Dienos aktualija, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas

Andrius Macas. Už turgų reikia atsakyti, arba Rezultatų reikia dabar

Tiesos.lt redakcija   2021 m. kovo 4 d. 18:14

10     

    

Andrius Macas. Už turgų reikia atsakyti, arba Rezultatų reikia dabar

Visai nelietuviška frazės konstrukcija, bet man ji atrodo tiksli. Kai pradėjau dirbti, turėjau vyresnių kolegų būrį. Vyresnių vos dešimčia penkiolika metų. Gydytojai vyrai, kurie mokė, kaip dirbti, kaip laikytis, kaip pranešti liūdną žinią artimiesiems. Neseniai iš tos sveikos veiklių vyrų grupės netekome Aleksandro. Dar vienas iš jų buvo Dainius Audickas. Puikus intervencinis kardiologas. Dainiaus jau irgi nėra.

Bet pamokos liko. Dainius visada buvo sąžiningas vertindamas žmogaus būklę ir jo gydymą bei rezultatą. Pavyzdžiui, jei susidurdavo su sunkumais zonduodamas, tai yra atlikdamas vainikinių arterijų angiografiją, mums, dirbantiems reanimacijoje, pranešdavo detaliai ir tiksliai, todėl žinodavome, ko laukti. Dainius buvo tikrai apsiskaitęs, jis sakydavo, kad „už turgų reikia atsakyti“ (rus. „za bazar nado otvečat“). Tie, kurie moka rusų kalbą, mane pataisys, kad ši frazė taikoma tada, kai norima pasakyti, kad reikia atsakyti už tai, ką prikalbėjai. Visiškai pritariu. Tačiau žodžio „bazar“ pirminė reikšmė yra „turgus“. Greičiausiai ir frazė atkeliauja iš „turginių“ pašnekesių. Turima omenyje ne tiek pati prekybos vieta, kiek didelis triukšmas reklamuojant kiekvienam savo prekę.

Ir politinis turgus yra didelis, ir už jį reikia atsakyti. Vieni jaukiai burkavo, suokė, suko galvą naiviam patikliam rinkėjui. Kiti čia pat „lipo ant bačkos“ ir „davė garo“ kaip Gariūnuose ar Aleksote, o gal Rietave. Vieni nueina, kiti ateina.

Staiga prieš kelias savaites viena politikė, kurią labai gerbiu, sako, kad „lyg nieko ir nežadėjome“. Kaip tai nežadėjome? O čia tai jau bėda. Atmintis – kaip dūmas („Išnyksiu kaip dūmas“ – Maironis).  Žadėta buvo labai daug: Smaragdų miestai. Anie, nueinantys, tikrai nelabai ką žadėjo. Na, bet juk pristatyti kaip neišmanėliai. Tad tebūnie – jei neišmanėliai, tai taip jiems ir reikia. Tačiau aš, kaip rinkėjas, laukiu tų kosminių laivų ir sėkmės istorijų, Gerovės valstybės, puikios pandemijos kontrolės. Tiesa, pandemija buvo grasinama valdyti kerziniu čebatu. Komendantas ir trys komendantės. Prisimenu čia Liuji de Fineso (pranc. Louis de Funes) filmą „Žandaras ir žandariukės“. Linksma būtų, jei nebūtų tragiškai liūdna. Padaro mus jau net ne minia, o banda, kurią, kaip tikrą telyčių ir karvių „stainią“, reikia rimbu valdyti ir komanduoti (komendantuoti).

100 dienų praėjo. Kur smaragdų miestai? Jau matau, kaip smagiai galime cypiančių Valstybės veikėjų ir jų brigadų pagalba iš peties „paauklėti“ vieną kitą ne pagal vyraujančią politinę liniją „viauktelėjusį“ kunigėlį. Puikūs pasiekimai. Šarman.

Tik atsargiai su ta auklyba – yra ir kitaip manančių. Ir jų daug. Kad tik neišeitų į gatves kovo 11-ąją. Būtų nemaloni staigmena.

Ne legalizuotų suktinių, atsigėrimo sekmadieniais iki nakties ar vienalyčių santuokų reikia. Nuo to žmonių gyvenimas nepasikeis. Tik pablogės. Reikia, kad paprastam žmogui būtų geriau. Tai kada, broleliai ir sesutės, rajono gyventojui, smulkiam verslininkui, vienišai mamai bus geriau?

Tačiau jau žvelgiu į artėjančius savivaldos rinkimus bei į Seimo rinkimus‘2024. Ar neverta nustoti manipuliuoti paprastu žmogumi, o sakyti tik tai, ką galėsi padaryti. Nustoti sudirbinėti nueinantį, sakyti, kad jis nemoka, o aš tai va „viens du“ ir padarysiu.

