Demokratija ir valdymas

Lidžita Kolosauskaitė. Tai kas gi šiemet įvyko per rinkimus?

Tiesos.lt redakcija   2016 m. spalio 28 d. 18:39

17     

    

Lidžita Kolosauskaitė. Tai kas gi šiemet įvyko per rinkimus?

lidzita.popo.lt

Pradėsiu nuo to, kad nesu nei psichologė, nei politologė, taigi, mano išvados bus subjektyvios ir galimai netikslios.

Vis dėlto papasakosiu, kaip aš matau tai, kas įvyko.

Nes realiai įvyko svarbus dalykas – pirmą kartą (gal net per visus 26 m.) pasikeitė beveik du trečdaliai Seimo narių. Ir tai akivaizdžiai daug ką veda iš proto. Labiausiai tuos, kurie manė, kad dabar jų „eilė“ arba tuos, kurie jau buvo susidraugavę su esama valdžia ir mažiausiai tikėjosi didesnių pokyčių.

Bet ar tai, kas įvyko, tikrai lems nuopuolį Lietuvai ir ar jau reiktų dairytis pigaus skrydžio?

Nemanau.

Išties kalbant apie LVŽS, tai spaudoje akcentuojamos keisčiausios jų idėjos (dar stipriai hiperbolizuojant), dėl to jų oponentai trina rankomis ir juokiasi, kad čia nesąmonė ir ta partija neturi jokios ateities.

Iš tikrųjų jokios ateities neturi tik tos partijos, kurios neturi jokių idėjų.

Ir šia prasme TS-LKD, LSDP ir netgi iš dalies LS yra būtent tokios partijos, kurios idėjiškai nieko (naujo) nesiūlo. Jos visos pasižymi stipria orientacija į Vakarus, stipriai neigiamu požiūriu į Rytus, polinkiu liberalizuoti ekonomiką, abejingumu socialinėms problemoms ir pasyvia pozicija žmogaus teisių klausimais.

Iš principo šios partijos tarpusavyje kovoja ir konkuruoja ne idėjomis, bet visokiais skaidrumais, atsinaujinimais, aktyviu jaunimu ir pan. Maždaug „mes visi siūlome tą patį, bet tik mes sugebėsime tai įgyvendinti, nes…“.

Visgi, visos šios partijos pamiršo, kad Lietuvoje (tikroje Lietuvoje, o ne Gedimino prospekte) egzistuoja kiek daugiau nei vienas poreikis. Ir kad ne visi nori būti vakarietiški, kurti startup’us, traukti užsienio investicijas, skirstyti ES lėšas ir leisti dienas naktis kokiame nors stikliniame verslo centre.

Objektyviai visi tie startup’ai, investicijos ir verslo inkubatoriai yra tinkami tikrai mažiau nei 50 proc. Lietuvos gyventojų – jauniems, veržliems, įsikūrusiems didmiesčiuose ir (dažniausiai) abejingiems šeimai ar socialiniam gyvenimui.

Labai didelė dalis nori ramesnių bei stabilesnių darbo vietų, socialinių garantijų, galimybių gyventi kaimuose arba mažuose miestuose. Ta prasme, iš tikrųjų gyventi, o ne minti Darbo biržos slenkstį.

Ir šie žmonės ilgą laiką buvo palikti likimo valiai, nes nei viena iš politikoje dominavusių partijų nekalbėjo apie socialinę atskirtį, saugumą, šeimai palankias sąlygas, darbo vietas kaimiškose vietovėse ir pan.

Ta prasme, jei ir buvo užsimenama, tai „tarp kitko“, o tada būdavo pereinama prie to, kaip Lietuvoje dygs dangoraižiai, juose sėdės kostiumuoti kompiuteristai, augs BVP, mažės PVM ir pan. Ekonomika apsukriesiems.

