Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas

Andrius Švarplys apie progresyvųjį liberalizmą

Tiesos.lt redakcija   2021 m. balandžio 9 d. 14:33

18     

    

Andrius Švarplys apie progresyvųjį liberalizmą

Kol liberalizmas kalbėjo apie laisvę, demokratiją, žmogaus teises, laisvą rinką, žodžio laisvę ir pan., ir darė tai Šaltojo karo metu Sovietų Sąjungos komunistinio teroro akivaizdoje, tol mes visi buvome liberalūs. Tuomet ir G.Soroso atvira visuomenė turejo didžiulę prasmę. Tačiau kai liberalizmas (tiksliau, liberalizmo vardu) pradėjo kėsintis į tas pačias laisves, kurias ką tik nesenai gynė, ir taip viliojo Rytų Europos tautas, tuomet iškilo abejonės, ar progresyvus pasaulis iš tiesų yra liberalus.

Tuo tarpu politologijos paradigma užstrigo kaip seno patefono plokštelė, vis tęsdama liberalizmo triumfo žygio pasaką ir laikydama (tyrinėdama) pasipriešinimą šiuolaikinės transbiurokratijos (globalizuotos biurokratijos) tironijai kaip anti-liberalų, anti-demokratinį reiškinį. Tarsi liberali demokratija „užšalo“ akmenyje ir joje neįvyko jokie reikšmingi pokyčiai. Pats faktas, kad politikos mokslas nemato pokyčių liberalios demokratijos viduje rodo, kad jis susitapatina su pokyčio metu susiformavusiomis vertybėmis („progresyviomis“ vertybėmis). Bet tokiu atveju tai jau nėra grynasis mokslas, o ideologijos atskiestas mokslas.

Tuo tarpu tiesa yra ta, kad vadinamuosiuose populistiniuose-autoritariniuose judėjimuose demokratijos yra žymiai daugiau nei vadinamojoje liberalioje demokratijoje. Tiesa ir tai, kad mažumų liberalizmo yra mažiau. Tačiau kai liberalumas tapo anti-demokratiniu, t.y. kai mažumų vardu buvo pradėtos riboti daugumos ir asmens konstitucinės teisės, liberalumas nustojo būti rimtu politiniu argumentu. Mažumų liberalizmas veikia tik tada, kai nenusižengia demokratijos principui ir asmens laisvių principui. Progresyviajame liberalizme matome, kad nusižengiama abiem atvejais: tiek jėga (elitistiniu būdu) primetama pasaulėžiūra daugumai, tiek ribojamos asmens (pvz., tėvų, transgenderių reverso ar religinės/žodžio) teisės.

Individo teisių liberalizmas veikia nepriklausomai nuo demokratijos principo, nes jis yra ankstesnis ir fundamentalesnis nei daugumos principas, t.y. kad ir kokia būtų daugumos politinė valia, prigimtinės individo teisės turi būti gerbiamos (saugumas, laisvė, orumas, religijos/žodžio laisvė).

Progresyvusis liberalizmas yra daugiau leftizmas/marksizmas/socializmas, o ne liberalizmas, nes kėsinasi į asmens prigimtines teises ir į demokratiją bei mąsto kolektyvinėmis teisėmis. Plius jis yra ir autoritarinis, nes palankiai traktuoja cenzūrą (Facebook, Twitter, Instagram pavyzdžiai), kas jį dar labiau priartina prie Leftizmo ir nutolina nuo liberalios demokratijos.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.ai,       2021-04-12 16:13

Jums dar atsakymas čia pat prie publikacijos apie Europos Parlamento išpuolį prieš žmogaus gyvybę ir krikščionis.

