Ukraina

Kateryna Kistol. Laisvė, taika ir nepriklausomybė gali tapti nepasiekiama prabanga

Tiesos.lt siūlo   2016 m. rugsėjo 20 d. 6:57

9     

    

Kateryna Kistol. Laisvė, taika ir nepriklausomybė gali tapti nepasiekiama prabanga

Bernardinai.lt

Jauna Lietuvoje gyvenanti ukrainietė – atvirai apie karą, Lietuvos ir Ukrainos santykius, laisvės gynimą.

Kalbant apie Ukrainą ir karą, puikiai suprantu, kad mano požiūris yra šališkas – esu ukrainietė, šiuo metu gyvenanti Lietuvoje, ir suvokiu šį karą labai asmeniškai. Atvykdama į Lietuvą dirbti dar prieš Maidano įvykius, vieną dieną supratau, kad dėl Krymo okupacijos ir prasidėjusio karo Ukrainoje visas mano gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis, ir tai iš tikrųjų padarė man tokią didelę įtaką, kad net pastūmėjo pakeisti profesiją. Tad dabar, studijuodama politikos mokslus, stengiuosi objektyviai analizuoti tuos įvykius, kurie prasidėjo dar 2013 m., ir nekoncentruoti dėmesio tik Rusijos ir Ukrainos konflikto mastu, bet žiūrėti kiek plačiau. Būtent todėl kyla daug neaiškumų, kodėl Lietuvos žiniasklaidoje po truputį išnyksta Ukrainos tema.

Neabejoju, kad visi yra pavargę nuo karo: patys ukrainiečiai, palaikantys Ukrainą europiečiai, kariai, aktyvistai ir tie žmonės, kurie nuo karo pradžios užsiima savanoryste. Žmogui būdinga atsiriboti nuo to, kas sukelia skausmą ir nemalonius pojūčius. Ir tai yra visiškai normalus elgesys. Mes tikime tuo, kuo norime tikėti, ir ieškome tos informacijos, kurią norime žinoti.

Naujienų portalai persijungė į kitus karštus pasaulio taškus, Euroviziją, Olimpiadą, rinkimus JAV ir, žinoma, Lietuvos Seimo rinkimus, atrodo, kad karas Ukrainoje pasibaigė taip, kaip baigiasi kino filmai. Iš tikrųjų oficialiai nepaskelbtas ir iki šiol tebesitęsiantis karas Ukrainos rytuose bei Krymo okupacija yra dabartinio ukrainiečių gyvenimo realijos. O pastaruoju metu pastebimas „konflikto“ (juk vyksta tikras karas, kuris viešojoje erdvėje dėl patogumo vadinamas „kariniu konfliktu“) eskalavimas ir Rusijos pajėgų antiteroristinės operacijos (ATO) zonoje bei pasienyje didinimas. Šį rugpjūtį pastebimai padažnėjo ukrainiečių pozicijų apšaudymai. Be to, Ukrainos Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos duomenimis, užfiksuota, kad Rusijos Federacijos karinės pajėgos pradėjo naudoti Donbaso teritoriją kaip poligoną savo naujausiems ginklams ir taktiniams metodams išbandyti.

Todėl, kai girdžiu teiginį „Ukrainoje viskas gerai, Rytuose viskas nusiramino“, o tam patvirtinti surandamas Minsko paliaubų argumentas, man trūksta žodžių, kad galėčiau paaiškinti dabartinę padėtį. Geriau už žodžius visada pasako skaičiai. Pasaulio politikos instituto duomenimis, nuo 2015 m. vasario, t. y. nuo Minsko paliaubų susitarimo įsigaliojimo, ukrainiečių pozicijos labiausiai nukentėjo balandį, gegužę ir birželį 2015 m., taip pat nuo 2016 m vasario. Šį pavasarį apšaudymų skaičius ypač padidėjo, o rugpjūčio statistika muša visus rekordus. Reikia paminėti, kad šie duomenys paremti tik tais paliaubų pažeidimų faktais, kurie buvo užfiksuoti ESBO. Turint omenyje, kad pastarosios organizacijos darbas dažnai yra gana paviršutiniškas ir šališkas, o ataskaitose fiksuoti toli gražu ne visi paliaubų pažeidimai, galima teigti, kad čia pateikti skaičiai yra šiek tiek sumažinti.

