Demokratija ir valdymas

Algimantas Rusteika. „Pilietinė“ skundikų visuomenė

Tiesos.lt redakcija   2020 m. rugpjūčio 21 d. 1:10

23     

    

Algimantas Rusteika. „Pilietinė“ skundikų visuomenė

Asilams, kurie tuoj ims putotis, kad raginu nepranešti apie nusikaltimus ir kitas jų pačių susigalvotas nesąmones, paaiškinu, kad čia kalbu ne apie baudžiamąjį kodeksą, o apie moralę ir politiką. Apie gyvenimo kasdienybę ir santykius tarp žmonių, kaimynų, bendradarbių. Ir žmogaus santykį su politine valdžia.

Valstybėje galima pačiam ką nors padaryti, bet tada reikia kažką daryti, dažnai rizikuoji. Daug paprasčiau sėdint ant sofos iš kitų pareikalauti, o dar geriau kitą paskųsti, tada pasijunti teisiausias. Tokia visų diktatūrų -–ir autokratinių, ir „demokratinių“ – mylima ir globojama „pilietinė“ skundikų visuomenė, kai vergai vieni kitus skundžia ir baisiai kaifuoja, kai ponas kitą „auklėja“.

Viskas paremta laiptinių įgaliotinių psichologija, kad „tvarka būtų“, tvirtos rankos nostalgija ir kitais pasąmonėj tūnančiais idiotizmo, baudžiavos ir biomasės gaivalais. Skundžiant atsisakoma aktyvaus veiksmo, asmeninės atsakomybės ir tikrojo pilietiškumo, tai visada silpnojo, pralaimėjusiojo prisitaikėliškas poelgis.

Tai labai priimtina valdžiai, nes ji myli silpnus, pralaimėjusius ir prisitaikėlius. Nori viską žinoti, kontroliuoti ir teisti. Na, o pilietiški skundikai patys nemėgsta būti skundžiami ir neapkenčia kitų pilietiškų skundikų pilietiškumo, nes visi kiti piliečiai jiems yra nepilietiški.

Skundikas visada yra bailys ir iš tikrųjų skundžia ne dėl tvarkos, o sublimuodamas savo menkystę ir siekdamas įsitvirtinti grupėje (gaujoje), įsiteikdamas jos lyderiui. Tą labai gerai suvokia vaikai, klasėje skundikas visada yra nekenčiamas. Ir to visiškai nesuvokia suzombėję suaugusieji.

Pats skundimo reiškinys ir atskiroje visuomenės grupėje, ir valstybėje priklauso nuo valdomųjų (Mūsų) solidarumo ir santykio su valdžia (Jais). Kai tarp Mūsų ir Jų atskirtis, vyrauja solidarumas ir skųsti savą reiškia pasirodyti svetimu, išduoti ir susitapatinti su Jais. Tas pats, kaip Arenoje kauniečiui švilpti prieš Žalgirį – net mintis tokia nekyla.

Kada visa tauta – ir plebėjai, ir elitas, ir verslas – okupuota, kada visi esam Mes ir gyvenam Jų aplinkoje, didžioji dauguma solidarūs ir skundimas yra išdavystė. Taip atsitinka tautas nukariavus, kai dominuojama politiškai, valdymo patogumui pasitelkiant kolaborantus, kurie yra visuotinai niekinami ir neapkenčiami.

Tačiau ne tik išorinis, bet ir vidinis okupantas kartais užvaldo valstybę ir keičia ekonominę, politinę sistemą savo naudai, kaip yra dabar. Tada dominuojančios grupuotės nusiperka dalį Mūsų ir suskaldo visuomenę – prasideda naujasis kolaboravimas. Dalis Mūsų tampa Jais, kuriems atsiranda pavydas, trokštama keršto, solidarumas tirpsta ir po kurio laiko miršta.

Visuomenė sudūžta į begalę vienas kitam prieštaraujančių Mes ir Aš, ko Jiems ir reikia. Skundimas stipresniesiems tampa rezultatyviu, maloniai lengvu sprendimu, išlaisvinančiu pasąmonės gyvuliškumą, leidžiančiu suvesti asmenines sąskaitas ir gauti tiesioginės naudos.

