Dienos aktualija, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Audronius Ažubalis. Kampanija prieš Centrą: iššūkis Lietuvos istorijos politikai

Tiesos.lt siūlo   2021 m. kovo 26 d. 7:57

17     

    

Audronius Ažubalis. Kampanija prieš Centrą: iššūkis Lietuvos istorijos politikai

DELFI.lt

Remiantis 2021 metų VSD ir AOTD grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimu, pastaruosius keletą metų Rusija pasitelkia vis agresyvesnius metodus įgyvendindama savąją istorijos politiką užsienio valstybėse, o didžioji dalis oficialaus Rusijos istorijos pasakojimo kvestionavimo apraiškų yra traktuojama kaip atvirai priešiška veikla ir sulaukia greito bei agresyvaus atsako.

Rusija nuosekliai tęsia bandymus diskredituoti Rytų Europoje vykusius ginkluotos antisovietinės rezistencijos judėjimus. Tokiame kontekste prasminga klausti, kas šiandieninėje Lietuvoje atremia Maskvos puolimus prieš mūsų istoriją?

Neskaitant paskirų visuomenininkų, vienintelis Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (toliau tekste – Centras), nuo 2018 metų laimėjęs tris ilgus teisminius procesus prieš pateiktus ieškinius, kuriais buvo bandoma diskredituoti ginkluotą rezistencinį pasipriešinimą, dar keturi ieškiniai teismų buvo nepriimti, šiuo metu yra prasidėję dar du teisminiai procesai.

Viešai atremiant ieškinius, kuriais yra siekiama diskredituoti Lietuvos rezistencinius judėjimus, iš šiandien Seimą ir viešąją erdvę pareiškimais užtvindžiusių istorikų – reta tų, kurie patys budi informacinių karų „barikadose“.

Nedaug jų straipsnių, kuriuose būtų stabdomas Kremliaus istorijos dezinformacijos tvanas. Kalbėkime atvirai, Centras visada buvo rakštis ne tik Maskvos propagandistams, bet ir kai kuriems vietiniams istorikams – „mitų griovėjams“, „naujo“ požiūrio į mūsų istoriją propaguotojams, kurie anksčiau tik prisidengdami akademinėmis skraistėmis, o šiandien jau atvirai jas nusimetę, kalbėdami apie istorijos depolitizavimą, patarinėja, kaip „reformuoti“ Centrą, įkuriant mokslinės kontrolės instituciją, kuri galėtų siūlyti steigėjui (Seimui) kandidatus į Centro vadovus, nes kaip teigia Istorijos instituto direktorius A. Nikžentaitis, reikia „išlyginti tą disbalansą, kuris yra atsiradęs tarp mokslo ir politikos“.

Savo ir grupės vienminčių apsilankymo (š.m. vasario 9 d.) pas Seimo Pirmininkę metu Istorijos instituto direktorius kalbėjo dar atviriau: „Mano galva, mums reikia vieną kartą atsikratyti problemos (suprask Centro – AA), kuri yra tapusi ne tik Lietuvos vidaus problema, bet ir tarptautine (? – AA).

Neužmirškime, šiais metais yra ne tik vokiečių–sovietų karo pradžia (pradžios metinės – red. past.), bet ir yra labai svarbi istorinė data – Holokausto Lietuvoje pradžia“.

Daug ką paaiškina apie šio vajaus tikslus ir š.m. vasario 26 d. grupės Vilniaus Universiteto istorikų atviras laiškas Centro generaliniam direktoriui, iš jo aiškėja, kaip kai kurie garbūs Vilniaus universiteto istorikai įsivaizduoja istorinius Centro tyrimus: „LGGRTC patikėta visuomeninė misija vykdyti istorinius tyrimus itin jautrioje zonoje, nusėtoje iki galo neužgijusiais randais ir atvirais nervais, kurių šaknys glūdi XX a. skirtingai skaudžiuose įvairių mūsų visuomenės grupių išgyvenimuose. Be to, kuriant pasakojimą apie šį laikotarpį, norime to ar ne, turime ieškoti konsensuso su valstybėmis ir visuomenėmis tų aljansų, kuriuos laikome savo valstybingumo garantais.“

