Visuomenės pokyčių analizė, Socialinė politika, Ekonominė politika

Lidžita Kolosauskaitė. Pasaulinės galios tendencijos

Tiesos.lt siūlo   2017 m. rugpjūčio 15 d. 17:59

20     

    

Lidžita Kolosauskaitė. Pasaulinės galios tendencijos

Aš visados stebėjausi (ir, ką čia slėpti, – stebiuosi iki šiol) žmonių mąstymo siauraregiškumu.

Tarsi kiekvieno jų gyvenimas užsibaigtų ties nuosavu kiemu, vaikais ir darbu. Lyg pasaulyje vykstantys procesai niekaip neįtakotų jų ir jų vaikų padėties.

Aš manau, kad daug engiamų grupių galėjo išvengti engimo, jei būtų pasiryžusios išeiti už savo virtuvės ribų. Tačiau, būkime atviri, net ir vadinamieji intelektualai dažnai palaimingai nesikiša į „ne savo reikalus“. O kas yra „ne tavo reikalas“ šiame globaliame pasaulyje?

Bėda ta, kad tų „ne savo reikalų“, t.y. reikalų, kurie niekaip neįtakotų tavo ir tavo vaikų perspektyvų, nėra tiek jau daug.

Mokesčiai, teisinė sistema, biurokratinis apataras, politika, žmogaus teisės – atrodytų tokie tolimi, menkai aktualūs, tačiau realiai kiekvieną paliesiantys dalykai. Jei ne šiandien, tai rytoj.

Pavyzdžiui, šiuo metu esanti mokestinė ir monetarinė politikos realiai varo žmones į skurdą. Ne vieną – daugybę žmonių. Ir visi jie tyliai eina, kiekvienas kuisdamasis savo virtuvėje. Galvodamas, kaip išmokėti savo paskolas.

Nes už tai, ką mūsų tėvai gaudavo už dyką, mes mokame 30 m. O mūsų vaikai galimai mokės 60 m. Arba gyvens kartoninėse dėžėse kaip kokioje Afrikoje.

Nes jokios gyvenimo gerėjimo tendencijos nėra. Iš esmės tendencija – priešinga. Tarkim, prieš ketverius metus ieškojome būsto nuomai. Tai tuo metu buto nuomos kaina buvo panaši kaip dabar kambario. O kieno pajamos pasikeitė labai ženkliai? Tikrai ne daugumos.

Prieš tuos pačius ketverius metus Kaune apskritai beveik nebuvo nuomojamų kambarių, tik Vilniuje. Dabar ir Kaune – daugybė nuomojamų kambarių. Ir juos nuomajasi ne tik žalias jaunimėlis, bet ir… jauni, dirbantys žmonės.

Žmogaus darbo 40 val. per savaitę nebeužtenka išsinuomoti atskirą būstą. Tokia štai „gyvenimo gerėjimo“ tendencija.

Ir aš nematau jokių prošvaisčių, kad artimiausiu metu kas nors imtų gerėti, nes visuotinė tendencija yra koncentracija, konkrečiai – galios koncentracija vienose rankose.

Smulkusis verslas daužomas lazdomis ir kirviais, jo vietą užima praktiškai vien didžiulės kompanijos, dažnai net tarptautinės. Smulkiąjam verslininkui dar leidžiama įkišti koją ten, kur didiesiems nėra įdomu (kavinės, kioskeliai, turgus), tačiau ateis laikas ir šiose srityse bus padarytos reformos, kad negalės bet kas gauti patento ar atsidaryti kavinukės.

Valstybių valdymas taip pat perkeliamas, tiesiog atskiriamas nuo tautos. Tarkim, Lietuvai didesnę reikšmę turi Briuselio nei Vilniaus sprendimai. Kuo tai skiriasi nuo tada, kai mums nurodinėdavo iš Maskvos?

Bet nepaisant akivaizdžios globalizacijos, integracijos ir monopolizacijos įtakos kiekvieno iš mūsų – ir ypač mūsų vaikų – ateičiai, niekas tuo nesirūpina.

Mūsų negąsdina, kad prarandame teisę tvarkytis savo gyvenimą ir kad, nepaisant to, ką išsirinksime į Seimą, bus, kaip nuspręs Europos Sąjunga (ar nieko neprimena?).

Mūsų negąsdina, kad mes net neberaginame savo vaikų būti nepriklausomiems ir turėti savo verslą (nes suprantame, kad tas beveik neįmanoma), o mokome gerai baigti mokslus ir būti klusniais tarnautojais.