Dar truputis statistikos. Rusijos agresija Ukrainoje ir tebesitęsiantis karas – tai daugiau nei 9,5 tūkstančių žuvusiųjų, daugiau kaip 22 tūkstančiai sužeistųjų, milijonai žmonių, kurie priversti emigruoti. Be to, tai yra 44 tūkst. km2 okupuotos Ukrainos teritorijos (prilygsta Nyderlandų arba Šveicarijos teritorijai), 480 km demarkacijos linijos, (prilygsta trims Berlyno sienoms), o per visą laikotarpį nukentėjusių žmonių skaičių galima palyginti su Berlyno gyventojų skaičiumi.

Deja, ši statistika kiekvieną dieną tik auga, o blogiausia – kad ją sudaro realių žmonių gyvybės.

Mano gimtasis miestas Dniepras (buvęs Dnepropetrovskas) sugebėjo įveikti separatizmą. Ir kadangi Dnepropetrovsko apskritis ribojasi su Donecko apskritimi, jau daugiau kaip 2 metus miesto ligoninės priima daugumą sužeistųjų, o vietiniai jau seniai priprato prie skrendančių už lango sraigtasparnių ir greitosios sirenų garsų. Be to, Dniepras tapo naujais namais daugumai pabėgėlių, todėl, kai vasarą atvažiuoju tenai, galiu savo akimis pamatyti, ką reiškia karo pasekmės ir ką reiškia netekti namų, šeimos, darbo, to, kas buvo kasdienio gyvenimo dalimi, ir pradėti viską iš naujo.


Antiteroristinės operacijos muziejus

Tikiu ir žinau, kad oficiali Lietuvos Vyriausybės pozicija ir Lietuvos žmonių pozicija visada buvo ir yra palanki Ukrainai. Ukrainiečiai pajautė tai ir Maidano metu, ir Krymo aneksijos atveju, gavę paramą ne tik žodžiais, bet ir realiais veiksmais. Už tai esame nuoširdžiai dėkingi. Tad savo tekstu jokiu būdu nenoriu kaltinti draugiškos Ukrainai tautos, kad padaryta per mažai, ir tuo labiau neskatinu dalyvauti karo veiksmuose. Tik norėčiau akcentuoti, jog šiuo metu kovojanti prieš Rusijos agresiją Ukraina – tai savotiškas buferis visai Europai, o hibridinis karas (įskaitant informacinį karą) – ne vidinis Ukrainos konfliktas, bet apimantis dideles Europos teritorijas, taip pat ir Lietuvą. Tvirtai tikiu, kad Europos geopolitinė ateitis didele dalimi priklauso nuo Ukrainos sėkmės. Todėl raginu neužmiršti, kad nepasiduodanti Ukraina vis dar kovoja ir turi labai konkretų tikslą – išstumti iš savo šalies tuos, kurie atėjo su ginklais. Tuos, kurie lygiai taip pat galėjo įsiveržti ir į kitų šalių teritorijas. Be abejo, mes, ukrainiečiai ir lietuviai, turim ne tik bendrą priešą, bet ir bendrų interesų. Tarptautiniuose santykiuose ir žmogiškuose ryšiuose Lietuva laikoma ukrainiečių paskutiniu forpostu Europoje, todėl abejingumas pastaruoju metu labai žeidžia. Jei turite klausimų – klauskite, jei turite naudingą informaciją – dalinkitės ja, jei norite ir galite padėti – neabejokite, kad kiekvieno indėlis yra prasmingas.

