Visuomenės pokyčių analizė, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Irena Vasinauskaitė. Kur veda Baltijos kelias?

Tiesos.lt redakcija   2015 m. rugpjūčio 22 d. 21:22

24     

    

Irena Vasinauskaitė. Kur veda Baltijos kelias?

Lietuvos istorijoje laikotarpis nuo 1939 metų rugpjūčio 23-iosios iki 1989-ųjų rugpjūčio 23-iosios yra neįkainojama vertybė – skausmas ir džiaugsmas tiems, kurie jį išgyveno, didžiausia laimė tiems, kurie dalyvavo trijų Baltijos valstybių akcijoje,  todėl nekilo ranka parašyti pirminio pavadinimo – „Baltijos kelio akligatvis“. Bet pamąstyti, kur atėjome ar kur link einame mūsų Tikėjimo keliu – verta.

Taigi, užduotis kiekvienam, skaitančiam šias eilutes – atsakykime sau į tuos klausimus kiekvienas, bent sau, nes gal būtent toks situacijos įvertinimas padės susivokti, kiek dar ilgai eisime ir ar išvis bus kam eiti didinguoju Baltijos keliu.

Užduotį palengvinsiu pateikdama žiupsnelį statistikos. 1989 metais Baltijos kelyje susiėmę už rankų  kartu su Latvijos bei Estijos žmonėmis beveik milijonas lietuvių pasauliui liudijo Laisvės siekį.

1992 metų vasario 14-ąją už mūsų Vilties Prezidentą Stasį Lozoraitį balsavo apie 700 000 rinkėjų.

2014 metų birželio 29 dienos referendume dėl žemės nepardavimo užsieniečiams bei referendumo iniciatorių kvotos sumažinimo dalyvavo ir pasakė TAIP šiek tiek daugiau nei ketvirtis milijono – vos ne 270 000 žmonių.

Kur dingo Baltijos kelio Tikėjimas, Viltis bei ryžtas dirbti vardan tos Lietuvos?

Ar dar turime jėgų pajusti 1989-ųjų vienybę ir susikibti už rankų mūsų valstybei svarbių pilietinių darbų baruose, talkose, rinkimuose, pagaliau, – išlikimo akcijose? Ne žodžiais, skambiomis deklaracijomis ar bendražygių žeminimais, o realiais, valstybei ir žmonėms naudingais veiksmais?

Ir sociologai, ir politologai pripažįsta, kad Baltijos kelias – bene vienintelė Sąjūdžio akcija, kuri nebuvo supurvinta viešųjų ryšių veltynėse, kurios masiškai nekeikė dėl pabrangusios dešros ar susikompromitavusio valdžios atstovo…

Todėl tik nuo kiekvieno iš mūsų priklauso, ar susigrąžinsime Baltijos kelio dvasią – pilietinės tvirtybės garantą, kad atpažintume politikų veidmainystes, kad bent bandytume nepasiduoti protus užliūliuojančiai populistų  propagandai, kad patikėtume – tikrai Nepriklausoma šalis yra ta, kurioje gyvena dori, išdidūs ir Laisvi žmonės.

Atėjome į dar vieną Baltijos kelio dieną. Vieningai išliksime ar išsivaikščiosime kas sau?

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dabar padaryti Lietuvoje ka nors nebera jokiu sanc       2015-08-24 13:40

Adamkyzmo laikais politika ir teisesauga uzvalde KGB.Pasakysi nors zodi busi persekiojamas,baudziamas,teisiamas o gal net kaip Kedys nuzudytas!

I KGB tinkla       2015-08-24 13:36

Kuriame bus visi isgalabyti!!!

