Demokratija ir valdymas

Edita Janulevičiūtė. Kaip nusivilti politika – rinkėjo atmintinė

Tiesos.lt siūlo   2016 m. rugsėjo 29 d. 17:18

17     

    

Edita Janulevičiūtė. Kaip nusivilti politika – rinkėjo atmintinė

Bernardinai.lt

Kaip kadaise C. S. Lewisas aptiko velnių korespondenciją ir paskelbė ją knygoje „Kipšo laiškai“, panašiai ir man pasisekė gauti vieną gundytojų parengtą dokumentą. Deja, jis nėra tokio literatūrinio lygio, kaip tai, kas pakliuvo į rankas didžiam britų rašytojui. Bet ko norėti, politinės proklamacijos niekada nepasižymėjo aukštu stiliumi. Tai grynai techninis tekstas, tad užtenka, kad jis būtų instruktyvus.

I. Negatyvumas – visų nusivylimų pagrindas. Svarbiausia yra niekur ir niekada nepamiršti neigiamos nuostatos ir viską vertinti tik iš neigiamos perspektyvos.

1) Kiekvieno atskiro kandidato ar partijos veikloje beveik visada galima rasti ką nors, kas yra ar bent gali būti interpretuota kaip yda, trūkumas, klaida. Svarbu to tvirtai laikytis, nuolat dėl to priekaištauti ir ryžtingu išankstiniu nusiteikimu atmesti visus bandymus ką nors įrodyti, paaiškinti ar paneigti kaip paprasčiausius išsisukinėjimus. Teigiamų bruožų ir nuveiktų darbų reikia kryptingai ir nuosekliai nematyti.

2) Jeigu nėra tiesioginių trūkumų, galima pasinaudoti ir netiesioginiais: pavyzdžiui, trūkumais žmonių, su kuriais kandidatas ar jo partijos nariai yra pažįstami, kolegos ar giminaičiai. Kiekvienas ryšys automatiškai turi būti aiškinamas kaip bendrininkavimas. Ir ypač mintis, kad tos pačios šeimos nariai gali būti skirtingų nuostatų ar pažiūrų, turi būti atmesta kaip juokinga ir neįtikinanti.

3) Neradus netgi tokių netiesioginių ydų, tuojau pat reikia persijungti į galimybių neigimo registrą. Išties, ką gali tie geri žmonės padaryti prieš sistemą? Nieko, be jokios abejonės! Tokiam įsitikinimui pagrįsti būtina atsirinkti tik nesėkmingų bandymų pavyzdžius. Visus tuos atvejus, kai žmonės kažką darė ir padarė, būtina nuosekliai ignoruoti.

II. Argumentai. Kad neprarastum brangaus negatyvumo, būtina sąlyga yra išvengti bet ko, kas skatina mąstymą.

1) Niekas taip nekenkia negatyvumui, kaip konstruktyvus mąstymas. Todėl argumentus reikia atmesti net nepabandžius į juos įsigilinti ir pačiam nemėginant savo pozicijos pagrįsti logika ir/ar faktais. Bet koks analizavimas ir gilinimasis į klausimą gali paskatinti pakeisti poziciją. Būtina turėti rinkinuką teiginių, kuriuos svarbu sau ir kitiems atkakliai kartoti nieko daug negalvojant.

2) Įsiklausymas gali sukelti susidomėjimą. Todėl šiukštu negalima gilintis į kandidatų programinių siūlymų turinį. Laimei, politikų pažadai dažnai esti populistiški. Galima tuo sėkmingai pasinaudoti ir net nebandyti rimtai skaityti visų programų. Turėtų nesunkiai pavykti įtikinti save, kad „jie visi vienodi“.

3) Be to, įsiklausymas skatina asmenišką santykį. Atradus kandidatą kaip gyvą žmogų kyla pavojus jame įžvelgti ką nors pozityvaus, imti jam simpatizuoti. Pajutus gimstant susidomėjimą, būtina ryžtingai priminti sau I skirsnio principus. Toks išankstinis asmens diskreditavimas automatiškai nubraukia ir viską, ką jis galėtų pasakyti ar nuveikti.

III. Tikslai. Pagrindinis nusivylimo ramstis yra neadekvatūs siekiai.

1) Pirmiausia būtina niekada nesusimąstyti ir nepasidomėti, kokios konkrečiai yra Seimo nario funkcijos, kam reikalingi politikai ir apskritai valdžia. Iš to nuosekliai seka ir nesidomėjimas realiomis kandidatų kompetencijomis. O renkantis pagal patinka-nepatinka kriterijus visada daugiau šansų išrinkti netinkamus žmones.

