Demokratija ir valdymas

Algimantas Rusteika. Skęstančių gelbėjimas – pačių skęstančiųjų reikalas

Tiesos.lt redakcija   2016 m. rugsėjo 5 d. 19:58

12     

    

Algimantas Rusteika. Skęstančių gelbėjimas – pačių skęstančiųjų reikalas

Su kiekvienais rinkimais vis nauji gelbėtojai. Nesistemininkai, kurie rėkauja prieš sistemą, bet nenori sistemos sugriauti. Nes nežino, kaip tą padaryti ir kaip turi būti. Tik žino, kaip neturi.

Ir siūlo įvairius sveikuoliškus lūkesčius ar keršto skanėstus. Labai blogus pakeisti labai gerais. Geriausiu atveju nedidelius pertvarkymėlius sistemos ribose. Sisteminiai iš savo aukštybių pasigardžiuodami iš jų šaiposi. Dažniausiai pagrįstai.

Kas man visada buvo juokinga – Sąjūdžio pionieriai, iš kurių išsirito visi šitie ropliai, taip pat buvo gelbėtojai! Iš jų irgi taip pat skaniai šaipėsi tuometiniai sisteminiai komunistai. Kurie, juos nuvertus, tuoj subildėjo į naująją sistemą. Ir bemat tapo nepakeičiama mechanizmo detale.

Po to jau gelbėtojai ėjo ir ėjo būriais. Ir taip pat buvo sėkmingai sistemos praryti arba išspjaunami. Išlikusieji tapo aršiais sistemininkais ir baisiai loja ant ateinančių naujų gelbėtojų, kurie kalba tą patį, ką ir jie visai neseniai kalbėjo.

Vienintelis antisistemininkų argumentas – geri ir (dar) valdžios nesugadinti. Bet tokie juk buvo visi. Ir tik todėl, kad neturėjo galimybės pabūti kitokie ir sužinoti, kokie jie iš tikrųjų yra.

Štai tu pagundų karalystėj. Nuostabi moteris (vyras) nuostabioj aplinkoj nuostabiai sako – einam. Kita pusė tikrai niekada nesužinos. Kiek vyrų (moterų) pasakytų ne? Tik nereikia moralų. Kiek?

Atsakymas – galėsi žinoti, kaip iš tikrųjų pasielgsi tik tada, kai tai atsitiks. O ne kai saugiai, iškilmingai iš sakyklos visiems tą deklamuosi. Ir dailūs įsitikinimai čia greičiau pakenks. Nes būsi nekritiškas savęs paties ir situacijos atžvilgiu. Moralė patikrinama išbandymais.

Ar nori, ar nenori į lovą ar prie lovio, sužinai tik prie jų patekęs. Sąjūdžio laikais buvo realiai pavojinga, daug kas bijojo ir niekas nežinojo, kaip baigsis. Apie jokius atlygius net nesvajota. Tie žmonės neapsimetinėjo. Ne dėl sklypų, rentų ar pareigų ėjo. O kas prasidėjo po to?

Išorėje atsitinka, kai subręsta viduje ir įvyksta galvoje. Pradedi ką nors daryti, kai to ima geisti širdis ir apmąsto protas. Visuomenės širdis ir protas yra inteligentija. Ji nebelabai ko benori, tik ilsėtis ramybėje ir burbuliuoti savo sultyse.

Šviesuoliai, virtuoziškai vengiantys atviriau pasisakyti. Tyli, mąsli ir patogi kalbėsena apie amžinybes. Kūrėjų kasta, baili ir susirūpinusi savo išlikimu. Savo tekstais, publikacijomis, meilužėmis, parodomis, premjeromis ir pavydais. Atsukus užpakalį žmonių skausmui ir nevilčiai. Toks uždaras išrinktųjų klubas. Kur tema apie tikrąjį gyvenimą – blogas tonas.

Išimtys tik patvirtina taisyklę. O ir šviesuoliškų minčių niekam nereikia. Naująjį Testamentą parašytum – dešimt ar dvidešimt palaikintų, keliolika pakomentuotų. Ir rytoj užmirštų. Pirst ir viskas išsisklaido. Užtat M.Šalčiūtę skaito ir seka šimtai tūkstančių.

Niekas nebeformuluoja didelių uždavinių, siekių. Begalybė gelbėtojų, tampančių drakonais, augantis nusivylimas ir įtampa aiškiai net asilui rodo, kad prieitas akligatvis. Bet niekam rimtai nerūpi, ką ir kaip pakeisti. Nelabai ir kam įdomu, jei kas tikrai apie tai prabyla. Tokiam tuoj užkabina pesimisto ar rusofilo etiketę ir problemos kaip nebūta.