Tai ar bus Lietuva laisva?       2015-08-24 10:50

Sugebėję šimtmečius atsilaikyti per įvairias okupacijas (vien abi Kremliaus aneksijos truko pustrečio šimto metų), atsivėrus Europos sienoms lietuviai be jokio pasipriešinimo pasiduoda aukštesnei (bent jau materialine prasme) civilizacijai. Būdama kaip niekad saugi, kaip niekad turtinga, nepriklausoma Lietuva nyksta, išsivaikšto, išsižudo: pirmaujame pasaulyje pagal savižudybes, Europoje – pagal emigraciją, mirtingumas gerokai viršija gimstamumą. Tampame valstybe su išnykstančiais kaimais, miesteliais ar net miestais: sovietmečiu Vilnius, turėjęs 600 tūkst. gyventojų, dabar neturi nei pusės milijono ir, pagal prognozes, dar ilgai neperžengs šios ribos. Lietuvoje iš buvusių trijų su puse milijono neliko nė trijų. Per gerus dešimt metų...
Nykstame ne tik kūnu, bet ir siela: tik prisiminimai liko iš Sąjūdžio laikų idealizmo, pasiaukojimo, materija užgožė dvasią, tautiškumas virto paniekinančiu svetimžodžiu ksenofobija, kultūra, vienas kertinių ramsčių okupacijos, Atgimimo laikotarpiu tapo nemylima valstybės podukra, ir nors knygų mugės pilnos žmonių, skaitančių jas greitai mažėja – knygos jaunai kartai labiau reikalingos kaip sienų dekoracijos, priperėtų aukštųjų mokyklų diplomai – prestižo, o ne žinių reikalas.
Kaip nutiko, kad po dvidešimt penkerių nepriklausomybės metų demokratijos, pilietinės laisvės liko mažiau, nei jos buvo atkūrus valstybę, kad sava valdžia, ne kokia okupacinė, nebepasitiki savo piliečiais, per teismus atima jų konstitucines teises patiems tvarkyti savo valstybę, patiems spręsti svarbiausius valstybės gyvenimo klausimus? Kaip nutiko, kad demokratiškai rinkta valdžia bijo Tautos referendumų, nepaiso savo rinkėjų nuomonės signatarai teisiami už susirinkimų laisvę, o prezidentai slepia savo praeitį po devyniais užraktais, kad kruviną Sausį piliečių apginta Nacionalinė televizija tapo valdžios, o ne Tautos balsu?
    Tai ar bus Lietuva laisva?

Pastebėjimas to Vasinauskaitė        2015-08-23 18:33

O su savanaudiškai miegančia tauta be šansų ką nors padaryti.

Pastebėjimas to Vasinauskaitė        2015-08-23 18:33

Ką galima padaryti valstybėje, kuri jau neturi nepriklausomybės? Lygiai tiek pat galima padaryti, ką tarybinėje Lietuvoje darė vienetai, tapdami politiniais kaliniais, daugiau nieko prieš galingą jėgą, kuriai tarnauja valdžiažmogiai nepadarysi, kol ta galinga jėga nepradės žlugti. Kai prasidės žlugimas, tai valdžiažmogiai greitai suras naują jėgą, kuriai vėl sėkmingai tarnaus, ir taip pasaka be galo. Tauta nieko nenori daryti, jai geriau miegoti, tai parodė Šliužo referendumas.

stasys       2015-08-23 17:37

Kai imamės vertinti praeiti , o čia kalba eina apie Baltijos kelia, nereiktu joje velti šių dienu populizmo ..Tai ne tik nepuošia tokio žmogaus, bet ir jo mintis paskatina vertinti gana kritiškai . Pirma, emigracija palietė ne milijoną Lietuvos piliečiu , antra priežastys jos (emigracijos) str.  labiau išvestinės nei realios . Aš matyt niekada nenustosiu stebėtis Lietuvoje priimtais politiniu trejetukininku įpročiais ..formuluoti priežastis ir pasekmes iš vienos lazdos galo .. Jei jau lyja kaltas dievulis , o jei jau griaudžia pyksta perkūnas ir t.t. Na kaip ne kaip mes gyvename 21 amžiuje,... ir nors gal būt tas skaičius begalviu bandoje nieko ir nereiškia ..kad nebūčiau visiškas niektauzis ..užduosiu kelis klausimus pamastymui .
a. Kas žino kiek vidutiniškai kiekviena r. Europos šalis per tuos nepriklausomybės metus prarado su emigracija savo piliečiu ..mano duomenimis nuo 15 iki 20 proc. vidutiniškai .
b. Ar įmanoma buvo to išvengti ? diskusija ne tik skaičiuose , bet ir pačios visuomenės pokyčiuose. Kuo ji labiau asimiliuojasi prie vakarietiškos vertybinės sistemos ,.tuo mažiau mūsų visuomenėje lieka tvorų sergstinčiu nuo jos .  Žmogus laisvas ir čia jokia nupiešta ateities vizija , negali jo sulaikyti nuo pasirinkimo apsispręsti .
c. Kodėl taip pasikeitė šiandieninės valdžios retorika ,lyginant su kokiais 2000 m..?? pagal mane atsakymas irgi aiškus ..Lietuvos nepriklausomybei sukako ketvirtis amžiaus, o tai reiškia kad pasikeitė visuomenės sudėtis,.. balansą persveriant į ta puse kuri nėra traumuota sovietijos palikimu.
d. Ateiti reikia statyti ,o ne modeliuoti ketvirčio amžiaus senumo vizijomis.