Vienas žmogus, kurį labai gerbiu, yra pasakęs, kad „prisitaikymas – sveikos psichikos požymis“, bet tai vienas tų atvejų, kai niekaip negaliu su juo sutikti. Juk visi blogiausi dalykai pasaulio istorijoje nutinka kaip tik dėl prisitaikymo – dėl to, kad žmonės, net jausdamiesi blogai ir suprasdami, kad situacija yra bloga, veikiau ignoruos faktus nei bandys juos keisti.

Galios koncentravimo tendencija neišvengiamai veda į tai, kad didžiuma pasaulio (bent jau Vakarų valstybių) gyventojų taps dar labiau pažeidžiami ir dar lengviau valdomi.

Jau dabar vis dažniau pastebiu žmonių baimę kalbėti – po nuoširdesnio pokalbio beveik visados seka prašymas jo neviešinti. Problemos slepiamos visur – valstybiniame sektoriuje ypač. Net jei visa institucija žino, kad kas nors vyksta blogai, vis tiek visi išsijuosę meluos, kad viskas taip, kaip turi būti.

Nes iškėlus kokį nors nepatogų klausimą galima susilaukti visokiausių neigiamų pasekmių.

Išties man atrodo, kad tas žmogaus pasodinimas ant „vartojimo adatos“, tas neadekvatus būstų išbranginimas, tie brangūs, bet trumpai tarnaujantys daiktai yra elementarus kontrolės įrankis.

Žmogus priverstas susitaikyti su bet kokia neteisybe, kad tik jis pats ir jo šeima turėtų valgyti ir stogą virš galvos.

Taip, šiuolaikinio europiečio nebeplaka botagu. Jį plaka paskolomis ir mokesčiais. Jis toks pats silpnas kaip ir jo pirmtakai, kurie arė ponui dirvą iš baimės gauti botagu į kuprą.

Tik ne botago jis bijo. O skurdo.

Tačiau kuo mažiau nuo žmogaus priklauso, tuo didesnė skurdo rizika.

O nuo šiuolaikinio žmogaus nebepriklauso beveik niekas, kadangi valdžia – kažkur ten Briuselyje (net neaišku, kaip su ja susikalbėti), darbo vietos – tik pas ponus, savai kokiai veiklai, kad ir duodančiai minimalias pajamas, beveik nėra galimybių – licencijos, mokesčiai, reikalavimai. Ir, aišku, visa tai tauškiant apie kažkokią „laisvą rinką“, kurios niekas nematęs.

Taigi, didžiausia šių laikų problema yra ne skurdas, ne socialinė atskirtis ir net ne kainos. Didžiausia problema yra galios koncentracija vienose rankose, nes būtent dėl to atsiranda kiti jau minėtieji reiškiniai – skurdas, socialinė atskirtis, nedarbas, aukštos kainos ir pan.

Tačiau ar girdėjote, kad kas nors bent jau įvardytų šią problemą? Nekalbant apie mėginimus ją spręsti?

Ne!

Žmonės kaip tik kvailinami apie „globalios ekonomikos“ naudą, verslo milžinų kuriamas darbo vietas ir poreikį dar labiau viską globalizuoti bei monopolizuoti, t.y. dar padidinti galios koncentraciją.

Logiškai plaukia išvada, kad daugumos žmonių ekonominės bei socialinės galimybės, o atitinkamai – ir jų balso teisė sumažės iki nykstamai mažo dydžio.  Tokio mažo, kad Sovietų Sąjungos planinė ekonomika ir „vadovaujantis partijos vaidmuo“ atrodys kaip gero gyvenimo ir laisvo žodžio etalonas.

lidzita.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Jules       2017-08-17 8:05

Žinoma, kad ir JAV, o mums bus striuka su Rusija ir Lenkija, su internaciais. Vandalai sudaužė puikius paminklus tenais akimirksniu, bet jie laikomi progresistais - doruokšliais, taip sakant, anot Ške Prezidento. Leftistai, kredituojami Banko, banksterių, nusiaubs ir Ameriką. Supartalinę Europą prisišaukė nelaimę ir į savo namus - tokia yra evoliucija ir niekur nuo jos nepasislėpsi. Mūsų elitas su dezinfosklaida irgi palaiko tuos “doruokšlius”, griaunančius miestus, valstybes, visuomenes, šeimą, vejančius Meilę iš tautų, šeimų, santuokos ir panašiai. Sex anal dabar ant bangos kaip ir visuotina Lietuvos miestų ir kūnų grafitizacija.

