Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Istorija

Zofia Kossak-Szczucka: „Protestas!“

Tiesos.lt redakcija   2020 m. vasario 2 d. 18:41

43     

    

Zofia Kossak-Szczucka: „Protestas!“

Pastaraisiais metais itin užaštrėję ir skambiai pareiškimais sąmoningai aštrinami istorinės atminties karai ne kartą leido įsitikinti, kaip svarbu ieškant istorinės tiesos gręžtis prie pirminių šaltinių – nepagražintų ir nekupiūruotų istorinių įvykių liudytojų. Šiandien jūsų dėmesiui siūlome vieno tokio dokumento, ko gero, dar pernelyg mažai žinomo Lietuvoje, vertimą iš lenkų kalbos – garsųjį lenkų katalikų manifestą, kuriuo buvo nutraukta tyla apie tai, kas iš tikrųjų vyksta Varšuvos geto gatvėse 1942-ųjų pavasarį pradėjus sistemingą jo likvidavimą.

„Protestą“ tų pačių metų rugpjūtį pogrindyje veikusio „Lenkijos atgimimo fronto“ vardu paskelbė viena šio fronto steigėjų, pogrindžio leidinių redaktorė Zofia Kossak-Szczucka (Zofija Kòsak-Ščuckà), „Žegota“ – Lenkų vyriausybės tremtyje sukurtos specialios agentūros (Rada Pomocy Żydom – Taryba pagalbai žydams), skirtos padėti žydams Lenkijos teritorijoje, – vadovė, apdovanota Pasaulio tautų teisuolio medaliu ir atminimo lenta Jeruzalėje, po karo tapusi garsia XX a. Lenkijos rašytoja ir publiciste.

Organizacija išgelbėjo 70 tūkstančius žydų, išdavė 60 tūkstančių netikrų liudijimų, leidusių žydams saugiai emigruoti. Tik Varšuvoje „Žegota“ padėjo išsigelbėti daugiau kaip 10 tūkstančių žydų. Varšuvos „Žegota“, vadovaujama Irenos Sendler (Irena Sandler), išgelbėjo 2,5 tūkstančius vaikų, išvestų iš degančio geto. Nereikia nė sakyti, kad buvo veikiama pogrindyje ir visiems į šią veiklą įsitraukusiems grėsė mirties bausmė.

Zofia Kossak-Szczucka: „Protestas!“

„Varšuvos gete, už sienos, atskiriančios jį nuo pasaulio, keletas šimtų tūkstančių pasmerktųjų laukia savo mirties. Jie neturi nei vilties išsigelbėti, nei sulaukti iš kur nors pagalbos… Gatvėmis bėgioja prižiūrėtojai – šaudo į kiekvieną, kuris įsidrąsina išeiti iš namų. Šaudo ir į kiekvieną, atsistojusį prie lango. Ant kelio voliojasi nepalaidoti lavonai.

Kasdien žymimų aukų skaičius – 8–10 tūkstančių. Policininkai žydai įpareigoti juos perduoti į vokiečių budelių rankas. Jei to nepadarytų, patys būtų nužudyti. Nepaeinantys vaikai kraunami į vežimus. Kraunami taip šiurkščiai, kad retas gyvas atvežamas iki rampos (paaukštinta betonuota aikštelė geležinkelio stotyse kroviniams iškrauti – Tiesos.lt. red.). Tai matydamos motinos išprotėja. Išprotėjusių nuo beviltiškumo ir smurto vaizdinių skaičius prilygsta sušaudytųjų skaičiui.

Šalia geležinkelio rampos stovi vagonai. Budeliai į kiekvieną jų sugrūda po 150 asmenų. Ant grindų išbertas storas sluoksnis kalkių ir chloro apliejamas vandeniu. Vagonų durys užplombuojamos. Kartais traukinys pajuda iškart po pakrovimo, kartais šalutiniame kely stovi parą, dvi… Daugiau niekam jame uždarytieji nerūpi. Žmonės tiek suspausti, kad mirusieji neturi kur kristi ir toliau stovi drauge su gyvaisiais, lėtai nusibaiginėjančiais kalkių ir chloro garuose, trūkstant deguonies, nors lašo vandens, maisto – nė vienas jų neišgyvens. Kad ir kur, kad ir kada atvyks šie mirties traukiniai – juose bus tik lavonai.

Taip kenčiantiems pagreitinta mirtis būtų išsigelbėjimas. Kankintojai ir tai numatė. Visos vaistinės geto apylinkėse buvo uždarytos, kad nebūtų galima įsigyti nuodų. Ginklų nėra. Belikę tik iššokti pro langą ant grindinio. Gana daug pasmerktųjų taip ir išvengia budelių rankų.

Tai, kas vyksta Varšuvos gete, pusę metų vyksta didesniuose ir mažesniuose Lenkijos miesteliuose ir miestuose.

Nužudytų žydų skaičius jau virš milijono ir su kiekviena diena jis auga. Žūva visi. Turtuoliai ir vargšai, seniai ir moterys, vyrai ir jaunuoliai, žindomi kūdikiai, katalikai miršta su Jėzaus ir Marijos vardais lūpose, miršta judėjai. Visi jie nusikalto tuo, kad gimė žydų tautoje, Hitlerio pasmerktoje sunaikinti.

Pasaulis žiūri į šį nusikaltimą, baisesnį už viską, ką matė istorija, – ir tyli. Milijonų beginklių žmonių skerdynės vyksta visuotinėje, bauginančioje tyloje. Tyli ir budeliai, nesigiria tuo, ką daro. Netaria žodžio nei Anglija, nei Amerika, tyli netgi įtakingoji tarptautinė žydų bendruomenė, kadaise buvusi tokia jautri kiekvienai savųjų skriaudai. Tyli ir lenkai. Lenkai, buvę žydų politiniai draugai, apsiriboja žinutėmis spaudoje, o prieš žydus nusiteikę lenkai išvis nesidomi jiems svetimu reikalu. Žūstantys žydai apsupti rankas nusiplaunančių Pilotų.

Negalima ilgiau kęsti šito tylėjimo. Kokie bebūtų jo motyvai – jis niekingas. Likti pasyviam matant nusikaltimą – nedera. Tas, kuris tyli žmogžudystės akivaizdoje, tampa žudiko bendrininku. Kas neteisia – tas pateisina.

Dėl to prabylame mes – lenkai katalikai. Mūsų jausmai žydų atžvilgiu nepasikeitė. Mes nenustojame laikyti jų politiniais, ekonominiais ir idėjiniais Lenkijos priešais. Maža to, mes suvokiame ir tai, kad jie nekenčia mūsų labiau nei vokiečių, kad laiko mus atsakingais už savo bėdą. Dėl ko, kokiu pagrindu – tai lieka žydų sielos paslaptimi, tuo labiau, kad šis faktas nuolatos patvirtinamas. Vis dėlto šių jausmų įsisąmoninimas neatleidžia mūsų nuo pareigos nusikaltimą pasmerkti.

Mes nenorime būti Pilotais. Mes negalime veiksmu pasipriešinti vokiečių nusikaltimams, mes negalime nieko padaryti, nieko išgelbėti, tačiau mes protestuojame iš pačios gilumos širdžių, apimtų užuojautos, pasipiktinimo ir siaubo.

