Partijos

Kas prie politinio Seimo stalo susitars dirbti dėl Lietuvos?

Tiesos.lt siūlo   2016 m. spalio 30 d. 19:51

31     

    

Kas prie politinio Seimo stalo susitars dirbti dėl Lietuvos?

respublika.lt

Sekmadienį vykęs antrasis rinkimų į Seimą turas nulėmė, kad daugiausiai mandatų – 54 – surinko Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, kuri konsultuojasi dėl naujos valdančiosios daugumos formavimo. Konservatoriai su 31 mandatu – antri, treti – socialdemokratai su 17 mandatų, toliau – liberalų sąjūdis su 14, lenkai ir partija „Tvarka ir teisingumas“ po 8, dar 4 save išsikėlę atstovai, Darbo partija su 2 mandatais bei 3 nedidelių partijų vienmandatininkai. Ar susitars jie dirbti Lietuvai?

Apie tai prie ŽALGIRIO NACIONALINIO PASIPRIEŠINIMO JUDĖJIMO apskritojo stalo diskutavo šiuos Seimo rinkimus laimėjusios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas KARBAUSKIS bei dar trijų gerą pluoštą mandatų laimėjusių partijų atstovai: Socialdemokratų – Gediminas KIRKILAS, Liberalų sąjūdžio – Eugenijus GENTVILAS ir „Tvarkos ir teisingumo“ – Remigijus ŽEMAITAITIS. Diskusiją vedė žalgirietis Gediminas JAKAVONIS. Deja, triuškinamai „valstiečiams“ pralaimėjusių konservatorių vadovas Gabrielius Landsbergis, žadėjęs atvykti prie šio apskritojo stalo, nepasirodė.

G.JAKAVONIS: Kaip rinkimų rezultatus vertinate jūs, partijų, sulaukusių rinkėjų pasitikėjimo ir daugiamandatėse, ir vienmandatėse apygardose, vadovai?


R.KARBAUSKIS: Pirmiausia mes labai dėkingi už pasitikėjimą, tas pasitikėjimo limitas, kuris skirtas Valstiečių ir žaliųjų sąjungai, yra milžiniškas, atsakomybė milžiniška, mes gerai tai suvokiame. Dabar labai svarbus etapas yra suformuoti valdančiąją daugumą, parengti Vyriausybės programą. Tikiuosi, kad visa tai sėkmingai padarysime. Esu tikras, kad atsakomybę sugebėsime pateisinti.

Tai yra svarbiausia, o jeigu šnekame apie kolegas, galbūt šiek tiek stebina porinkiminės diskusijos ir tų diskusijų tonas. Konservatorių partijos leksika dabar yra sveiku protu nesuvokiama, tiesiog įžeidi. Bet mes ir per tai pasiruošę perlipti. Tam tikros mums keliamos sąlygos tiesiog nepriimtinos. Šiuo atveju atrodo, kad socialdemokratų pozicija yra daug realesnė, jie svarsto, ar priims politinį sprendimą, verta ar neverta būti valdančiojoje koalicijoje.

G.JAKAVONIS: Prieš rinkimus visuomenės apklausos rodė, kad pirmauja socialdemokratai. Išėjo kitaip. Kodėl?


G.KIRKILAS: Prisipažinsiu sąžiningai, kad netikiu mūsų reitingais. Apskritai nežinau, ar apie šių rinkimų reitingus galima šnekėti. Visiškai kiti rezultatai. Aišku, sociologai turi daugybę pasiteisinimų, bet jeigu jie prognozuoja, turi prognozuoti bent arti realybės. Bet taip nebuvo, prieš tai irgi nebuvo.

Aš rinkimus pralaimėjau jau po dvejų valdžios metų dėl įvairių sprendimų – populiaresnių, mažiau populiarių. Yra taip, kaip yra. Mums tai nieko naujo. Bent jau man. Aš iš tų Seimo senbuvių, kurie trečiąkart atsidūrėme opozicijoje. Partijos nesugebėdavo stoti į pozicijas.

Manau, dabar bus priimti atitinkami sprendimai, vyks partijų atsinaujinimas. Mes tikrai priimsime sprendimą, ar dalyvausime valdančiojoje koalicijoje, ar ne, jeigu mus pakvies ir susiderėsime. Bet jeigu mes ir nedalyvausime koalicijoje, tai nedalyvausime ne dėl „valstiečių“, o dėl mūsų vidaus priežasčių. Tai bus partijos sprendimas, ar jai per atsinaujinimo laikotarpį geriau būti opozicijoje, ar toliau likti valdžioje. Nes visada daug sunkiau imtis pertvarkų partijoje, kai esi prisiėmęs valdžios atsakomybę.

Noriu akcentuoti, kad tai neliečia pačių konsultacijų, ateityje – gal derybų, tai yra mūsų vidaus sprendimas ir jis bus priimtas penktadienį. Manau, bus daug karštų diskusijų, tai tiesiog jaučiu iš partijos kolegų, kurie man skambina. Vieni yra už tai, kad ir toliau dalyvautume koalicijoje, kiti kaip tik prieš, net sunku pasakyti, kurių daugiau.

G.JAKAVONIS: Valstiečių ir žaliųjų sąjunga visa jėga atėjo su tam tikromis permainų programomis visai Lietuvai. Ar siūlomas variantas yra priimtinas, ar yra sąlyčio taškų su kitomis partijomis?

G.KIRKILAS: Žiūrint iš šios dienos pozicijų, kiek aš esu susipažinęs su Valstiečių ir žaliųjų sąjungos programa, tikrai daug ką galima suderinti. Tarp karštesnių taškų, dėl kurių gali kilti daugiau ginčų, galima įvardyti Darbo kodeksą (nebent mūsų dabartinis lyderis pakeistų savo nuomonę). Man atrodo, jei yra žmonių, neigiamai nusiteikusių šiuo klausimu, akivaizdu, kad jį reikia tobulinti. Bet, ko gero, ir čia rastume sutarimą.

Kitos nuostatos tikrai yra priimtinos, bent jau tikslai, kuriuos kelia „valstiečiai“. Ar kas prieštarauja, kad reikia kovoti su alkoholiu? Tik klausimas, kokiomis priemonėmis. Aš niekada dėl to neprieštaraučiau, iš tikrųjų situacija Lietuvoje labai bloga, čia net ginčytis neverta, bet klausimas, kaip tai daryti. Daug tokių mėginimų buvo – ir ankstesnių valdžių, ir dabar. Bet kokius priimti sprendimus, kurie alkoholio vartojimą iš tikrųjų sumažintų, ir kaip juos suderinti, kad nebūtų padaryta žalos nei biudžetui, nei ekonomikai ir panašiai? Tai yra politikos meno klausimas, derybų – taip pat.

G.JAKAVONIS: Ar liberalai įsivaizduoja save valdančiojoje daugumoje?


E.GENTVILAS: Reikia pripažinti, kad mes ir „valstiečiai“, kaip buvo galima suprasti iš pasisakymų rinkimų kampanijos metu, lyg dvi akys, per kalnelį nesueinančios. Mums, pvz., net su socialdemokratais, žvelgiant į jų programą ar veikimo tradicijas, bendrauti būtų lengviau. Kitas dalykas, ar formuojant Vyriausybę, rengiant Vyriausybės programą būtų galimi kokie nors „valstiečių“ ir mūsų poslinkiai kompromisų link. Jeigu mes sutariame, kad, pvz., alkoholizmas yra ne tik bėda, bet ir tragedija, o neįvardijame priemonių, tada nėra ko diskutuoti, mes sutariame. Problema prasideda, kai vardijame priemones. Kol kas aš sakau, kad, matyt, mes liekame opozicijoje, nes mes negalime per toli nukeliauti darydami kompromisus. Klausimas, ar „valstiečiai“ yra linkę į kompromisus, o kitas dalykas, ar jiems dar apskritai reikia mūsų.

G.JAKAVONIS: Kaip rinkimus vertina mažiau mandatų gavusios politinės jėgos?


R.ŽEMAITAITIS: Mūsų partija prieš pat rinkimus, kai buvo formuojamas sąrašas, atsinaujino. Atsirado tam tikros taisyklės, rinkimų štabas, lyderiai. Atsirado tam tikrų pakeitimų, kurie ir lėmė, kad „Tvarka ir teisingumas“ gavo tiek pat Seimo nario mandatų, kiek turėjo 2012 metais. Tai reiškia, kad mes sugebėjome mobilizuoti jėgas, pasikeisti ir įsileisti naujų minčių, idėjų.

Apie valdančiąją koaliciją, ko gero, sunku kalbėti partijos ar frakcijos vardu. Šiandien nesame pakviesti nei diskusijų, nei derybų, nei pokalbių. Branduolys šiandien yra partijos, kurios daugiausiai laimėjo balsų, – „valstiečiai“ ir konservatoriai.

Girdžiu kalbų, kad konservatoriai rodo iniciatyvą pradėti formuoti koaliciją iš kitų partijų ir sudaryti netgi mažumos Vyriausybę. Sunkiai tikėtina. Gal tai yra bandymas žaisti, spausti „valstiečius“ į kampą ir sakyti, esą jeigu jūs neisite, būsite vieni opozicijoje. Konservatorių pasakymas, kad mes be liberalų nedalyvausime valdančiojoje koalicijoje, manau, buvo tam tikra informacija tarp eilučių. Nepaisant to, ar mes būsime opozicijoje, ar valdančiojoje koalicijoje, manau, kad kiekviena atėjusi partija nori padaryti gera valstybei. Aišku, yra savos programos, savų idėjų realizavimas, bet kartu yra ir bendros programos.

