Asociacija „Rudaminos bendruomenė“: Vykstant tyrimams dėl pažeidimų, energetikai tyliai skolinasi milijonines sumas

Tiesos.lt redakcija   2014 m. lapkričio 10 d. 23:46

7     

    

Asociacija „Rudaminos bendruomenė“: Vykstant tyrimams dėl pažeidimų, energetikai tyliai skolinasi milijonines sumas

Išnagrinėjęs Lietuvos Respublikos bei Rudaminos bendruomenės paaiškinimus byloje dėl Lietuvos–Lenkijos elektros energijos jungties statybų, Berno konvencijos biuras bylą pripažino galima ir perdavė ją šios konvencijos nuolatiniam komitetui, Strasbūre susirinksiančiam š.m. gruodžio mėnesį. Tai pirmas kartas, kai Lietuva pateko į tokį nuodugnų tarptautinį tyrimą dėl neigiamo poveikio gamtai. Tuo tarpu sunkiųjų energetikos projektų statyba suinteresuotos struktūros, nesulaukusios Europos Sąjungos finansinės paramos, tyliai kreipėsi 65 mln. eurų paskolos į Europos investicijų banką.

Šių metų pavasarį, Europos laukinės gamtos ir natūralių buveinių apsaugos konvencijos (dar vadinamos Berno konvencija) atsakingos institucijos Lietuvai rekomendavo sustabdyti 400 kV elektros energijos perdavimo oro linijos tiesimo per gamtiškai vertingas vietoves darbus ir atlikti nešališką saugomų rūšių tyrimą. Taip jos reagavo į Lazdijų rajono Rudaminos miestelio bendruomenės surinktą informaciją apie galimus pažeidimus vertinant projekto poveikį aplinkai ir valdžios institucijų bandymus nuslėpti informaciją apie biologinę įvairovę. Tačiau Lietuvos valdžiai numojus ranka į gamtos apsaugos bei diplomatijos plonybes ir darbus masiškai pradėjus vykdyti gyvūnijos veisimosi bei migracijos metu, konvencijos biuras perkėlė bylos nagrinėjimą į kitą lygmenį.

Paviešintame konvencijos biuro sprendime, atsiųstame ir Aplinkos ministerijai, reiškiamas susirūpinimas dėl projekto darbų skubos ir jų galimo poveikio konvencijos saugomoms rūšims. Lietuvos Respublikos atsakingos institucijos yra kviečiamos pateikti paaiškinimus konvencijos nuolatinio komiteto posėdyje, kuris taip pat spręs ir dėl Lenkijos Respublikos įtraukimo į šią bylą. Konvencijos struktūros taip pat kreipiasi į Europos Sąjungą dėl duomenų apie elektros jungties finansavimą ir aplinkosauginius vertinimus.

Pasak Rudaminos bendruomenės atstovo dr. Ramūno Valioko, šios bylos tyrimas pademonstravo apgailėtiną valdžios institucijų atsakingumą. Pavyzdžiui, statybos ekologinė priežiūra pradėta tik po to, kai Lazdijų rajone buvo iškirsti miškai jų vietoje iškilsiantiems keliasdešimt metrų aukščio elektros linijos bokštams. Šios priežiūros vykdymui rangovo pasitelktą viešąją įstaigą, nepaisant akivaizdaus interesų konflikto, Aplinkos ministerija Berno konvencijos struktūroms bandė pristatyti kaip nešališko tyrimo organizatorių. Be to, aplinkos viceministras savo paaiškinimuose konvencijai gynėsi, kad ginčijamoje gamtiškai vertingoje pasienio teritorijoje Lietuva daugiau sunkiųjų infrastruktūros projektų neplėtos. Tačiau netrukus tapo viešai žinoma, kad ten pat projektuojamas ir į Lenkiją vesiantis dujotiekis.

