Emigracija, imigracija, demografija, Kiti regionai

Alepo likimas lems ir Europos ateitį

Tiesos.lt siūlo   2016 m. vasario 9 d. 12:05

8     

    

Alepo likimas lems ir Europos ateitį

bernardinai.lt

Jei Alepo miestas kris, žiaurus Sirijoje siaučiantis karas įgaus visiškai kitą kryptį, o tai turės toli siekiančių padarinių ne tik regionui, bet ir Europai, leidinyje „The Guardian“ rašo Natalie Nougayrede.

Paskutinysis vyriausybinių pajėgų antpuolis prieš apsuptą šiaurinės Sirijos miestą pabėgėliais per pastarąsias kelias dienas pavertė dešimtis tūkstančių žmonių. Tačiau kartu šis antpuolis yra ir esminis įvykis, apibrėžiantis Vakarų ir Rusijos, kurios karinės oro pajėgos antpuolyje vaidina svarų vaidmenį, santykius. Prieš prezidentą Assadą kovojančių sukilėlių, kurie iš dalies nuo pat 2012 metų kontroliavo Alepo miestą, pralaimėjimas Sirijoje paliktų tik dvi jėgas – Assado režimą ir „Islamo valstybę“. Išnyks bet kokia galimybė, kad konfliktas gali būti išspręstas derybomis su Sirijos opozicija. Būtent tai yra ilgalaikis Rusijos tikslas, ir tai buvo esminis dalykas, prieš kelis mėnesius paskatinęs Rusijos karinę intervenciją.

Mažai stebina, kad Alepo miesto, tapusio prieš Assadą nukreiptos revoliucijos 2011 metais simboliu, bombardavimas buvo pradėtas kaip tik tuo metu, kai Ženevoje turėjo prasidėti taikos derybos. Kaip ir galima nuspėti, derybos netrukus užsikirto. Rusijos karinė eskalacija, remianti Sirijos kariuomenę, yra tikslinga siekiant sabotuoti bet kokią galimybę, kad Sirijos opozicija turėtų bent kažkokį balsą sprendžiant šalies ateitį. Tuo buvo siekiama sužlugdyti visus planus, kuriuos oficialiai paskelbė Vakarai ir Jungtinės Tautos. Ir tai visiškai prieštaravo oficialiai Maskvos paskelbtai pozicijai, kad konfliktą dera užbaigti remiantis politiniu procesu. Viso to padariniai bus jaučiami ilgai ir labai plačiai. Jei yra koks nors dalykas, kurį europiečiai išmoko 2015 metais, tai yra suvokimas, kad neįmanoma atsitverti nuo Vidurio Rytuose vykstančio konflikto padarinių. Jei ir yra koks dalykas, kurio jie išmoko 2014 metais iš karo Ukrainoje, tai yra suvokimas, kad Rusija negali būti laikoma Europos drauge. Tai yra revizionistinė galia, galinti griebtis karinės agresijos.

Alepo likimui pakibus ant plauko, šie įvykiai labiau nei bet kas kitas nuo pat karo pradžios pabrėžė ryšį tarp Sirijos tragedijos ir strateginio Europos bei apskritai Vakarų nusilpimo. Į visa tai Rusija ne tik atkreipė dėmesį, tačiau tai ir skatino. Nestabilumo plitimas puikiai atitinka Rusijos tikslą siekti dominuoti išnaudojant dvejones ir prieštaras gretose tų, kuriuos ji laiko savo priešininkais. Alepas labiausiai apibrėš tai, kas vyks po to. Sirijos opozicijos pajėgų pralaimėjimas tik dar labiau sustiprins „Islamo valstybės“, terorizuojančios savo kontroliuojamų teritorijų gyventojus, propaguojamą mitą, kad ši grupuotė tėra vienintelė musulmonų sunitų globėja. Čia gausu tragiškos ironijos, nes Vakarų strategija kovojant su „Islamo valstybe“ oficialiai priklausė nuo vietinės Sirijos opozicijos pajėgų subūrimo, kad jos laikui bėgant galėtų išstumti džihadistus iš jų tvirtove tapusio Rakos miesto. Jei tie patys žmonės, kurie turėjo būti pagrindiniais kovotojais su islamistais, dabar savo dienas baigs apsupti Alepo mieste, tai kuo tuomet galės remtis Vakarai? Rusija visą laiką aiškino kovojanti prieš „Islamo valstybę“, tačiau Alepo mieste ji padeda sunaikinti tas Sirijos grupes, kurios praeityje būtent ir buvo veiksmingos kovojant su šia grupuote.

