Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Irena Vasinauskaitė. Mažo žmogaus išpažintis

Tiesos.lt redakcija   2021 m. sausio 30 d. 6:28

20     

    

Irena Vasinauskaitė. Mažo žmogaus išpažintis

Nesuprantu, kodėl kilo toks triukšmas dėl profesionalaus istoriko prof. Valdo Rakučio straipsnio „Tarptautinė Holokausto diena ir istorinė atmintis“. Daugiausia alaso kelia neprofesionalai, tarsi bandantys apsimesti, kad tai, apie ką kalba V. Rakutis, jie girdi, skaito ar sužino pirmą kartą.

Regis, Seimas net keliose praėjusiose kadencijose išsiaiškino ir priėmė rezoliucijas apie „nacistinės okupacijos metais nacių ir jų kolaborantų Lietuvoje vykdytą žydų genocidą“. Taigi, Lietuva šio žiauraus vienos tautos naikinimo proceso neinicijavo, jam nevadovavo ir nedalyvavo dėl vienos reikšmingos priežasties – savarankiškos Lietuvos valstybės tuomet nė nebuvo, joje šeimininkavo rudieji okupantai.

Pasirodo, galima mažne kiekvieną Seimo kadenciją priiminėti tokius ar panašius dokumentus, tačiau joks biurokratinis formalumas niekada nekompensuos V. Rakučio straipsnyje teikiamų pasiūlymų naudos. Šis istorikas, išanalizavęs karo ir okupacijos laikotarpį, siūlo realiai, vadovaujantis dokumentais bei faktine medžiaga, išsiaiškinti, kas su kuo kolaboravo vykdant okupuotos Europos valstybėms nacių primestą žydų tautos naikinimo programą. O jei prisimintume, kad tiek raudonosios, tiek rudosios okupacijų metu masiškai buvo žudomi ir kitų tautybių žmones, ne vieno Nepriklausomybės vaiko ar jaunuolio sąmonė prašviesėtų – karai bei okupacinės represijos – tai ne pasivaikščiojimas po „Akropolius“.

Esu mažas žmogus, todėl, tikiuosi, į mano nuomonę nesureaguos JAV ar Izraelio ambasadoriai bei Lietuvos diplomatijos tėvu staiga patapęs Gabrielius Landsbergis. Manau, atsikvošės ir Seimo socialdemokratai, kaltinantys savo kolegą V. Rakutį holokausto ir genocido  sąvokų painiojimu. Pasikartokite savo pačių tuo klausimu priimtas Seimo rezoliucijas, kad būtų aišku – nėra čia jokios painiavos. Be to, karo istorikas V. Rakutis teisus teigdamas, kad Lietuva patyrė ir raudonąjį, ir rudąjį kolaboravimą. Pasaulio archyvuose yra pakankamai dokumentų, nuotraukų, liudijančių ir lietuvių, ir žydų tautų atstovus buvus kolaborantais. Jokie Lietuvos žydų bendruomenės Fainos Kukliansky protestai nebepaneigs, kad pirmieji mirčiai getuose įkalintus tautiečius pasmerkdavo vietinės savivaldos nariai, vadinamieji judenratai [žydų tarybos getuose].

Manau, F. Kukliansky sutiks, kad jie tai darė ne savo noru, o buvo priversti tam tikrų aplinkybių, okupacinių represijų ir t.t. Tai gal reikėtų ir lietuviams tas pačias išlygas taikyti? Juk iki nacių ar sovietų okupacijų mūsų tautos gyveno ir sugyveno taip taikiai, kad niekas net nebando paneigti fakto – per Lietuvoje nacių vykdytą žydų holokaustą pasmerktųjų mirti išgelbėta daugiausiai, palyginus su kitomis okupuotomis šalimis. Ir „Pasaulio teisuolių“ apdovanojimais lietuviai taip gausiai pagerbti ne šiaip sau. Manau, ir Lietuva turėtų įsteigti panašų apdovanojimą, kad pagerbtų visus, karo ir pokario rezistencijos metais pagelbėjusius persekiojamiems savo kaimynams: galbūt perspėjusiems kurį vakarą nakvoti kitur, išvažiuoti ir negrįžti, padėjusiems pasikeisti pasus ir pan.