2) Pamiršus tikruosius politikos tikslus bus nesunku į ją sukelti savo asmeninio gyvenimo lūkesčius ir įsivaizduoti, kad politikai turėtų it kokie dievai visagaliai padaryti mūsų gyvenimą gerą ir laimingą. Kadangi jie to iš tikrųjų negali (o ir neturi daryti) nusivylimas po kiekvienų rinkimų tik didės.

3) Taip pat labai svarbu nepasitikėti pačių kandidatų siekiais – būtina galvoti, kad jie visi į Seimą eina pralobti ir gerai gyventi mūsų, vargšų rinkėjų, sąskaita. Jokiu būdu negalima patikėti, kad kuris nors kandidatas ar partija tikrai nori ką nors gero ir naudingo nuveikti Lietuvai. Tokia nuostata padeda atmesti netgi ir tuos, kurių siūlymai atrodo vertingi. Juk už visko būtinai turi slypėti koks nors asmeninis interesas, argi ne? Geranoriškumas egzistuoja tik tol, kol žmogus nieko nedaro.

IV. Veiksmai. Konkretūs rinkėjo pasirinkimai ir poelgiai taip pat turi užtikrinti būsimus nusivylimus.

1) Geriausia paprasčiausiai neiti į rinkimus. Kuo mažesnis rinkėjų aktyvumas, tuo didesnė tikimybė, kad pokyčių nebus. Taip nusivylimo pratęsimas beveik garantuotas, „pranašystė“, kad vis tiek niekas nesikeis, bus sėkmingai išpildyta pačių rinkėjų rankomis.

2) Jeigu vis dėlto atrodo, kad būtina rinkimuose dalyvauti, tada reikia balsuoti už tuos, kurie valdžioje jau buvo ir jau nuvylė. Principas tas pats, kaip gyvenime kartojant tas pačias taktikas, kurios jau daug kartų nepasiteisino, ir tikintis, kad „o gal šįsyk bus kitaip“. Kadangi darant tą patį kitaip nebūna, nusivylimas ir vėl užtikrintas.

3) Galima, žinoma, bandyti rinkti ką nors nauja. Tačiau tokiu atveju labai svarbu nesigilinti į kandidatų kalbas ir programas, rinktis kaip loterijoje, atsitiktinumo principu, balsuoti už pačius keisčiausius, nekonstruktyviausius, skelbiančius itin radikalius arba absurdiškus šūkius. Būtina save įtikinti, kad kaip tik tai ir yra naujumas. Juk puldinėjimas iš vieno kraštutinumo į kitą taip pat yra viena iš klasikinių užprogramuotos nesėkmės strategijų.

Bernardinai.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Marginalas: kodėl REIKIA balsuoti       2016-10-1 23:28

Balsuoti reikias jau todėl, kad:
1) tiek daug ponų ir visi gražūs! Kiekviam pagal skonį: ir už vakarietišką Lietuvą, ir už lietuvišką Brexit, ir žinantys, be ko nebūna demokratijos, ir žinantys, kokia yra tikra demokratija, visi tokie “besišypsantys”, tarsi laimėjo iš pensininko bylą dėl apšmeižimo kagėbistu ir dabar tą jo pensiją teisingumiškai čiulpia! Žodžiu, kiek skonių, tiek kandidatų, ko dar ponui reikia?
2) O svarbiausia, balsuoti reikia todėl, kad jei tu nedalyvausi, atsitiks visų baisiausias dalykas: laimės Kitas! O kas tas Kitas? - Negali būti didesnio siaubo: tai tas, dėl kurio vis nėra tikros demokratijos, dėl kurio vieni skursta, o kiti bėga iš Lietuvos!
Žmonės! Būkite budrūs! Dalyvaukite, kad tik nelaimėtų Kitas!
Visi į Rinkimus!
Все на Выборы!

Nora       2016-09-30 20:27

Geras atsakymas piktam nykstukui Radzvilui ir jo zyliukams.

ruta        2016-09-30 17:29

p.s. i rinkimus butinai reikia eiti , BET VISUS isbraukti !Pageidautinas ir auditas VISU politiniu partiju darbeliu per 26 metus !

ruta        2016-09-30 17:25

..vis tas musu prakeiktas nuolankumas , ne , kad gera pendeli po pasturgaliu visiems tiems politikams nustekenusiems Tauta , valstybe , mes dar zaidziame su jas zaidima - isrinkite geriausius .., tai kad NERA ir visos sistemos salygos sukurtos tam , kad NEATSIRASTU tokiu Lietuvos politikoje .
Sovietmeciu politikai bijodavo Maskvos , nes zulukui zulika apgauti sunkiau , dabar TIK pritark viskam , ka siulo Briuselis / Vokietija - Prancuzija /ir ‘vualia’ - gyvenimas / politikams ir ju artimiems , svogeriams , mockams , masiuliams ../ nusiseke ..

