Demokratija ir valdymas, Nevyriausybinės organizacijos

Laisvos visuomenės institutas: pakvieskime Seimo narius atmesti Lietuvos Respublikos prezidentės veto Pagalbinio apvaisinimo įstatymui

Tiesos.lt redakcija   2016 m. rugsėjo 13 d. 17:15

8     

    

Laisvos visuomenės institutas: pakvieskime Seimo narius atmesti Lietuvos Respublikos prezidentės veto Pagalbinio apvaisinimo įstatymui

„Laisvė nėra teisė daryti, ką nori, bet galimybė daryti tai, ką turėtum.“ Abraomas Linkolnas

Praėjusį šeštadienį, rugsėjo 10 dieną, parlamentarai nusprendė, jog šalies vadovės vetuotas Pagalbinio apvaisinimo įstatymas Seime bus svarstomas toliau. 

Pasiūlytas pataisas Seimas svarstys jau rytoj, rugsėjo 14 d.

Jei Seimas pritartų Prezidentės pataisoms, jis įteisintų „perteklinių“ embrionų kūrimą ir jų sunaikinimą, valstybė įsipareigotų remti gyvybę naikinančią ir pasenusią embrionų šaldymo technologiją, nors pastaraisiais metais išvystytas modernus, lygiai toks pat efektyvus ir papildomų sunkumų moteriai nesukeliantis kiaušialąsčių šaldymas (vitrifikavimas). Šiomis pataisomis būtų įteisintas ir šaldytų embrionų bei kiaušialąsčių pavertimas preke, ir jų eksporto iš Lietuvos galimybė.

Jei Seimo nariai balsuotų už prezidentės siūlomas pataisas, jie ne tik pritartų tokiems eksperimentams su žmogaus embrionu, kurių metu embrionas sunaikinamas, bet ir paskatintų neturtingų Lietuvos moterų išnaudojimą, nes jos už „kompensaciją“ rizikuotų savo sveikata vartodamos milžiniškas hormonų dozes, patirdamos chirurginę intervenciją tam, kad galėtų užsidirbti parduodamos savo kiaušialąstes „donorystei“.

Nors įstatymo pataisos ir įteisintų valstybės pareigą remti embrionų technologijų vystymą, tačiau tai būtų įmanoma tik atliekant eksperimentus su jais. Laisvos visuomenės institutui nerimą kelia ir tai, kad prezidentės pataisose nėra užšaldytų embrionų saugojimo detalizavimo. Juolab kad prekyba embrionais ypač aktuali Europos biotechnologijų pramonei. Pavyzdžiui, Vokietija, kurioje eksperimentai su šalies viduje sukurtais embrionais yra neleistini, ieško embrionų importo galimybių.

Prezidentės pateiktas Pagalbinio apvaisinimo pataisas ginantieji stengiasi nuslėpti ir sumenkinti kitus nevaisingumo sprendimo būdus.  Vienas iš jų – kiaušialąsčių šaldymas, kurio efektyvumas, pagal naujausius mokslinius duomenis, nenusileidžia embrionų šaldymui. Nepaisant to, naujųjų pataisų gynėjai bando įrodyti šios alternatyvos netinkamumą – tuo tikslu jie net pasitelkia senus ir šiuo metu jau nepritaikomus duomenis.

Pasisakantys už prezidentės pasiūlytas pataisas atmeta ir kitą alternatyvą – naprotechnologijas, akcentuojančias ne greitą sprendimą nevaisingumui gydyti, bet koncentravimąsi į moters (ar jos partnerio) sveikatos gerinimą, kuris leistų per 1–2 metų laikotarpį jos kūną paruošti natūraliam apvaisinimui lytiniu būdu. Deja, naujųjų pataisų šalininkai nė vieno iš šių efektyvių ir moraliai priimtinų būdų nepateikia kaip veiksmingos alternatyvos gyvybę naikinančiam embrionų šaldymui.