Suprantu konsensuso paieškas politikoje, tačiau istorijos moksle, mano įsitikinimu, svarbiausia yra istoriniais šaltiniais paremti tyrimai, jų kritinis vertinimas ir išvados, objektyvios tiesos (nebūtinai visais atvejais įmanomos) paieškos. Priešingai, konsensuso siekis istorijos moksle gali atvesti prie nutylėjimų, iškraipymų, šališkų argumentų… Tai įvardijama vienu žodžiu „propaganda“.

Tokių istorinių „tyrimų“ turėjome apsčiai okupacijos metais. Ar tokia turėtų būti ir Centro misija?

Tikrai ne. Štai skaitau įdomų (be ironijos) Centre dirbančio istoriko dr. Valdemaro Klumbio (oponuojančio Centro vadovybei) straipsnį „Po okupacijos ženklu: sąlyginio reflekso nelaisvėje“ (literatūrinis Metų žurnalas (2020 m. 11 nr.), kurį autorius baigia tokiu pasažu: „Taigi, norint suvokti sovietmetį, tiriant to meto Lietuvos visuomenę, jos socialinę, kultūrinę ar ekonominę sferas, reikėtų nugalėti okupacijos sąlyginį refleksą, vadinasi – lyg ir užmiršti, kad Lietuva buvo okupuota.

Tai nereiškia pripažinimo, kad Lietuva teisėtai tapo ir buvo SSRS dalimi, ar pasipriešinimo ir politinės praeities pusės užmaršties. Tai reiškia, kad suvokti sovietmetį reikėtų kaip ir bet kurį kitą laikotarpį, – ne akcentuojant jo svetimumą ar savumą, o tiesiog analizuojant visuomenę ir pačias įvairiausias įtakas jai. O turint omenyje jau įsidiegtą sąlyginį refleksą, reikėtų dar ir sąmoningų pastangų jam įveikti. Todėl ir siūlau užmiršti, kad Lietuva buvo okupuota tiriant ir analizuojant sovietmetį. Tik taip įmanomas kokybinis sovietmečio (ir dabarties?) supratimo šuolis.“

Ir nors autorius straipsnyje pabrėžia, kad „šiame straipsnyje reiškiama tik mano asmeninė nuomonė, kuri nederinta su institucijomis, kuriose dirbu“, negaliu atsikratyti žinojimo, kad Centro įstatymo 4 straipsnis teigia: „Centro uždaviniai – istorinės tiesos ir teisingumo atkūrimas, okupacinių režimų 1939-1990 metais vykdyto Lietuvos gyventojų fizinio bei dvasinio genocido ir pasipriešinimo šiems režimams tyrimas, laisvės kovotojų ir genocido aukų atminimo įamžinimas, okupacijos padarinių teisinio įvertinimo inicijavimas.“ Kitaip tariant, pagal „nedarbinius“ dr. V. Klumbio numanymus, reikia vykdyti Centro įstatymą – tirti okupaciją ir jų metu vykdytą genocidą pamirštant, kad tai …okupacija.  O jei autorius išdrįstų eiti dar toliau ir pasakytų, kad toks „metodas“ tiktų ir siekiant suvokti Lietuvos nacių okupaciją…?

Nustebino ir Seimo kolega E. Zingeris, nebūdamas Seimo valdybos, šiam atvejui tirti sudarytos, komisijos nariu, dar komisijai nepriėmus išvadų, jau kovo 18 dieną Delfi portale viešai teigė, kad atleista centro darbuotoja turi būti gražinta į darbą, taip pat, kad Centras nepakankamai dėmesio skyrė Holokausto Lietuvoje tyrimams, ir klausė: „ar ankstesnės vadovybės padaryti pareiškimai, kurių esmė buvo tai, kad Antrojo pasaulinio karo metu žydams buvo saugiau gyventi nacių ir jų kolaborantų įkurtuose getuose, nėra bandymas neigti Holokaustą“?

