Demokratija ir valdymas

Algimantas Rusteika. Pagiriamasis žodis biurokratams

Tiesos.lt redakcija   2016 m. vasario 29 d. 22:25

3     

    

Algimantas Rusteika. Pagiriamasis žodis biurokratams

Ereliams rėksniams visada sakau – gerai, tu valdovas. Va tavo pusės hektaro kabinetas, firminis popierius su arkliuku ant marmurinio stalo. Štai ir valstybės antspaudas. Rašyk kokį nori nutarimą, ir taip bus. Tik labai labai konkrečiai. Ir kad būtų įgyvendinamas tikrovėje, o ne legenda apie Tilį.

Ir bemat subliūkšta. Ir nieko neparašys. Neabejotinai ims spjaudyti ugnimis. Nes išmano ne marias. Kaip ir tie, kurie ant rinkiminių urnų kas ketveri metai vis sostinėn atidarda.

Kaip dažnai užsipuolam ne tuos, kurie nesąmones sukuria! Tų, kurie sprendžia, juk nematom. Tik jų kaukes ir viešumai prieš veidrodį išmoktas mimikas. Kasdien regim ir susitinkam tuos, kurie sprendimus vykdo. Seržantai svarbiau už generolus. Nes jie visada šalia.

Biurokratą sutinkam kiekvieną kartą, kai tik susiduriam su valstybe. Tai jos rankos ir reklaminis veidas. Ir politikų skydas nuo žmonių, į kurį taip smagu skaniai paspjaudyti. Didikai vis skatina madą dėl visko tvatinti dažnai nekažinką uždirbantį, vyresnybės užguitą, visų ujamą ir nuo visų vėjų krūpčiojantį tarnautoją.

Mašina važiuoja, kada motoras ir visi mechanizmai veikia. Valstybę tvarko ne nuolat besikeičiantys už limuzinų langų puskvailiai, o biurokratai. Profesionali, išsilavinusi, tinkamai motyvuota, pareiginga ir atsakinga valdininkija – valstybės pagrindas. Išsiugdyti kultūringą biurokratiją – sunkus, ne vieno dešimtmečio darbas. Be to jokia, net angelų valdžia nebus efektyvi.

Taip, yra kaip yra. Bet labai smarkiai kaltinti žmones neverta. Nobelio laureatų nei iš dangaus, nei iš Sirijos niekas neatsiuntė. Valstybė statoma iš tokių plytų, kokias turime. Ir labai lėtas, bet yra judesys. Ypač žemutinėse grandyse.

Kas geriausiai išmanė reikalą, parodė daugiausia sveiko proto praūžusiame nesąmonių šou dėl šulinyje nužudytų vaikų? Prezidentė, vakar sakiusi viena, o kitą dieną – kita? Ministrai, deputatai ar iš kanapių iššokę visuomenininkai, lenktyniavę nusišnekėjimais ir naudojęsi proga pastūmėti savo lobistams naudingus sprendimus? Ne, kaimo seniūnas.

Tenka turėti reikalų su savivaldybės žmonėmis, sodros ir VMI pareigūnais, aišku, medikais. Neseniai, neduokdie niekam, ir su gaisrininkais. Normalūs žmonės, profesionalūs, pasirengę padėti, jei neieškai užpakaly sliekų. Nepalyginsi su tuo, kas buvo prieš dešimt, tuo labiau prieš dvidešimt metų. Jei ir paima, tai nedrąsiai, po to, kai padaro, kaip padėką. Nenori, gali ir nieko neduoti – ir nieko tau nebus.

Ką bekalbėti apie kelių policininkus. Prisimenu, kaip kadaise važiavom Palangon, o vienas gulėjo pakelės griovy su matuokliu. Kaip šernų medžioklėje, kad laimikio neišgąsdintų. Toks piktas žalias žiogas žalioj žolėj. Dabar – ką tu: mandagūs korektiški. Akys pilnos baimės dėl savo ir savo bobų turto pagrįstumo pajamomis. Ir tikrai ima pradėti imti baudas pagal protokolus. Tikrai tikrai pradeda pradėti.

Tai todėl, kad valdininkija jaučia nuolatinį spaudimą ir iš apačios, ir iš viršaus. Ir turi ką prarasti, ir gali. Ir po žingsnelį atslenka nauja karta, nesugadinta ar mažiau sugadinta senųjų įpročių ir arogancijos.

Tik viršutiniuose valdžios aukštuose jokio spaudimo nei iš viršaus, nei iš apačios – vien aršūs susistumdymai alkūnėmis. Politinė sistema patikimai užsidarė nuo visuomenės. Keistis pati negali, nes ligoniai savęs neoperuoja. Rinkiminius nuomario priepuolius pasitampo ir iškenčia. Kurselis LRT užkalbėjimų geram virškinimui, vienas kitas praradimas. Ir, ačiū Dievui, vėl viskas po senovei.

Taip kad, vaikučiai, kai užplauks, nepulkit deginti savo seniūnijos ar savivaldybės. Ten valdininkai, ant jų valstybė laikosi. O jie ir patys rūkyklose smarkiai valdžią keiksnoja. Tikrieji velniai gyvena Vilniuje, rūmuose.