Ką tuose dangoraižiuose veiks Prienų ar Telšių rajono gyventojai, niekas nekalbėjo. Nes niekam nebuvo įdomu. Atrodė, kad Lietuva (visa Lietuva) yra Gedimino prospektas su jo Coffe Inn’ais ir kostiumuotais klerkais.

Greičiausiai niekas nepastebėjo, kad net ir Gedimino prospekte kai kurių žmonių avalynė smarkiai nuavėta, o striukė prašosi išeiti į pensiją.

Nes visi galvojo apie ekonomiką stipriesiems.

Ir štai – atsirado partija, kuri ėmė kalbėti kitaip, kuriai parūpo žemės ūkis, sveika gyvensena, vertybės kažkokios. Kuri siūlė kai ką įdomesnio nei dangoraižiai ir investicijos.

Ar reikia stebėtis, kad ji ir laimėjo?

Mane labiau stebina ne laimėjimo faktas, o konkurentų, ypač antros pagal dydį partijos reakcija, isteriškai kaltinanti tiek tą partiją, kad ji neva pasiūlė kažkokias utopijas, tiek jos rinkėjus, kad jie išsirinko tuos utopistus, tiek galimai ir savo rinkėjus, kad tie neatėmė iš bobučių pasų, neprivertė balsuoti visų (trijų) draugų ir nepadarė dar ko nors „vardan tos“.

Juokas juokais, bet taikyti savo programą kokiems 10 proc. Lietuvos gyventojų, likusius visiškai ignoruoti ir tikėtis, kad už tave balsuos, nes esi arogantiškas ir tiki Lietuva stipriesiems, yra… švelniai tariant, naivu.

Man gyvenime teko sėkmė bendrauti su įvairiais žmonėmis – tiek su tais, kuriems sekasi, tiek su tais, kuriems ne. Tų, kuriems sekasi, yra mažiau. Ir, nepaisant visų liberalų išvedžiojimų apie laisvas rinkas ir galimybes gyventi gerai, faktas yra tas, kad tik maža visuomenės dalis turi tokių įgūdžių, kad galėtų gyventi gerai.

Ir apskritai turbūt neįmanoma visuomenė, kurioje visi gyventų gerai, nes didesnes nei vidutines pajamas dažnai lemia didesni nei vidutiniai gabumai, kuriais pasižymi tikrai mažiau nei pusė populiacijos.

Taigi, Lietuva negali būti planuojama tik tiems, kurie moka 3 užsienio kalbas, baigę programavimą arba finansus ir gyvena Vilniuje.

Lietuva turi būti planuojama visiems – pačioms įvairiausioms socialinėms grupėms. Tą visos dominuojančios partijos pamiršo, nes politikų profiliuose aktyviausiai reiškiasi būtent tie, kurie moka 3 kalbas, išmano programavimą ir gyvena Vilniuje. Tie, kuriems prasčiau sekasi, arba kuklinasi, arba neturi laiko.

Taigi, politikai susikūrė sėkmingų žmonių burbulus Facebook’e, o tada sugalvojo tai perkelti į realybę. Susikurti tokią mini Lietuvą. Maždaug Gedimino prospekto dydžio.

Ir tie rinkėjai, kurie žino, kad jau neišmoks programuoti ir nepersikels į Vilnių, gana ilgai tai kentėjo tą abejingumą jų egzistencijai. Bet, pasirodžius partijai, kuri pasakė, kad „mes Jus matome ir apie Jus galvojame“, natūraliai pasirinko juos. Kaip kiekvienas protingas žmogus ir turėtų rinktis.

Ir aš čia kalbu toli gražu ne apie tai, kad LVŽS būtinai pateisins lūkesčius (nors tas įmanoma), o apie tai, kad naivu 3 partijoms orientuotis į 10 proc. rinkėjų, bet planuoti surinkti daugumą balsų.

Ir reikia būti visišku politiniu analfabetu, kad to nesuprastum ir ieškotum kaltų „aplinkoje“.

