Nerasta rubrikos

Algimantas Rusteika. Permainos, kurių nelaukiu

Tiesos.lt redakcija   2016 m. vasario 18 d. 0:02

14     

    

Algimantas Rusteika. Permainos, kurių nelaukiu

Pilnatis nesibaigia. Būna dienų ir naktų, kai atrodo – proto pasaulyje nebeliko. Nejaugi įsisiautėję idiotų gaujos, griaunančios Europos kultūrą ir tapatumą, yra ateitis, kurios troškome? Ar sočios, viskuo patenkintos minios šoks, linguos, patogiai įsitaisę žiūrės kašę ir ką nors kramtys ir tada, kai už durų jau bus tamsa?

Visuotinė fiesta daryti, ko beveik niekas nenori kad būtų, nesibaigia. Kaip gera negirdėti, negalvoti, išlikti. Užsimerkus atrodo, kad gyvas. Keleiviai su ausinėmis spokso pokalbių šou. Įgula dalinasi bagažą. Pajuodęs dangus tolumoj blykčioja ir autopilotas užgesęs. Mes nebežiūrim į akis.

Naktį už lango nenutylantys žingsniai ir daugybės motorų šnaresys. Tie, kurie ateina iš tamsos, žvelgia į miegančius, turtingus, švytinčius miestus. Ir šypsosi. Tai laikas, kurio jie taip ilgai laukė.

O mes? Mes nieko nebelaukiame. Mes prisitaikom. Šeimoje, draugų rate, darbe. Niekada nesakom visko, ką pagalvojam. Kitaip žmonija išsipjautų. Tai normalu, kaip ir pas gyvūnus. Norėdamas būti bendrijos, be kurios negali būti, nariu, turi laikytis ją palaikančių taisyklių. Bet totaliam prisitaikyme, kaip ir stovinčiame vandenyje, greit lieka tik maurai.

Internetas mano privatumo ratu pavertė visą pasaulį. Informacijoje maudomės, ja kvėpuojame. Išsikraustom ten gyventi. Net seksualumas persikelia į ekranus. Vertinimai ir nuostatos ateina nebe tiek iš betarpiškos aplinkos, kiek iš virtualumo. Iš visur, reiškia iš niekur. Ir tas viskas iš niekur padaro tave.

Kas valdo tą pasaulį – valdo viską. Norinčiųjų begalė. Todėl tokios kovos dėl mainstream’o. Tinka viskas: reitingų manipuliacijos, žinios, paverstos reikalingų nuomonių įtaiga. Vienų žmonių, įvykių ir vertinimų eliminavimas iš informacinio lauko, kitų – dominavimas.

Gandai, gąsdinimai pasaulio pabaigomis ir ozono skylėmis, kitas gyvenimo blūdas – masiniams durneliams. Naujausios, dažais kvepiančios valdiškos sąmokslo teorijos – kovai su runkelių sąmokslo teorijomis. Bukinančios plastmasinės pramogos, kurioj tampi bejėgis ir pasiduodi, vandenynas abejojantiems protinguoliams. Ir, aišku, kova su propaganda, kuri yra tik kitokia propaganda.

Taip, visko neįteigsi. Bet jausmą, kad esi vienišas ir tavo nuomonė neteisinga – be problemų. Bent abejonę – visada galima. Kad prieštarauji daugumai, kurios tikrovėje nėra, ir todėl geriau prisitaikyti, patylėti, pabūti visumos dalimi. Tai juk genuose. Žiūrėk, jau ir bijai pasakyti nepatogią akivaizdybę. Ir knieti pasijuokti iš to, kuriam visi spjaudo į veidą.

Įteigta abejone maitinasi tai, kam prieštarauja tavo esybė, patirtis, sveikas protas ir visas gyvenimas. Jau galima valdyti mintis. Sukelti reikalingus jausmus. Štai jūs jau ir norite, ir siekiate kaip asmeninės laimės to, ko mums reikia. Iš ko galima uždirbti. Išlikti ir išsaugoti patogią padėtį.

