Istorija, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Jonas Noreika organizavo žydų gelbėjimą Šiauliuose – atskleidžia rasti dokumentai, tarp jų – ir kunigo Jono Borevičiaus liudijimas JAV teisme

Tiesos.lt redakcija   2019 m. gruodžio 18 d. 13:19

22     

    

Jonas Noreika organizavo žydų gelbėjimą Šiauliuose – atskleidžia rasti dokumentai, tarp jų – ir kunigo Jono Borevičiaus liudijimas JAV teisme

Lietuvos ir Latvijos jėzuitų provincijos archyve rasti istoriografijoje nežinomi kun. Jono Borevičiaus liudijimai atskleidžia, kad Jonas Noreika, nacių okupacijos laikotarpiu būdamas Šiaulių apskrities viršininku, tuo pačiu metu vadovavo Žemaitijos antinaciniam pasipriešinimui ir organizavo žydų gelbėjimo tinklą Šiauliuose. 

Šis svarbus kun. Jono Borevičiaus liudijimas, pasakytas prisiekus JAV teisme,  suteikia pagrindo daryti šias išvadas.

1. Jonas Noreika aktyviai prisidėjo prie Šiaulių žydų gelbėjimo.

2. J. Noreika laikytinas antinacinio pasipriešinimo dalyviu nuo pat savo darbo Šiaulių apskrities viršininku pradžios.

3. Iki Žagarės geto likvidavimo J. Noreika nesuprato, kad getai yra vienas iš Holokausto etapų.   

4. Jonas Noreika-Generolas Vėtra KGB užsakymu buvo kompromituojamas dar sovietmečiu.

Plačiau - LGGRTC pažymoje.


Kun. Jonas Borevičius

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

> stasys       2019-12-21 19:10

O prie ko cia J.Ramanauskas?

stasys        2019-12-21 7:00

>stasys 2019-12-21 0:26 > to liudijimo pilnai užtenka išteisinti J.Ramanauską ir paaiškinti jo vaidmenį tuo laikotarpiu . Įdomu ką pasakys ‘anūkė’ Amerikoje sužinojusi kaip smarkiai apšmeižė senelio atminimą .

>stasys       2019-12-20 23:26

Kokie cia dokumentai?Ar kaip kunigas,, teisina,, naciu kolaboranta Virkuti?

stasys        2019-12-20 20:35

lol ..vietoj to kad loti imkite ir perskaitykite publikuotus dokumentus .

lol       2019-12-20 11:44

Noreika negelbėjo žydų. Taip, kad pasakų nesekim. Kaip ir ne vienas kitas didis Lietuvos patriotas buvo prijaučiantis naciams. IR dabar..daugelis tokių pačių nacių su vėliavom vaikšto.

kvailių rašliavos       2019-12-20 11:42

Geras šaltinis pasirinktas, kunigas kurių dauguma Lietuvoje buvo prijaučiantys naciams. Juokas pro ašaras. O Stancikas nuo kada istorikas? gal prasiblaivė žmogus ir juo tapo? nes kiek pamenu buvo geologu. O jei jau Stancikas kaip ir senais laikais faktus laisvai interpretuoja (matyt į seimą panoro) gal gali priminti visuomenei savo korupcinius susitarimsu su dabartiniais seimo nariais? labai žmonės nori būti “teisuoliais”, bet kai pačių marškiniai sutepti nelabai mato. Taigi, svarstau kada kas prasižios apie Stanciko veiklas.

klaustukams       2019-12-20 7:07

Straipsnį bent skaitėte, kad užduodate tokius klausimus? smile

apskritai       2019-12-20 7:04

Žydai turėtų būti dėkingi Jonui Noreikai vien už tai, kad jis išvis gelbėjo žydus. Bet nusulauksi to iš nedėkingų kiaulių. Mano senelis irgi bandė gelbėti, bet nesėkmingai, nes tiesiog nespėjo ir rado žydus jau sušaudytus. Dabar susėdę kai pasikalbame, tai darome išvadą, kad žvelgiant iš šios dienos aplinkybių jis buvo tiesiog neatsakingas idiotas, o ne taurus ir kilnus žmogus. Nes jis dar spėjo ir viešą panieką žydšaudžiams parodyti. Vokiečiai galėjo bet ką padaryti jo šeimai. Visa laimė, kad vietinis vokiečių komendantas buvo labai padorus ir nelietė. Netgi priešingai, labai pagarbiai elgėsi. Beje, rašau apie įvykius toje pačioje Šiaulių apskrityje.

