Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Liustracija ir desovietizacija

Žydų gelbėtojai – antisemitai? Dovilo Petkaus pokalbis su Daliumi Stanciku

Tiesos.lt redakcija   2021 m. birželio 30 d. 11:43

11     

    

Žydų gelbėtojai – antisemitai? Dovilo Petkaus pokalbis su Daliumi Stanciku

Artėjant Birželio sukilimui vis išgirstame, jog norime pagerbti „ne tuos“. Didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukė Jono Noreikos-Generolo Vėtros byla. Antisemitizmu apkaltintą laisvės kovotoją stojo ginti reikšmina visuomenės dalis, o knygos „Kūju per Lietuvos istoriją“ autorius Dalius Stancikas teigia, jog archyvai byloja priešingai – J. Noreika žydus gelbėjo.

Kodėl kai kurių žydus gelbėjusių asmenų Izraelis nepripažįsta iki šiol? Kodėl Birželio sukilimas toks svarbus užsienio jėgoms? Ką turime žinoti apie 1941 m. istorinį kontekstą Lietuvoje ir ką reiškia Daliaus Stanciko pasakymas, kad karas su KGB tęsiasi?

Pokalbio temos:

00:40 – kaip kilo mintis parašyti knygą „Kūju per Lietuvos istoriją“?
03:27 – ką apie Joną Noreiką ir kitus Lietuvos laisvės kovotojus rašo Vakaruose? kodėl žydai nepripažįsta jo indėlio gelbėjant žydus?
17:15 – kodėl terminas „getas“ 1941 m. vasarą buvo suprantamas visai kitaip nei šiandien?
22:20 – ką tuo metu reiškė „Pakelk galvą, lietuvi“?
31:18 – Izraelio istorijos tyrėjai teigia, jog Holokausto ir Birželio sukilimo atskirti neįmanoma – ką apie tai mano Dalius Stancikas?
38:55 – Birželio sukilimą puola ne tik užsienio spectarnybos, bet ir kai kurie vietos intelektualai – kodėl D. Stancikas Venclovų namus vadina „Melų muziejumi“?
44:18 – ką reikia daryti, kad istorija rašytume patys, o ne kas nors tai darytų už mus?

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Nedrebėk, STIKLO VALYTUVE!       2021-07-2 0:19

Visai ne pats pakibai ant jauko, bet garbingi lietuviai, nesuprantantys, kad dabartiniai kaltinimai antisemitizmu niekaip nėra susiję su kova dėl Lietuvos išlikimo ir yra Rytų provokacija.
Pats esi paminėtas ne dėl savo “reikšmės”, bet dėl tinkamos poros Jules kliedesiams įsūpuojant maskolijos užsakytą “Lietuvos antisemitizmą”. Betarpiška įsūpuotoja - šios svetainės redaktorė, kuri tyčia nešalina tokių durnių, kaip judu (jau neminint protingesnių, kaip melagis ah1), antisemitinių komentarų.
Nebijok “prarasti gyvybės dėl tiesos, dėl savo krašto” - šitoks baisus siaubas kvailiams mažiausiai gresia!

ErR       2021-07-1 19:10

Lietūkio žudynės. Tai buvo “drąsuolių - didvyrių” treniruotės - šaudė į sprunkančių rusų karių nugaras, vaikėsi paskui žydelkas ir jų vaikus…
Tai ir buvo holokausto pradžia.

O kodėl niekas nenori tirti       2021-07-1 19:09

Žydų globalistų, kosmopolitų, genderistų...

istorijos kūrėjas       2021-07-1 19:04

... Pažyma atsirado Amerikoj 1986 (?) metais (prabėgus 40 metų), kad kunigas nutarė “pabaltinti” kitą lietuvį.
O kodėl niekas nenori tirti krepšininkų dalyvavimą žydų šaudyme? Numojama ranka. Nors apie tai parašyta 1946 m.
Stiprus - intensyvus MELAS, pone Stančike.
—-

Tikrai ponas Stančikas yra istorijos kūrėjas (teisus Dovilas).