Tęsiant mūsų šalių santykių temą, reikia pabrėžti, kad Ukraina mažiausiai 25-erius metus vėluoja, palyginti su kai kuriomis kitomis buvusios Tarybų Sąjungos respublikomis, atkūrusiomis nepriklausomybę. Ukraina tapo nepriklausoma de jure, o faktiškai nenustojo gyventi pagal tarybinį gyvenimo būdą. Iš tikrųjų laisvės, nepriklausomybės ir tautos tapatybės esmę mes supratome, kai suverenitetui iškilo rimta grėsmė. Akivaizdu, kad ukrainiečiai gali pasimokyti iš Lietuvos istorijos, bet turbūt nesuklysiu darydama prielaidą, kad ir lietuviai galėtų pasiimti kažką naudingo iš Ukrainos pavyzdžio.

Kad ir kaip banaliai skambėtų, verta pabrėžti, jog reikia daugiau dėmesio skirti savigynai, prisiminti, kad kariuomenės stiprinimas ir finansavimas nereiškia militarizacijos, tai paprasčiausiai yra būtinų priemonių taikymas pavojingos kaimynystės sąlygomis. Atsakingo ir prasmingo darbo pavyzdys galėtų būti Lietuvos šaulių sąjungos bei Krašto apsaugos savanorių pajėgų veikla. Ne kartą teko girdėti iš savo pažįstamų ukrainiečių profesionalių karių ir ypač karių savanorių, kad jie baltai pavydi, jog Ukrainoje tokio tipo struktūrų tikrai reikėjo dar 2013 m. pavasarį.

Kitaip negu tai buvo Kryme, Baltijos šalys ir konkrečiai Lietuva turi laiko veiksnį, karinių pajėgų galimybes, be to, tarptautinių organizacijų paramos garantiją. Pagaliau mano asmeninis palinkėjimas būtų vertinti tai, kas, atrodo, yra savaime suprantami dalykai – laisvė, taika, nepriklausomybė, – nes vieną dieną jos gali tapti nepasiekiama prabanga

Bernardinai.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Trumpa pastaba       2016-09-23 9:58

“Marginalas” (L. Palmaitis) arba iš tikrųjų nesuveda galo su galu, arba yra užprogramuotas čia rašyti (kaip ir Pikasas su savo sutrumpintu “dekalogu”). Bet stebina me tai, o kitkas - kaip lig šiolei čionykštė auditorija nesuvokė to “marginalizmo” klastos, KAM pardavinėjama Lietuva ir KAS pjudo tarpusavy Ukrainos rusus! Dešinysis sektorius su D. Jarošu yra banditų gauja, plešianti Ukrainą. Tokia pat “laisva ateitis” laukia ir Lietuvos.
Nejau nežinote, kas dalijasi pasaulį ir kas kuria naują tvarką bei religiją su minimalios etikos liekanomis? Neverskite visko ant rusų. Rusiją valdo ne rusai, bet žydruskiai su Putinu priešaky.

Tiesa, s.m., ar tau viskas gerai?

Hm.       2016-09-21 18:00

Ukrajineciai del laisves iliuzijos atsisake civilizacijos. Cia kita ukrajiniete su kitokia nuomone. https://www.youtube.com/watch?v=QJt69uukATQ

s.m. >psichiatrui apsišaukėliui       2016-09-20 22:39

daktarėli-jefreitoriau, neviduriuok.
nusišluostyk snarglį alkūne, susišukuok, ir žemai nusilenkęs pamėgink užrišti batų raištelį tam, kuriam nevykusiai bandei lipdyt etiketę...
Nothing personal. Just obviousness.

Prabanga?       2016-09-20 18:39

Ponai driskiai, prabanga tvirkina!
O be to, Partija ir Vyriausybė nuolat ir nenuilstamai rūpinasi, kad brangiesiems Lietuvos žmonėms nebūtų per prangu.
Todėl mūsų valstybė yra pigi, be visokių ten laisvių ir niapryklausamibiu.
Vysyškas niapryklausomybės išpardavymas!
Akcija.
Nuo prabangos tikrai nemirsite- štai jums dar šiek tiek oprimizmo rinkimų proga:)

orweliniui / urviniui bobikui (16:14)       2016-09-20 17:03

Saugumietiškas susna, džiaugiesi jog ” seni-geri laikai” grįžo?

