Demokratija ir valdymas

Irena Vasinauskaitė. Ne „žinau, ką renku“, o žino, ką perša?...

Tiesos.lt redakcija   2016 m. rugsėjo 23 d. 0:29

18     

    

Irena Vasinauskaitė. Ne „žinau, ką renku“, o žino, ką perša?...

Šiauliečiai turi puikias, dar nuo Atgimimo laikų besitęsiančias tradicijas burtis bei aptarinėti svarbius visuomeninio-pilietinio gyvenimo procesus. Daugiau nei prieš ketvirtį amžiaus Povilo Višinskio bibliotekos salėje rinkdavosi Šiaulių sąjūdžio aktyvistai ir iki šiol čia buriasi bei tariasi pilietiškiausi miesto bendruomenės žmonės.

Dabar visuomenę diskusijoms telkia Šiaulių nevyriausybinių organizacijų [prezidentė Vida Pociuvienė] bei Apskrities Bendruomenių [pirmininkė Nijolė Malakauskienė] konfederacijos.

Savivaldos rinkiminės kampanijos metu P.Višinskio bibliotekos salėje prisistatė visi kandidatuojantys tiesioginiuose mero rinkimuose, šiemet į šią vietą kviečiami pretenduojantys į Seimo narių darbo vietas.

Nevyriausybininkai sumokėjo salės nuomą bei socialiniuose tinkluose išplatino pranešimą apie susitikimą su visais Aušros rinkimų apygardos kandidatais. Jų net dešimt:
  • 1. Darbo partijos Aušros rinkimų apygardoje Nr. 25 kandidatė ANGELĖ KAVALIAUSKIENĖ (S)
  • 2. „Drąsos kelio“ politinės partijos Aušros rinkimų apygardoje Nr. 25 kandidatas MYKOLAS KAČINSKAS (A)
  • 3. Lietuvos centro partijos Aušros rinkimų apygardoje Nr. 25 kandidatas VYTAUTAS JUŠKUS (A)
  • 4. Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) Aušros rinkimų apygardoje Nr. 25 kandidatas VIDMANTAS ŠIMKUS (A)
  • 5. Lietuvos liaudies partijos Aušros rinkimų apygardoje Nr. 25 kandidatas MODESTAS POCIUS (A)
  • 6. Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio Aušros rinkimų apygardoje Nr. 25 kandidatė VIKTORIJA ČMILYTĖ-NIELSEN (S)
  • 7. Lietuvos socialdemokratų partijos Aušros rinkimų apygardoje Nr. 25 kandidatas EDVARDAS ŽAKARIS (S)
  • 8. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Aušros rinkimų apygardoje Nr. 25 kandidatas STASYS TUMĖNAS (A)
  • 9. Partijos Tvarka ir teisingumas Aušros rinkimų apygardoje Nr. 25 kandidatas KAZIMIERAS DURA (A)
  • 10. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Aušros rinkimų apygardoje Nr. 25 kandidatas MARTYNAS ŠIURKUS (S)

Trys iš išvardintųjų nesiteikė pagerbti rinkėjų savo atvykimu. Tai kandidatai M. Pocius, K. Dura ir Seimo senbuvis Edvardas Žakaris. Pastarasis organizatoriams pranešė, kad netikėtai susirgo jo mama, todėl kandidatų debatuose nedalyvausiąs… Kai salėje nuskambėjo toks paaiškinimas, greta sėdėjusi moteris piktokai konstatavo, kad šalia E. Žakario dažnokai „ligonių“ pasitaiko. Vien jo tariamai neregė vairuotoja V.Račienė su šiek tiek matančia medicinos darbuotoja dukra ką reiškia…

Tačiau, ko gero, dar viena pergale rinkimuose įtikėjusio E.Žakario neatvykimas į viešus debatus nebuvo vienintelė renginio staigmena. Pasirodo, nevyriausybininkų paruoštą bei finansuotą renginį mielai „perėmė“ arba paskutiniu momentu prie jo prisidėjo bei „sisteminiu intelektu“ sublizgėjo Prezidentės D. Grybauskaitės laiminamo projekto „Žinau, ką renku“ dalyviai [debatų moderatorė – Eglė Samoškaitė].

