Dienos aktualija, Demokratija ir valdymas

Algimantas Matulevičius. Be Skaidrumo sistemos neįveiksime korupcijos

Tiesos.lt redakcija   2020 m. birželio 5 d. 13:34

15     

    

Algimantas Matulevičius. Be Skaidrumo sistemos neįveiksime korupcijos

Gyvename ne tik pandemijos, bet ir socialinį mūsų visuomenės kūną pastoviai naikinančio korupcijos vėžio būsenoje. Skandalas veja skandalą, dažnai net nebesuprantame, kas vyksta. Taip plinta nepasitikėjimas ir nusivylimas.

Ne taip seniai stebėjome teisėjus, įeinančius, tiesa, taip pat greitai ir išeinančius iš Lukiškių kalėjimo. Jau net pamiršome, kuo viskas baigėsi. O kiek prisiskaitėme ir prisiklausėme apie Elgijaus Masiulio „šnapso dėžutę“ su kyšio pinigais. Čia ir be „tulpių“ pašto neapsieita. Kiek vilčių ir pažadų buvo po garsios VSD pažymos apie MG Baltik išviešinimą. O baigėsi šnipštu…

Galima vardyti ir vardyt. Tačiau, manau, visi su manimi sutiks, kad esminio lūžio kovoje su korupcija nesugebėjo pasiekti nė viena valdžia. Suima, žiniasklaida patriukšmauja, o paskui viskas nutyla iki kito karto. Štai ir dabartinis skambus STT ir prokuratūros gana žinomų ir įtakingų verslo pasaulio atstovų suėmimas. Ir ką garbūs ponai dabar beaiškintų, o žala jau padaryta. Ir taip Lietuvoje verslininkus įprasta laikyti „vagimis“. Tai po šio skandalo bus dar blogiau, kaip jis bepasibaigtų.O juk yra daug dorų ir sąžiningai bei skaidriai dirbančių verslo atstovų. Deja, šaukštas deguto ir bačką medaus pagadina.

Mokslo pažanga ir aukštosios technologijos drąsiai braunasi į mūsų gyvenimus ir juos keičia. Bet eksponentiškai besivystantiems technikos ir technologijų pokyčiams, netinka vėžlio žingsniui prilygstanti, žmonių socialinių santykių kaita. Nemaža dalis homo sapiens atstovų savo intelektualiniu išprusimu, o ypač moralinėmis dorovinėmis nuostatomis nelabai skiriasi nuo feodalinio-baudžiavinio bendruomenės santykių įsivaizdavimo, jų interpretavimo bei taikymo praktikoje.

Neseniai, vienoje diskusijoje, manęs paklausė: kodėl žmonės tokie gobšūs? Tai svarbus klausimas. Galima būtų teigti, kad viskas slypi žmogaus prigimtyje. Juk mumyse yra du pradai: angelo ir žvėries. Gyvojoje gamtoje retai sutiksi plėšrūną, kuris žudytų savo gentainį be priežasties. Taip atsitinka tik tada, jei vienam iš jų gręsia nustipti iš bado. O žmogus labai dažnai žudo be priežasties, dažnai vien tik iš gobšumo. Antra vertus, kartais tas pats žmogus gali būti labai atidus ir net padėti savo artimui, kurį prieš tai nuskriaudė.

Garsus XX a. dramaturgas ir mąstytojas Moemas Samersetas taikliai apibendrinio išsikerojusį miesčioniškumą, pateikiamą kaip didelį gėrį – labdaros ar paramos dalybas: „Duodama išmalda – tai geraširdiškumas, o geraširdiškumas – tai dorybė, bet ar šis gėris gali atlyginti už suluošintam žmogui padarytą blogį, kurį sukėlė jo skurdas?“ Viduramžiais žmonės žudė ir plėšė,  o šioms nuodėmėms atpirkti, statė bažnyčias. Šiuolaikinis lupikautojas (su nedilelėmis išimtimis) taip pat elgiasi panašiai, tik ženkliai rafinuočiau.

Mes, esame socialinės būtybės, vieni nuo kitų daugiau ar mažiau priklausomi. Todėl ir turime elgtis socialiai – bendruomeniškai. Gyvendami matyti ne tik savo asmeninį interesą, bet ir bendrus siekius bei tikslus. Mes manome, kad pastaruoju metu, visuomenėje vyraujantis psichologinis klimatas, paremtas skandalų kultūra, yra neperspektyvus ir vedantis šalį į aklavietę. Būtent ši problema yra lemianti ir didelėje emigracijoje, vedančioje prie Lietuvos išsivaikščiojimo. Svarbiausia, ko mums trūksta, – tai atviro, skaidraus bendravimo. Atviro pokalbio apie problemas ir geranoriškos diskusijos apie būdus, kaip spręsti kylančias problemas.