Valdžiai nepaliaujamai skatinant, palaipsniui skundimas tampa mentaliteto dalimi ir elgsenos modeliu. Panašiai būna, kai nėra užkariautųjų-užkariautojų, o santykis tarp Mes ir Jie yra paprastas ilgametis imperinis susvetimėjimas tarp valdžios ir pavaldinių (rusai, vokiečiai).

Ir nebelieka vilties ar net minties apie sistemos pakeitimą. O individualūs skundai paprasčiausiai panaudojami asmeniniams interesams, savo vergiškumui ir pasąmoningam norui jį užmaskuoti. Toks mažiukas dienos kaifas, kai pro užuolaidas gali paspoksot, kaip pas kaimyną tarnybos atvažiuoja.

Valdžios tą naudoja stabilumui ir išlikimui, kurdamos lojalaus, prisitaikėliško, idiotiško pilietiškumo mitus. Prisitaikėliai, lojalistai, šiaip naudingi durneliai tą panaudoja skundikų menkystės pateisinimui. O abejojantys savo teisumu pažemintieji, deja, tuo pagrindžia visuotinį įtarumą ir nepasitikėjimą, ko sistemos kūrėjams ir joje besiganantiems ir reikia.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Linas       2020-08-24 2:52

Tik noriu pasakyti: nesiremkite bergždžiu mokslu ir naikinančia mašina (“orvelišku” instrumentu) - psichologija.

> 2020-08-23 8:41       2020-08-23 15:29

tu, juliau Milaiti, susmyžai tik dar vieną nick’ą. Kaip buvai bestuburė padugnė,taip ir likai. Kagėbistas-provokatorius!

stasys        2020-08-23 9:10

diedas >  bene pirma karta susiduriate su tokiu reiškiniu ?:)

Diedas       2020-08-23 8:41

xa xa xa
smilesmile:):):):):):)
uoj negaliu, susmyšiu iš juoko
nu primityvas, nu orangutangas
“komitetas Diedą perkėlė”
smilesmile:):):):)
Jus, priklausomus nuo komitetų, vadų, direktorių, partijos sekretorių, užsakovų, oligarxų, visus supančiotus partinių, kontoros ryšių,  kilnoja stumdo mėto. Jūs “kaip visi” neturit teisės turėt savo nuomonės.
Aš jokioms, atsiprašant, partinėms gaujoms, ar kitokiems idiotų sanbūriams nepriklausau.
Šiais (kaip ir anais) laikais, laisvai mąstantis žmogus, turintis ne svetimą nuomonę, nebijantis atsisukti prieš vėją - visoms bestuburėms padugnėms priešas.
Būti laisvu sunku.
Bet verta.

Cha, cha, cha       2020-08-23 1:03

kadangi raudonarmiečių sąsiko, praxadimco ir dar trijų kitų, kiek geriau užkonspiruotų, balsas į dangų, kaip toje patarlėje, neina, komitetas perkėlė čionai iš alko dar ir Diedą. Tas nenuilstamas sizifiškas stalinietiškumas bandant kakta sieną pramušti… Šūdžiai.

Kisa,       2020-08-22 19:36

o gal kartais tu Dėdulė, ką manai?

Tiesa       2020-08-22 13:11

Nu taikliai,kaip visada.Aciu Gerb.Autoriui

Prašalietis       2020-08-22 10:24

Be reikalo Rusteika ieško “pilietinę” visuomenę apibūdinančių pavadinimų. Pseudovalstybinio darinio “pilietinės” istorinės gausios būsenos jau seniai yra ne tik užsienio, bet ir savų tautiečių pavadintos ir aprašytos. Pagrindinė ir nesikeičianti daug šimtmečių “patriotinė” būsena yra nesibaigiantys kolaborantai, kas sąlygojo “pilietinę” visuomenę tik 20 a. masiškai pasireikšti kaip parsidavėliai, stukačiai, Žydšaudžiai, banditai, stribai, komunizmo statytojai, pseudopatriotiniai kovotojai su komunzmu, vagiai, sukčiai, melagiai, durnių laivas, runkeliai, kurdupeliai, šunauja ir t.t. Taip kad jei šiandieninė bėda būtų tik Rusteikos paminėta visuomenės problema “skundikai” be paminėtų kitų “gerų dalykų”, visi tautiečiai neišsivaikščiojusioje Lietuvoje gyventų taip, kad visa Europa į mus lygiuotųsi….

