Dienos aktualija, Demokratija ir valdymas, Partijos

Kastytis Braziulis. Kodėl konservatorių siūloma tvarka yra žalinga demokratijai

Tiesos.lt redakcija   2021 m. kovo 30 d. 16:46

10     

    

Kastytis Braziulis. Kodėl konservatorių siūloma tvarka yra žalinga demokratijai

Konservatoriai nori keisti rinkimų tvarką. Siūlo, kad žmonės ne žmones rinktų, o partijas. Ateini prie balsadėžės, paimi biuletenį, pasirenki jame įrašytas partijas – konservatorių, Laisvės,Liberalų sąjūdžio, Socialdemokratų, Darbo, Valstiečių – ir balsuoji. Ant pasirinkimo stalo guli tik šios partijos, nes jos finansiškai yra pajėgios ant jo užlipti ir atsigulti.

Kodėl konservatorių siūloma tvarka yra žalinga demokratijai:

1. Nutrūks žmonių ryšys su partijomis tai reiškia su valdžia. Kai dėl vietos parlamente kovoja konkretus žmogus, tai jis iš kailio neriasi įtikinėdamas rinkėjus balsuoti už jį. Jis tiesiogiai su jais bendrauja ir prieš rinkimus, ir po rinkimų. Šis ryšys yra labai svarbus demokratijai, nes politikas siekia rinkėjo balso, bijosi jį prarasti ir priimdamas sprendimus atsižvelgia į rinkėjo interesus. Kai rinkėjas balsuos už partijas, o ne už žmogų, tai partijos vadovai nekreips dėmesio į rinkėjo interesus priimdami sprendimus, nes jie žinos, kad rinkėjas jų, partijos vadovų, karjerai jokios įtakos neturi.

2. Susidarys geresnės sąlygos, nei yra dabar į valdžią patekti žmonėms, kurių nemėgsta, o kartais nekenčia rinkėjai. Tiesioginiuose rinkimuose politikų, kurie ne vieną kartą yra išdavę rinkėjus, priėmę jiems nepalankius sprendimus, skambėjusius korupciniuose skandaluose, rinkėjai niekada neišrinktų. Tačiau dabar per partinį sąrašą į Seimą nuolat prasmunka nemėgstami politikai. Europarlamento rinkimai yra puikus pavyzdys.

3. Partijų pirmininkai įgaus neregėtą galią rinkti. Jie spręs, kas bus įtrauktas į sąrašą ir kokia seka. Įsigalios korupcija, nes stambusis verslas norės matyti valdžioje savo žmones, jie pirks sąrašo vietas, mokės pirmininkui pinigus už tai, kad jis įtrauktų ir kuo aukščiau sąraše įrašytų jų žmogų. Geras ir itin pelningas „biznis“. Jis ir dabar klesti.

4. Atsiras didelė rizika, kad valdžioje visuomet bus tie patys politikai. Žmonės jų nerinks, bet tie patys politikai juos valdys. Jei politikų karjera ir buvimas valdžioje priklauso ne nuo rinkėjo, tai jis priklauso nuo kažko kito. Kažkas kitas politikui daro įtaką ir nurodo kokius sprendimus reikia priimti. Tai gali būti verslo, užsienio šalių ar atskirų visuomeninių grupių atstovai. Jų interesai dažnai kertasi su rinkėjų interesais, o dažnai būna rinkėjams kenksmingi.

5. Už kokias partijas balsuos žmonės? Kuo jos skiriasi viena nuo kitos? Konservatoriai nuo Laisvės partijos? Liberalų sąjūdis nuo socialdemokratų? Mano manymu, jie skiriasi tik žmonėmis, jų vardais ir pavardėmis, bet ne priimamais sprendimais. Visos šios partijos vieningai priima sprendimus, jei šie sprendimai liečia stambaus verslo ar įtakingos valstybėje grupuotės interesus. Ideologijos dingsta, pažadai išnyksta, atsiranda vienybė. Gaila, kad ne rinkėjų naudai.

