Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Sveikatos apsaugos politika, Geroji Naujiena

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Tiesos.lt redakcija   2021 m. balandžio 1 d. 2:34

6     

    

Andrius Macas. Krikščionio laikysena Didžiąją savaitę gydytojo akimis

Didžioji savaitė prieš Velykas – ypatingas laikotarpis krikščionio gyvenime. Velykos išganymo perspektyvoje yra kertinis įvykis. Įvykiai, kuriuos prisimename Velykų laikotarpiu, viską sudėlioja į tai, ką tikime. Didysis tridienis – Ketvirtadienis, Penktadienis ir Velyknaktis yra kulminacija. Paslaptinga, graži ir ilga liturgija kiekvieną joje dalyvaujantį labai paveikia. Kai kuriuos perkeičia visam laikui. Tad suprantama, kodėl tikintieji taip nori šį laikotarpį išskirtinai paminėti.

Tačiau pasaulio susidūrimas su plika akimi nematomu „veikėju-sukėlėju“ reikalauja išminties. Kokios? Ogi tokios, kuri po Velykų praėjus savaitei ar dviem visų mūsų nesuguldytų į lovas ir, neduokdie, į ligoninių lovas. Nes nuo jų ne taip toli iki Dangaus vartų. Ranka pasiekti.

Tad kodėl reikia išminties? Visų pirma, kad kolektyvinis imunitetas dar tik formuojamas. Paskiepytų yra beveik 12 procentų. Persirgusių – iki 10. Trūksta. Reikia bent 40–50, o gal 60–70. Tad galvoti dar labai reikia.

Antra – mūsų guvus ir akylas mąstymas, tarsi žvitrus žvalgo žvilgsnis, labai padeda saugoti save ir aplinkinius.

Lietuvos katalikų bažnyčios vadovai sudėliojo aiškų planą pagal sergamumo rodiklius, kada ir kaip derėtų elgtis. Nieko persvarstyti nereikia. Matome, kad Vilniaus krašte arkivyskupas pasakė, ką pagal rodiklius reikėtų daryti. Ir teisingai. Priešgyniauti čia nereikia. Nuomonę ir poziciją reikia pasilaikyti dėl moralinių bei prigimtinių dalykų. O čia „ciesoriaus“ reikalai, taip sakant. Juos verta vykdyti, revoliucijos šiuo klausimu atrodytų it smėlio dėžės žaidimai. Ne čia reikia raumenį rodyti.

Tad ten, kur dar galima, semkimės išminties, kad neliktų „ant dūšios“, kad kažką ne taip padarėme:

– Didžiąją savaitę Šv. Mišias ir pamaldas, jei leista toje teritorijoje, lankyti apsidairant, ar nesame susiglaudę, susispietę. Ir nereikia čiupinėtis ar glebėsčiuotis. Apsičiupinėjame namuose. Pasiglebėsčiuosime vėliau.

– Paprašyti, kad parapijos ganytojas įjungtų įgarsinimą lauke. Šilčiau apsirengus – grynas oras dar niekam nepakenkė. O jei kokį posmą nulis – nieko tokio. Vadovaukimės Sekmadienio giesmės paraginimu: „Apšlakstyk mane, Viešpatie, yzopu, ir būsiu tyras, nuplauk mane, ir pasidarysiu baltesnis už sniegą.“

– Jei mūsų prisirinks daugiau, būtų gerai, kad ganytojas mus išgintų į tą lauką (pradžioje, ne pabaigoje), o ne taikiai sakytų, kad nesibūriuotume. Ir neburbuliuokime, kad aiškina. Pakluskime. Nuolankumas – neįkandamas ginklas. Jokiam oponentui ar priešui.

– Paplanuoti, kada tikinčiųjų gali būti mažiau aplink. Gal yra ankstyvos ar vėlyvos Šv. Mišios. Juk visai neblogai, kai mažiau, –  aplink tyliau, mažiau šurmulio, gal ir Dievas geriau išgirs asmeninę maldą? Ne todėl kad maldos intencija dalinasi iš dalyvaujančiųjų skaičiaus, bet todėl, kad mažiau dairysimės, kas kaip aplink. Gal parapijos klebonas kokias Šventas Mišias „magaryčių“ paaukos. O pamokslas bus trumpas, konkretus ir aiškus – ne „pūkuoto meškučio“ pamąstymai, nes ne tie laikai.

– Nepamiršti asmeninės nuoširdžios maldos – ji veikia ne todėl, kad gali daug iš Dievo „išmušti“, bet todėl, kad ji pakeičia situaciją, net labiau ne ją, o mus pačius. Pavyzdžiui, asmeninė malda atvažiavus į bažnyčią Didžiojo pirmadienio popietę.

