Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas

Andrius Macas. Kaip balansuoti tarp manipuliacinio politkorektiškumo ir gaivališkumo?

Tiesos.lt redakcija   2021 m. balandžio 30 d. 20:03

5     

    

Andrius Macas. Kaip balansuoti tarp manipuliacinio politkorektiškumo ir gaivališkumo?

Vis dėlto norisi būti visiškai subalansuotam ir išlaikytam. Kaip kokiam guru, viską sudėlioti į lentynas ir barstyti patarimus kaip maną iš dangaus. Deja, kaip ir kiekvienam žmogui, „pasiseka“ nutrūkti nuo grandinės, o po to – gailėtis.

Tačiau šiandien sunku stebėti, kaip visi gražiai ir „politkorektiškai“, tyliai ir patogiai ridenamės žemyn.

Sakote aukštyn? Optimizmas man irgi labai patinka. Deja, ne šioje vietoje. Kas yra politkorektiškumas? Atsakymo galėtume ieškoti Alano Bloomo knygoje „Amerikoniškojo proto pabaiga“ (angl. „The closing of the american mind“) ar Rodžerio Kimbalo bei Dinešo Souzos darbuose. Bet ar viso to reikia?

Paprasčiau tariant – kalbu apie patogias manipuliacijas viskuo ir visur. Kaip patogu manipuliuoti taip, kaip reikia, ir tokiomis „šaldyto heko akimis“ ridentis per pasaulį. Viskas tik dėl sėkmingos gerovės. Būtų gerai, jei tas gerovė išgelbėtų pasaulį. Ir dar – nesuklyskime - politkorektiškumas neturi nieko bendro su diplomatija.
Kas bus? Kas judins šį pasaulį? Gaivalas? Nelabai maloni perspektyva. Norėtųsi delikačiai (labai mėgstu delikatumą). Tik, kad jis dažnai niekur neveda. Pastebiu, pavyzdžiui, auklėjant vaikus. Vis noriu gražiai susitarti. Aiškumą įneša vaikų mama. Ji tų liberalistinių idėjų turi gerokai mažiau, o meilės – daugiau. Keista, atrodytų, tie susitariantys lyg labiau myli. Savo akimis matau, kad ne.

Atsimenate kaip vienam tarybiniame filme „agitatorius-perauklėtojas“ aiškino, kaip „tarybiniai palydovai vagoja kosminę padangę“, o perauklėjamasis sakė: „Tu buchtelink, buchtelink“. Tada atsirado studentas, kuris tokiam doram ir dorai auklėjamam piliečiui tiesiog nupėrė kailį. Reikalai pajudėjo.

O gaivalo vis dėlto nesinori. Su juo vargiai gali pasiekti gerų rezultatų. Gal gali būti vidurys? Nežinau.  Kažkaip intuityviai galvoju, kad, deja, jo nėra. Čia tik idealiomis sąlygomis fizikos uždaviniuose: „Tarkime, trinties nėra“. Deja, idealių sąlygų nėra.

Stebiu didįjį Šeimų gynimo maršą. Norėtųsi remti. Bet atsirado visokių pasisakymų ir prasivardžiavimų. Bereikalingi tekstai. O užtektų žmonių minios. Minia, tyli ir nebyli, viską padarytų. Gal taip ir bus.

Tačiau, antra vertus, dvasiniai vadovai irgi labai operatyviai atsiribojo. In advance. Šiek tiek kvepia vieno prieš du tūkstančius metų gyvenusio garsaus romėnų Judėjos provincijos prefekto (Romos administratoriaus) laikysena. Ne mano čia. „Mes į Šiaurę dumsim“, kaip sakė Šerchanas iš „Mauglio“. Tad trūksta aiškumo. Galima ir neremti, gal taip ir reikia, bet vyskupų žinutė neaiški. Šiaip žinutė labai politkorektiška.  Tinka „meinstrymui“. Tarpukario nepriklausomoje Lietuvoje buvo „broliai runkelės“. Viskas „padylinta“ (angl. deal). Panašu į tai. Antraip, kam taip „in advance“ reikėjo?

Kad ir kaip sunku pripažinti, bet kažin ar be gaivalo kas bus. Jei net jau mano dukra sako, kad tarp paprastų vaikinų (vadinamų marozais) dar yra aiškaus vyriškumo (pas juos vis dar „neišromytos“ gonados), ko nepasakysi apie daug aplink vaikštančių su „šaldytomis heko akimis“.

Ką čia pasirinkus: gaivalą ar šaldyto heko akis?

Kaip tai beždžionei: į kairę – protingi, į dešinę – gražūs.

Tai dar pagalvosiu. Nors čia – oficiali versija. Atsakymą žinau. Širdis su šaldyta žuvimi nedera.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

s.m.       2021-05-3 12:20

autorius be reikalo linkęs ignoruoti ar gal marginalizuoti “gaivalą”. Palyginimui, - ir Sąjūdis pradžioje buvo tik tarybinių inteligentų kuopelė, pašnekėdavusi neskaitlinguose susiėjimuose kgb leistose ribose. Nedrąsius inteligentų pasvarstymus į tikrą tikslą koregavo būtent tas pat “gaivalas”.
***
Tikiu, kad būtent tas “gaivalas” visame pasaulyje kukliu tik kelių miljardų skaičiumi padės į pavėsį pernelyg įsisiautėjusią “pasaulio valdovų” psichopatų sektą.