Dabar esminis dalykas yra biudžetas, kaip gyvensime 2017 metais. Mano nuomone, labai trūksta diskusijų apie jį. Pradėjome biudžeto pirmąjį svarstymą, atėjusi nauja dauguma turės jį peržiūrėti. Gali būti esminių pataisų, jei peržiūrėsime alkoholio akcizą, jei bus numatyta lengvatų vaikiškoms prekėms ir panašiai. Yra begalė klausimų, kurie skubiai turi būti atsakyti. Todėl manau, kad būtų labai paranku padaryti 4–5 dienų koalicijos formavimo pertrauką, kad niekas su niekuo nesusitikinėtų ir galėtų viską savarankiškai apsvarstyti. Ko gero, tai būtų idealiausias variantas, nes dabar visi bando kažką karštligiškai daryti, o rezultatas gali būti ne toks, kokio laukiama.

Žmonės laukia. Žmonės pareiškė pasitikėjimą. Tik įstrigo atminty mūsų šalies vadovės pasakymas: „Deja, „valstiečiai“ laimėjo“. Aš prisimenu Rolando Pakso išrinkimą prezidentu. Tada irgi buvo pasakyta, kad „deja, jis laimėjo“. Paskui prasidėjo puolimai. Norėčiau palinkėti, kad „valstiečiai“, kiek įmanoma, to išvengtų, nes, akivaizdu, yra žmonių, kurie labai nepatenkinti tokiais rezultatais, tad gali būti įvairių mėginimų sugriauti iš vidaus, suskaldyti. Manau, tai būtų didelė tragedija išrinktai tokiai grupei pakankamai vieningų žmonių, norinčių įgyvendinti žmonių laukiamus sprendimus.


G.JAKAVONIS: Ko Lietuvos žmonės iš jūsų labiausiai laukia ir kokie jūsų pirmi žingsniai?

R.KARBAUSKIS: Šiuo metu itin svarbi Lietuvos administravimo sistema. Labai prastoje situacijoje atsidūręs valstybės valdymas, nes daugybę metų postus užėmė ministrai, kurie negalėjo eiti tokių pareigų dėl savo kompetencijos. Dabar daug žmonių dirba ministerijose, tarnybose tik todėl, kad turi partijos bilietą, o ne kompetencijų.

Mes šnekame apie būtiną administravimo reformą, tai yra optimizavimą, mažinant žmonių skaičių. Todėl mūsų siūlymai dėl profesionalų Vyriausybės yra labai svarbūs, bet galbūt nevisiškai suprantama, ką mes turime omeny. Pirmiausia turime omeny tai, kad žmogus, kuris vadovauja ministerijai, susivoktų, ką veikia jo pavaldiniai. Nes dabartiniai ministrai neturėjo žalio supratimo… Pavardžių neminėsiu.

Antras dalykas yra Lietuvos biudžetas. Suprantu, priimti principinius sprendimus sunku, bet tie klausimai irgi laukia kontrolės. Kitiems sprendimams, kuriuos mes siūlome, parengti reikia laiko, dėl to jų nešturmuosime, o pirmiausia sieksime išsiaiškinti tų sprendimų aiškumą.

Pirmą kartą Lietuvos istorijoje mes turėsime politinę valią dėl tokių sprendimų, kaip specializuotos alkoholio parduotuvės, alkoholio reklamos draudimas. Gal dėl vieno klausimo mūsų laukia didesnis ginčas – tai prekybos alkoholiu valstybės monopolis, kaip yra Skandinavijos valstybėse. Ten logika paprasta – išlaidos, skirtos visoms alkoholio sukeliamoms problemoms (ir sveikatos apsaugos, ir socialinės veiklos, ir taip toliau) spręsti, yra didesnės negu valstybės pajamos iš alkoholio. Tai apskaičiuota ne mūsų, o Pasaulinės sveikatos organizacijos. Ir nereikėtų jaudintis, kad mes nesurinksime biudžeto, – mes tiesiog neišleisime kažkiek kartų daugiau.

Kalbant apie pokyčius sveikatos apsaugos sistemoje, pirminis dėmesys bus skirtas šeimos gydytojams, kad kuo mažiau žmonių būtų siunčiama pas antrojo, trečiojo lygio specialistus.

Dėl švietimo ir aukštojo mokslo manome, kad aukštasis mokslas galėtų būti nemokamas. Bet to siekdami turime kalbėti apie valstybės užsakymą, profesijų žemėlapį, reikalavimus stojant į aukštąsias.

Tikrai neįsivaizduoju, kaip galima susėsti kabinetuose ir sutarti, kurie universitetai lieka, o kuriuos panaikinsime. Nesuprantu šnekėjimo apie tūkstančius mokytojų, kuriuos atleisime, nes aš esu daug bendravęs su mokyklų kolektyvais, mokytojais ir matau, kad dabar pensininkus išleidžia į pensiją, bet tuoj vėl priima į darbą, nes nėra mokytojų. Kai kurių specialybių mokytojų išvis nėra, dalies specialybių mokytojų mes nerengiame jau keletą metų. Tai yra krizinė situacija, bet tai ne Edukologijos universiteto problema, o mūsų požiūrio į švietimą, į mokytojo specialybę.

Tai didelė valstybės problema, ir mes turime remtis skandinavišku, galbūt Suomijos, pavyzdžiu, kai reiškiama pagarba mokytojui, valstybėje labiausiai gerbiama specialybė – mokytojo. Tai visiškai akivaizdu Suomijoje, pas mus, deja, ne.

Energetika. Labai svarbus ir tarptautiniame, ir Latvijos, ir Estijos, ir Lenkijos kontekste yra žaliosios energetikos vystymasis. Ji yra dar sudėtingesnė už šilumos energetiką, už atominę energetiką. Lietuvoje šiuo klausimu – nearti dirvonai.

Manau, koalicija tikrai turės labai daug padaryti, yra dideli projektai, tiesiog reikia aiškiai sudėlioti prioritetus. Manau, pasibaigus visoms deryboms su koalicijos partneriais, mes tuos prioritetus, matyt, turėsime ir įgyvendinsime.

G.JAKAVONIS: Kokie užsienio politikos prioritetai?

R.KARBAUSKIS: Nematome priežasčių, kodėl turėtume keisti užsienio politikos kryptį. Lietuvos užsienio politika – tai stipri Europos Sąjunga, stipri NATO. Mes, aišku, neturėtume mąstyti apie tai, kad ES būtų viena valstybė, kaip kai kurie Europos Parlamento ar Europos Komisijos lyderiai kartais pareiškia. Turėtume dėti daugiau pastangų gerinant santykius su Latvija, Estija ir Lenkija. Labai svarbu ieškoti sprendimo dėl lenkų. Tik viena sąlyga – negali būti primestų reikalavimų, kurių neįvykdę mes negalėtume žengti tų žingsnių. Turime ieškoti sprendimų, kompromisinių sprendimų, kurie visiems būtų priimtini, ir nekelti tam tikrų reikalavimų, kurie būtų nepriimtini nei Lietuvai, nei Lenkijai.

G.JAKAVONIS: Kokie gali būti R.Karbauskio ir kitų parlamentinių partijų sąlyčio taškai dėl jo partijos siūlomos užsienio politikos?

E.GENTVILAS: Racionalūs ekonominiai santykiai, principingas požiūris į bendras europines vertybes. Iš principo šiuo aspektu susitarti būtų nesudėtinga. Kitas dalykas – praktinis veikimas. Aš kalbu apie žemės pardavimo-nepardavimo referendumą, kurį „valstiečiai“ labai aktyviai palaikė. O juk referendumu buvo kertama per vieną kertinę ES laisvę, tai yra laisvą kapitalo judėjimą. Teisė įsigyti nekilnojamojo turto, šiuo atveju – žemės ūkio paskirties žemės Lietuvoje, yra laisvo kapitalo judėjimo apraiška. Kita vertus, matyt, ir mes, liberalai, savo istorijoje esame padarę sprendimų, kuriuos paskui teko pergalvoti. Tarkime, mes buvome tie, kurie sakė: nereikia šauktinių kariuomenės, ji turi būti laisvanoriška. Pasikeitė geopolitinė situacija, ir mes šiandien pritariame šauktinių kariuomenei.

Praeityje būta dabar jau būsimos valdančiosios partijos veikimo prieš Europos Sąjungos kertinius dalykus. Na, neįvyko tas referendumas, neįvyko. Iš principo tai, ką aš matau, leidžia jaustis ramiau. Aš manau, kad nebus kokių nors radikalių geopolitinių poslinkių.

G.JAKAVONIS: Rinkome parašus, kad Lietuvoje žemė nebūtų pardavinėjama, nes atrodo, kad tautiniai ir nacionaliniai dalykai yra svarbesni…

R.ŽEMAITAITIS: O kodėl nerinkote parašų, kai Europos Sąjunga pradėjo pažeidimo procedūrą prieš kitų valstybių nuostatą, kai išimties tvarka išsinuomojama žemė ir dirbama?

Kodėl nepradėjote rinkti parašų prieš mėginimą suskaldyti „Lietuvos geležinkelius“, kai didžiosios kompanijos (Vokietija bandė patenkinti savo interesą per savo komisarą) tyčia bando krovinių verslą atskirti nuo keleivinio? Keleivinis yra nuostolingas ir paliekamas valstybei, o krovinių – konkurencingas, todėl turi būti privatizuojamas?

