Visuomenės pokyčių analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas, Intelektualų vaidmuo

„Žvalgų“ skulptūrinės kompozicijos autorių pareiškimas dėl Kryžkalnio memorialo Lietuvos partizanams pagerbti

Tiesos.lt redakcija   2017 m. gruodžio 2 d. 0:14

6     

    

„Žvalgų“ skulptūrinės kompozicijos autorių pareiškimas dėl Kryžkalnio memorialo Lietuvos partizanams pagerbti

Dalijamės skulptorių Gintauto ir Mindaugo Lukošaičių bei architekto Vlado Balsio pareiškimu, iš kurio aiškėja, kas ir kaip juos išstūmė iš Kryžkalnio memorialo projekto ir kodėl kelis metus visuomenei rodytą koncepciją keičia gigantomaniškas ir be gilesnės minties Tado Gutausko siūlymas. Pasak jų, blogiausia, kad dėl tokio „ekspromto“ lieka apgauti aukoję žmonės.

PAREIŠKIMAS DĖL PARTIZANŲ LAISVĖS KOVŲ ĮAMŽINIMO KRYŽKALNYJE

 

2017 m. gruodžio 1 d.
Šiauliai

Maždaug prieš 7 metus Antanas Kliunka susitiko su skulptoriumi Gintautu Lukošaičiu studijoje, kurioje ne kartą  per savaitęŽVALGŲ skulptūrinė kompozicija, ir užsimezgė pokalbis apie tai, jog būtų gražu ir prasminga ją pastatyti Kryžkalnyje ir taip pagerbti Lietuvos partizanų atminimą. Netrukus dėl to buvo imtasi organizacinių veiksmų.

Pirmiausia reikėjo įsigyti žemės sklypą Raseinių rajone, Kryžkalnyje ir tam tikslui buvo įkurta Tėvynės partizanų laisvės kovos įamžinimo sąjunga. Šios sąjungos vadovu tapo A.Kliunka. Per kelerių metų laikotarpį buvo surengta daug viešų pristatymų, kuriuose Lietuvos žmonės buvo kviečiami aukoti ŽVALGŲ memorialo projektui. Lėšų rinkimas tai suaktyvėdavo, tai vėl aprimdavo, tačiau paskutiniu metu, įsijungus entuziastams – kariams savanoriams, ŽVALGŲ memorialo projekto reikalai įgavo naują pagreitį. Buvo surinkti trūkstami pinigai sklypo įsigijimui. Inicijuota nauja akcija, kurios metu rinktos gilzės skulptūros ŽVALGAI liejimui. Dar šių metų birželio mėnesį buvo atlikta gyva kompozicijos ŽVALGAI demonstracija (ją atliko kariūnai), turint tikslą realiau susipažinti su kompozicijos dydžiu ir atidžiau įvertinti būsimus skulptūros kūrimo iššūkius.

Staiga, savo nuožiūra, Antanas Kliunka susiranda skulptorių Tadą Gutauską ir už akių ima regzti naujus, niekaip su ŽVALGAIS nesusijusius projektus. Paaiškėjus šioms aplinkybėms ir suvokus galimą aukotojų apgavystės mastą ir žalą rezistencijos temai, šių metų rugsėjo 15 d. Krašto apsaugos ministerijoje buvo suorganizuotas pasitarimas susidariusiai krizei spręsti kartu su Kryžkalnio memorialo entuziastais plk.ltn. Linu Idzeliu, mjr. Mindaugu Sakalausku, ŽVALGŲ skulptūros autoriumi Gintautu Lukošaičiu ir Antanu Kliunka. Susirinkusieji nusprendė dirbti toliau ties esminiu ŽVALGŲ paminklo projektu ir atsižvelgdami į įvairius pasiūlymus bei pageidavimus papildė projektą naujomis įžvalgomis.

Po šio susitarimo, rugsėjo 28 d., A.Kliunka socialinio tinklo Facebook asmeninėje paskyroje pasidalino žinia, kad jis asmeniškai ruošiasi įgyvendinti Tado Gutausko sumanymą. Tuo dar kartą apgaudamas objektyviai ŽVALGŲ paminklo aukotojus ir bendražygius. Reaguodamas į tai, Mindaugas Lukošaitis, vienas iš ŽVALGŲ kūrybinės grupės narių, nedelsdamas perspėjo A. Kliunką dėl negarbingų veiksmų savo Facebook paskyroje atskiru pranešimu. A. Kliunka piktybiškai ignoravo perspėjimus ir dar kartą viešai pereiškė apie ketinimus statyti T. Gutausko skulptūrą Kryžkalnyje.