– Piligrimystė. Sakysite, kur čia papiligrimausi, kai viskas „užkardoninta“? O dar ir kaip! Piligrimaujam ne tik eidami Jokūbo keliu į Santjago de Compostela. Pabandyk nuo savo buveinės nupėdinti iki savo parapijos maldos namų. Vajė, kaip kartais sudėtinga. O jei dar piligrimaujant kokį Kryžiaus kelią apmąstysit. Tai „très difficile ou impossible“ (iš pranc. labai sunku arba neįmanoma). Man asmeniškai – neįkandama, bet jei įkąsčiau – paeitų. Tik žemaičiai įkanda. Tradicija ten stipri. O ką mes, dzūkai, suvalkiečiai ar aukštaičiai? Prastesni? Gal piligrimystė ir baigsis prie bažnyčios durų, bet ji bus tikra ir didesnio svorio nei formalus „check-in“ Velykų sekmadienį.

Britiška ir PAR padermės jau čia. Netapkime palankia „ląstelių kultūra“ jų plėtrai. Neprasminga. Pamąstykime. Mūsų dar reikės. Ypač netrukus, kai reikės pasisakyti prigimtiniais klausimais. Tai bus greitai, būtų gerai, kad tai nutiktų mums esant stipriems, o ne gulint ligoninių lovose (prie Dangaus vartų).
Tad, kaip gražiai Šventame rašte sakoma: „todėl būkite gudrūs kaip žalčiai ir neklastingi kaip balandžiai“.

Laukia darbai.

Gražios, sveikos, palaimintos ir prasmingos Didžiosios savaitės.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Nereikia gasdint       2021-04-1 17:18

Vien Danijoje kovo menesi buvo virs 19 tukst. karunos mutaciju, britiskoji plina kiek greiciau, taciau daugiau niekuo ir nepasizymi. Niekas del to nerauda, atidarineja sali po truputi, keliauti salies viduje buvo leidziama visa laika, isskyrus pora savaiciu keliose savivaldybese. Jeigu butu tokie mirtini pavojai, ligoninese butu sausakimsa, bet to nera. Gana visus gasdint viskuo: teigiamais testais, kurie nelabai ka reiskia, zinant ju patikimuma, atlikimo metodika bei taikyma visiems is eiles, (kuo daugiau tirsi, tuo daugiau rasi, elementari statistika), baisingomis mutacijomis, kurios kazkur ir gal dar bus, bet zinant elemenatrius biologijos desnius, tikimybe maza, nes daug laiko praejo, o virusas silpsta laikui begant.
Sauletu Velyku ir geros sveikatos, nosi ir nuotaika aukstyn smile.

mtz.       2021-04-1 13:45

mokytas bet ne protingas,gal gudresnis,pataikaujantis ciesoriui…

Dėkui Daktare,       2021-04-1 11:35

Jūsų žodžiuose daug vilties. Jie nuramina ir įkvepia. Sakyčiau, kažkas vedžiojo ranką juos rašant. Linksmų švenčių !

nežinau,       2021-04-1 10:25

mintys lyg ir gražios, tik kažkodėl nelabai įtikina. Dėl arkivyskupo įsakymo Vilniaus kraštui aš, vilnietė, esu pašiurpus iki širdies gelmių. Išvažiuočiau Velykoms ten, kur bažnyčios tikintiems atidarytos, betgi neleidžiama… Spąstai. Labai jau mūsų arkivyskupas susitelkęs į “ciesoriaus” reikalus. Autoriaus paklausčiau: galite pateikti nors vieną atvejį, kur buvo nustatyti užsikrėtimai bažnyčiose? Nepateiksite, nes jų nėra. Užtat yra kai kurių “ganytojų” žūtbūtinis noras įtikti pasaulietinei valdžiai, rūpintis “ciesoriaus” (matyt, ir karjeros) reikalais. Vardan to galima lengva ranka atimti iš tikinčiųjų pačią svarbiausią krikščionių šventę. Apsaugok mus Viešpatie nuo tokių “ganytojų”...

AAA       2021-04-1 9:49

Karantino pratęsimas (daugiau nei 4 mėnesiai) - neteisėtas, vyriausybės nutarimas (1999 metų nutarimo pakeitimas) testuoti dėl dėl užkrečiamų ligų kaip ir netaikytinas covid-19, nes užkrečiamų ligų sąraše nepastebėjau tos ligos, tačiau gripas tenai yra. Taigi, ateityje, paskelbus karantiną, teks tikrintis ir dėl gripo kas 7 ar 10 dienų. Kas toliau?