puikus stalinistas rusteika       2020-08-22 9:04

prie stalino rašeivos kaltino tautą, kad yra buožės ir kontrrevoliucionieriai bei imperializmo agentai.
paskui sekdavo represijos: sušaudymai ir trėmimai.
————
tovariščius rusteiką tautą vadina idiotais ir skundikai ir kitais žodžiais
paskui seks Nacionalino Susivienijimo (!!!) represijos pasitelkiant patikrintus ir atrinktus kadrus iš “teisingumo”

Diedas       2020-08-22 8:37

Rašeivai buvo įspirta į subinę ir liepta parašyti stiliaus “vyyyskas bląąągai”, lietuvius žeminantį tekstą, su pamokymais, ką skųsti, o ko nematyti.
Autorius suprato, kad nieko gero nesigaus (ir akurat, nesigavo)
Užtai ėmėsi primityvios taktikos.
Nuo pirmos eilutės prigrasino, kas nesupras ko prikeverzota, ar bandys prieštaraut -  asilai.
Tokiam rašinėliui labai tiktų delfio trolio maniera parašytas komentaras:
“mes letuvei durnialei esam asilu tauta man gieda but letuviu”
smilesmile:):):):):)

Diedas       2020-08-22 7:20

yra tas, kuris įvardijamas pirmu teksto žodžiu :-D

stasys        2020-08-22 6:32

Diedas ..neblogai .

Diedas       2020-08-21 21:38

Portalas Vadinasi “Tiesos” o publikuoja komunizmo suluošinto senio kliedesius, su kažkokiu bandymu sukurt receptą ką galima skųsti,o ko ne.
Jeigu matai kažką darant neteisėtai, turi tam sutrukdyt.
Ar tai banditėlis iš bobutės telefoną atiminėtų, ar tai girtas gezas mašina raižytų, ar senas komunistinis perdyla pripuolęs prie lovio aferas su valdiškais pinigais darytų. Ar lakūdra vaiką luptų, ar sadistas kačiuką kankintų.
Įstatymų turi laikytis visi.
Rašeiva visame tekste neįvardijo nė vieno konkretaus atvejo, kur pagal jį, teisinga pranešt policijai, o kada ne.
Autoriau, kas tie, kurių negalima kliudyt?????
Aplamai, visas tekstas, tai nuobodus valdžiašunio inkštimas - netrukdykit vogt.

tiek >> tiek 2020-08-21 10:28       2020-08-21 20:58

brangus pilieti. Portalui senai simpatizuoju.Pirmiausia todėl,kad čia susirenka publika ,kuri sugeba diskutuoti ,argumentuoti.Tamstai rekomenduočiau reikštis labiau sau įprastoje aplinkoje.Kol kas tiek

Kis       2020-08-21 16:15

is pradziu skaiciau,kad Stasys vienas is Igilo patarnautoju arba pats dedule,nes net mintis primine sio ozio?Siandiena atejo nelaukta mintis,kad tai galima -vadyba,juk pastovi ta buka priespriesa duoda neblogus rezultatus.O kas liecia Rusteika,galiu tik aptvirti,kad masto ir mato realiomis savpkomis.Viskas kas parasyta 100% atitinka tiesos.lt,kurios dar labai truksta.Mus valdo setonas ir jpo pagundos,apie milijona isgrudo,+280 tukstanciu"bendrazygiu “pries Lietuva,o vadas niekaip kanopu nepakrato.Viskas taip sustyguota,kad pastumti netinkama,kaip du pirstus apsapinti,progresas jauciamas i geraja puse,bet visoa tampos virveles ne musu daugumos nauda,o kas dedasi aplinkui tiesiog glumina,kai kazkokia is N.Vilniaus seimo nare,reikalaujaKancleriui ir Skverneliui apmoketi uz posedi,kai tuo tarpu viduri baltos dienos banditaujama,bet jau ne banditu ,o save laikancius patriotais,taip ir norisi suskti;o gal pabucoiuok tam Skverneliui(lietuviskai)i rura ir gausi nusiraminima.Negalima leisti iki absurdu tiems vagims sitaip elgtis.Tegu uzsako TV laida ir pakviecia tuos ,kurie apvoge Lietuva ir lietuvius milijardais,arba paima ir viska irodo antraip?Kodel tas niekam nerupi be keliu pensininku????Kur mus jaunas protas,atsakau dar baisiau -vagia.Faktus cia pat pateiksiu,kas rasyta tik neisgirsta Lietuvoje kam priklauso duoti atsakymus ,tokiems kaip as irlikusieji?