Tikrai nustebino, kodėl Seimo Laisvės kovų ir valstybės Istorinės atminties komisijos pirmininko Valdo Rakučio siūlymas išsamiai susipažinti su skaudžia lietuvių ir žydų tautų naikinimo istorija, sukėlė tokį erzelį. Ar bijomasi, kad archyvuose dar esama neperskaitytų dokumentų? Visapusiška informacija užbaigtų manipuliacijas bei vienas kito kaltinimus. Būtina kalbėtis, aiškintis, tyrinėti istorines realijas, nes tik tada gimsta bendrystė ir sutarimas. Kam naudingas toks amžinasis konfliktas ?

Sėdžiu ir svarstau, ko man šiuo metu labiau gaila: istoriko V. Rakučio ar Lietuvos. Mūsų valstybė – parlamentinė, o istorikas Valdas Rakutis – parlamentaras. Štai čia ir yra visas situacijos tragizmas, nes vertinimas „Tarptautinė Holokausto diena ir istorinė atmintis“ pateiktas ne akademinės bendruomenės auditorijoje. Lietuvos Respublikos Parlamento narys istorijos skaudulių aptarimą skyrė skaudžiai datai. Tinkama tema pateikta tokiu nederamu laiku, kad nieko netinkamesnio ir nebesugalvoti…

Taigi, šiandien man labai gaila mano valstybės. Jau paskelbti vertinimai ir dar būsimos reakcijos byloja apie galimus praradimus: istoriko V. Rakučio – asmeninius, šalies – smūgius ir kerštą Lietuvos Laisvės kovų tradicijoms bei jas puoselėjančioms struktūroms. Netaikau į piktus pranašus, bet jei V.Rakutis išliks principingas specialistas, ištikimas savo tyrinėjimams, jis gali netekti ne tik Tėvynės Sąjungos nario pažymėjimo, žinoma, jei tik tokį turi, bet ir Seimo nario mandato. Mano valstybė, taip iškilmingai pagerbusi Jono Ramanausko-Vanago ar 1863-ųjų metų sukilimo vadų atminimą, manau, dabar gali pajusti pirmuosius Lietuvą valdančios demokratinės diktatūros apribojimus – nuo Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos panaikinimo [ar reorganizavimo] iki Lietuvos Gyventojų Genocido ir Rezistencijos tyrimų centro restruktūrizavimo.

Jeigu dabar valdžios galias turintys patvirtins šiuos mano – žmogaus iš gatvės – spėjimus konkrečiais veiksmais, bus paniekintos bei paneigtos Panevėžio medikų ir Rainių žudynių tragedijos.

Lietuvoje vis mažiau Šaulių ar savanorių gretose yra likę 1991-ųjų metų Parlamento gynėjų. Gretos praretintos ne natūraliosios atrankos būdu – juos „elegantiškai“ tyliai išbogino į atsargą. O tie ir neprieštaravo, nors ne vienas ir tada sakė: „Reikėjo – buvom. Reiks – vėl būsim.“ Tačiau kartais „būti“ reiškia apginti valstybės istorinę atmintį, nesuklastotą ir neapšmeižtą savo Tėvynės būtį.

Jei nepažadinsime mumyse dar likusios tautinės-pilietinės savigarbos, bus dar liūdniau. Tai pradėkime bent niūniuoti „Atmintį išsaugokim ateinančioms kartoms…“

Tokia tai mažo žmogaus išpažintis ir šiandieninės nuotaikos.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

ŠTAI       2021-01-30 23:57

KĄ reiškia gyventi prie liberalkonservatorių. Volu per Lietuvos istoriją.

Prasidėjo valymas?       2021-01-30 22:55

Valiušaitis traukiasi iš Genocido centro direktoriaus patarėjo pareigų

- delfi.lt/news/daily/lithuania/valiusaitis-traukiasi-is-genocido-centro-direktoriaus-patarejo-pareigu.d?id=86367691

19.11val komentatoriui       2021-01-30 19:47

Jeigu Jūs ne parlamentaras, kalbėkite ir rašykite. Bet pagalvokite, kaip sureaguotų sausio agresijos aukų artimieji, jei sausio 13-osios minėjime koks seimo narys pasakytų: “Savi šaudė į savus.” Proto reikia turėti bent kiek, kad vienu drąsiu ir teisingu pašnekėjimu sugriauti ir savo karjerą, ir valstybines struktūras.