(TrustingJesusChrist) TET       2021-04-11 20:32

JAV komentatorius TrustingJesusChrist:
Reikalai nepagerės, kol MES ŽMONĖS nesusitelksim taip, kaip jie jų Davoso susitikimuose ir kitur. Mes privalome elgtis kaip VIENAS MILŽINAS! Susijunkim veiksminguose teisiniuose veiksmuose! Visi tiesiog užsimena ir sako tokius dalykus kaip „mes turime atsistoti“, „atsikovoti“, „pasisakyti“, „paskambinti savo kongreso žmonėms“.
Mes nesam tiek sinchronizuoti, kaip jie. Turime pradėti ŽYGIŲ UŽSAKYMŲ svetainę, kurioje galėtume ieškoti ir daryti dalykus kaip vienetą, teisėtą gėrį. Tai turėtų būti aiškiai suprantama ir joje turėtų būti skirtukai „Prašymų atšaukimas“, „Laiško šablonai“, „Užregistravimas už daugelį veiksmų“, „Registracijos mokymams atlikti apklausos darbus“, „Įrašai“, „Stebėtojai viduje ir išorėje“, visi kandidatai. lygiai, organizuoti taikūs mitingai su koordinuotomis grupėmis, kad visi būtų saugūs ir neatsiliktų nuo to, kas bus daroma ir ko ieškoti, jei pastebima infiltratorių, kurie bando mums pakenkti , elgdamiesi neteisėtai. Turėtume būti grupėse su radijo imtuvais, kurie tvarko jų grupę, kad žinotume, ar kažkas negerai. Turime sujungti advokatus, kurie padėtų tvarkyti teisėtumą. Turime išmokti greitai atpažinti IŠDAVIKUS ir išmesti juos iš grupės, kad jie nesabotuotų ir neklaidintų. Mums reikia tos svetainės, todėl išvardijame įmones, susijusias su pagrindine sandorio šalimi. Mums reikia TRAMPO ar kažko panašaus į TRAMPĄ, kad galėtume vadovauti, o mums reikia visų 80–100 mln. Turime kreiptis į nelegalus ir parodyti jiems, kaip valdobai nori jais pasinaudoti, ir mokyti skleisti žodį veikti. IŠSAUGOKITE AMERIKĄ TEISINGU BŪDU, DIRBDAMOSI IR TIESAI, IR SUPRATUS, KAS YRA MŪSŲ GALVOS LYDERIS.
Registruokitės šioje svetainėje ir niekada nebalsuokite už išdavikus. Jame turėtų būti vieta, kur galėtume PIRKTI GRUPĖS FINANSAVIMUI. Jame turėtų būti išvardyti visi užpulti verslai ar asmenys, kad visi galėtume juos paremti. Jei dirbtume kaip vienas ir saugotume visus rinkimus.. Mes galime padėti išsaugoti mažąsias įmones, jei sujungsime jėgas į vieną didžiulį vienetą! TURĖTŲ PRISIJUNGTI VISI ŽMONĖS, NORINTYS BŪTI LAISVI!
https://www.theepochtimes.com/mkt_breakingnews/pure-beauty-milenas-friends_3686712.html?&utm_source=newsnoe&utm_medium=email&utm_campaign=breaking-2021-04-11-1&mktids=ab93f6b5af272ab12e8306dafefd4a5c&est=HT1lO7cjcjUGubzNm1by42CK831XnYrC3QAp4X/PdxyPFRKokXrJTOYw7M7AfQ==

Užtad       2021-04-10 20:38

dezi propagandinio meno erelis Andriuša Rožickis vaidins Hitlerį ir taps runkelių numylėtiniu.

priežastys ir pasekmės       2021-04-10 17:02

Dėl ko dabar žmonija atsidūrė ant liberastinio/farmacinio išnuodijimo ribos?

sunaikinta-tiesa.jimdofree.com/blog

Aha, draugai,       2021-04-10 15:16

paimkime drg.Staliną ir jo didžiuosius sąjungininkus (sugėrovus): Ruzveltą, Čerčilį, Trumeną ir Atlį. Tai haliucinacija ar tikrovė, kurią galima pačiupinėti - įsignybti ir jausti skausmą, o ne malonumą. Virš 90 procentų lietuvių su aukštuoju išsilavinimų apie tai neturi žalio supratimo, nes tūno po Kapsukės hipnoze. Geriau čia gaudosi be aukštojo išsilavinimo arba su pradiniu išsilavinimu - rėžia Tiesą apie Troikę neabejodami. Apie tas išgertuves labai plačiai aprašė Ruzvelto sūnus - imkite ir skaitykite tą Amžinąją Sąjungą.

