Demokratija ir valdymas, Žiniasklaida

Ramutė Bingelienė. Žodžiai vėjyje: vakarykštės dienos citatos

Ramutė Bingelienė   2017 m. gegužės 31 d. 3:19

11     

    

Ramutė Bingelienė. Žodžiai vėjyje: vakarykštės dienos citatos

Malonūs Tiesos.lt skaitytojai, jūsų dėmesiui siūlome naują rubriką – „Vakarykštės dienos citatos“. Joje dalysimės „visokios mosties“ sakymais ir pasisakymais, užderėjusiais per dieną. Tikimės, įsitrauksite ir jūs.

* * *

Štai į viešąsias lankas pasižvalgyti išėjusi ir šį tą pastebėjusi Regina Statkuvienė 15min.lt (ČIA) savo pamatymus apie socialinių tinklų spindesį ir skurdą veria lyg ant smilgos ir nė nepajunta, kaip… atsiveria pati:

Atkakliai kovojantys už negimusią gyvybę ir tradicinę šeimą pritrūksta pagarbos jau gimusiai ir supratimo esantiems už tradicinės šeimos ribų. Mintis, kad vaikas gali augti ir netradicinės orientacijos žmonių namuose, jiems atrodo vertesnė didesnės kontrargumentacijos, nei alternatyva, kad jis lieka gyventi su girtuokliaujančiais tėvais ar vaikų namuose,“ – sutaiso skaitytojui mutinį.

Sakytum – dar vienas tipiškas viešosios erdvės formatuotojų jaukalas, grįstas klaidinančia) alternatyva. Įgudusiam žongliruotojui tokį „triušį“, nesvarbu net tema, ištraukti vieni juokai. Tiesa, kur po to jį dėti, tai jau kitas reikalas.

Neįprasta čia gal tik tai, kad ta pati autorė keliomis eilutėmis anksčiau rūsčiu balsu skelbė verdiktą: „Viešoji erdvė skurdinama, argumentavimas tampa nesvarbus, nes dėmesį pritraukti pakanka paviršutiniškų, bet efektingų žongliravimų žodžiais, bet ne idėjomis.“

Išties apie ką ji čia? Ir kam toji ištara skirta? Negi sau?

Ir šiaip – kokia prasmė lyginti nepalyginamus dalykus – Senovės Atėnų Agorą ir FB? O tuo labiau – priekaištauti pastarajam: girdi, koks jis vargšelis, į pirmąjį nė kiek nepanašus?...

Ir tikrai – išvada teisinga: nepanašus. Bet kas tvirtino kitaip? Tai kam ir ką įrodinėja autorė, o svarbiausia – kodėl?

Sakot, panašus, nes ir ten, ir ten skambėjo žodžiai. Taip, bet ką tie žodžiai reiškė?

Beje, tas pats 15min.lt (ČIA) pasidalijo su skaitytojais ir Fareedo Zakaria mintimis apie žodžius – mat garsus JAV užsienio politikos analitikas CNN eteryje sukritikavo vis aršiau kitaminčius tildančius kairiuosius, o jie Amerikoje dažnai vadinami… liberalais:

„Žodis „liberalus“ šiame kontekste neturi nieko bendra su šiandienos šališka retorika, čia reikia kalbėti apie lotyniškas jo šaknis, apie laisvę. O Vakaruose svarbiausia žodžio laisvė. Žmonės suprasdavo, kad ji reiškia kitų, su kuriais nesutinkama, nuomonės išklausymą“, – kalbėjo F.Zakaria.“

Mintis lyg ir nebe nauja, bet kaip greit pamirštama:

Dar daugiau. F.Zakaria CNN eteryje tvirtino: „Negalima tildyti „idėjų, kurias laikome įžeidžiančiomis“.