6. Partijos pirmininkai taps visagaliais. Eilinis ir ne būtinai partijos narys lįs į subinę partijos pirmininkui ir jo aplinkai tikėdamasis gauti geresnį postą biurokratiniame valstybės ar partiniame aparate. Kuo giliau įlįsi, tuo daugiau šansų įgausi. Bėgant laikui pirmininkai išpuiks, pakils aukščiau kitų žmonių, pasijus pusdieviais, nutols nuo žmonių gyvenimo ir pradės priiminėti rinkėjams žalingus sprendimus. Įsigaliojusi partinė diktatūra, kai kuriose partijose ji jau galioja, palaipsniui su pirmininkų sugedimo laipsniu peraugs į valstybės diktatūrą. Yra tokia rizika ir ji yra reali.

Taigi siūlau nepritarti konservatorių siūlymui keisti rinkimų tvarką.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Heiders       2021-04-5 23:28

Tipiskas Kremliaus trolio rasinelis. Kas balsavo uz Landsbergio ( TS / KD) partija , tas patrijotas. Visi kiti komuniagos. Butenet Nr 1 reikia rinkt partija. O po to visi kiti sukciai.

Tŗota       2021-03-31 10:45

Gerb. Kastyti, Lietuvoje partijų nėra, yra tik gaujos, Lietuvoje būtina uždrausti pavadinimą - partija, tinka gauja, gaujele, pudruotų pasturgalių susivienimas ir. t.t.

taip buvo, yra ir bus        2021-03-31 9:18

pagal sąrašus gali patekti į seimą darbo žmonės:
- melžėjos,
- traktoristai,
- tekintojai,
- santechnikai.
——
tai yra tikra demokratija - kaip buvo prie ruso.
vis tiek jie balsuos, kaip CK lieps.
——
ir dabar nepatenka į seimą NEI VIENAS, kurio nepatvirtino CK. (Maskva)

VSD       2021-03-31 8:27

Braziuli pamiršai parašyti, kad ir prezidentą norima seime rinkti.

Kis        2021-03-30 21:04

rinkejas ateina ir renka Tiesiogiai rinkeja,kuris bus atsakingas patekes i seima.Partija-neapciuopiamas dalykas,substancija kuri nera realiatyvi.Toks principas privaletu palikti visu lygiu rinkimuose.Tai butu demokratiski tiesioginiai rinkimai rinkejo atzvilgiu.Ir sverbiausia,bus sunku klastuoti,juk sakykime 17 tukstanciu norinciu patekti i valdzia nebus lengva klastoti,be to bus griezta prieziura.Man partijos yra apsivogusios,ateinancios vogti ir jau reiketu sodinti,esu surakintas tais vieksmais,nors kiekvienoje is partiju yra padoriu zmoniu.O paskutinis skaiciavimas jau pagal partijas.

Virsmas.       2021-03-30 19:45

  Jau daug metų, kai Lietuvoje politinių partijų nebėra. Liko tik interesų grupuotės, teturinčios vieną ideologiją - savų interesų tenkinimas. Visos kitos žmogiškosios vertybės tapo ne “šių laikų’  dimensijomis.

Keista       2021-03-30 19:23

Kodėl man atrodo, kad šis autorius kompromituoja šią erdvę?

Prašalietis       2021-03-30 18:54

Kastytis Braziulis. Kodėl konservatorių siūloma tvarka yra žalinga demokratijai?..
Neatsistebi, kad dar ir šiandien atsiranda beviltiškų lunatikų, kurie pamato lansberginiame durnių laive “demokratiją, žalą demokratijai….”, kai paskutiniai JAV prezidento rinkimai net ir pasaulio visiškiems puskvailiams pademonstravo, kad net ir “demokratijos citadelėje” JAV jokios demokratijos jau seniai nėra nei kvapo…..

O kada       2021-03-30 18:52

,,konservatoriai” buvo Lietuvos patriotai?