Rolana       2019-12-19 21:13

Naujas Duokiškis, naujas herojus

GELBĖTOJAS...       2019-12-19 20:20
stasys        2019-12-19 17:52

Manau mes mielai priimsime Prašalieti į tas negausias Tiesos gretas . Butu gaila netekti tokį nauja eiliuotoja žodžiais.

Prašalietis - komiteto rokiruotei       2019-12-19 15:06

P.S. Brazauskinio-Lansberginio durnių laivo šiandieniniai"tautiniai patriotai” tarpusavyje vienas kitam"prisipažinę”,užsislapstinę 75 metams, sėkmingai tęsiantys darbą kitam komitetui, su neblėstančia komjaunuoliška energija akylai stebi, kaip ir buvusios tarybinės okupacijos laikais, kad oficialios “tautiškai patriotinės"linijos varymo viešoje erdvėje netrikdytų visokie vidaus ir užsienio “nesusipratėliai, troliai” ir t.t.

Prašalietis-komiteto rokiruotei       2019-12-19 13:36

Po Alko komentatoriaus “Antano” pasiskundimo redaktoriui dėl “prašaliečio” per mažai"patriotinių“rašinėjimų, kurie be galo “žeidė” šio Alkinio “tautinio sožiaus"patriotinių” komentuotojų širdis ir kiršino visuomenę”, redakcija pradėjo praleisdinėti “prašaliečio"komentarus tik po “tautiškai patriotinio” pacenzūravimo. Mano paskutinio, pabaigoje eiliuoto komentaro skirto komentatoriui"Antanui”, prašančio “tautiškai patriotinį ir visai ne beretinį“Antaną sugrįžti vėl komentuoti Alke, redakcija nepraleido. Po to daugiau komentuoti visų laikų ir epochų“politikos apžvalgininko"Iškausko “patriotines” blevyzgas, Voverienės “patriotinius"kliedėjimus, Juozaičio “filosofinius” kvailiojimus apie “Lietuva yra čia, medis Lietuvoje auga, ir rinkit Juozaitį prezidentu ir turėsime bendrą“super valstybinį” Lietuvos-Lavijos darinį ir t.t. pabodo. Tad komentuojančiam pseudo patriotiniams Alko “Antanams"atsiradusiaems"netyčia tautiškai, patriotiškai, moksliškai” pablevyzgoti Tiesose, matomai labai pasigędusiems “Prašaliečio patriotinės ramybės drumstimo ir visuomenės kiršinimo”, , atsakymui belieka parašyti nepraleisto mano komentaro eiliuotą pabaigą: Antanai, neišeik tu iš Alko sodžiaus, nepalik ten keletos komentuojančių“patriotų“vienų, be tavęs vakarai Alke bus nuobodūs, nebus Alko sodžiuje"patriotinių“dainų.

komiteto rokiruotė       2019-12-19 5:12

prašalietis, atkeltas iš alko neilgai vaidino teigiamą, išlindo dzeržinskiečio kančaras iš kišenės, o va štazis puse etato įtaisytas alke vis dar vaidina teigiamą... Įdomu kiek ilgai tenykštė publika jį toleruos.

???       2019-12-18 22:01

Tai nuo ko Noreika gelbejo zydus,jei jis net nesuprato ,kad vyksta Holokaustas?Jis juk galvojo,kad,,getuose zydams bus geriau,,.Tai kam juos is ten ,,gelbeti,, kur jiems buvo geriau?