Marginalą       2016-09-20 16:14

kuo greičiau į psichiatrinę ligoninę, kol dar bombų nepradėjo gamint.

Marginalas       2016-09-20 14:52

Svarbu, kad ukrainiečiai pasimokytų iš Lietuvos, kuri jau praradusi nepriklausomybę per stojimą į sodomitų sąjungą. Mus apgauti buvo labai lengva, nes tada “Vakarai” atrodė visai padoriai ir mes matėme didžiulį kontrastą tarp jų laisvės ir sovietinės vergovės. Dabar (po to, kai Bushas Jaunesnysis paskelbė Naująją pasaulio tvarką, kai “Vakarai” ėmė pataikauti ruskių vykdomam genocidui užpultoje Čečėnijoje - štai kur pirmasis Krymas! ir pagaliau apgaulingu pretekstu, 911 pakartoję “Riazanės” provokaciją, įsiveržė į Afganistaną, o tuo pagrindu ėmė išnaudoti “islamo terorizmą” visoms asmens laisvėms naikinti bei totaliai vesti elektroninę kiekvieno asmens kontrolę) protingam tapo aišku, kad karas islamui paskelbtas tam, kad būtų pašalintos paskutinės kliūtys kelyje į pasaulinį elektroninį orvelinį konclagerį (http://quotes.liberty-tree.ca/quote_blog/David.Rockefeller.Quote.103D  - “Sąmokslo teorija” sakote? Tada žiūrėkite čia: https://www.youtube.com/watch?v=zdMbmdFOvTs).
Šiuo metu iš Lietuvos (su vietos kolaborantų pagalba) atimta nacionalinė valiuta, be kurios nebegalėdama reguliuoti savo ekonomikos maža šalis tapo visiškai priklausoma nuo užsienio bankų diktato - Lechas Kačinskis su visu lenkų elitu buvo susprogdintas būtent tada, kada paaiškėjo, jog jis niekad neleis į Lenkiją Goldman Sachs JAV bankininkų, o kremliaus vampyras suvaidino tik atlikėjo vaidmenį žinodamas, kad jam už tai nieko nebus). Su visiška “Vakarų” žinia ir palaiminimu Lietuvą valdo persidažiusi ir naujiems šeimininkams parsidavusi buvusi bolševikinė gauja, kuri šioje situacijoje uoliai prastumia Lietuvoje visus orvelinius įstatymus, pradedant nuo totalinės kontrolės ir privatumo naikinimo iki prekybos žmogaus embrionais. Tai Laisvė?
Ukrainiečiai turi akylai stebėti savąją valdžią, kad porošenkininkai nekartotų to paties, neturėti jokių iliuzijų dėl fantastinės “laisvos nepriklausomos” Lietuvos, mokytis iš lietuvių patyrimo, telktis apie tokius didvyrius, kaip Dmitro Jarošas, ir tęsti dar UPA tradicijas nesijungti nei prie vienų banditų, nei prie kitų. Ukrainiečiai yra skaitlingą tautą, turinti pakankamai erdvės, dvasinių ir gamtinių resursų, kad galėtų atsilaikyti. Laivės pamatas yra ukrainiečių išsaugotas ir Maidane pademonstruotas krikščioniškas tikėjimas, kuriam visada buvo ištikimas ir Dešinysis Sektorius. Ne Ukrainos nuo Lietuvos, bet nuo Ukrainos priklauso ir pačios Lietuvos laisva ateitis. Reikia prisiminti LDK laikus ir iš naujo vienytis su panašią istoriją turinčiomis šalimis į naują galingą politinė karinę sąjungą nuo Ukrainos iki Suomijos, nes tik tokia galėtų užtikrinti kiekvienos savo tautos laisvę ir nepriklausomybę.