Trečias dalykas – energetika. Dujų terminalas. Mes sakome, kad viskas labai gražu, Europos Sąjunga davė pinigų. Ar kelsime mes klausimą su kolegomis latviais, estais, ką darysime su dujų terminalu? Kadangi patys puikiai žinote, kad niekas iš mūsų dujų neperka, ir šiandien tai didžiausia blogybė.

Ketvirtas dalykas – jungtys su Lenkija. Padarėme elektros jungtis, dujų terminalo jungtis, paruošėme geležinkelį, kad būtų gabenami kroviniai. Bet niekas nevyksta, nenaudojama.

Penktas dalykas – pramonė, kuri šiandien labai susieta tiek su ES rinka, tiek su Rytų. Žemės ūkio pramonė, t.y. pieno sektorius, mėsos sektorius, kai įsigaliojus vienokioms ar kitokioms sankcijoms mūsų perdirbėjai neturi galimybės realizuoti savo produkcijos, o perdirbėjai neturi galimybės ūkininkams mokėti didesnių supirkimo kainų. Aš pats ūkininkauju ir galiu pasakyti, kad kainos krito 40–50 proc. Klausiu, kodėl negalite. Atsako, kad per smulkus ūkis. Tačiau Europos Sąjunga sako, kad turime remti smulkųjį ūkį. Tai į kurią pusę krypstame?

Grįžtu prie pagrindinio reikalo – biudžeto. Nes viskas, kiek Lietuva pagal vieną ar kitą programą prisidės, atsispindės biudžete. Kiek mes dar investuosime į energetiką, kiek mes duosime „Lietuvos geležinkeliams“ ir pan.? Per ketverius metus Seime pamačiau, kiek tai kainuoja.

Ir paskutinis pagrindinis dalykas – saugumas, NATO. Kaip mes pasieksim 2 proc. BVP per metus, ar mes keisime visų partijų susitarimą? Sako, kad jau 2018–2019 metais įgyvendinsime, o gal tuos 2 proc. vis dėlto pasieksime iki 2020-ųjų? O gal darysime taip, kaip protingieji estai ir lenkai, ir 2 proc., skiriamus krašto apsaugai, panaudosime dar ir policijos viešojo saugumo pajėgoms apginkluoti, automobiliams, ginklams, liemenėms nupirkti? Štai Estija nutiesė kelius…

G.JAKAVONIS: NATO tai draudžia.

R.ŽEMAITAITIS: Aiškinausi. Nedraudžia. Estai labai protingai padarė, nes dabar keliais leidžiama naudotis civiliams, bet jeigu kiltų karinis konfliktas, tie keliai arba jų ruožai būtų naudojami kariniais tikslais. Ką lenkai padarė? Lenkai visą vidaus reikalų sistemą aprūpino iš tų pačių 2 proc. Ir buvo pripažinta, kad tai yra tinkamas gynybos finansavimas.

Taigi kyla klausimas, gal mes turėsime visi susitarti, nesvarbu, ar esame opozicija, ar valdantieji, – biudžetas juk nėra guminis.

G.JAKAVONIS: 2020 metais baigsis europinės išmokos. Pinigų, kaip dabar mėtoma į kairę ir į dešinę, nebeužteks. Kokie liks prioritetai?

R.KARBAUSKIS: Aišku, kad didžiausi prioritetai – kultūra ir švietimas. Kai mes šnekame, kad mums trūksta pinigų, toms sritims negali jų trūkti. Jeigu mes norime, kad būtų įveikta didžiausia šalies problema – emigracija, turime suprasti, kad žmogaus laimė yra ne tik jo atlyginimas. Šiandien aukštosiose mokyklose mes rengiame labai daug žmonių, kurie niekada Lietuvoje neras darbo, nes tokios profesijos, kurioms įgyti sukurtos studijų programos, nieko bendro su Lietuva neturi. Užtat naikinamas mokyklų tinklas, nes savivaldybėse – krepšelių sistema. Ekonomiškai teisingai skaičiuojame, tačiau praktiškai kenkiame savo vaikų emocinei, psichinei būklei. Taip elgdamiesi mes iš tikrųjų auginame kartą žmonių, kuriems Tėvynė, gimtinė nebėra šventi dalykai.

Kultūra – labai plati tema. Pasakysiu viena: jeigu mūsų vaikai nustos skaityti, mes pajusime tokias pasekmes, kokių net neįsivaizduojame. Neužtenka mokėti elementariai perskaityti tai, kas parašyta žinutėje ar kompiuteryje. Mūsų vaikai turi turėti knygą. Vaikišką knygą, biblioteką, į kurią norėtų ateiti. Negali būti tokios situacijos, kad ateini į biblioteką, o ten tualetas 50 metų neremontuotas.

Yra kaimo bibliotekų, kurios nešildomos ir t.t. Kaip tai įsivaizduoti? Ar mes paprasčiausiai panaikinsime visas bibliotekas kaimuose ir taip išspręsime problemą? Manau, kad čia ne tas kelias. Neabejoju, kad dabar labai svarbu būsimajai valdančiai koalicijai susitarti dėl vertybių.

G.KIRKILAS: Po 2020-ųjų parama iš Europos Sąjungos dar keletą metų ateis. Paskui nematau kito kelio, kaip didinti savo biudžetą. Kiek žinau, „valstiečiai“ svarsto apie mokesčių reformą, tad reikės palengva tam ruoštis. Kad nebūtų šoko, kaip dėl naktinės reformos.

Kitas dalykas, kad nebus taip, jog Europos Sąjunga neturėtų jokių pajamų. Jau dabar guli tie pinigai, tik mūsų verslas, deja, labai lėtai tuo naudojasi. Junkerio planas nėra parama. Tuo ir reikia naudotis, o mes nemokame.

Dėl švietimo ir kultūros. Mes turime susitarti, kad reikia didinti finansavimą. Būtina pabudinti politinę valią šiems klausimams spręsti. Negalima visų tų židinių pašalinti iš provincijos, nors nenoriu tuo žodžiu vadinti atokesnių nuo didžiųjų miestų Lietuvos vietovių. Biblioteka – vienas iš židinių, mokykla – kitas židinys, kolegija – galbūt trečias. Jeigu mes norime, kad žmonės ten būtų, reikia vieną kartą padaryti.

R.ŽEMAITAITIS: Bėda, kad šiandien nebėra žmonių, galinčių dirbti. Ir mes su ta problema vis labiau susiduriame. Pasakysiu dėl nemokamo mokslo, apie kurį jūs, kolegos, čia šnekate. Man teko dirbti dėstytoju. Apsaugok Viešpatie, nuo vadinamojo visiems nemokamo mokslo. Kitados, kai atidarė tą Pandoros skrynią, vien teisininkų kasmet baigdavo 2600, nors poreikis buvo vos 180.

Teko ekonomistams-vadybininkams dėstyti. Klausiu, ką jūs dirbsite, nes šiandien mums trūksta inžinierių, mechanikų, agronomų, veterinarų? (Pvz., mano kaime prisišaukti veterinarą šiandien beveik neįmanoma, juo tapau pats su savo gyvuliais bedirbdamas.) Aš manau, kad nemokamas mokslas gali būti garantuojamas tik labai gerai besimokantiems vaikams ir tiems, kurių parengimą užsakė valstybė.

Kas bus po 2020-ųjų, kai neliks ES paramos? Manau, kad seniai ūkiai, didesni nei 100 ha, yra konkurencingi. Niekaip nesuprantu, kodėl tokiems skiriama parama. Kodėl skiriama ūkininkui, kuris turi 100–200 ha? Nereikia tos paramos. Šiandien jie gauna technikos finansavimo daugiau negu bet kas kitas gali apžioti. Šiandien neišgyvena žmogus, kuris turi 40–60 ha.

Respublika.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Juozas       2016-11-2 7:24

GERA NAUJIENA, KAD KOMSKIO NELIKS SEIME, TAD IR SU RUKALU KONTRABANDA REIKES MAZIAU KOVOTI. O ZEMAITAITIS, KAIP TEISES SPECIALISTAS , NERA SAZININGAS SAKYDAMAS APIE NUZUDYTUS ZMONES SAVO ASMENINE NUOMONE, NES TEISMO SPRENDIMO NERA.

vasia       2016-11-1 14:38

Lietuva siem veikejam maziausiai rupi!

Dzeikas       2016-10-31 21:20

Tarabildai: tiesa sakant as nezinau ka galima istorines perspektyvos ribose padaryti.
Musu mentalitetas vos ne diametraliai priesingi su jankiu ir tuo(t.y. ju(n)) keliu pasiekti gerove ir gyventi kuriant klausimas ar isviso imanoma.
Tai kas lietuviui “kaip tai nepatogu” klausti ar kelt problema, kad neduok die kas nepagalvotu ,kad iesko merkantiliniu interesu, jankiui paprasta kaip 2x2 - “man labai patogu klausti ir as tai padarysiu, nes cia BUTENT mano merkantilinis interesas.”
Ir buk tikras uz ta interesa jis isdraskys akis kam tik nori - jeigu tas interesas teisetas.
Ar galima Lietuvoje ka nors padaryti zmoniu labui NELAUZANT lietuvio baudziavinio mentaliteto, na panasiai kaip Petras I Rusijoje uzsuko iki galo visas verzles ir padare proverzi?
Panasu, kad tauta butent tokio veikejo ir ieskosau ant sprando uzsisodinti.Kuom Karbauckis ne kandidatas? Gi tai latifundistas kurio pagr. kapitalas zeme ir jis turi tiesiogini interesa , kad ta zeme nepataptu keliu simtu euru uz ha vertes jeigu toliau inertiskai seksi isvazineta vaga.

