Konstitucinis Teismas

Egidijus Šileikis. Manipuliacijos siekiant nekeisti Konstitucinio Teismo pirmininko

Tiesos.lt siūlo   2021 m. sausio 16 d. 19:48

7     

    

Egidijus Šileikis. Manipuliacijos siekiant nekeisti Konstitucinio Teismo pirmininko

pozicija.org

Su dideliu nerimu noriu atsakingai paskleisti savo individualius (subjektyvius) politologinius-teisinius samprotavimus itin nemalonios naujienos kontekste. Ta naujiena destruktyviai susijusi su Seime įstrigusiu Konstitucinio Teismo (KT) sudėties atnaujinimu (rotacija) ir kartu pirmininko pakeitimu.

Internetinėse naujienų svetainėse pasklido neįprasta ir gana keista, anksčiau, jei neklystu, Seimo nepolitiniuose padaliniuose preliminariai svarstant kandidatus į KT teisėjus išsyk atvirai neskleista žinia, kad specializuoto Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narių dauguma atmeta (nepritaria) ankstesnio Seimo Pirmininko (juo buvo gerbiamas Viktoras Pranckietis) ir dabartinės Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės Nielsen pateiktam kandidatui (juo yra Seimo kanceliarijos Teisės departamento ilgametis teisininkas, vadovas Andrius Kabišaitis). Kitiems dviem kandidatams (Giedrei Lastauskienei ir Algiui Norkūnui), kuriuos pakartotinai (antrą kartą) pateikė atitinkamai Respublikos Prezidentas ir laikina Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkė, minėtame Seimo komitete pritarta. Ar tai atsitiktinumas?

Kur intriga ir galima manipuliacija?

Intriga ta, kad dabartinis Konstitucinio Teismo pirmininkas, kuris kaip kandidatas rotuojant KT teisėjus 2011 m. teiktas tuometinės Seimo Pirmininkės Irenos Degutienės teikimu, dabartinėje rotacijoje yra susietas būtent su Seimo Pirmininkės teikiama A. Kabišaičio kandidatūra. Jei ji atmetama, pareigose pagal Konstitucinio Teismo įstatymą toliau lieka atitinkamas (ankstesnės Seimo pirmininkės 2011 m. siūlytas) KT teisėjas. Jis nuo 2014 m. papildomai yra šio teismo pirmininkas, taigi “centrinė figūra”, nors formaliai “pirmoji tarp lygiųjų”.

Gal intuicija klaidina, bet, manau, kad yra rimtas pagrindas su labai dideliu nerimu manyti, kad Seime toliau vyksta ir net intensyvėja apgailėtinos manipuliacijos KT rotacijos nepabaigimo ir dabartinio pirmininko (ne)pakeitimo lygmenyje tuo aspektu, kad:

1) neatsitiktinai tame Seimo komitete, kuris teikia rekomendacijas Seimui, sudarytos visos reikiamos prielaidos tam, kad Seimo politinė dauguma plenariniame posėdyje slaptu balsavimu nepaskirtų A. Kabišaičio KT teisėju, bet KT teisėjais paskirtų kitus du minėtus kandidatus;

2) Seimui slaptu balsavimu KT teisėjais paskyrus kitus du kandidatus, kuriems tas Seimo komitetas pritaria, KT pirmininko pareigas toliau gana ilgai eis dabartinis juo esantis asmuo, kuris labai artimas Seimo daugumai ne tik dėl savo pasaulėžiūros, bet ir ankstesnės ilgametės narystės atitinkamoje politinėje partijoje (unikalaus bruožo, nebūdingo beveik visiems kitiems Lietuvos teismų teisėjams);

3) dabartinės Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės Nielsen naujai teikiamu kandidatu galbūt bus ankstesnio Seimo atmesta Ingrida Danelienė ar adekvataus charakterio (pažiūrų) asmuo, kuris artimas tam tikriems asmenims/politikams;

4) gerbiamas MRU prof. Vytautas Sinkevičius ir kai kurie kiti jo garbingi MRU kolegos nepraleis progos įtikinamai argumentuoti, kad pagal Konstitucinio Teismo įstatymą ir jame detalizuoto rotacijos reguliavimo idėją iš esmės turi praeiti mažiausiai 3 mėnesiai po to, kai dabartinė Seimo pirmininkė 2021 vasario ar kovo arba balandžio mėn. pateiks naują kandidatą tam, kad “visuomenė susipažintų”;

5) jei A. Kabišaitis pagal minėto Seimo komiteto rekomendaciją būtų atmestas Seimo plenariniame posėdyje vykstančiu slaptu balsavimu ir vietoj jo naujas kandidatas būtų teikiamas šių metų vasario, kovo arba balandžio mėn., tai dabartinis KT pirmininkas galės toliau eit pareigas dar bent 4 ar 5 arba net 6 mėnesius, tol, kol Seimo dauguma bus tuo suinteresuota, inter alia, nepatenkinta dėl tam tikrų jautrių personalizuotų istorinių politinių aspektų, kuriuos praeityje atitinkamai (esą netinkamai) vertino KT pirmininkaujant prof. Egidijui Kūriui.

Noriu, bet negaliu manyti, kad intuicija klaidina.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Klausimas       2021-01-20 2:08

Suskilo buvusi vieninga Egidijaus Kūrio teisėjų kariauna. Sumaištavo Žalimas. Gaujų karai prasidėjo. “Tiesos.lt” Kūrio kareivių pusėje?