Raigerdas        2021-04-10 12:37

Kadangi virš 90% lietuvių neturi jokio supratimo, koks yra skirtumas tarp KONSTRUKTYVAUS MĄSTYMO ŽMOGAUS IR DESTRUKTYVAUS MĄSTYMO ŽMOGAUS, tai aprašysiu tik vieną tokį dalyką, kaip TEISYBĖ. Pažiūrėkite prašau, koks yra skirtumas tarp šitų dviejų tipų žmonių. Kaip veikia Konstruktyvaus mąstymo žmogus TEISYBĖS tema:1)kuria konstruktyvią ateities realybę ir veikia, kad ją įyvendinti; 2)konstruktyvūs išsiskiriantys originalumu tikslai, kad sužadintų kitų entuziazmą. Toks yra gerbiamas   Andrius Švarplys. Su kuo jis kovoja? Su Destruktyvaus mąstymo žmonėmis. Štai jų požiūris į TEISYBĘ:1)Visa realybė yra iškreipta; paskalos; 2)Geriausia yra melas; “aš esu toks žmogus, kuris prarado savo iliuzijas”; “man realybė yra tokia skausminga”; ” niekas niekada nėra realu”. Galutinis rezulatatas tokio mąstymo veda link HALIUCINACIJŲ.
Kaip matote, vien paėmus vieną tokią sritį, kaip “TEISYBĖ” žmogaus mąstyme, tarp šitų dviejų tipų žmonių egzistuoja du priešingi požiūriai, kurie skiriasi net 180 laipsnių laipsniu. KONSTRUKTYVAUS MĄSTYMO ŽMOGUS ANALIZUOJA ĮVYKIUS, KAD SURASTI TIESĄ IR PADARYTI IŠVADAS. Destruktyvaus mąstymo žmogus priklauso nuo IMPULSŲ, kurie sklinda iš INSTINKTŲ arba LĄSTELINIO proto, todėl LOGIKOS jo mąstyme niekada nerasite, nes ten vienas jo teiginys prieštarauja kitam. Tai reikia suprasti, nes be šitų dalykų neįmanoma padaryti teisingas išvadas apie ŽMOGAUS ELGESĮ.

Al.       2021-04-10 12:13

Sakoma, kad apie trečdalis mūsų turi silpnus šizofrenijos požymius. Ir tai normalu, kol jie neprogresuoja. Taip pat liberalizmas yra normalu. Bet progresuojantis liberalizmas tai jau liga.