Stiklo valytuvas       2021-07-1 18:43

>>  Pakliuvo ant jauko     2021-07-1 17:29
.
„Deja, dabar kaimyno provokuojami “patriotai” net nesuvokdami, drauge su visais kvailiais bando “ištaisyti” šitą “klaidą”. Laimi Jules su “stiklo valytuvu” Lietuvos sąskaita.“
——
Kažkaip netiesiogiai bandai man prikabinti, kad aš esu kažkaip susijęs su užsieniniu kaimynų, ir matomai ne iš gerosios pusės?
Kaip drįsti menkinti, nieminti mano patriotizmą rašydamas “patriotai” (kabutėse ir dar nietuviškais ženklais)?!
Gražiai kalbi apie atsiprašymą... ar manęs atsiprašysi, už išvadinimą (kad ir nevisai tiesiogiai) kvailiu?!
Ir galiausiai, meti kaltinimą, kad aš turiu naudos kažkaip netinkamai iš Lietuvos!
—-
Ar tave kas pasamdė? Kodėl mėtaisi nepagrįstais kaltinimais? Gal tu žydas-sionistas? Ar tiesiog atlieki „žvalgybą mūšiu“? Labai panašu kad esi provokatorius!
Gal nori mano kraujo?!!!
Nebūčiau pirmas, praradęs gyvybę dėl tiesos, dėl savo krašto!

Pakliuvo ant jauko       2021-07-1 17:29

valstybininkai.
Diskusijoa apie tai, ar ne tuos imta gerbti vertinant valstybės kelią į nepriklasusomybę yra akivaizdus pasidavimas rytų kaimyno propagandai, neva Lietuva (o taip plačiai suvokia “laisvi” kaimynų piliečia) “ir visi pribaltai” neverti turėti savo valstybės, nes neva kūrė ją ant nužudytų žydų kraujo.
Taip, iš tikrųjų jei tokia būtų buvusi laisvės sąlyga, Lietuvos valstybingumas moraliniu požiūriu būtų su klaustuku. Tačiau diskutuoti mums pakištą svetimą absurdą reiškia nepastebėti spąstų, paspęstų tų, kurių visa istorija kurta ant kitų tautų kraujo, dėl kurio jiems nepriekaištaujama, nes taip pasaulyje kurtos visos imperijos.
Reikia būti idiotu diskutuojant dėl Kazio Škirpos, kaip valstybininko, pagerbimo, kada jis net nebuvo įmaišytas į jokius genocido planus. Kad lietuviai tikrai prisidėjo prie žydų žudynių, yra moralinis klausimas, ypač jei prisidėjusieji būtų pagerbiami maldos namuose. Tačiau tokių atvejų nėra. Net ir Jonas Noreika, kurio bandymai eliminuoti bendrapiliečių ekonominę veiklą vardan lietuvių ūkininkų tikras faktas, pagerbiamas ne už tai, o jo galimas prisidėjimas prie nužudytųjų turto dalybų turi būti atskleistas specialiu tam skirtu tyrinėjimu, kartu apsvarstant ir kitą versiją dėl žydų gelbėjimo bei rizikų, kuriomis jis turėjo prisidėti gelbėdamas gyvybes. Vėlgi tai nė iš tolo nepanašu į aukščiausiame lygyje kaimynuose gerbiamą “valstybininką” Šamanovą, čečėnų kare įsakiusio iš lėktuvų sušaudyti pasitraukiantiems iš karo veiksmų zonos seniams, moterims ir vaikams padarytus “humanitarinius koridorus” kare naikinant Čečėniją metais. Tai kruvinas karo nusikaltimas. Jau apie gausius jo “didvyrius” budanovus nekalbėkime.
Ir kada gi kaimynai atsiprašė žydų tautos už Kišiniovo, Odesos ir kitas “su Arkangelo Mykolo” pagalba vykdytas žudynes per tais laikais civilizuotame pasaulyje neregėtus žydų pogromus? Atsiprašė ar neatsiprašė?
Dabar provokuoja lietuvius savomis bėdomis. Argi neprovokuoja? O kvailiai pakimba ant jauko ir dar tuo metu, kada ne anas kaimynas, bet jau pasiutęs “laisvasis” pasaulis numato ištrinti bent mažas, ekonomiškai “neperspektyvias” valstybes iš istorijios ir iš atminties.
Šiuo požiūriu diskutantai mažai skiriasi nuo pagarsėjusio kometatoriaus Jules, kuris už viską šizofreniškai kaltindamas “žydų genus” nenustoja kalbėti apie Drezdeno ir kitų miestų bombardavimus. Taip, Čerčilis, be abejo, karinis nusikaltelis, bet vakariečiams tik dabar atėjo į galvą griauti paminklus savo buvusiems stabams ir tai tik dėl įvykių Amerikoje, kurioje “sava specifika” dar nuo “krikščioniškos” prekybos Afrikos vergais metų.
Šiaip Čerčilis tik įtvirtindavo garsų britų posakį “Britanija neturi draugų, Britanija turi interesus”. Tūkstantmečiais valstybininkai šlovino valstybininkus, nuo Aleksandro Makedoničio iki Čingischano, praliejusius jūras kitų tautų kraujo vardan savo imperijų “šlovės”.
Žydų genocidas, be abejo, išskirtinis, nes tai 2000 metų Romos imperijos akistatos su sukilusia tauta pasekmė, išplitusi į visą pasaulį ir padalijusi jį perpus: žydai – nežydai. Kelias į susitaikymą ėjo per valstybių atsiprašymą po antrojo pasaulinio karo genocido. Lietuva atsiprašė. Deja, dabar kaimyno provokuojami “patriotai” net nesuvokdami, drauge su visais kvailiais bando “ištaisyti” šitą “klaidą”. Laimi Jules su “stiklo valytuvu” Lietuvos sąskaita.

