Konstitucinis Teismas

Kęstutis Girnius. Konstitucinis teismas malonina LRT

Tiesos.lt siūlo   2020 m. lapkričio 10 d. 17:25

16     

    

Kęstutis Girnius. Konstitucinis teismas malonina LRT

delfi.lt

Lietuvos Konstitucinis teismas (KT) nutarė, kad Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) finansavimo tvarka neprieštarauja Konstitucijai. Biudžeto automatinis apskaičiavimas pagal surenkamas pajamas iš gyventojų pajamų mokesčių ir akcizų esą užtikrina, kad nacionalinis transliuotojas nepatirtų politinio spaudimo dėl jo veiklos, išsaugotų savo nepriklausomumą, kuriam galėtų kilti pavojus, jei Vyriausybė ir Seimas kasmet nustatytų LRT biudžetą.

Bet KT pripažino, kad toks autonominis kitų institucijų bei programų finansavimas riboja konstitucinius Vyriausybės ir Seimo įgaliojimus planuoti ir tvirtinti valstybės biudžetą. Taigi, LRT esanti tokia ypatinga ir ypatingai svarbi institucija, kad jai negalioja kitoms organizacijoms privalomos normos.

KT nutarimas yra ydingas, nėra pagrįstas. Kaip pažymėjo vienas draugas, tučtuojau kyla klausimas, kodėl tokia reikšmė skiriama LRT nepriklausomumui.

Pageidautina, jog nacionalinis transliuotojas būtų nepriklausomas. Bet kitos institucijos – teismai, prokuratūra, STT, Valstybės kontrolė – atlieka ne mažiau svarbias užduotis negu LRT, ne mažiau svarbus jų savarankiškumas. Jų biudžetą kasmet nustato Seimas ir Vyriausybė, bet nenuogąstaujama, jog valdžia jiems primetinės savo politinę valią.

Jei apsaugos priemonės išskirtinai taikomos LRT, ar tai reiškia, kad valstybei svarbiau apsaugoti LRT nei teismus ar Valstybės kontrolę? Sakyčiau, kad ne, tad jei Vyriausybė ir Seimas nustato teismų finansavimą, kodėl ne nacionalinio transliuotojo?

Gal LRT reikia kokių nors saugiklių nuo spaudimo, bet negalima pateisinti jai teikiamų išskirtinių privilegijų. Nesuvokiama, kodėl KT nesvarstė šio klausimo, paskelbė savo nutartį be jokių argumentų lyg delfų orakulas.

Savo nutartimi KT tęsia tradiciją besąlygiškai proteguoti LRT, nors tas perdėtas palankumas veikiausia pakerta tikimybę, kad bus įgyvendinamas svarbiausias KT nutarties tikslas, būtent užtikrinti, kad Lietuvos žmonės gautų kuo daugiau objektyvios informacijos apie įvykius Lietuvoje ir pasaulyje.

LRT biudžetas nėra mažmožis – kitąmet jis turėtų siekti 53,794 mln. eurų, tai beveik 7,5 mln. daugiau nei šiais metais. Ką už tą įspūdingą sumą gauna Lietuvos mokesčių mokėtojai? Tiksliau klausiant, kiek ir kokių žinių bei politinių laidų gauname?

Visi žinome, kad žinios ir Lietuvos padėties analizė sudaro gana mažą LRT programų procentą. Gerokai daugiau laiko ir lėšų skiriama kitoms programoms, pavyzdžiui, „Klauskite daktaro“, TV žaidimui „Kas ir kodėl?“‚ „Auksinis protas“, „Šok su žvaigžde“, „Beatos virtuvė“. Visas šias laidas lengvai galėtų rengti komerciniai kanalai.

„Beatos virtuvė“ anksčiau buvo rodoma per LNK, TV1 ir TV3 televizijas. Darau prielaidą, kad Beata nutarė perkelti savo laidą į LRT ne todėl, kad tuometinis LRT vadovas maloniau šypsojosi, bet dėl to, kad pasiūlė geresnį kontraktą ir daugiau pinigų. Kai sėdi ant 53,794 mln. eurų (tada suma buvo mažesnė), turi monopolisto galią, o monopolijos iškreipia rinką ir kenkia vartotojams.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