Šito protesto iš mūsų reikalauja Dievas, Dievas, kuris neleido žudyti. Šito iš mūsų reikalauja krikščioniška sąžinė. Kiekviena būtybė, vadinama žmogumi, turi teisę į artimo meilę. Beginklių kraujas šaukiasi Dangaus keršto. Kas drauge su mumis nepalaikys šito protesto – tas ne katalikas.

Drauge mes protestuojame ir kaip lenkai. Mes netikime, kad Lenkija būtų galėjusi gauti naudos iš vokiečių žiaurumų. Priešingai. Atkakliame tarptautinės žydų bendruomenės tylėjime, vokiečių propagandos pastangose jau dabar perkelti kaltę už žydų skerdynes lietuviams ir ... lenkams, nujaučiame prieš mums nukreiptą veikimą. Taip pat žinome, kiek užnuodijantis būna nusikaltimo pasėlis. Prievartinis lenkų tautos dalyvavimas žudynėse, surengtose lenkų žemėse, gali lengvai užauginti abejingumą kito skriaudai, sadizmui ir galiausiai pavojingą įsitikinimą, kad žudyti savo artimą  galima nebaudžiamai. 

Kas šito nesupranta, kas didingos, laisvos Lenkijos ateitį drįstų sieti su niekinga piktdžiuga dėl artimo nelaimės – tas nei katalikas, nei lenkas!“

„Lenkijos atgimimo frontas“

Šaltinis: zydziwpolsce.edu.pl

* * *


Daugiau apie autorę pagal Visuotinę lietuvių enciklopediją: Lenkijos rašytoja Zofia Kossak-Szczucka (Zofija Kòsak-Ščuckà, tikr. Zofia Kossak-Szatkowska), gimusi 1890 m. rugpjūčio 8 d. Kośmin mieste (Liublino vaivadija), mirusi 1968 m. balandžio 9 d. Bielsko-Biała mieste.
Lavinta namuose. 1906 m. mokytojavo Varšuvoje. Studijavo tapybą Varšuvoje ir Ženevoje. Nacių okupacijos metais dalyvavo pasipriešinimo judėjime, redagavo pogrindinį leidinį „Polska żyje“ (1939–1941) ir Lenkijos atgimimo fronto leidinį „Prawda“ (1942–1943). 1943–1944 nacių kalinta Osvencimo koncentracijos stovykloje. 1944 m. dalyvavo Varšuvos sukilime.
1945–1957 gyveno Didžiojoje Britanijoje. Grįžusi apsigyveno Górki Wielkie (Silezijos vaivadija), bendradarbiavo katalikų spaudoje. Debiutavo atsiminimų knyga „Gaisras“ („Pożoga“, 1922). Populiarumą pelnė istorinių romanų trilogija „Kryžiuočiai“ („Krzyżowcy“, 1935; „Raupsuotasis karalius“ (Król trędowaty), 1936, lietuvių kalba išleistas pavadinimu „Balduinas IV“, 1939; „Be ginklų“ („Bez oręża) 2 t., 1937). Parašė romanus „Auksinė laisvė“ („Złota wolność“, 1928), „Dievo pamišėliai“ („Szaleńcy Boży“, 1929), „Legnicos laukas“ („Legnickie pole“, 1930), „Nežinomas kraštas“ („Nieznany kraj“, 1932), „Dejaniros rūbas“ („Suknia Dejaniry“, 1948), „Taikos susitarimas“ („Przymierze“, 1952), „Šiaurės Troja“ („Troja Północy“, 1960, kartu su Z. Szatkowskiu); juose vyrauja biblinės ir Lenkijos istorijos temos. Istoriniame romane „Palikimas“ („Dziedzictwo“, 3 t., 1956–1967) aprašė 1863 m. sukilimą. Parašė atsiminimų iš Osvencimo koncentracijos stovyklos „Iš bedugnės: Lagerio atsiminimai“ („Z otchłani: Wspomnienia z lagru“, 1946), kūrinių vaikams ir jaunimui.
Parengė Juzef Šostakovski

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Tvankstas       2020-02-4 22:10

Labai įdomų straipsnį duoda Algimantas Lebionka savo bloge : Eric Striker straipsnis „Paskutinės „Holokausto“ dienos“ (The Last Days of the “Holocaust”).

Valstybinė kalba       2020-02-4 10:54

Ar iš didžiulės lenkiškų pavardžių rašybos pagarbos lenkų pavardės jau pradedamos rašyti netgi su diakritiniais ženklais? Aišku, kaip tokias (lenkiškai parašytas) pavardes ištarti, paliekama nuspręsti patiems Lietuvos skaitytojams, matyt turint omenyje, kad jie jau moka lenkų kalbos gramatiką.
P.S. Gerai žinomos tiesos priminimas: nutautėjimas prasideda, laužant kultūros (ypač kalbos) tradicijas.

Tvankstas       2020-02-4 9:45

8:41 - nuo 1939 m. spalio mėn. kiekviename spaudos platinimo taške buvo galima nusipirkti už 0,5 lito Lietuvos vyriausybės išleistą tranzitinės vizos blanką, su juo eiti į tokios šalies ambasadą, kuri išduoda vizą (pvz. Japonijos) už keletos tūkstančių usd kainą  (tikros kainos nežinau) vienam asmeniui.
Vokietija ir SSSR vykdė bendrą verslą iki 1941.06.22 - išvažiavo link Japonijos apie 300 tūkst. Vokietijos, apie tiek Lenkijos judėjų, tūkst. Lietuvos judėjų. Japonija apgyvendino okupuotoje Kinijoje.
Tai tik skaičiai ir jie yra objektyvūs tiesai pasiekti, jie gali būti slepiami, bet nepavyks nuslėpti amžinai, nors ir kaip nenaudinga HK industrialistams.

stasys        2020-02-4 8:41

Pabėgėliai     2020-02-3 21:01 > o kiek žydų tautybės turėjo likti Lietuvoje , jei tuo metu Lenkijoje jau vyko pogromai ir tūkstančiai žydų plūdo į Vilnių . Žuvusiu skaičiaus nenustatysite ir vargiai reikia čia tos matematikos . Ne skaičiuose glūdi problemos analizė . Istorinius faktus galima klastoti ir netgi tuo atvejų svarbesnis klausimas bus , kas nutiko , kas paskatino prisidėti prie vokiečiu inicijuoto holokausto ir lietuvius ?  ne visą tauta , dalį  jos ,bet ir to pilnai užtenka fakto jog šešėlis užgožtu likusius teigiamus bruožus , gelbėjant tuos pačius žydus . Bandyti ginčuose pasiekti istorine tiesa klaidingas kelias , mes neturėtu savo istorija paversti kokiu rusišku real top –šou. Iš to kaip sunkiai reaguoja politikai į pasikeitusias geopolitines realijas rodo , jog vystyk yra tam tikras valdžioje pasiektas susitarimas ..leisti žmonėms išsikalbėti ta tema ..neaitrinant tos politinės temos pusės .