Ir prisipažino: JAV kairiųjų stovykloje jis įžvelgiantis savotišką „antiintelektualizmą“. „Tai toks teisuoliškumas, kai sakoma, kad mes tokie tyri, pranašesni morališkai, bet nesugebama išgirsti minčių, su kuriomis nesutinkame. Liberalai mano, kad yra tolerantiški, bet dažnai tokie nėra. Niekas neturi monopolio teisėms ir vertybėms“, – tęsė F.Zakaria.

Tik norėtųsi papildyti – šių laikų „antiintelektualai“ ne tik kito Kitokio negirdi, svarbiausia – jie negirdi savęs.

Norite įrodymų? Skaitykite pirmąjį komentarą apie visokias gynybines tiesas ir tiesų burbulus.

Norite dar? Chrestomatine „antiintelektualo“ ištara pretenduojantį virsti pasisakymą rasite ČIA – „Mes kalti…“.

Arba štai ČIA – Angel Merkel po rankų kratymo varžybomis virtusio NATO viršūnių susitikimo, jau tarp savų, prie alaus bokalo, išsitarė. Pasiguodė?

Laikai, kai galime visiškai pasikliauti kitais, baigėsi, šitai suvokiau per pastarąsias kelias dienas. Ir būtent todėl galiu pasakyti, kad mes, europiečiai, turime imti likimą į savo rankas [...]“.

Akivaizdu: skirta vidaus vartojimui, nesubalansuota išorei, tačiau Lietuva dar ilgai tokią ištarą vadins „drąsiu pareiškimu“.

Ir čia pat pacituos ir kitus žodžius:

Vokietijos socialdemokratų partijos lyderis Martinas Schulzas yra pasakęs, kad su JAV sunku susitarti, nes jos reikalauja didinti išlaidas gynybai iki 2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), o tai reikštų mažiau pinigų mokykloms, vaikų darželiams ir klimato kaitos problemoms spręsti.“

O politologė kompetentingai nurodys, ir iš kur toji Vokietijos kanclerės „drąsa“: „Taip, jis [A. Merkel suerzinęs D. Trumpas] sakė tiesą apie nuolat nepakankamą pinigų gynybai skyrimą, tačiau ta problema nėra nauja, o jo tonas skambėjo...“

Ko gero, išgirdę tokią politologinę „įžvalgą“ turėtume suklusti: pagaliau ir mes turime patikimą politikę... Tai kas kad ji metų metus ignoruoja tiesą ir susierzina išgirdusi ... kito toną, svarbu, kad po to ji drąsiai pareiškia: nuo šiol „mes, europiečiai, turime imti likimą į savo rankas...“

Tiesa, kas tie mes ir kodėl Didžioji Britanija beigi kitos ne ES šalys lieka „ne prie ko“, niekas nesiima suprasti, o tuo labiau mums paaiškinti*. Lieka tik gūžtelėti pečiais – greičiausiai ir A. Merkel neišgirdo savęs.

Užtat tai paskatino prabilti Marių Laurinavičių – jis drąsiai pakvietė Lietuvą mąstyti (ČIA). Ir net apmąstyti:

Tačiau faktas lieka faktu – JAV prezidentas sąmoningai atsisakė paremti NATO kolektyvinės gynybos įsipareigojimus. Ir Lietuvai šį faktą tikrai būtina ne tik žinoti, bet ir tinkamai apmąstyti. Būtina apmąstyti ir kitus itin reikšmingus pokyčius. Pavyzdžiui, tai, kaip pasikeitė požiūrio į V.Putino Rusiją paradigma. Jei anksčiau būtent JAV tekdavo raginti Europą laikytis griežtesnės pozicijos Kremliaus atžvilgiu, tai dabar net Europos Vadovų Tarybos pirmininkas D.Tuskas po derybų su D.Trumpu buvo privertas pripažinti, kad požiūriai į Rusiją itin reikšmingai skiriasi.