Priekaištas rimtas, todėl pasidomėjau. Nėra tokių Centro pareiškimų. 2019-03-27 Centras savo pareiškime rašė: „1941 m. vasarą dauguma Lietuvos piliečių, tarp jų ir žydų, nesuvokė getų kaip vieno iš žydų naikinimo etapų“ (tam pagrįsti buvo pateikti žydo istoriko Lemperto citatas bei ištrauką iš SS brigadenfiurerio W. Stahleckerio laiško Himleriui).

Svarstau, ką reiškia ir Seimo kolegos straipsnyje mįslinga užuomina: „Jeigu paaiškėtų, kad LGGRTC vadovybė prieš įstaigos istorikų valią bandė į valstybingumui nusipelniusių asmenų sąrašus įrašyti asmenis, susijusius su Lietuvos ir užsienio piliečių žudynėmis arba represijomis Antrojo pasaulinio karo metais… tektų pradėti tirti Centro veiklą iš esmės“.

Klausimas peršasi vienas: ar tik kažkas nebando visu rimtumu legalizuoti NKVD tardymų protokolų?

Straipsnio tęsinį skaitykite DELDI.lt portale ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kis       2021-03-29 9:40

argi ne Dievo dovana man?Juk Azubalis ,berods Aleknaite jaucia ,kad netolimoje ateityje bus pasiusti i siukslyna,pradeda giedoti skaliku balsais.O juk daugiau ir nesate uzsitarnave,nei is Landzbergio,nei tautos?(Atleiskite,noriu buti intelegente ir padori vatnike)tokioms siukslems anksciau ar veliau laukia tik siukslynas,jumis pasinaudota ,atsibodote ,o kur jus deti?Mano akyse buvote,esate ir liksite nedoreliais,nepergyvenkite jus nesate vieni.

dar       2021-03-28 11:48

Galime rasti ir tokių istorijos naratyvų:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Okupacja_litewska_Wileńszczyzny
“...W związku z litewską kolonizacją wschodniej Białorusi,która przypadła na czwartą ćwierć XIX wieku…”
https://pl.wikipedia.org/wiki/Litwini_na_Białorusi
“...Po przyjęciu chrześcijaństwa w 1387 roku nastąpił zwiększony napływ ludności polskiej na Litwę...”
https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_Polaków_na_Litwie
Nors istoriniai šaltiniai teigia:
“...Mykolas Balinskis, gimęs ir palaidotas Lietuvoje, Vilniaus universiteto auklėtinis, istorikas, rašytojas, publicistas, švietimo veikėjas, Vilniaus bajorų instituto kuratorius ir Vilniaus archeologijos komisijos vicepirmininkas, knygoje, išleistoje praėjus beveik trims šimtams metų po Liublino unijos, dar neapžymėjo, kad Vilniuje būtų lenkų, nors rašė lenkiškai, matyt, save priskirdamas lenkakalbiams lietuviams, nors toks apibūdinimas tuomet apskritai turbūt nebuvo žinomas.

“[…] Vilniaus miesto gyventojai pagal kilmę yra lietuviai, rusai, vokiečiai ir žydai. Kitų genčių žmonių taip mažai, kad šiuo požiūriu jokio skyriaus sudaryti negali”. (Opisanie statystyczne miasta Wilna przez Michała Balińskiego. Wilno, Józef Zawadzki, 1835. Str. 61)., 1835. Psl. 61).

Maža to – 1846 m. visoje Vilniaus apskrityje nematyti gyventojų lenkų, tiktai pažyma, kad pastebėtas lenkinimo procesas, vykstantis pietų kryptimi nuo Vilijos…”
https://alkas.lt/2016/08/19/r-maceikianecas-lietuvos-lenkai-kas-jie-yra/

T0mas J.       2021-03-27 20:50

Saudargas balsavo, kad LGGRTC vadovas būtų atleistas. Išvada: Saudragas, žlugęs krikdemas, beviltiškas… Su kuo sutapsi..
Neabejoju, kad kitokioj kompanijoj jis būtų tapęs kitokiu. Draugai išvedė iš kelio.