Ne kur, o ką       2015-08-23 17:19

Baltijos kelias buvo geras. Jis toks ir liko. Ir veda jis teisingai.
Tik vieni , mažuma, eina Baltijos keliu, o kiti ne.
Arba stovi “po medžiu” , arba eina šunkeliais. Dar kiti, tie kur neatsikratę komunistnio vėžio metastaszių, tie kaip vėžiai, ropoja arabuli. Back in LSSR.
O Baltijos kelias kaip buvo tai ir yra. Jis liko jį neišdavusių širdyse.
Vienetų.

Irena Vasinauskaitė       2015-08-23 17:02

O ką siūlo nedejuojantis 16.33 val anonimas ? Jums įsivardyti nepameluojant jau nerealus žygdarbis būtų...

senis       2015-08-23 16:58

mes statome teisybe, laisve, nepriklausomybe, ant melo pamatu. Turim tai, ka uzsidirbom. Uzsidirbom juodu melu, propaganda, godumu, vogimu, neapykanta vienas kitam. Visi Baltijos kelio organizatoriai zinojo, kad scenariju keliui rase kgb, vadovaujamas czv. Gal tik Vaisvilai nesake. Taip gosdepas isbande savo itaka pabaltijyje. Toliau, dar graziau, po sausio 13, is Lietuvos valdymo, buvo pradeti salinti, ivairus atsitiktiniai asmenys, nepriklausantys kgb strukturoms. Dabar, visai grazu. Seimas, Kremliaus nurodymu, vel 75 metams uzslaptino visus 1 500 anksciau prisipazinusiu kgbistu. Jeigu seime ju 141, vyriausybej ir prezidenturoj dar po pora simtu, tai visi kiti sedi teismuose, prokuraturose, vadovauja visai laisvai zurnalistikai. Ko verti, ta ir turim. Kur norejom, ten atejom.

Liūtas rūtai       2015-08-23 16:36

nekeikite tarybinių provesorių ir valdininkų. Jie tokiais tapo ne todėl, kad buvo niekšai, o tąodėl kad toks jų būdas - jie veržlūs, aktyvūs, notintis kažką naudingo padaryti ir visuomenei, ir sau, savo artimiesiems. O ranūs tyleniai tūno giliai pasislėpę, gurkšnoja alų ir jų nesimato bei nesigirdi. Taip buvo prie sovietų, taip yra ir dabar. Vieni žmonės aktyvūs, kiti pasyvūs. Toks jau jų būdas,

Ir vėl       2015-08-23 16:33

eilinis padejavimas, padūsavimas, be jokių pasiūlymų, jokių idėjų. Kokia nauda iš tų padūsavimų, paverkšlenimų?

ruta       2015-08-23 8:41

Lietuvos Nepriklausomybe kure idealistai Slogeris , Juozaitis , Ozolas .., kurie paskui buvo nustumti , o laisves vaisiais pasinaudojo nieksai ir prisitaikeliai - komunistines - KGB liekanos , tarybiniai profesoriai ir visi isverstskuriai ..
O mes vis nesugebame tam pasipriesinti ..

Du Judos viename       2015-08-23 6:06

Valstybė ir bankai. Valstybė piliečius baudžia už nieką, bankai su valdžios palaiminimu plėšia jeigu turi banke kokį šimtelį jevrikų padėjęs juodai dienai.