Julius Puras       2016-10-31 14:40

” problema – emigracija, turime suprasti, kad žmogaus laimė yra ne tik jo atlyginimas” visus savo turtus visus savo atlyginimus ir žemes Karbauskis galėtu atiduoti Lietuvai. Tik tokiu atvėju Karbauskio žodžiai būtų tikri. Priešingu gi atvėju Karbauskis sukurdamas psiaudo aukštesnes taremas vertybes noriu apgauti eilini karta visus Lietuvos žmones.

Julius Puras       2016-10-31 13:48

Lietuva eilini karta pralaimėjo. Toliau skurdas, emigracija ir nekaltų žmonių persekiojimai ir nuteisinėjimai jos laukia. Niekas nepasikeis.

Daugiau niekada. Mažiau taip pat.       2016-10-31 10:13

„Paklausta, kokios tikisi būsimos valdžios, D.Grybauskaitė sakė:
:
„-Pirmiausia, kad galvotų apie Lietuvą ir jos žmones, o ne savo kišenę. Ir vogtų mažiau“.
Reiktų konkretumo dėl “vogtų mažiau” - kiek gi galima legaliai vogti?

prie to       2016-10-31 7:10

Šluokime viską po kilimu, spjaukime į faktus ir logiką, atsisveikinkime su protu, nutaisykime palaimingas šypsenas, pasitikēkime politikais ir viskas pasikeis į gera taip greitai jog nespėsime ir apsidairyti.
Svarbiausia yra tikėti jog naujiems politikams mes rūpime labiausiai, tikēti kad guzai kaktose puošia.
Ir kad grėblys čia ne prie ko.

Tarabilda Dzeikui       2016-10-31 0:27

Tamsta gal seniai iš Lietuvos pasprukęs, mat daug girdžiu tokių prisiminimų iš tarybinių laikų, kai visi kas galėjo vogė. Ir didele nuodėme to nelaikė net klebonai per išpažintį. Vagių dabar liko ne taip ir daug, bet visi labai riebūs. Nėra iš ko vogti - nebent iš tų riebių, bet tuoj gausi per nagus.
Tos visos Rusteikos elipsės ir apvertimai kartais yra juokingi kaip loginiai konstruktai ar literatūrinės puošmenos, bet tikrovei nuo Rusteikos gražbylysčių nė šilta, nė šalta. Taip postringauti galima milijoną metų, ir milijoną metų niekas nesikeis, nors visi mintinai žinos tūkstantį įmantrių mantrų, kaip kvailai šitoje valstybėje viskas padaryta. Ir kas iš to?

Dzeikas       2016-10-31 0:10

PS. Oi, ten tulas Rusteika parase. Atsiprasau uz papainiojima.

Dzeikas       2016-10-31 0:07

Na kaip bus jei norit prognozuot, tai susipazinkite su likimo broliais Haityje , o kaip pas rusus daug maz zinote.
Klausimas vienas, kas cia tvarka darys: rusai uzdare(n) su Batjkos pagalba Suvalku koridoriu, ar amerikieciai dave su lenkais tiems per nagus.
Jeigu amerikieciai, tai apsiziureje kas cia ir kaip, pasikvies karininkus dariusius viduriu zonda Haityje - tan situacija panasi: investuok neinvestaves visvien viska isvagia, sugriauna ir vaziuoja basi i kitoj salos pusei Dominykos respublika uzdarbiaut.Tie nors su sandalais ant plikos kojos.
Bezpredielo nedaleis ir laikys rezervata kokiai kibiru gamybai.Mokancius dirbt ir nevogt kai nusisuki, paims pas save.“America needs you” vadinasi.
Nes jeigu nori visa gyvenima tik i darba vaikscioti ir tureti garantuotas pajamas tai tik kibiru gamyba(o jeigu nori JAV gyventi ir tureti garantuotas pajamas - tada jums i restorana indu plauti.Bus $7/h ir be darbo tikrai neliksi.Pakaks issinuomuoti kambari, pavalgyt.Ir savaitgaliai i McDonaldsa programai “Liubliu poveselitsa, ossobenno pojestj”.Prisigamink vaiku tai valdzia dar damokes biski).
Mazdaug tokias perspektyvas siulo kolukieciams is prigimties Laisvasis pasaulis——————————————————————————————————
Kodel as cia unisonu su Rubaviciumi papaisiau tokia perspektyva Lietuvai?
Todel, kad susikistume giliau savo tautiskuma ir, kol neismoksime negave(n) ausin nevogti ir iki kaulu ciulpu nesugersime supratimo, kad joks seiminykas musu reikalu netvarkys ir laizyti svetimus padus to tikintys kvaila ir beprasmiska, ten , gilumoje ta tautiskuma ir laikytume.

plonoms       2016-10-30 23:32

Ne tame esmė. Politikai baliavoja, o balsuotojai pagirioja.

plonos konservatorių vestuvės       2016-10-30 23:04

Jokių linksmybių nebūna, bet pagirios kosminės.

storos valstietiškos vestuvės       2016-10-30 22:31

Pirma būna linksmybės, o po to pagirios.

Dž. K.       2016-10-30 22:28

Jeigu publika įsigeidžia kuo nors tikėti, proto jai niekas neįkrės.

grumstui       2016-10-30 22:26

Teisingai, kam mums blaivus mąstymas-
negalvodami stačia galva į ” šviesų rytojų”. Esate visiškai garantuotas jog tas rytojus bus toks šviesus kaip pažadėta?

grumstas       2016-10-30 22:07

A. Rusteikai: Įleisk kiaulę į bažnyčią -ant altoriaus užlips. Čia apie tavo spausdintus komentarų skiltyse rašliavas- nihilistines , pilnas dumblino negatyvo ir vienpusiško subjektyvizmo.. neužtenka lietrydžio skilčių?

Patikslinimas       2016-10-30 21:47

21;44 turėjo būti pavadinime ne III, o IV dalis

Patikslinimas       2016-10-30 21:47

21;44 turėjo būti pavadinime ne III, o IV dalis

Jeigu neišgelbės – išliksim / III       2016-10-30 21:44

Pakelkim ir mes už juos ir už Lietuvą, kol dar galima.
Juk jie mūsų geradariai ir darbdaviai.
Apie ką kalbėtume ir rašytume? Kas būtų kaltas? Ko neapkęstume ir susitikę įsiteikiamai šypsotumės?

Skaičiuos balsus, procentus, mandatus, kam kokios ministerijos.
Kas su kuo ir už kiek – tikrasis interesas, dėl šito guldo galvas. Pažiūrėkit, kokia trykšta energija, kokios staiga atgiję numirėlių akys, kai prabyla apie koalicijas!
Čia tau ne debatai apie bobučių vargus ar kaip kokiam vaikeliui vėžininkui vaistams pinigiukų nėra, o kanceliarinėms yra. Taip užsidegusius visus mačiau tik tada, kai su krautuvininkais atominį LEO kūrė.

Artėja tarsi Eurolygos finalas.
Kiek emocijų, pykčio, sirgaliai tuoj eis muštis. Tik bėda, kad nėra dėl ko. Ten mūsiškių beveik nėra. O jei keli, tai ant pakylos nepamatysim niekada. Mes tą vakarą būsim pykšt. Šautuvą ant peties ir namo. Klaikiai karkdamos varnos pakils išsigandę, pasuks ratus ir sutūps. Tik truputį kitaip. Tai ir viskas.
.
Bet stambiaplokščių daugiabučiuose riksmas:
– Juk jie mums pažadėjo algas pakelti!
Išduosiu jums tikėjimo paslaptį, kaip partijos programoje numatyti ir įvykdyti atlyginimų padidinimą.
Tai taip paprasta, Kisa!
Paimi vidutinę infiliacijos ir atlyginimų augimo prognozę iki kadencijos galo. Ir į šventraštį.

Nieko nereikia daryti.
Per tuos metus savaime atlyginimai pasieks maždaug tą lygį. O tada išeisi ir pasakysi – mes tą padarėm!
Schemutė išrasta Viktoriuko. Jo visi vidutiniai, kur žadėjo prieš anuos rinkimus, jau praktiškai yra, nes taip savaime gavosi.

Triukas toks paprastas, efektyvus ir akivaizdus,kad šiuose nepasirinkimuose tą su didele pompa varė visi.
Net tradicinės orientacijos “nepopulistai”. Ir tikrai, 2020 metais taip ir bus.
Be jokių jų pažadų ir stenėjimo.
Lygiai taip aš galiu pažadėti, kad birželį bus vasara ar rudenį išskris gandrai. Ir viskas išsipildys.

Aršūs piliečiai vis tiek pirmadienį nusiramins ir viską po mėnesio pamirš.
Kas dabar be google’o pasakytų, ką ten mums prieš 4 metus žadėjo?
O jei Europos pinigėliai pasibaigs ir bus riesta, mums pedagogo tonu paaiškins, kad dėl krizės nepavyko iki galo įvykdyti programos.

Ir pateiks naują, krizės įveikimo viziją.
Beje, jie labai mėgsta vizijas. Sako, ministerijose pilni stalčiai pritutinti kokių tik nori. Už jų rengimą ne viena dešimtis švogerių namus išsistatė. Šiaip tai vizija išvertus į lietuvių reiškia regėjimą.
Aš tai irgi savaitgaliais kartais matau vizijas.
Kol dar neuždraudė, aišku.

Ir vizijose regiu, kad laukia įdomūs ir sunkūs laikai.
Daug kuo nusivilsim. Ar bus geriau negu buvo?
Taip, nes blogiau jau nebebuvo įmanoma.
Ar bus ko norim? Ne. Kuo galima džiaugtis, draugai optimistai?
Tuo, kad gal ne gelbėtojai ateis. Gal neišgelbės ir išliksim.