Dėl valstybės ateities, tikslų visuomenėje diskusijos nėra. Atskiri neskaitlingi entuziastų forumai, kuriuose padejuojama ir nieko esmingo, įgyvendinamo tolimesnei perspektyvai nepasiūloma – tik beviltiškumo iliustracija.

Independence be paskirties uosto, be kompaso, nuolat keičiantis godiems kapitonams ir riejantis įgulai. Plaukia ten, kur neša srovės ir vėjai. Mes nebežinom, kur einam. Nėra ne tik kelio ir tikslo. Nėra apie tai išmanančių ir kalbančių.

Yra bankų ekonomistų, pliurpiančių kas naudinga tą rytmetį bankams ir labai išmaniai paaiškinantys, kas užvakar atsitiko. Politologai tik apie tai, kas čia ir dabar, dar apie už horizontų liepsnojančias blogybes. Komentatoriai, pasaulį tyrinėjantys pro savo partines meiles ir politines nesimpatijas.

Ir, aišku, politikai, kuriems aukščiau visko – ką nori išgirsti primityvo ausis. Tarsimės ne ką daryti, kaip valstybėje dešimtmečius gyventi. O kad oponentas negeras, koldūnuose būna bakterijų ar kas ne taip vakarienę pavalgė. Apie tai, o ne apie visuomenės perspektyvas dabar per naktis galvoja ir per dienas draskosi pirmieji valstybės asmenys. Tokia valstybė yra pasmerkta.

Žmogus ne gyvūnas – planuoja savo ateitį. Šeima planuoja savo ateitį. Kaip versimės, kaip auklėsim vaikus, kas juos mokys ir kokį statysim būstą, kur važiuosim, kaip gyvensim daug metų į priekį, kur vienas kitą laidosim. Visuomenė be ateities tikslų, gyvenanti tik šia diena – gyvūnų visuomenė.

Kai apie ateitį galvojom – padarėm, kuo niekas netikėjo. Kuo ir patys dažnai abejojom, bet tarėm sau – kas bus, tas bus. Pasauliui buvo juokinga ir mūsų Nepriklausomybė, ir siekiai tapti NATO nare, įstoti į Europos Sąjungą. Ir viskas tapo tikrove. Nes to norėjom, buvo vidinis sutarimas ir susitarimas. Buvo tikslas ir jo siekimas. Niekur nenueini tik tada, kai niekur neini.

Dabar mes niekur nebeinam. Dėl ko nors visuotinai susitarti nemokam ir nebandom. Tą kartais gali priversti padaryti tik išorės veikimas ar grėsmės – kaip dėl šauktinių. Iš vidaus nieko keisti nebenorim. Norim, kad keistųsi kiti, nors ką nors pakeisti galima tik tada, kai keitiesi pats.

Mūsų dar niekas nenukariavo, vis atsitiesiam ir atsitiesiam. Kokie kvailiai – juk taip paprasta mus nusipirkti! Svarbiausia sočiai pabūti dar vieną kadenciją. Paklusim bet kam, kas duos pinigų ir ramybę. Tai kas, kad įtampos kaupiasi ir ne už kalnų, kai nebeliks nei kam ginčytis, nei dėl ko ginčytis.

Ateičiai kurti nėra politinės jėgos ir viskas padaryta, kad naujų neatsirastų. O jei atsirastų – uždustų be pinigų, kurių niekas neduotų ir neleistų kitiems duoti. Mums gerai, kaip yra. Balsavimo mašina po techninės tyliai sau ūžia. Suveiks ir dabar. Tai kam stengtis?

Gelbėtojai vis ateina be jokio, net ir kvailo plano šalies gyvenimą pakeisti. Vienintelis dalykas, ką realiai gali, – esamos sistemos viduje padaryti ką nors naudingo konkrečioje srityje, kurią išmano ir pažįsta. Gal mažas žingsnelis paskui dar mažesnį ir yra vienintelis įmanomas kelias?

Tik tas sistemos nepakeis. Tokiais darbais gali pasigirti ir sistemininkai. Ir vėl bus nepatenkintųjų įtūžis, gelbėtojų komandos ir balsavimai pagal asmenis, už būsimą gerumą ir tyras akis. Bet ne tam jie ateina. Ir nieko jums nepadės ir neišspręs.