Lengvų rinkiminių diskusijų nebūna

Mažne dvi valandas trukusi rinkėjų akistata su kandidatais buvo karšta. Į Seimo narių darbo vietas pretenduojančiųjų, ko gero, jau nebeturėtų stebinti žmonių pyktis, nuovargis bei nepakantumas kitai nuomonei. Neteisybės, neištesėtų rinkiminių pažadų išvarginti žmonės turi teisę pykti ir nepasitikėti. Tačiau nei besibolatiruojančiajam, nei – tuo labiau – debatus „vairuojančiam“ moderatoriui [šiuo atveju – E. Samoškaitė] nervintis bei užčiaupinėti žmones grasinimais „išvesim iš salės“ ar „kviesim policiją“ nederėtų. Tokie pareiškimai tik parodo moderatoriaus išlepimą bei aroganciją, pagaliau, ir profesionalumo stoką, bet ne siekį sukurti dalykišką debatų atmosferą. Žinoma, jei ketinama informuoti, išmokyti klausytis bei suprasti, o ne pažeminti auditoriją užkeliant ant simbolinio pjedestalo savo paties asmenį.

Temas diskusijai atsivežė žinantys, ką renka

Skurdo Lietuvoje mažinimas, emigracija, kova su korupcija, naujasis Darbo kodeksas, vienos lyties asmenų santuokos, dirbtinio apvaisinimo problemos, kyšių medikams įteisinimas, nutukimo problema, santykių su Rusija ir Baltarusija gerinimas ir t.t., ir pan. Tokius klausimus siūlė moderatorė E.Semaškaitė bei veidaknygės dalyviai.

Be to, sekant prezidentine praktika, buvo patikrintas kandidatų anglų kalbos mokėjimas. V.Čmilytei-Nielsen, St. Tumėnui, M. Šiurkui bei V.Šimkui tai nebuvo problema. Vieni geriau, kiti su aiškiu žemaitišku akcentu atsakė į anglų kalba pateiktą klausimą. V.Juškus priminė susirinkusiems, kas LR Konstitucijoje rašoma, – kad Lietuvoje valstybinė kalba yra lietuvių. Tarp kitakalbių pakliuvęs V.Kačinskas irgi susišnekėtų, mat anglų kalbos pradmenis įgijo NATO priklausančios kariuomenės gretose. Na, o A. Kavaliauskienė skambiu balsu užtraukė lietuvių liaudies dainą...

Sausakimša P.Višinskio bibliotekos konferencijų salė šurmuliavo. Žmonės patys norėjo klausti kandidatų, siuntė klausimus raštu, tačiau į daugelį jų liko neatsakyta. Programos „Žinau, ką renku“ dalyviai debatus organizavo pagal savo scenarijų, kuris, susidarė toks įspūdis, kai kuriems sisteminių partijų kandidatams buvo žinomas.

Likus kelioms minutėms iki renginio pabaigos buvo leista klausti žodžiu. Kiečiausiai į klausimą apie privalomas atbėgėlių kvotas atsakė buvęs kariškis M. Kačinskas: „Būtina priimti nuo karo bėgančias moteris ir vaikus, o vyrai tegul eina ginti savo tėvynės“. Šis kandidatas, beje, yra vienintelis, nebuvęs valdžioje ir nedalyvavęs rinkiminėse batalijose, todėl buvo gana įdomu klausytis tegul ir netašyto, tačiau paprasto aiškinimo, kaip elgtųsi vienoje ar kitoje situacijoje patekęs į Parlamentą. Kiti pretendentai Tautos mandatui gauti mokėjo sakyti gliancines kalbas, žinojo, kaip papataikauti publikai, o A.Kavaliauskienė net spėjo pareklamuoti ir tą politinę organizaciją, kuri ją į rinkimus kilstelėjo.

Informacija rinkėjams

Šiaulių nevyriausybininkai rugsėjo 26 dieną, pirmadienį, 17.30 val. į P.Višinskio bibliotekos salę ir vėl kviečia rinkėjus – šįkart susitikti su kandidatais į LR Seimą Kuršėnų-Dainų rinkimų apygardoje.

Saulės mieste trečdaliu sumažėjo gyventojų, tačiau užuot rinkę vienu Seimo nariu mažiau, tenkinsimės Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko Z.Vaigausko pasiūlyta reforma – rinksime Seimo narį mišrioje miesto bei kaimo rinkiminėje apygardoje. Jei šis biurokratinis žaidimas nekeltų graudulio dėl esamos realios situacijos – evakuacijai prilygstančios emigracijos – būtų galima pamanyti, kad mus pasivijo „šviesios komunistinės“ praeities direktyva „kaimą priartinti prie miesto“…

Kuršėnų-Dainų rinkimų apygardos kandidatų susitikime su rinkėjais tarpininkų iš projekto „Žinau, ką renku“ nebebus, todėl teks tenkintis savo nuomone bei turėti savo poziciją.

