Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas

Irena Vasinauskaitė. Ariogala +  Viduklė  +  Naisiai = Piknikaujama laisvai…

Tiesos.lt redakcija   2017 m. rugpjūčio 29 d. 18:23

3     

    

Irena Vasinauskaitė. Ariogala  +  Viduklė  +  Naisiai = Piknikaujama laisvai…

Prieš 27 metus Ariogaloje įvyko pirmasis tremtinių, politinių kalinių ir laisvės kovotojų sąskrydis „Laisvės ugnis – ateities kartoms“. Ir tuomet, ir dabar čia vis dar renkasi žmonės, turintys ir idėjų, ir asmeninės patirties joms realizuoti. O susirinkę nepagaili valdžiai nei kritikos, nei patarimų. Pastarieji, prieš renginį aptarti organizacijose, gula popieriuje, o sąskrydyje perskaitomi bei siunčiami žiniasklaidai bei valdžios institucijoms. Žiniasklaida kartais pamini, kiek tremtiniai ir politiniai kaliniai Ariogaloje rezoliucijų priėmė, tačiau nė viena valdžia iki šiol nėra prisipažinusi, kad jiems koks nors dokumentas padėjęs priimant ar tobulinant norminius aktus.

Šiuo konstatavimu neketinu menkinti didelę gyvenimo patirtį turinčių ir žiauriausias fizines bei moralines kančias Lietuvos istorijos vingiuose patyrusių žmonių darbų įtvirtinant atkovotąją Nepriklausomybę. Atvirkščiai. Esu įsitikinusi: jokie parodomieji naujieji pasipiknikavimai bei idėjų maisto krepšeliuose paieškos neatsvers realių, apmąstytų Ariogalos sąskrydžių dalyvių pasiūlymų, pateiktų tuose renginiuose dalyvavusiems valdžios atstovams. Beje, vis dar tiems patiems valdžios vyrams ir moterims, kurie mielai pramogauja ir ryškiai fotografuojasi tiek Ariogaloje, tiek ir piknikuose.

Galima būtų ir pajuokauti: kadangi Ariogalos sąskrydžių scenarijai – diskusijų palapinės, susitikimai, aptarimai, koncertai – taip noriai kartojami A.Tapino „Laisvės piknikuose“, tikrai nesuklystume, jei imtume ir juos vadinti Ariogala – naująja ar mažąja, laisvi rinktis. Tiesa, Tapinui dar yra kur pasistengti. Nepaisant visokio piaro, dalyvių skaičiumi jo naujadaras dar labai atsilieka nuo „motininio“ renginio – pirmąjį dešimtmetį tikrosios Ariogalos sąskrydžiuose dalyvaudavo po 120 000–80 000 žmonių. Ir tęsdavosi jie dvi dienas – išvakarėse rinkdavosi jaunimas, o į rytines šv. Mišias iš visos Lietuvos sugužėdavo ir vyresnioji karta.

Net šiemetiniame Ariogalos sąskrydyje, jau ir pavadinimą pakeitusiame „Su Lietuva širdy“, dar dalyvavo per 10 000 kantrių ištikimųjų. Jie ir vėl pasiuntė žinią valdžiai – 4 rezoliucijas, ko gero, vis dar tikėdamiesi, kad bent tie išrinktieji, kurie jų renginyje sukiojasi, priims domėn parengtus dokumentus, o kitąmet jau raportuos, ką tais klausimais jiems pavyko nuveikti.

Žinoma, ne vien piknikai suskaidė senosios Ariogalos pajėgas. Pirmieji tai daryti pradėjo patys raseiniškiai, sumanę Viduklėje pagarbinti rusiškos virtuvės tradicijas. Jie jau šešti metai rengia ... koldūnų šventę. Pirmieji šio mūsų kaimyninės tautos kulinarinio paveldo „piknikai“  net sutapdavo su politinių kalinių ir tremtinių sąskrydžiais – buvo rengiami pirmąjį rugpjūčio savaitgalį. Vėliau, neatlaikiusi Ariogalos konkurencijos, Viduklė lietuvaičius koldūnų valgyti ėmė kviesti birželio pradžioje, o šiemet ir čia pirmą kartą buvo uždrausta prekiauti svaigalais, mat ankstesniuose renginiuose kraujas liejosi laisvai.

