievo tarnas arkivyskupas Julijonas Steponavičius: neperskaitytas laiškas

Nida Vasiliauskaitė. Pandemija ir rinkimai

Dr. Rimas Jankūnas. Ką apie skiepijimo naudą sako susirgimų Covid-19 statistika?

Prancūzai protestuoja prieš naujuosius E. Macrono įvedamus žmogaus laisvių ir teisių suvaržymus

Geroji Naujiena: „Vargas ganovams, kurie pražudo ir išblaško mano kaimenės avis! – Viešpaties žodis“

Audrius Bačiulis. Dešiniosios diktatūros baigiasi demokratija – tai iš esmės dėsnis, kad taip baigtųsi kairiosios diktatūros, istorijoje nerasite

Martynas Katelynas mitinge prie Seimo „Apginkime Lietuvą!“

Nida Vasiliauskaitė  naujojoje „Lapių medžioklėje“: apie Armonaitę, ieškančią, jaunoko kvailoko vyro, kuris atsiduos už 20 eurų MAXIMA čekį

Margaritos Starkevičiūtės kreipimasis į prezidentą Gitaną Nausėdą: piliečių pasitikėjimą praradę vadovai turi atsistatydinti arba būna atstatydinti

Vytautas Rubavičius. Baltarusijos galvosūkis; geopolitika Lietuvai

Algimantas Rusteika. Rudens finalas artėja

Sekmadienį įvyks paskutiniojo mirties bausme nubausto partizano Pranciškaus Prusaičio–Lapės laidotuvės

Liepos 17 d. kviečiame į mons. A. Svarinsko Mūšios Didžiosios Kovos apygardos partizanų parką pagerbti arkiv. J. Steponavičių ir vysk. V.  Borisevičių

Vytautas Sinica. Kas galėtų suabejoti…

Vytautas Sinica. Žalimas prieš Konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.