Raigerdas        2021-04-10 11:54

Pirmas dalykas, kurį reikia žinoti, ir ko nenori žinoti lietuviai, nes jiems patinka labiau reikšti savo erzelį, nei atmerkti akis ir pažiūrėti, kas vyksta aplinkui, - kad pagrindinis dėsnis mums žinomoje Visatoje yra priešingybių kova ir jų vienybė. Tą žinojo ir Marksas su Engelsu:” Pagrindinis dialektikos dėsnis – priešybių kovos ir vienybės dėsnis”.
dialèktika (gr. dialektikē < dialegomai – kalbuosi, svarstau), filosofijos metodas, kuriuo aiškinama tikrovės vystymasis iškeliant ir išsprendžiant sąvokų vidinius prieštaravimus. Antikoje sofistai suteikė dialektikai neigiamą prasmę traktuodami ją kaip įrodinėjimą, kuris remiasi logiškai neteisingais samprotavimais. Aristotelis dialektika vadino tokią silogizmų rūšį, kurios išvados tėra tikėtinos. Sokratas iškėlė teigiamą dialektikos prasmę laikydamas ją tiesos radimo metodu, kai priešinant skirtingus požiūrius atskleidžiama tikrovės prigimtis. Platonas teigė, kad dialektika aiškina ne tik sąvokų priklausymą nuo idėjų, bet ir pačių idėjų sąsają, nes jos negali būti mąstomos atskirai, o tik kartu su kitomis. Idėjomis grindžiama daiktų esmė, todėl idėjų sąryšis lemia ir būties sandarą. I. Kantas dialektiką apibūdino kaip regimybės logiką, nustatančią pažinimo ribas. F. Hegelio filosofijoje dialektika siejama su dinamiška tikrovės prigimtimi. Tikrovė vystosi pagal dialektinę schemą: tezė, antitezė, sintezė. Suformulavus antitezę kokiai nors tezei išryškėja tiesos turinio ir jo išraiškos prieštaravimas, kuris įveikiamas sinteze ir virsta nauja teze. Tai, pasak G. W. F. Hegelio, kartojasi tol, kol galutinai atskleidžiama tikrovės dvasinė prigimtis.
Antra, ką reikia žinoti:kas yra liberalizmas? liberalzmas (lot. liber – laisvas), politinė doktrina, ideologija ir politinės filosofijos kryptis, pagrįsta asmens laisvės principu, valstybės kontrolės apribojimu, įstatymų viršenybe ir laisvąja rinka. Pasak liberalizmo, kiekvienas asmuo turi teisę laisvai naudotis visomis teisėmis, planuoti savo gyvenimą, turėti pragyvenimo šaltinį. Valstybės užduotis – sudaryti sąlygas visiems žmonėms naudotis savo laisve ir neleisti iš asmenų ar vyriausybės kilti asmens laisvės suvaržymams.
Kaip matote, liberalizmas sukurtas kaip idėjų rinkinys, neturintis jokio realaus pagrindo, ir jeigu viską įgyvendinti, tai jūs gausite chaosą.
Bet grįžkime prie realiai egzistuojančių priešingybių. Žmonių visuomenėje egzistuoja KONSTRUKTYVAUS MĄSTYMO ŽMONĖS IR DESTRUKTYVAUS MĄSTYMO ŽMONĖS. Imame vieną iš liberalizmo idėjų - LAISVĘ. Konstruktyvaus mąstymo žmonės LAISVĘ PANAUDOS NE TIK SAVO, BET IR KITŲ ŽMONIŲ LABUI. Destruktyvaus mąstymo žmonės LAISVĘ PANAUDOS KITŲ ŽMONIŲ GYVENIMŲ GRIOVIMUI, O SAU KURS NERIBOTOS LAISVĖS SĄLYGAS. Paimkite kaip pavyzdį Romos Imperatorių Kaligulą, kuris į valstybines pareigas pastatė savo žirgą. Paimkite Staliną, paimkite Beriją, paimkite Hitlerį, paimkite Baltarusijos prezidentą A. Lukašenką ir daugybę kitų pavyzdžių žmonių su DESTRUKTYVIU MĄSTYMU ir jus pamatysite, kad jie elgiasi vienodai arba destruktyviai. Nesupratus šitų paprastų dalykų, niekada jūs nieko neišsiaiškinsite. Pavyzdžiui, pistoletas vienam žmogui reikalingas tik gynybos tikslais, o destruktyviam žmogui jis reikalingas kaip žudymo ir gasdinimo įrankis. Su liberalizmu yra lygiai tas pats, kaip ir su pistoletu.

Jules       2021-04-10 10:15

Naivus autorius, nutylėdamas Didžiojo Trejeto amžinąją karinę sąjungą. Draugai karts nuo karto pasipešioja - Krymo karas ir panašiai. Dabar Dombasas ir t.t. Troikės stogas tas pats - po tuo pačiu Trockio Banko skėčiu gyvena. Nesupraskite mane tiesiogiai, pažodžiui, o pagalvokite. Autorius irgi tegu galvoja ir tampa drąsesniu Pasaulinės kovidistų revoliucijos sąlygomis.