O šiaip – nusiraminkit, mielieji, gersim kaip gėrę, tik kitur pirksim ir kiti iš to paežerius tversis.
Ir gėjai galės pagaliau smagiai atšokti vestuves. Garsenybės ir renginių organizatoriai pritaikys nuolaidas.
Bankrutavę alkoholio krautuvininkai atsidarys vyriškų vestuvinių suknelių nuomas.

Permainų horizonte nenusimato, bet bus tokie pokyčiai, kad dabartį atminsim kaip šviesų košmarą.
Vienus mokesčius sumažins, kitus patrigubins. Uždirbsim daugiau ir nusipirksim mažiau.
Pabrangs svaigalai ir moterys, padaugės vienišių ir toliau iš čia važiuosim. Užveš musulmonų ir negrų – padidės gimstamumas.

Nuobodu nebus.
Sugrįšim prie idiotų idėjų, lieknumo isterijos ir varlyčių laisvės. Savaitgaliais vieni kitiems į akis nežiūrėsim.
Žiūrėsim ką jie mums rodys.
Klausysim pokalbių šou apie nieką ir žinių apie tai, ką jie nori, kad mes pagalvotume.
Bet iki kitos kadencijos pragyvensim.
Jei karo nebus.
.
A. Rusteika

Jeigu neišgelbės – išliksim / III       2016-10-30 21:35

Na nenusiminkit, valstiečiai tai už vertybes!
R.Karbauskis:
-Mūsų partneriai gali būti ir socialdemokratai, ir konservatoriai.
Vėl klausimėlis – kuriam gale tos “vertybės”, jei gali gultis ir su tuo, ir su anuo, kurių “vertybės” kardinaliai priešingos?
Nebent “vertybių” vertingumas priklauso nuo jų dydžio.

Kažkaip neprisimenu idėjos ar politinio judesio, sukėlusio masinę isteriją, kuris nebūtų greit išsikvėpęs, pavirtęs savo priešybe ir netapęs masiškai neapkenčiamu.
Revoliucijos nesiskaito.
Rinkimai – ir dar kaip.
.
Neapkenčiat partijų – puiku, prašom dažais kvepiančią “nepartinių” partiją!
.

Valstybinės vaistinės, valstybinis bankas, valstybinės krautuvės.
“-Vaje vaje, plešia darbo žmones, niekšai kapitalistai! “
Kiek milijonų vargšai lietuviai sutaupytų!
(Šito net Vladimiras Vladimirovičius nebekliedi).
Gal pratęskim?

Kodėl neatkūrus valstybinių žemės ūkio bendrovių?
Išbuožintum Gelbėtoją – granito trinkelėmis visus grybautojų takus giriose nuklotume.

Tie naujieji mesijai tik atrodo kaip švieži.
O nulupi žievelę – raudona ir kirmėlės.
Pirmas sluoksnis – prunskininkai, pakrapštai giliau – seni geri komunistai. Pagal jų vogimo formules tėveliai prakuto, didiesiems verslininkams pradinį kapitalą sukaupė.
Argi čia pasikeisi ir ką naujesnio dundukams sugalvosi?
Tik socializmo formules, kurias taiko visiems, išskyrus save.

Taigi rinkomės iš dviejų premjerų – Anūkėlio ir Policininko.
Pasirinkimas kaip pakarti negalima paleisti, tik nežinai, kur kablelis.
Bet rinktis teko taip, kaip visada.
Tą, kuris mažiau blogas, mes juk pripratę.

Jeigu neišgelbės – išliksim / II       2016-10-30 21:29

Visa metus trukusi socdemų apšaudymo mėšlais kampanija nedavė rezultatų, reitingai stovėjo mūru be jokios viagros. Aklas matė – taikomi keliagubi standartai, kai vieni be perstojo puolami, o kitų visiškai nematoma.
O lietuviai ujamus myli dar nuo paksiados!

Socdemus sumurkdė ne užsakomieji skandaliukai. Patys akmenį po kaklu ir nuo lieptelio. Darbo kodeksas viską pakeitė, nes buvo paliesti realūs žmonių gyvenimai. Juokingiausia, kad tas kodeksas reikalingas visiems užpuolikams nuo R.Karbauskio iki D.Grybauskaitės.

Dabar išmelš iš situacijos viską, ko reikia socdemams pribaigti. Padarys keletą kodekso kosmetinių pataisų ir sėkmingai visi pamirš. Kaip ir Premjero lemenimus apie mokslininkų kolektyvinį darbą, Vokietijos patirtį ar būtinybes. Dabartinės valdžios nuvertėjams paminklą reikėtų statyti ne vargšui Ramziui, o A.Butkevičiui.

Ir kodeksą priėmė kokio reikėjo, ir kitiems priimti nereikėjo, ir didvyriais visi pasirodėm. O socdemai dar sugalvojo pakelti šildymo kainas prieš rinkimus.
Lietuvoj negirdėtas dalykas – valdovo charakiri mūšio lauke prieš rikiuotę.
Ką padarysi, tokius ir bažnyčioj, ir rinkimuose muša.
Visi nevykėliai atsistatydino, šitas neatsistatydins nei pro kur.

Konservatoriai sunkiai tramdė džiaugsmą, kurį buvo seniai pamiršę.
Tai atsirišo liežuviai ir imė nusišnekėti.
Anūkėlis kad dėjo apie pusės pedagogų atleidimą – švietimiečiams net ausys atlėpo. Sutaupys pusę algų ir padvigubins likusiems. O atleistuosius priims socialiniais pedagogais ir padėjėjais, nors ir dabar jų darbo biržose knibždėte knibžda. Klausimėlis, kur čia sumažinimas, sutaupymas ir iš ko jiems mokės, jei sutaupytus jau bus išdalinęs geriesiems? Labai logiška.

O kur dar pagiriamasis žodis gėjų santuokoms, išvertęs iš koto dieną naktį už juos bažnyčiose agituojančius kunigėlius?
Senelis atlėkė gelbėti – kaip galima neigti tai, kas egzistuoja, o juk jų partnerystės egzistuoja!
Logika geležinė.
Atsiversk Baudžiamąjį – viskas, kas ten parašyta, egzistuoja.
O kurgi, Seneli, vertybės?

Jeigu neišgelbės – išliksim / I       2016-10-30 21:23

Turi rimtų problemų – numesk nerimtą, bet kiekvienam aktualią. Prie kaulo tuoj sulėks, kailio skutai, kraujas ir snargliai trykš į visas puses. Ir nebegalvos ko nereikia. Juk pasaulis – primityvų vandenynas. Proto balso niekas negirdi ir laivas plaukia.

Valdžiai tinka susipriešinusi dėl niekų, fragmentuota visuomenė. Priversti žmones per naktis nemiegoti ir pliektis dėl šnapso ir parūkymo taisyklių, tinginių, varlyčių ir tarakonų teisių, dulkinimosi būdų ir gimdymo voniose laisvių, sveiko maisto isterijos, skiepų baimės ar seksiukių karštukių kultūros. Tai labai naudinga, reikalinga ir išmintinga.

Neigti kas protinga ir normalu – šiuolaikiškumas. Nesąmonės veisiasi pačios, bet patyliukais paskatinamos. Ne iš kokio nors sąmokslo teorijų numylėtojų centro, tiesiog spontaniškai. To valdančiajai politinei klasei reikia dėl valdiško stabilumo, verslui ir žiniasklaidai – dėl pinigų. O idiotams, aišku, dėl savo “idėjų”. Idiotas – nuo žodžio idėja.

Propagandos dūmų uždanga visada suveikia. Niekada tiek nekalbama apie taiką, kaip prieš karą. Niekada tiek apie mokesčių sumažinimą, kaip prieš padidinimą. Apie demokratiją – prieš diktatūrą. Apie smulkų ir vidutinį verslą – prieš jo sužlugdymą. Apie teises ir laisves – prieš jų nuslopinimą. Apie pokyčius, kurie nieko nepakeis – pro visus galus prieš rinkimus.

Prezidentūros remiamas planelis buvo toks mielas, genialus, kaip ir viskas, kas paprasta. Užmėtyti ekskrementais valdančiuosius. Švytuoklė ir taip suveiks, protestą ir naujovių ilgesį susiurbs liberalai. Ir atplauks balta pieno puta šventieji konservatoriai. Apkabins mus su liberalais ir nusineš sulesti į šviesų rytojų.

Tik va neišdegė. Šventasis Eligijus nuėjo su kitu ir dar priešu. Kokia moteris atleistų! Teko vaikiną paaukoti. Oro balionas subliuško, nepatenkintuosius velnias nunešė pas valstiečius. Net tuos, kurie S.Skvernelio mirtinai neapkenčia už Garliavą.

Jie nebegrįš. ( 4 )        2016-10-30 21:13

Jei kiltų kokių neaiškumų, kiek duoti minimalkės ir ar leisti tuoktis su gyvūnais, laisvai išspręstume per teliką. Moderuotų kokia nors iš nesuskaičiuojamų Rūtų. Studijoje – V.Šustauskas, P.Gražulis,K.Brazauskienė ir koks nors dizaineris. Ekrano apačioj klausimėlis. Taip ar ne, euras už žinutę – ir viskas. Dar milijonas eurų, ir Z.Vaigausko programa per savaitę suskaičiuotų.

Sakot neįmanoma? Ir dar kaip įmanoma. Greit bus metai, kai ispanai be vyriausybės, nes po rinkimų negali dėl jos susitarti. Ir ką – praskolintoje valstybėje visuotinis ekonominis pakilimas, vos ne stebuklas. Visi laimingi. Tik valdžios apžvalgininkai burba, kad be valdžios tuoj viskas sugrius. Bet virš visos Ispanijos giedras dangus.