Jei kada nors ir buvo abejonių dėl Rusijos siekių Sirijoje, įvykiai Alepe visas jas išsklaidė. Vladimiras Putinas Sirijoje atkartojo strategiją, kuri buvo pritaikyta ir Čečėnijoje: pilnas karinis antpuolis prieš gyvenamąsias teritorijas tam, kad sukilėliai arba būtų sunaikinti, arba išstumti. Galima kalbėti apie senas istorines sovietinius laikus siekiančias sąsajas tarp Sirijos režimo ir Rusijos žvalgybos. Kaip kad Putino režimas Čečėnijoje fiziškai eliminavo visus asmenis, kurie galėjo tapti derybomis pasiekto taikos susitarimo dalimi, taip ir Assadas Sirijoje visą politinę opoziciją pakišo po „terorizmo“ bendravardikliu. Kaip kad Čečėnijoje niekada nebuvo pasiekta taikaus susitarimo (tik pilno pajėgumo karas ir destrukcija iki tol, kol Kremlius galėjo primesti savo parinktą Čečėnijos lyderį), taip ir Sirijoje Putino požiūriu negali būti jokio susitarimo su opozicija.

Tačiau Rusijos strateginiai tikslai siekia žymiai toliau. Putinas nori vėl įtvirtinti Rusijos galią Vidurio Rytuose, tačiau tikruoju jo taikiniu yra Europa. Lemiama akimirka buvo 2013 metai, kai Barackas Obama atsisakė oro antskrydžių prieš Assado karines bazes po to, kai buvo panaudotas cheminis ginklas. Tai paskatino Putiną išbandyti Vakarų ryžtingumą kiek toliau – Europoje. Putinas neabejotinai buvo pagautas nepasirengęs įvykiams Ukrainos Maidane, tačiau jis greitai ėmė veikti, kad atkurtų Rusijos dominavimą per jėgos, įskaitant ir teritorijos aneksiją, panaudojimą. Jis tiksliai apskaičiavo, kad Vakarai negali atremti jo hibridinio karo Ukrainoje. Rusijos strategija Ukrainoje sudrebino pastolius, ant kurių buvo pastatytas Europos saugumas po Šaltojo karo. Putinas norėtų, kad visa ši sistema būtų perdėliota Rusijos naudai.

Lygiai taip Rusijos karinis įsitraukimas Sirijoje įtraukė ir NATO, nes viena iš esminių Aljanso narių atsidūrė tiesiog fronto linijoje. Turkijos santykiai su Rusija jau mėnesius yra labai įtempti. Dabar Maskva atvirai perspėjo Turkiją nesiųsti savo pajėgų į Siriją ginti Alepo miesto. Kaip į tai reaguoti, pasirinks Turkijos lyderis, tai yra dar vienas Vakarų galvos skausmas.

Visa tai vyksta kaip tik tuo metu, kai Europos vyriausybės desperatiškai siekia laimėti Turkijos bendradarbiavimą sprendžiam pabėgėlių problemą. Jei Turkija dabar virs problemų šaltiniu NATO Vidurio Rytų flange, tai tik pasitarnaus Rusijos interesams. Lygiai taip pat, jei Europa susidurs su nauju pabėgėlių antplūdžiu, tai taip pat bus naudinga Rusijai. Pabėgėlių krizė pasėjo Europoje didelių nesutarimų ir padėjo įgyti populiarumo populistinėms radikalios dešinės partijoms, kurių daugelis yra Maskvos politinės sąjungininkės kovoje prieš ES projektą. Pabėgėlių krizė sukėlė įtampą ES institucijose, ji padidino Didžiosios Britanijos pasitraukimo pavojų (tą labai sveikintų Maskva) ir ji labai susilpnino Angelą Merkel – Europos sankcijų prieš Rusiją architektę.