Trota       2021-01-17 12:50

Čia, kaip Lukašenka, na vsegda ( iki smerties)

stasys       2021-01-17 11:08

cit.’ jau senai zmones yra isreiske pageidavima - tik naikinti sia kontora .O Seime butina ,kaip ir Estijoje ivesti ombudsmeno pareigybe (pries tai trecdaliu sumazinus seimeriu )’.... Turbūt suklydote netyčia pasiūlydamas sumažinti tautos atstovavimą Seime ? Pagal mane tai reikia didinti bent iki 200 šimtu , bet sutrumpinti kadenciją iki dviejų metų , taip leistume tautai mėgautis atstovavimu valdžioje ir stumditis eilėse į Seimą ..Mūsų politinė sistema apmirusi , sistemai reikia duoti garo ir apsukų , žmonės - rinkėjai vaikšto miegodami į rinkimus , darau prielaidą ,jog šiose Seimo rinkimuose dalis rinkėjų paprasčiausiai užsibuvo maximoje o išeidami su krepšiais pamiršo prabalsuoti . ir dėl Konstitucinio teismo nesate reisus ...juk nenorite matyti tokio vaizdo kaip Viktoras U. jums savus išsiaiškinimus Konstitucijos dės ant stalo o visi aplink galvomis linkses ..

tiek       2021-01-17 10:42

jau senai zmones yra isreiske pageidavima - tik naikinti sia kontora .O Seime butina ,kaip ir Estijoje ivesti ombudsmeno pareigybe (pries tai trecdaliu sumazinus seimeriu )

> 2021-01-16 20:50       2021-01-17 0:23

Buvo konstitucinis,
bus ir prostitucinis!

stasys       2021-01-16 22:51

Jei Amerikoje D.Trump gali visiems spjauti į barzdą ir paskirtį sau norima asmenį į atsilaisvinusia Aukščiausio teismo vieta , kodėl Lietuvoje turėtų būti kitaip ? Ypač kai tie patys valstiečiai nerado laiko ta problema spręsti savo laiku ?Aišku autorius teisingai stebisi ir kraipo galvą , bet juk tai Seimas intrigų valstybės vardu generatorius ,vienok teigti jog tai kažkoks kerštas už Kurio padarytas nuodėmes , nėra pagrindo .

brangiai apmokomos lėlytės       2021-01-16 20:50

vienas brangiai apmokomas prostitutes pakeis kitos


Rekomenduojame

Algimantas Rusteika. Laukimas

D.Žalimo žiniai: referendumus dėl vienalyčių asmenų santykių vykdė Slovėnija, Airija, Tailandas, Kroatija, kai kurios JAV valstijos, bus Šveicarijoje

„Sengirėje“: G. Kniukštos pokalbis su St. Čepinsku apie miškų naikinimo vajų nepriklausomoje Lietuvoje

Ramūnas Aušrotas apie būsimos Europos viziją. Vera Jourova: su Rusijos grėsme ES vertybėms kovosime cenzūra ir baudomis

Linas Šalna. Klasika

Jolanta Blažytė. Ką jūs sakote?

Tomas Viluckas. Kodėl reikia referendumų

Mantas ir Skaistė Vasiai. Įsimintiniausios Didžiojo šeimų žygio akimirkos

Eurika Masytė siūlo sprendimą: priešlaikiniai Seimo rinkimai. Pritariate?

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti piliečių laisvių suvaržymus

Nida Vasiliauskaitė. Dabar klausimėlis: ką Ingrida?

Papunkčiui. Vytautas Sinica apie visuomenės susipriešinimą

Prof. dr. Andrius Macas. Kažkas čia ne taip (I)

Nida Vasiliauskaitė. Tradiciškai partijos skirdavosi idėjomis ir ideologijomis, bet tie laikai jau baigėsi

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Tarp teisės į gyvybę ir teisės į abortą

Vytautas Sinica. Apie siūlymą, kad šalys Europos Sąjungoje nebeturėtų veto teisės

Vytautas Rubavičius. Baltarusijos galvosūkis – Kremlius laimi?

Nida Vasiliauskaitė. Apie „vatnikus“ ir jų medžiotojus jorkšyrus: kurie iš jų yra tikroji politinė bėda

Keletas prezidento metinio pranešimo komentarų: P.Girdenis, J.Laučiūtė, A.Širinskienė, P.Saudargas, A.Švarplys

„Netiesos jausmas valstybėje palaukti negali“? – Lietuvos Respublikos prezidento Gitano Nausėdos metinis pranešimas

„Tradere“ leidyklos naujienos: Birželio sukilimo metinių proga leidžiama J. A. Antanaičio knyga „Tautos instinktas išlikti“

Citata. Dantė Aligjeris: apie neutralumo padarinius moralinių išbandymų metu

Jonas Kauneckas: visi turime su Nacionaliniu Susivienijimu reikalauti Referendumo arba kitos Visuomenės apklausos

Nida Vasiliauskaitė. Tai šitą jie vadina „komunikacija“ ir „profesionalumu“?

Jūratė Laučiūtė: Visiems, balsavusiems už TS-LKD partiją, siūlau pagalvoti, kas jums yra Lietuva

Naciukų* Lietuva? Aleksandras Nemunaitis primena, Tomas Baranauskas pataria

Vidmantas Valiušaitis. Tėvas apie Birželio sukilimą

Audrys Karalius. Padre…? Kodėl…?

Kaip naujojo kairuoliškumo ideologija užkariavo JAV universitetus – Krescencijus Stoškus primena prof. Česlovo Milošo liudijimą

Andrius Macas. Kaip mylėti vienodai?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.