per ta isimintina diena       2021-01-30 19:11

negalima kalbeti ir rasyti tiesos. isiminkime.

apie tiesą       2021-01-30 17:35

“Visuomenė nori žinoti Tiesą”. Teisingai!
Tik gaila, kad MC yra tam, kad klastoti ją.

trumpas atsakas ponui Gaideliui       2021-01-30 17:25

Povilas P. Gaidelis
Dvi Tamstos citatos:
… nepagrįstas lietuvių tautos kaltinimas dalyvavimu holokauste, pučiamas dalyvaujant mums priešiškoms išorinėms jėgoms
… Kuomet vokiečiai okupavo Lietuvą ir pradėjo naikinti žydus, jiems talkino tik labai retas lietuvis.
Vargsas, pone Povilas. Uzjauciu. Bet Jusu nuomone toli nuo tiesos.  Skaitant, galima manyti, kad zydai isnaikino 90% lietuviu… Labiausiai nustebino zodziai “labai retas lietuvis”. O is tikruju saude santykiu :8 lietuviai pries 1 vokieti. Kiti mate ir tylejo ir net vare bizni zydu batais, paltais… Uzsakydavo (!) pas zydsaudi, su prasymu, kad butu paltas svarus… Aplankykit muzieju ir paskaitykit lenko dienorasti.

>>Pilietė       2021-01-30 16:43

Bet yra ir kita medalio pusė.O žydai,ne visi aišku , sąmoningai žeminantys ir įžeidinėjantys kitas tautas ,ko susilauks?Manau sąmoningi ir religingi žydai turėtų perspėti nepaklusniuosius savo tautiečius,dėl savo pačių ir visų tautų šventos ramybės.

“Kodėl Dievas leido babiloniečiams  užgrobti Izraelį?

“Visa nacionalinė karalystės struktūra, kurią, manoma, paskyrė pats Dievas, žlugo. Ši nelaimė įvykusi po šimtmečius trukusių  pranašiškų perspėjimų ir,amžius trukusios tradicijos, kultūra ir istorija buvo išnaikintos vos per vienerius metus. Tai buvo jų Viešpaties diena, dėl kurios jie buvo visiškai sužlugdyti.

Jahvė buvo davęs amžinus savo įsakus ir  prisiekęs vykdyti pažadus Abraomui, Izraeliui ir Dovydui, o tai reiškia, kad jis buvo prisiekęs išardyti Izraelio karalystes, jei jos ištikimai nesilaikys savo sandoros  įsipareigojimų. Dievas leido sunaikinti Izraelio tautinę sąrangą, kad jis galėtų atkurti likučius, kurie sugrįžtų iš tremties  ir būtų Jam klusnūs ir ištikimi (Izaijo 10:21).

Dievas ištikimas savo pažadams, tiems, kurie teikiami palaiminimų forma, taip pat ir bausmių bei tremties pavidalu. Izraelitai davė pažadus seniai, Mozės laikais. Jei jie bus ištikimi savo Dievui ir vieni kitiems, Jis laimins juos ir padarys juos savo brangenybe. Tačiau jei jie sukils ir nesilaikys Viešpaties  sandoros, Jis atsuks jiems nugarą ... bent jau laikinai.”

“Jahova ištrems tave ir tavo karalių į tau ir tavo protėviams nežinomą tautą. Tremtyje jūs garbinsite medžio ir akmens dievus! Jūs tapsite siaubo, pašaipų ir pažeminimo objektu tarp visų tautų, kurias jums siunčia Viešpats “.//

“Tad aš klausiu: ar Dievas atstūmė savo tautą?! Jokiu būdu! Juk ir aš izraelitas, iš Abraomo palikuonių, iš Benjamino genties.Dievas neatstūmė savosios tautos, kurią iš seno yra pasirinkęs. Ar nežinote, ką sako Raštas apie Eliją, kai šis skundžiasi Dievui Izraeliu: Viešpatie, jie išžudė tavo pranašus, išgriovė tavo aukurus; aš vienas belikau, ir jie tyko mano gyvybės. O kaip skamba Dievo atsakymas? Aš pasilaikiau dar septynis tūkstančius vyrų, kurie nesulenkė kelių prieš Baalį. Taip pat ir dabartiniu metu yra malonės išrinktas likutis. Bet jei malonės, tai ne dėl darbų, antraip malonė nebebūtų malonė.( Rom11)