StasySG       2021-04-10 9:30

Apie liberalinę demokratiją.  Man aiškesnis vaizdas pagal šitą komentariuką, iš InoTV 2019 10 28:——{Prieš 30 metų, žlugus Rytų blokui, vakarietiškas liberaliosios demokratijos modelis su savo rinkos ekonomika ir pagarba žmogaus teisėms tapo savotišku „istorijos nugalėtoju“, aiškino Berlyno laisvo universiteto filosofijos profesorius Stefan Gosepat iš „Deutschlandfunk“. Tada jai nebuvo jokių alternatyvų, tačiau dabar liberalioji demokratija patiria krizę. Ją supa priešai: vidiniai, pavyzdžiui, įvairūs populistiniai judėjimai, ir išoriniai, tai yra, tokios autoritarinės valstybės kaip Rusija ir Kinija.
Tuo pačiu metu daugelis kitų šalių pradėjo skirti dėmesį būtent jiems, o ne liberaliam modeliui. Taip yra dėl Vakarų politikų pažadų ir tikrovės neatitikimo. „Yra puikių didžios laisvės pažadų, kuriuose kiekvienas gali klestėti, būti savo gyvenimo šeimininku ir pasiekti gerovę“, - aiškina Gosepatas. „Ir tada žmonės, deja, dažnai mato slegiančią realybę daugelyje valstybių ir sako:„ Taip, nieko neišėjo“ arba „Rezultatai neatitiko lūkesčių “.
Tai pasakytina, pavyzdžiui, apie Afriką, tęsia filosofas. Vakarų ekonominė pagalba niekada neatnešė klestėjimo žemynui. Bet dėka finansinių injekcijų iš Pekino tai gali būti pasiekta. Anot Gosepato, visuotinės alternatyvos Vakarų modeliui dar nėra. Tačiau gali būti, kad Kinija tai pasiūlys ateityje.
“Iš vidaus tai bus savotiškas autoritaras, tačiau tuo pačiu metu jis tikrai įvykdys klestėjimo pažadus, išvesdamas milijonus žmonių iš skurdo”. Atsižvelgiant į visą kritiką Kinijai, verta pripažinti, kad tai bus „pasaulinės istorinės reikšmės“ pažanga “, - pripažįsta Gosepatas. Taip pat Vakarų demokratijos modelio patrauklumą mažina tai, kad daugelis šalių, pavyzdžiui, Vengrija ir Lenkija, jį iš tikrųjų priėmė  n e n o r i a i, pažymi filosofas}.

janina Vaitkevicius       2021-04-10 8:43

Skaudu kiekvienam,...“kai liberalumas tapo anti-demokratiniu, t.y. kai mažumų vardu buvo pradėtos riboti daugumos ir asmens konstitucinės teisės, liberalumas nustojo būti rimtu politiniu argumentu…”
Kiekvienm verta ne tik susimąstyti, bet ir ka-ką nuveikti, kad to nebūtų...

StasySG       2021-04-9 21:36

Iš straipsnio galima suprasti, kad Lietuvą Kažkas “nutolina nuo liberalios demokratijos”. Tačiau man neteko skaityti, kad pas mus jau visiškai įdiegta pažangioji Vakarų išsivysčiusių valstybių liberalioji demokratija, kai tarp liberalizmo vertybių ir demokratijos vertybių išlaikoma pusiausvyra.

hmmmmm       2021-04-9 21:00

anarxija

Al.       2021-04-9 18:23

Kol žmogus šėrė žuveles, tai turejo didžiulę prasmę. Tačiau, kai žuvelės (per vėlai) pastebėjo kabliuką, tuomet iškilo abejonė, ar ta prasmė iš tiesų yra tokia puiki.

liberalizmas yra gerai       2021-04-9 16:12

leidžia vogti
leidžia otkatus
leidžia meluoti
leidžia vaikus prievartauti
leidžia atimti turtą
leidžia atimti visas pajamas ir santaupas
net kartais leidžia žudyti.
(visa tai leidžiama nusipelnusiems gyventi geriau)
—-
pasirašo Lietuvos teisininkai.