Tvankstas       2020-02-3 23:16

vai me - gal tai, ką minėjote :
Ernst Christof Friedrich Zündel (German: [ˈtsʏndl̩]; 24 April 1939 – 5 August 2017) was a German[2][3] publisher and pamphleteer known for promoting Holocaust denial.[4][5] He was jailed several times: in Canada for publishing literature “likely to incite hatred against an identifiable group”, and on charges of being a threat to national security; in the United States, for overstaying his visa; and in Germany for charges of “inciting racial hatred”.[6][7][8] He lived in Canada from 1958 to 2000.
In 1977, Zündel founded a small press publishing house called Samisdat Publishers, which issued such neo-Nazi pamphlets as his co-authored The Hitler We Loved and Why and Richard Verrall’s Did Six Million Really Die? The Truth At Last, which were both significant documents to the Holocaust denial movement. Verrall’s pamphlet should not be confused with Barbara Kulaszka’s book Did Six Million Really Die? Report on the Evidence in the Canadian “False News” Trial of Ernst Zündel, 1988.
Iš Vikipedia.

Kaip galima taip neturėti nei proto, nei širdies,       2020-02-3 22:43

kad trapią moterį, rašytoją Zofiją Kosak-Ščucką, pasiaukojusią dėl lenkų tautos ypatingai nekentusių žydų gelbėjimo, 1944-aisiais dėl to pasmerktos likvidavimui Pawiak konclageryje (tik per stebuklą pogrindininkų išgelbėtos), smerktų ir teistų visokie nevalos foteliniai prašaliečiai?

Pabėgėliai       2020-02-3 21:01

Gal kas nors kur nors matėte informacijos, kiek žydų pasitraukė iš Lietuvos kartu su Raudonąja armija? Net šičia gali būti gan riebi kiaulė pakišta. Juk tokių buvo tikrai ne vienetai, ir ne dešimtys. Kažkokia tokių pabėgėlių dalis Stalino neabejotinai buvo išgrūsta į frontą, kur retas išgyveno… “Teisingumo” dėlei matyt visi tokie yra suskaičiuoti ir skaičiuotini kaip sušaudyti “lietuvių”? Apie Stalino slaptą “meilę” žydams galėtų kad ir pats Trockis paliudyti, bet to pačio teisingumo dėlei apie tai turbūt taip pat negalima kalbėti… Beje, ar Putinas skaičiuoja, kad ir į Sibirą ištremtus žydus lietuviai sušaudė? Kadangi mini 240 tūkst. žuvusių, išeitų kad taip…

vai me>Prašalieciui       2020-02-3 20:57

Kam lietuviui, vaziuoti į Štutgofo memorialinį muziejų.Mūsų artimieji ir giminės guli, zvėriškai nuzudyti ir nukankinti, Gulage.

Tvankstas       2020-02-3 20:39

Prašalietis——- juokinga sužinoti, kad nereikia perskaityti P.Levi 1946 m. parašytų šviežių ir gerai atmenamų atsiminimų, groteskiška kaip iš ‘1984’ - ‘reikia žinoti, ko nereikia skaityti’.
Metų metais kartoti tuos pačius Lubiankos mitus yra gerai, tai nugludinta laiko ir teisingų žmonių, ir didžiuotis savo giliąja rieve ‘nuo furažkės’, viską vertinant išankstine nuomone.

Prašalietis       2020-02-3 20:18

Tvankstas   2020-02-3 19:09 Į tavo primygtinę rekomendaciją paskaityti tavo rekomenduojamą Levio romaną ‘Se questo è un uomo’ aš neturiu nei laiko nei noro. Kad gerai susipažinti kas tai buvo per persona, man reiktų perskaityti visus jo parašytus romanus. Bet kaip jau minėjau, man romanuose literatūriškai išdėstytos istorijos, nuotykiai ir t.t.  neturi nieko bendro su objektyvia istorine ar kitokia tiesa. Kas liečia literatūrinius kūrinius, tai aš esu pasaulio klasikų parašytų romanų gerbėjas. O į tavo išraiškingus literatūrinius išsireiškimus “trolių fabrikas ir Liubenkos plokštelė”,ką nors “kompetentingo atsakyti”, nepaskaičius Premi Levi knygos ” ‘Se questo è un uomo’, man nepavyks ir prie geriausių norų. Na o koks mano pacitavimas Dostojevskio” Idioto” romano citatos, šiandieninio “tautinio” pseudo patrioto ausiai tikrai suskambėtų kaip ” trolių fabrike grojanti Putino muziką Liubiankos plokštelė trolių”. Todėl lai ilsisi ramybėje su visais savo parašytais romanais 1987 metais balandžio 11 Turine numiręs tavo Primo Levi. Smegeninės pravėdinimui pats geriau nuvažiuok į Študgofo memorialinį muziejinį kompleksą. Po to ką ten pamatysi, tavo “jau gyvenimo patyrusi"ausis tikrai mažiau skausmingai"priims Liubiankos plokštelės skambėjimus”, nei šiandieninių jaunų dar spuoguotų, mažai ką gyvenime suvokiančių, “ne idiotinamų”, o “patriotinamų” tautiečių ausytės.

Tvankstas       2020-02-3 19:09

Prašaliečiui - nesuprantu, kam sukti ratais aapie ratus, jei aš kalbu apie batus ? Nesunku perskaityti Primo Levi knygą ‘Se questo è un uomo’, first published in 1947, english ‘If This is a Man’ - yra internete, galima perskaityti ir itališkai (autoriaus kalba, parašyta 1946 m.), ir verstinę angliškai.
Ar tai neleidžia trolių fabrikas, metų metais reikia tarkšti tas pačias Lubiankos plokšteles kaip prisiekus ?

Tvankstas       2020-02-3 19:05

vai me - ir aš esu kažkur skaitęs, bet negaliu nieko daugiau pasakyti. Tiesiog nesidomiu HK, atsitiktinai išlenda, kaip Rasos Baločkaitės straipsnis apie Primo Levi savižudybę 1987 m., tada pasiieškojau, radau ir knygą internete, parašytą 1946 metais, supratau, kodėl krito žemyn galva laiptinėje norėdamas nusižudyti - E.Wesel gavo Nobelio taikos premiją 1986 m., o jo knyga 1946 m. buvo jam amžinas priekaištas, nesudeginsi visų iki paskutinės - per savo kvailą galvą ir skubėjimą 1946 m. - kas beliko daryti ?