Mulkintojas       2021-03-27 19:17

Pasikartosiu. Saudargėlis irgi “krikdemas”. Pasižiūrėkite, kaip balsuoja “kridemas” ir kaip rašnėlius rašo čia aptariamas “krikdemas”. Čia kas, vidinė gaujos šizofrenija? https://alkas.lt/2021/03/26/seimo-valdyba-siulo-atleisti-genocido-ir-rezistencijos-tyrimo-centro-vadova-video/

Rimtai supykes tam kur man rase        2021-03-27 18:59

As zinau, kas yra tas Azubalis. Ir man nerupi, kuo jis save laiko krikdemu ar demkriku. Jis yra TS narys, kuris kartais isreiskia nuomone, nesutampancia su TS partijos linija. Bet tai esmes nekeicia. Jis ranka lengvatikiu patrijotu balsus partijai, kuri tais paciais rinkejais tiesiog pasinaudoja, bet nepateisina ju lukesciu. Tai nera nauja, politologai tai vadina catch all principu, kai partijos turi “siek tiek kitokiu “ politiku tam, kad priviliotu kitu segmentu balsuotojus. Konservatoriai nera isskirtiniai, ta anksciau naudojo pvz sicdemai, kurie buvo gana tradicionalistiski, bet turejo Pavilioniene rinkti geju ir kitu balsams. Tiek ziniu, ponas pinoki

Nepasirašysiu       2021-03-27 17:16

Visą karierą patogiai tylėjęs, politikos nulis užuodė pelningą išstojimą...
O gal Tata liepė.

T0mas J.       2021-03-27 17:08

Testavimas, nors Seimo paverstas priverstiniu, tebelieka pajuokos objektu: visa Lietuva girdėjo, kad Elonas Maskas atliko sau 4 testus – du teigiami, du neigiami!
Valdžiai darosi vis sunkiau mulkinti ir įbauginti visuomenę. Nors praėjo daugiau kaip mėnuo nuo tada, kai Pinskuvienės dėka teko net 6 kartus sumažinti viešai skelbiamą kovidu sergančiųjų skaičių, taip ir nesugalvota nieko nauja ir efektyvaus žmonėms šiurpinti; nebijo jie net kalbų apie viruso mutacijas, kurias valdžia leidžia parsivežti iš Afrikos bei kitų kraštų. Specialūs užsakomieji bauginimo straipsniai sisteminėje žiniasklaidoje pasidarė visai mažai veiksmingi, o nesisteminės interneto žiniasklaidos kanalų populiarumas auga. Nuo vasario 23 iki kovo 25 kanalo OpTV prenumeratorių skaičius išaugo 12,8% ir siekė 25600, KitaipTV – 13,4%/15200, KomentarasTV – 19,4/15400, Neredaguota – 35,6/4110, Savo Varpinė – 7,8/8980. Vytauto Sinicos kanalo, kuris vadinasi ProPatria, žiūrovų skaičius nedidelis, tik 3500, bet padidėjimas per mėn. didžiausias – 58,4%! Čia įvardinti 6 kanalai turi 73 tūkst. prenumeratorių, o nesisteminės žiniasklaidos kanalų yra daugiau – tai ir Dovydas Norkūnas su 7780, ir Artūras Orlauskas 21900, visų neįmanoma suskaičiuot, daugiau kaip 100000 ir svarbiausia, kad augame toliau. Džiugu.
Tai čia jutūbėje. O kur dar respublika.lt,  tiesos.lt, komentaras.lt, seimusajudis.lt
Dalinkitės su saviškiais! Kartu mes atsilaikysim prieš konservatliberastų valdžią!