Vietoje tikrų problemų įteigsime dešimtis nesąmonių, dėl kurių kovosit, eisit į demonstracijas ir plaksitės šeimose. Vardan malonumo žaisti, ką tik užsimanot, badausit, dalinsit skrajutes, kursit bendraminčių ratelius, neapkenčiančius kitų. Visuomenę suskaldyti į mažus fragmentėlius, kovojančius tarpusavyje dėl kokių skiepų, vabaliukų teisių, laisvės už valdiškus pinigus prisisiūti ar nusipjauti varpą. Visuotinio intereso ir ateities niekas ir nebeatsimins.

Socializmo nesąmones buvo lengva nusimesti. Jos buvo svetimos, ant kraujų pastatytos, turėjo vieningą centrą ir ideologiją. Dabarties galimybę sukūrėm patys. Nėra jokio centro ir jokios ideologijos, tik noras nieko neveikti ir už nieką neatsakyti. Laisvame chaose plakasi pinigai, valstybių struktūros, politinės galios centrai. Svarbiausia – protingų kvailių troškimas iš visko gauti pelną. Ir visi nori tik gero.

Žiūrėdami, klausydami, skaitydami visada ką nors pagalvojam ar nieko negalvojam. Dažniausiai tai atitinka interesą, kad taip pagalvotume ar negalvotume. To, kas neturėtų intereso, informaciniame lauke beveik nebėra. Nes jis per daug kainuoja, kad būtų nepriklausomas.

Dar yra ir visada bus žiniasklaidos, kur galėsi pasakyti, ką galvoji. Dažniausiai redaktorių rizikos nepatikti savininkams ir valdžiai dėka. Bet vis mažiau. Ir vis daugiau ji priklausys nuo žaidimo taisyklių, pinigų ir politikų. O stumiama užribin nesisteminė vis labiau užsidarys savyje. Ir lygiai taip pat darysis vis nepakantesnė neatitinkantiems jos nesistemiškumo.

Toks žaidimas ir vertybių pakeitimas surogatais įmanomas, kol tikrieji daugumos interesai nepaliečiami. Kol drungnai snūduriuoji ir saugiai plūduriuoji. Bet tuo pat metu lėtai kaupiasi įtampos, griaunančios pačią netikrovę, kuri apsimeta tikrove.

Dalis pelnų, paaukotų socialinei ramybei nusipirkti, išaugina begalines pašalpų valgytojų armijas. Visuomenės supriešinimas, užmaskuotas begalinių teisių siekiais ir labdaringais gerumo žaidimėliais, paverčia ją apatiška, amorfiška mase, bejėge prieš išorines grėsmes.

Taip, slėgiui katile pasiekus ribinį, sušvilpia sirenos ir keleiviai atbunda. Pikti, nepatenkinti, vis dairosi kaltų. Konformizmo kiautas dūžta, prisitaikymas būna pasmerktas. Ir momentaliai iš niekur atsiranda naujas prisitaikymas, naujos taisyklės ir nauji genijai. Jie alkani ir ne ką geresni už buvusius.

Laikrodukas tiksi. Pavasariai ateina į Europą. Bet po to atslinks kitos žiemos ir nusivylimai. Naujas konformizmo ledynmetis. Nes murkdomasi vis toje pačioje informacinio diktato pelkėje. Tikras intelektas, ateities numatymai ir altruizmas, kuris pradeda pasiaukotojų revoliucijas, neturės jokių šansų. Čia valdo pinigai ir primityvumas. Pavydas, noras atsiteisti ir masiniai instinktai.

Laukiate esminių ir greitų permainų? Bet ar nepasigailėtumėt, jei prasidėtų? Pasaulis pernelyg toli nenužygiavo nuo praeito šimtmečio pradžios. Net datos turi panašumo. Vaikštom ant plono ledo, kaip visais laikais. Apačioj tamsūs, šalti, pilni nepažįstamų gyvių vandenys.

algimantasrusteika.wordpress.com

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Julius Puras       2016-02-20 19:31

Panašu kad jūs neskaitėte mano pranešimu nuo pat pradžių.

Juliui       2016-02-20 10:06

...panašu, kad straipsnio neskaitėt, o atsiliepimus “pavarot” iš nuotraukos (Rusteikos) smile...

Julius Puras       2016-02-20 10:02

Taip ir yra Rusteika jus patenkina. Jis taip surėdo savo pliurpalistika kad kiekvienas žmogus patys sau susikuria reikiamas detales ir lieka pasitenkines. Kitaip tariant Rusteika nieko nepasakes įsitvirtina žmonių sąmonėje kaip teisingas. Tokių teisinguoliu kurie surėdo savo pliurpalistikas panašiai yra ir daugiau. Vienas iš ju komentatorius stasys. Jis taip parašo komentara kad žmonėms jis patinka ir žmonėms net neigalva kad stasys sako visiškai priešinga dalyka.