> Jules       2017-08-16 21:11

Bijau, kad spręsis JAV. Ten prasideda rimti dalykai. Kaip lengvai nuspėjamas atsakas Lee paminklų nuvertimui ir pripučiamiems Trumpams-vištoms ir Trumpams-žiurkėms ištepliojamas Lincolno memorialas. Leftistai tikriausiai neatleis šaltojo karo paskelbimui Putinui ir jo sėbrams ES. Marksistus patenkins tik Washingtono ir jo įkurtos valstybės susinaikinimas iš vidaus. Momentas auksinis - Trumpas pernelyg kontroversiškas.

Jules       2017-08-16 20:13

Vokietijoje spręsis ir mūsų likimas, ir duok Die, kad jie atsilaikytų prieš tą aukščiausios klasės specialistų antplūdį, anot mūsų verslinykų, prieš Afrikos ir Arabijos invaziją. Nesuprantu, kodėl mūsų verslinykai juos laiko aukščiausios klasės specialistais ir niekina eilinius lietuvaičius? Jei Vokietija atsilaikys prieš islamistų invaziją, tada turėsime ir mes šansą išlikti, kitaip bus chana. Nemanau, kad daug lietuvių norėtų ištirpti Žečpospolitoje.

Tarabildai       2017-08-16 15:57

Be to “kipiso” mes visi (europieciai) ismirsime. Todel jis butinas. Bet jis nekils rytu Europoje, tai atsitiks vienoje is vakaru Europos saliu. Vienoje is tu kuri prisieme ordas laukiniu musulmonu. Ten dirva jau paruosta ir te truksta tos ziezirbos. Nors vakaru elitas ir kariauja pries savo visuomene naudodami cenzura, dezinformacija ir marksistine propaganda, bet blogo ju valdymo pasekmiu jau nebepaslepsi net ir nuo aklo.

Tarabilda       2017-08-16 12:35

Trūksta tik žiežirbos, ir prasidės didelis “kipišas” per visą Europą prieš neolibibinę ES biurokratų stumiamą vergiją. Prasidės ten, kur bus susikaupę daugiausiai įtampos. Gali būti, kad Lenkijoje ar kitoje Višegrado šalyje. Neabejoju, kad banga nusiris ir per mus.
Abejoju, ar dabar represinis aparatas ryžtųsi išsitraukti muškietas. Pasirašytų sau Čiaušesku nuosprendį.

Nebijokite,       2017-08-16 11:45

esame “ant slenksčio” į kitokią, kadaise jau buvusią, pareigos, teisingumo ir laisvės civilizaciją. Samdomi istorikai verčiami nutylėti, kad iki lotynų invazijos Europos šiaurėje nebuvo valdovų, didikų, palūkininkų ir įžūlių pamokslautojų.

to Straipsnis geras, bet       2017-08-16 9:30

Tauta jau yra išsivaikščiojusi ir ji tokios jėgos nebeturi. Todėl raudonieji oligarchai iš laimės šnypščia bankuose į kišenę - šokinėja iš džiaugsmo. Na, o močiutės žiūri tik dezi TV ir klauso dezi radijo.

Straipsnis geras, bet...       2017-08-16 8:51

Ką žmonėms daryti, kad galima būtų išeiti į gatves. Nematau jokio plano. Viska visi žino, kad Lietuvoje bardakas ir visų klerkų (be išimties) bezpredelas. Ką nori tą daro, o jūs runkeliai užsikruškit savo užkampiuose.  Šnekėkit savo virtuvėse ir tyliai tyliai…  Jums guminės kulkos seniai paruoštos. Bijooookit.
  Įsivaizduoju tik tokį scenarijų.
  O turėtų būti parašyta visiems suprantama kalba - imkit kas šakes, o kas ir AK su tikrom gramkulkom. Visi rūnkeliai vienykitės, kol jūsų iki galo nepribaigė!!!!

Vakar važiavom       2017-08-16 8:20

prie jūros.Pasiėmėm tik du rankšluosčius,obuolių,gervuogių saują ,vandens ir viskas.Važiavom jūros paklausyti ir pasigrožėti.Trumpam įbridom ir viskas.Nepalikom pajūryje nė euro.Grįždami sustojom senoje kaimo užeigoje ir pavakarieniavom,užsisakę senų paprastų lietuviškų nebrangių patiekalų.Mums artimesnė laisvo pavalkatavimo nuotaika,kaip vaikystėje,kai reikėjo tiek nedaug. delfi Palangos piršimas su visa jos vartotojiškumo aura yra atstumiantis.