 

laukiame       2021-01-30 16:19

Kur septyni simtai kulturininku, kad atstatyti Gerbiama Rakuti i buvusias pareigas.  Septyni simtai parasu tai didziule jega

taip, TIESA gėdinga       2021-01-30 16:10

komunistams
nes nėra didesnių niekšų nei kolaborantai.
ne veltui jie Dantės pragare 8 rate dega smaloje.
——-
todėl nabagai komuniagos nori padaryti, kad gėdingai jaustusi VISI.
nesupranta kvaileliai, kad tuom dar gėdingesni pasidaro…

lynas       2021-01-30 14:20

grazi notrauka

Solidarizuojuosi       2021-01-30 12:45

su kiekvienu gerb. Irenos žodžiu.
Taip, begaliniai gaila Lietuvos…

2 motina       2021-01-30 12:24

“Sakyti Tiesą - NUSIKALTIMAS.”
Ne! Tai nenusikaltimas. Bet problema tame, kad TIESA gėdinga.
Sunku prisipažinti, tai ir ieškom kaltų. Lengviausia kaltinti
žuvusius: juk jie neatsakys.
Faktas, kad žudė žydus tik todėl, kad jie žydai.
Mūsų didvyriai vaikėsi žydelkas ir jų vaikus, senius. Visą Lietuvą
pavertė kapinynu. Jei žemėlapyje pažymėti raudonai kiekvieną duobę, tai visa Lietuva bus raudona - kraujuota.
Verčiau patylėtų mokslinčiai…

Constanta.       2021-01-30 12:09

    Kilęs triukšmas tik patvirtina tai, kad subinlaižystė visais laikais buvo ir yra duotybė Lietuvai. Tskant, tenka tik apgailestauti, nes - mažas esi ir pakeisti nieko negali…

Pilietė       2021-01-30 11:49

  Perskaičiau profesoriaus Valdo Rakučio straipsnį. Šitas profesorius vertas didelės pagarbos. Nelabai suprantu autorės nuogąstavimų  dėl to nederamo laiko. Taip, „Lietuvos Respublikos Parlamento narys istorijos skaudulių aptarimą skyrė skaudžiai datai“, taip, tiesa yra skaudi, bet užgauliojimų, įžeidimų žydų tautai straipsnyje nėra. Aš ten radau užuojautą, raginimą pagerbti aukų atminimą. Visada tinkamas laikas ieškoti tiesos, ja dalintis.
  Sąmoningai žeminantys,  įžeidinėjantys žydų tautą susilauks atpildo, nes tai iš tikrųjų Išrinktoji tauta, o kad šita tauta turi kiek kitokį tiesos supratimą, tai irgi yra tiesa. 
Kritikuojančius ir smerkiančius profesorių Valdą Rakutį įtariu neskaičius straipsnio.

Kis       2021-01-30 11:46

suprasciau,jeigu Rakutis prisirukes kanapiu,rasytu tokia diena,kad holokaustas tai prasiamnymas arba kazka dar baisesnio?Zmogus,zinovas ta meta aiskiai pagarsino,kad tame nuskaltime dalyvavo ir zydu tautybes zmoniu zudantzydus(apie lietuvius jau bala nemate?),kodel tiesos sakymas sitaip ignuorojamas,reiketu bent faktais paneigti.Mus lietuvius ir zemins ,kas netinges,kodel musu valdzia suskubo kaltinti Rakuti.Gal reiketu paklausti ka jis turejo omenyje,o Zingeris-sarasinis,kodel nutyli,kad tarditoja dirbusi Kukliansky,o KGB tevukas apsimeta svebtuoliu?Gal bijai,bet juk niekas tave nei zemina,nei apriboja tavo teises,kaip tu Rakucio?Vel negerai,bet juk faktas kaip blynas?

StasySG       2021-01-30 10:07

PS. Įdomu, kodėl tyli istorijos PROFESIONALAI?  Su kuo jie?

StasySG       2021-01-30 10:05

Šiaulietės STRAIPSNIS laiku ir vietoje. Paskaičiusi gal susimąstys ir kita įžymi šiaulietė - Lietuvos Parlamento pirmininkė.

motina       2021-01-30 9:43

Sakyti Tiesą - NUSIKALTIMAS.