stasys       2020-11-12 7:41

stasiui 2020-11-11 11:07 .. Ta ‘stasio’ maniera viskam prieštarauti daugiau įššaukta negalėjimu perklausti autoriaus ir įsitykinti jog Jis pats supranta apie ka kalba. Na juk yra tokia tikimybė jog K.Girnius nėra iki galo perpratęs kaip skirstomas Lietuvos biudžetas ir finansuojamos valstybinės įstaigos .Ar gali būti finansavimas įstaigos prilyginamas ‘svarbos’ valstybėje vertikalei iš anksto atsiriekiant būsimo BVP pyrago dalį ? Toks klausimas sufleruoja jog tokia tvarka skiriami pinigai gali būti švaistomi ., nes pačiai įstaigai paliekama teisė nuspręsti kaip juos panaudoti . Apie ta daug kalbėjo ir R.Karbauskis siekdamas didesnės kontrolės LRT-ė, buvo bandoma aiškintis ar tie komerciniai LRT-ė laidu projektai perkami realiomis kainomis ir labai piktinamasi suradus ne dvidešimties lapu apimties sutartis. Suprantu kad galima ginčytis kas svarbiau LRT_ė ar teismu sistema pagerinant teisėju darbo salygas ar tu pačiu žmonių kalinamu ‘įstaigose’ padėti .Iš šono atrodo įdiotiška jog šalis skirianti finansavima ‘telikui’ nuo BVP procento vis dar nesugeba susitvarkyti su ta didele opa palikta ikalinimo istaigose sovietais. Ir tokiu ‘vieteliu’ valstybėje sočiai . Vienok autorius nemato plačios panoramos viso to vaizdo susijusio su tos valstybės prioritetais reikalingais jei išgyventi .LRT-ė užima viena svarbia dalį , kaip ir valstybės gynybos biudžetas todėl mano supratimu teisinga toms sritims skirti finansavimą ne nuliais euru o čiut didesni paliekant laisvės ji koreguot, be biudžeto įšlaidu tampimo.Vienok tai nereiškia tu išlaidu kontrolės mažinimo o tik prioritetus . K.Girnius gal tik savaitgaliais isijūngia LRT-ė ‘panorama’ ..‘savaitė’..o paprastomis dienomis žiūri cnn ..bbc todėl tas supratimas toks menkas ir paviršutiniškas .

> 2020-11-11 11:07       2020-11-12 3:49

Jūs man taip pat kažką primenate, yra čia toks grafomanas Reigardas, kaip du vandens lašai panašus į jus.

Toks teismas       2020-11-11 15:10

tik parodo, kad esame nelaisvi - esame vasalai, kaip Vokietija ar Italija. Esame Troikės pavergti, kuri dabar forsuoja Pasaulinės Vyriausybės statybas, prisidengdama virusais ir jų plėtra. Banksteriai “über alles”!

lrt siuolaikiniams        2020-11-11 15:04

siuolaikiniu vertybiu turetojams yra svarbiausias irankis savo vertybemis uzkresti ir taip jau uzzombintus piliecius.KT neatstovauja visai Lietuvos pilieciu masei.Jie atstovuauja siuolaikinei ES ir, gal but, pasaulio politikos krypciai.Kokia ta kryptis, zinome.

T0mas J.       2020-11-11 12:55

“Gal LRT reikia kokių nors saugiklių nuo spaudimo, bet negalima pateisinti jai teikiamų išskirtinių privilegijų.”
.

Tai, kuo nusikalstamai užsiima Konstitucinis Teismas, vadinasi SAVAVALDŽIAVIMAS.
BK 294 straipsnis.

stasiui       2020-11-11 11:07

nenustojate stebinti, sakau tai nuosirdziai. jus turite tikrai stipria nuostata nesutikti su bet kuo, ka teigia jums nepatinkantys autoriai ar kai pateikiama jums nepatinkanti nuomone. priestarauti tinka net ir argumentai visai ne i tema. kaip ir si karta. Girnius sako, kad KT isskyre lrt is kitu valstybes finansuojamu istaigu, nors tokio isskirtinumo nera uzfiksuota konstitucijoje. jis primena, kad net teismai, kuriu reiksme valstybei yra ko gero didesne, tokio statuso is KT nera “gave” (galbut dar, juk del teiseju atlyginimu KT yra pasisakes, bet cia mano pastaba, o ne Girniaus). is stai atsiranda stasys, kuris priestarauja Girniui, bet gerokai ne i tema, nes pasisako, kad lrt yra butinos paslaugos ir ju finansavima reikia uztikrinti. it dar kazka pakalba apie neva ar is tikruju atsinaujinusia lrt, kas yra irgi si karta ne i tema. stasys apsimeta, kad nesupranta (o gal neduokdie is tikruju nesupranta?), kad kalba cia yra apie tai ar biudzeto automatinis apskaiciavimas pagal surenkamas pajamas is pajamu mokesciu ir akcizu, nevarzo seimo priimant biudzeta. juk pagal tokia KT logika, gal butu tikslinga fiksuoti is teismu, ir policijos ir ugniagesiu ir valstybes tarnybos ir kitu reikalingu sriciu finansavimo nustatymo tvarka. taip tas sritis irgi apsaugotume nuo galimo politinio spaudimo. tada seimui liktu tik pasibarti del labai nedideles biudzeto daleles, o visa kita eitu automatu. o jus apie tai net nebandote diskutuoti, gerai tai ar ne. vis dar noriu tiketi, kad jus vis delto apsimetate, o ne is tikruju tokiu elementariu dalyku nesuprantate. smilesmile:) bet kadangi, cia toli grazu ne pirmas panasus kartas, ir bijau, kad gal ir ne paskutinis… hmmm. na tikrai labai primenate tula Pikasa:)