Ne pralaimėjimo ir iliuzijų griūties, o pergalės reikia bijotis. Nes tą jau turėjome. Nėra didesnių kovotojų prieš naujoves ir permainas, kaip nugalėję kovotojai už naujoves ir permainas. Jie įves kokias tik nori naujoves ir permainas, kad tik nebebūtų jokių naujovių ir permainų.

Demokratija gyvena ne rinkimų dieną aktų salėje su krūvele apsnūdusių stebėtojų prie plastmasinės dėžės su arkliuku. Demokratijos negalima stebėti, įjungti ir išjungti kaip virdulį. Ji yra kiekvieną dieną arba jos nėra.

Laisvės niekas dykai nedalina, neatneša prie laiptinės ir neįmeta į pašto dėžutę. Nemokami pietūs būna tik kalėjime. Jokie gelbėtojai neišgelbės, kol žmonės įsivaizduoja, kad galima ką nors pakeisti kas keletą metų pabraukant ir sumėtant į dėžę popieriukus.

Gyvenimas pasikeičia, kai atsiranda lemianti, permainų siekiančių ir kasdieną veikiančiųjų masė. Realioms sistemos permainoms dabar nėra visuomenės kritinės masės ir noro. Problemos mūsų širdyse ir galvose.

Nieko nebus, kol tikiesi ką nors pakeisti pats nepasikeitęs. Kol įsivaizduoji, kad įmanoma gyventi geriau nieko dėl to nedarant. Kol svajoji, kad permainas padarytų kiti, mums stebint varžybas su depozitine tara ant sofos.

Tiesos akimirka visuomet užklumpa staiga ir jos išsigąstam. Paliepia – ir linkim vieni kitiems ramybės. Mat mums visada reikia paliepimo. Išjungiame akių šviesą ir išeinam iš šventyklos su palengvėjimu. Galvojam – baigėsi.

Ne, viskas tik prasideda. Ir bus dar ilgai. Ir niekada nesibaigs, kol būsim. Palinkėkim vieni kitiems kantrybės.

algimantasrusteika.wordpress.com

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ramūnas       2016-09-6 13:10

Manau, jog tik suradę gyvenimo idealą, galime tapti šiek tiek laimingesniais ir kai ką laimėti, siekiant bendruomeninio gėrio.

Pikasas       2016-09-6 9:27

Rašinyje radau įdomių minčių. Tai, kad “iš Sąjūdžio išsirito ropliai” palieku autoriaus įprastai raiškai. Toks niekinamas nenubėga per visą straipsnį, tačiau depresinių nuotaikų pateikta su kaupu. Gal Algimantas Rusteika taip bando gydyti skaitytojus? Tokios karčios piliulės jautresniam skaitytojui, manau, gali sukelti tik pesimizmą, kuris gali pereiti net į depresiją. Depresu0ojantis pilietis - blogas Lietuvos Laisvės gynėjas, nes jis mato tik visur lendančius “roplius”. Nežiūrint rašinio pavadinime ir pačiame tekste užkoduotos depresijos, šis rašinys, manau, vienas iš padoresnių A.Rusteikos raiškoje.

s.m.       2016-09-5 18:39

indomiai pasijutau perskaites. Sakytum Algimantas sukonspektavo, kas simtus kartu Juozapo sakyta grin

Marginalas ooooooui ir PS dėl "apuokiuko"       2016-09-5 17:01

Teisingai sakai! Tai reiškia, kad kartojama kaimynų tikrovė, tik ne tokiais mastais - žr. mano nuoroda prie “atsiprašau” (http://allbeukraine.blogspot.lt/2016/08/blog-post.html). Belieka, kad Lietuva ir formaliai ten atsidurtų, bus pilna harmonija!
PS:
Žodžius suprantame tekste, bet ne izoliuotai. Mėgstantiems knygas žodis “biblioteka” reiškia ne tą patį, ką jis reiškia kompiuteristui.
Dar ir PPS, nors ką nors kartoti apsėstiesiems beprasmiška:
AL (su -ch-, kada transliteruojama iš puškino kalbos) yra arabiškas žodis, kuris reiškia D-vas. Arabiškoje Evangelijoje tik AL, kitokio žodžio arabų kalboje nėra.