Man teko dirbti su skandinavais prie verslo skaidrumo problemų. Sukaupęs patirtį, paruošiau Skaidrumo sistemos koncepciją, kurios pagrindu būtų tikslinga parengti Skaidrumo sistemos kodeksą. O tai taptų tuo pamatu, ant kurio galima būtų kurti skaidrią teisingą valstybę. Šią idėją dar prieš trejus metus pristačiau Seimo pirmininkui V. Pranckiečiui. Išklausęs jis net suplojo rankomis ir pažadėjo visokeriopą paramą. Pažadėjo, bet netesėjo – nė piršto nepajudino. O jei jis būtų šią idėją stūmęs taip atkakliai, kaip tvirtai laikosi savo kėdės, jau visa Lietuva apie tai žinotų.

Kiek vėliau tai pristačiau premjerui S. Skverneliui. Iš pradžių jam irgi patiko, bet toliau pavedė rūpintis savo klerkams (kitaip jų negaliu pavadinti). Pas premjerą jų ten gausybė ir visi labai susireikšminę. Kuo tai baigėsi? Ogi kaip visada – viskas pas juos dėl korupcijos tvarkoje ir nieko nauja daryti nereikia. Tai pareiškė ne kas kitas, o ponas Skirmantas Malinauskas. Kuo tada stebėtis teisingumo ministru E.Jankevičiumi, kurio pozicija buvo irgi tokia pati. Gerai, šaunu, bet dar geriau nieko nedaryti.

Beliko dar J.E.LR Prezidentas – o gal gi jis pagelbės, tik ar jo aplinka leis? Pas mus susiklostė tokios įdomios tradicijos, kad iki aukšto vadovo taip paprastai neprasibrausi. Pirmiausia tave išegzaminuoja jo patarėjų bei padėjėjų armija, ir jei jiems patinki, tada gal ir prileis. Tai irgi viena iš terpių bujoti korupcijai, nes tas, kas sugeba „privesti“ prie sprendimus lemiančio asmens, tampa labai reikšmingas ir reikalingas. Taip, matyt, buvo ir su dabar STT sulaikytaisiais.

Išvada labai paprasta – tik visų santykių  verslo bei politikos skaidrinimas ir plataus spektro šešėlinės ekonomikos užkardinimas yra viena iš  svarbių misijų išvalant šalį nuo korupcijos vėžio. Kartu būtinas atviras geranoriškas dialogas bei visaapimanti visuomenės švietimo programa „Mokomės gyventi išmanioje ir skaidrioje bendruomenėje“, jos įgyvendinimas. Manome, kad žinių plėtra apie ateinančias ar jau esančias naujoves bei atviras pokalbis apie skaidrių, nuoširdžių santykių svarbą dabartinėje ir ateities visuomenėje pasitarnaus pačios visuomenės brandai ir jos susitelkimui bendram daugumos tikslui – Gerovės valstybės – kūrimui.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Kis       2020-06-13 19:07

Algimantai,nesi nabagas,tad siulau prie autostrados bent 5-7 vietose paviesinti didziuliuose baneriuose(atrodo taip?)trys punktus kurie padejo Singapura is korupcijos liuno istraukti ir taptipasaulio paziba;
1.Nepriekaistinga centrine valdzia.
  2.Neisvengiamumas bausmes.
3.Geri atlyginimai ir saziningo darbo stimuliacija?
Kas eis i rinkimus su tais punktais mes ir prizadame juo rinkti,o nepildant programos patys atsistatidina savo noru.

Kar       2020-06-7 16:34

Matuleviciau,apie kokia zala verslui padare Sutkaus ir Zalatoriaus suemimas?Argi tai Lietuvos verslininkai?Bijok Dievo,sitaip galvuoti,juk yra mase(dauguma)padoriu zmoniu,o tokie turi buti paprasciausiaiistrinti is atminties,aisku jeigu jie nebus eilini karta pripazinti “angelais"O STT su prokyratura palikti idiotu vietoje,nes jie tai daro is neturejome darbo>O visdelto reiketu paziureti kokioje stadijojetai ivyksta ir pasidometi ,tais isteisinamiems?