Provokatorius       2016-09-30 10:49

Klausyk, ko taip pyksti, nepatinka mano nuostata rinkimų atžvilgiu? Galėtum nusiplauti rankas - ūkišku muilu.

kakatoriui       2016-09-30 10:15

atpažįstame copy/paste’ntojo buko puteikisto braižą

padorūs žmonės net šunį vedžiodami į maiškiuką susirenka,
o tu pakakojai ir visur drabstai savo šūdevrą
tavo žulikai procentų nesurinks, greičiau paslys ir pargrius nosimis į šūdą
kuo gausiau barstysi kakučius tuo bus daugiau “šansų” žulikams pauostyti kuo brisiaus galas kvepia

Provokatorius       2016-09-30 9:59

Teisingai. Visi kurie nepatenkinti esama situacija Lietuvoje, neikit balsuoti, tegul dabartinė valdžia išsigąsta.
P.S. O man gerai. Aš eisiu ir balsuosiu už Abonentą arba Masiulį. Tikiuosi, surinks 5 procentus…

Istorija       2016-09-30 7:40

Kol tauta kencia ir burbia namie.valdzia sneka ir daro ka nori.taip istorijoje raso

Pagal autorę       2016-09-30 7:27

Balsuokit už konservus ir libderastus ir laimės bus pilnos kelnės.

už ką Navicką išmetė?       2016-09-30 7:20

violetinis kedofilas ryškiai buvo Navickas.
pedofilai užfiksavo.
ir atkeršijo - rankos jų ilgos ir gauruotos (TM ir FM tikrai valdo)

ragatkė       2016-09-30 6:06

A tai išmetė iš barščių?
Vajėėė...
Na bet kad nei gaila a nei įdomu.
Nesielvartausim…
Pasitaiko prašauti,
ypač kai tik pramogai, o ne žūtbūtinai.
Jei visi šūviai būtų 100%, ne pro šalį,
tūlai komskiai jau seniai visus katinus, ne tik
šuniukus būt iššaudę.

 

Nuomone       2016-09-30 0:39

As tai taip sakau kad reikia balsoti uz tuos kurie daugiausia pakels algas bet taip pat sustabdis kainu kilima zodziu uzdraus prekybininkams kelti kainas. Nes kokia nauda is algu kelimo jeigu kils ir kainos?

Tartabilda Juozapui       2016-09-30 0:33

Dėl Navicko, tai pro šoną, tsknt. Prieš geras kelias savaites jis išmestas iš Bernardinų. Kas ten jį išmetė ir už ką - kitas klausimas.

" juozapo" PERSONAŽO autorius       2016-09-29 22:32

Ką reiškia tas ” pagaliau”?

Juozapui       2016-09-29 22:04

Pagaliau supratot smile

Juozapas       2016-09-29 21:39

Oi,oi, oi- straipsnis tipo “bomba” kontra atakai.
Aha, tuoj -tik paruošiu vietos kur makaronus džiaustyti ir pirmyn.
.
Situacijos vertimas iš manipuliacinės į žmonių kalbą:
:
Bernardinai? O kas ten vadovauja viralo gamybai?
Navickas koncervų partijos narys, gal net ir kandidotas rinkimų cirkui.
Tingiu pasitikslinti. Nesvarbu.
.
Tai va, koncervas publikuoja koncervų nusamdytos piaro technologijų specės
” straipsnelį” kuris turėtų amortizuoti pastaruoju metu boikoto idėjos stiprėjimo tendencijas.
.
Bet smagiausia yra tai, su kokia cinißka demagogija aftarė ” triuškina oponentus.
Ji gi viso savo opuso tekstą sukalė sic!- būtent tais metodais kuriuos nadojant klykdama bando priklijuoti oponentams ant kaktų!
.
Tas juodųjų piaro technologijų straipsniūkštis yra idealus aftarės virtuvės veidrodinis atvaizdas.
Kuo pati kvepia, tuo kitus tepa.
O “kvepia” ponia…  tvartu.
.
Na, o opuso neišmesim. Pasilaikysime.
Vos tik pamatysim Anūką, Raselę, kubyylių o ar ir Matriošką stumdant propagandą, tą ” metodinę” medżiagą išsitrauksim ir naudosim vertinant ponų niekšų šnekas.
Nėr to blogo kad neišeitų į gera.