Rašyta        2016-09-20 13:19

žmogaus, kuriam skauda dėl savo Tėvynės.Mums irgi turi skaudėti, nes tai, kas vyksta Ukrainoje,yra Putino poligonas prieš pradedant stambesnes agresijos operacijas kitose šalyse.

Ukraina bus kaip Suomija,-       2016-09-20 7:03

su atkąsta Karelija ir atkąstu Krymu bei Donbasu.Imkit pavyzdį iš Suomijos.Tik kai Rusija pasikeis po šimto amžių ,tada pati atiduos arba bus ten Šebgenas.


Rekomenduojame

Robert P. George. Drąsa, meilė ir pasiaukojimas kovoje už šeimą

Lietuvos advokatūros pergalė prieš STT: slaptų pažymų eros pabaiga?

Pristatome „Šeimų Sąjūdžio“ nuotolinę vaizdo konferenciją apie protesto akciją birželio 15–17 dienomis

Geroji Naujiena: Broliai, seserys, gyvenkime ir mes tikėjimu, ne regėjimu

Rasa Čepaitienė. Jie sako „NE“

Nacionalinis susivienijimas kviečia paminėti Birželio sukilimo 80-metį

Kastytis Braziulis apie jėgos naudojimą prieš parlamentarą: incidentas gali tapti precedentu

Nida Vasiliauskaitė. Kokia būtų TS-LKD ir medijų reakcija, jei tai būtų nutikę Baltarusijoje ar Rusijoje?

„Neredaguota“ pokalbis su istoriku Valdu Rakučiu apie tarpukario Lietuvą iki perversmo

Andrius Švarplys informacinėje laidoje „Proto balsas“: kur dingo tikroji TS-LKD partija ir „konservatizmas“ Lietuvoje?

Kas Nidą Vasiliauskaitę stebina labiau nei žvaigždėtas dangus, kėlęs nuostabą Kantui

Vidmantas Valiušaitis apie Lukašenkos vertą „šventę“

Pagaliau. Andrius Švarplys. Ką pasakė Prezidentas: Lietuvos viešajame informaciniame lauke yra įsitvirtinusi politinė cenzūra

Prof. Vytautas Radžvilas kviečia pakalbėti apie politiką: laisvės iliuzijos

Nida Vasiliauskaitė. Kodėl „stiprios ironiškos asmenybės“ vis dar ne ten, kur joms ir vieta

„Neredaguota“ pokalbis su Šarūnu Jasiukevičiumi: kapitalizmas ir švietimas

Algimantas Rusteika. Laukimas

D.Žalimo žiniai: referendumus dėl vienalyčių asmenų santykių vykdė Slovėnija, Airija, Tailandas, Kroatija, kai kurios JAV valstijos, bus Šveicarijoje

„Sengirėje“: G. Kniukštos pokalbis su St. Čepinsku apie miškų naikinimo vajų nepriklausomoje Lietuvoje

Ramūnas Aušrotas apie būsimos Europos viziją. Vera Jourova: su Rusijos grėsme ES vertybėms kovosime cenzūra ir baudomis

Linas Šalna. Klasika

Jolanta Blažytė. Ką jūs sakote?

Tomas Viluckas. Kodėl reikia referendumų

Mantas ir Skaistė Vasiai. Įsimintiniausios Didžiojo šeimų žygio akimirkos

Eurika Masytė siūlo sprendimą: priešlaikiniai Seimo rinkimai. Pritariate?

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti piliečių laisvių suvaržymus

Nida Vasiliauskaitė. Dabar klausimėlis: ką Ingrida?

Papunkčiui. Vytautas Sinica apie visuomenės susipriešinimą

Prof. dr. Andrius Macas. Kažkas čia ne taip (I)

Nida Vasiliauskaitė. Tradiciškai partijos skirdavosi idėjomis ir ideologijomis, bet tie laikai jau baigėsi

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.