Byla dėl Lietuvos–Lenkijos elektros energijos jungties – Aarhuso konvencijos Atitikties komitete

Tiesos.lt redakcija   2014 m. liepos 14 d. 17:04

1     

    

Byla dėl Lietuvos–Lenkijos elektros energijos jungties – Aarhuso konvencijos Atitikties komitete

Asociacija „Rudaminos bendruomenė“

Lazdijų rajono Rudaminos miestelio bendruomenė Lietuvos valdžios ir energetikos verslo struktūrų veiksmus apskundė Jungtinių Tautų Aarhuso konvencijos Atitikties komitetui. Sulaukta patvirtinimo, kad bus tiriama, ar Lietuvos valdžia ir energetikos verslas teisėtai braunasi per žmonių sodybas ir unikalų gamtinį kompleksą pietvakarių Lietuvoje.

Į Aarhuso konvencijos atitikties komitetą Rudaminos bendruomenė kreipėsi praėjusių metų pabaigoje, prieš tai išnaudojusi visas viešojo intereso gynimo galimybes Lietuvoje. Lietuvos valdininkai ir teismai neįžvelgė problemų dėl to, kad galinga Lietuvos ir Lenkijos elektros energijos jungtis (LitPol Link) projektuota tinkamai neįvertinus technologinių ir vietos alternatyvų bei į planavimą ankstyviausiame etape neįtraukus visuomenės. Negana to, 40 narių turinčiai bendruomenei bei keleto privačių valdų savininkams ėmus aktyviai ginti savo teises, sulaukta spaudimo iš Valstybės saugumo departamento ir verslo struktūrų. Tai tik sustiprino rudaminiškių abejones, ar Lietuvos Respublika iš tiesų laikosi prisiimtų tarptautinių įsipareigojimų garantuoti žmonių teises į švarią ir saugią aplinką.


Taip natūralios balinių vėžlių ir kitų saugomų rūšių buveinės atrodo po energetikų invazijos. Asociacijos „Rudaminos bendruomenė“ nuotr.

Dar 2008 metais valstybių Aarhuso konvencijos šalių trečiasis susitikimas pritarė Kazokiškių bendruomenės skundą ištyrusio Atitikties komiteto išvadoms, kad Konvencijos nuostatos nėra tinkamai perkeltos į Lietuvos teisės aktus ir kad lietuviai negali įgyvendinti Konvencijos jiems garantuojamų teisių. Pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją, ratifikuotos konvencijos turi įstatymo galią, todėl jų nuostatos turi būti taikomos tiesiogiai, nepriklausomai nuo žemesnio lygmens teisės aktų. Tačiau, kvalifikuotų teisininkų nuomone, šio principo Lietuvoje nesilaikoma iki šiol, ir tai bus antras kartas, kai Lietuvos institucijų sprendimus tirs ši svarbi tarptautinė organizacija.


Protokolai liudija, kad vadinamuosiuose visuomenės supažindinimo renginiuose ES milijonus gavę LitPol Link projekto užsakovai ir vykdytojai diskutavo patys su savimi.

Pasak bendruomenę atstovaujančios advokatės Ramunės Ramanauskienės, LitPol Link projekte Aarhuso kovencija, prie kurios Lietuva prisijungė dar 2001 m., buvo šiurkščiai pažeista keletą kartų. Pavyzdžiui, tuometinis energetikos ministras Arvydas Sekmokas be privalomų viešų konsultacijų priėmė sprendimus dėl elektros energijos perdavimo infrastruktūros technologinio pobūdžio. Atitinkamas planavimo ir poveikio aplinkai vertinimo procedūras organizavusios ir vykdžiusios bendrovės Lietuvos energija, LITGRID, LitPol Link bei Sweco Lietuva planavimo etapą po etapo užbaiginėjo patvirtindami protokolus, kuriuose nebuvo nė vieno suinteresuotos visuomenės atstovo parašo. Kuomet vėliau paaiškėjo, kad bendruomenė ir jos pasitelkti ekspertai poveikio aplinkai vertinime iš tiesų aptiko esminių klaidų, tarp jų – kuriozišką „neapsižiūrėjimą“, jog elektros linijos atkarpos galėtų būti grupuojamos su Rail Baltica geležinkeliu, Sweco Lietuva specialistai ir energetikai bandė tai pateikinėti kaip nereikšmingą aplinkybę ir išsisukinėjo prielaidomis apie neva pailgėsiančią linijos trasą. Taip pat, pateikiant klaidingus duomenis apie Europoje panašiuose projektuose dabar taikomų požeminio kabelio intarpų kaštus, buvo pažeista Aarhuso konvencijos nuostata spręsti dėl tinkamiausios linijos tiesimo technologijos ankstyviausiame etape konsultuojantis su suinteresuota visuomene. Principinį leidimą projektui vykdyti suteikęs Alytaus regioninis aplinkos apsaugos departamentas akivaizdžiai buvo nekompetentinga institucija ir nepajėgė atlikti skaidrios ir nešališkos projekto ekspertizės. Nepaisant minėtų abejotinų veiksmų ir sprendimų, Lenkijoje registruotos bendrovės LitPol Link vadovas Jaroslavas Neverovičius tapo Lietuvos energetikos ministru.

Pažymėtina, kad jau anksčiau pavasarį kitos tarptautinės sutarties – Europos laukinės gamtos ir natūralių buveinių apsaugos konvencijos (kitaip – Berno konvencijos) – biuras Aplinkos ministerijai adresuotame rašte primygtinai rekomendavo nutraukti elektros energijos perdavimo oro linijos statybą ir atlikti nešališką tyrimą dėl neigiamo poveikio statybos zonoje Lazdijų rajone aptinkamoms šios konvencijos saugomoms gyvūnų rūšims bei Žuvinto biosferos rezervatui. Rudaminos bendruomenės narys dr. Ramūnas Valiokas išreiškė nuostabą, kad užuot vykdžiusios šias rekomendacijas, Lietuvos institucijos ir atsakingos organizacijos ėmėsi dar didesnio spaudimo. Bendruomenę pasiekė tūkstantinės sąskaitos už Jaroslavo Neverovičiaus dalyvavimą teismo posėdžiuose, žemės sklypų savininkai kviečiami „susitikti“ su VSD pareigūnais.