Veidaknygės diskusija, paskatinusi prisiminti…

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

>Vlad Mazeliui ii       2016-09-25 19:22

guldyk galvą ir kuo greičiau, tuo geriau.

Zosei       2016-09-25 14:15

Mieloji, jūs - optimistė.
Padoriems seimūnams ar kandidatams suskaičiuoti, manau, abiejų rankų pirštų užtektų...

Zosė Dedervinė       2016-09-25 13:16

Manau, kad iš 141 100 yra mūsų išlaikomi tranai.

Iš kur       2016-09-23 17:00

tas protuolis Myželis atsirado?

Šiaulietis       2016-09-23 14:39

Ačiū visuomenininkams, suorganizavusiems debatus.
Vien socdemų lyderio korumpuoto nepotisto E.Žakario neatvykimas parodo kaip jis ,,gerbia” rinkėjus ir koks užsitikrinęs savo parazitavimu Seime.
Turim ką turim. Kandidatų pasiūla skurdoka. Mažosios partijos išsiskaidę, o galimiems lyderiams sunku prasimušti pro susiformavusią rinkimų sistemą.

Pikasas šiauliečiui       2016-09-23 12:36

Kalbėjau apie 2012m Seimo rinkimus. Socialdemokratų išvis neminėjau, o tik kairiuosius. PRIMINSIU 23. Aušros Edvardas Žakaris (LSDP) – 75,77% Mindaugas Kiesas (DP) 24. Saulės Arvydas Mockus (LSDP) – 56,76% Danguolė Martinkienė (DP) 25. Dainų Valerijus Simulik (LSDP) – 60,73% Valentinas Mazuronis (TT).

šiaulietis       2016-09-23 11:22

Tamsta Pikasai, nerašykite to ko nežinote. Šiauliuose socdemai yra tik Žakaris ir Mockus. Pietiniame rajone kur gyvena dauguma šiauliečių, jų atstovas buvo Simulik, tačiau ši jo apygarda dabar yra panaikinta.

šiaulietis       2016-09-23 11:19

Tokiu atveju Eglė Samoškaitė yra tikrų tikriausia delfiūga-žurnaliūga. Salėje skandalus kėlė tik vienas žmogus, žinomas Šiauliuose skandalistas. Daryti visaapimančias išvadas apie šiauliečius besiremiant vienu žmogumi yra delfizmas ir piktybinė demagogija. Pats mačiau. Antra, šita Polikarpovnos įvesta užsienio kalbos egzaminavimo tvarka yre tiesiog tyčiojimasis iš žmogaus, tyčiojimasis iš rinkėjų, tyčiojamasis iš konstitucijos. Net pagal diplomatinį protokolą jei ministrai, prezidentai bendrauja su kolega, jie bendrauja per vertėją. Temos diskusijoje buvo primestos, absoliučiai neaktualios šiauliečiams, na, pvz., jūs už marihuanos legalizavimą ar ne. Po velnių! Šiauliai tuštėja, didžiulė bedarbystė o Samoškaitė klausinėja apie marihuaną.
P.S. Tai kas įvyko Kuršėnų-Dainų rinkiminėje apygardoje išvis kažkas baisaus. VRK įvykdė juodąją technologiją - džerimanderingą, tam kad išmuštų valstiečiams jų kandidatą - http://kamatautairaprasau.blogas.lt/dzerimanderingas-lietuviskai-998.html

Įdomu       2016-09-23 10:46

ką Dura pasakė?

Dzeikas       2016-09-23 10:44

Mazeli,
Ne visos priemones taikomos issivysciusiose Vakaru salyse ikandamos Lietuvai.Grynai materialiai-finansiskai.
Todel kita karta islaikant generaline krypti i teises primata,reikia visdelto atsizvelgt i galimybes.
Lietuvai per akis butu jei jurisprudencijoje islaikytu XIX amz pabaigos JAV.

nei       2016-09-23 10:38

nei žino ką renka nei žino ką perša, kai įslaptinti buvę KGBistai

To Taigi       2016-09-23 10:22

O kas esi tu?