Dzeikas       2020-08-21 14:51

Kai dirbau su juoduku, pamaciau, kad tas bijo skundimo is mano puses.As vairuotuojas, jis padejejas.Vokietija. Stabdau masina. Sakau, tiesiu tekstu: vardeni, jeigu tu manai kad as stoviu su sekundmaciu ir skaiciuoju kiek laiko tu pietauji, tai galvok is naujo. As nesu boso “draugas” ir skusiuos tavo veiksmais jeigu tu darysi nusikaltima: vogsi ar tepala dirvon pilsi. Visa kita pasakysiu tau, jeigu bus reikalas. Negriukas beje ne pirstu darytas. Kita karta aborigenas (vokietys Klausas) paskunde mus su negriuku, kad dirbome be salmu. Bosas kreivai sypsodmasis teatraliskai pamojo kumsciu, ir pasake,kad sekanti karta jo piktis bus baisus. Negriukas isejes is kabineto susiranda Klausa ir statp ta ant ausu: Tu buvai brigadininkas, ar sakei mums ka nors del salmu? Kodel iskart bosui skustis nubegai?
Ir aborigenas isivaizduokite ijunge atbulini - pasake, kad jis buvo neteisus ir atsiprase.
Kodel as megstu posaki “tiesa jus islaisvins”

> tiek 2020-08-21 10:28       2020-08-21 13:59

O kas tavęs klausia, kagebesite su nuoga subine, čiuožk pas savo tambovo vilkus ir dėstyk apie dilgėlių darželius!

Chrestomatinis pilietiškumasLT       2020-08-21 12:31

Neblėstantis pilietiškumo etalonas yra ta Dotnuvos ž.ū. akademijos, rodos, taip pat ir V.U. lektorė, Seimo nario Ligito Kernagio padėjėja, kurią, pamačiusią Kaune Nemuno krantinėje vaikus, “rašančius” Tiesos, ištiko pilietiškumo smūgis: ji skubiai paskambino policijai, nurodydama nubausti vaikus, jei jie rašo neteisėtai. (Tikslios formuluotės nepamenu, bet kalbėta labai panašiai). Tuomet atvažiavo policijos ekipažai, vaikus sugrūdo į šunų vietą, buvo užvesto Kreidelių byla. Advokatas Dambrauskas, gynęs vaikus, buvo svarstomas advokatų tarybos ir pasmerktas už tai, kad viešai paskelbė pilietiškos durnės pavardę.

tiek       2020-08-21 10:28

labai jau slidi tema ,todėl ne su viskuom šį kartą galima sutikt.Nes šiuo atveju dažniausiai prieš akis iškyla primityvoka agitacija drąsiai ,nuoga sub….ne šokt į dilgėles prieš būtinumą veikt apgalvotai,kad pasiekt norimą rezultatą .Tam taip pat reikalinga drąsa ir pilietiškas nusiteikimas. Išvada: šį kartą nuslysta paviršium .Pavojingai nuslysta ,nes dažnu atveju veikiant Rusteikos peršamu metodu visai be reikalo sistemai labai patogiai siūloma paimt “nepatogius, pilietiškus drąsuolius” už ...

Lojalūs skundikai       2020-08-21 9:18

yra kiekvienos netvirtos valdžios svajonė. Klasikiniais skundikais vadintini vadinamosios “tiriamosios” žurnalistikos pastumdėliai. Praktiškai kiekvienas jų “tyrimas” - klasikinis “donosas”, padiktuotas šeimininkų. Todėl “donosai” būna dažniausiai teisiniu požiūriu nerezultatyvūs, užtai su nereikalingais ir nepalenkiamais žmonėmis susidorojama užtikrintai. Kai skaitai tokius “tyrimus”, negali atsikratyti pasibjaurėjimo jausmo.

Jascha       2020-08-21 8:03

puikus tekstas Algimantai.
Sveikinu.
Ne visada taip pavyksta.