O apmąsčius… retorinius klausimus versti į neretorinius ir svartyti drąsiai, bet švelniau:

„Taigi, klausimas, ar Lietuvai tikrai verta ir toliau pasikliauti JAV, iš tiesų tampa nebe retorinis. Galbūt kol kas jį reikėtų formuluoti kiek švelniau: ar Lietuvai tikrai ir toliau verta pasikliauti PIRMIAUSIA JAV. Ypač tai aktualu Europos gynybos iniciatyvų kontekste, kurias, beje, aktyviausiai remia ta pati A.Merkel.“

ČIA jam antrina ir Paulius Gritėnas pastebėdamas „Panašu, kad naująja Vakarų pasaulio ašimi bent jau kuriam laikui taps Berlynas ir Paryžius“. Tik pamiršta pridurti, kelintą kartą tai nutinka ir kuo tai baigdavosi anksčiau. Ir ne tik toms dviem valstybėms, bet ir kitoms, kurioms Berlyno-Paryžiaus ašis žadėjosi būti patikima partnere.

Nenauja ir ši mintis (kalba netaisyta – Tiesos.lt):

Būtent šios dvi valstybės perima iniciatyva Vakarų pasaulio vertybių atstovavime, o tuo pačiu tampa dar svarbesnės Rusijos grėsmės kontekste.

Progos šūktelėti taip, kad ir Rusija išgirstų, jis, žinoma, irgi nepraleido. Ypač paskutinį sakinį.

Lietuva puikiai žino, kokia pavojinga yra Vladimiro Putino Rusija, kai jai leidžiama žaisti interesų žaidimus, kai nebesilaikoma tvirtų vertybinių pozicijų. Kol kas prezidento poste esantis D.Trumpas nusiteikęs elgtis būtent taip, todėl mūsų akys turėtų vis dažniau krypti į Berlyną ir Paryžių. Būtent ten dabar persikelia demokratijos ir sveiko proto balansas, būtent ten dabar bus nutaikytos informacinės ir kibernetinės Kremliaus atakos.“

Paskutinį sakinį galėtų išgirsti ir lietuviai – atrodo, mūsų liberalai išsikelia į Paryžių beigi Berlyną ir todėl kai kurie mūsų „antiintelektualai“ ims net labai žvairuoti… Ir už perspėjimą ačiū – nenustebsime.

Ačiū ir už dar vieną gerą žinią: BNS praneša, jog mes buvome išgirsti… Nežinojote?

O taip. Nes kaip kitaip suprasti naujieną, paskelbtą pavadinimu „ES raidos scenarijai: lietuviai palaiko glaudesnę bendrijos integraciją“? Juolab patikinimą rimtu veidu: „Tą rodo antradienį pristatyta visuomenės nuomonės apklausa“, kurioje „[ž]monių (!) buvo klausiama apie požiūrį į penkis Europos Komisijos pristatytus Europos Sąjungos (ES) ateities raidos scenarijus.“

Pasirodo, net „78 proc. apklaustų Lietuvos gyventojų sutiko arba visiškai sutiko su teiginiu, kad Europos Sąjungos šalys turėtų kur kas glaudžiau bendradarbiauti tarpusavyje, sprendžiant bendrus saugumo, politinius ir ekonominius iššūkius. Tai labiausiai lietuvių palaikomas ES raidos scenarijus. Su šiuo teiginiu nesutiko 6 proc., o nuomonės neturėjo 16 proc. respondentų.“

Tyrimo rezultatus pristatęs Simas Čelutka, vadovaujantis Vilniaus politikos analizės institutui, kurį tokioms apklausoms ir įsteigė atsikūręs Atviros Lietuvos fondas, kalbėdamas su žurnalistais savo pasididžiavimo nė neslėpė: „Kitaip nei kai kuriose Vidurio Europos šalyse, Lietuvoje narystė Europos Sąjungoje yra traktuojama ir greičiausiai visada buvo traktuojama kaip daugiau nei tik ūkinė sąjunga. ES ir NATO dažniausiai traktuojama kaip saugumo garantas Lietuvai“.