Asmeniškai aš LVŽS laimėjimą vertinu labai teigiamai vien jau dėl to, kad jie sugebėjo išmėžti daugumą Seime per ilgai užsibuvusių mohikanų, jie (tikėtina) sugebės išstumti į opoziciją beveik 30 m. Lietuvą valdžiusias partijas ir, svarbiausia, jie priminė, kad Lietuvoje turi būti galvojama apie visus. Kad politika turi turėti idėją. Kad politikas turi orientuotis ne tik į Gedimino prospektą.

Šia prasme R. Karbauskiui, turinčiam esminių interesų „provincijoje“, tas pavyko aiškiai geriau nei tiems, kurie mažesnius miestus mato nebent iš mokyklos ar savivaldybės aktų salės.

Bet kas yra juokingiausia – TS-LKD iki šiol to nesupranta. LSDP galbūt suprato. LS galbūt suprato (nors to ir nesako). O TS-LKD nuoširdžiai mano, kad tie 90 proc. žmonių, kuriems jie realiai nieko nesiūlė, kurių neprisiminė nei iki rinkimų, nei per juos, turėjo už juos balsuoti.

Ir kai tu matai, kad politikas su didele įtaka, bet be idėjos, pralaimi mažai politinei jėgai su idėja, tačiau kaltina tą, kuris turi idėją, o ne savo beidėjiškumą… Tu supranti, kad vis dėlto LVŽS Lietuvai reikalinga. Kitaip 90 proc. gyventojų ir toliau liktų už politikos ribų.

lidzita.popo.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Raigerdas>Prašalaičiui       2016-10-31 7:51

Ačiū už pastabą. Supratau, kad tinkamas žodis “kinai”. Jūs teisus.

Prašalaitis       2016-10-30 21:14

Raigerdai, norėčiau atkreiptį jūsų dėmesį į tai, kad žodis “kiniečiai” - nevartotinas. Tinkamas žodis - “kinai”.

Raigerdas>pagal medinius stulpus       2016-10-29 20:00

Atsiprašau, paliko neatspausdintas vienas žodis “konservatoriai”. Todėl ištaisau ir pakartotinai dar kartą parašau visą žemiau esančio komentaro pabaigą:
“Dabartiniu metu VSD ieško būdų, kaip nuskristi į Mėnulį, kad ištirti šitą versiją. Rusai jau pasiūlė savo raketą, bet dėl tokio VSD elgesio supyko konservatoriai. Todėl žiūrima į kiniečius, nes tikimasi, kad jie sutiks nuskraidinti VSD tyrėjus į Mėnulį”.

Raigerdas>pagal medinius stulpus       2016-10-29 19:56

Na taip, Karbauskis dirba žydams, rusams, suomiams ir netgi ateiviams iš kitų planetų. VSD greitai pradės tikrinti pagal naują žvalgybinę bylą, nes kilo įtarimų, kad Karbauskis yra ne lietuvis, o ateivis iš neaiškios planetos. Kyla įtarimai, kad jis gyvena kitoje nematomoje Mėnulio pusėje ir ten turi savo biznį. VSD kilo įtarimai ar nesiruošia Karbauskis įkurti ten savo Naisius kartu su žydais ir rusais, ir iškelti ten “žaliųjų vėliavą” su gandru. Dabartiniu metu VSD ieško būdų, kaip nuskristi į Mėnulį, kad ištirti šitą versiją. Rusai jau pasiūlė savo raketą, bet dėl to supyko dėl tokio VSD elgesio. Todėl žiūrima į kiniečius, nes tikimasi, kad jie sutiks nuskraidinti VSD tyrėjus į Mėnulį.

pagal medinius stulpus       2016-10-29 15:36

žiūriu į tuos medinius stulpus Naisiuose ir galvoju ką tai turėtų reikšti ... Biblijoje tai rašoma kad mediniai stabai tai buvo pas žydus iki JAHVĖS, o pas pagonis akmeniniai… tai čia reiktų suprast kad Karbauskis dirba žydams ir tai rodo statydamas medinius stulpus?