Tarabilda       2016-09-29 20:14

Švelniai tariant, mergaite nusišneka. Krūva nusivylimų, o kad jų nebūtų, ne kad iš esmės būtų pertvarkoma sistema (pradedant nuo rinkimų įstatymo), o pasiūlymas visai tas pats kaip sistemininkų - eikit į rinkimus - gink Dieve, kad sistema nesusverdėtų. Aš tikrai labai norėčiau eiti į tikrus Lietuvos Seimo rinkimus rinkti tikrą Lietuvos atstovybę. Apsirengčiau kostiumu, baltais marškiniais, kaklaraištį pasiriščiau, pasidailinčiau barzdą ir ūsus, pasipurkščiau brangiais kvepalais, pasipuoščiau geru skryblium ir orus eičiau į tikrus rinkimus, padiskutuodamas su sutiktais kaimynais ir rinkėjais apie gražų rudenį, ir savą valdžią, kurią turim išsirinkti.
Kaip iš idioto sapno, ar ne? O kodėl? Kodėl taip nėra? O todėl, kad bus visai ne rinkimai ir rinksim ne į valstybės atstovybę, o į kontorą saviems reikalams spręsti.


Rekomenduojame

Ramūnas Karbauskis. Valdžia vis dažniau ima grasinti Lietuvos žmonėms

Nida Vasiliauskaitė: kas, oficialiu požiūriu, dabar turi teisę viešai kalbėti apie esamą padėtį?

Geroji Naujiena: uoliai sergėkime Dvasios vienybę taikos ryšiais

Algimantas Rusteika. Dabar yra tada, tada yra dabar

Nida Vasiliauskaitė ir jos lapių medžioklė: ar įvedę prievartą prieš piliečius kovos su pandemija pretekstu, politikai sustos?

Algimantas Rusteika. Dabar yra tada, tada yra dabar

Kam netinka pilietinė pozicija? Artūras Orlauskas „Neredaguota“ tinklalaidėje

Ramūnas Aušrotas. Bendruomeninio solidarumo ir atsakingos kaimynystės pavyzdys

Vytautas Sinica. Negi į dieveniškiečius vandens patrankas arba gumines kulkas atsuks pirmiau nei į nelegalus prie sienos? Man tai makabriška

Nida Vasiliauskaitė. „Dirbu UAB „PR“, gavom užsakymą parduoti „visuomenei“ plytą“

Audrius Bačiulis. „Tai – ne Lietuvos Vyriausybė, tai – okupacinė administracija“

Andrius Švarplys. Čia gali būti du variantai

Lietuvos Šeimų Sąjūdžio pareiškimas: kviečiame Lietuvos žmones palaikyti Dieveniškių gyventojų protestą

Vytautas Sinica. Šiandien jie lengvai būtų apšaukti laisvės priešais

Rasa Čepaitienė. Kuris neapsvaigtų?

Ramūnas Aušrotas. Lazda visada turi du galus

Trakų istorinio nacionalinio parko pašonėje – plynas kirtimas

Audrius Bačiulis. Sakiniai, turintys išvartyti ministrą iš šlapio viščiuko

Liudvikas Jakimavičius. Lietuvos konservų fabriko „Brolių kapai“

Vytautas Sinica apie Gabrielio Landsbergio fiasko

Žinios iš Dieveniškių – tai, ko „Panorama“ šį vakarą nerodė

Lidžita Kolosauskaitė. Antivakserės laiškas Sveikatos apsaugos ministrui

Algimantas Rusteika. Susiliejam su gamta

Ramūnas Karbauskis. Sužvėrėję, godūs ir pikti

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“ apie demografinę Afrikos bombą

Vinco Kubiliaus reportažas iš Lietuvos laisvės kovotojų atminimo šventės vyskupams Julijonui Steponavičiui ir Vincentui Borisevičiui pagerbti

Roberto de Mattei. Pranciškus pradėjo karą, kuris baigsis Tradicijos triumfu

Nida Vasiliauskaitė. Proga kai ką sužinoti apie protingųjų protą

Vidmantas Valiušaitis. Išdavystės dienos

Ramūnas Karbauskis. Prievartos maniakai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.