Taip jau buna       2015-08-22 21:13

Kai zmogus yra apgaunamas 3 kartus toliau jis nebepasitiki niekuom.Taip ivyko Lietuvoje.Zmones buvo apgauti su nepriklausomybe,su pirmuoju prezidentu,su turto isvogimu,su teismais ir…zmones nebetiki NIEKUOM!

kur isivaiksciosim?       2015-08-22 21:09

Turime sprukti is Lietuvos jeigu nenorime buti persekiojami,teisiami ir net nuzudomi savo valstybes vardu uz tai jog reikallaujame tikro o ne suklastoto teisingumo!

Pastebėjimas to 20:20       2015-08-22 20:36

Komuniagos (ne komunistai) yra visose gaujose, konservatorių gaujoje kažin ar mažiau yra buvusių tarybinės okupacinės sistemos subinlaižių.

pastebėjimas kt       2015-08-22 20:20

Kol Lietuva neišsivaduos ių komunistų pasivadinusių socialdemokratais tol apie nepriklausomybę nesvajokime.

Pastebėjimas       2015-08-22 19:46

Kol Lietuva neišsivaduos iš landsbergizmo ir beretizmo, tai apie jokius atgimimus ir nepriklausomybes nesvajokime.

Pastebėjimas       2015-08-22 19:38

Baltijos kelias vedė į valstybės, tai yra visų mūsų, turto užgrobimą, sukoncentravimą mažumos rankose. Valstybės turto siekimas buvo pridengtas gražiu šūkiu apie Lietuvos valstybės nepriklausomybę. Todėl niekas niekur nedingo, viskas savo vietose, kaip ir buvo numatyta - valstybės turtas pereis į santvarkos perversmo organizatorių rankas.

Ar gali atgimti Baltijos kelio       2015-08-22 19:27

Tikėjimas, Viltis bei ryžtas dirbti vardan tos Lietuvos? Aš labai abejoju. Mus valdė pasikeisdami konservatoriai su liberalais, socdemai visus 25 metus, ketvirtį amžiaus ir kas gavosi, patys matot. Būtų išsipildžiusi Basltijos kelio svajonė nebūtų tokių straipsnių. Mus dabar veda ne Baltijos kelias, o trys gaujos padedant runkelių rinkėjų. Dar iki sekančių rinkimų daugiau negu metai, o jau ši trijulė vėl grandioziniais planais ruošiasi toliau valdyti runkelinę Lietuvą. Ko tik nepadarysi dėl postų, šiltų kėddžių ir valdžios. Ši bankų valdoma trijulė pasistengs mums gražiai suokti apie rojų Lietuvoje. Tik jų klausykite išsižioje, o po to bėkite balsuoti.

Irena Vasinauskaitė        2015-08-22 18:59

Mūsų valstybė prarado milijoną gyventojų. Jie Baltijos ar kitu keliu išvyko laimės svetur ieškoti . Didžioji dalis mano giminaičių, draugų ir pažįstamą emigravo ne dėl didesnių atlyginimų. Jie tiesiog nebeapsikentė  valdžios patyčių, nepagarbos,korupcijos, NETEISĖS ir NETEISYBĖS. Dabar išvykusieji sakosi, kad pagal tų šalių pragyvenimo lygį jie ne ką teprabagotėjo, tačiau pasijuto žmonėmis. Va, kodėl kalbu apie Baltijos kelio Dvasios atgimimą mumyse…

> Šiaip,tai ir mums labai sparčiai 2015-       2015-08-22 18:29

Bėga iš Afrikos, Sirijos…o priežastis kodėl bėga kam paliekam analizuoti ?
Gal reiktų pradėti nuo priežasčių, o ne nuo antro galo smiletai yra pasekmių ir jų likvidavimo. Na ir kas jei juos priimsim? Manot jie integruosis ? Tai kodėl kitur nesiintegravo, o Lietuvoje išskirtinai integruosis ?
Komentatorius panašu nebuvo išvykęs toliau Lietuvos ir nematė ką išdarinėja tie priimtieji Prancūzijoje, kitose šalyse, kurios davė tiems maistą, pašalpas ir būstus…

Šiaulietis       2015-08-22 18:00

,,Nepriklausoma šalis yra ta, kurioje gyvena dori, išdidūs ir Laisvi žmonės.’‘
Teisingas autorės paskutinis sakinys. Būkim.