Daugiau informacijos apie pateiktus argumentus galite skaityti šiuose straipsniuose:

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Šaldyti embrionai reikalingi ne apvaisinimui, bet Europos laboratorijoms
Embriologijos profesorė Angelija Valančiūtė apie Pagalbinį apvaisinimą: „Medicina neturi tapti verslu“
Ląstelių kaina – 100 tūkst. dolerių? Taip, jei jos – žmogaus
Naprotechnologijų sėkmė nėra išmatuojama tik pastojimu

Gyvybės kultūrą puoselėjančiai visuomenei kyla klausimas: kodėl taip drastiškai siekiama įteisinti „perteklinių“ embrionų kūrimą, nors tokio sprendimo moralinis pagrindas yra stipriai kvestionuotinas?

Štai kodėl kviečiame dar aktyviau paremti Laisvos visuomenės instituto iniciatyvą ir paraginti Seimo narius atmesti šalies vadovės pasiūlytas Pagalbinio apvaisinimo pataisas pasirašant peticiją bei asmeniškai siunčiant iš savo elektroninio pašto laiškus Seimo nariams.

Kad išsaugotume gyvybei draugišką Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, priminkime Seimo nariams, savo rinktiems politikams, jų įsipareigojimus ginti pamatines žmogaus teises, kurių svarbiausioji yra teisė į gyvybę.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pikc       2016-09-14 20:28

Vat pravilnai tavariščiai homunistai sako - progreso, karoče, nesustabdys visokie religinei reakcionierei, buržuazinei nacionalistaj bei kiti leudies priešaj! Ura!

to jei       2016-09-14 19:45

neseki žinių, neatmetė šio veto, religiniai radikalai-fanatikai prakišo.

jei       2016-09-14 18:20

jei atmetė vetuotą DK atmes ir šį? Prezidentas rudžio vietoj socdemams?

Davatkos prakišo       2016-09-14 16:39

Ačiū Dievui Lietuva dar ne kaip Saudo Arabija.

Visuomenės apklausa       2016-09-14 16:05

parodė, kad Lietuvoje daugiausia žmonių palaiko soc. demokratus, antroje vietoje valstiečiai, trečioje konservatoriai krikdemai. Religinių radikalų-davatkų Lietuvos Sąrašo ir violetinių banditų Drąsos Kelio nesimato akiratyje - jie neturi nė vieno procento palaikymo ir jokių šansų patekti prie lovio. Tai - gera žinia, tai rodo, kad išdurnėjusi yra tik mikroskopinė Lietuvos visuomenės dalis.

Faktas       2016-09-14 15:49

kad katalikų bažnyčia visada ėjo ir eina prieš mokslą, prieš pažangą, prieš žmonijos interesus, dengdama ir globodama iškrypėlius pedofilus. Tai - viena šlykščiausių, amoraliausių otganizacijų pasaulyje.

žmones, atsibuskite       2016-09-14 9:51

visokie ” laisvi” institutai , galimai, nera laisvi, nes jie, panasu, apraizgyti katalikiskomis viduamziskomis nuostatomis. Stai, skaitykite, ka sako gydytojas: Santariškių klinikų Vaikų ligoninės Neonatologijos centro vadovas dr. Arūnas Liubšys neonatologijos srityje dirba daugiau nei 30 metų:
”  bet kokie apribojimai susiję su pagalbinio apvaisinimo procedūromis yra nehumaniški. REKLAMA Skaičiuojama, kad nevaisingų porų Lietuvoje yra 10–15 proc. – į šią statistiką įtraukiamos ir tos poros, kurioms bent metus nepavyksta pastoti

Geriausia būtų, jei jūs užeitumėte į mūsų skyrių ir pakalbėtumėte su mamomis. Išgirstumėte daugybę džiaugsmingų istorijų. Kiekviena istorija yra man labai brangi, tad vienos išskirti negalėčiau. Dažnai šeimos, kurių naujagimiai mūsų skyriuje yra auginami iki vykimo namo, sugrįžta pas mus su jau paaugusiais vaikais, atneša jų nuotraukų, pasakoja istorijas. Mes skyriuje turime buvusių pacientų albumus, prisimename juos ir jų istorijas. Kartais mane gatvėje užkalbina, teiraujasi kaip gyvenu. Labai gera matyti besišypsančius tėvų veidus ir žinoti, kad kažkam galėjai padovanoti mažą džiaugsmo dalelę. Man tai yra labai svarbus dalykas gyvenime.“