Didelius skandalus pamirškit, dabar vėl bus tik apie gydytojų kyšius už klizmą. Visos srutos panaudotos, tačiau taktika pilnai pasiteisino. Specialiosios tarnybos toliau seks ir klausysis mūsų ir politikų. Kaups šaudmenis kitiems rinkimams.

Tik problema – kas bus, jei iki kitų Seimo rinkimų Valdovų rūmuose kas pasikeis? Todėl įrašys viską, o prireikus ištrauks ko reikės tam, kuriam reikia. Labai nesijaudinkit, nekalbėkit telefonu ko nereikia ir po plentvoliu nepapulsit.

Politikus dabar matysim dažnai, o jie mūsų – nebe. Išskrido, bet pažadėjo sugrįžti. Išleidę juos amžinų atostogų idealią valstybę turėtume. Ir būtume ramūs kaip belgai, dar šv.Paksas taip mokė. Ten, Briuselyje, visi ramūs ir skalsiai gauna, sprogdink nesprogdinęs.

Vis-dar-pasitaikančios-blogybės Lietuvoje tik dėl V.Putino, darbiečių ir sovietų paveldo!
-O ar mylit ją jūs?
-Daugiau pozityvo ir vertybių, brangūs draugai!
-Ačiū už dėmesį.
Visa salė atsistoja.
Audringi plojimai, pereinantys į ovacijas.
Užkanda…

Jie nebegrįš. ( 3 )        2016-10-30 21:11

O valdžia tai vis nori, kad jos nekritikuotume ir nezystume it mėsinės musės, daužydami makaules į Seimo stiklus. Kad tupėtume tyliai. Paklusnūs kaip pirmokėliai paliktume ją ramybėje. Visai geras noras ir nesunkiai padaroma. Tam reikia, kad ir jie paliktų mus ramybėje.

Taigi visus – atostogų! Premjerą, Ministrų Kabinetą ir Seimą – į Kanarus ar Seišelius! Grįžtų įdegę, ramūs, gerais, pavargusiais veidais ir nutirpusiomis genitalijomis. Savaitę paplušėtų prie krizių ir perspektyvų, pasirašytų ką reikia, paspaudinėtų mygtukus – ir vėl staltiese keliukas.

Patikėkit, to niekas nepastebėtų. Viską nuspręstų ir parengtų pavaduotojai, patarėjai ir aukšti valdininkai. Jie tai tikrai profesionalai, šitiek metų dirba, savo sritį išmano puikiai ir nesąmonių nedaro. Ir dabar juk viską sprendžia jie. Tie nuolat besikeičiantys pavairuoti neišmanėliai tik trukdo.

Pagyventume ir mes ramiai. Niekas nepasikeistų į gerą, bet ir nebeblogėtų. Sutaupytume nervų ląstelienos. Taika grįžtų į dėl Ukrainos, Garliavos ar šauktinių susipliekusias šeimas. Būtų laiko su pačia pasivaikščioti ir pamatyti baloje žvaigždėtą dangų ir moralinius įsakymus. Sumažėtų depresijų ir nemotyvuoto smurto po Panoramos.

Įsivaizduojat, kaip būtų gera? Jie gyventų savo gyvenimą, mes – savo. Per valstybės šventes vaikščiotume viens pas kitą svečiuosna į kokius nors mitingus su žvaigždutėmis. Niekas neknistų proto. Ir per teliką būtų ką žiūrėti, ne vien futbolą, ruskių serialus ir Valinskų lapiną su tapinais.

O jeigu dar radikaliau – amžinų atostogų? Sumažinam parazitų skaičių, skiriam išlaikymą iki gyvos, kaip tų bėgančių iš laivo britų karalienei – ir viskas. Tegu ten sako vieni kitiems kalbas, pasirašinėja su savim sutartis, balsuoja ir ryškiai fotografuojasi. Galima būtų transliuoti online kaip realybės šou. Arba įrašus pardavinėti vaistinėse nuo nemigos.

Kas atliktų visą juodą darbą? Ogi tie patys, kurie ir dabar. Gydytojai gydytų, farai gaudytų banditus, VMI rinktų mokesčius. Sodra ir ministerijos veiktų suktųsi po senovei. Dar geriau, nes nebūtų tų vėplų su savo pamokslais ir rietenų kas kameroj viršininkas.

Aišku, lieka užsienio politika. Bet ne bėda. Ir dabar jos neturim, plūdūriuojam Nojaus arkoj su dideliais gyvūnais. Kaip vaikai karuselėje burzgiam panosėj ir sukiojam vairą įsivaizduodami, kad vairuojam. Čia viskas jau pavogta iki mūsų.
.

Jie nebegrįš. ( 2 )        2016-10-30 21:09

Ponų daug ir tokie gražūs. Dar daugiau žodžių, keliančių šleikštulį. Juos viešai tiek tąso, kad ir tave sutąso. Praranda prasmes ir tampa užkeikimais. Tuščiais garsais, į kuriuos kas kokią nori reikšmę, tokią ir įsideda. Šitiek buvo “kad Lietuvai būtų geriau”, “remti smulkų verslą”, “socialinio teisingumo”, o jau visokių “teisių” tai nors fūromis vežk.

Paskutinis sezono mados klyksmas – “vertybės”. Mes už vertybes, o jūs ne už vertybes, mūsų vertybinė politika ir požiūriai, vertybiniai sapnai ir spazmai, vertybių pagrindu sutvarkyta visuomenė ir kiti vertingi skiedalai.

Tik niekas nepasako, kokios gi tos vertybės. Nes vertybė yra tai, kas kam vertinga. Kiekviena visuomenė, socialinė grupė, kultūra ir subkultūra turi savo vertybių sistemą ir gradaciją. Islamo valstybės, stambiojo verslo storulių ar liesų nuo neprivalgymo ir lakimo kaimo runkelių, narkomanų ir zekų, pankų ir gėjų, komunistų ir katalikų, feminizmo ar fašizmo vertybės skiriasi.

Todėl jei jūs už vertybes, tai įvardinkit, už kokias ir kodėl, kaip jų sieksit ir kaip su kitokiais, kitų vertybių išpažintojais sugyvensit. O jei turit omeny vadinamąsias bendražmogiškas, kurios visiems tinka ir patinka, tai ir kalbėti nėra apie ką. Jos pilnai telpa Dekaloge ir dėl jų reikia eiti ne į politiką, o į bažnyčią.

O kad valstiečiai suguls su socdemais – nedrebėkit. Vienąkart jau pabandė sudaryti koaliciją. 1926-siais. Dabar ir Prezidentūros paryčiais apsupti nebereikės, ir gruodis čia pat. Jubiliejus ir dar pilnatis, todėl kairiarankių nereikia bijoti.

Jų ministrai juk bus profesionalai! Dabar pasodina naujoką prie vairo kaip dvyliktokę Regitroje ir tamposi, kol išmoksta pajudėti. Praeina pusmetis, jau ir posūkius parodo, ir persirikiuoja kaip reikia, ir net “šaudė tu šaudė” ištarti pramoksta. Ir tada lauk, duokit kitą, šitas blogas, nes kažką ne taip telefonu pasakė.

O pasodina profesionalą – lekia kaip kelių gaidelis užsidegusiais kiaušais. Tik klausimėlis, kur nusiveš. Kas jam mes ant užpakalinės sėdynės – ne rodiklis. Tai kas geriau, tautiečiai – profesionalai ar neprofesionalai? Jei vairuotojas – neaišku, ar nori saugumo, ar greičio. Jei gydytojas, geriau profesionalas, jei vagis – tai ne. O politikas?

Esmė ar jis bus kontroliuojamas. Ir kas kontroliuos. Šiuo metu – tai tikrai ne mes. Todėl kaip ir tas pats. Vairuokit į sveikatą, mokykitės, lėkit per ženklus. Juk vis tiek drauge išsiplosim. Ir liksim kalti, nes jūs nekalti niekada. Duodu pusę karalystės ir padėvėtą, bet važiuojantį opelį – pasakykit, kuris politikas ir kada prisipažino klydęs?

Tai ko po galais norit? Mes tai normalios valdžios, kad netrukdytų gyventi. Vadybos abėcėlė – idealus vadovas nematomas. Nedirba už kitus ir nenurodinėja. Parenka žmones ir sukuria sistemą, kuri veikia savaime. Sprendžia pats tik dėl perspektyvų ir krizių. Gali ramiai išvykti pusmečio atostogų ir darbas nenukentės…

Jie nebegrįš. ( 1 )       2016-10-30 21:06

Atsibudę tiesiat ranką, o šalia tik šalta, sujaukta patalynė. O kaip gražiai kalbėjo, žadėjo ir glaustėsi. Baigė greit kaip visada. Išėjo ir nebegrįš. Visi jie tokie, daugiau niekada nepatikėsim.

Pareis po ketverių metų, kai vėl pasiilgsit, kad viskas būtų ne taip. Ir sakys, kad jie dabar kiti. Atšlysit nuo jų šlapių bučinių, bet vis tiek pasiduosit ir atsiduosit. Ir jie tą gerai žino. Ne pirmas kartas, mergaitės.

Per tas dvi savaites nebuvo praktiškai nei vieno teigiamo sakinio apie valstiečius. Visi iki vieno – ir sisteminiai, ir ne – prieš. Ne šiaip vajus prieš karbauskininkus, nors organizavimo, be abejo, būta. Toks sarkazmas ir masiškumas nenuperkami ir nesurežisuojami. Tai – baimė.