dar tikintiems "holokausto" kliedesiais.       2020-02-3 17:52

Visa oficiali žmonijos “istorija”-atviras žydaujos melas:

sunaikinta-tiesa.jimdo.com/blog

.,

Prašalietis       2020-02-3 17:40

Tvankstas 2020-02-3 16:07 Tamsta dėl Primo Levi pasidomėti mane”įkalbėjai”. Ką aš suradau” Primo Levi italų žydas, kuris 1944 vasario mėnesį buvo deportuotas į Aušvico konslagerį. Levi buvo paskirtas į  Aušvico lagerio Monovico stovyklą, kuri buvo skirta darbo rankų užtikrinimui sitetinio kaučiuko gamybos gamyklos statybai. Kadangi ši gamykla buvo nuolatos bomborduojama vokiečiai jos taip ir neužbaigė. Kaip chemijos specialistas nuo 1944 lapkričio gavo kaliniui privilegijuotą darbą asistentu gamyklos laboratorijoje.Mokėdamas kelias frazes vokiškai jis padėjo kitiems Monovico 650 iš Italijos atvežtų kalinių susiorientuoti kaip reikia elgti, ir taip jiems padėjo išgyventi. Iš 650 į Italiją sugrįžo 20. Levi savo išgyvenimą paaiškina aplinkybių palankumu.1944 žiemą Levi nuo išsekimo, šalčio ir alkio vos nenumirė.1945 vasario 27 iš lagerio 26 metų Levi buvo išlaisvintas Raudonosios Armijos. Kaip rašytojas pradėjo reikštis 1975 metais.1978 metais parašė romaną “Terkšlinis raktas”,jo kaip autoriaus ir italų techniko pokalbio knyga jų buvimo Rusijoje metu, mašinų gamyklos statyboje.1984 metais parašė romaną“Dabar arba niekad”. Romaną parašė inspiruotas konflikto įvykusio geležinkelio vagone tarp sionistų žydų ir repatrijuotų italų. Sionistais vadino žydus, kurie siekė sukurti Palestinoje žydų valstybę. Taip kad tavo istorinis šaltinis yra romanistas. Romanistai, kad ir kokio lygio, kaip Levi, HK ideologai būtų romanus rašo ne dėl objektyvios tiesos, bet dėl autoriaus jausmų, išgyvenimų,“ideologijos” ir kitų subjektyvių dalykų perteikimo. O apie mano paminėtą 3 Reicho geriausią muilą ir stipriausias pasaulyje virves iš plaukų, kaip ir kitas “pasakas” apie dujines kameras, deginimo krosnis, muilo gabalėlis demonstruotas Niurnbergo procese bei kitus nacių nusikaltimų įrodymus galėtum pamatyti Študgofo muziejiniame komplekse.. Beje šį muilo gabalėlio analizę 2006 metais atliko Lenkijos Nacionalinės atminties institutas ir nustatė, kad šis muilas iš tiesų pagamintas nacių profesoriaus Rudolfo Španerio iš žmogaus riebalų. Taip kad linkiu Tamstai sėkmės toliau rašinėjant rimtomis temomis remtis tik iš romanų pasisemtomis “žiniomis”, nes tokios mažai ką suvokiantiems “patriotiniams smalsuoliams” skirtos"ne kvailystės ir ne Disneilendo ne pasakos” labai tinka juos “auklėti tautinio patriotizmo dvasia”.

vai me>Tvankstas       2020-02-3 17:39

Kazkur skaiciau, kad Kanadoje, išleista knyga, kurioje, holokausto aukos suminėtos pavardėmis.Aukų skaicius apie ketvirtį milijono. Zydų “gestapas” Amerikoje”, zaibiskai, autorių padavė į teismą ir gėdingai bylą pralaimėjo.Gal turite, kokia nuorodą, apie knygą ir autorių.

stasys        2020-02-3 17:29

cit.“Nemažai HK klausimais galima pasiskaityti ht tp://lebionka.blogspot.com/.” Dar vienas iš ‘tikru istoriku luomo’ .

Prašalaiti, Jūs gimęs toks ar tapęs,       2020-02-3 16:35

kad nepajėgiate nors kiek tvarkytis su savo chaotiškomis asociacijomis?
Nors kiek pagarbos galimiems komentarų skaitytojams.
Ačiū faktais grįstų, argumentuotų kometarų autoriams,
principingoms pilietinėms jų pozicijoms.

Tvankstas       2020-02-3 16:07

Prašaliečiui - gal ponas teiktųsi perskaityti nors vieną kartą Primo Levi ‘Se questo è un uomo’, first published in 1947, english ‘If This is a Man’ - yra internete, galima perskaityti ir itališkai (autoriaus kalba, parašyta 1946 m.), ir verstinę angliškai.
Apie kokį muilą pavyks ką nors rasti ar dar ką nors panašaus ?
Radus, prašau pacituoti, bet ne rašinėti amžinai tų pačių kvailysčių.
Prašau gerbti HK ideologo Nr. 2 Primo Levi atsiminimus.

Prašalietis       2020-02-3 15:57

Dėl Prašaliečio demagogijos: gėda, kaip žmogui (2)  2020-02-3 13:31 savo “kompetentingus"teiginius apie “išgelbėtus” 70 tūks. Lietuvos žydų grindžia llks( Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos) teiginiais. Kur čia susilyginti žydo genocido klausimu su Izraelio valstybės specialių tarnybų duomenimis ir faktais su llks teikiamais"istoriniais faktais”. Izraelyje sukurtos specialiosios tarnybos nuo karo pabaigos persekiojusios po visą pasaulį nacius ir jų pakalikus,  šimtus jų suradusios ir nubaudusios, kaip ir skrupulingai ieškančios ir registruojančios visus žmones gelbėjusius, slėpusius nuo žudynių žydus, savo enciklopedijoje išgelbėtų Lietuvoje žydų atranda vos 21307, kai tuo tarpu llks,kaip parašė komentatorius(ė)“surado"70 tūkst.. Šiandiena “patriotiškai” tegalima konstatuoti, kad Izraelio atitinkamos valstybinės tarnybos,matomai, neįskaičiavo Noreikos-Vėtros “įkurto ir vadovaujamo pogrindžio išgelbėtų”žydų. Belieka pasidžiaugti, kad komentatoriams savo “teisingus patriotinius samprotavimus konstruojant” llks “istoriniais atradimais”, Putinas"sakė”, savo “mokėjimu skaičiuoti”, Genocido Centro “tautinis specas"parašė ir t.t. lengvai praeina visos kitos “tautai ir valstybei reikalingos objektyvios tiesos” dėl masinio tautos “didvyriškumo gelbėjant žydus”, kaip ir Ramanauskas-Vanagas pasidarė “tikru pokario Lietuvos valstybės vadovu"su prezidento būstine miškelyje išsikastame bunkeryje ir t.t. Taip tenka kukliai ir"patriotiškai"pastebėti, kad pagrindinės kaltės dėl 2 pasaulinio karo, žydų žudynių jau seniai nustatytos ir surašytos. Pagrindinis teismas taip pat jau įvyko prieš 75 metus. Tad naujiesiems “teisingų“istorijų rašinėtojams nelabai “pasiseks"ką nors priešingo ir"tikro"surašyti. JAV paviešino savo slaptus dokumentus iš kurių pasimatė, kad Ukarinos šiandieninis"nacionalinis didvyris” Bandera buvo kadrinis Hitlerio žvalgybos darbuotojas. Rusija ketina paviešinti savo ir iš vokiečių perimtus archyvinius dokumentus, tą reikėjo padaryti jau seniai, ir iš tų laikų pareigūnų raportų ir susirašinėjimų net ir didžiausiam lansberginio durnių laivo pseudo patriotui “tautinis patriotinis protas” leis su “džiaugsmu” pamatyti ne tik ką rašo llks, Genocido Centras, kiti “tautiniai patriotiniai tiesų skleidėjai, bet ir iš archyvinių dokumentų pasimatys kas ir kaip projektavo ir tobulino konslagerių deginimo krosnis, kas ir ką kalbėjo Hitleriui, kaip kaliniai kosnlageriuose gamino iš Silezijos anglies sintetinį benziną, virė geriausią muilą, vijo iš plaukų stipriausias virves ir dar daug daug ko….