Kokie cia kleidesiai apie ” moteru isnaudojima, embrionu i uzsieni pardavimo ir t.t.” Ot kai pasitvirtins, kad ” moterys del to isnaudojamos, kad labai genetiskai vertingi leituviski embrionai vagonais i uzsieni gabenami - tada Seimas priims kitus, atitinkamus, istatymus. NA, NEGALIMA VADOVAUTIS KLEIDESINEMSIS NUOSTATOMIS, KAS BUS, JEI BUS, KADA NORS BUS!!! Gyvename siandien ir dabar, tad ir ziurekime sau po nosimi: gimstamusmas tragiskai mazas LT, tad suteikite pagalbine galimybe tiems, kas vaiku NORI!!!

Cha cha       2016-09-14 3:28

Davatkiniai fanatikai užspamino visų Seimo narių emailus, pasiuntę šimtus laiškų kiekvienam. Ir pasiekė priešingą rezultatą negu tikėjosi - visi seimūnai įsiutę and davatkinių fanatikų, tame tarpe ir konservatoriai.


Rekomenduojame

Nida Vasiliauskaitė. Ko bijote? Jų?

Algimantas Rusteika. Gal pabandom niekur nebebėgti?

Vygantas Malinauskas. Iš tėvų valdžios išlaisvinto vaiko interesas

Vytautas Radžvilas. Nesibaigianti tremties Golgota

Vytautas Sinica. Kas priešina visuomenę?

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Visiškas teisinis nihilizmas

Lietuvos šeimų sąjūdžio pareiškimas: Vienykimės!

Lietuvos Šeimų Sąjūdis: pranešimas dėl birželio 15–16–17 dienomis įvyksiančių protesto akcijų

Ramūnas Aušrotas. Ką reiškia SAM paskelbtas vaikų nuo 12 metų skiepijimo vajus ir manipuliacijos įstatymo tekstu?

Ką šiandien žinome apie tremtis? Dovilo Petkaus pokalbis su prof. Rasa Čepaitiene

Krescencijus Stoškus. Maršas, apnuoginęs realybės absurdą

1941 m. Birželio sukilimo 80-metį pasitinkant. Valdas Vasiliauskas: Idėjinė A. Sniečkaus klaida

Kviečiame į parodą „Pirmasis masinis trėmimas 1941 m. birželio 14–19 d.“

Vidas Rachlevičius. Aš su siaubu laukiu naujų rinkimų

Vaidotas A.Vaičaitis. Šeima, partnerystė ir Civilinis Kodeksas

Vidmantas Valiušaitis. Pasiuntinys, kurio neatpažino. In memoriam Stasys Lozoraitis (1924–1994)

In memoriam Marcelei Kubiliūtei (1898–1963): ar atsirastų Vilniuje paminklas pačiai iškiliausiai Lietuvos Moteriai, Tautos sukilimo dalyvei?

Zigmas Tamakauskas. Atminties išsaugojimo paminklas

Robert P. George. Drąsa, meilė ir pasiaukojimas kovoje už šeimą

Lietuvos advokatūros pergalė prieš STT: slaptų pažymų eros pabaiga?

Pristatome „Šeimų Sąjūdžio“ nuotolinę vaizdo konferenciją apie protesto akciją birželio 15–17 dienomis

Geroji Naujiena: Broliai, seserys, gyvenkime ir mes tikėjimu, ne regėjimu

Rasa Čepaitienė. Jie sako „NE“

Nacionalinis susivienijimas kviečia paminėti Birželio sukilimo 80-metį

Kastytis Braziulis apie jėgos naudojimą prieš parlamentarą: incidentas gali tapti precedentu

Nida Vasiliauskaitė. Kokia būtų TS-LKD ir medijų reakcija, jei tai būtų nutikę Baltarusijoje ar Rusijoje?

„Neredaguota“ pokalbis su istoriku Valdu Rakučiu apie tarpukario Lietuvą iki perversmo

Andrius Švarplys informacinėje laidoje „Proto balsas“: kur dingo tikroji TS-LKD partija ir „konservatizmas“ Lietuvoje?

Kas Nidą Vasiliauskaitę stebina labiau nei žvaigždėtas dangus, kėlęs nuostabą Kantui

Vidmantas Valiušaitis apie Lukašenkos vertą „šventę“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.