Julius Puras       2016-02-20 4:53

Ta prasme Rusteika jus patenkina?

J.Purui       2016-02-19 13:46

esi mažaraštis

Julius Puras       2016-02-18 18:09

Visa Lietuvos žiniasklaida užgošta neobjektyvios informacijos ir marginaliu moralistu pliurpalistikos. Žurnalistikos Lietuvoje neliko.

Julius Puras       2016-02-18 18:03

Egidijau jums nepatinka mano nuomonė apie marginalius moralistus tokius kaip Rusteika? Darykite ką norite bet ta marginali moralistika kitas žodžiais tariant pliurpalistika nieko neturi bendra su žurnalistika. Su kuo turi bendra tai tik manipuliacijom žmogaus sąmoningumu.

Egidijus       2016-02-18 17:30

Kas tau Juliau, pilnatis? Na nepatiko, tvarkoj. Ar dabar vienas čia ir drąskysies komentaruose, kad ne taip reikia rašyti, tai parašyk geriau ir tvarka bus.

Julius Puras       2016-02-18 16:56

Tokia pliurpalistika labai geras ir išbandytas metodas manipuliuoti visuomenės sąmoningumu. Rusteika nieko nepasakė o žmonės sau susikūrė reikiamus vaizdus ir tuo pačiu visuomenė pati sau isisamonino kad Rusteika rašo gryna tiesa.

Hmm       2016-02-18 12:19

Palaikau autorių. Man nesvarbu - ką žmogus (autorius) darė tada, anais laikais. Tas žmogus jau seniai numirė, jo nebėr… klausykime ką jis sako dabar…Šiems laikams tinkamiausias šūkis būtų - išsigimėliai valdo… Išsigimėliai valdo Jungtinius Arabų emiratus, Saudo Arabiją, Libiją, Siriją, Afganistaną, Brunėjų, apskritai arabų pasaulis - išsigimėlių valdžioje. Išsigimėliai ir Rusiją valdo, išsigimėliai ir EU valdo, išsigimėliai ir JAV valdo, ne Obama. Afrika irgi išsigimėlių valdžioje… Ekonominis modelis antiekonominis - išsigimėliškas… Netiesa? Gal tada pasižiūrėkime į taip mėgstamus ekonomistų - makroekonominius rodiklius? 2012 metais 1/4 ekonomikos valdė viena korporacija, 2015 metais 1 proc. turtingiausiųjų valdė daugiau kaip pusę pasaulio turto, prieš 30 metų 10 proc. valdė daugiau kaip pusę pasaulio turto, 2014 metų 1 proc. turtingiausiųjų gautas pelnas būtų galėjęs išspręsti visas skurdo problemas žemėje. Aišku, kad išsigimėliai tokiais niekais neužsiima. Jie “protingai” investavo savo turtą ir tapo dar turtingesniais. Per paskutinius 50 metų pasaulyje darbo našumas padidėjo vidutiniškai 2,5 karto. Kaip tai palietė dirbančiojo gyvenimą? Anksčiau ateiną pensijinis amžius? Ilgėjo atostogos?  Pakilo pragyvenimo lygis? Na kam tie kvaili klausimai… Išsigimėliai pučia miglą - demokratija, rinkos ekonomika, vienodos galimybės visiems, o iš tikro - monopolizacija, turto koncentracija, bankinis neofeodalizmas, mažtančios žmonijos galimybės išgyvent apskritai…

ruta       2016-02-18 10:47

‘6:50 argi Rusteikia padare tokia stulbinancia ‘karjera’ , kaip komunistinio-KGB rezimo uoli funkcioniere Grybauskaite , po savo ‘mazu karu’ su Burokeviciumi , tuptelejusi i prezidentus ?Ar tarybinis profesorius , marksizmo leninizmo katedros asistentas Landsberis tuptelejas is sovietines nomenklaturos aukstumu / buukai ,ziguliukai , keliones po uzsienius , profesoriaus laipsnis su spec CK isakymu ,persokus viena butina laipsni ../ i Sajudzio virsune ir nustumes tikrus Sajdzio kurejus ?