Naisių vasaros festivalis visai šeimai irgi sutraukia daug dalyvių. Šiemet įvyko jau aštuntasis. Į šį jaukų renginį, lyg į atlaidus, atvyksta tos šeimos, kuriems festivalio moto „Laisvę blaivybės laisvei“ jau seniai tapo gyvenimo būdu. Žmonės savo solidariu buvimu šiame sambūryje tarsi iliustruoja, kad esame blaivios Lietuvos ateities siekis.

„Šiemet kažkodėl buvo labai daug norinčių Naisių šeimų festivalį suvulgarinti, sumenkinti organizatorių įdirbį. Kai kurie žiniasklaidininkai labiau įdegusiems saulėje kone ant galvos lipo. Tik vėliau, po tendencingų publikacijų supratau, kodėl net uostinėjo – mat girtų ieškojo, – pasakojo kaimynė, dar nepraleidusi nė vieno Naisių šeimų renginio. – Mes ir į Naisių bardų vasaros koncertus su vyru važiuojame. Matome, kaip žmonėms koncertai patinka, jiems jauku ir gera. Beje, ar pastebėjote, niekas ten nesako, nors visi žino, kas mecenatas, kad tai Karbauskio „piknikai“. Tai kai ką sako, ar ne?“

Ir tradicinių, ir naujadarinių sambūrių scenarijai panašūs. Keičiasi tik autoriai bei režisieriai. Ir laurus skinantys. Skiriasi, net labai, ir žiniasklaidos palaikymas: apie Ariogalos sąskrydį, dedu galvą, jei kada ką ir išgirdote, tai tik trumpą informacinį pranešimą, ir galite būti tikri: jau ir tai daug. Tačiau apie naujai išrastą dviratį kalbėta nesustojant. Ir patys suprantat, kodėl.

Tai, kas pasimatė jau Ariogaloje, „naujai senuose“ piknikuose toliau tik stiprės: diskusijas keis „žaidžiame diskusijas“, o kalbėjimą apie tai, kas rūpi visiems, – šūkiai à la „Valstybė – tai aš“. Žinoma, supykusių, centus vaistams skaičiuojančių sutiksime vis rečiau ir rečiau… Bet jei bus „nemokamų piknikų“, vadinasi, bus ir nemokamai pramogaujančių, kitas klausimas – ar jie tikrai turtingi idėjų? Jei taip, vadinasi, gyvenimas tik gerės, emigruojančių srautai išdžius, į Tėvynę sugrįš ir svetur įsikūrę…

Taip, valstybė – tai mes. Visi. Mano kaimynė. Aš. Daug pažįstamų ir dar nesutiktų žmonių. Vienas asmeninis įvardis – didybės, puikybės ar vienišumo ženklas, o kitas – ne. Aš renkuosi mes, nes tik mes ir tik veikdami išvien įstengsime visur kur: darbe ar renginyje, pilietinėje akcijoje ar artimoje aplinkoje [taip dabar norminiuose aktuose vadinamas mūsų gyvenimas], žodžiu, kur tik širdis kviečia ir protas neprieštarauja – rūpinsimės, kaip išsaugoti tai, kas yra net daugiau nei mesTautą ir Valstybę, Tautos namus. Nepamiršdami praeities, garbingai priimdami dabarties iššūkius, saugodami save ateičiai – blaivius, išsimokslinusius, nesunykusiais darbiniais įgūdžiais ir pilietine nuovoka.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Jei       2017-08-30 13:32

Tremtį ir kalinimus iškentėję į Ariogalą nebevažiuos, o jų vaikai ir anūkai emigruos, tai kas tada tą sąskrydį sudvasins ir neleis užgesti Lietuvai širdy ?