Raminta       2016-10-29 11:57

Teisingas straipsnis, labai teisingas.Aš dar pridėčiau,kad reikia bausti tuos pravardžiuotojus ir užgauliotojus pradedant pačiais aukščiausiais ir baigti su tų pažymų, kurios neviešinamos ir galimai yra melagingos kurpimu.

manau       2016-10-29 11:46

nieko neįvyko,jei toliau valdys socialdemokratai su Butkevičium

Ligita tai       2016-10-29 7:28

ne konservinės išnaros. Ji žino ką rašo.

Panelei Ligitai       2016-10-29 7:26

Neturiu ką(ko) daugiau pridurti. Viskas teisingai parašyta. Visi už LVŽS. Dabar tik reikia rinkėjų tolimesnio palaikymo. Jeigu reiktų net išėjimo į gatves pradžiai be šakių.

Aurinija       2016-10-29 7:25

Ačiū užgražų straipsnį! Lauksim daugiau!

Raigerdas        2016-10-28 21:37

Geras Ligitos straipsnis. Be abejonės ji teisi, nes tie žmonės rajonuose tikrai užmiršti, ir į juos didesnių miestų gyventojai žiūri dažnai su panieka. Investicijos į kaimą, į rajoninius miestus, tikrai vertos dėmesio, nes tik čia dar įmanoma atgaivinti Lietuvą. Ligita teisi ir tuo klausimu, kad Vilnius jau seniai daugeliui kelią nuobodulį Vakarų pamėgdžiojimu ir dideliu dvasiniu skurdu. Delfi rašinėliai apie kažkokios pupytės gyvenimą su milijonieriumi domina net ne 10%, o galimai mažiau nei 0,1%. Pats Delfis pamėgdžioja Vakarų portalus ir neturi jokių idėjų Lietuvos atžvilgiu. Ligita tik neatkreipė dėmesį į tai, kad daugelio laikraštinių tinklaraščių politika buvo formuojama, vadovaujantis psichologų pakišta melaginga idėja, kad reikia prisitaikyti prie skaitytojų poreikių. Rajonuose ir kaimuose psichologų nėra, nes jie ten nereikalingi, todėl ten išliko ta dvasiškai sveikesnė atmosfera. O svarbiausia, kad LVŽS sveiko proto ir tos sveikos lietuviško kaimo dvasios tikrai yra daugiau, nei tose “firminėse” Vakarus pamėgdžiojančiose partijose.

mama iš kaimo       2016-10-28 21:01

  Puikus straipsnis. Daugeliui taip vadinamų politologų iki jos ųžvalgų o ir iki paprasčiausio žmogiško supratimo, kaip sakoma, plault ir plaukt..

uz tave        2016-10-28 20:59

gal balsuotu tik kirpeja Stankunaite.ir i Lietuva geriau nevaziuok

Žmonės nori taikos,žmonės       2016-10-28 20:45

pavargo nuo nuolatinės vidinio karo kurstymo atmosferos.

Dzeikas       2016-10-28 20:04

Ideja supratau.Ko gero Karbauckis pagavo aukso gysla ir zmones jam patikejo.
Taciau netikiu ne per nago juodyma, kadjis pabandes , netgi jei nuosirdziai ta darytu, igyvendintis zmoniu visa gyvenima sukinejusius verzles ar gaminusius kibirus kur Centrolite palaikyti status quo - dirbu prie kibiru stampuokliu 30 metu ir gaunu $1000/men ir garantuota darbo vieta ir atlygis - tai arba subankrotins valstybe, arba patapsime Europos Siaures Koreja.
Ateina tokie laikai, kai mokintis turi vis agyvenima ir neprisiekti darbdaviui istikimybe iki grabo lentos. T.y. skrajunu laikas.Padirbejai metus-du, pagilinai zinias, igavai patirties - o darbdavys ne taip greit auga, neranda tau panaudojimo - dejai ant jo skersa, susiradai kita, avei 2 sav susirasti kita darbuotuoja ir isejai.