Mūsų kolegos chirurgai juokiasi: kaip nutinka Lietuvoje nelaimingi atsitikimai. Tai klasika. Du darbininkai. Vienas sako: „Nemoki – duok parodysiu, kaip reikia“ ir – iš karto lekia nuo pastolių.

Dar daugiau: vienodai dabar atrodo man tos partijos. Suprantu Konstituciją, demokratijos principus, daugiapartinę sistemą. Viskas čia gerai. Bet aš visų pirma esu Lietuvos gyventojas ir manau, kad partijų, kaip tarnaujančių Tautai, tikslas parodyti žmonėms, kad jiems rūpi ne pačių jų, t. y. politikų, gerovė, ne dailūs rudi odiniai „čemodanai“ ir puikūs mėlyni kostiumai. Visa tai buvo, yra ir bus tuštybė. Grožis – tai paraitotos rankovės, prakaitas ant kaktos.

Mane 1998 metais išrinko vieno mažo bažnytinio chorelio vadovu. Kaip kvailai prasileidau. Tiesiog galvojau, kad išrinks puikiai muziką išmanančią VDU studentę, o chorelio nariai išrinko mane – tokį mediką studenčioką, kuris tik nemokšiškai organizavo rinkimus. Vadybinių prigimtinių-genetinių gabybių gal ir turiu, bet nors kiek rimtesnio muzikinio išsilavinimo – jokio (kelis mėnesius brazdinau gitarą, lankiau mokyklos chorą, kol neįtikinau tėvų, kad reikia „tepti slides“). Turiu tik kažkokią klausą – nei natų normaliai pažįstų, kažkiek moku pirmu, kažkiek antru balsu (paturavoti). Viskas. Tai kai išrinko, aš pabalau, pamėlynavau ir stenu, ir lemenu: „Ėėėėėė....jūs ne taip supratote, aš nekandidatavau“.

Ir tada man vienas, dabar jau teologijos profesorius, o tuo metu jaunas teologas tiesiai šviesiai ir sako: „Čia – ne čiuožykla. Imi ir vadovauji“. Tad kantriai vadovavau. Kentėjo jauna šeima. Bet juk tarnystė.

Mane labai gražiai moko ir man pavestos klinikos bendradarbiai: ar, vadove, Jūs žinote, ar tik manote? Taip ir mokausi žadėti tik tą, ką galiu, išsiaiškinti, kodėl vieno ar kito negaliu padaryti, ko gal tikrai reikia. Vizijas reikia gesinti. Jų tam tikru metu tikrai reikia, bet kai stoji prie šturvalo – reikia rezultato.

Tad ko aš kaip rinkėjas laukiu? Tikrai ne „čiuožyklos“. Rezultatų reikia dabar. O ruošiantis artimiausiems rinkimams kviečiu politikus ne žadėti, o sakyti, ką doro nuveiks (ne „iš blizgančio popieriuko“). Nuo manipuliacijų ir pažadų, užkoduotų neurolingvistinių žinučių žmonės jau seniai pavargo. Netiki.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

The Epoch times       2021-03-7 1:47

Remiantis ligų kontrolės ir prevencijos centrų (CDC) ir Maisto ir vaistų administracijos (FDA) surinktais nepageidaujamų įvykių pranešimais,JAV 966 asmenys mirė, gavę iRNR vakciną nuo COVID-19.

Tarp gruodžio mėn. 14 ir vasario mėn. po imunizacijos „Moderna“ arba „Pfizer BioNTech“ mRNR vakcinomis (vienintelėmis dviem vakcinomis, gautomis per įvertintą laikotarpį) buvo pateikta 19, 19 769 pranešimai apie nepageidaujamų vakcinų pranešimų sistemą (VAERS). Šiuo metu VAERS duomenys po vasario nėra prieinami.

966 mirtys sudaro 5 procentus visų pranešimų apie nepageidaujamus reiškinius. Iš žuvusiųjų 86 (8,9 proc.) mirė skiepo dieną. Per dienos mirė dar 129 (13,4 proc.). Po 2 dienų mirė dar 97, o po 3 dienų - 61.

Iš viso per savaitę mirė 514 (53,2 proc.). 173 mirė per 7–13 dienų. 106 po 14-20 dienų.

85 procentai mirė vyresni nei 60 metų: 20 - 29 metų mirė 5; 30-39 metų amžiaus - 8 ;40–49 metų amžiaus -  20 ; ir 50-59 metų amžiaus - 57.
https://www.theepochtimes.com/adverse-incident-reports-show-966-deaths-following-vaccination-for-covid-19_3723384.html?utm_source=pushengage

vai vai       2021-03-5 20:55

Bijau, kad jo nesuareštuotų, kaip šiom dienom kažkodėl medikams pasitaiko gausiai. Juk priežastį medikui susemt nesunku rasti, jei labai norisi

bijunelis       2021-03-5 19:12

Eilinis Kauno Kliniku kandidatas i “politiku” testi pirmtaku “grazius” darbus.