ah1       2021-06-30 22:49

cit. “...ką reiškia Daliaus Stanciko pasakymas, kad karas su KGB tęsiasi?”- man - “akių muilinimą” - bo KGBistai įslaptinti - tai kaip gali vykti karas su nežinia kuo?  kai nematai kas priešas ir kur priešas karas paprasčiausiai neįmanomas.
Tiesa/ žnojimas jus išlaisvins mokė rabis mokytojas J. K. Biblijoje, tai va tas kas laiko jus mele ir nežinojime tas ir yra jus įkalinęs - jūs neturit galimybės rinktis išeiti iš melo tėvo Velnio narvo ar pasilikti melo tėvo Velnio narve, - jums suvaržytas laisvos valios dėsnis.

A tu mat       2021-06-30 21:16

Stancikas apie žydų aktyvumą...
Video 28:09 –>
„Žydai matė išsigelbėjimą...“, bet gelbėjantis nebūtina tapti aktyviais spec. struktūrų talkininkais, bendradarbiais…
Reiškia, komentatoriai aštriai pasisakantys šia tema, yra teisūs.
Ankstesnėje video vietoje kalba kad mūsų istorikai netyrė... Toks smarkus komentatorius prieš kelias dienas puolė istorikus už jų neveiklumą... Hmm.
O Lietūkio garažo pasikeitusio statuso ir mūsų istorikų ir politikų nutylėjimą... Hmm.

ah1       2021-06-30 18:44

Lietuva buvo okupuota ir nėra ko diskutuot - bo okupuotame krašte okupantų tvarka ir taisyklės.