Taiklios        2016-10-28 19:52

pastabos.Labai žmogiškos.Vox populi ,vox Dei.Žmogus Dievo kūrinys.

tukas.       2016-10-28 19:43

taikliai ligita parašei.  bet,juk ir šie rinkimai neteisėti. apie tai daug parašė dr. ramanauskas. butkevičius pralošė rinkimus,o jau derasi su karbauskiu.kad tai vyktu rusijoj,nieko nuostabaus,nieko nuostabaus pasirodo ir Lietuvoj.prietaisas pasiėmes išeitines turėtu važiuot ilsėtis vilkaviškin,bet visiem dzin.paskubėjo politologai su   išvadom ,oi paskubėjo.


Rekomenduojame

Nida Vasiliauskaitė. Ko bijote? Jų?

Algimantas Rusteika. Gal pabandom niekur nebebėgti?

Vygantas Malinauskas. Iš tėvų valdžios išlaisvinto vaiko interesas

Vytautas Radžvilas. Nesibaigianti tremties Golgota

Vytautas Sinica. Kas priešina visuomenę?

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Visiškas teisinis nihilizmas

Lietuvos šeimų sąjūdžio pareiškimas: Vienykimės!

Lietuvos Šeimų Sąjūdis: pranešimas dėl birželio 15–16–17 dienomis įvyksiančių protesto akcijų

Ramūnas Aušrotas. Ką reiškia SAM paskelbtas vaikų nuo 12 metų skiepijimo vajus ir manipuliacijos įstatymo tekstu?

Ką šiandien žinome apie tremtis? Dovilo Petkaus pokalbis su prof. Rasa Čepaitiene

Krescencijus Stoškus. Maršas, apnuoginęs realybės absurdą

1941 m. Birželio sukilimo 80-metį pasitinkant. Valdas Vasiliauskas: Idėjinė A. Sniečkaus klaida

Kviečiame į parodą „Pirmasis masinis trėmimas 1941 m. birželio 14–19 d.“

Vidas Rachlevičius. Aš su siaubu laukiu naujų rinkimų

Vaidotas A.Vaičaitis. Šeima, partnerystė ir Civilinis Kodeksas

Vidmantas Valiušaitis. Pasiuntinys, kurio neatpažino. In memoriam Stasys Lozoraitis (1924–1994)

In memoriam Marcelei Kubiliūtei (1898–1963): ar atsirastų Vilniuje paminklas pačiai iškiliausiai Lietuvos Moteriai, Tautos sukilimo dalyvei?

Zigmas Tamakauskas. Atminties išsaugojimo paminklas

Robert P. George. Drąsa, meilė ir pasiaukojimas kovoje už šeimą

Lietuvos advokatūros pergalė prieš STT: slaptų pažymų eros pabaiga?

Pristatome „Šeimų Sąjūdžio“ nuotolinę vaizdo konferenciją apie protesto akciją birželio 15–17 dienomis

Geroji Naujiena: Broliai, seserys, gyvenkime ir mes tikėjimu, ne regėjimu

Rasa Čepaitienė. Jie sako „NE“

Nacionalinis susivienijimas kviečia paminėti Birželio sukilimo 80-metį

Kastytis Braziulis apie jėgos naudojimą prieš parlamentarą: incidentas gali tapti precedentu

Nida Vasiliauskaitė. Kokia būtų TS-LKD ir medijų reakcija, jei tai būtų nutikę Baltarusijoje ar Rusijoje?

„Neredaguota“ pokalbis su istoriku Valdu Rakučiu apie tarpukario Lietuvą iki perversmo

Andrius Švarplys informacinėje laidoje „Proto balsas“: kur dingo tikroji TS-LKD partija ir „konservatizmas“ Lietuvoje?

Kas Nidą Vasiliauskaitę stebina labiau nei žvaigždėtas dangus, kėlęs nuostabą Kantui

Vidmantas Valiušaitis apie Lukašenkos vertą „šventę“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.