Dzeikas       2016-09-23 10:03

Pikasui:
1997m vizitavau Akmenu g. Vilniuje vienos zinomos salies vizai gauti.Leido i kambari po keliasdesimt aplikantu.Su vienu ju, veliau pasirodziusia sajudiniu sulipdytos partijos bonzos sekretore, turejau laimes sedeti greta griztant po rendez-vous traukinuku namo.
Pokalbis pasuko apie politika, po mano islemenimu apie teisine valstybe, visu lygybe pries istatyma ir kita bla-bla-bla, panele be nereikalingu reveransu nukirto: lietuviams rekia seimininko.Kuo baigiasi demokratijos parode komunistu grazinimas valdzion. Panele matyt nuo savo sajudistiniu(pries pusmeti rinkimus laimejo) bonzu buvo apsikretusi “atejo Leninas visiems laikams” ir transliavo atatinkamas nuotaikas.
Tad istorijos teismo tarejams reiks gerai galva pakasyt, ar sajudinius ant vienos sakos kart su brazauskiniais , ar atskirai skandint uz feoadalizmo ir luomines santvarkos restauravima Lietuvoje.

"Žinau ką renku"       2016-09-23 9:37

Lietuvos jaunimas pampersų karta.

Taigi       2016-09-23 9:29

Šamoškaitė yra konservatorių pastumdėlė. Ką jai liepia tą ir daro.Ar atsiras Šiauliuose bent vienas balsuotojas už konservinius.

Irena Vasinauskaitė       2016-09-23 9:17

Pagal aprašomųjų a la debatų salės nuotaikas bei girdėtas replikas, jaučiamas kiek silpnesnis, tačiau vis dar naujų gelbėtojų poreikis. Vidutinis statistinis Šiaulių rinkėjas neanalizuoja, kas po kuo maskuojasi. Jiems nesvarbu, kad naujas pavadinimas slepia seną formą ar padėvėta forma prisilipdė naują etiketę...

Nu ir kvailas tas pikasas       2016-09-23 9:14

su savo išvedžiojimais po krūmais.

Pikasas       2016-09-23 7:51

Kad Šiaulių elektoratas nuolat renkasi kairiuosius - jokia paslaptis. Jei kalbėti apie visos Lietuvos politinės ateities visumą, tai ji sukasi apie “valstiečių ir žaliųjų” tikrąją spalvą. Nors ją bandoma slėpti, tačiau ta korta žymėta ir gerokai politikoje aptrinta. Per paskutines savaites dar kai kas paaiškėjo. Pirmiausia buvo tai, kad dar jaunas politikas G.Landsbergis gerai nesuprato kur valstiečių ir darbiečių šaknys ir apie keistus partnerius prakalbo. Manau, kad jis tą savo ekspromtą apie Karbauskio ir Skvernelio darinį pats norėtų pamiršti. Liberalams silpstant, susinervavęs R.Valatka rėžė tiesiai, primindamas, kad R.Karbauskio partija buvo ir yra prieš NATO, ES ir t.t. Apie “rausvus žaliuosius” mes irgi gerai menam. Jei ne Būtingės terminalas, Rytų kaimynė mus būtų jau pridusinusi. Kaip protestavo prieš jį “žalieji” ir kitkas - nepasimiršta. Be to, Ramūnas Karbauskis televizijoje padarė oficialų pareiškimą. Jame paaiškino, kad jis įsitikinęs, kad jo partija laimės rinkimus ir sudarys valdančią koaliciją. R.Karbauskio teigimu, joje nebus “naktinės reformos” paskelbėjų, auksinių šaukštų skandalo veikėjų. Nors ta vadinama “naktinė reforma” buvo vykdoma ir tęsiama ir kairiųjų vyriausybės, jos punktų nekeičiant, tačiau aišku, kad TS LKD partija už tas priemones krizės metu dar ir kaltinama. Kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų šaknys brendo kairės ideologijos dirvoje, nekelia abejonių. Nesunku pastebėti, kad tai kolchozų ir sovchozų nomenklatūros želmenys. R.Karbauskis, beje, taip pat. Tačiau teigti, kad ši partija gaus didžiausią palaikymą , o rinkėjai pageidaus, kad Skvernelis taptų premjeru, labai įspūdinga, bet nelabai įtikinama. Manau, kad kairiųjų jėgų koalicija bus sudarinėjama nežiūrint besivelkančių iš paskos skandalų. Jei į juos kreiptų dėmesį , tai ir jungtis nebūtų tarp ko. Tad ir “auksiniai šaukštai” - ne prie ko… Tarp kitko, Kaunas savivaldybių rinkimuose pasirinko “Vieningą Kauną”. Jo meras jau aiškina, kad palaiko LSDP ir Valstiečių ir žaliųjų partijas. Toks pažadas išduoda, kad kauniečiai, nuolat balsavę už dešinės centro jėgas, buvo paprasčiausiai “išdurti”. Yra ir daugiau simptomų, kas tai gali patvirtinti. Tad su kuo jungsis R.Karbauskio “valstiečiai”? - išlieka viešai neatsakytas, bet nesunkiai atsakomas klausimas. Kai kas juos bando palyginti su A.Valinsko dariniu. Toks palyginimas nėra teisingas. Arūno politinis margutis suskilo, tačiau septyni “samurajai” valdančioje koalicijoje išliko ir taip ją išsaugojo. Nemanau, kad žalieji ir valstiečiai skilinės. Nematau tarp jų jokių vidinių politinių priešpriešų. Manau, kad po kilimu lipdomas dar vienas “hegemonas”, kuris bandys pratęsti kairiųjų valdymą. Bent jau “burokinių” darinių bet kokiu atveju jame neturėtų būti. Nemaža tikimybė, kad rinkimus laimės TS LKD, tačiau jai ir vėl gali būti sunku prasibrauti pro visokių kairės parankinių mišką. Politikoje ir pozicija ir opozicija turi būti stiprios. Kitaip gali sužydėti “demokratija” pagal rytų kaimynių modelį.