Politinio chaoso, neprognozuojamumo baimė. Išsigando visi. Žmonės susigūžė net portalų komentaruose, kur anksčiau už valstiečius. Protas sakė – pravėdinkim Seimo bezdalus, bet jausmas nemeluoja. Plika akimi buvo matyt, kas ten per paukščiai už Faro Maniako Akimis. Ne šiaip neramu.

Rinkomės mes, bet nusprendė dauguma. Minia. Sakot, geriau kvailokas, bet veiksmas, negu tas pats niekas kitoj rankoj? O gal geriau tas, negu idiotų permainos, sukelsiančios sumaištį? Stovintis vanduo pūna, dešimtmečius jame murkdomės. Bet judesys neatneša šaltinio švaros.

Pakilo visas politinės sistemos dumblas ir apie tikrumą nesvaikim. Ar dar kam neaišku, koks sraigtas pajudino pelkę? Valstiečius prie vartų atvedė skandalų maratonas, kitaip niekas jų būtų ir nepastebėjęs. Ir dabar pati kapitonė D.Grybauskaitė gerai nežino, kas bus ir ką daryt.

Švytuoklė būtų nunešus konservantus prie altoriaus ir taip. O dabar teks gyventi su gelbėtojais. Pasaulio ekonominio, politinio ir karinio chaoso akivaizdoje turėsim neaiškų, nestabilų Seimą ir sunkiai prognozuojamą Vyriausybę. O gal Prezidentūra sustiprės? Gal toks antro pasirinkimo tikslas, tik ar mums nuo to geriau?
???

A.R.- 5       2016-10-30 20:58

To, kas dar bus, matymas ir judėjimo pirmyn iniciatyva priklauso ne masėms, o inteligentijai. Tautos tikrajam elitui ir jo išugdytoms asmenybėms. Visuomenė be šito tik inertiškas molis. Mes sugebėjom išsilaisvinti iš kitų, bet patekom į savo pačių nelaisvę. Ir neišugdėm nei savo Solženycino, nei savo Sacharovo, nei Gandžio. Tik R.Karbauskį su S.Skverneliu. Ir esam verti to, ką turim.

Vis paklausia – kodėl tu toks pesimistas? Tai kad ne. Pesimistai nėjo į Sąjūdį tada, kai tai buvo pavojinga. Nerizikavo tada, kai buvo ką prarasti. Pesimistai tada tupėjo krūmuose ir laukė, kas laimės. O po to išlindo lauk, prisijungė prie nugalėtojų, realizavo juodus pinigus. Ir tapo stambiais žemvaldžiais ir optimistais, mokančiais mus gyventi darniai ir pozityviai.

Atnaujintojai vienaip ar kitaip dalyvavo priimant sprendimus ir nesprendimus, atvedusius į situaciją, dėl kurios dabar alpsta. Tokių pažadų ir revoliucijų iš viršaus buvo begalė. Ir niekas nebuvo keičiama ir pakeista. Ir jie nepasikeitė ir nebuvo pakeisti. Tai kur nors viena priežastis, kad kas pasikeistų?

Spektaklis baigėsi, show must go on. Nesijaudinkit, permainų tikrai bus. O po permainų prasidės permainų permainos permainoms tobulinti. Bet ne tokios, kokių laukiat. Po kiek laiko tas žodis taps keiksmu.

A.R.- 4       2016-10-30 20:57

Tokias programas parašytume kiekvienas. Pradžioj apie tai, kaip viskas blogai. Po to išvardini kas ir taip dabar yra daroma ir ko norėtum, kad būtų. Ir šimtuose punktų pridedi žodelius:  “spręsime”,  “gerinsime”, “sieksime”, “užtikrinsime”, “tobulinsime”, “skatinsime”, “didinsime”. Prikaišai įmantrių žodelių apie darną ir sveiką Lietuvą – ir turi programą.

Tai ne kas kita, kaip populistinių lozungų, vienas su kitu nesusijusių veiksmų kratinys, kurių realizavimas sukels tik sumaištį. Nes mano bobutė tai paklaustų – iš kur, vaikeliuk, tam rojui pinigų gausit? Ar pažadai tikri, sprendžiama pagal priemonių realumą.  Visi suokia tą patį, bet mus domina kaip jūs to pasieksite. O apie tai kalbos nėra.

Gelbėtojų pažadai buvo balsams susirinkti. Jie atėjo iš sistemos ir yra jos dalis. Jie šitiek metų ten sėdėjo, daugybę kartų blaškėsi nuo vieno kraštutinumo prie kito ir nieko realaus taip ir nepasiūlė. Sistemos iš esmės niekada nekritikavo, net negalvojo ir dabar nesirengia keisti.

Milijonieriaus kairuoliška partija su socialistiniais ekonomikos „atgaivinimais“, valstybės kišimusi į viską ir dešiniąja pseudotautine ideologija. Logiška, ar ne? Na taip taip, dideliam politologų džiaugsmui įvardijo Lietuvos problemas. Koks pasiekimas – išdrįso pasakyt kas blogai! Nueikit į turgų, ten jums kiekvienas tą patį dar konkrečiau “įvardins”.

Sisteminė nepartinių partija, susišlavusi protestą, nuo ankstesnių gelbėtojų skiriasi tik tuo, kad atėjo ne iš išorės. Gerai sistemą pažįsta, todėl atstumtieji taip jų bijo ir būriu nušokę nuo gultų lenda muštis. Ant nusivylimo valstybe bangos atplaukę žaidėjai, norėdami pavaizduoti permainas ir išlikti aikštelėje sukels tokį chaosą, kad žagsėsit.

Netikiu demokratiškumu partijos, kur viską visada sprendžia tiktai vienas žmogus. Netikiu, kad sistemos pagimdytas, užaugintas, su ja tūkstančiais gijų susietas ir savo sėkme jai dėkingas asmuo nori, gali ir imsis sistemą keisti. Netikiu milijonierių labdara ir korporacijų savininkų norais pakeisti žaidimo taisykles samdinių naudai. Netikiu monopolininkų kova su monopolizmu ir veikimo prieš savo interesus nuoširdumu. Netikiu trašų importuotojų kova už ekologišką žemės ūkį. Tikit – tikėkit. O aš netikiu.

Tikrų, rimtų permainų nenori ne tik politikai, bet ir mes patys. Nes visos reformos skausmingos, o pokyčiai pirmiausia paliečia”paprastą žmogų”.  Mes niekada nežinom, kas teisus, bet visada tvirtai žinom kas kaltas. Dauguma visada ir visur pasyvi, inertiška, paveiki propagandai, primityvui ir gyvena šia diena. Jai reikia priešo, mesijo ir paprastų sprendimų regimybės. Ir ji tą gavo.

A.R.- 3       2016-10-30 20:56

Didžioji biuletenių su kryžiukais dalis jūsų krūvelėje buvo ne už jus, o prieš socdemus ir konservantus. Ne meilė ir mistiškos “vertybės” jus atvedė į Olimpą, o balsuotojų neapykanta ir kerštas sistemai, esamai situacijai ir jau buvusiems. Kol kas gelbėtojai sėkmingai kreditan pardavinėja viltis.

Mus ištiko ne paprasta sloga – sisteminis vėžys. Reikia ne šiaip pokyčių ir permainų (nuo tų žodžių greit ims pykinti), o valstybės ir jos institucijų  reformos. Ne naujųjų ponų išprievartautos tautos gimdos išgramdymo, o priežasčių pašalinimo.

Apie tai naujieji nei kalba, nei ką žada. Šimtų valstybinių šnapso krautuvių tinklo visoje šalyje statyba, įrengimas, infrastruktūra ir valdymas kainuos ne vieną ir ne dešimt milijonų. Jokių baisių papildomų pajamų iš jų biudžetas negaus. Ims tik pelno mokestį ir PVM, tą patį, ką ir dabar gauna iš privačių.

Padidinti akcizai tik kompensuos praradimus nuo kritusių pardavimų. Pijokai kaip gėrę, taip gers, tik kontrabandą, kurios bosai jau dabar džiaugiasi padidėsiančiais pelnais, nugvelbtais iš valstybės. Valstybinių vaistinių tinklo ir banko steigimas kainuos dar šimtus milijonų, kurių nėra.

Ką jau kalbėti apie valstybinio verslo efektyvumą, kuris lygus nuliui ir vogimo galimybes, kurios lygios begalybei. Svarbiausia, kad visos šios nesąmonės neduos deklaruojamo rezultato, tik papildomus vargus biudžetui ir žmonėms. Niekada negalvojau, kad iš SSSR pabėgusi šalis po kiek laiko atkurs socialistinį, valstybinį verslą ir bankus. Betrūksta Valstybinio plano komiteto.

O kiek dar milijonų kainuos ministerijų Akropolio statybos už Vilniaus ribų? Kiek Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijų perkėlimas į Kauną (o kodėl ne į Panevėžį, Dotnuvą ar Balbieriškį?)? Ir ką valstybei ir mums tas perkilnojimas duos? Paprašyčiau konkrečiai, su skaičiais ir eurais, brangūs draugai. Jūs tikrai galit būti brangūs.

S.Jakeliūno finansinės ir Sodros reformos jokia naujiena ir jokia revoliucija. Tai išeinant iš darbo Vyriausybėje nuo stalo nušvilptas segtuvėlis su specialistų pasiūlymais. Juos beveik jau buvo ėmęsi įgyvendinti socdemai, tik, kaip visada, išsigando. Tai dabar bus proga neišsigąsti. Panašiai juk kalba ir visos kitos partijos.