Ar nebus       2021-05-1 21:25

e-sistema medicinoje žmogaus privatumo naikinimo dalis.Tai savotiška persekiojimo sistema.Tik deklaruojama,kad galima rinktis daktarą,konsultuotis iš antrų lūpų.Tačiau jei bus viskas matoma,gydytojai tiesiog kerštaus?

123       2021-05-1 15:33

Pritariu autoriui, labai gražiai parašiusiam apie kiekvieno žmogaus širdyje svarstomą pasirinkimą. Mano pasirinkimas sutampa su autoriaus….

Gyvenime       2021-05-1 11:27

pamažu ateina supratimas,kad kiekvienas žmogus gali pasakyti,pasiūlyti ką nors gero.Tik reikia atsirinkti,kiekviename ieškoti tos ugnelės,kokiam požiūriui jis bepriklausytų.Ir tik radus kažką,nors ką vertingo,nors truputį ,pavyksta atsisakyti priešiškumo,nors daug kam ir nesinori pritarti.

abc.       2021-04-30 23:25

Petys už laisvę,daktare? po kiek opiumas liaudžiai?


Rekomenduojame

Andrius Martinkus. Ką liudija dainos „Kelkis, Lietuva!“ gimimas?

Karolinska (Švedija) ligoninė nebetaikys hormoninio lyties keitimo metodo vaikams

Lina Dūdaitė-Kralikienė. Kai priežastys painiojamos su pasekmėmis, arba Kaip grąžinti valstybę prie ‘res publica’

Eligijaus Masiulio bylos penkmečiui artėjant Dovilas Petkus klausia: ar Tauta gali tikėtis atomazgos, aiškumo ir teisingumo?

Algimantas Rusteika. Apie karą, kurio nebus

Nuo bačkos. Andrius Navickas, vienas iš naujojo Partnerystės įstatymo autorių – apie krikščionybę, meilę ir naujuosius inkvizitorius

Ramūnas Aušrotas. Pora pastabų dėl koalicijos partnerių (!) rengiamo Partnerystės įstatymo projekto

Nida Vasiliauskaitė. Ką atsakyti žmogui, kuris yra „pasiryžęs aukoti dalį savo laisvės vardan bendro gėrio“?

Vytauto Sinicos pozicija LRT diskusijoje su Tomu Vytautu Raskevičiumi dėl vienalytės partnerystės projekto

Gertrūda Jolanta Juchno SF. Reikia dalyvauti, nes jei nepaprašysime atsižvelgti į Tautą, kito Maršo jau nebebus

Replika. Romualdas Žekas. Rafinuotas bandymas apgauti

„Neredaguota“ pokalbis su Nida Vasiliauskaite. Žmonių balsas

Dėl pasisakymų organizatorių vardu: „Didžiojo Šeimos Gynimo Maršo 2021“ organizacinės grupės pranešimas žiniasklaidai

Iš skaitytojų pašto. Pranas Kaladė apie Laisvę ir „laisvę“

Paulas Stametsas: Išgydo net vėžį – nepažintas grybų pasaulis

Kardinolas S. Tamkevičius palaiko „Šeimų maršo“ idėją: „Ginant principines vertybes Bažnyčia stovės mūru“. Kunigų R. Grigo ir A. Valkausko pozicija

Andrius Švarplys. Į ką lyties ir diskriminacijos nęsamonės perdaro Ameriką: gimsta naujoji CŽV

Herta Burbė apie „galimybes“: vasarą paplūdimyje

Vytautas Sinica. Bažnyčia draudžia katalikams balsuoti už partnerystę (ir A. Navickas tą žino)

Brolio Arūno Peškaičio žinia: Pranciškonų ordinas draudžia broliui Pauliui Vaineikiui dalyvauti Šeimų gynimo marše (papildyta)

Nuo bačkos. Andrius Navickas: Taip, aš palaikau Partnerystės įstatymo priėmimą

Kastytis Braziulis. Ar pritariu šeimų maršui? Taip, be abejo, nes…

Nida Vasiliauskaitė. Klausiate, ką daryti? Paklauskite piliečių

Jarūnė Rimavičė. Atsakymai į klausimą, nuo ko ginama tradicinė šeima Lietuvoje

Andrius Švarplys. Pagaliau yra alternatyva „Dviračio Žynioms“

Romualdas Žekas. Lavono gaivinimas

Jolanta Blažytė. Aūūū, Greta!!! Kur tavo „How dare you?“

Nida Vasiliauskaitė. Dabar išties pabūsiu – pirmą kartą – radikalu

Papunkčiui. Vytautas Sinica apie elitizmą

Vidas Rachlevičius. Dvi šalys nesitaiksto su Kinijos užmačiomis Pietų Kinijos jūroje – koks bus šios atsakas?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.