Kodėl viena       2021-06-30 17:56

nacija iškeliama aukščiau kitų? Kame reikalas? Visos tautos yra patyrusios didžiulių nuostolių ir netekčių karų metu. Negi lietuviai yra to baisaus karo kaltininkai, planuotojai, organizatoriai, provokatoriai ir vykdytojai? Ką rodo dokumentai? Jie ką nors užpuolė, okupavo ar atsikraustė pas kažką, kaip nekviesti svečiai? Kaip čia yra iš tikro? Dviejų milijonų tauta ką nors puolė ar pati buvo užpulta ir okupuota? Apie ką kalbama, kai mūsų tik tiek? Tai gal mūsų tauta buvo šimtmečiais okupuojama ir žudoma, kad tiek belikę ir norima, kad visai nebeliktų, ką? Kas šito nori?

aga       2021-06-30 13:19

Izraelyje labai daug is SSSR atvykusiu. Su SSSR mentalitetu - jiems Lietuvos Nepriklausomybes kovos iki siol gerkleje stovi.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Du šimtai penkioliktoji (rugsėjo 26 diena)

JAV nevyriausybinės organizacijos finansuoja Vengrijos opoziciją

Tai šokiruoja: ES Komisijos Pirmininkė grasina Italijai, kad Briuselis turi „instrumentus“ tam atvejui, jei rinkimuose laimės netinkamos partijos

Karas Ukrainoje. Du šimtai keturioliktoji (rugsėjo 25 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Visų blogybių šaknis – XXVI eilinis sekmadienis

Almantas Stankūnas. Ar interpeliacija Dainiui Kreiviui – tik imitacija?

Marius Parčiauskas. Kaip mobilizacija paveiks karo eigą?

Paskutinis verdiktas Albinui Kentrai ir „Miško broliams“

Sergejus Loznica stato Valstybiniame jaunimo teatre atvirai antiukrainietišką spektaklį

Karas Ukrainoje. Du šimtai tryliktoji (rugsėjo 24 diena)

ES tarnyba nekontroliuojama propaguoja LGBTQIA+ dienotvarkę

Patriotiškiausias Lietuvos jaunimo metų renginys Kaune. Konferencija „Labiau negu merginą? Meilė Lietuvai XXI amžiuje“

E. Macronas siūlo naują imigracijos politiką: migrantus siųs iš miestų į provinciją

Raimundas Kaminskas. Biografijos puslapiai – Juozas Albinas Lukša-Daumantas 1940–1941

Mobilizacinis patriarcho Kirilo pamokslas (pažintiniais tikslais)

Karas Ukrainoje. Du šimtai dvyliktoji (rugsėjo 23 diena)

Almantas Stankūnas. Ką prasitarė valdančiųjų atstovai apie elektros sektorių?

Algirdas Endriukaitis. Kas skolingas ir kam priklauso istorijos kraujo šluostymas?

Dovilas Petkus. Kurios partijos išduoda savo rinkėją?

Doc. dr. Darius Alekna. Apie šeimą, civilines sąjungas ir Seimą

Dominykas Vanhara. Kremliaus diplomatinės pergalės

Italijos rinkimai – žemės drebėjimas ES?

Karas Ukrainoje. Du šimtai vienuoliktoji (rugsėjo 22 diena)

Danija nutraukia asmenų, jaunesnių nei 50 metų, skiepijimą nuo kovido infekcijos

Marius Parčiauskas. Kaip išliksim, jeigu tėvystę siesim tik su skurdu ir depresija?

Linas Karpavičius. Kaip vyksta manipuliavimas žmonėmis?

Marius Parčiauskas. Rusijai atnaujinti puolimą nėra jokių šansų

Flandrijos vyskupai oficialiai parėmė ir pasiūlė tos pačios lyties porų laiminimo ceremoniją

Audrius Globys, dr. Darius Alekna. Ką valdžiai sako apklausos?

Karas Ukrainoje. Du šimtai dešimtoji (rugsėjo 21 diena)

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.