Na...       2021-03-5 18:02

O gal į kalėjimą iš turgaus atėjo?Tai jau tautosaka,kas nori,supranta.

Na,       2021-03-5 0:37

frazė “za bazar otvietišj” atėjo ne iš turgaus, o iš kalinių, nusikaltėlių žargono…

Ačiū       2021-03-4 21:33

Už  tiesos žodį.Pagarba Jums.

Geras išsilavinimas medikui       2021-03-4 21:26

- tai ir pasitikėjimo juo pagrindas,
kuris, kartais gydo geriau, nei paskirti vaistai.
Pagarba ir padėka, gerb. Andriui, už drąsą ir principingą pilietinę poziciją.

Uz turgu atsakom       2021-03-4 20:36

viriskai parasita.
sitas sanitaras svas zmogus.
O kam ne patinka - staltiese kiales

kaip atsirado lietuviai       2021-03-4 20:12

rusai su žydais susikryžmino
vaikai lietuviai
——
- tai mūsų prezidentė
- tai mūsų seimo pirmininkė
- tai mūsų ministrė pirmininkė ir t.t. ir t.t.

XXR       2021-03-4 18:28

Reikia pagirti autorių už nuoširdumą ir už....drąsą.


Rekomenduojame

Algimantas Rusteika. Apie karą, kurio nebus

Nuo bačkos. Andrius Navickas, vienas iš naujojo Partnerystės įstatymo autorių – apie krikščionybę, meilę ir naujuosius inkvizitorius

Ramūnas Aušrotas. Pora pastabų dėl koalicijos partnerių (!) rengiamo Partnerystės įstatymo projekto

Nida Vasiliauskaitė. Ką atsakyti žmogui, kuris yra „pasiryžęs aukoti dalį savo laisvės vardan bendro gėrio“?

Vytauto Sinicos pozicija LRT diskusijoje su Tomu Vytautu Raskevičiumi dėl vienalytės partnerystės projekto

Gertrūda Jolanta Juchno SF. Reikia dalyvauti, nes jei nepaprašysime atsižvelgti į Tautą, kito Maršo jau nebebus

Replika. Romualdas Žekas. Rafinuotas bandymas apgauti

„Neredaguota“ pokalbis su Nida Vasiliauskaite. Žmonių balsas

Dėl pasisakymų organizatorių vardu: „Didžiojo Šeimos Gynimo Maršo 2021“ organizacinės grupės pranešimas žiniasklaidai

Iš skaitytojų pašto. Pranas Kaladė apie Laisvę ir „laisvę“

Paulas Stametsas: Išgydo net vėžį – nepažintas grybų pasaulis

Kardinolas S. Tamkevičius palaiko „Šeimų maršo“ idėją: „Ginant principines vertybes Bažnyčia stovės mūru“. Kunigų R. Grigo ir A. Valkausko pozicija

Andrius Švarplys. Į ką lyties ir diskriminacijos nęsamonės perdaro Ameriką: gimsta naujoji CŽV

Herta Burbė apie „galimybes“: vasarą paplūdimyje

Vytautas Sinica. Bažnyčia draudžia katalikams balsuoti už partnerystę (ir A. Navickas tą žino)

Brolio Arūno Peškaičio žinia: Pranciškonų ordinas draudžia broliui Pauliui Vaineikiui dalyvauti Šeimų gynimo marše (papildyta)

Nuo bačkos. Andrius Navickas: Taip, aš palaikau Partnerystės įstatymo priėmimą

Kastytis Braziulis. Ar pritariu šeimų maršui? Taip, be abejo, nes…

Nida Vasiliauskaitė. Klausiate, ką daryti? Paklauskite piliečių

Jarūnė Rimavičė. Atsakymai į klausimą, nuo ko ginama tradicinė šeima Lietuvoje

Andrius Švarplys. Pagaliau yra alternatyva „Dviračio Žynioms“

Romualdas Žekas. Lavono gaivinimas

Jolanta Blažytė. Aūūū, Greta!!! Kur tavo „How dare you?“

Nida Vasiliauskaitė. Dabar išties pabūsiu – pirmą kartą – radikalu

Papunkčiui. Vytautas Sinica apie elitizmą

Vidas Rachlevičius. Dvi šalys nesitaiksto su Kinijos užmačiomis Pietų Kinijos jūroje – koks bus šios atsakas?

Vytautas Radžvilas. Klausimai maršo išvakarėse

„Neredaguota“ pokalbis su Adu Jakubausku apie istoriją ir politiką

Kunigas Arnoldas Valkauskas: pilietinių iniciatyvų reikia, kad valdžia neužmigtų

Gerovės valstybė? Antanas Buračas palygino

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.