At homimem       2020-11-11 10:39

Pažiūrėkime į LRT ir kitas televizijas iš kitos pusės. Jos mane atpratino nuo televizoriaus ir padovanojo daug brangaus laiko. Ačiū joms už tai.

At homimem       2020-11-11 10:36

Ko verti dvaro analitiko analizai?

to kestuti maldauju sveiko proto apraisku        2020-11-11 9:33

Manytume, kad tamsta vienas iš tų putinoidų su baltomis pirštinėmis, atspėjau? Nuo kada bolševikai ir jų vaikai su anūkais tapo antiputinistais, a? Kas KGB įslaptino su Saule, nežinai ar apsimeti nežinančiu?

kestuti maldauju sveiko proto apraisku       2020-11-11 9:20

Kestuti,
Maldauju paaiskinkite tiesu rasytojams ir skaitytojams
Apie Jav rinkimu sistema. ..
Todel kad lietuviu durniai nieko apie tai nesupranta
Jus turite patirti ir zinote apie Jav valstiju rinkimu ipatybes
Nes sis portalas yra tapes rusu propagados skleideju…
Samoningai ar nesamoningai, nezinau…
Del to maldauju paaiskinkite durniams lietuviams
Apie Jav rinkimu procesa….

ŽEMIAU       2020-11-11 9:08

žolės tas “nacionalinis” kanalas.Tiksliau - surinkti “draugeliai, kurie kviečiasi savo draugelius ir bia, blia,blia..Bene vienintelė publicistinė laidelė - TV Forumas, kur gerokai pagyvenusi bobelė [su šlapio šuniuko kailio šukuosena] suka rašiklį ir džiūgauja, tarnaudama Neklystačiųjų klanui…..Žiūrėti tokį šlamštą - tiesiog kvaila .

Agnė       2020-11-11 5:40

Ir pagaliau Girnius atsibudo!

Labai svarbi misija jų       2020-11-10 21:18

LRT,BBC,CNN.. ir konstituciniai teismai dabar atlieka šventą misiją;jie misionieriai,kurie skelbia naujojojo pasaulio žinią “kas ne už mus,tas prieš mus”.Kas prieš į kalėjimą
https://youtu.be/v_JLj6q19FM

LRT       2020-11-10 19:47

LRT rodo ir parodo… lietuvių durnumo lygį !!!
Litvinus durnina už jų pačių pinigus, o vėpso išsižioję...
Dieve, kodėl tu sutvėrei tokią durną tautą.
Nors,... prancuzai, vokiečiai, švedai… irgi neblizga.

stasys       2020-11-10 18:38

Kęstutis Girnius tik pakrapštė pirštu ta problema ir jau paskelbė savo verdikta KT sprendimui dėl LRT finansavimo . Aš tiesa sakant negaliu įsivaizduoti tokio dalyko kaip depolitizuota LRT-ė šiandiena. Turėti sena LRT-ė televizijos formata su po ja šmirinėjančiais sovietiniais chalatais ir ne Sajudžio trispalvės megztomis baretėmis asmenis , reikštu grįžti į praeiti dešimtmečiu. Autorius matyt nežino apie naujai išaugusias LRT-ė informacijos transliavimo galimybes , o jos šiandiena laisvai tave pasiekia ir internetu .Mano nuomone šiandieninės LRT- ė negalima lyginti su senąja todėl diskusija reiktu tęsti kiek ji konkurencinga su komercinėmis televizijomis ? Gal kai kas primins jos finansavimo šaltinį , vienok televizijos konkuruoja ne pelnais o žiūrovu kiekiais ir tomis užduotimis kurios pastatytos ju steigėju ,kas galiausiai vistiek atveda prie tu populiarumo lenteliu tarp žiūrovu . LRT-ė finansuojama tuo pačiu principu kaip ir mes visi mokame privaloma sd nepriklausomai nuo to tu sergi (žiuri ja) ar ne. Yra tos būtinosios viešosios paslaugos kurias privalo užtikrinti valstybė . LRT-ė kaip tik atitinka viena tu sąlygu .