Pastebejimas       2020-08-21 7:53

O Kada “stasys” eis atastogu? (Galetu ir neapmokamu, arba visam)

stasys        2020-08-21 7:10

.. man tik viena liko neaišku o kaip atskirti A.Rusteikos skundiką nuo žmogaus nenorinčio pataikauti minios (savos chebros) užgaidoms ? Ar autorius supranta ir moką brėžti rybą tarp tikro pilietiško žmogaus , gebančio ir saviems sakyti Tiesa ir to kuriam.. norisi suraukus “rudają”  nutilėti o gal pritarti pasiguodžiant tuo jog Tiesa kartais buna nepatogi .. Kuo tas savas ‘prisitaikėlis’  bet ne skundikas, geresnis to kuris kiekviena vakarą pro užuolaidos kampa mato tai dėl ko negalima pasiguosti jog tai ne jo reikalas ir jo nedomina ? ar tai drąsos klausimas . Man atrodo jog autorius kartais pasiklysta tarp triju moraliniu pušeliu .. kažko ieškodamas . Žmogaus poelgi charakterizuoja atsakomybės jausmas ir moralinis kompasas o ne tai ka kiti apie ji pagalvos sužinoje apie jo elgesį . Nesinori tikėti jog Kauno forumas tik dėl to ir laikosi jog viska vertina kaip A.Rusteika .


Rekomenduojame

Andrius Švarplys. Ką tokie net neslepiami dvigubi standartai turi bendra su pilietine ar kultūrine pozicija?

Verta prisiminti. Kodėl šmeižiamas Kazys Škirpa ir Birželio sukilimas? Dovilo Petkaus pokalbis su Vidmantu Valiušaičiu

Birželio 15–17 dienomis vykusių protesto akcijų rezoliucija

Nida Vasiliauskaitė. Šviesa kovoja su tamsa

Vinco Kubiliaus reportažas iš 17-osios dienos akcijos Simono Daukanto aikštėje „Ar dar gyva Deimantė?“

Algimantas Rusteika: Ponai mieli, patys išsidūrėt – niekas atviroj erdvėj renginių dalyvių skaičiaus nebereguliuoja

Ką apie vaikų skiepijimą sako mokslas – Nidos Vasiliauskaitės parinkti skaitiniai tikintiesiems Mokslu

Vytautas Sinica papunkčiui: Žygimantas Pavilionis prieš Lietuvą

Tomo Baranausko įžvalga apie I. Šimonytės naująjį gerovės receptą

Prof. dr. Andrius Macas. Kažkas čia ne taip – reikia ruoštis (II)

Kęstutis Girnius. Referendumas – tautos valia ar demagogų įrankis?

Robertas Grigas. Pasirodo, yra dar ES šalyse parlamentų, atstovaujančių savo tautų interesams!

Birželio 14-osios naktis: nukryžiuoti vaikai

„Neteisingi“ tekstai, kurie „teisingai“ valdžiai sukelia konvulsijas

Iš propagandos frontų. Buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas D. Žalimas: šeimos yra visi – tiek tos pačios, tiek skirtingos lyties sąjungą sudarę

Nida Vasiliauskaitė. Ko bijote? Jų?

Algimantas Rusteika. Gal pabandom niekur nebebėgti?

Vygantas Malinauskas. Iš tėvų valdžios išlaisvinto vaiko interesas

Vytautas Radžvilas. Nesibaigianti tremties Golgota

Vytautas Sinica. Kas priešina visuomenę?

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Visiškas teisinis nihilizmas

Lietuvos šeimų sąjūdžio pareiškimas: Vienykimės!

Lietuvos Šeimų Sąjūdis: pranešimas dėl birželio 15–16–17 dienomis įvyksiančių protesto akcijų

Ramūnas Aušrotas. Ką reiškia SAM paskelbtas vaikų nuo 12 metų skiepijimo vajus ir manipuliacijos įstatymo tekstu?

Ką šiandien žinome apie tremtis? Dovilo Petkaus pokalbis su prof. Rasa Čepaitiene

Krescencijus Stoškus. Maršas, apnuoginęs realybės absurdą

1941 m. Birželio sukilimo 80-metį pasitinkant. Valdas Vasiliauskas: Idėjinė A. Sniečkaus klaida

Kviečiame į parodą „Pirmasis masinis trėmimas 1941 m. birželio 14–19 d.“

Vidas Rachlevičius. Aš su siaubu laukiu naujų rinkimų

Vaidotas A.Vaičaitis. Šeima, partnerystė ir Civilinis Kodeksas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.