Prašalietis       2019-12-18 19:40

Grumste, tik visiškas beraštis ar nuo"tautinio beretinio patriotiškumo” visiškai suidiotėjęs beretinis runkelis gali matyti tokią  pačią “patriotinę“prasmę pasakyme “pirkime lietuvišką prekę” ir J.Noreikos “Parduodamas žydui stambų daiktą tu darai skriaudą tautai!...Parduodamas žydui ar pirkdamas iš jo tu padidini žydų giminę!”. Ir visai neturi reikšmės kas ir kokią veiklą kieno rankose sugebėjo tais laikais vykdyti. Tavo žiniai, šiandiena pseudo valstybinių darinių gyventojai jau 30 metų gyvena ne “išsvajotame” vakarietiškame civilizuotame kapitalizme, o tautinių komunistų ir sąjūdinių neužsislapstinusių ir 75 metams užsislapstinusių KGB-istų sukonstruotame rusiško stiliaus prichvatizuotame oligarchiniame pseudo kapitalizme.

stasys        2019-12-18 19:31

Prašalieti ..geras bandymas ginčus dėl J.Noreikos vėl pastumti į stalo vidurį .. vienok tuo laikotarpiu ‘populiaros‘ antisemitizmo nuotaikos Lietuvoje negali va taip automatiškai peršokti į holokaustą ir dar dešimčia metu į priekį . Tai tik rodo kokia žmogus užima pozicija tuo klausimu . Kalbant apie jo darbus prisidėjus kuriam Žagarės getą, to meto geto sąvoka buvo visai kitokia ir tik vėliau vokiečiu okupacijos ir vėlesnė sovietu propagandos pastangomis getas tapo blogio išimtimi .Pirmas žydų apgyvendintas getas Lietuvoje buvo sukurtas lenkiškame Vilniuje toli iki antro pasaulinio karo pradžios ir tai buvo savotiška vizitinė prestižo kortelė ..kuri negalė ‘nejaudinti‘ patriotiniu Lietuviu širdis ..iš čia tos klaidas apsigaunat dėl tikru vokiečiu planu getuose .

Grumstui       2019-12-18 19:26

Jei jau abejoji knyga, tai gal gali suabejoti ir kunigėlio liudijimu po 50 metų nuo įvykių. Tegul po priesaika, bet priesaikos galią tai puikiai matome kad ir Lietuvos Seime ir Vyriausybėje… Rimti istorikai tikrai nedaro toli siekiančių išvadų iš vieno dokumentėlio. Buvau žymiai geresnės nuomonės apie D. Stanciką. O pažyma rodo, kad LGGRTC virto paskalų tarnyba, dirbanti grupei draugų pagal jų poreikį. Labai gaila, bet viskas pažymoje siūta labai baltais siūlais…

grumstas       2019-12-18 19:07

prašaliečiui
Gal reiktų ; 1 suabejoti tokios knygos autentiškumu, nes padirbinėjami ne tik pinigai, dokumentai ,  bet ir knygos.2
2.Kaip vertini tokį šūkį, kuris ir dabar skamba: “Pirkime prekę lietuvišką”.? Gal tai diskriminacinis raginimas tautiniu pagrindu?
Ar pritartum minčiai , kad pirkdamas “kinietišką biezdielušką” , remi Kiniją, jos protekcionistinę politiką.
Ar prekyba tais laikais buvo lietuvių rankos ar žydų- pasidomėk? Ir kas būna ,kas atsitinka konkurentams .šiuo atveju lietuviams ,kurie dar tik mokėsi prekybos,kurie buvo išsiskirstę, neapsijungę ir silpni konkurentai organizuotiems žydams   kai atsiranda monopolinė sąjunga- darinys?  Kažkas turėjo tiems mažamoksliams lietuviams paaiškinti ekonomikos subtilybes, kaip sustiprėti konkurencinėje kovoje. 
Apie žydų prekybininkų solidarumą girdėjome iš savo tėvų pasakojimų. O dabar patys gyvendami išsvajotame kapitalizme , suprantame , kas atsitinka , kai valstybę užvaldo organizuota monopolija.