Julius Puras       2016-02-18 10:43

Ir taip ir taip skaitau Rusteika. Ir galvoju i kur būtų galima įrėminti visa tą rąšta. Ir kas ateina į galvą tai pliurpalistika. Kodėl? Jeigu aš Rusteikos paprašyčiau pailiustruoti pavyzdžiais tai visa ta pliurpalistika toje vietoje ir pasibaigtu. Iš komentatoriu panašia pliurpalistika užsėma stasys su VaidasVDS. Be Rusteikos panašia pliurpalistika Lryte užsėma Parulskis.

Julius Puras       2016-02-18 8:36

Gerai čia visus Rusteika murgdo savo bla bla bla bla bla informacijoje. Kiek supratau tai dabar “tiesos” su Rusteikos bla bla pakeis tai kas tikra ir tai ką mes matome kiekvieną diena ir tai kas vyksta Lietuvoje.

buvo ir baisiau       2016-02-18 6:50

kai komjaunuolis rusteika komunizmą statė.


Rekomenduojame

Iš skaitytojų pašto. Pranas Kaladė apie Laisvę ir „laisvę“

Paulas Stametsas: Išgydo net vėžį – nepažintas grybų pasaulis

Kardinolas S. Tamkevičius palaiko „Šeimų maršo“ idėją: „Ginant principines vertybes Bažnyčia stovės mūru“. Kunigų R. Grigo ir A. Valkausko pozicija

Andrius Švarplys. Į ką lyties ir diskriminacijos nęsamonės perdaro Ameriką: gimsta naujoji CŽV

Herta Burbė apie „galimybes“: vasarą paplūdimyje

Vytautas Sinica. Bažnyčia draudžia katalikams balsuoti už partnerystę (ir A. Navickas tą žino)

Brolio Arūno Peškaičio žinia: Pranciškonų ordinas draudžia broliui Pauliui Vaineikiui dalyvauti Šeimų gynimo marše (papildyta)

Nuo bačkos. Andrius Navickas: Taip, aš palaikau Partnerystės įstatymo priėmimą

Kastytis Braziulis. Ar pritariu šeimų maršui? Taip, be abejo, nes…

Nida Vasiliauskaitė. Klausiate, ką daryti? Paklauskite piliečių

Jarūnė Rimavičė. Atsakymai į klausimą, nuo ko ginama tradicinė šeima Lietuvoje

Andrius Švarplys. Pagaliau yra alternatyva „Dviračio Žynioms“

Romualdas Žekas. Lavono gaivinimas

Jolanta Blažytė. Aūūū, Greta!!! Kur tavo „How dare you?“

Nida Vasiliauskaitė. Dabar išties pabūsiu – pirmą kartą – radikalu

Papunkčiui. Vytautas Sinica apie elitizmą

Vidas Rachlevičius. Dvi šalys nesitaiksto su Kinijos užmačiomis Pietų Kinijos jūroje – koks bus šios atsakas?

Vytautas Radžvilas. Klausimai maršo išvakarėse

„Neredaguota“ pokalbis su Adu Jakubausku apie istoriją ir politiką

Kunigas Arnoldas Valkauskas: pilietinių iniciatyvų reikia, kad valdžia neužmigtų

Gerovės valstybė? Antanas Buračas palygino

Filmuota medžiaga atskleidžia: demonstracijoje Stokholme prieš karantino suvaržymus dalyvavo mažiausiai tūkstantis žmonių

Br. Paulius Vaineikis: „Kaip senais gerais Sąjūdžio prabudimo laikais…“

Laikas pradėti kalbėti ir apie politiką (2). Vytautas Radžvilas: ar išnyks politika?

Kun. Robertas Skrinskas. Ar dar švęsime kitais metais Motinos dieną?

Audrius Globys: maldos skydas „Santuokos sakramentas – regimasis meilės ženklas“

Tik faktai. Skelbiami išankstiniai duomenys apie 2020 m. mirusių Lietuvos gyventojų mirties priežastis

Algimantas Rusteika. Taip gyventi neverta

Vyskupo Jono Kaunecko kreipimasis į Tautą: laiminu Didįjį Šeimos gynimo maršą

Liudvikas Jakimavičius. Šiukšlių amžius

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.