Rudaminos bendruomenės pirmininkė Rūta Cimakauskienė pastebi, kad nors neskaidrūs sprendimai šį projektą lydi nuo pat pradžių, bendruomenei nemalonu, kad painiodamiesi savo mele valdininkai ir verslininkai Lietuvą dabar žemina jau tarptautinėje akivaizdoje. Kol vyksta tyrimai dėl galimų Berno ir Orhuso konvencijų pažeidimų, rudaminiečiai toliau sulaukia įvairių bandymų jų pasipriešinimą palaužti. Pavyzdžiui, Varšuvoje registruota bendrovė LitPol Link iš bendruomenės siekia išsireikalauti tūkstantines išlaidas už tuometinio direktoriaus Jaroslavo Neverovičiaus automobilio nuomą ir kelionės išlaidas vykstant į teismo posėdžius Kaune. Tuo pačiu metu energetikų įmonės dosniai remia Lazdijų rajono šventes ir bando pasiekti, kad pagal elektros tilto statytojų, o ne pačių parapijiečių norus iš naujo būtų perstatyti Rudaminos miestelio bažnyčios bokštai. Pirmininkė piktinasi, kad tokios intrigos prieš savo piliečius finansuojamos mokesčių mokėtojų lėšomis.

Europos Sąjungai neskubant Lietuvoje vykdomiems elektros linijos statybos darbams suteikti finansinės paramos (nors ja jau džiaugiasi Lenkija), bendrovė LITGRID vieną po kito teikia prašymus paskoloms gauti iš bankų. Rugsėjo mėnesį pasigyrę Šiaurės investicijų banko dešimčiai metų suteikta 50 milijonų eurų paskola, spalio pradžioje energetikai tyliai pateikė paraišką dėl dar 65 milijonų eurų pasiskolinimo iš Europos investicijų banko.

* * *

Daugiau apie Rudaminos bendruomenės kovą su valdžios ir verslo struktūrų nedemokratiniais veiksmais skaitykite kitose Tiesos.lt publikacijose:

Asociacija „Rudaminos bendruomenė“: prezidentės pasidžiaugimas „gražiu“ energetikų ir bendruomenės „susikalbėjimu“ neturi pagrindo

Byla dėl Lietuvos–Lenkijos elektros energijos jungties – Aarhuso konvencijos Atitikties komitete

 

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

pensininkui       2014-11-15 9:49

Nereikia kišti tos savo Rusijos- yra 10 km trumpesnis kelias, kur jau pastatyti ir statomi geležinkeliai, elektros stulpai. Apie tai N kartų prirašyta, pasidomėkit prieš komentuodami. O gerais žmonėmis galėtų pabūti Grybę pastačiusi grupuotė, Kubilius, Sekmokas, pusbroliai Škiudai, Sweco, Žilinskis, LAWIN ir kt. kurie dalyvavo šitame reikale- pasiūlykit jiems pasidalinti savo gerumu.

pensininkas       2014-11-14 20:55

Tai gal prašyti Rusijos, kad leistų tiesti per Karaliaučiaus sritį, o visi dzūkus giria , kad labai geri žmonės.

Kur žiūri prezidentė       2014-11-11 14:36

didžioji kovotoja su korupcija? Ar ji tik renka otkatus kitam milijonui?

Beta       2014-11-11 10:40

Girdėjau kažkuris konservas (berods K. Masiulis) per tv laidą leido Lietuvos žmonėms suprasti, kad Asociacija „Rudaminos bendruomenė“ dirba Kremliui.
- Baisus čia dalykas jei ir išnyks kažkokie ten vėžliai, pareiškė ponas. Va taip va! Nuo šiol konservatoriai sprendžia kokioms gyvūnijos rūšims galima Lietuvoje gyventi, o kurioms ne. Ir nebandykite priešintis, nes būsite apšaukti nepriklausomybės (kol kas tik energetinės) priešais. wink

ruta       2014-11-11 10:11

Lietuvos politiku VISI sprendimai , tai kaip prikomunizdint dar pinigu , todel ir vyksta statybu , projektu, gigantomanija , nes lengviau vogti ten , kur funkcionuoja dideles liesos .Kad ir ‘Shevron’ atveju , politikams visiskai dzin ir i pilieciu nuomone ir i poveiki gamtai , svarbu otkatai , o Lietuvoje be otkatu niekas nevyksta. Milijardai dingsta , kaip i smeli ,o emigracija -ne .Socialine atskirtis dideja , gimstamumas mazeja , korupcija klesti .Kas sumoka uz patupdytus i sugalvotus etatus politinius vagis ir luzerius? ‘Regitra’ ,  ‘Lietuvos gelezinkeliai’ ir dar eibe siltu vietu ministerijose , Seime , prezedenturoje ..., tik jus durneliai mokekyte mokescius , o mes jau rasime kur juos issvaistyti ..