Rudaminos bendruomenės pirmininkė Rūta Cimakauskienė patikino, kad bet kokie valdžios ir verslo struktūrų daromi žmogaus teisių ir aplinkos pažeidimai yra kruopščiai registruojami ir apie juos toliau informuojamos tarptautinės organizacijos bei Europos Komisija. Pastarosios vaidmuo šiame projekte taip pat išlieka abejotinas, kadangi, deklaruodama ypatingą didžiųjų energetikos projektų skaidrumą, tuo pačiu metu ji nesiima jokių prevencinių priemonių užkirsti kelią piktnaudžiavimui galia ir milžiniškomis mokesčių mokėtojų pinigų sumomis.

Asociacija „Rudaminos bendruomenė“

Apie asociaciją „Rudaminos bendruomenė“: Lazdijų r. Rudaminos miestelio ir aplinkinių vietovių žmonių iniciatyva bendruomenė buvo įkurta 2005 m. siekiant puoselėti kaimynystę, vietos tradicijas, kultūrinį paveldą bei atstovauti gyventojų interesams. Bendruomenės pirmininkė – Rūta Cimakauskienė. Bendruomenė vienija per 40 narių, kurie ją išlaiko savo lėšomis.

* * *

Daugiau apie asociacijos „Rudaminos bendruomenės“ kovą prieš valdžios piktnaudžiavimą galia ir milžiniškomis mokesčių mokėtojų pinigų sumomis skaitykite kitoje Tiesos.lt publikacijoje:

Asociacija „Rudaminos bendruomenė“: prezidentės pasidžiaugimas „gražiu“ energetikų ir bendruomenės „susikalbėjimu“ neturi pagrindo

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kokie cia        2014-07-14 19:45

“Tiesos” bajeriukai?- kur buve komentarai, kur tiesa? smile


Rekomenduojame

Dr. Rimas Jankūnas. Ką apie skiepijimo naudą sako susirgimų Covid-19 statistika?

Prancūzai protestuoja prieš naujuosius E. Macrono įvedamus žmogaus laisvių ir teisių suvaržymus

Geroji Naujiena: „Vargas ganovams, kurie pražudo ir išblaško mano kaimenės avis! – Viešpaties žodis“

Audrius Bačiulis. Dešiniosios diktatūros baigiasi demokratija – tai iš esmės dėsnis, kad taip baigtųsi kairiosios diktatūros, istorijoje nerasite

Martynas Katelynas mitinge prie Seimo „Apginkime Lietuvą!“

Nida Vasiliauskaitė  naujojoje „Lapių medžioklėje“: apie Armonaitę, ieškančią, jaunoko kvailoko vyro, kuris atsiduos už 20 eurų MAXIMA čekį

Margaritos Starkevičiūtės kreipimasis į prezidentą Gitaną Nausėdą: piliečių pasitikėjimą praradę vadovai turi atsistatydinti arba būna atstatydinti

Vytautas Rubavičius. Baltarusijos galvosūkis; geopolitika Lietuvai

Algimantas Rusteika. Rudens finalas artėja

Sekmadienį įvyks paskutiniojo mirties bausme nubausto partizano Pranciškaus Prusaičio–Lapės laidotuvės

Liepos 17 d. kviečiame į mons. A. Svarinsko Mūšios Didžiosios Kovos apygardos partizanų parką pagerbti arkiv. J. Steponavičių ir vysk. V.  Borisevičių

Vytautas Sinica. Kas galėtų suabejoti…

Vytautas Sinica. Žalimas prieš Konstituciją

Kaip atpažinti manipuliacijas: trumpai. Kun. Roberto Grigo pastebėjimas: „Ar visi?“

Linas Šalna apie tuos, kurie vertina ne žaidimą, o futbolininkų odos spalvą

Audrius Bačiulis. 3 klausimai valdžiai

Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda: būčiau nepasirašęs lyčiai neutralios partnerystės įstatymo

Vido Rachlevičiaus pastebėjimas: tėra vienas klausimas

Nidos Vasiliauskaitės išvada. Šįkart nekorektiška

Vytautas Radžvilas mitinge prie Seimo: Apginkime Lietuvą!

Stasys Jakeliūnas. Neįtikėtini (anti)demokratijos standartai

Viltinga? Andrius Bačiulis. ~40 proc. amerikiečių vis dar vadovaujasi sveiku protu

Rasa Čepaitienė. Gėdintojai

Papunkčiui. Vytautas Sinica: dėl ko kaltas Landsbergis ir kodėl jis turėtų atsistatydinti?

Tomas Baranauskas. Hibridinio karo naujienos

Martynas Katelynas. Padėkokim Raskevičiui, Šedbarui ir kitiems konservatoriams!

Vytauto Sinicos kalba mitinge „Apginkime Lietuvą“ prie Seimo: reikalaujame sustabdyti nelegalių migrantų priėmimą

Seimas priėmė rezoliuciją dėl hibridinės agresijos atrėmimo

Santykiai su Baltarusija: „Neredaguota“ pokalbis su VU TSPMI dėstytoju dr. Laurynu Jonavičiumi

Rašytojo Liudviko Jakimavičiaus pareiškimas: „Tokia skandalinga LRT veikla nebeturėtų tęstis“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.