>Dzeikas       2017-08-16 8:12

Iš tiesų liberumas būtų gerai,jei jis žinotų ribas,krikščioniškas ribas ir galbūt žesame ant slenksčio į naują civilizaciją-krikščioniško liberalumo civilizaciją.Kol kas Amerikoje verslas daromas tik vartotojiškumui.Tobulą vartotoją užsiauginti ne taip ir sunku,belieka nuo mažens auklėti kūno poreikių ir išorinio įvaizdžio svarba.Tačiau,-juk svarbiausia kiti dalykai?

Labai šį laiką       2017-08-16 8:06

atliepiantis straipsnis.Atrodė,kad miestiečiai dar to nesupranta.Juk,užtenka vieno prastesnio derliaus ir visa šalis,suvaryta į miestus,tampa išnaudojama kainų.Todėl labai svarbu būsimiems valdžioje išsaugoti provinciją,kaip sudedamąją pusiausvyros dalį.Ekologinės pusiausvyros.Kaip Šveicarijoje ar Austrijoje,-nesuprasi,kur baigiasi miestas ir prasideda kaimas ar atvirkščiai.Viskas vientisa,visur gražiai sutvarkyta.Eina vienas po kito.

Pragaras žemėje,kai       2017-08-16 8:03

sukaustomas žmogaus kūrybinis potencialas,kūrybinės laisvės apribojimas.Rojus žemėje-tai ne rojus po gyvenimo,o aukščiausia kūrybinės laisvės išraiška,kai kiekvieno veiksmo ar minties paskata yra besąlygiška meilė.Gaila,kad Europą okupavo vien tik racionalumas.

Amerikoje verslas       2017-08-16 7:58

gerbiams,nors ten su morale ne visada gerai.O pas mus gerbiama besiplečianti biurokratų armija,nes kiekvieno svajonė tapti jos dalimi.Briuselis ją finansuoja,priduriant reketuotais iš verslo pinigais.Verslas neatlaikys.

Griaunančios elgesio       2017-08-16 7:57

programos,kurios pritraukia negatyvą į mūsų gyvenimą.Jos įgytos vaikystėje,kartojamos iš kartos į kartą,griaunančios žmogaus,šeimos,giminės,valstybės gyvenimus.Pradėti reiktų nuo čia.

Jules       2017-08-15 20:42

“Nes už tai, ką mūsų tėvai gaudavo už dyką, mes mokame 30 m.” - niekas nieko niekad už dyką neduoda. Tam reikalui buvo reikalingi du pasauliniai karai ir milijonai gyvybių. Viskas buvo žmonių sukurta ir moterų pagimdyta. Kad vieni gerai gyventų kiti turi mirti arba vergauti, jeigu grubiai. Pasaulio galios koncentracija yra bankų šeimyninėje rangoje ir pinigų spausdinimo mašinkoje, kuri priklauso kam ir kur? Žmonės keičiasi ir nebetikima taip dezi propaganda kaip iki šiol. Amerikoje vyksta pokyčiai, kurie lems pokyčius ir Europoje. Europa nėra laisva, ypač Vokietija. Jai vasalystė popierkomis ir svarbiais parašais ant jų įteisinta iki 2099 metų, bet akivaizdu, kad iki tiek metų supremaciai nebepratems - pasaulinė valdžia apgaulingai koncentruodamasi jau slysta iš jų rankų. Na, o Kubilius nevertas dėmesio kaip ir Jurgis - jis tik tebuvo premjeras “po blatu” ir ne daugiau, tad nepervertinkite jo kaip ir visų kitų konspiratorių statytinių. Laisvos, sąžiningos rinkos nėr - ji monopolinė ir privilegijuota. Kuo daugiau žmonių pradės sakyti Tiesą ir gėdinti Velnią, tuo labiau pokyčiai artės, kol sprogs nauju karu.

buratino planas       2017-08-15 20:34

dar aktyviau balsuosiu!

Dzeikas       2017-08-15 20:29

Mane stebina tiesos.lt skaitytoju isgirdus zo “liberalizmas” sokti kaip buliams ant raudono skuduro.
Va , jums straiosnis nurodantis , kad jokio LIBERALIZMO Lietuvoje nera ne kvapo.O yra kapitalo, ir ne bet kokio, o stambaus, kilme nomenklaturinio diktatura.
Kuris savo diktatura priedengia plevele ant kurios uzrasyta “liberalizmas”.
Rysium su prisimenu kaip buvau SBA(small business assosiation, strktura konsultuojanti smulkuji versla) JAV. Klausiu kokiu dokumentu reikia pradeti pervezimu versla.Na valdininkas pasakoja ka reikia isigyti ir kokius popierius paskolai(valstybes garantuotos) gauti reikia.Ne , ne, - sakau, - man nereik paskolos.Kur ta popieriu gaut, kur pazymeta, kad as verslininkas. Valdininkas ispucia akis. Pauze. “Tu masina turi?” turiu…“Draudima turi?”...“vairavimo teises?” Na as viska turejau, man reikejo tik to popieriaus-pazymos. Valdininkas pratruko: “Tai ko tu cia stovi! Eik dirbt.Klientu ieskok ir daryk pinigus!”
Taip as isejau dar viena pamoka.Verslauti laisvoje salyj yra naturali teise.Tam JOKIU DOKUMENTU NEREIKIA.
As nezinau kaip lietuviams ikalt i galva, kad isgirdus apie verslo patenta reikia su plyta kalt i galva paklausiusiam.
Durniu per daug, ir su plyta priplos jus(galininkas), o ne jus(vardininkas).
Todel vaziuokite i JAV ir pamirskite vergija pridengta tautinemis veliavytemis.