Jota       2020-02-3 15:51

“Tik   prašaliečiams ir jotoms nesuprantama, kaip čia galima nežudyti ideologinių priešininkų, o dar juos ir gelbėti. Štai kokia paprasta riba tarp žmogaus ir nežmogaus.”

Truputėlį atsargiau drabstykitės mėšlo saujomis, kurio turite apsčiai. Pasilaikykite sau.

Žudyti negalima - nei žydų, nei kitų, tai Dievo įsakymas. Taškas.
Tačiau nuolatos be perstojo minti ant to paties pedalo, tarsi tik vienų žydų žudymas būtų didžiausia pasaulio tragedija - yra perlenkimas, kuris kartais atsiduoda psichologine agresija. Nesakau, kad ji labai stipriai išreikšta Ščuckos proteste, bet protarpiais dirbtinai virkdo.

Prašom neskubėti brėžti ribų, kurias jums nurodo jūsų neapykanta.

Tvankstas       2020-02-3 14:52

Nemažai HK klausimais galima pasiskaityti ht tp://lebionka.blogspot.com/.

Lydeka       2020-02-3 14:44

Labai reikalingas ir laiku straipsnis. Ačiū redakcijai. O dabar klausimas: ar žydų pagerbta kaip “Pasaulio teisuolė” ši kilni lenkų tautos dukra, kurios įkurta organizacija išgelbėjo keletui dešimčių tūkstančių žydų gyvybes? Nepaisant to, kad ji laikė žydus tuo, kuo jie ir buvo iš tiesų? “Mūsų jausmai žydų atžvilgiu nepasikeitė. Mes nenustojame laikyti jų politiniais, ekonominiais ir idėjiniais Lenkijos priešais. Maža to, mes suvokiame ir tai, kad jie nekenčia mūsų labiau nei vokiečių, kad laiko mus atsakingais už savo bėdą. Dėl ko, kokiu pagrindu – tai lieka žydų sielos paslaptimi, tuo labiau, kad šis faktas nuolatos patvirtinamas. Vis dėlto šių jausmų įsisąmoninimas neatleidžia mūsų nuo pareigos nusikaltimą pasmerkti.”
Mums, lietuviams, reikšminga ir tai, kad paminėta tema, kurią pradėjo plėtoti naciai, o dabar vysto Maskva kartu su aktyvistais iš “išrinktosios genties”: atsakomybės dėl žydų naikinimo permetimo ant lietuvių: “Atkakliame tarptautinės žydų bendruomenės tylėjime, vokiečių propagandos pastangose jau dabar perkelti kaltę už žydų skerdynes lietuviams ir ... lenkams, nujaučiame prieš mums nukreiptą veikimą”.

stasys        2020-02-3 14:00

Atsitraukus toliau nuo tos istorinės tiesos kumštiniu nesunku pastebėti jog tikrosios priežastys , kodėl kylą tokie ginčai yra visai ne dėl to kas ir kiek kaltas holokausto įvykiuose . Atidesni pastebės jog ta žydu tautos tragedija dargi bandoma Lietuvoje su -sovietinti , gal netgi prilyginti Lietuvos kovai su okupantais. Tai paranku tiek putina mylintiems tiek tiems kurie vis dar tikisi rasti žydu tautos kaltės įrodymų , kurie leistu bent iš dalies supaprastinti gėdos požiūrį į tuos holokausto įvykius . Manau tikroji priežastis slypi ,tokiu diskusijų,  nore kai kuriu rytiečiu ideologu iš naujo perrašyti antro pasaulinio karo istorija pamatu padarius hitlerinės Vokietijos vykdytą holokaustą prieš žydus , tuo pačiu pateisinant Molotovo- Ribentropo slaptuosius paktus, kaip gyvenimiškai buvusius būtinus ir reikalingus sovietu sąjungai . Kaip gi kitaip diskusijoje dar galėjo atsirasti lenku ir lietuviu kaltės klausimas ?  Jei kas stebėjo holokausto 75 metiniu proga vykusį minėjimą Izraelyje , matė tik ta vaizdą kuri buvo stengtasi pabrėžti -  parodyti . Bet tai nereiškia kad išmintis apleido šia griešną Lietuvos žemelę ir mes visi dabar pulsime skaičiuoti kiek pagrįsti tokie kaltinimai , mesti visai tautai . Lietuva turi teise turėti savo požiūrį į tą okupacijos laikotarpį  , juo remtis vertinant okupacijos padarinius ir neleisti jos sumenkinti tokiomis diskusijos .Įterpti į tuos istorijos puslapius , Lietuvos nepriklausomybės kovas , būtina ..bet to nepadaryti jei mes viską imsime trypti siekdami padaryti joje sau vietos.

Tvankstas       2020-02-3 13:59

13:31———“Putinas prieš savaitę Izraelyje irgi niekšingai melavo pasauliui,
kad pridengtų nepalyginamai didesnį komunizmo (okupantų) aukų skaičių,
jog Lietuvoje buvo sunaikinta, net ne 85% (Prašalaitis), bet 95% žydų.”
Judėjų enciklopedija duoda 143.000 viso Lietuvos gyvenusių, o štai V. Putinas tik (dar) 240.000aukų, tai reiškia buvo nužudyti 168proc. Lietuvos žydų.
Kokių dar fantazijų trūksta, jei vienas žmogus beveik du kartus buvo nužudytas ?

Prašalietis       2020-02-3 13:56

Stulbinantys pasisakymai   020-02-3 13:10 Kad MAŽIAU ATRODYTŲ”, reiktų truputį atjungti"tautiškai patriotinį realybės supratimą” ir pamatyti komentaruose cituojamus skaičius. Suradus kitokius duomenis, nurodžius savo šaltinius, reiktų juos pacituoti. Nes “patriotiniai samprotavimai” bendromis frazėmis"vokrug do okolo” ar “patriotinio” komentatoriaus"tautinis pastebėjimas”, kad Lietuvoje tautiečiai tokie kaip Noreika-Vėtra karo metais žydų nuo žudynių“išgelbėjo"kone daugiau nei jų tuo metu gyveno Lietuvoje, gali “rimtoms diskusijoms tinkti” tik stipriai nuo “tautinio patriotizmo” kvanktelėjusių lansberginio durnių laivo keleivių kompanijoje.