Kis       2020-06-6 23:14

korupcija jau senai issiliejo is krantu mums “bekovojant"Reikia paklausti tu ,kuriems privalu,ne pripuolamai,o kasdiena kovoti,o jeigu nesugebi,ar skaitai,kad jos nera,reikia pasiulyti eiti i poilsi,Juk 30 metu ivyko tai,kas nebuvo pasiekta per 50 okupacijos metu,tan nors tvyriojo baime.Paklauskite kiek jusu “broliu"vagiu sedejo uz 51 rubli?

Ačiū,       2020-06-6 20:22

gerbiamas Matulevičiau, kad nurodėte kryptį - balsuosime už socdemus.

habilitās       2020-06-6 12:28

Dorų verslo atstovų, kaip ir dorų žmonių, tikrai yra, bet sąžiningai ir skaidriai dirbančių, deja, bet nėra, nes nėra tinkamos įstatyminės bazės. Lietuvos Respublikos teisės aktai nesudaro galimybės dirbti skaidriai, tuo pačiu ir sąžiningai.
Ne kodeksus reikia kurti ir pas pranskiečius vaikščioti, o užsiimti kvalifikuota įstatymų leidyba, kad tai prasidėtų, pirma, tokie kaip V. Pranskietis į Seimą neturi patekti, nekalbant jau apie „laikomą“ (apkabintą) kėdę.
Kai į Seimo narius pretenduos asmenys, suvokiantys skirtumą tarp Įstatymo ir poįstatyminių arba antrinių teises aktų arba supras, kuo turi užsiimti Seimo narys, tada bus galima kalbėti ir apie kokią nors diskusiją.
O su korupcija kovoja kvailiai ir demagogai, nes pirmi nesupranta, ką daro, antriems tai naudinga. Išmintingi – nesudaro galimybių korupcijai atsirasti, kurdami kokybiškus, t. y. aiškius (nedviprasmiškus), nuoseklius ir vienas su kitu suderintus teisės aktus. To neįvyks, kol į Seimo pirmininko pareigas (bent jau šias) pretenduos pranskiečiai, graužinienės, valinskai ir CO.
Ir apie skandinavus. Juos visada mokė siekti rezultato, užsiimant kokia nors veikla, mus – dalyvauti procese, nes rezultatas visiems turėjo būti aiškus, - tai šviesi komunizmo ateitis. Krypties kol kas nepakeitėme. Pradžiai tiek.

tiek       2020-06-6 6:03

Taip vadinami “socdemai” - tikri savanaudžiai ultra liberastai ,pagal jų pridarytus “darbus” būnant valdžioje. Korupcijos,Matulevičiau , niekad net nepradės naikinti patys korupcionieriai .Ją sunaikint gali nebent revoliucija.

Vai me       2020-06-6 2:40

Kgbistiniai snukiai šiame portale užkniso juodai.

DDD       2020-06-5 20:11

Nesisteminis Matulevičius kandidatuoja su socdemais…

Tai Moemas Samersetas       2020-06-5 18:16

ar Viljamas Somersetas Moemas? Šiaip ar taip, šio pasaulinės literatūros klasiko pavardė Moemas…

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2020-06-5 16:46

2003 sausio 23,
Algimantas Matulevičius nedalyvavo seime balsavime dėl konstitucijos 47 straipsnio keitimo. Tai yra nesipriešino bemaž didžiausios aferos įgyvendinimui pagal klaikią idėją – žemė užsieniečiams, o ne piliečiams.
2003 sausio 23-iosios aferistų bendrininkui Algimantui Matulevičiui dera pati didžiausia bausmė – tremtis iš Lietuvos (su Lietuvos pilietybės panaikinimu).
*
Reik paskelbti registrų centro duomenis - kiek svetimšalių aferistų žemgrobių yra dabar Lietuvoje.
__________________________________________________________________
Užvaldytoji Lietuva, 30 metų komunistus dangstančiųjų, komunistinį konclagerinį
režimą sukūrusiųjų bei palaikančiųjų landsberginių, brazauskinių, burokevičininkų grybauskinių, karbauskinių, visokių liberalkomunistų bei panašių.
2020 birželio 5

Gabrielė       2020-06-5 16:39

sakykite ką norite, bet Matulevičius straispniai aiškūs, išmintingi ir suprantami. Be to jis pateikia kokrečius siūlymus ką reikia ir būtina padaryti. Gaila, kad mūsų žmones ne protingus į valdžią renką, o pilkas vidutinybes, o po to patys juos koneveikia.