veiksmų planas       2017-08-15 19:45

reikia studijuoti marxo, lenino, stalino, grybauskaitės, kubiliaus, brazausko ir kitų žydų bei pusžydžių raštus.

Aš grįžau į NATŪRINĮ ŪKĮ       2017-08-15 19:27

Nusispjaut man ant parazitų.
Elementaru.

Daiva       2017-08-15 19:08

Kad blogai, tai visi graudžiai žinome (buto ir kambario nuomos palyginimas straipsnyje tikrai labai iškalbingas). O koks veiksmų planas situacijai pakeisti?


Rekomenduojame

Andrius Švarplys. Ką tokie net neslepiami dvigubi standartai turi bendra su pilietine ar kultūrine pozicija?

Verta prisiminti. Kodėl šmeižiamas Kazys Škirpa ir Birželio sukilimas? Dovilo Petkaus pokalbis su Vidmantu Valiušaičiu

Birželio 15–17 dienomis vykusių protesto akcijų rezoliucija

Nida Vasiliauskaitė. Šviesa kovoja su tamsa

Vinco Kubiliaus reportažas iš 17-osios dienos akcijos Simono Daukanto aikštėje „Ar dar gyva Deimantė?“

Algimantas Rusteika: Ponai mieli, patys išsidūrėt – niekas atviroj erdvėj renginių dalyvių skaičiaus nebereguliuoja

Ką apie vaikų skiepijimą sako mokslas – Nidos Vasiliauskaitės parinkti skaitiniai tikintiesiems Mokslu

Vytautas Sinica papunkčiui: Žygimantas Pavilionis prieš Lietuvą

Tomo Baranausko įžvalga apie I. Šimonytės naująjį gerovės receptą

Prof. dr. Andrius Macas. Kažkas čia ne taip – reikia ruoštis (II)

Kęstutis Girnius. Referendumas – tautos valia ar demagogų įrankis?

Robertas Grigas. Pasirodo, yra dar ES šalyse parlamentų, atstovaujančių savo tautų interesams!

Birželio 14-osios naktis: nukryžiuoti vaikai

„Neteisingi“ tekstai, kurie „teisingai“ valdžiai sukelia konvulsijas

Iš propagandos frontų. Buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas D. Žalimas: šeimos yra visi – tiek tos pačios, tiek skirtingos lyties sąjungą sudarę

Nida Vasiliauskaitė. Ko bijote? Jų?

Algimantas Rusteika. Gal pabandom niekur nebebėgti?

Vygantas Malinauskas. Iš tėvų valdžios išlaisvinto vaiko interesas

Vytautas Radžvilas. Nesibaigianti tremties Golgota

Vytautas Sinica. Kas priešina visuomenę?

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Visiškas teisinis nihilizmas

Lietuvos šeimų sąjūdžio pareiškimas: Vienykimės!

Lietuvos Šeimų Sąjūdis: pranešimas dėl birželio 15–16–17 dienomis įvyksiančių protesto akcijų

Ramūnas Aušrotas. Ką reiškia SAM paskelbtas vaikų nuo 12 metų skiepijimo vajus ir manipuliacijos įstatymo tekstu?

Ką šiandien žinome apie tremtis? Dovilo Petkaus pokalbis su prof. Rasa Čepaitiene

Krescencijus Stoškus. Maršas, apnuoginęs realybės absurdą

1941 m. Birželio sukilimo 80-metį pasitinkant. Valdas Vasiliauskas: Idėjinė A. Sniečkaus klaida

Kviečiame į parodą „Pirmasis masinis trėmimas 1941 m. birželio 14–19 d.“

Vidas Rachlevičius. Aš su siaubu laukiu naujų rinkimų

Vaidotas A.Vaičaitis. Šeima, partnerystė ir Civilinis Kodeksas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.