Česlova Zukulienė...       2021-03-30 17:48

Palikus rinkimuose tik pagal sąrašus,lieka galimybė parsiduoti ir parduoti Lietuvą Rusijai.Vadinasi ,konservatoriai nėra Lietuvos tikri patriotai.Jie yra tik savo interesų proteguotojai,kitaip sakant nieko nesiskiria nuo slaviškų komunistų,kurie buvo ir iki šiol išlieka Lietuvai nuolatinė grėsmė.Jokiais būdais negalima leisti keisti rinkimus.Būtina palikti vienmandates apygardas.


Rekomenduojame

Andrius Martinkus. Ką liudija dainos „Kelkis, Lietuva!“ gimimas?

Karolinska (Švedija) ligoninė nebetaikys hormoninio lyties keitimo metodo vaikams

Lina Dūdaitė-Kralikienė. Kai priežastys painiojamos su pasekmėmis, arba Kaip grąžinti valstybę prie ‘res publica’

Eligijaus Masiulio bylos penkmečiui artėjant Dovilas Petkus klausia: ar Tauta gali tikėtis atomazgos, aiškumo ir teisingumo?

Algimantas Rusteika. Apie karą, kurio nebus

Nuo bačkos. Andrius Navickas, vienas iš naujojo Partnerystės įstatymo autorių – apie krikščionybę, meilę ir naujuosius inkvizitorius

Ramūnas Aušrotas. Pora pastabų dėl koalicijos partnerių (!) rengiamo Partnerystės įstatymo projekto

Nida Vasiliauskaitė. Ką atsakyti žmogui, kuris yra „pasiryžęs aukoti dalį savo laisvės vardan bendro gėrio“?

Vytauto Sinicos pozicija LRT diskusijoje su Tomu Vytautu Raskevičiumi dėl vienalytės partnerystės projekto

Gertrūda Jolanta Juchno SF. Reikia dalyvauti, nes jei nepaprašysime atsižvelgti į Tautą, kito Maršo jau nebebus

Replika. Romualdas Žekas. Rafinuotas bandymas apgauti

„Neredaguota“ pokalbis su Nida Vasiliauskaite. Žmonių balsas

Dėl pasisakymų organizatorių vardu: „Didžiojo Šeimos Gynimo Maršo 2021“ organizacinės grupės pranešimas žiniasklaidai

Iš skaitytojų pašto. Pranas Kaladė apie Laisvę ir „laisvę“

Paulas Stametsas: Išgydo net vėžį – nepažintas grybų pasaulis

Kardinolas S. Tamkevičius palaiko „Šeimų maršo“ idėją: „Ginant principines vertybes Bažnyčia stovės mūru“. Kunigų R. Grigo ir A. Valkausko pozicija

Andrius Švarplys. Į ką lyties ir diskriminacijos nęsamonės perdaro Ameriką: gimsta naujoji CŽV

Herta Burbė apie „galimybes“: vasarą paplūdimyje

Vytautas Sinica. Bažnyčia draudžia katalikams balsuoti už partnerystę (ir A. Navickas tą žino)

Brolio Arūno Peškaičio žinia: Pranciškonų ordinas draudžia broliui Pauliui Vaineikiui dalyvauti Šeimų gynimo marše (papildyta)

Nuo bačkos. Andrius Navickas: Taip, aš palaikau Partnerystės įstatymo priėmimą

Kastytis Braziulis. Ar pritariu šeimų maršui? Taip, be abejo, nes…

Nida Vasiliauskaitė. Klausiate, ką daryti? Paklauskite piliečių

Jarūnė Rimavičė. Atsakymai į klausimą, nuo ko ginama tradicinė šeima Lietuvoje

Andrius Švarplys. Pagaliau yra alternatyva „Dviračio Žynioms“

Romualdas Žekas. Lavono gaivinimas

Jolanta Blažytė. Aūūū, Greta!!! Kur tavo „How dare you?“

Nida Vasiliauskaitė. Dabar išties pabūsiu – pirmą kartą – radikalu

Papunkčiui. Vytautas Sinica apie elitizmą

Vidas Rachlevičius. Dvi šalys nesitaiksto su Kinijos užmačiomis Pietų Kinijos jūroje – koks bus šios atsakas?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.