Žodžio laisvė...       2021-04-1 9:42

Kuo ilgiau tęsis karantinas,tuo ilgesnis bus mediko atlyginimas.Kiek daug tapusių
pinigų vergais.Net ir Dievo vietininkai žemėje laukia pamaldžių davatkų atnešančių
pinigėlį .Pinigų vergai.Gatavi neribotam laikui visus žmones uždaryti geruose.Pavergėjai pamiršo apie gryno oro gurkšnio naudą,apie fizinio judėjimo naudą,
apie stiprų biznį ir jo galias pildyti valstybės iždą ,iš ko galimybė gyvuoti valstybei.Kas tie valstybės ir žmonių gyvenimų žlugdytojai?Lietuvos priešai.


Rekomenduojame

Andrius Martinkus. Ką liudija dainos „Kelkis, Lietuva!“ gimimas?

Karolinska (Švedija) ligoninė nebetaikys hormoninio lyties keitimo metodo vaikams

Lina Dūdaitė-Kralikienė. Kai priežastys painiojamos su pasekmėmis, arba Kaip grąžinti valstybę prie ‘res publica’

Eligijaus Masiulio bylos penkmečiui artėjant Dovilas Petkus klausia: ar Tauta gali tikėtis atomazgos, aiškumo ir teisingumo?

Algimantas Rusteika. Apie karą, kurio nebus

Nuo bačkos. Andrius Navickas, vienas iš naujojo Partnerystės įstatymo autorių – apie krikščionybę, meilę ir naujuosius inkvizitorius

Ramūnas Aušrotas. Pora pastabų dėl koalicijos partnerių (!) rengiamo Partnerystės įstatymo projekto

Nida Vasiliauskaitė. Ką atsakyti žmogui, kuris yra „pasiryžęs aukoti dalį savo laisvės vardan bendro gėrio“?

Vytauto Sinicos pozicija LRT diskusijoje su Tomu Vytautu Raskevičiumi dėl vienalytės partnerystės projekto

Gertrūda Jolanta Juchno SF. Reikia dalyvauti, nes jei nepaprašysime atsižvelgti į Tautą, kito Maršo jau nebebus

Replika. Romualdas Žekas. Rafinuotas bandymas apgauti

„Neredaguota“ pokalbis su Nida Vasiliauskaite. Žmonių balsas

Dėl pasisakymų organizatorių vardu: „Didžiojo Šeimos Gynimo Maršo 2021“ organizacinės grupės pranešimas žiniasklaidai

Iš skaitytojų pašto. Pranas Kaladė apie Laisvę ir „laisvę“

Paulas Stametsas: Išgydo net vėžį – nepažintas grybų pasaulis

Kardinolas S. Tamkevičius palaiko „Šeimų maršo“ idėją: „Ginant principines vertybes Bažnyčia stovės mūru“. Kunigų R. Grigo ir A. Valkausko pozicija

Andrius Švarplys. Į ką lyties ir diskriminacijos nęsamonės perdaro Ameriką: gimsta naujoji CŽV

Herta Burbė apie „galimybes“: vasarą paplūdimyje

Vytautas Sinica. Bažnyčia draudžia katalikams balsuoti už partnerystę (ir A. Navickas tą žino)

Brolio Arūno Peškaičio žinia: Pranciškonų ordinas draudžia broliui Pauliui Vaineikiui dalyvauti Šeimų gynimo marše (papildyta)

Nuo bačkos. Andrius Navickas: Taip, aš palaikau Partnerystės įstatymo priėmimą

Kastytis Braziulis. Ar pritariu šeimų maršui? Taip, be abejo, nes…

Nida Vasiliauskaitė. Klausiate, ką daryti? Paklauskite piliečių

Jarūnė Rimavičė. Atsakymai į klausimą, nuo ko ginama tradicinė šeima Lietuvoje

Andrius Švarplys. Pagaliau yra alternatyva „Dviračio Žynioms“

Romualdas Žekas. Lavono gaivinimas

Jolanta Blažytė. Aūūū, Greta!!! Kur tavo „How dare you?“

Nida Vasiliauskaitė. Dabar išties pabūsiu – pirmą kartą – radikalu

Papunkčiui. Vytautas Sinica apie elitizmą

Vidas Rachlevičius. Dvi šalys nesitaiksto su Kinijos užmačiomis Pietų Kinijos jūroje – koks bus šios atsakas?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.