Ažubalis toks       2021-03-27 16:50

pats mūsų mulkintojas, kaip ir visi kiti konservatoriai, tyčia pasiskirstę, atseit, į oponuojančius kai kam partijoje.

Rmtai supykusiam mulkintojui       2021-03-27 15:20

Azubalis - krikdemas.
Ir tikrai jo neapkaltinsi nei samokslais, nei antipatriotiskumu. Cia jau gal pats esat tas lengvatikis, kuri apmulkino pries Prahos deklaracija, kaip “landsbergizma” kovojantys kremliaus agentai. Sorry.

Žodžio laisvė...       2021-03-27 13:55

Be reikalo KGB-istus įslaptino ilgiems metams.Jie ir taip matomi kiek žvaigždučių nešioja ant savo antpečių iki šiol.Jau KGB-isto duktė Lietuvos Seimui vadovauja ir
rašo jau savo tėvui “slaptas” pažymas be jokio vargo apie valstybės paslaptis.Nei juoktis,nei verkti.O kiek yra dabar Seime atžalėlių prigužėjusių po visokių laisvių
vardais.Lietuvos valstybingumas atsidūręs ant žlugimo ribos.Verkia Lietuvos Konstitucija spardoma purvinų batų.Ir ginti jos nėra kam.Vien tik kalbos,tuščios
kalbos ir daugiau nieko.

Mulkintojas       2021-03-26 22:00

Rašinėlis pinokiams (kaip vienas čia taikliai pasakė). Jau nebegaliu virškinti Ažubalio su Kaščiūnų. Dar gali į chebrą prisijungti Rakutis. Jie mus laiko durniais. Pažiūrėkite Alke seimo valdybos posėdį, kaip toks “krikščionis” saudargėlis balsavo už Jakubausko atstatydinimą. Eik Ažubali geriau pas Putiną okupacijos kompensacijos reikalauti. Juokdarys. Šie konservų juokdariai darosi atgrasesni už patį Lietuvos anūką. Konservų šutvei tiesiog gyvybiškia svarbu turėti kišeninį centro vadovą, nes centras prieina prie dokumentų, kur gali kokį nors Anušauską netyčia atrasti ir tas užsislaptinimas 75 metams gali pavirsti niekuo.

rusų okupacija tęsiasi       2021-03-26 20:52

tiek istorijos, politikos ir teisybės.
kolaborantai pilnai viską valdo, vadovauja.

StasiuiSG       2021-03-26 20:36

Cia tik poza. Konservatoriai jau pasisake uz centro vado atleidima, dar pries pasirodant sitam straipsniui. Cia yra miglos putimas mums I akisw

Rimtai supykes        2021-03-26 20:33

Atsiprasau, bet tokie straipsniai jau ima kelti nausea. Azubalis teoriskai yra teisus, bet tik reoriskai ir tik pinokiams. As pinokiu daugiau nenoriu buti ir sakai atvirai. Azubalis yra tas pats konservatorius kaip ir visos mikulenaites. Jis cia neva teisingai papostringauja, pasirenka lengvatikiu balsu partijai ir sau, o veliau konservatoriai vykdo politika, nieko bendro neturincia su tuo, kas cia radoma. Azubalis jau ne jaunas, gali iseiti is partijos ir dorai atstovauti savo idejas, juk del lovio jau nereikia pergyventi. Bet ne, lieka partijoje, vilioja lengvatikius ir augina konservatoriu reitingus.catch em all, innit? Bjauru ad nauseum

Pastaba       2021-03-26 19:04

Seimo pirmininkė turėtų vengti aktyvaus kišimosi į panašių “komisijų” kūrimą ir nedalyvauti su savo nuomone ruošiant jų išvadas. Dėl savo biografijos jai derėtų nusišalinti nuo straipsnyje minimų klausimų sprendimo.

taigi       2021-03-26 18:52

paklausiau Azubalio mineto Nikzentaicio Istorijos instituto filosofo Voldemaro Klumbio retorika. Daug empatijos ismekeno 25000 stribu palikuonims - kaip jiems jaustis! Argi tie vargseliai turi jausti kalte?

arba kokia kgb dukte, tarkim, seio pirmininke, kuriai prieinamos valstybes paslapys?.. kaip jai jaustis? ypac po to kaip Putinas taip maloniai pirmakart pasveikino Lietuva po siu seimo rinkimu?