Tuščia ,neva ,,antisistemininkų" ,neva diskusija..       2016-09-5 16:24

tp://www.ekspertai.eu/dkuolys-ir-tbaciukonisdidziausios-gresmes-ne-isorejeo-viduje89750/

Tą pokalbį  pabaigoje apibūdino gerb.Kuolys:,, pasikalbėjo du kultūringi žmonės”..
Aš apibendrinu: du ,lyg rinkiminių jėgų atstovai ir , lyg,, nesisteminiai”,  papilstė iš tučio į kiaurą” ir pražudė klausytojams- rinkėjams 40 minučių ...
Ar balsuotų už tokius tik ,, kultūringus šnekovus”  tie 10 procentų ( dar savo smegenimis ir vertybiškai mastančių) piliečių, kurie mato valstybės žlugimą,sąlygojamą oligarchinės VS santvarkos ir dar nesusitaikė su tautos artėjančia agonija ir VD…?
Gink, Dieve, dauguma, manau,  ne…
1) Jokio teisingo ir drąsaus esamos santvarkos apibūdinimo.. Ar jūs rinktumėtės tokį gydytoją,kuris neįgalus nustatyti jūsų ligos diagnozę?(šalies ligos ,,diagnozę”???).Ar bent vienas iš šių dviejų  neva antisistemininkų turi bent lašą Latv. prezidento V. Zatlero drąsos ir įžvalumo?? Ar kuris iš jų monologuose (diskusijos net nebuvo…) bent buvo vertas Zatlero šešėlio?
2) Nesugebant nustatyti ligos,šie du ,,kultūringi žmonės’ piliečiams nepasiūlė ir JOKIŲ VAISTŲ. JOKIŲ REFORMŲ...Jokios idėjos keisti padėtį iš esmės.,..
3) Taip ,lyg ir nemeluojant, lyg ir šaltai ir kultūringai,  PILSTYTI IŠ tuščio į kiaurą būtų galima ne rinkiminėje diskusijoje, bet šiaip diskusijoje apie šalies moralinės būlės ir nesaugumos problemas..Tai siaubinga antirinkiminė  diskusija apie orą, nediagnozuojant nei ligos, nei siūlant tautai vaistus prieš VD vėžį...
Teisingai Radžvilas tokius, sistemos nenorinčius keisti ir neturinčius net vaistų (esminių reformų vizijos…)vaistų, apibūdino ,,nesisteminiais sistemininkais”...
Jei ir N. Puteikis taip pjaustys grybus ,kaip ir šie du ,,kultūringi pašnekovai” , nieko neturintys ir neįgalintys pasiūlyti rinkėjams , tai amen: jokios prasmės tiems 10 nuošimčių eiti į rinkimus.Nes savų Zatlerų ,matyt, jau nebesulauksime…Nes net propatria.lt komanda (nors ne taip paslaugiai kaip tiesos,lt..)  irgi talpina be komentarų Karbauskio reklamas, bet slepia pilietinių NVO žmonių valstybės ligos diagnozę ir ,,vaistų” paketą..
Palyginkim tų dviejų inteligentų antirinkiminio ,, kultūringo pokalbio ” tuštumą su jums jau žinomo NVO žmonių rinkiminio dokumento,kompleksiškumu, sąžiningumu ir konkretumu…Manau, 10 - nulis, dviejų kultūringų,, antisisiteminių  sistemininkų” nenaudai…
Algirdas K.
P.S. Nesmagu,. bet tenka LS lyderio ,intelektualo, gerb.Kuolio atžvilgiu pabūti berniuku iš Anderseno pasakos ,,Nauji karaliaus drabužiai”...Turi kas nors pasakyti tiesą gražbyliaujantiems, neva ,,antisistemininkams”...

oooooo       2016-09-5 16:15

O ką žmogus gali padaryti regionuose jei iš atlyginimo minimumo neįmanoma išlaikyti šeimos, įsigyti, būstą? Ką?
O ką gali padaryti pensininkas gaudamas pensiją 170 - 200 eur.? Ką ?
Ką realiai gali žmogus?
Kažkas bėga iš Lietuvos, kažkas žudosi, kažkas geria…

bus       2016-09-5 16:05

Kaip Bruselis pasakys taip ir bus. Kam dar ropštis nuo sopkės? Išrinks tuos pačius pagal sąrašus kaip visada. Ir niekas nesikeis. Vergui tas pats kuo vardu vergvaldys.

jotvcingis       2016-09-5 15:57

Tapkinas su Grybauskaite/Pluša Spaliui net sukaitę.

Sakoma       2016-09-5 15:41

Lakštingala negali nečiulbėti, o poetas nerašyti. Bet juk nebūtina skelbti viską, ką tik surašėt. Verčiau pergalvotumėt, ką galim išbraukti.