Savaime suprantama, kad būtų perdėta sakyti, jog Putinas visa tai surežisavo nuo pat pradžių. Jis lygiai taip pat buvo veikiamas įvykių, kaip kad ir siekė juos kontroliuoti. Rusija nėra atsakinga už pilietinio karo protrūkį Sirijoje, kaip kad ji nekontroliuoja visiškai visko, kas vyksta Ukrainoje. Tačiau tai, kaip Rusija ciniškai manipuliavo savo pėstininkais, turėtų kelti žymiai daugiau nerimo Vakaruose ir JT nei kad dabar.

Putinas mėgsta pristatyti save kaip tvarkos šalininką, tačiau jo politika sukėlė daugiau chaoso, o Europa dabar moka vis didesnę kainą. Norint priversti Rusijos režimą veikti kitaip, reikia ne tik gražių tikslų. Alepas yra prieš mūsų akis besirutuliojanti tragedija. Būtina sujungti taškus tarp šio miesto likimo, Europos ateities ir to, kaip už viso to slypi Rusija.

Parengta pagal „The Guardian“

Bernardinai.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pikc       2016-02-10 20:10

Jooo…
Pačiame straipsnyje šyza: “Pabėgėlių krizė pasėjo Europoje didelių nesutarimų ir padėjo įgyti populiarumo populistinėms radikalios dešinės partijoms, kurių daugelis yra Maskvos politinės sąjungininkės kovoje prieš ES projektą.” t.y. - kas prieš sajūzą - tie rusū agentaj (kur tai girdėta? wink). Jeigu jau taip, tai didžiausi “rusū agentaj” - neobolševikinis eurosajūzo politbiuras su savo “refjūdžyz velkam!” debilizmu, būtent ir sukėlęs tą NELEGALŲ (o ne “pabėgėlių”) krizę, kuri, tikiuosi, tą EUSSR “projektą” nuplaus į unitazą (kur jam ir vieta).
Na, o komentaruose - tradiciška dviejų pusių radikalų šyza: “če viską putinas suorganizavo!” versus “če viskas - amerikosū sąmokslas, o putinas beigi rasieja visus išgelbės!”. 
Na, bent nuotaiką pakėlė. smile

Naturalus       2016-02-10 17:29

Pasaulinėje politikoje laimi ir laimės tie, kurie yra dvasiškai stipresni. Ar gali ištvirkę iki nenormalumo Vakarai, kuriems valstybė ir dvasinė kultūra nėra didelės vertybės (turiu omenyje euroglobalistus) laimėti šį tarptautinį konfliktą? Manau, kad tikrai negali. Taigi aišku, kad pergalės vaisius šiame konflikte skins Rusija, labai vertinanti savo valstybingumą ir valstybės rusiškumą.

hmm.. jėzusiui        2016-02-10 13:06

Gal žinote kokia Izraelio pozicija ISIS ir Sirijos atžvilgiu?
Kodėl ISIS vadas Al Bahdadi nusifotografavo Jeruzalėj greta apsipjausčiusio senatoriaus McCeino, žadėjusio per rinkimus apvalyt Jaruzalę nuo musulmonų? Rodė TV.
Gal žinot, kokia naftos kompanija Irake siurbia naftą 80 procentų naftos laukų?
Gal Lukoilas jau Ameriki priklauso? smile
Gal žinot kodėl Huseinas prašė Lukoil vadovybės, kad įtakotų JAV ir nutrauktų sankcijas už kurdų nuodijimą, antraip jis nutrauks 30 metų sutartį su Lukoilu?
Tai gal padarysit išvadą - kas ir kokiais tikslais nukreipė JAV neokonus prieš Huseiną, gal panašiai kaip teraktomis privertė Prancūziją veikti prieš ISIS?

Jėzusui       2016-02-10 1:57

O nepagalvojote,kad,pavyzdžiui,Rusija galėjo sukelti pilietinį karą Sirijoje? Tam,kad nutraukti dujotiekio iš Irano į Libaną tiesimą? Irano ir Turkmėnijos pasirodymas Europos dujų rinkoje būtų suluošinęs Rusiją dar anksčiau.Iš čia ir Gruzijos užpuolimas 2008m.,ir rietenos su Turkija.Tikrai ne dėl lėktuvo tas konfliktas. smile Na ir,žinoma,teroro aktai Turkijoje,bei “v natūre” tik į laisvę iš Turkijos per “Islamo valstybės” kontroliuojamą teritoriją Irake bėgantys Rusijos kriminalinio pasaulio autoritetai,suimti Irako saugumo tarnybų ir paleisti į laisvę tik po agresyvaus Rusijos konsulato Erbilyje įsikišimo.O dėl visko kalta Omerika! smile Ir išvis tas Abama-abizdžionis. smile

