Demokratija ir valdymas

Algimantas Rusteika. Privalomasis valdžios draudimas

Tiesos.lt redakcija   2016 m. vasario 12 d. 15:37

4     

    

Algimantas Rusteika. Privalomasis valdžios draudimas

Tamsiaisiais amžiais per kaimo šokius būdavo kietuoliai išeina laukan pasiaiškinti. Kol neaišku, kas teisesnis, kalta aplinka baugiai stebi. Bet vos kuris ima gauti į kaulus – iš tamsos kad atbildės minia drąsuolių! Suspardyti tą, kuris jau guli.

Šviesiausiais laikais taip būdavo ne tik per šokius. Tarsi kas aukštybėse burtų lazdele mostelėtų. Viens, du, ir pirmadienio rytą pusę devintos staiga turim naują kaliausę. Vienas malonumas spardyti, kada visi spardo. Per visus galus pašėlęs lojimas, ką beįsijungsi – išgirsi. Koks blogietis, kaip Lietuvai be jo būtų šviesiau.

Ir jokio teismo nereikia. Jei apspjaudys per teliką ir aptaškys išskyromis feisbuko žiurkės – būsi amžinas nusidėjėlis. Valysies visą gyvenimą. Ir visiems atrodys: jei teisiniesi – kaltas. Režisieriai geležiniais veidais pareikalaus politinės atsakomybės. Ir keliausi lauk kaip didelis. Nes jei spurdėsi, tai dar dešimtmetį kitą pasibylinėsi. Po pusmečio tavęs niekas ir neatsimins.

Kiek jau tokių spektaklių matėm! Net nepatogu vardinti, patys mintinai žinot. O ir neįdomu. Daug įdomiau, kas atsitinka po to. Nes po biurokratinių karų lieka nusiaubtos teritorijos ir žmonių likimai. Ir tada tenka tiems, kurie smarkiai lojo prieš, imti loti už. Nes niekas vis tiek jau neprisimena.

Na taip, Neringos boteliai ir kitos statybos. Kokia buvo totalinė isterija prieš desėtką metų, tuoj po paksiados!

Nusipirko žmogelis sklypą ar pradėtą statyti pastatą, na – bet ką. Visi notarai šiknotarai iššniukštinėjo popierius, sutartis, planus. Parašais patvirtina – viskas OK. Pasidaro lietuvininkas projektą, surenka šimtus parašų (kaip vėliau paaiškės – paRAšų), gauna leidimus ir suderinimus. Visur mirgėte mirga valdžios ponų autografai, antspaudai. Puikuojasi arkliukai ir hologramos, visur numeriai, viskas registruose! Kam beparodai, žegnojasi – šventas reikalas! Viskas gerai, plieninė tvarka ir teisingumas!

Ir pasistato žmogelis trobą ar dar ką nors. Neretai į banko baudžiavas parsiduoda, priduoda, įregistruoja. Ar kam parduoda. Vėl parašai, antspaudai, arkliukai arkliuoja ant kiekvieno lapo. Susikrausto, užauga vaikai. Ir štai tik bac! – pasirodo, viskas neteisėta! Parašai ir leidimai kažkokie anokie. Kaltų nėra, tavo namus nugriausim!

Mat lietuviška teisė galioja atgal ir tai, kas buvo tvarkoj, dabar jau nebe. Pasirodo, galima užvakar pažeisti kelio ženklą, kurį tik rytoj pastatys! Nes tavo snukis kam nors nepatiko. Ar ponai susipešė dėl krėslų ir tu netyčia pakliuvai po plentvoliu. Nes tam anam prireikė įrodyti, kad tas kitas negerovė.

Na gerai, tas pirminis žmogelis, tarkim, niekšas. Tarkim, davė kam reikėjo ką reikėjo. Ar buvo koks švogeris kam nereikėjo. Tai tą ir įrodykit, po galais! O jei nesugebat, tai nuo jo atsikniskit. O ne vaikykit po teismus, kur bylos trunka dešimtmečiais, kad atsiimtų savo nuostolius. Juk ne jis pats sau tuos nebegaliojančius popierėlius rašė. Ir viską padarė pagal galiojančius. Kuriuos jūs patys išdavėt.

Turi būti taip, kad pripažįstant statybos leidimus negaliojančiais, išleistos sumos būtų grąžinamos tuojau pat, iš biudžeto, indeksuojant pagal pasikeitusias kainas. Teismui turi būti privaloma be jokio atskiro ieškinio nustatyti kaltus asmenis ir išieškoti biudžeto nuostolius. Įstatymus tam pakeisti – vienas juokas.

Ir tegu atsako savo išpuoselėtu asmeniniu užpakaliu tas, kuris kvailus sprendimus priėmė. Iki cento. Didelė suma – tesiskolina iš banko. Nenori, negali ar neturi – areštuoti ir parduoti turtą, visą, kokį tik turi. Skelbia bankrotą, jei turto nėra. Bet atsakomybė iki galo ir visiška.