Pasirodo, iš viso buvo apklausta net ... 511 Lietuvos gyventojų**. Kiek iš jų buvo girdėję apie tikruosius penkis ES scenarijus, apklausos rengėjai kukliai nutyli… Bet sprendžiant iš spaudos pranešime pabarstytų „žmonėms“ užduotų klausimų nuotrupų, jie tų penkių ES raidos scenarijų net ir iš apklausos anketos nesužinojo.  Tačiau į straipsnio antraštę iškeltą išvadą „lietuviai palaiko glaudesnę bendrijos integraciją“, grįstą, girdi, „žmonių“ atsakymais, išgirsime dar ne kartą.

Ką gi – „antiintelektualizmo“ terpė klesti.

* Beje, tai, kaip šiuose tekstuose manipuliuojama nuoroda mes, irgi įrodo – jie negirdi net savęs.

** Visuomenės apklausą Vilniaus politikos analizės instituto užsakymu atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ balandžio 18–25 dienomis.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

G. Sorosas: „Aš labai pasitikiu inercija“        2017-06-1 14:53

ALF įkūrėjas šiandien (06.01) Briuselyje vykstančiame ekonomikos forume atvirai skelbė globalistinę Europos prievartinės federalizcijos doktriną:
ES turi valdyti Europos Parlamentas ir Europos Komisija.
Kalbą baigė įvardindamas dvi valstybes, kurios šiandien labiausiai trukdo Europos federalizacijai, jos nukrikščioninimui ir nutautinimui: Lenkija ir Vengrija.
Tautų įvairovė, jų tarpusavio pagarba bei vienybė pirmiausiai dvasiniu - krikščioniškuoju - pagrindu yra tas bendrasis gėris, kurio siekti įpareigotas kiekvienas istoriniam paveldui ir Apreiškimui ištikimas europietis.
Kosmopolitinė Europos federalizacija, prisidengiant “atviros visuomenės” fikcija, tėra persigrupavusių prokomunistinių ir diktatoriškų, todėl antieuropinių ir antikrikščioniškų, jėgų revanšo bandymas. Kaip vėžys apsirūpina atskira kraujagyslių sistema, taip atvirai antieuropinė “atviros visuomenės” ideologija - ją ginančių įstatymų sistema.
Tik Lietuvos imunitetas pakankamai stiprus, kad atremtų šį virusą.

Jei menamų 511 lietuvių būtų klausta,       2017-05-31 23:49

jie pritaria ES kaip suverenių tautų sąjungai
ar Sorošo “atviros visuomenės” kaip ES multikultūrinio darinio sąjungai,
neabejotina, kad absoliuti dauguma lietuvių būtų pasirinkę ES kaip suverenių tautų sąjungą (be jokių erotinių užuominų į glaudesnį santykiavimą su Vokietija ar Prancūzija, kur Lietuva būtų pasyvioji pusė).
Konkretiems (juos viešai deklaravo) uždaviniams įgyvendinti atkurtas Atviros Lietuvos fondas su savo “nepriklausomu” Vilniaus politikos analizės institutu (VPAI), kaip regime, jau ėmėsi atidirbinėti spekulianto pinigus - smegenų federalizavimo.
Už Dievą ir Tėvynės laisvę pralietas Lietuvos kankinių kraujas jūsų demagogiją jau dabar daro matoma, o pastangas - bergždžiomis.
Stebėti koktu, bet jau ne tiek ištverta.

aba-abai.....       2017-05-31 22:46

Ačiū už komentarą.Jūs tik patvirtinote,kad lietuviai gabūs tik kritikuoti.
To pasekmė-nenoras ką nors siūlyti:bet koks projektas susilauks viską geriau išmanančių kritikos.Ar prisimenate nors vieną reformą,sutiktą be totalaus pasipriešinimo (alkoholio ,aukštųjų mokyklų,urėdijų,darbo kodekso…)?
Mano per plonos blauzdos ką nors siūlyti.O jūsų? Pirmyn drąsuoliai,nebijantys tapti patyčių objektais!