Atpažinti nesunku. Jie daugiausiai pataikauja. Žiūri į akis ir vizgina uodegomis. Kaip išprotėję rėkia apie meilę, principus ir ištikimybę. Garsiausiai kaltina ir smerkia, ir maudosi šlovėje.

Jeigu atsitiks, jie pirmieji pabėgs. Ir pirmieji išduos.

algimantasrusteika.wordpress.com

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

>cvkfkh/j       2016-03-1 13:55

reikia atidžiau skaityti: “...nes ligoniai patys savęs neoperuoja”. Dabar aišku?

cvkfkh/j       2016-03-1 12:44

nieks nedrįsta išsakyti kad rinkiminė sistema pagal kurią išrenkami valdantieji nepasiteisina ir veda į chaosą

Egidijus       2016-03-1 2:52

“Kaip išprotėję rėkia apie meilę, principus ir ištikimybę. Garsiausiai kaltina ir smerkia, ir maudosi šlovėje.Jeigu atsitiks, jie pirmieji pabėgs. Ir pirmieji išduos.”

Būtent.


Rekomenduojame

Nida Vasiliauskaitė. Kaip į šitą žemiausio lygio manipuliaciją turėtų reaguoti išties turintis nors kiek padorumo ir proto?

Emilija Latėnaitė. Tikiu ir tikiuosi, kad žmonės apgins savo ir kitų orumą atsisakydami „galimybių“ paso

Kun. Robertas Grigas. Jei skelbiesi „kataliku politiku“, Katalikų Bažnyčios mokymas moralės, politikos, socialiniais klausimais tave įpareigoja

R. Aušrotas. JK Žmogaus teisių ir lygybės komisija: teismai turi ginti ir iš religinių įsitikinimų kylantį požiūrį į homoseksualumą. Ką pasakytų LGKT?

Liudvikas Jakimavičius apie Vytauto Landsbergio paradoksą

Andrius Martinkus. Ką liudija dainos „Kelkis, Lietuva!“ gimimas?

Karolinska (Švedija) ligoninė nebetaikys hormoninio lyties keitimo metodo vaikams

Lina Dūdaitė-Kralikienė. Kai priežastys painiojamos su pasekmėmis, arba Kaip grąžinti valstybę prie ‘res publica’

Eligijaus Masiulio bylos penkmečiui artėjant Dovilas Petkus klausia: ar Tauta gali tikėtis atomazgos, aiškumo ir teisingumo?

Algimantas Rusteika. Apie karą, kurio nebus

Nuo bačkos. Andrius Navickas, vienas iš naujojo Partnerystės įstatymo autorių – apie krikščionybę, meilę ir naujuosius inkvizitorius

Ramūnas Aušrotas. Pora pastabų dėl koalicijos partnerių (!) rengiamo Partnerystės įstatymo projekto

Nida Vasiliauskaitė. Ką atsakyti žmogui, kuris yra „pasiryžęs aukoti dalį savo laisvės vardan bendro gėrio“?

Vytauto Sinicos pozicija LRT diskusijoje su Tomu Vytautu Raskevičiumi dėl vienalytės partnerystės projekto

Gertrūda Jolanta Juchno SF. Reikia dalyvauti, nes jei nepaprašysime atsižvelgti į Tautą, kito Maršo jau nebebus

Replika. Romualdas Žekas. Rafinuotas bandymas apgauti

„Neredaguota“ pokalbis su Nida Vasiliauskaite. Žmonių balsas

Dėl pasisakymų organizatorių vardu: „Didžiojo Šeimos Gynimo Maršo 2021“ organizacinės grupės pranešimas žiniasklaidai

Iš skaitytojų pašto. Pranas Kaladė apie Laisvę ir „laisvę“

Paulas Stametsas: Išgydo net vėžį – nepažintas grybų pasaulis

Kardinolas S. Tamkevičius palaiko „Šeimų maršo“ idėją: „Ginant principines vertybes Bažnyčia stovės mūru“. Kunigų R. Grigo ir A. Valkausko pozicija

Andrius Švarplys. Į ką lyties ir diskriminacijos nęsamonės perdaro Ameriką: gimsta naujoji CŽV

Herta Burbė apie „galimybes“: vasarą paplūdimyje

Vytautas Sinica. Bažnyčia draudžia katalikams balsuoti už partnerystę (ir A. Navickas tą žino)

Brolio Arūno Peškaičio žinia: Pranciškonų ordinas draudžia broliui Pauliui Vaineikiui dalyvauti Šeimų gynimo marše (papildyta)

Nuo bačkos. Andrius Navickas: Taip, aš palaikau Partnerystės įstatymo priėmimą

Kastytis Braziulis. Ar pritariu šeimų maršui? Taip, be abejo, nes…

Nida Vasiliauskaitė. Klausiate, ką daryti? Paklauskite piliečių

Jarūnė Rimavičė. Atsakymai į klausimą, nuo ko ginama tradicinė šeima Lietuvoje

Andrius Švarplys. Pagaliau yra alternatyva „Dviračio Žynioms“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.