Dėl Prašaliečio demagogijos: gėda, kaip žmogui (2)       2020-02-3 13:31

Lietuvoje nuo Holokausto išgelbėta daugiau nei 70 000 žydų
(kaip ir daug didesnėje Lenkijoje).
Nacių pasmerktieji žydai išgelbėti lietuvių - tyliųjų didvyrių.
Taigi, Lietuva ne žydšaudžių kraštas, o žydų gelbėtojų - statistinis lietuvis išgelbėjo daugiau, nei kurios nors kitos tautos atstovas.
....................................................................
Karo metu nacisto pedanto Adolfo Eichmanno sąrašuose
nurodytas 134 000 Lietuvos piliečių žydų skaičius.
Vadinasi, lietuviai išgelbėjo daugiau nei pusę pasmerktųjų žydų!
Skunde Niurnbergo tribunolui Miunchene Žydų suvažiavimas jau teikė 150 000 žydų skaičių. Kasmet šis skaičius buvo didinamas iki šiandieninio 220 000.
Net ir tokiu atveju lietuviai išgelbėjo 1/3 litvakų!
http://www.llks.lt/pdf/Holokaustas ar genocidas.pdf
....................................................................
Putinas prieš savaitę Izraelyje irgi niekšingai melavo pasauliui,
kad pridengtų nepalyginamai didesnį komunizmo (okupantų) aukų skaičių,
jog Lietuvoje buvo sunaikinta, net ne 85% (Prašalaitis), bet 95% žydų.
Mokančiam skaičiuoti akivaizdu, kad tai nėra galima aritmetiškai,
kadangi lietuviai trečdalį ar net pusę bendrapiliečių žydų išgelbėjo.

Patikslinti duomenys       2020-02-3 13:29

Duginas ir kompanija Maskvoje greičiausiai jau redaguoja atnaujintą enciklopediją, kurioje paskutiniais ir pačiais tiksliausiais tyrimais lietuviai dar iki įžygiuojant vokiečiams iššaudė 2,4 mln. Lietuvoje gyvenusių žydų. Ginklus ir visą amuniciją žiaurūs lietuviai atėmė iš tuo metu besitraukiančios, todėl sutrikusios, TSRS kariuomenės. Kadangi masinių kapaviečių nerasta, daroma vienintelė logiška išvada, kad daugumą aukų lietuviai suvalgė.

Tik        2020-02-3 13:16

prašaliečiams ir jotoms nesuprantama, kaip čia galima nežudyti ideologinių priešininkų, o dar juos ir gelbėti. Štai kokia paprasta riba tarp žmogaus ir nežmogaus.

Stulbinantys pasisakymai       2020-02-3 13:10

Atrodytų, komentatorius “Prašalietis” yra baisiausiai pasipiktinęs, kad tokie kaip straipsnyje paskelbtas protestai buvo rašomi ir skelbiami…  Regis, netgi tuom, kad žydai Lenkijoje buvo vietinių gyventojų gelbėjami?! Priešingai, jam Protestas atrodo, kaip visos lenkų tautos kaltės įrodymas, o pogrindis, akivaizdu, tiek Lenkijoje, tiek Lietuvoje buvo sukurti vieninteliu tikslu, kad tik kaip nors galėtų žydams pakenkti. Oho! Va čia tai griaustinis ir visi fejerverkai! Būtų net linksma, jei tai taip aštriai neprimintų tarybinių laikų ir tuomečių veikėjų, apie kuriuos sakydavo, kad buvo apmokyti ir prie stulpo prisiknisti… Kitaip sakant, jei gyventojas saugojosi, ir tiesiog stengėsi kaip nors karo metu išgybenti - nacis, o jei dalyvavo kokiame nors pogrindyje, skelbė protestus dėl kokių nors įvykių, bandė kažką daryti - dar didesnis nacis! Visi kalti! Yra tik balta arba juoda. Amen…

Prašalietis       2020-02-3 13:00

Tvankstas 2020-02-3 11:46 P.S. Prie Tamstos “Kaliniai gamino sintetinį benziną ir kaučiuką iš Silezijos anglies” galima pridėti, kad kaliniai su džiaugsmu gamino iš savos žaliavos geriausią Europoje muilą ir vijo iš plaukų stipriausias pasaulyje virves.

Prašalietis       2020-02-3 12:41

Tvankstas 2020-02-3 11:46   Aš kaip ir kiekvienas šiandieninis “tautiškai patriotinis” idiotas “skaitau” tik propiesoriaus V.Lansbergio “tautinę“prozą ir poeziją”. JI ir tik ji “tikram lietuviui gali padėti suprasti” tiek šiandiena, tiek buvusioje istorijoje “kas čia daros kas čia daros iš tiesų”. Kitas “Tiesas"visiems neišsivaikščiojusiems durnių laivo keleiviams “kompetentingai ir argumentuotai"pasako Genocido Centre dirbantys"specai” ar “tautiniai” anušauskai, grybauskaitės ir kt. Beje, kaip ir iki pačių kojų “neapskretusių“panagų tautiškai ir patriotiškai”  nusiteikę komentuotojai su tokiais tautiškai patriotiniais “nenuginčijamais argumentais"kaip - MATOMAI, RAUDONŠIKNĖ PADUGNĖ, TIKĖTINAS DEMASKAVIMAS, KOMUNISTINIAI ŽYDAI ir t.t. Taip kad ir be Tamstos Primo Levio ne tik išsivaikščiojusio lietuviško kaimo puskvailiui, bet ir jo leisgyviam kuinui yra"aišku”, kad dujų kameros, mirties stovyklos, ešelonai vežamų į Lenkijos koslagerius žudyti žydų, aplamai Hitlerio konslageriai ir 6 milijonų žydų išžudymas, kaip ir aplamai 2 pasaulinis karas, yra tik ” Disneyland pasaka,HK pasaka,“Holokausto industrija’, Putino “propaganda”,“komunistinis sąmokslas”,“puskvailio nukvaršėlio senio kliedėjimas, pragėrusio protą tautiečio “perdimas į balą ir baidymas karosų”... Kadangi Putinas šiuo metu daugiau"nieko nedaro”, o tik visam pasauliui per “savo visas skyles skelbia apie aukų skaičių Lietuvoje”,tai mes tarpusavyje, pasitelkę“tautiškai patriotinį tikrovės supratimą”,“Putino kėslų demaskavimus” šia tema galime “kompetetingai,tautiškai ir patriotiškai” tęsti be galo…. Bet manau neverta, nes bent kiek išsilavinusiam ir adekvačiai mąstančiam žmogui nėra sunku “atsirinkti” kaip yra iš tiesų.

Jota       2020-02-3 12:34

Skaičiau, kad žydai holokaustą buvo sugalvoję ir XX a. pradžioje, ar tik ne apie 1906-uosius metus, tada aukų irgi buvo “sakralinis” 6 mln. skaičius. Net mačiau tų laikų laikraščio iškarpą, bet dabar kažkur nusimetė tarp šūsnies medžiagos.

O čia Kossak-Szczuckos manifestas atsiduoda tam tikra psichologine prievarta. “Kas drauge su mumis nepalaikys šito protesto – tas ne katalikas.” O jei palaikys ne katalikas?

Redakcija, pasitaisykite paskutinį sakinį, jei turite ūpo (Kas šito nesupranta, kas didingos, laisvos drįstų Lenkijos ateitį...)

Tvankstas       2020-02-3 11:52

Prašaliečiui - rašote iš enciklopedijos : Lietuva - 143.000.
Štai V. Putinas skelbia 240.000 aukų Lietuvoje.
Kada išgirsime apie 500tūkst. aukų Lietuvoje ?