žydų teroras tęsiasi       2021-01-30 9:43

ir kol neatsiras drąsos sakyti tiesą apie žydus, jų nusikaltimus ir melą, tol ta pelkė ir tęsis, visa valdžia isteriškai bijo apie tai kalbėti, iš šio prezidento to tikėtis taip pat netenka

Nuomonė       2021-01-30 9:38

Labai svarbus ir teisingas šis straipsnis. Stebina neatsakingas Tėvynės Sąjungos kai kurių seimūnų ir partijos pirmininko neapgalvoti pareiškimai. Reiškiu nuoširdžią pagarbą gerb. profesoriui V.Rakučiui už gilų ir labai prasmingą šiomis dienomis straipsnį.


Rekomenduojame

Eurika Masytė siūlo sprendimą: priešlaikiniai Seimo rinkimai. Pritariate?

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti piliečių laisvių suvaržymus

Nida Vasiliauskaitė. Dabar klausimėlis: ką Ingrida?

Papunkčiui. Vytautas Sinica apie visuomenės susipriešinimą

Prof. dr. Andrius Macas. Kažkas čia ne taip (I)

Nida Vasiliauskaitė. Tradiciškai partijos skirdavosi idėjomis ir ideologijomis, bet tie laikai jau baigėsi

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Tarp teisės į gyvybę ir teisės į abortą

Vytautas Sinica. Apie siūlymą, kad šalys Europos Sąjungoje nebeturėtų veto teisės

Vytautas Rubavičius. Baltarusijos galvosūkis – Kremlius laimi?

Nida Vasiliauskaitė. Apie „vatnikus“ ir jų medžiotojus jorkšyrus: kurie iš jų yra tikroji politinė bėda

Keletas prezidento metinio pranešimo komentarų: P.Girdenis, J.Laučiūtė, A.Širinskienė, P.Saudargas, A.Švarplys

„Netiesos jausmas valstybėje palaukti negali“? – Lietuvos Respublikos prezidento Gitano Nausėdos metinis pranešimas

„Tradere“ leidyklos naujienos: Birželio sukilimo metinių proga leidžiama J. A. Antanaičio knyga „Tautos instinktas išlikti“

Citata. Dantė Aligjeris: apie neutralumo padarinius moralinių išbandymų metu

Jonas Kauneckas: visi turime su Nacionaliniu Susivienijimu reikalauti Referendumo arba kitos Visuomenės apklausos

Nida Vasiliauskaitė. Tai šitą jie vadina „komunikacija“ ir „profesionalumu“?

Jūratė Laučiūtė: Visiems, balsavusiems už TS-LKD partiją, siūlau pagalvoti, kas jums yra Lietuva

Naciukų* Lietuva? Aleksandras Nemunaitis primena, Tomas Baranauskas pataria

Vidmantas Valiušaitis. Tėvas apie Birželio sukilimą

Audrys Karalius. Padre…? Kodėl…?

Kaip naujojo kairuoliškumo ideologija užkariavo JAV universitetus – Krescencijus Stoškus primena prof. Česlovo Milošo liudijimą

Andrius Macas. Kaip mylėti vienodai?

Andrius Švarplys. Tėvynės Sąjungos partija tampa genderistine globalistine partija (papildyta)

Rasa Čepaitienė. Tėviškos figūros

Algimantas Rusteika. Negrįžtamumo taškas

Dr. Rogeris Hodkinsonas. Kai bus surašyta šios beprotybės istorija, vyks reputacijų skerdynės!

Nida Vasiliauskaitė. Apie visuotinę penkiapirštystę ir kaip reta protingą kunigaikštį

Geroji Devintinių Naujiena: „Aš esu gyvoji duona, nužengusi iš dangaus, – sako Viešpats. Kas valgys tą duoną – gyvens per amžius“ (Jn 6, 51)

Saulius Dambrauskas kviečia Aplinkos ministerijos partnerius į diskusiją: džiaugsimės rinkdami šiukšles ar imsimės globalaus šiukšlinimo prevencijos?

Tėvo dienai. Audrys Karalius: Mano tėvas – Sibiro Liūtas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.