Š.m. lapkričio 18 d. nacionalinės televizijos eteryje LRT laidos „Dainuojame Lietuvą“ metu buvo surengtas paramos koncertas. Ekrane pamatėme suplaktą į vieną vietą ŽVALGŲ ir Tado Gutausko „Kardo“ projektų versiją. Jau nekalbant apie tai, kad įvyko grubus autorinių teisių pažeidimas (ŽVALGŲ autorius apie koncertą ir projekto pristatymą visai Lietuvai nieko nežinojo), darome prielaidą, kad šiuo veiksmu bandyta tyčia klaidinti aukotojus, nes vienu metu ekrane rodytos ir T. Gutausko skulptūros vizualizacija, ir G. Lukošaičio ŽVALGŲ skulptūrinė kompozicija.

Vykstant tiesioginei minėtos laidos transliacijai, M. Lukošaitis dar kartą Facebook paskyroje viešai kreipėsi į Lietuvos žmones ir perspėjo dėl A. Kliunkos ir T. Gutausko negarbingų veiksmų bei melagystės. Šis pranešimas sulaukė didelio žmonių susidomėjimo. Mūsų visų nuostabai, po šios neteisybės paviešinimo, A.Kliunka, T. Gutauskas ir naujai atsiradę jų gerbėjai toliau savo veiksmais kompromitavo Kryžkalnio memorialo idėją ŽVALGAI.

Visos aukščiau išvardintos situacijos kontekste reiškiame rimtą susirūpinimą dėl aukotojų apgaudinėjimo ir jaučiame pareigą informuoti visuomenę, kad A.Kliunkos ir T. Gutausko veiksmai yra negarbingi. Mes – ŽVALGŲ projekto kūrybinė komanda – pareiškiame, kad atsiribojame nuo apgaulės keliu atėjusių pasiūlymų ir jų autorių, nes įsipareigojome aukotojams tęsti ir įgyvendinti ŽVALGŲ projektą iki galo – su skulptūra ir architektūriniu memorialiniu sprendimu.

REIKALAUJAME, kad A.Kliunka nusišalintų nuo Tėvynės partizanų laisvės kovos įamžinimo sąjungos vadovo pareigų ir grąžintų tai, kas priklauso ŽVALGŲ projektui, – žemės sklypo nuosavybės dokumentus, įgytus už ŽVALGŲ projektui suaukotas lėšas, o ne panaudotų jas su nieko nesuderintiems ir nepatvirtintiems, neaiškiems projektams.

ŽVALGŲ projekto kūrybinė grupė:
skulptorius Gintautas Lukošaitis
skulptorius Mindaugas Lukošaitis
architektas Vladas Balsys

 

* * *

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+


Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.       2017-12-6 1:43

Abu variantai nevertingi.

gal reiktų taip daryti       2017-12-4 15:16

Pirma užbaigti sutvarkyti monsinjoro A. Svarinko pradėtą paminklą - koplyčią. O po to svarstyti ką toliau daryti? Kažkaip viskas maišoma, trukdoma, kad nieko nevyktų - kaip su Lukiškių aikšte?

Dzeikas       2017-12-4 5:37

Man paminklas nepatiko.
Kodel? Todel,kad:
- Jokios idejos, kurybines minties jame NEIDETA.Nukopijuoti nuotrauka ir perkelti i 3-mate erdve tai yra amatas, bet ne kuryba.
Gal vietiniu lygmeniu toks paminklelis ir tiktu, sakykm kokiuose Veisiejuose ar Leipalingyje (kuris buvo uzimtas partizanu ir sovietu “organai” buvo jame trumpam isvaikyti 1946m kiek girdejau),kokiam miesto skvere ar pamiskeje.Ne Kryzkalnyj atviroj erdvej.
Ir ka jie galu gale cia eksponuoja? Ne tautos pasipriesinima totalitarzimui, o Lietuvos 3-iosios respublukos kurybines minties impotencija.
O “Zvalgu” kurybinej grupei patarciau issiskirstyti ir eiti kurti “naujiesiems lietuviams” namelius(a la H.Daktaro pilies pakauneje).Jie daugiau nieko ir nesugeba.
Nuotraukas i 3-mate erdve perkelt gali kompiuterinis programistas mokas naudoti atatinkamas programas. Ir su 3-maciu printeriu padarys jums “paminklo” maketa.Visa tai bet kuris musu gali tureti sumokejes 100-200 euru.
Jus ka , nematote ,kad karalius nuogas???
Tik jeigu Vilniaus “vamzdis” yra apolitiskas, tai si “kompozicija” ypac isstatyta Kryzkalnyj tik kompromituoja ir karikaturizuoja antitarybini pasipriesinima.

DAR VIENA       2017-12-3 3:35

bulvoną išbetonuos

Ir Lazdijuose       2017-12-2 11:48

panašiai sukūrė.

Tik Lietuvoj       2017-12-2 11:39

Galima prikurti tokį didelį Š... .

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.