Antanas       2017-08-30 13:05

Koldūnų šventė, prezervatyvų šventė, Žolinė su baldų išpardavimo akcijomis….Kėdainių ledų lietus…...“Laisvės ugnies ateities kartoms” - nėra. Politkalinių ir tremtinių ir partizanų vaikai emigruoja. O aš jau emigravau į savo dvasinį pasaulį - nevykstu, kai renginys tapo reklaminiu ir bedvasisi valdišku.

Agnė       2017-08-30 10:26

Ir mes su vyru pirmą kartą buvome Naisių vasaros festivalyje, kai prisimenu net dabar gera pasidaro. Ačiū Ramūnui.


Rekomenduojame

Andrius Švarplys. Ką tokie net neslepiami dvigubi standartai turi bendra su pilietine ar kultūrine pozicija?

Verta prisiminti. Kodėl šmeižiamas Kazys Škirpa ir Birželio sukilimas? Dovilo Petkaus pokalbis su Vidmantu Valiušaičiu

Birželio 15–17 dienomis vykusių protesto akcijų rezoliucija

Nida Vasiliauskaitė. Šviesa kovoja su tamsa

Vinco Kubiliaus reportažas iš 17-osios dienos akcijos Simono Daukanto aikštėje „Ar dar gyva Deimantė?“

Algimantas Rusteika: Ponai mieli, patys išsidūrėt – niekas atviroj erdvėj renginių dalyvių skaičiaus nebereguliuoja

Ką apie vaikų skiepijimą sako mokslas – Nidos Vasiliauskaitės parinkti skaitiniai tikintiesiems Mokslu

Vytautas Sinica papunkčiui: Žygimantas Pavilionis prieš Lietuvą

Tomo Baranausko įžvalga apie I. Šimonytės naująjį gerovės receptą

Prof. dr. Andrius Macas. Kažkas čia ne taip – reikia ruoštis (II)

Kęstutis Girnius. Referendumas – tautos valia ar demagogų įrankis?

Robertas Grigas. Pasirodo, yra dar ES šalyse parlamentų, atstovaujančių savo tautų interesams!

Birželio 14-osios naktis: nukryžiuoti vaikai

„Neteisingi“ tekstai, kurie „teisingai“ valdžiai sukelia konvulsijas

Iš propagandos frontų. Buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas D. Žalimas: šeimos yra visi – tiek tos pačios, tiek skirtingos lyties sąjungą sudarę

Nida Vasiliauskaitė. Ko bijote? Jų?

Algimantas Rusteika. Gal pabandom niekur nebebėgti?

Vygantas Malinauskas. Iš tėvų valdžios išlaisvinto vaiko interesas

Vytautas Radžvilas. Nesibaigianti tremties Golgota

Vytautas Sinica. Kas priešina visuomenę?

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Visiškas teisinis nihilizmas

Lietuvos šeimų sąjūdžio pareiškimas: Vienykimės!

Lietuvos Šeimų Sąjūdis: pranešimas dėl birželio 15–16–17 dienomis įvyksiančių protesto akcijų

Ramūnas Aušrotas. Ką reiškia SAM paskelbtas vaikų nuo 12 metų skiepijimo vajus ir manipuliacijos įstatymo tekstu?

Ką šiandien žinome apie tremtis? Dovilo Petkaus pokalbis su prof. Rasa Čepaitiene

Krescencijus Stoškus. Maršas, apnuoginęs realybės absurdą

1941 m. Birželio sukilimo 80-metį pasitinkant. Valdas Vasiliauskas: Idėjinė A. Sniečkaus klaida

Kviečiame į parodą „Pirmasis masinis trėmimas 1941 m. birželio 14–19 d.“

Vidas Rachlevičius. Aš su siaubu laukiu naujų rinkimų

Vaidotas A.Vaičaitis. Šeima, partnerystė ir Civilinis Kodeksas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.