Prašalietis       2019-12-18 18:38

Generalinės direktorės Teresės Birutės Burauskaitės žiniai Noreikų Jonukas “labai pamilo”žydukus dar 1933 metais. Savo “meilꔞydukams jis išreiškė tais metais išleistoje savo knygoje"Pakelk galvą lietuvi”. Kas liečia užsislapstinusių KGB-istų ryškinimą ir tokių “tautinių žydukų mylėtojų” kaip šiandienos"tautinis herojus” L.Noreika, Burauskų Teresiukė šiandieniame buvusių profesionalių komunistų ir užsislapstinusių 75 metams KGB-istų, jų palikuonių ir pasekėjų vairuojamame lansberginiame durnių laive, yra nepralenkiama. Pagal Burauskų Teresiukę, Noreikų Jonukas šiandiena yra vienas žymiausių žymiausias žydukų “mylėtojas ir gelbėtojas”. Na o Saulių Sondeckį, D.Banionį, kardinolas Vincentą Sladkevičių jau po jų mirties Burauskų Teresiukė,“remdamasi dokumentais ir liudijimais kaip visada objektyviai”,paskelbė buvusiais KGB agentais…Tiesa, po kiek tai laiko ji lyg tai persigalvojo… Galutiniam J.Noreikos “žydelių gelbėjimo heroiškumo” patvirtimui belieka pacituoti šio”žydukų mylėtojo ir didelio gelbėtojo” - išleistą 1933 metais “Pakelk galvą lietuvi”:”Žemaičiai, Aukštaičiai, Dzūkai ir Klaipėdiečiai! Gerove ir turtais yra pilna jūsų ateitis!Mes turime tą gerai žinot! Nes nuo mūsų pačių priklausys, ar mes patys naudosimės tąja gerove, ar atiduosime ją žydams, vokiečiams ir kitiems svetimtaučiams, kurie veržiasi į Lietuvą!... Nei vienos pėdos svetimšaliams! Žydas siūlys"gerą kainą”, bet, žmogau, tu būtume išdavikas, jei jam parduotumei brangiausią turtą!.... Parduodamas žydui stambų daiktą tu darai skriaudą tautai! Tu skriaudi savo brolį-lietuvį, nes žydui, o ne jam atiduodi uždarbį! Parduodamas žydui ar pirkdamas iš jo tu padidini žydų giminę!... ir t.t. Taip kad Burauskų Teresiukė “teisi"kaip visada. Jos atrasto kunigėlio Borevičiaus liudijimas 1986 m. šaltojo karo laikais JAV “net prisiekus”, žinant kiek nacių JAV išteisino ir priglaudė, šiandiena lengvai “įtikina” ir lietuviško išsivaikščiojusio kaimo leisgyvį kuiną, kad Noreikų Jonukas nuo jaunystės"labai mylėjo"Lietuvos žydukus, ir jis jau nuo 1933 metų “ruošėsi juos gelbėti” Lietuvoje karo metu nuo fašistų...

dar tikintiems "holokausto" kliedesiais .       2019-12-18 17:32

Visa oficiali žmonijos “istorija”-atviras žydaujos melas:

sunaikinta-tiesa.jimdo.com/blog

 

grumstas       2019-12-18 17:31

Na va visiems Tomams , Kuklianskytėms ir šimašiams - kaip mazgote per snukį. Kas jus visus stumia , verčia dergti tuos , tokius kaip Jonas Noreika ir kiti ,negalinčius jau apsiginti nuo baisių  kaltinimų ,  rizikuodami savo saugumo , gyvybės kaina gelbėjo žydus? Apstokite , nes verdate pragaro košę . Nustokite kurstyti neapykantos laužą tarp tautų.

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.