Kodėl kiosko pardavėja pasirašo su savininku materialinės atsakomybės sutartį ir iš jos išieškos už bloką cigarečių, jei pritrūks? Kodėl auditoriai, vairuotojai, buhalteriai, gydytojai privalo drausti savo atsakomybę, kad ir dideli nuostoliai būtų gražinami nukentėjusiajam? Kodėl valstybės valdininkas už milijoninius nuostolius atsakyti jau nebegali, o draustis jam neprivaloma?

Dešimt atvejų taip atsitiktų – vienuolikto nebūtų šimtą metų.

algimantasrusteika.wordpress.com

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Autoriui       2016-02-13 11:27

O kaip VOGSI,priemes tokius istatymus?A?Is ko gyvensi?

muravjovka       2016-02-12 19:16

Reikia autobusais privežti žmonių į Katedros aikštę ir vieningai duoti šiam tarybinės tikrovės juodintojui deramą liaudies atkirtį. Nes,
Mes sotūs
Laimingi
Šiltai aprengti.

taip, nesupranta Komunistų partijos politikos       2016-02-12 17:43

įtarimas, kad autorius partškoloje nesimokė.

barmental Autoriui       2016-02-12 17:14

Kontrrevoliucinius dalykus pasakojate, mielasis…
Antitarybinius.
Viešas pasikėsinimas į Santvarką!


Rekomenduojame

Andrius Martinkus. Ką liudija dainos „Kelkis, Lietuva!“ gimimas?

Karolinska (Švedija) ligoninė nebetaikys hormoninio lyties keitimo metodo vaikams

Lina Dūdaitė-Kralikienė. Kai priežastys painiojamos su pasekmėmis, arba Kaip grąžinti valstybę prie ‘res publica’

Eligijaus Masiulio bylos penkmečiui artėjant Dovilas Petkus klausia: ar Tauta gali tikėtis atomazgos, aiškumo ir teisingumo?

Algimantas Rusteika. Apie karą, kurio nebus

Nuo bačkos. Andrius Navickas, vienas iš naujojo Partnerystės įstatymo autorių – apie krikščionybę, meilę ir naujuosius inkvizitorius

Ramūnas Aušrotas. Pora pastabų dėl koalicijos partnerių (!) rengiamo Partnerystės įstatymo projekto

Nida Vasiliauskaitė. Ką atsakyti žmogui, kuris yra „pasiryžęs aukoti dalį savo laisvės vardan bendro gėrio“?

Vytauto Sinicos pozicija LRT diskusijoje su Tomu Vytautu Raskevičiumi dėl vienalytės partnerystės projekto

Gertrūda Jolanta Juchno SF. Reikia dalyvauti, nes jei nepaprašysime atsižvelgti į Tautą, kito Maršo jau nebebus

Replika. Romualdas Žekas. Rafinuotas bandymas apgauti

„Neredaguota“ pokalbis su Nida Vasiliauskaite. Žmonių balsas

Dėl pasisakymų organizatorių vardu: „Didžiojo Šeimos Gynimo Maršo 2021“ organizacinės grupės pranešimas žiniasklaidai

Iš skaitytojų pašto. Pranas Kaladė apie Laisvę ir „laisvę“

Paulas Stametsas: Išgydo net vėžį – nepažintas grybų pasaulis

Kardinolas S. Tamkevičius palaiko „Šeimų maršo“ idėją: „Ginant principines vertybes Bažnyčia stovės mūru“. Kunigų R. Grigo ir A. Valkausko pozicija

Andrius Švarplys. Į ką lyties ir diskriminacijos nęsamonės perdaro Ameriką: gimsta naujoji CŽV

Herta Burbė apie „galimybes“: vasarą paplūdimyje

Vytautas Sinica. Bažnyčia draudžia katalikams balsuoti už partnerystę (ir A. Navickas tą žino)

Brolio Arūno Peškaičio žinia: Pranciškonų ordinas draudžia broliui Pauliui Vaineikiui dalyvauti Šeimų gynimo marše (papildyta)

Nuo bačkos. Andrius Navickas: Taip, aš palaikau Partnerystės įstatymo priėmimą

Kastytis Braziulis. Ar pritariu šeimų maršui? Taip, be abejo, nes…

Nida Vasiliauskaitė. Klausiate, ką daryti? Paklauskite piliečių

Jarūnė Rimavičė. Atsakymai į klausimą, nuo ko ginama tradicinė šeima Lietuvoje

Andrius Švarplys. Pagaliau yra alternatyva „Dviračio Žynioms“

Romualdas Žekas. Lavono gaivinimas

Jolanta Blažytė. Aūūū, Greta!!! Kur tavo „How dare you?“

Nida Vasiliauskaitė. Dabar išties pabūsiu – pirmą kartą – radikalu

Papunkčiui. Vytautas Sinica apie elitizmą

Vidas Rachlevičius. Dvi šalys nesitaiksto su Kinijos užmačiomis Pietų Kinijos jūroje – koks bus šios atsakas?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.