Gal nereikia mums neiNikzentaicio, nei jo istorijos instituto? jei tkie istorikai, kuriu komandruotes vien i Maskva, tai gal geriau jau isplest genocido centra, suburus tikrus istorikus?

StasySG       2021-03-26 18:36

Gerai konservatorius A. Ažubalis parašė. Įdomu, ar yra jam pritariančių iš savos kompanijos.


Rekomenduojame

Andrius Švarplys. Ką tokie net neslepiami dvigubi standartai turi bendra su pilietine ar kultūrine pozicija?

Verta prisiminti. Kodėl šmeižiamas Kazys Škirpa ir Birželio sukilimas? Dovilo Petkaus pokalbis su Vidmantu Valiušaičiu

Birželio 15–17 dienomis vykusių protesto akcijų rezoliucija

Nida Vasiliauskaitė. Šviesa kovoja su tamsa

Vinco Kubiliaus reportažas iš 17-osios dienos akcijos Simono Daukanto aikštėje „Ar dar gyva Deimantė?“

Algimantas Rusteika: Ponai mieli, patys išsidūrėt – niekas atviroj erdvėj renginių dalyvių skaičiaus nebereguliuoja

Ką apie vaikų skiepijimą sako mokslas – Nidos Vasiliauskaitės parinkti skaitiniai tikintiesiems Mokslu

Vytautas Sinica papunkčiui: Žygimantas Pavilionis prieš Lietuvą

Tomo Baranausko įžvalga apie I. Šimonytės naująjį gerovės receptą

Prof. dr. Andrius Macas. Kažkas čia ne taip – reikia ruoštis (II)

Kęstutis Girnius. Referendumas – tautos valia ar demagogų įrankis?

Robertas Grigas. Pasirodo, yra dar ES šalyse parlamentų, atstovaujančių savo tautų interesams!

Birželio 14-osios naktis: nukryžiuoti vaikai

„Neteisingi“ tekstai, kurie „teisingai“ valdžiai sukelia konvulsijas

Iš propagandos frontų. Buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas D. Žalimas: šeimos yra visi – tiek tos pačios, tiek skirtingos lyties sąjungą sudarę

Nida Vasiliauskaitė. Ko bijote? Jų?

Algimantas Rusteika. Gal pabandom niekur nebebėgti?

Vygantas Malinauskas. Iš tėvų valdžios išlaisvinto vaiko interesas

Vytautas Radžvilas. Nesibaigianti tremties Golgota

Vytautas Sinica. Kas priešina visuomenę?

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Visiškas teisinis nihilizmas

Lietuvos šeimų sąjūdžio pareiškimas: Vienykimės!

Lietuvos Šeimų Sąjūdis: pranešimas dėl birželio 15–16–17 dienomis įvyksiančių protesto akcijų

Ramūnas Aušrotas. Ką reiškia SAM paskelbtas vaikų nuo 12 metų skiepijimo vajus ir manipuliacijos įstatymo tekstu?

Ką šiandien žinome apie tremtis? Dovilo Petkaus pokalbis su prof. Rasa Čepaitiene

Krescencijus Stoškus. Maršas, apnuoginęs realybės absurdą

1941 m. Birželio sukilimo 80-metį pasitinkant. Valdas Vasiliauskas: Idėjinė A. Sniečkaus klaida

Kviečiame į parodą „Pirmasis masinis trėmimas 1941 m. birželio 14–19 d.“

Vidas Rachlevičius. Aš su siaubu laukiu naujų rinkimų

Vaidotas A.Vaičaitis. Šeima, partnerystė ir Civilinis Kodeksas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.