Tvankstas       2020-06-5 15:24

Vadinkime korupciją skaidruma, o kyšininkus ponais skaidručiais, dar geriau Skaidručiu, ir viskas taps OK.

svajuko dramblionės       2020-06-5 14:53

skaidrumo nebus be spyrio subinėn ir kumščio į snukį.
jokiais “skaidruminiais” įstatymais įsigalėjusios vagių santvarkos neįveiksi, pons Matulevičiau.
nes kiekvienam įstatymui bus ir “apstatymas”.
kol nebus paniškos baimės dėl įniršusios visuomenės susidorojimo, tol sistema juoksis iš tokių naivių svajoklių.

Česlovas       2020-06-5 14:21

Skaitau Algimantos straispnius, jie konkretūs ir aiškūs. Reikia Matulevičiui grįžti į Seimą.

Česlovas       2020-06-5 14:19

Mėgstu skaityti šio autoriaus straipsnius, aiškūs, suprantami su konkrečiais pasiūlymais. Tokių žmonių trūksta Seime.


Rekomenduojame

Andrius Švarplys. Ką tokie net neslepiami dvigubi standartai turi bendra su pilietine ar kultūrine pozicija?

Verta prisiminti. Kodėl šmeižiamas Kazys Škirpa ir Birželio sukilimas? Dovilo Petkaus pokalbis su Vidmantu Valiušaičiu

Birželio 15–17 dienomis vykusių protesto akcijų rezoliucija

Nida Vasiliauskaitė. Šviesa kovoja su tamsa

Vinco Kubiliaus reportažas iš 17-osios dienos akcijos Simono Daukanto aikštėje „Ar dar gyva Deimantė?“

Algimantas Rusteika: Ponai mieli, patys išsidūrėt – niekas atviroj erdvėj renginių dalyvių skaičiaus nebereguliuoja

Ką apie vaikų skiepijimą sako mokslas – Nidos Vasiliauskaitės parinkti skaitiniai tikintiesiems Mokslu

Vytautas Sinica papunkčiui: Žygimantas Pavilionis prieš Lietuvą

Tomo Baranausko įžvalga apie I. Šimonytės naująjį gerovės receptą

Prof. dr. Andrius Macas. Kažkas čia ne taip – reikia ruoštis (II)

Kęstutis Girnius. Referendumas – tautos valia ar demagogų įrankis?

Robertas Grigas. Pasirodo, yra dar ES šalyse parlamentų, atstovaujančių savo tautų interesams!

Birželio 14-osios naktis: nukryžiuoti vaikai

„Neteisingi“ tekstai, kurie „teisingai“ valdžiai sukelia konvulsijas

Iš propagandos frontų. Buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas D. Žalimas: šeimos yra visi – tiek tos pačios, tiek skirtingos lyties sąjungą sudarę

Nida Vasiliauskaitė. Ko bijote? Jų?

Algimantas Rusteika. Gal pabandom niekur nebebėgti?

Vygantas Malinauskas. Iš tėvų valdžios išlaisvinto vaiko interesas

Vytautas Radžvilas. Nesibaigianti tremties Golgota

Vytautas Sinica. Kas priešina visuomenę?

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Visiškas teisinis nihilizmas

Lietuvos šeimų sąjūdžio pareiškimas: Vienykimės!

Lietuvos Šeimų Sąjūdis: pranešimas dėl birželio 15–16–17 dienomis įvyksiančių protesto akcijų

Ramūnas Aušrotas. Ką reiškia SAM paskelbtas vaikų nuo 12 metų skiepijimo vajus ir manipuliacijos įstatymo tekstu?

Ką šiandien žinome apie tremtis? Dovilo Petkaus pokalbis su prof. Rasa Čepaitiene

Krescencijus Stoškus. Maršas, apnuoginęs realybės absurdą

1941 m. Birželio sukilimo 80-metį pasitinkant. Valdas Vasiliauskas: Idėjinė A. Sniečkaus klaida

Kviečiame į parodą „Pirmasis masinis trėmimas 1941 m. birželio 14–19 d.“

Vidas Rachlevičius. Aš su siaubu laukiu naujų rinkimų

Vaidotas A.Vaičaitis. Šeima, partnerystė ir Civilinis Kodeksas

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.