Tvankstas       2020-02-3 11:46

Prašaliečiui——Primo Levi ‘Se questo è un uomo’, first published in 1947, english ‘If This is a Man’ - yra internete, galima perskaityti ir itališkai (autoriaus kalba, parašyta 1946 m.), ir verstinę angliškai.
P.Levi pagal išsilavinimą - universiteto chemiko diplomas.
Knygoje nėra jokio žodžio apie dujų kameras, apie ešelonus žudymui atvežtų žmonių, tėra tik Arbeitslager / darbo stovykla.
Kalinių tarpe kuriamos legendos, gandai, jie sklando, bet tada NIEKAM net nekilo fantazijos apie dujų kameras.
Tebuvo 50 krematoriumų vienam lavonui, nei vienas neišnaudojo 3000 pakūrimų, tai aukų galėjo būti 120-130 tūkst., iš jų apie pusė, maždaug 55tūkst., judėjų.
Kaliniai gamino sintetinį benziną ir kaučiuką iš Silezijos anglies.
Primo Levi yra HK propagandistas Nr.2 po E. Wesel.
Bet net jis nežinojo ir nesufantazavo 1946 m. dujų kamerų.
Išlikusi dujų kamera atsidaro į vidų - tai Disneyland pasaka.
Kitos stovyklos nebuvo mirties stovyklos, nustokite sekti HK pasakas, skaitykite “Holokausto industrija’.

Prašalietis       2020-02-3 11:30

KLAIDOS PATAISYMAS - vietoje IŠLIKO turi būti NUŽUDYTA, nes iš tiesų procentais yra duota nužudytieji žydai. Taip kak Lenkijoje buvo išžudyta 91 proc. o Lietuvoje 85 proc. Žydų.

Prašalietis       2020-02-3 11:25

Dėl Prašaliečio demagogijos: gėda, kaip žmogui 2020-02-2 23:28…... Be galo linksma skaityti,kai"patriotinis intelektualas(ė)”, kuriam(iai) visai “negėda kaip žmogui”, savo"nedemagogines tiesas sugeba kompetentingai pagrįsti nenuginčijamais” tautiniais patriotiniais teiginiais kaip -“rizikuodama savo bei savo artimųjų gyvybėmis gelbėdama žydus, MATYT, TURĖJO PAKANKAMAI PATIRTIES, FAKTŲ tam, kad galėtų SPRĘSTI apie anuometinius žydus”, kaip katalikė, priešingai nei KOMUNISTUOJANTYS ŽYDAI, net ir RINKDAMASI LABAI TIKĖTINĄ DEMASKAVIMĄ, suėmimą, konclagerį ir mirtį jame dėl kitataučių ir kitatikių bendrapiliečių,nuosekliai, LAISVAI PASIRINKO JUOS GELBĖTI”. Tokiems buvusių“masinių tautinių žydukų gelbėtojų”šiandieniniams “tautiškai patriotiniams”šalininkams tegalima “su gėda ir demagogiškai kaip žmogui"pacituoti, ką apie tai sako kiti šaltiniai(duomenys nežymiai gali skirtis pagal šaltinius): Lietuvoje pripažintų teisuolių gelbėjusių žydus karo metais yra 893(308 teisuoliai 1 mil.gyventojų). Lenkijoje-6863 teisuoliai(181 teisuolis 1 mil. gyventojų). Iš Holokausto anciklopedijos kiek gyveno žydų ir kiek jų išliko po karo:“Lenkija gyveno 3.000.000   išliko   90.9 proc. SSRS- 1.100.000   -  36.4 proc. Vengrija - 569.000   -  69.0 proc. Rumunija - 287.000 -  47.1 proc. Lietuva - 143.000 -  85.1 proc. Tautiniams “nedemagoginiams ir su didelėmis kaip žmogui gėdomis šviesuoliams” NIEKO NESAKO ir JIEMS NEKYLA KLAUSIMAS KODĖL?“taip mylėjusioje žydukus"Lenkijoje vietinių žydų buvo išžudyta daugiausia. Nemažai ką nuo lenkų atsiliko ir “žydukų mylėtojai"iš Lietuvos. KODĖL Hitlerio parankinis reichsfiureris Himleris žydus žudyti vežė iš visos likusios Europos pirmoje eilėje į Lenkiją Aušvico-Birkenau (Osvencimo), Belzeco (Belžeco - liet.k.), Chelmno, Maidaneko, Sobiboro, Treblinkos. Visos jos buvo okupuotoje Lenkijoje. Žudymui iš Europos buvo žydai vežami ir į Baltijos valstybes. Taip kad “su demagogija ir gėda kaip žmogui” belieka pasakyti-“matomai"dėl to, kad Lenkijoje iš vienintelio per visą Holokaustą sėkmingo Sobiboro koncentracijos stovyklos kankinių sukilimo, kai esesininkams ir vietiniams lagerio prižiūrėtojams nepavyko iššaudyti visų sukilusių koncentracijos bėglių ir kelios dešimtys jų ištrūko į laisvę,ir kurių pasirodo esesininkai ir gestapininkai rimtai neieškojo, nes"matomai"nematė reikalo…,kadangi šie Sobiboro konslagerio pabėgėliai vistiek ilgai laisve nesidžiaugė, nes juos greitai “patvarkė” tų laikų vietiniai “žydukų mylėtojai”,  hitlerininkai iš anksto"matomai” žinojo, kur jiems reikia statyti koncentracijos stovyklas žydų, naikinimui.

Tvankstas       2020-02-3 9:46

“Kasdien žymimų aukų skaičius – 8–10 tūkstančių.”
Jei taip 100 dienų, tai aukų skaičius 800 tūkst. - 1mln., per 1 metus būtų 2,9 - 3,65mln., per tris metus jau 8,7-10,95 mln.
Tai įmanoma ? Ar tai fantazijos, prašokančios tris kartus prieškario skaičių 3,3 mln. su Vilniaus kraštu, vakarų Baltarusija ir vakarų Ukraina ?
Lietuvos skaičiai vėlgi imami su atsiimtu Vilniaus kraštu, tas pat Baltarusijoje ir Ukrainoje.
Fantastikos srityje nesulyginamas V. Putinas, tėškęs 240tūkst. aukų Lietuvoje, kai gyveno su Vilniaus krašto judėjais apie 200tūkst, iš kurių dešimtys tūkstančių išvažiavo tranzitu į Japoniją, dar apie 8tūkst. buvo išvežti į Sibirą 1941.06.14-15, tai Lietuvoje 1941.06.22 buvo apie 170-180tūkst., masiškai atsitraukė į rytus (kiek ? 30 ar 60 tūkst. ?).
Neabejoju dėl aukų, bet ne tokių fantastinių skaičių, tolimų tikrovei, gyvenimo sąlygų getuose, vykdomų žudymų pagal Judenrat sudarytus eugeninius sąrašus.

ah1       2020-02-3 4:32

Tokia JAHVės/VIEŠPATS valia buvo, be JAHVės/VIEŠPATS pritarimno nė plaukas nuo galvos nenukrenta. JAHVĖ/VIEŠPATS parodė Mozei visą kraštą nuo Gileado iki pat Dano ” Aš duosiu jį tavo palikuonims”, 34:1,2,3, Pakartoto įstatymo knyga,Tora/Penkiaknygė, Biblija. Karo pasekoje žydai turi savo kraštą,turi savo žydų valstybę Izraelį.