NorKūnas       2017-05-31 20:58

Retorinis klausimas straipsnyje minimam “garsiam JAV užsienio politikos analitikui Fareedui Zakarijai”:
jei, kaip tvirtini, “Niekas neturi monopolio teisėms ir vertybėms“,
tai ar visi turi vienodas g a l i m y b e s pasinaudoti teisėmis?
kas globalizacijos laikais sprendžia, kas yra “vertybės”, o kas - ne?
Ar šiandien yra “vertybės” visi negimę (abortų gausa) ar seni ligoti (eutanazijų didėjimas) žmonės? Dorybės? Dekalogas? Šeimos sakramentiškumas ir transcendentinis žmogaus pašaukimas? Istorinės tautos? - Visa tai šiandien yra “vertybės”?
- “Niekas” tikrai “neturi teisių ir vertybių monopolio” - turi Kūrėjas.
Reliatyvizmas nėra jokia žmogaus laisvės apraiška, bet jo liuciferizacija, vadinasi, dvasiškai apsiblaususio žmogaus totalaus pavergimo simptomas.
XXI a. reliatyvizmas - akivaizdi postmodernizmo sužaloto proto bei sielos patologija, dvasios “supliokštėjimas”, anot “valstiečio” Zenono Streikaus.
Tai tinka ne tik JAV kairiesiems (liberalams), bet ir Gabriuko konservatoriams.
Istorija nežino nė vieno reliatyvizmo ideologijos apologeto,
kurį būtų galima vadinti išmintingu žmogumi.
Kur šio komentaro pozityvus siūlymas? - Net mažuose dalykuose kasdien ieškoti galimybės vykdyti Kūrėjo valią ir nesusipriešinti su sąžine.
Jokios reliatyvizacijos apreikštųjų tiesų atžvilgiu (dėl jų dieviškojo autoriteto) nėra pateisinamos. Jokio kito A t g i m i m o kelio, pradedant pirmosiomis Sekminėmis, nebuvo, nėra ir nebus. Nėra reikalo ir prasmės trauktis nuo Tiesos.

Tarabildai       2017-05-31 19:37

tie 78 proc. nuo 511 žmonių gali nesuprasti, bet tie keliolika žmonių iš ALF, sudariusių tokį manipuliacinį klausimyną, tikrai žino, kaip paklausti, kad gautų būtent tokius procentus

Tarabilda       2017-05-31 19:30

Tie 78 procentai norinčių į “glaudesnę” ES visiškai nesupranta, kas p;o tuo “glaudumu” slepiasi. Ogi tai, kad Lietuva bus ne valstybė, o geriausiu atveju turės savivaldos teises tvarkytis ūkinius ir kriminalinius reikalus. Valstija be jokių politinių teisių.

abai, klausiančiam "O ką siūlome MES?"       2017-05-31 18:31

Nedera slėptis už “MES”:
O ką siūlote JŪS, aba?
Aristokratiškos dvasios žmonės visuomet pradeda nuo savęs ir žinodami,
kad bus puolami, marginalizuojami, neišsigąsta, bet dėsto asmeninį požiūrį.

aba       2017-05-31 16:49

Lietuviai yra genialūs kritikuotojai. Tai,žinoma,nėra blogai,jei į kritikavimą žiūrėti,kaip į pirmą žingsnį.Antrasis turėtų būti-“O mes siūlome:...”
Taigi-o ką siūlome mes?

gera rubrika       2017-05-31 14:34

ir stiliukas.
Aš seniai jau nebeskaitau atidžiai jokių “analitikų”, bet šitą perskaičiau, net tą “mes kalti…” šiek tiek paklausiau.
Pritariu - tie intelektualai tiek išsidirbinėjo, kad dabar tapo savo antitezėmis.
Lauksim kitos apžvalgos