 


Rekomenduojame

Robert P. George. Drąsa, meilė ir pasiaukojimas kovoje už šeimą

Lietuvos advokatūros pergalė prieš STT: slaptų pažymų eros pabaiga?

Pristatome „Šeimų Sąjūdžio“ nuotolinę vaizdo konferenciją apie protesto akciją birželio 15–17 dienomis

Geroji Naujiena: Broliai, seserys, gyvenkime ir mes tikėjimu, ne regėjimu

Rasa Čepaitienė. Jie sako „NE“

Nacionalinis susivienijimas kviečia paminėti Birželio sukilimo 80-metį

Kastytis Braziulis apie jėgos naudojimą prieš parlamentarą: incidentas gali tapti precedentu

Nida Vasiliauskaitė. Kokia būtų TS-LKD ir medijų reakcija, jei tai būtų nutikę Baltarusijoje ar Rusijoje?

„Neredaguota“ pokalbis su istoriku Valdu Rakučiu apie tarpukario Lietuvą iki perversmo

Andrius Švarplys informacinėje laidoje „Proto balsas“: kur dingo tikroji TS-LKD partija ir „konservatizmas“ Lietuvoje?

Kas Nidą Vasiliauskaitę stebina labiau nei žvaigždėtas dangus, kėlęs nuostabą Kantui

Vidmantas Valiušaitis apie Lukašenkos vertą „šventę“

Pagaliau. Andrius Švarplys. Ką pasakė Prezidentas: Lietuvos viešajame informaciniame lauke yra įsitvirtinusi politinė cenzūra

Prof. Vytautas Radžvilas kviečia pakalbėti apie politiką: laisvės iliuzijos

Nida Vasiliauskaitė. Kodėl „stiprios ironiškos asmenybės“ vis dar ne ten, kur joms ir vieta

„Neredaguota“ pokalbis su Šarūnu Jasiukevičiumi: kapitalizmas ir švietimas

Algimantas Rusteika. Laukimas

D.Žalimo žiniai: referendumus dėl vienalyčių asmenų santykių vykdė Slovėnija, Airija, Tailandas, Kroatija, kai kurios JAV valstijos, bus Šveicarijoje

„Sengirėje“: G. Kniukštos pokalbis su St. Čepinsku apie miškų naikinimo vajų nepriklausomoje Lietuvoje

Ramūnas Aušrotas apie būsimos Europos viziją. Vera Jourova: su Rusijos grėsme ES vertybėms kovosime cenzūra ir baudomis

Linas Šalna. Klasika

Jolanta Blažytė. Ką jūs sakote?

Tomas Viluckas. Kodėl reikia referendumų

Mantas ir Skaistė Vasiai. Įsimintiniausios Didžiojo šeimų žygio akimirkos

Eurika Masytė siūlo sprendimą: priešlaikiniai Seimo rinkimai. Pritariate?

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti piliečių laisvių suvaržymus

Nida Vasiliauskaitė. Dabar klausimėlis: ką Ingrida?

Papunkčiui. Vytautas Sinica apie visuomenės susipriešinimą

Prof. dr. Andrius Macas. Kažkas čia ne taip (I)

Nida Vasiliauskaitė. Tradiciškai partijos skirdavosi idėjomis ir ideologijomis, bet tie laikai jau baigėsi

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.