Šiaip,tai ir mums labai sparčiai        2015-08-22 16:16

prigyja egoistiška vartotojų mada iš vakarų,kuri atrofuoja valią ir mąstymą,palikdama tik maskuojamus instinktus.Ir todėl turime dėkoti Dievui už tuos besiveržiančius migrantus iš Afrikos,Sirijos ir t.t…Bus proga pasidalinti.O tie,kurie labai prieš ,-ar ne primena holokaustinio požiūrio,kai buvo sakoma,kad mums nereikia čigonų,žydų ir t.t…Juk tose šalyse,iš kurių jie bėga,ką nors pakeisti jau beveik neįmanoma.Kita vertus iš tiesų jau dabar reikia priimti įstatymus dėl burkų ir aplamai gal tik leisti jų Maldos namus,o mokyklos,ligoninės,darbovietės turi būti bendros su besąlygišku mūsų šalies įstatymų laikymuisi.


Rekomenduojame

Algimantas Rusteika. Apie karą, kurio nebus

Nuo bačkos. Andrius Navickas, vienas iš naujojo Partnerystės įstatymo autorių – apie krikščionybę, meilę ir naujuosius inkvizitorius

Ramūnas Aušrotas. Pora pastabų dėl koalicijos partnerių (!) rengiamo Partnerystės įstatymo projekto

Nida Vasiliauskaitė. Ką atsakyti žmogui, kuris yra „pasiryžęs aukoti dalį savo laisvės vardan bendro gėrio“?

Vytauto Sinicos pozicija LRT diskusijoje su Tomu Vytautu Raskevičiumi dėl vienalytės partnerystės projekto

Gertrūda Jolanta Juchno SF. Reikia dalyvauti, nes jei nepaprašysime atsižvelgti į Tautą, kito Maršo jau nebebus

Replika. Romualdas Žekas. Rafinuotas bandymas apgauti

„Neredaguota“ pokalbis su Nida Vasiliauskaite. Žmonių balsas

Dėl pasisakymų organizatorių vardu: „Didžiojo Šeimos Gynimo Maršo 2021“ organizacinės grupės pranešimas žiniasklaidai

Iš skaitytojų pašto. Pranas Kaladė apie Laisvę ir „laisvę“

Paulas Stametsas: Išgydo net vėžį – nepažintas grybų pasaulis

Kardinolas S. Tamkevičius palaiko „Šeimų maršo“ idėją: „Ginant principines vertybes Bažnyčia stovės mūru“. Kunigų R. Grigo ir A. Valkausko pozicija

Andrius Švarplys. Į ką lyties ir diskriminacijos nęsamonės perdaro Ameriką: gimsta naujoji CŽV

Herta Burbė apie „galimybes“: vasarą paplūdimyje

Vytautas Sinica. Bažnyčia draudžia katalikams balsuoti už partnerystę (ir A. Navickas tą žino)

Brolio Arūno Peškaičio žinia: Pranciškonų ordinas draudžia broliui Pauliui Vaineikiui dalyvauti Šeimų gynimo marše (papildyta)

Nuo bačkos. Andrius Navickas: Taip, aš palaikau Partnerystės įstatymo priėmimą

Kastytis Braziulis. Ar pritariu šeimų maršui? Taip, be abejo, nes…

Nida Vasiliauskaitė. Klausiate, ką daryti? Paklauskite piliečių

Jarūnė Rimavičė. Atsakymai į klausimą, nuo ko ginama tradicinė šeima Lietuvoje

Andrius Švarplys. Pagaliau yra alternatyva „Dviračio Žynioms“

Romualdas Žekas. Lavono gaivinimas

Jolanta Blažytė. Aūūū, Greta!!! Kur tavo „How dare you?“

Nida Vasiliauskaitė. Dabar išties pabūsiu – pirmą kartą – radikalu

Papunkčiui. Vytautas Sinica apie elitizmą

Vidas Rachlevičius. Dvi šalys nesitaiksto su Kinijos užmačiomis Pietų Kinijos jūroje – koks bus šios atsakas?

Vytautas Radžvilas. Klausimai maršo išvakarėse

„Neredaguota“ pokalbis su Adu Jakubausku apie istoriją ir politiką

Kunigas Arnoldas Valkauskas: pilietinių iniciatyvų reikia, kad valdžia neužmigtų

Gerovės valstybė? Antanas Buračas palygino

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.