Marginalas: atsiprašau       2016-09-5 15:01

Gerb. Autoriaus Algimanto Rusteikos, bet turiu kąi ką ne į temą (mat ši tema, kaip ir apskritai užsienio aktualijos, apskritai dingo iš portalo):
http://allbeukraine.blogspot.lt/2016/08/blog-post.html -
Visai nebloga apžvalga, nors autorė toli gražu ne geniali, laiko ruskiją monoetnine ir nesupranta, kodėl, po šimtmečių visokių “domostrojų”, staiga tik nuo XVIII a. pabaigos ėmė rastis “velikaja russkaja kultura” iš užgrobtos finiškos žemės.

Apuokiukas       2016-09-5 14:47

Kiekvienas žmogus yra tikintis - vienas - kad Dievas yra, kitas - kad Dievo nėra, trečias - kad yra Kažkas, ketvirtas - tiki, kad užtenka per metus porą kartų nueti į bažnyčią, kažkas tiki į Alachą ir t.t.

Marginalas       2016-09-5 14:42

Ir Rusteika neapsieina be “demokratijos”. Nuvylė (kita vertus, o ką dar gali pasiūlyti asmuo, jei nėra tikintis?)


Rekomenduojame

Nida Vasiliauskaitė. Ko bijote? Jų?

Algimantas Rusteika. Gal pabandom niekur nebebėgti?

Vygantas Malinauskas. Iš tėvų valdžios išlaisvinto vaiko interesas

Vytautas Radžvilas. Nesibaigianti tremties Golgota

Vytautas Sinica. Kas priešina visuomenę?

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Visiškas teisinis nihilizmas

Lietuvos šeimų sąjūdžio pareiškimas: Vienykimės!

Lietuvos Šeimų Sąjūdis: pranešimas dėl birželio 15–16–17 dienomis įvyksiančių protesto akcijų

Ramūnas Aušrotas. Ką reiškia SAM paskelbtas vaikų nuo 12 metų skiepijimo vajus ir manipuliacijos įstatymo tekstu?

Ką šiandien žinome apie tremtis? Dovilo Petkaus pokalbis su prof. Rasa Čepaitiene

Krescencijus Stoškus. Maršas, apnuoginęs realybės absurdą

1941 m. Birželio sukilimo 80-metį pasitinkant. Valdas Vasiliauskas: Idėjinė A. Sniečkaus klaida

Kviečiame į parodą „Pirmasis masinis trėmimas 1941 m. birželio 14–19 d.“

Vidas Rachlevičius. Aš su siaubu laukiu naujų rinkimų

Vaidotas A.Vaičaitis. Šeima, partnerystė ir Civilinis Kodeksas

Vidmantas Valiušaitis. Pasiuntinys, kurio neatpažino. In memoriam Stasys Lozoraitis (1924–1994)

In memoriam Marcelei Kubiliūtei (1898–1963): ar atsirastų Vilniuje paminklas pačiai iškiliausiai Lietuvos Moteriai, Tautos sukilimo dalyvei?

Zigmas Tamakauskas. Atminties išsaugojimo paminklas

Robert P. George. Drąsa, meilė ir pasiaukojimas kovoje už šeimą

Lietuvos advokatūros pergalė prieš STT: slaptų pažymų eros pabaiga?

Pristatome „Šeimų Sąjūdžio“ nuotolinę vaizdo konferenciją apie protesto akciją birželio 15–17 dienomis

Geroji Naujiena: Broliai, seserys, gyvenkime ir mes tikėjimu, ne regėjimu

Rasa Čepaitienė. Jie sako „NE“

Nacionalinis susivienijimas kviečia paminėti Birželio sukilimo 80-metį

Kastytis Braziulis apie jėgos naudojimą prieš parlamentarą: incidentas gali tapti precedentu

Nida Vasiliauskaitė. Kokia būtų TS-LKD ir medijų reakcija, jei tai būtų nutikę Baltarusijoje ar Rusijoje?

„Neredaguota“ pokalbis su istoriku Valdu Rakučiu apie tarpukario Lietuvą iki perversmo

Andrius Švarplys informacinėje laidoje „Proto balsas“: kur dingo tikroji TS-LKD partija ir „konservatizmas“ Lietuvoje?

Kas Nidą Vasiliauskaitę stebina labiau nei žvaigždėtas dangus, kėlęs nuostabą Kantui

Vidmantas Valiušaitis apie Lukašenkos vertą „šventę“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.