Be tų kelių jau nuvalkiotų “pokyčių”, studijų krepšelio suardymo, pensijų ar vaiko pinigų pažado, nieko konkretaus valstiečių “Darnios Lietuvos” programoje nėra. Tuo labiau, kad panašiai springdami žada ir kiti. Paskaitykit tuos šimtus lapų. Kaip mat prisiminsit šaunius sovietinius laikus su jų priemonių planais ir atsakingais už įvykdymą.
.

A.R.- 2       2016-10-30 20:52

Įdomu tik kas ką prarys – valstiečiai socdemus ar atvirkščiai? O kol kas turės poros balselių daugumėlę, kurią kiekvienu konkrečiu balsavimo atveju bus galima žlugdyti. Po to užsiimsim kompromatų paieška, nes su valstiečiais ryškiai neapsižiūrėta. Iš po žemių iškast ką reikia, ką, blyn, jie angelai ar ką?

Socdemai nespjauna gerai pagyventi, pas valstiečius irgi rasi visokių atsitiktinių prielipų. Truputis oligarchų pinigėlių, truputis asmeninio šantažiuko, truputis nuodėmėlių į spaudą. Ir žiūrėk, jau gelbėtojų balsavimo mašinėlės po pusmečio ir nebėr.

Kada reikia kas nors suserga, kitas išvažiuoja, treti neateina ar pavėluoja sugedus mašinikei. Ir turim valdomą Seimą, kaip iki šiol arba, kaip minimum,  bent galim blokuoti svarbius sprendimus. O kai pasikeis situacija ir aistros aprims – mažu ką galima ir rimtesnio.

Nujausti, kas planuojama, labai paprasta – įsivaizduok, ką gali oponentų vietoje padaryti. Tą ir R.Karbauskis nujaučia. Todėl neis į jokias pareigas ir tupės ant paskutinės laktos Seime, kad valstiečiai neišsilakstytų ir visada balsuotų Viešpaties akivaizdoje.

Dabar fermoje prieš šėrimą grūstis kaip per regbį. Daug daug rankų, kojų ir tarpkojų, prakaito kvapas, piktas kriuksėjimas ir pirsčiojimas nuo įstangos kitus nustumti. Bet slibinas vienas, tik jo galvos kandžioja viena kitą. Tiems, kas tiki, jog tai dėl Lietuvos – užuojauta.

O štai rašeivų tonas jau keičiasi. Buvo populiaru stumti ant valstiečių, dabar tuoj bus populiaru pataikauti naujiesiems ir stumti ant stumiančių. Portalai ir intelektualai jau po truputį keičia orientaciją naujiesiems patenkinti.  Atsisės šitie prie valdiškų pinigų kranelio – ir kas tada, ponai redaktoriai?

Horizonte ovacijos, kad prasideda vos ne revoliucija. Gaunu vieną kitą švelnų priekaištą, kad drįstu kritikuoti Lietuvos išgelbėtojus. Publicistas, giriantis valdžią ar puldinėjantis jos kritikus yra nesusipratimas, nors tokių ir sočiai. Jei valdžia ką gero padaro, jis tyli.

Esam šunys, kurių darbas loti, kai kas ne taip. Ir normali valdžia žino – jei tavęs nekritikuoja, vadinasi, viskas tvarkoj, dirbi gerai. O jei ilgiau nepakritikuoja, tai politikai susijaudina, kad netaptų nežinomais. Tai normalu kalbant ir apie senuosius, ir apie naujuosius.
.

A.R.- 1       2016-10-30 20:50

Pildosi D.Grybauskaitės košmaras

Spektaklis baigėsi, salė tuštėja. Darbininkai baigia išnešti dekoracijas, šluosto nuo ringo grindų kraują ir snarglius. Ir niekas jau nuo pakylos nebečiulbės dėl mūsų balsų. Niekam mes neberūpim.

Geriausia priemonė reitingų rezultatams yra reitingų rezultatai. Kaip visada, jie rodė Panemunės pievas, kokių reikėjo užsakovams. Ir kaip visada, atsitiko kitaip. Reitinguotojai išpūs akis – firmos profesionalios, metodika baisiai moksliška! Tik tie lietuviai drąsioj šaly bijo per apklausas pasakyti, ką galvoja. Ir rinkimai kaskart būna staigmena, kaip kelininkams pirmas sniegas.

Ne valstiečiai išlošė, o konservantai prakišo. Nes negalima partijos paveldėti pagal giminystę. O tuo labiau Lietuvos. Žmonės neklystamai pajuto, kad juos ir jų šalį nori padovanoti Anūkėliui. Dar buvo nieko, kol nepaaiškėjo, kad jis tik nauja Senelio inkarnacija. Ta pati arogancija, neklystamumas ir neapykanta ne vien kitokiems, bet ir šiaip kitiems.

Net pas dakotus būdavo karo vadas ir taikos vadas. Kas tinka karui, netinka taikai ir politiką pažinsi kada jis pralaimi. Trumpam nukrenta kaukės, patarėjų pakištos frazės ir pamatai kas yra. Jis ne mums, o savo partijai bloga padarė.

Tai pačių konservatorių pasirinkimas ir tragedija. Negalima skirti vadu visiškai nepatyrusį, praktiškai nežinomą iš gatvės eilinį. Niekuo partijai nedavusį ir niekuo nepasižymėjusį jaunuolį vien todėl, kad jo senelis kadaise buvo partijos įkūrėjas.

Tai ne monarchijos sostas, kurį galima perduoti pagal giminę, o demokratinė visuomenės institucija. Elgesys po rinkimų, kitaminčių padėjėjų mėtymas iš darbo padarė jų pralaimėjimą ilgalaikiu ir triuškinamu. Matyt, taps trečiąja šalies partija. Su kuo ir pasveikinkime.

Panašu, kad peržaisti rungtynes atsisakyta, kad negautų į skudurus dar didesniu skirtumu. Anūkėliui buvo nurodyta iškelti reikalavimus iki debesų ir persimainiusiu veidu bėgti opozicijon. Pildosi D.Grybauskaitės košmaras – valstiečiai krauna apelsinus į statines su broliais socdemais. O jos pačios veiksmų nežino ir Dievas. Dėl tos paprastos priežasties, kad ji –  moteris.

anekdotas       2016-10-30 20:14

“dėl Lietuvos”
aha, tuoj.


Rekomenduojame

Robert P. George. Drąsa, meilė ir pasiaukojimas kovoje už šeimą

Lietuvos advokatūros pergalė prieš STT: slaptų pažymų eros pabaiga?

Pristatome „Šeimų Sąjūdžio“ nuotolinę vaizdo konferenciją apie protesto akciją birželio 15–17 dienomis

Geroji Naujiena: Broliai, seserys, gyvenkime ir mes tikėjimu, ne regėjimu

Rasa Čepaitienė. Jie sako „NE“

Nacionalinis susivienijimas kviečia paminėti Birželio sukilimo 80-metį

Kastytis Braziulis apie jėgos naudojimą prieš parlamentarą: incidentas gali tapti precedentu

Nida Vasiliauskaitė. Kokia būtų TS-LKD ir medijų reakcija, jei tai būtų nutikę Baltarusijoje ar Rusijoje?

„Neredaguota“ pokalbis su istoriku Valdu Rakučiu apie tarpukario Lietuvą iki perversmo

Andrius Švarplys informacinėje laidoje „Proto balsas“: kur dingo tikroji TS-LKD partija ir „konservatizmas“ Lietuvoje?

Kas Nidą Vasiliauskaitę stebina labiau nei žvaigždėtas dangus, kėlęs nuostabą Kantui

Vidmantas Valiušaitis apie Lukašenkos vertą „šventę“

Pagaliau. Andrius Švarplys. Ką pasakė Prezidentas: Lietuvos viešajame informaciniame lauke yra įsitvirtinusi politinė cenzūra

Prof. Vytautas Radžvilas kviečia pakalbėti apie politiką: laisvės iliuzijos

Nida Vasiliauskaitė. Kodėl „stiprios ironiškos asmenybės“ vis dar ne ten, kur joms ir vieta

„Neredaguota“ pokalbis su Šarūnu Jasiukevičiumi: kapitalizmas ir švietimas

Algimantas Rusteika. Laukimas

D.Žalimo žiniai: referendumus dėl vienalyčių asmenų santykių vykdė Slovėnija, Airija, Tailandas, Kroatija, kai kurios JAV valstijos, bus Šveicarijoje

„Sengirėje“: G. Kniukštos pokalbis su St. Čepinsku apie miškų naikinimo vajų nepriklausomoje Lietuvoje

Ramūnas Aušrotas apie būsimos Europos viziją. Vera Jourova: su Rusijos grėsme ES vertybėms kovosime cenzūra ir baudomis

Linas Šalna. Klasika

Jolanta Blažytė. Ką jūs sakote?

Tomas Viluckas. Kodėl reikia referendumų

Mantas ir Skaistė Vasiai. Įsimintiniausios Didžiojo šeimų žygio akimirkos

Eurika Masytė siūlo sprendimą: priešlaikiniai Seimo rinkimai. Pritariate?

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti piliečių laisvių suvaržymus

Nida Vasiliauskaitė. Dabar klausimėlis: ką Ingrida?

Papunkčiui. Vytautas Sinica apie visuomenės susipriešinimą

Prof. dr. Andrius Macas. Kažkas čia ne taip (I)

Nida Vasiliauskaitė. Tradiciškai partijos skirdavosi idėjomis ir ideologijomis, bet tie laikai jau baigėsi

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.