inercijos galiūnai atmerkia akis       2016-02-10 1:44

Prisiminkite dabar kiek buvo juokiamasi ir tyčiojamąsi iš pastabesnių žmonių,iškart supratusių,kad už “pabėgėlių” antplūdžio kyšo Kremliaus specialiųjų tarnybų ausys?
Gal tai padės greičiau susivokti,kad ir “pabėgėlių” įvykdyti masniai išprievartavimai Vakarų Europos miestuose yra iš tos pačios serijos? Arabų buduliai ir už dyką būtų buvę nieko prieš taip “pasismaginti”,bet bijojo peržengti ribą.Tačiau jau ir ši riba peržengta,eilinis “tabu” sulaužytas.Toliau bus kruvini masiniai neramumai ir sugriauti miestai.Ginklai nėra problema Putino šnipų operacijose.Paryžiaus išpuolių organizatorii degs iš pavydo matydami degantį Kiolną ar Miuncheną.
Hitleris v2.0 kažkokiame pavidale jau pakeliui į viešąją politiką.Tik šįkart Kominterną pakeitė visas tinklas gana sukomercintų įvairaus plauko politinių judėjimų ir organizacijų,nors niekur nedingo ir tradiciniai eurokomunistai su socialistais ir jų vaikais-“liberalais”.Apsivers liežuvis vėl kaltinti visą vokiečių tautą dėl pasekmių? Ką mes patys darytume jų vietoje?

Jėzusas       2016-02-9 22:53

Melas, melas ir dar kartą melas.
Joks sukilimas neprasideda stipriai neparėmus iš išorės. Tai galioja ir Ukrainai ir Sirijai. Kad JAV sugalvojo performatuoti artimuosius rytus irgi niekam ne paslaptis. Tam, kad atsirastų pretekstas užpulti šalį tiesiogiai ar per sukilėlius - sugalvojamas pretekstas. Geriausiai tinka pasakos apie Alibaba ir 40 plėšikų. Žinome pasakas apie Huseiną, Kadafįa, Asadą ir daug kitų...
Rusija niekuomet nesakė, kad kovoja tik su ISIS. Rusijos visada pozicija buvo kovoti prieš visus, kurie yra prieš teisėtą Sirijos valdžią. Fronto prasme - aišku pradžioje reikėjo susidoroti su JAV sugalvotais ir finansuotais sukilėliais. Dabar jie išleidžia paskutinius kvapus ir ateina eilė ISIS ir Alkaedai, kurie finansuojami ir remiami yra JAV, Turkijos, Saudo arabijos ir Kataro.
Beje Obama ir buvo numetęs Sirijos planus dėl to kad turėjo pasiruošęs Ukrainos. Turkija jeigu iš veršis į Siriją tai tik savo atsakomybe, NATO bus ne prie ko, kadangi ne NATO sprendimu Turkija tai darys. Čia nėra jokio skausmo tiems vakarams.
Pabėgėlių krizė susijusi su tuo, kad vykdomas euromankurto darymo eksperimentas - išradinėjamas naujas žmogus - be rasės, šeimos, tautybės ir net lyties.
Bet kokiu atveju vakarų Europa - jau mirusi civilizacija, klausimas tik - kokia ji bus po to. Rytų - dar turi gyvasties priešintis - dėl to tikėtina čia ir bus labiausiai geidžiami plataus masto kariniai veiksmai.
Kaip nebūtų keista, Rusija atlieka stabilizuojančią funkciją. Aišku žudomi žmonės, bet jau karo tokia logika - praliejus kraują, be praliejimo - nesustabdysi.

Politkorektiškas       2016-02-9 14:40

Pasaka sergantiems alchaimeriu.

Turkija       2016-02-9 12:22

kietai laikosi,bet kad vakarai nepadėjo atkovoti nors mažo lopinėlio demokratiškų sirų bendruomenei,tai yra Europos pralaimėjimas.Ji užleidžia pozicijas žiauriam islamui.O tai rodo,kaip Europa nusilpo nuo liberalų valdymo.Jie tingūs , tik nusiteikę valdyti ir dalinti kitų darbo vaisius.