VaidasVDS       2017-05-31 10:55

Man užstrigo vienoje nuorodoje ištarta Valatkos frazė, kad liberalai laisvę aiškina taip: “mano laisvė pasibaigia ten, kur prasideda kito žmogaus laisvė”.
Iš esmės tai yra arba absurdas, arba visiška anarchija, kuri taip pat yra absurdas.
Vadinasi bet koks liberalas niekada neturėtų prieštarauti niekam, nei kitai nuomonei, nei kitai pasaulėžiūrai, nei kitai santvarkai. Jie net negalėtų prieštarauti Hitleriui, nes pažeistų Hitlerio laisvę.
Tad akivaizdu, kad liberlizmas yra arba visiškas absurdas, arba visiška saviapgaulė. Tas pats Valatka, liberalizmo apologetas, nuolat tyčiojasi iš kokių nors idėjų ir jų propaguotojų. Tad jis visiškai negerbia kitų žmonių laisvės ir pasisako prieš tokią žmonių laisvę. Gaunasi taip, kad liberalizmas pripažįsta tik vieną laisvę - liberalizmo ir jo apologetų diktatūrą viskam.

Antanas       2017-05-31 9:53

Liux apžvalga. Citatos kalba pačios už save.


Rekomenduojame

Vasario 17-oji, Simono Daukanto aikštė: Ar dar gyva Deimantė?

Petras Plumpa. Didysis tautos gaivintojas

Verta prisiminti? Iš propagandos frontų. Praktiški patarimai, kaip švęsti Vasario 16-ąją

Rasa Čepaitienė. 1988-ieji

Algimantas Rusteika. Taip rašo 15min

Vytautas Sinica. Šventinis žodis Vasario 16-osios deglų eisenoje

Algimantas Rusteika. Šią dieną

Emilijos kalba švenčiant 102-ąjį Lietuvos gimtadienį: „Po vieną mes esame niekas, o kartu ne tik tauta ir bendruomenė, bet ir šeima“

Būtina prisiminti. 1949 m. vasario 16 d. kovojančios Lietuvos Deklaracija ir jos signatarai

Irena Vasinauskaitė. Sveikinimas iš bunkerio

Verta prisiminti. Partizanas Jonas Gediminas Rudis-Rickus 1947 m. vasario 16-ąją: „Vėl žaliuos, klestės gyvenimas“

Algimantas Rusteika. Laiko liko nedaug

Geroji Naujiena: Laimingi, kurie pagal Dievo įsakymus eina, kas iš širdies Jojo ilgis

Eglė Mirončikienė. Ryžtingi kovotojai su vėliavnešiais, performeriais ir lipdukų klijuotojais, plečia puolimo frontą

Ramūnas Aušrotas. Sąžinės laisvę apribojo ir šveicarai, referendume sugriežtinę bausmes už seksualinių mažumų diskriminaciją ir neapykantos kurstymą

Pro Patria jaunimas kviečia į eitynes – Vasario 16-osios Liepsnų maršą

Vytautas Sinica. Vyksta stiprus nuprotėjimas

Algimantas Rusteika. Dėl vieno dėdė Marksas buvo teisus: naujieji jo bendražygiai viską verčia farsu

Algimantas Rusteika. Šią dieną

Ramūnas Aušrotas. Norite sumažinti ne(si)skiepijimo keliamą riziką? Nustokime skiepiję konvejeriu

Clotilde Armand. Rytų Europa Vakarams duoda daugiau, nei gauna

Verta prisiminti. Kazys Škirpa: mintys apie valstybę

Kroatijos teismas pripažino tos pačios lyties šeimoms teisę tapti vaiko globėjais

Algimantas Rusteika. O ką daryti, jei šeimos neturi, bet susirgai?

Neringa Venckienė. Apie teismų ir jų sprendimų nešališkumą

Kardinolas V. Sladkevičius siunčiamas į užmarštį?

Andrius Švarplys. Kaip artes liberales galėtų būti salele?

Ramūnas Aušrotas. Statistika kalba už save

SAS antiskandinaviška reklama sulaukė atoveiksmio: ar perlenkta lazda gali virsti bumerangu?

Kun. Robertas Skrinskas. Kremliaus troliai šeimininkauja ir lietuviškoje Vikipedijoje

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.