Tadas       2014-11-11 10:11

Gal ta linija 400kv,o ne 400kw.

o ka sakon MT pirmininkas ir       2014-11-11 0:33

dabar Europai patarinesiantis Maazuronis? Kur ju atsakomybe?!


Rekomenduojame

Dr. Rimas Jankūnas. Ką apie skiepijimo naudą sako susirgimų Covid-19 statistika?

Prancūzai protestuoja prieš naujuosius E. Macrono įvedamus žmogaus laisvių ir teisių suvaržymus

Geroji Naujiena: „Vargas ganovams, kurie pražudo ir išblaško mano kaimenės avis! – Viešpaties žodis“

Audrius Bačiulis. Dešiniosios diktatūros baigiasi demokratija – tai iš esmės dėsnis, kad taip baigtųsi kairiosios diktatūros, istorijoje nerasite

Martynas Katelynas mitinge prie Seimo „Apginkime Lietuvą!“

Nida Vasiliauskaitė  naujojoje „Lapių medžioklėje“: apie Armonaitę, ieškančią, jaunoko kvailoko vyro, kuris atsiduos už 20 eurų MAXIMA čekį

Margaritos Starkevičiūtės kreipimasis į prezidentą Gitaną Nausėdą: piliečių pasitikėjimą praradę vadovai turi atsistatydinti arba būna atstatydinti

Vytautas Rubavičius. Baltarusijos galvosūkis; geopolitika Lietuvai

Algimantas Rusteika. Rudens finalas artėja

Sekmadienį įvyks paskutiniojo mirties bausme nubausto partizano Pranciškaus Prusaičio–Lapės laidotuvės

Liepos 17 d. kviečiame į mons. A. Svarinsko Mūšios Didžiosios Kovos apygardos partizanų parką pagerbti arkiv. J. Steponavičių ir vysk. V.  Borisevičių

Vytautas Sinica. Kas galėtų suabejoti…

Vytautas Sinica. Žalimas prieš Konstituciją

Kaip atpažinti manipuliacijas: trumpai. Kun. Roberto Grigo pastebėjimas: „Ar visi?“

Linas Šalna apie tuos, kurie vertina ne žaidimą, o futbolininkų odos spalvą

Audrius Bačiulis. 3 klausimai valdžiai

Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda: būčiau nepasirašęs lyčiai neutralios partnerystės įstatymo

Vido Rachlevičiaus pastebėjimas: tėra vienas klausimas

Nidos Vasiliauskaitės išvada. Šįkart nekorektiška

Vytautas Radžvilas mitinge prie Seimo: Apginkime Lietuvą!

Stasys Jakeliūnas. Neįtikėtini (anti)demokratijos standartai

Viltinga? Andrius Bačiulis. ~40 proc. amerikiečių vis dar vadovaujasi sveiku protu

Rasa Čepaitienė. Gėdintojai

Papunkčiui. Vytautas Sinica: dėl ko kaltas Landsbergis ir kodėl jis turėtų atsistatydinti?

Tomas Baranauskas. Hibridinio karo naujienos

Martynas Katelynas. Padėkokim Raskevičiui, Šedbarui ir kitiems konservatoriams!

Vytauto Sinicos kalba mitinge „Apginkime Lietuvą“ prie Seimo: reikalaujame sustabdyti nelegalių migrantų priėmimą

Seimas priėmė rezoliuciją dėl hibridinės agresijos atrėmimo

Santykiai su Baltarusija: „Neredaguota“ pokalbis su VU TSPMI dėstytoju dr. Laurynu Jonavičiumi

Rašytojo Liudviko Jakimavičiaus pareiškimas: „Tokia skandalinga LRT veikla nebeturėtų tęstis“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.