Dėl Prašaliečio demagogijos: gėda, kaip žmogui       2020-02-2 23:28

Zofia Kossak-Szczucka, nors ir mirtinai rizikuodama savo
bei savo artimųjų gyvybėmis gelbėdama žydus,
matyt, turėjo pakankamai patirties, faktų tam,
kad galėtų spręsti apie anuometinius žydus
kaip “politinius, ekonominius ir idėjinius Lenkijos priešus”.
Vis dėlto kaip katalikė, priešingai nei komunistuojantys žydai,
net ir rinkdamasi labai tikėtiną demaskavimą, suėmimą, konclagerį
ir mirtį jame dėl kitataučių ir kitatikių bendrapiliečių,
nuosekliai, laisvai pasirinko juos gelbėti.
Dar daugiau, taip apsisprendė aiškiai suvokdama,
kad priešų meilės įsakymas yra nesąlyginis
- ne dėl medžiaginio atlygio taip elgtis krikščioniui privalu.

Prašalietis       2020-02-2 23:04

Prašalieti,  2020-02-2 22:36 “tu tikrai žmonijos prašalietis ir raudonšiknė padugnė.”
Malonu eilinį kartą pamatyti šiuolaikinio “tautinio intelektualo” tautiškai patriotinį požiūrį, paremtą “nenuginčijamu tautiniu argumentu”, į karo metais buvusią Lenkijoje ir Lietuvoje “istorinę žydukų gelbėjimo"tikrovę.

Prašalieti,       2020-02-2 22:36

tu tikrai žmonijos prašalietis ir raudonšiknė padugnė.

Prašalietis       2020-02-2 22:01

Juokinga matyti, kad tų laikų “Proteste”, kuris tebuvo palinkėjimų ir propagandai skirtas lapelis, neturėjęs jokios įtakos tų laikų įvykiams, ir kuriame tų laikų “žydukų mylėtojai” nepajėgė savo “katalikiškame Proteste” nepasakyti visiems,kad”... mes – lenkai katalikai. Mūsų jausmai žydų atžvilgiu nepasikeitė. Mes nenustojame laikyti jų politiniais, ekonominiais ir idėjiniais Lenkijos priešais”. Taigi pateiktas “istorinis šaltinis” tik pademonstruoja juokingą sceną, kai “banditas auką muša ir pats rėkia - gelbėju Lenkijos ir savo priešą žyduką”. Šis “istorinis šaltinis” iš dalies duoda atsakymą į klausimą, kodėl Hitleris praktiškai visas žmonių naikinimo koncentracijos stovyklas pastatė savo asmeninio draugo Pilsuckio tėvynėje Lenkijoje. Gaunasi, kad tokių lenkų katalikų “protestų“dėka Lenkijoje iš prieš karą gyvenusių 3,3 milijono žydų po karo teišgyveno 10 proc. Ačiū “Tiesai” už konkrečių dokumentų publikavimą, nes juos paskaičius pasidaro dar įdomiau ir linksmiau stebėti šiuolaikinių “istorijos specų kompetentingus,mokslinius ir būtinai patriotinius”  samprotavimus šia tema.

grumstas       2020-02-2 19:22

Ačiū “Tiesai” už tokių nežinomų istorinių faktų viešinimą. Kas turi galvą , tas supras , kad žongliruojant , ir savaip interpretuojant istorinius faktus, nutylint juos, neigiant juos esančius tikrus, galima šiuolaikiniams politikams susikurti tokias ideologijas, tokias iš pažiūros legitimias politines programas , kurios viską apverčia nuo kojų ant galvos , ką ir dabar matome ; budeliais vadinami tie, kurie gelbėjo nuo žudymo ir kankinimų, gelbėtojais parodomi tie , kurie žudė Katynėje , Kaniūkuose ir kitur.


Rekomenduojame

Vidas Rachlevičius apie „kiškių narsuolių kariauną“: „Apima svetimos gėdos jausmas“

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: Šeškinės ozui paskelbtas nuosprendis?

Skaitome Vyriausybės programą (2). Krescencijus Stoškus. „Vienodos starto pozicijos“ – ar tikrai?

Jūratė Laučiūtė. „Kou pats kvep, tou ėr kėta tep“, arba Kuo dabar užsiima N. Putinaitė?

Geroji Naujiena: „Tu mano mylimasis Sūnus, kuriuo aš gėriuosi“ (Mk 1,11)

Lietuvos partizanų istorija

D. Trampas gali paleisti savo paties platformą

Liudvikas Jakimavičius. Ar be Briuselio palaiminimo tuoj nenusipirksime duonos ir druskos?

Francis Lee. Padarykime Ameriką vėl gražią

Česlovas Iškauskas. UNI-tazų problemos Seime. Replika

Andrius Švarplys. Trumpai apie bylą ‘Prager University versus Youtube’, arba Kas apgins žodžio laisvę?

Raimondas Kuodis. „Su tokia slinktim į idiokratiją mąstančiai visuomenei reikia kovoti“

Nida Vasiliauskaitė apie šių laikų antisovietinę propagandą, kurios yra vis daugiau ir daugiau: su kuo kovojama ir kaip?

Audrius Bačiulis. Su žodžio laisve Amerikoje baigta

Andrius Švarplys. Pora klausimų

Algis Krupavičius. Elito demokratijos krizė

Kviečiame žiūrėti jau 4-ąjį „Versmės“ leidyklos vaizdo kanalo įrašą

Raimondas Navickas. Rūkyti tabaką balkonuose draudžiama. O jeigu tai nedidelė gydomųjų kanapių suktinė?

Kas vyksta Amerikos politinėje scenoje? „Neredaguota“ pokalbis su politologu dr. Andriumi Švarpliu

Darius Kuolys. Tado Kosciuškos įspėjimai savo bičiuliui JAV prezidentui Thomui Jeffersonui

Raimondas Navickas. Ar ši miela istorija laikytina įrodymu, jog žmogaus seksualinė orientacija gali pasikeisti?

Justas Stankevičius. Sąžiningas balsavimas internetu – neįmanoma utopija

Kastytis Braziulis. Kaip Lukošenkos režimas ruošėsi įvykdyti keturias politinių oponentų ir žurnalisto žudynes užsienyje

Ramūnas Aušrotas. Vienas žingsnelis „Gerovės Lietuvos“ link?

Donaldas Trumpas savo šalininkams: „Dabar eikite namo. Eikite ramybėje. Mes jus mylime. Jūs esate ypatingi“

JAV prezidento Donaldo Trumpo kalba mitinge „Išgelbėk Ameriką“

Rasa Čepaitienė. Pasaka apie Žėručių planetą

Jūratė Laučiūtė. Žodis „seimas“ nevertas didžiosios raidės

Ramūnas Aušrotas. Keisti kalboje vartojamų sąvokų turinį ar net nutylėti, koks jis yra, yra ne kas kita, kaip meluoti

Vygantas Malinauskas. Ko „žinomi žmonės“ nepajėgūs suvokti

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.