Ėlėrtė praneša:        2020-11-10 17:57

Išrinktasis Seimo narys Raskevičius papasakojo turintis sūnų, kuris auga dviejų moterų šeimoje
Spalvos. Gėjai tėčiai
Darius Indrišionis. Trispalvė nėra indulgencija
Tolerancijos testas įmonėje: tiems, kurie nesutinka su įvairovės politika – parodomos durys
Šokiravo gydytojų siunčiama žinia – kviečia gydytis homoseksualumą, orientaciją vadina liga
Alvydas Nikžentaitis. Antrasis pasaulinis karas ir lietuvių istorinės atminties paradoksai
Indrė Makaraitytė. Už Trumpo apologetų Lietuvoje – antivakseriai, nacionalistai ir hibridinis karas
Darius Indrišionis. Vėtra, popierinis generolas
......

 


Rekomenduojame

Algimantas Rusteika. Laukimas

D.Žalimo žiniai: referendumus dėl vienalyčių asmenų santykių vykdė Slovėnija, Airija, Tailandas, Kroatija, kai kurios JAV valstijos, bus Šveicarijoje

„Sengirėje“: G. Kniukštos pokalbis su St. Čepinsku apie miškų naikinimo vajų nepriklausomoje Lietuvoje

Ramūnas Aušrotas apie būsimos Europos viziją. Vera Jourova: su Rusijos grėsme ES vertybėms kovosime cenzūra ir baudomis

Linas Šalna. Klasika

Jolanta Blažytė. Ką jūs sakote?

Tomas Viluckas. Kodėl reikia referendumų

Mantas ir Skaistė Vasiai. Įsimintiniausios Didžiojo šeimų žygio akimirkos

Eurika Masytė siūlo sprendimą: priešlaikiniai Seimo rinkimai. Pritariate?

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti piliečių laisvių suvaržymus

Nida Vasiliauskaitė. Dabar klausimėlis: ką Ingrida?

Papunkčiui. Vytautas Sinica apie visuomenės susipriešinimą

Prof. dr. Andrius Macas. Kažkas čia ne taip (I)

Nida Vasiliauskaitė. Tradiciškai partijos skirdavosi idėjomis ir ideologijomis, bet tie laikai jau baigėsi

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Tarp teisės į gyvybę ir teisės į abortą

Vytautas Sinica. Apie siūlymą, kad šalys Europos Sąjungoje nebeturėtų veto teisės

Vytautas Rubavičius. Baltarusijos galvosūkis – Kremlius laimi?

Nida Vasiliauskaitė. Apie „vatnikus“ ir jų medžiotojus jorkšyrus: kurie iš jų yra tikroji politinė bėda

Keletas prezidento metinio pranešimo komentarų: P.Girdenis, J.Laučiūtė, A.Širinskienė, P.Saudargas, A.Švarplys

„Netiesos jausmas valstybėje palaukti negali“? – Lietuvos Respublikos prezidento Gitano Nausėdos metinis pranešimas

„Tradere“ leidyklos naujienos: Birželio sukilimo metinių proga leidžiama J. A. Antanaičio knyga „Tautos instinktas išlikti“

Citata. Dantė Aligjeris: apie neutralumo padarinius moralinių išbandymų metu

Jonas Kauneckas: visi turime su Nacionaliniu Susivienijimu reikalauti Referendumo arba kitos Visuomenės apklausos

Nida Vasiliauskaitė. Tai šitą jie vadina „komunikacija“ ir „profesionalumu“?

Jūratė Laučiūtė: Visiems, balsavusiems už TS-LKD partiją, siūlau pagalvoti, kas jums yra Lietuva

Naciukų* Lietuva? Aleksandras Nemunaitis primena, Tomas Baranauskas pataria

Vidmantas Valiušaitis. Tėvas apie Birželio sukilimą

Audrys Karalius. Padre…? Kodėl…?

Kaip naujojo kairuoliškumo ideologija užkariavo JAV universitetus – Krescencijus Stoškus primena prof. Česlovo Milošo liudijimą

Andrius Macas. Kaip mylėti vienodai?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.