Rekomenduojame

Žuvelė. Kun. Arnoldas Valkauskas kalbasi su prof. dr. Andriumi Macu: apie šeimą, vertybes ir dvasinę reanimaciją

Nida Vasiliauskaitė. Kaip į šitą žemiausio lygio manipuliaciją turėtų reaguoti išties turintis nors kiek padorumo ir proto?

Emilija Latėnaitė. Tikiu ir tikiuosi, kad žmonės apgins savo ir kitų orumą atsisakydami „galimybių“ paso

Kun. Robertas Grigas. Jei skelbiesi „kataliku politiku“, Katalikų Bažnyčios mokymas moralės, politikos, socialiniais klausimais tave įpareigoja

R. Aušrotas. JK Žmogaus teisių ir lygybės komisija: teismai turi ginti ir iš religinių įsitikinimų kylantį požiūrį į homoseksualumą. Ką pasakytų LGKT?

Liudvikas Jakimavičius apie Vytauto Landsbergio paradoksą

Andrius Martinkus. Ką liudija dainos „Kelkis, Lietuva!“ gimimas?

Karolinska (Švedija) ligoninė nebetaikys hormoninio lyties keitimo metodo vaikams

Lina Dūdaitė-Kralikienė. Kai priežastys painiojamos su pasekmėmis, arba Kaip grąžinti valstybę prie ‘res publica’

Eligijaus Masiulio bylos penkmečiui artėjant Dovilas Petkus klausia: ar Tauta gali tikėtis atomazgos, aiškumo ir teisingumo?

Algimantas Rusteika. Apie karą, kurio nebus

Nuo bačkos. Andrius Navickas, vienas iš naujojo Partnerystės įstatymo autorių – apie krikščionybę, meilę ir naujuosius inkvizitorius

Ramūnas Aušrotas. Pora pastabų dėl koalicijos partnerių (!) rengiamo Partnerystės įstatymo projekto

Nida Vasiliauskaitė. Ką atsakyti žmogui, kuris yra „pasiryžęs aukoti dalį savo laisvės vardan bendro gėrio“?

Vytauto Sinicos pozicija LRT diskusijoje su Tomu Vytautu Raskevičiumi dėl vienalytės partnerystės projekto

Gertrūda Jolanta Juchno SF. Reikia dalyvauti, nes jei nepaprašysime atsižvelgti į Tautą, kito Maršo jau nebebus

Replika. Romualdas Žekas. Rafinuotas bandymas apgauti

„Neredaguota“ pokalbis su Nida Vasiliauskaite. Žmonių balsas

Dėl pasisakymų organizatorių vardu: „Didžiojo Šeimos Gynimo Maršo 2021“ organizacinės grupės pranešimas žiniasklaidai

Iš skaitytojų pašto. Pranas Kaladė apie Laisvę ir „laisvę“

Paulas Stametsas: Išgydo net vėžį – nepažintas grybų pasaulis

Kardinolas S. Tamkevičius palaiko „Šeimų maršo“ idėją: „Ginant principines vertybes Bažnyčia stovės mūru“. Kunigų R. Grigo ir A. Valkausko pozicija

Andrius Švarplys. Į ką lyties ir diskriminacijos nęsamonės perdaro Ameriką: gimsta naujoji CŽV

Herta Burbė apie „galimybes“: vasarą paplūdimyje

Vytautas Sinica. Bažnyčia draudžia katalikams balsuoti už partnerystę (ir A. Navickas tą žino)

Brolio Arūno Peškaičio žinia: Pranciškonų ordinas draudžia broliui Pauliui Vaineikiui dalyvauti Šeimų gynimo marše (papildyta)

Nuo bačkos. Andrius Navickas: Taip, aš palaikau Partnerystės įstatymo priėmimą

Kastytis Braziulis. Ar pritariu šeimų maršui? Taip, be abejo, nes…

Nida Vasiliauskaitė. Klausiate, ką daryti? Paklauskite piliečių

Jarūnė Rimavičė. Atsakymai į klausimą, nuo ko ginama tradicinė šeima Lietuvoje

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.