Hm.       2021-04-9 15:24

Teisingas straipsnis. Tik truputį nuobodokas. Sveiko proto, teisingos analizės ir panašių dalykų autoriui nestinga, tik įdomaus pasakojimo šiek tiek stinga.

Žodžio laisvė...       2021-04-9 15:00

Sveikas liberalizmas išsigimė į fundamentinę diktatūrą,pamynusi daugelį žmogaus teisių.

pastaba       2021-04-9 14:48

progresyvusis liberalizmas turėtų būti rašomas kabutėse -“progresyvusis” liberalizmas, nes tai neprogresas, tikrių tikriausias regresas link diktatūros ir ideologinio totalitarizmo.


Rekomenduojame

Algimantas Rusteika. Laukimas

D.Žalimo žiniai: referendumus dėl vienalyčių asmenų santykių vykdė Slovėnija, Airija, Tailandas, Kroatija, kai kurios JAV valstijos, bus Šveicarijoje

„Sengirėje“: G. Kniukštos pokalbis su St. Čepinsku apie miškų naikinimo vajų nepriklausomoje Lietuvoje

Ramūnas Aušrotas apie būsimos Europos viziją. Vera Jourova: su Rusijos grėsme ES vertybėms kovosime cenzūra ir baudomis

Linas Šalna. Klasika

Jolanta Blažytė. Ką jūs sakote?

Tomas Viluckas. Kodėl reikia referendumų

Mantas ir Skaistė Vasiai. Įsimintiniausios Didžiojo šeimų žygio akimirkos

Eurika Masytė siūlo sprendimą: priešlaikiniai Seimo rinkimai. Pritariate?

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti piliečių laisvių suvaržymus

Nida Vasiliauskaitė. Dabar klausimėlis: ką Ingrida?

Papunkčiui. Vytautas Sinica apie visuomenės susipriešinimą

Prof. dr. Andrius Macas. Kažkas čia ne taip (I)

Nida Vasiliauskaitė. Tradiciškai partijos skirdavosi idėjomis ir ideologijomis, bet tie laikai jau baigėsi

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Tarp teisės į gyvybę ir teisės į abortą

Vytautas Sinica. Apie siūlymą, kad šalys Europos Sąjungoje nebeturėtų veto teisės

Vytautas Rubavičius. Baltarusijos galvosūkis – Kremlius laimi?

Nida Vasiliauskaitė. Apie „vatnikus“ ir jų medžiotojus jorkšyrus: kurie iš jų yra tikroji politinė bėda

Keletas prezidento metinio pranešimo komentarų: P.Girdenis, J.Laučiūtė, A.Širinskienė, P.Saudargas, A.Švarplys

„Netiesos jausmas valstybėje palaukti negali“? – Lietuvos Respublikos prezidento Gitano Nausėdos metinis pranešimas

„Tradere“ leidyklos naujienos: Birželio sukilimo metinių proga leidžiama J. A. Antanaičio knyga „Tautos instinktas išlikti“

Citata. Dantė Aligjeris: apie neutralumo padarinius moralinių išbandymų metu

Jonas Kauneckas: visi turime su Nacionaliniu Susivienijimu reikalauti Referendumo arba kitos Visuomenės apklausos

Nida Vasiliauskaitė. Tai šitą jie vadina „komunikacija“ ir „profesionalumu“?

Jūratė Laučiūtė: Visiems, balsavusiems už TS-LKD partiją, siūlau pagalvoti, kas jums yra Lietuva

Naciukų* Lietuva? Aleksandras Nemunaitis primena, Tomas Baranauskas pataria

Vidmantas Valiušaitis. Tėvas apie Birželio sukilimą

Audrys Karalius. Padre…? Kodėl…?

Kaip naujojo kairuoliškumo ideologija užkariavo JAV universitetus – Krescencijus Stoškus primena prof. Česlovo Milošo liudijimą

Andrius Macas. Kaip mylėti vienodai?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.